Жанрово тематичне розмаїття лірики О. С. Пушкіна



Скачати 80,55 Kb.
Дата конвертації08.06.2017
Розмір80,55 Kb.
ТипКонспект

Загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №30

Кіровоградської міської ради Кіровоградської області



Конспект уроку на тему

«Жанрово – тематичне розмаїття

лірики О.С.Пушкіна»

Підготувала для учнів 9 класу

вчитель зарубіжної літератури

Писанко Н.А.

Кіровоград - 2010

Тема: Жанрово – тематичне розмаїття лірики О.С. Пушкіна
Мета: Поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях О.Пушкіна, охарактеризувати провідні теми і мотиви його лірики, удосконалювати навички аналізу ліричних творів, виховувати в учнів кращі людські риси, любов до поетичного слова
Тип уроку: урок поглибленого аналізу ліричних творів.
Обладнання: вірші О.С. Пушкіна, портрет поета, альбом «Життя і творчість Пушкіна», запис на дискові романсу М. Глінки «Я помню чудное мгновенье».
Хід уроку.

І.Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Бесіда


  • Чи можна назвати дитинство Пушкіна радісним?

  • Яке враження на нього справили народні пісні і казки? Хто їх розповідав?

  • Чим ще захоплювався Пушкін?

  • У скільки років вступив до ліцею?(у 12)

  • Назвіть найкращих друзів Пушкіна по ліцею.

  • Яку назву мав перший вірш Пушкіна? У якому журналі був надрукований?(«К другу стихотворцу», ж. «Вісник Європи»)

  • Яку назву мала перша поема Пушкіна? Де він її написав?(«Руслан і Людмила», у Петербурзі, куди був направлений на службу після закінчення ліцею)

  • Яку оцінку дав їй поет В.А. Жуковський?

  • За що Пушкін був заарештований? Скільки років було поету?(за написання волелюбної лірики, 21рік)

  • Де відбував перше заслання? Які твори написав протягом цього періоду?

  • Над яким твором Пушкін працював близько семи років і вважав його найкращим?

  • Скільки років тривало Михайлівське заслання?

  • Чим знаменита була Болдинська осінь?

  • Що стало причиною дуелі між Пушкіним і Дантесом?


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Коли читаєш вірші Пушкіна, здається, що вони легко ним придумані. Насправді ж поет довго і наполегливо працював над кожним рядком. То ж не дивно, що і сьогоднішній читач знаходить у віршах Пушкіна для себе радість чи втіху, чи урок, чи нову глибоку думку, чи світле почуття.



ІV. Оголошення теми і мети уроку.

V. Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу.

1. Повторення термінів, необхідних для уроку:



  • Що таке лірика?(рід літератури, який відображає життя за допомогою зображення почуттів і переживань ліричного героя)

  • Які види лірики ви знаєте?(громадянська, пейзажна, інтимна, філософська)

Лірика Пушкіна багатогранна. Спробуємо визначити її провідні теми та мотиви.


2. Індивідуальне повідомлення на тему «Громадянська лірика Пушкіна»

Орієнтовна відповідь учня.

Перебуваючи в Петербурзі після закінчення ліцею, Пушкін знайомиться з передовою дворянською молоддю. Поет пише волелюбні вірші, які блискавично розносились по місту, їх читали на багаточисельних зібраннях молоді, на засіданнях декабристського гуртка «Зелена лампа». Їх вивчали напам’ять, передавали із рук в руки. Ці вірші були сповнені гнівного бичування рабства, самодержавного деспотизму і лицемірства, закликів до свободи. Так, в оді «Вольність»(1817р.) поет виражає палке бажання прославити волю, затаврувати пороки царів, адже народні біди викликають у нього співчуття. У вірші «До Чаадаєва» Пушкін закликає друзів присвятити себе боротьбі із самодержавством. Він вірить, що їхня праця не буде марною.

Товариш, верь: взойдет она,

Звезда пленительного счастья,

Россия вспрянет ото сна,

И на обломках самовластья

Напишут наши имена!

У Вірші «Деревня» Пушкін різко критикує кріпосництво. Душа поета не може бути спокійною, коли він бачить страждання рідного народу. Серед прекрасної природи лютує «барство дикое», Пушкін впевнений, в тому, що наступить час, коли він побачить свій народ вільним.

Провідними темами цих віршів є любов до Батьківщини, свобода особиста і суспільна, гнівне засудження рабства і тиранії. Провідним мотивом цих віршів є мотив свободи.)


3. Робота в групах з картками – інформаторами
Завдання для групи 1.

1.Чітко видайте інформацію з картки.

2.Виразно прочитайте вірш «Я вас любив» мовою оригіналу і в перекладі.

3.Дайте відповіді на запитання:



  • Що стало поштовхом для створення вірша?

  • Яким ви уявляєте ліричного героя цієї поезії?

  • Чи взаємне кохання ліричного героя?

  • Наскільки сильним було його почуття?

  • Чи впадає він у відчай?

  • Чого бажає ліричний герой коханій?

  • Чому навчає ця поезія?

  • Визначте тему і провідну думку поезії.


Завдання для групи 2.

1. Чітко видайте інформацію з картки.

2.Виразно прочитайте вірш «Я пам’ятаю мить чудову» мовою оригіналу і в перекладі.

3.Прокоментуйте малюнки та фотографії до вірша.

4. Дайте відповіді на запитання:


  • Що стало поштовхом для створення вірша?

  • Яке враження справила на вас ця поезія?

  • До якого жанру лірики вона відноситься? Чому?

  • Визначте риси, що ними характеризується жіночий образ.

  • Знайдіть у вірші художні мовні засоби, які допомагають створити портрет жінки.

  • Яким образним висловом змальовує ідеал жінки?

  • Перечитайте 4 і 6 строфи поезії. Як ви думаєте, чи може кохання вивести людину з важкого душевного стану?

  • Визначте тему і провідну думку поезії.

Учні прослуховують романс М. Глінки «Я помню чудное мгновенье».
Завдання для групи 4.

1.Прочитайте вірші О. Пушкіна «Я пам’ятаю мить чудову» та «Я вас любив».

2. Складіть гроно на тему: «Кохання в поезії О.Пушкіна»
Завдання для групи 4.

1.Чітко видайте інформацію з картки.

2.Виразно прочитайте вірш «Я пам’ятник собі поставив незотлінний…» мовою оригіналу і в перекладі.

3.Прокоментуйте фотоматеріали до вірша.

4.Дайте відповіді на запитання:


    • Коли була створена ця поезія?

    • У яких рядках звучить думка про безсмертя поезії?

    • У чому полягає значення згадки про різні народи, що населяють Росію?

    • У чому поет вбачає загальнолюдське значення своєї поезії?

    • Чому Пушкін називає свій вік жорстоким?

    • Про кого йдеться у рядку: «И милость к падшим призывал»?

    • Визначте сенс звернення поета до музи в останній строфі. Кому, на думку поета, має підкорятися його муза?

    • Визначте тему і провідну думку вірша.

Завдання для групи 5.

1.Чітко видайте інформацію з картки.

2.Виразно прочитайте вірш «До моря» мовою оригіналу.

3.Прокоментуйте фотоматеріали до вірша.

4. Дайте відповідь на запитання:


  • Що стало поштовхом для написання поезії?

  • Яким Пушкін побачив море, якими словами характеризує його?

  • Про що мріяв поет?

  • Чому він все – таки вирішив залишитися на батьківщині?

  • Про яких двох геніїв згадує Пушкін?

  • Чим дух моря був близький байронівському духу?

  • Як ви розумієте рядки : «Судьба земли повсюду та же:

Где капля блага, там на страже,

Уж просвещенье иль тиран?



  • Яким настроєм проникнуті спогади про море?

  • Який провідний мотив вірша?


VІ.Узагальнення та закріплення вивченого матеріалу.
Колективне складання таблиці «Провідні теми та мотиви лірики О.Пушкіна»


Назва вірша

Жанр за тематикою

Провідна тема

Провідний мотив




«Я вас любив»

Інтимна лірика

Кохання

Мотив нерозділеного кохання. Ліричний герой бажає щастя тій, кого він любить безнадійно




«Я пам’ятаю мить чудову»

Інтимна лірика

Кохання

Всеперемагаюча сила кохання. Воно є невичерпним джерелом щастя, натхнення і самого життя.




«Я пам’ятник собі поставив незотлінний…»

Громадянська лірики

Призначення поета і поезії.

Покликання митця – бути національним пророком. Тільки так він збудує собі пам’ятник у віки.




«До моря»

Пейзажна лірика

Природи

Гармонійна єдність людини і природи. Пейзаж перетворюється на засіб бачення й пізнання героєм світу та власної душі.






VІ. Домашнє завдання. Вивчити напам’ять один із віршів О. Пушкіна.
Індивідуальне завдання .Підготувати повідомлення на тему : «Історія створення роману у віршах «Євгеній Онєгін»

Додатки

Картка – інформатор 1.

Картка – інформатор 2.

Картка – інформатор 3

Картка – інформатор 4

«Я вас любив…» Ці слова були звернені до 19 – річної Анни Оленіної, доньки президента Академії мистецтв і директора Публічної бібліотеки . Оленіна була вродлива, розумна і добре вихована. Пушкін відчував захоплення і глибокі почуття до Анни, присвятив їй чимало поезій. Він навіть запропонував їй руку й серце, проте отримав відмову. Анна

Оленіна вважала Пушкіна найцікавішою людиною свого часу, але заміж за нього не пішла.





Вірш « Я пам’ятаю мить чудову» присвячений Анні Петрівні Керн, родичці П.Осипової. Пушкін зустрів її вперше на балу в Петербурзі в 1819 році. Друга зустріч відбулася влітку 1825 року, коли А.Керн гостювала а Осипової в селі Тригорському, яке знаходилося неподалік від с. Михайлівського, де Пушкін перебував на засланні. У своїх спогадах А Керн так змалювала вдачу Пушкіна « Он был очень неровен в обращении: то шумно – весел, то грустен, то робок, то дерзок, то нескончаемо любезен, то томительно скучен, - и нельзя было угадать, в каком он будет расположении духа через минуту… Он не умел скрывать своих чувств, выражал их всегда искренно и был неописано хорош, когда что – либо приятное волновало его… Когда же он решался быть любезен, то ничего не могло сравниться с блеском, остротою и увлекательностью его речи».


Вірш «Я пам’ятник собі поставив незотлінний…»написаний був у серпні 1836 року за кілька місяців до смерті поета. Епіграфом він взяв слова оди Горація «К Мельпомене» - «Я воздвиг памятник»

Цей вірш став поетичним підсумком його творчості, заповітом, зверненим до нащадків.





Роботу над віршем «До моря» Пушкін розпочав Одесі, а закінчив в Михайлівському. Перебуваючи на службі в Одесі, Пушкін все частіше конфліктував зі своїм начальником – графом Воронцовим. Поет намагався вирватися із заслання, закрадалася думка навіть знайти пристанище за кордоном. Воронцов писав доноси в Петербург, у яких просив забрати від нього неблагонадійного поета. Вірш є своєрідним прощанням Пушкіна з прекрасною природою півдня, яка спричинила велике враження на поета. Вільний дух моря був надзвичайно співзвучним з емоційним, романтичним настроєм самого автора.


Гроно на тему «Кохання в поезії

О. Пушкіна»

Каталог: uploads -> editor -> 3281 -> 111988 -> blog -> files
editor -> Тема. Олександр Олесь (О. Кандиба). Життя І творчість, світоглядні Переконання. Прагнення гармонії людини й природи, майстерність у відтворенні настрою І почуття в поезіях «З журбою радість обнялася»,
editor -> Па́уль Цела́н нім. Paul Celan; справжнє ім'я Пауль Анчель
editor -> Креативний підхід вчителя до підготовки уроків читання
editor -> Розділ 1 Загальні відомості
editor -> Урок №3 Тема. Гійом Аполлінер як чільна постать європейського авангарду
editor -> Тема. Шекспірівський театр. Трагедія «Гамлет»: її філософсько-етична проблематика. Особливості конфлікту, зображення світу у творі. Мета
files -> Йоган Вольфганг Гете. Трагедія «Фауст» -вершина творчості Гете й один з найвидатніших творів світової літератури
3281 -> Методичні рекомендації до вивчення творчості Шарля Бодлера у загальноосвітніх навчальних закладах


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Жанрово тематичне розмаїття лірики О. С. Пушкіна iconКонкурсу «Від золотого до срібного століття»
Тема. Життєво-творчий шлях О. С. Пушкіна. Пушкін І україна. Жанрово-тематичне розмаїття лірики Пушкіна
Жанрово тематичне розмаїття лірики О. С. Пушкіна iconТема. Жанрово-тематичне розмаїття лірики Олександра Пушкіна Мета
Доброго дня, дорогі діти! Подивіться, (слайд 1) яке зворушливе диво я для вас знайшла!
Жанрово тематичне розмаїття лірики О. С. Пушкіна iconТема. Жанрово – тематичне розмаїття лірики Олександра Пушкіна Мета
Доброго дня, дорогі діти! Подивіться, (слайд 1) яке зворушливе диво я для вас знайшла! Згадайте, як ви були маленькими, безтурботними,...
Жанрово тематичне розмаїття лірики О. С. Пушкіна iconТема. Переосмислення здобутків європейського романтизму російською культурою. О. С. Пушкін – великий російський поет. Жанрово – тематичне розмаїття лірики митця

Жанрово тематичне розмаїття лірики О. С. Пушкіна iconЖанрово­тематичне розмаїття пісень. Трагічний І героїчний пафос козацьких І чумацьких пісень тл: пафос твору Українська пісня – геніальна поетична біографія українського народу
Жанрово­тематичне розмаїття пісень. Трагічний І героїчний пафос козацьких І чумацьких пісень тл: пафос твору
Жанрово тематичне розмаїття лірики О. С. Пушкіна iconОзнайомити учнів з основними етапами життя І творчості О. С. Пушкіна; Ознайомити учнів з основними етапами життя І творчості О. С. Пушкіна
Ознайомити учнів з основними етапами життя І творчості О. С. Пушкіна; визначити основні теми його лірики
Жанрово тематичне розмаїття лірики О. С. Пушкіна iconЖанрово стильове розмаїття творчості Марії Матіос Матіос Марія Василівна
Твори письменниці перекладені німецькою, сербською, румунською, російською, польською, хорватською, білоруською, азербайджанською,...
Жанрово тематичне розмаїття лірики О. С. Пушкіна iconУрок №21 І. Я. Франко. Життєвий І творчий шлях митця
Мета: ознайомити учнів з етапами життєвого І творчого шляху письменника, розкрити жанрове й тематичне розмаїття його творчості; формувати...
Жанрово тематичне розмаїття лірики О. С. Пушкіна iconУрок №14 Тема: Ліна Костенко. Життєвий І творчий щлях. Риси індивідуального стилю
Мета: ознайомити старшокласників із життєвим та творчим шляхом Ліни Костенко; розкрити жанрове й тематичне розмаїття її творчості;...
Жанрово тематичне розмаїття лірики О. С. Пушкіна iconПлан-конспект уроку в 9-му класі Тема: О. Пушкін великий російський поет. Аналіз вірша «До моря » Мета
Практична: формувати знання учнів про життя та творчість О. С. Пушкіна; удосконалювати виразне читання, зв’язне мовлення; визначити...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка