Інтимна лірика І. Франка. Збірка «Зів’яле листя»



Скачати 77,38 Kb.
Дата конвертації05.05.2018
Розмір77,38 Kb.

Відділ освіти Нікопольської райдержадміністраціїрезультат пошуку зображень за запитом

Кам’янська ЗОШ І-ІІІ ст.

Розробка уроку
Інтимна лірика І.Я. Франка.

Збірка «Зів’яле листя»
http://kamenska-school.at.ua/_nw/8/93698447.jpg


Підготувала

вчитель української мови

та літератури

Кам’янської ЗОШ І-ІІІ ст..

Сірякова Т.А.

2017


Тема: Інтимна лірика І. Франка. Збірка «Зів’яле листя»

Мета:

Освітня:

  • ознайомити учнів зі збіркою поезій «Зів’яле листя»,

  • розкрити світ почуттів і пристрастей, створений поетичною уявою майстра;

Розвивальна:

  • розвивати уміння аналізувати інтимну лірику;

  • розвивати навички виразного читання, вміння визначатися у власній думці.

Виховна:

  • виховувати повагу до найкращих людських почуттів;

  • виховувати в учнів усвідомлення того, що любов – це почуття, яке треба цінувати і берегти.

Вид уроку: веб-квест

Наочність та обладнання: збірки творів І.Франка, портрет поета, портрети Рошкевич, Дзвонковської, Зигмунтовської, презентація уроку.

Епіграф уроку
Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми та мети. Мотивація навчальної діяльності

На фоні мелодії вчитель читає вірш Л. Костенко (слайд 1)

Осінній день березами почавсь.
Різьбить печаль свої дереворити.
Я думаю про тебе весь мій час.
Але про це не треба говорити.

Ти прийдеш знов. Ми будемо на «Ви».
Чи ж неповторне можна повторити?
В моїх очах свій сум перепливи.
Але про це не треба говорити.

Хай буде так, як я собі велю.
Свій будень серця будемо творити.
Я Вас люблю. О як я Вас люблю!
Але про це не треба говорити.


  • Які асоціації викликає у вас слово «кохання»?

Відповіді учнів

Кохання, любов… Скільки живе людство, стільки ж і возвеличується це почуття. Бо тримається світ на вічній любові. Ми приходимо в цей світ для добра і любові. Саме тому я обрала тему нашого веб-квесту «Любов – це те, що буде вічно…»

(слайд 2)

Указом Президента України 2016 рік проголошено роком вшанування пам’яті І.Я.Франка на честь ювілейної дати – 160 років з дня народження.



Перегляд відео

«Видатні українці. І.Франко»

Всі ми звикли бачити в ньому, в першу чергу, українського письменника, поета, публіциста, перекладача, вченого, громадського і політичного діяча, але, попри це все, він був також людиною цікавою та неординарною..

(слайд 3)

Готуючись до сьогоднішнього заходу, кожен з вас обрав напрямок дослідження творчості видатного класика, тож протягом квесту кожна з груп ( а серед вас є біографи-літературознавці,психологи, дослідники епістолярії, естети-театрали та представники рекламної студії) зможе поінформувати присутніх наслідками своєї пошукової діяльності.

(слайд 4)



ІІІ. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу

Слово вчителя

- Франко-поет, і публіцист, і критик, і мовознавець, і громадський діяч, і перекладач. То надзвичайно багатогранна особистість. А що ще цікавого про поета змогли дізнатися ви?



Презентація учнів-літературознавців

«Цікаві та маловідомі факти про І.Франка»
Виконання пісні «Ой ти, дівчино, з горіха зерня»»
Збірку «Зів’яле листя» з підзаголовком «Лірична драма» І.Франко створював протягом 10 років (1886-1896). Назвав автор сій твір вдало, оскільки основним мотивом віршів був смуток, жаль за навіки втраченим коханням.

У передмові до першого видання поет писав, що вміщені в збірці вірші належать молодому чоловікові, який через любовну трагедію покінчив життя самогубством. Орієнтуючись на таку версію, Франко визначив жанр «Зів’ялого листя» як ліричну драму і передмову закінчив словами Гетевого Вертера: « Будь мужньою людиною і не йди моїм слідом». Але в дійсності вірші належать перу Франка, багато з них мають автобіографічний характер. Наша мета: розібратися у драматизмі Франкових почуттів.


Художнє читання вірша І. Франка

«Не знаю, що мене до тебе тягне?»
- Хто ж заволодів серцем юного поета?

Учитель. « Зів’яле листя» - перлина української інтимної лірики. “Тричі мені являлася любов…” Цим рядком починається один з шедеврів ліричної драми Івана Франка “Зів’яле листя”. Він сповнений таїни, яку намагалися розгадати чимало літературознавців: Р. Горак, І. Денисюк, М. Мороз та багато інших. Всім цікаво, хто вони, оті три Франкові кохання, ті три музи, три жінки його творчої долі. Тож… “Одна несміла, мов лілея біла…”, “Явилась друга – гордая княгиня…”, “Явилась третя… – і очам приємно…”. Та чи три це жінки або, може, одна, кохання до якої поет проніс крізь усе життя?

Композиційно збірка складається з трьох «жмутків» (розділів) зів’ялого листя. Розповідаючи про муки нерозділеного кохання, герой ніби розриває жмуток за жмутком, розкидає зів’яле листя своїх пісень, щоб воно підхоплене вітром, щезло безслідно. Долаючи власну душевну травму І.Франко зміг глянути на факти особистого життя очима художника.


Презентація учнів «Перше кохання Франка – Ольга Рошкевич»

Художнє читання вірша І. Франка
«Не минай з погордою», Твої очі, як те море»
Учитель. Драма любові Ольги Рошкевич та Франка – типова для минулого. Суспільство відкинуло його від себе, а її посадило біля домашнього вогнища. Він перелив свій біль у найкращі поезії – вона на сім замків закрила своє горе.

- Яке враження створює ліричний герой?
Учитель. Образ самотності героя підкреслено зимовим холодом, і, очевидно, безнадією на взаємне кохання.

У багатстві другого кохання

Першого завжди іскринка сяє…

Хто ж став прообразом таких рядків:

Явилась друга – гордая княгиня.

Бліда, мов місяць, тиха та сумна,



Таємна й недоступна, мов святиня…

  • Хто ж ця «гордая княгиня»?

Презентація учнів

«Юзефа Дзвонковська – горда Франкова княгиня»

Другий жмуток зів’ялого листя ліг до ніг Юзефи Дзвонковської – сестри університетського приятеля Владислава Дзвонковського. То була надзвичайно вродлива, розумна дівчина з передовими й оригінальними поглядами. У другому жмутку лірична драма звучить чи не найтрагічніше. Основним тут стає пафос «ілюзій», мрій, «ідеалу»…

Художнє читання поезії

«Червона калино, чого в лузі гнешся?»
Поезія «Ой ти, дівчино, з горіха зерня...» має народнопісенну основу. Читаючи її, пригадуємо чудові перлини українського пісенного жанру — пісні про кохання («Ой ти, дівчино, горда та й пишна», «Взяв би я бандуру...», «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці...», «Сонце низенько...», «Тече річка невеличка»), що за своїми мотивами близькі поезії Франка.

     Але «Ой ти, дівчино...» — твір цілком оригінальний, що сяє коштовним діамантом у скарбниці української класичної інтимної лірики.

- Яким постає ліричний герой в цій поезії?

Учитель. В житті поета вирує особиста драма. «Біль страшенний, пекучий», «блідая, горем п’яна безнадійная любов» диктують зраненому серцю поета глибоко ліричні рядки. Як епілог втраченому коханню звучить поезія «Чого являєшся мені у сні?».
Виконання пісні на слова І.Франка

«Чого являєшся мені у сні?»
- Яким постає перед нами ліричний герой?

Зворушливим монологом, що вражає глибоким відображенням внутрішньої боротьби, душевних мук ліричного героя є поезія «Чого являєшся мені у сні?»

Літературні критики оцінювали цей поетичний твір, як найкращий в інтимній ліриці. Що ж його вирізняє з інших поезій?

  • Чи можна ототожнювати автора і ліричного героя?

  • Чи є для Франка любов джерелом натхнення і найбільшої радості?

Ліричний герой ніби не може стримати навали почуттів. Милий образ не покидає зранену любов'ю душу, але це приносить лише страждання. - Який спільний мотив об’єднує поезії «Ой ти, дівчино, з горіха зерня…» та «Чого являєшся мені у сні?»

Учитель. Явилась третя – женщина чи звір?

Глядиш на неї – і очам приємна.

- Хто ж ця года пані?

Презентація учнів

«Целіна Зигмунтовська – фатальне кохання Франка»

Художнє читання вірша «Пісне, моя ти підстрелена пташко»

Третій жмуток – Целіні Журовській (Зиґмунтовській). Хоча вона не любила поета. Ця жінка була надзвичайно примхливою і гордою. Ось чому в його уяві вона – “женщина чи звір”, “сфінкс”. Целіна поводила себе з Франком прохолодно, навіть не стала читати “Зів’яле листя”. Коли потім її запитали, чому вона не відповідала взаємністю Франкові, вона відверто відповіла: він їй не сподобався. Поет був рудий, а Целіні імпонували брюнети. Крім того, Франко не мав солідного суспільного становища, грошей і перспектив їх здобути…

Художнє читання вірша

«Тричі мені являлася любов»
- Чи були поезії для Франка ліками?

- Чи погоджуєтесь, що його кохання тричі нещасливе?




  • Важливе значення у розумінні інтимної лірики Франка відіграє його епістолярія. Які почуття ви висловлює письменник до своїх коханих жінок, яких слів добирає, щоб висловити свої почуття?


Виступи учнів-епістоляріїв

ІV. Підсумки

  • Ми спробували разом сьогодні відкрити найромантичніше сторінки біографії видатного сина України, нескореного Каменяра, проте неперевершеного романтика І.Я. Франка. Які настанови могли б ви залишити своїм наступникам?


Перегляд бук трейлеру

«І. Франко «Зів’яле листя»

Підсумовуючі ваші відповіді хочу сказати вам, що нерозділене кохання мине. Питання тільки із чим після нього залишиться потерпіла сторона. З образою на долю й на того, хто не відповів вам взаємністю, чи з відчуттям свята, яке було у вашому житті?


Які слова, дзвінкі й чудові,

Даруєш ти мені Господь,

Що ми в цім світі без любові?

Лиш грішна плоть, нікчемна плоть.


Куди б не йшли, за що б не брались,

Все, виявляється дарма.

Ніщо у цім житті нам не в радість,

Коли любові в нас нема.


Любов – це те, що буде вічно,

І ні початку, ні кінця.

Любов, як Всесвіт, що магічно

Пульсує в грудях у Творця.


І я складаю в кожнім слові

Йому подяку і хвалу

За цілий океан любові

Й за кожну крапельку малу.


Нехай життя дарує кожному чисте, вірне, щасливе кохання.
Каталог: blog -> articles
blog -> «Розвиток креативного мислення на уроках математики»
blog -> Навчально-методичний посібник Тернопіль
blog -> Ведучий Дорогі друзі! У наш бурхливий час, коли світ заполонили відео, стерео, мобілки, коли прилавки супермаркетів вгинаються від фантастичної кількості періодичних І неперіодичних видань… Ведучий 2
articles -> Тема. Жанрові особливості оповідання. В. Нестайко «Тореадори з Васюківки». Чим ти зараз займаєшся? Удосконалення навичок діалогічного мовлення. Павленко-Черниченко бакитні птахи І квіти. Осінній натюрморт. Мета
articles -> Тема заняття: «Євген Плужник. Поезії. «Для вас, історики майбутні », «Вчись у природи творчого спокою » Мета заняття
articles -> І. Франко. Короткі відомості про митця І його багатогранну творчість. «Захар Беркут». Історична основа твору
articles -> Мутаційна мінливість
articles -> Життєвий І творчий шлях Т. Х. Моргана
articles -> Тема. Григір Тютюнник. «Климко» Мета


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Інтимна лірика І. Франка. Збірка «Зів’яле листя» iconТема. Збірка І. Франка «Зів'яле листя». Світ інтимних переживань ліричного героя. Мета
Обладнання: повість-есе Р. Горака «Тричі мені являлася любов», листи Івана Франка, спогади сучасників поета, збірка «Зів'яле листя»,...
Інтимна лірика І. Франка. Збірка «Зів’яле листя» iconЛірика збірки Івана Франка «Зів’яле листя»
Навчальна: дати учням загальне уявлення про передісторію та композицію збірки «Зів’яле листя»
Інтимна лірика І. Франка. Збірка «Зів’яле листя» iconЛірична драма І. Я. Франка «Зів’яле листя» модерний твір про нерозділене кохання
Тема: Лірична драма І. Я. Франка «Зів’яле листя» модерний твір про нерозділене кохання
Інтимна лірика І. Франка. Збірка «Зів’яле листя» icon«Тричі мені являлася любов» (присвячений І. Я. Франку)
Я. Франка,втілені у збірці «Зів’яле листя»; розвивати образне мислення,здатність співпереживати,розкривати світ почуттів І пристрастей,...
Інтимна лірика І. Франка. Збірка «Зів’яле листя» iconБіографія Івана Франка та вірші зі збірки "Зів'яле листя"
Народився Франко 27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичах (тепер Івана Франка) Дрогобицького району Львівської області
Інтимна лірика І. Франка. Збірка «Зів’яле листя» iconМісце любові у житті та творчості І. Я. Франка
Мета уроку: Ознайомити учнів із збіркою поезій Зів’яле листя”; з’ясувати місце любовної лірики у творчості Франка
Інтимна лірика І. Франка. Збірка «Зів’яле листя» iconІван Франко. Поетична збірка «Зів’яле листя». Любовна тема у творчості поета, автобіографічність
Допомогти учням відчути красу, художню довершеність любовної лірики поета; розкрити світ почуттів І пристрастей, створений поетичним...
Інтимна лірика І. Франка. Збірка «Зів’яле листя» iconПредмет Завдання
Вивчити напам’ять І. Франко «Гімн», «Чого являєшся мені у сні» або інші вірші зі збірки «Зів’яле листя»
Інтимна лірика І. Франка. Збірка «Зів’яле листя» iconВалентина павлівна яхненко учитель сш №127 Дарницького району м. Києва
Тема. Література рідного краю. Олексій Довгий. Розповідь про поета. Інтимна лірика. Збірка «Троянди для дружини»
Інтимна лірика І. Франка. Збірка «Зів’яле листя» iconУолт Уїтмен. Збірка Листя трави
Тема. Уолт Уїтмен. Збірка «Листя трави», її провідні теми й мотиви. «Пісня про себе» — програмовий твір поета. Звернення до вільного...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка