Карпатська Україна: документи І матеріали, хроніка подій”Скачати 131,87 Kb.
Дата конвертації17.04.2017
Розмір131,87 Kb.

Карпатська Україна: документи і матеріали, хроніка подій”до 75-річчя від дня проголошення Карпатської України (1939)

Рекомендаційний список на допомогу класним керівникам, майстрам виробничого навчання, викладачам історії.

Список складено бібліотекарем Харківського професійного ліцею машинобудування за матеріалами Інтернету.

Харків 2014

Шановні колеги!

Карпатська Україна... Красне поле. У літописі боротьби за українську незалежність їм належить особливе місце…

Кожного року березневі дні нагадають нам про славу та трагедію Карпатської України навесні далекого 1939 року. В той час значна частина світової громадськості дивувалась подвигу маленької, але великої духом частини українського народу, героїв Карпатської Січі, які посміли стати на захист рідної землі від фашистських нападників.

15 березня... Ця дата не в календарі виділена, а в душі закарпатців. Цим числом кожна весна особлива над Тисою – загострена болем. Бо є на березі тієї річки, поблизу Хуста, поле, з якого березневого дня 1939 року в її води стікала кров найвірніших і найвідданіших синів свого краю – борців за його незалежність і волю…

Закарпаття – земля Української держави. Але шлях до об'єднання всіх українців був тривалим і тернистим. І хоч Карпатська Україна проіснувала недовго, вона продемонструвала прагнення українського народу до створення власної держави, його готовність до жертв заради досягнення своєї світлої мети.

Рекомендаційний список літератури, який пропонується вам, сподіваюсь, допоможе у проведенні виховних заходів, відкритих уроків чи бесід з учнями, присвячених історії України. Матеріли розташовані у алфавітному порядку, список анотований. В бібліотеці ліцею друкованих матеріалів з цієї тематики не існує, але ви маєте можливість познайомитися із ними через мережу Інтернет у читальному залі.Історична довідка


Карпатська Україна


Карпатська Україна.

Софія Малильо
Нехай святяться вікопомні дати,

в бутті народу осяйні шпилі!

Знов легіт весняний пронизує Карпати,

ще сном сповиті в березневій млі.

Ще ждуть дощів дрімотні полонини,

і життєдайний грім їх не збудив,

а теплий вітер часом вже пролине

над тіснявою верховинських нив.

І вітер Пам’яті над ними мчиться,

хоч довга черга літ уже сплила.

Промчалася подій буремних колісниця,

та все надійно Пам’ять зберегла.

В борінні сил творилася держава,

і звалась Україною вона.

Короткою була її щаслива слава, –

кати їй піднесли кривавого вина.

Вона у них пощади не просила,

кривавий келих випила до дна.

О, неспівмірною була ворожа сила,

вона ж була і юна, і одна.

Сини її, легіні ясночолі,

на захист волі вийшли без вагань.

Лягли героями на браннім полі,

в катівнях гинули серед страждань.

Вони були і мужні, і хоробрі,

не падали перед катами ниць.

Їх з галичанами – сусіди добрі

розстрілювали обабіч границь.

Були і в нас, були Карпатські Крути,

сердець жертовно відданих порив.

Їх подвигу ніколи не забути, –

він душу нашу заново творив.

Той подвиг нині світить нам зорею

і в майбуття показує нам путь.

А березень крокує знов землею,

і квіти Пам’яті в серцях цвітуть.

Нехай і бідні ми у нинішніх напастях,

лукавствам недругів не видно ще кінця,

все ж віримо в своє прийдешнє щастя

в одній сім’ї від Тиси до Дінця.9/XII-1993.

1938 – 1939

Прапор герб


Гімн – «Ще не вмерла Україна».Карта Карпатської України. Червоною лінією позначено територію, яка відійшла до Угорщини 2 листопада 1938.

Столиця: Хуст

Релігії:

Греко-католицизм (уніанство), Православ'я

Форма правління: Республіка.

Президент: - 1939 Августин Волошин

Прем'єр-міністр:

- 1938 Андрій Бродій- 1938-1939 Августин Волошин

- 1939 Юліян Ревай

Законодавчий орган: Сойм

Історичний період Міжвоєнний період

- Засновано: 8 жовтня 1938 року

- Незалежність: 15 березня 1939 року

- Ліквідовано: кінець травня 1939 рокуВалюта: Чехословацька крона

Сьогодні є частиною Україна

Августин Волошин як український державник, педагог і релігійний діяч : матеріали Всеукраїнської наук. конф., присвяченої 130-річчю від дня народження Героя України, о. Августина Волошина і 65-річчю проголошення Карпатської України 16 березня 2004 року / Київський нац. ун-т ім. Т. Шевченка, Центр українознавства, Патріархія української греко-католицької церкви ; упоряд. В. І. Сергійчук. – К. : Прецедент, 2004. – 148 с.

У пропонованому збірнику матеріалів Всеукраїнської наукової конференції друкуються виступи дослідників життя і діяльності Героя України о. Августина Волошина.Розрахований на викладачів, студентів, усіх, хто цікавиться історією України.

Василина, Наталія Дєрдівна. Карпатська Україна в міжнародних відносинах напередодні Другої світової війни. Нове бачення подій : монографія / Н. Д. Василина. – Ужгород : Карпати, 2008. – 224 с.

Нове аналітичне дослідження молодого науковця Н.Д. Василини присвячено передусім осмисленню місця українського питання у міжнародних відносинах, оцінки перспектив і наслідків розв'язання української проблеми на міжнародному рівні, особливо напередодні Другої світової війни. Важливим є дослідження історичного досвіду, впливу подій в окремому регіоні на загальнодержавні процеси та суспільно-політичну ситуацію на українських землях. Ось чому першочергову увагу автор зосереджує на діяльності політичних та громадських організацій регіону напередодні Другої світової війни, показує місця і ролі Підкарпатської Русі (Карпатської України) у формуванні системи складних міжнародних відносин упродовж осені 1938 року - березня 1939 року. Дослідження історичних подій на Закарпатті у 1938-1939 роках, їхнього місця у міждержавних відносинах дають можливість знайти важливі ключі до вивчення подальшої історії краю та України загалом.Василина Н.Д. ПРО КАРПАТСЬКУ УКРАЇНУ В МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИНАХ НАПЕРЕДОДНІ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ : СУЧАСНА УКРАЇНСЬКА ІСТОРІОГРАФІЯ. – http://www.kymu.edu.ua/vmv/v/03/vasylyna.htm

У статті аналізуються стан і здобутки сучасної української історіографії про місце та роль Карпатської України в передвоєнних міжнародних відносинах. Автор розкриває і порівнює позиції та погляди українських істориків на передумови й процес проголошення Карпатської України, її трагічний фінал на тлі європейської політичної кризи 1938–1939 років, з’ясовує оцінки зовнішньополітичної діяльності А. Волошина, ставлення європейських країн до Закарпаття та використання його в передвоєнних геополітичних планах.Вегеш М. Карпатська Україна: документи і факти / М. Вегеш. – Ужгород: Видавництво Карпати, 2004. – 432 с. – http://www.ex.ua/2766563

У монографії доктора історичних наук, професора Ужгородського національного університету М. Вегеша «Карпатська Україна. Документи і факти» на основі введених до наукового обігу архівних та опублікованих джерел, мемуарів, матеріалів періодики, величезного масиву монографічної літератури, системно висвітлюються взаємопов'язані проблеми комплексної теми: міжнародне становище Закарпаття наприкінці 30-х років минулого століття та вплив міжнародного фактору на соціально-економічний, суспільно-політичний і національно-культурний розвиток краю, аналізуються головні етапи еволюції державно-правового статусу Підкарпатської Русі — Карпатської України. Читач знайде для себе чимало маловідомих фактів з історії становлення автономних урядів, Карпатської Січі на теренах Карпатської України. Значне місце в монографії відводиться Президенту Карпато-Української держави Августину Волошину.Вегеш, Микола Миколайович. Карпатська Україна на шляху державотворення / М. М. Вегеш, М. Ю. Токар. – Ужгород : Карпати, 2009. – 448 с. : портр, фото.

У даному виданні комплексно досліджуються суспільно-політичні проблеми розвитку Карпатської України в процесі державного будівництва. Автори аналізують перспективи державотворення через призму участі місцевого населення в суспільному житті краю впродовж 1918 - 1939 років, їх участі в політичних процесах тощо. Монографія, котра вийшла у світ з нагоди 70-ї річниці проголошення державної незалежності Карпатської України, стала в нагоді всім, хто цікавиться славетними й трагічними сторінками історії національно-визвольної боротьби закарпатських українців у ХХ столітті.Вегеш, Микола Миколайович. Карпатська Україна в контексті українського державотворення : навч. посіб. / М. М. Вегеш, М. Ю. Токар, М. Басараб ; Управління освіти і науки Закарпат. облдержадмін., Закарпат. ін-т. післядиплом. пед. освіти, Ужгород. нац. ун-т, Ф-т суспіл. наук. – Ужгород : Карпати, 2008. – 256 с. : іл. – Бібліогр.: с. 253-255.

У навчально-методичному посібнику системно висвітлюються взаємопов’язані проблеми розвитку Карпатської України в контексті українського державотворення для широкого впровадження основних її компонентів у навчальному і виховному процесі педагогами й вихователями різноманітних навчально-виховних закладів. Матеріал дозволяє в доступній формі ввести тему Карпатської України до навчальних та виховних планів.Вінч, Майкл Блует. "Одноденна держава": свідчення англійського очевидця про події Карпатської України / М. Б. Вінч ; пер. Н. Кирчів. – К. : Темпора, 2012. – 330 с. : фото.

“Одноденна держава” – це опис подій Карпатської України 1939 р. з перспективи англійського спостерігача. Книга дає уявлення про англосаксонське бачення подій і настроїв Карпатської України. Політичні та історіософські роздуми переплітаються з багатим краєзнавчим описом. Книга розрахована на істориків, політологів, усіх, кого зацікавить запропонована тематика.Ґренджа-Донський, Василь Степанович. Щастя і горе Карпатської України : щоденник : Мої спогади / В. С. Ґренджа-Донський ; ред. Д. М. Федака ; упоряд. Д. М. Федака ; вступ. ст. В. І. Ільницький, Д. М. Федака ; худ. О. О. Наурсков ; редкол. : Г. Г. Москаль [та ін.]. – Ужгород : Закарпаття, 2002. – 514 с. : портр., фото.

Василь Ґренджа-Донський (1897-1974) – український письменник, журналіст, громадсько-культурний діяч, один із чільних творців Карпатської України, редактор її щоденної газети "Нова свобода". Його щоденник "Щастя і горе Карпатської України"– своєрідний літопис українського державотворення на теренах Закарпаття наприкінці 1938-початку 1939 років. "Спогади" розширюють і доповнюють хронологічні рамки щоденника, представляють постать автора у контексті подій усієї першої половини XX століття. Обидва твори в Україні друкуються вперше.Довганич, Омелян Дмитрович. Карпатська Україна в боротьбі за незалежність: репресії проти її оборонців та керівних діячів / О. Д. Довганич ; Закарпат. облас. осередок наук. тов-ва ім. Т. Шевченка. – Ужгород : Ґражда, 2007. – 140 с.

Вперше зібрані біографічні нариси й довідки про всіх послів сойму Карпатської України, які протягом минулих років перебували в цілковитому забутті. Майже половина з них була репресована, про цих людей не друкувалося жодних біографічних відомостей. Лише в роки незалежності України у пресі почали з’являтися окремі статті. Але вичерпних біографічних даних про всіх послів сойму зібрати не вдалося. На базі найновіших архівних документів і матеріалів у книзі вперше також узагальнені автором деякі проблеми боротьби Карпатської України за незалежність, які знайшли відображення у колективній монографії «Вони боронили Карпатську Україну».Долгош, Іван Іванович. Заплакала Тиса кров’ю : роман-дилогія : у 2 кн. Кн. 2 : Карпатська Україна / І. І. Долгош ; упоряд. Сопко О. І. ; післямова Н. Й. Ребрик. – Ужгород : Ґражда, 2012. – 328 с. : іл.

«Заплакала Тиса кров’ю» – історична епопея про період найвищого піднесення національного духу на Закарпатті 1918-1939 рр., яка поряд із романом Уласа Самчука «Гори говорять» і його публіцистикою, щоденниками та романом В. Ґренджі-Донського «Сини Верховини», спогадами А. Волошина, В. Шандора, Ст. Клочурака, М. Бандусяка тощо подає панорамну й багатопланову картину життя Гуцульщини і Карпатської України загалом, величного часу державотворчого Чину, художнього слова про яких сьогодні, як ніколи, потребуємо у дискурсі виховання національно свідомого покоління. Твір підпадає під жанр художньо-документального політичного роману. У ньому поряд з художніми образами діють історичні персонажі – Августин Волошин, брати Бращайки, Степан Клочурак, Василь Ґренджа-Донський, Микола Бандусяк та ін.Заповіт Срібної Землі : Карпатська Україна в боротьбі за незалежність / ред. М. Парцей ; худ. Ф. Лукавий. – Львів : Світ, 2001. – 190 с. : фото. – (Подвижники національної ідеї).

Збірник, який започатковує серію видань "Подвижники національної ідеї”, вперше був виданий в 1939 р. у Відні і з того часу не перевидавався. Тут вміщено матеріали, присвячені боротьбі закарпатських українців за проголошення та утвердження Української Карпатської держави. Написані по гарячих слідах подій їх безпосередніми учасниками, ці розповіді досі не втратили актуальності.Карпатська Україна. Альтернативні уроки історії (2011) www.youtube.com/watch?v=rymYE9K3eJY Apr 1, 2012 - Uploaded by NGOnbb

Відеоурок про Карпатську Україну підготовлений активістами руху "Не будь байдужим" у рамках кампанії "Альтернативні уроки історії".Карпатська Україна : документи і матеріали : хроніка подій : персоналії : у 2 т. Т. 1 : Карпатська Україна / упоряд. : О. Д. Довганич, О. М. Корсун, О. М. Пагіря ; Закарпат. облдержадмін., Закарпат. облрада [та ін.]. – Ужгород : Закарпаття, 2009. – 756 с.

Документальна книга у двох томах про один із найзагадковіших феноменів українського державотворення – Карпатську Україну, в якій всебічно представлені труди і дні її формування, розбудови та руйнації за умов терористичних актів двох великих європейських держав – Угорщини й Польщі (1938-1939), окупації Угорщиною за згодою гітлерівської Німеччини (1939-1944) та входження до складу радянської держави (1944-1946), йде до читача вперше. Тематично двотомник поєднаний з виданнями редколегії обласного тому "Реабілітовані історією" у двох книгах та наступними збірниками – "Криваві тіні Кремлю" (2006), "Тернистий шлях до України…" (2007), "Закарпатські втікачі в СРСР. 1938-1941" (2008). Тут подано найповніший на сьогодні обсяг архівних документів і матеріалів з фондів ГДА СБУ, архіву УСБУ в Закарпатській області, ЦДАВО, ЦДАГО, ДАЗО, архіву ОУН в Києві, Центру досліджень визвольного руху у Львові та окремих московських архівів. Вміщено хроніку подій Карпатської України на основі широкого, відомого нині масиву джерел. З належною повнотою, наскільки це дозволяють доступні нині джерела, охарактеризовано постаті творців Карпатської України.Кришеник, В. М. Наздоганяючи минуле : його історія : спогади про батька / В. М. Кришеник. – Ужгород : Ґражда, 2012. - 340 c.

Це книжка синівського обов’язку та пам’яті рідних. Автор писав її переважно зі спогадів батька – простого вчителя з Іршавщини. У ній відгомін подій двадцятих-п’ятдесятих років минулого століття на Закарпатті – доби Просвіти, Карпатської України, окупації краю, батькова розповідь про мукачівську катівню “Ковнер”, в’язницю у Ваці, про перші повоєнні роки – радянську колективізацію, мордовські політичні табори та інше. Ціла галерея неповторних людських доль на перехрестях і вибоїнах Богом даної нам епохи постає з-під пера автора об’ємно і повнокровно. Їм віриш і їхньою вірою переймаєшся щиро. З ними легше жити. З ними життя набуває сенсу.Кучерук, Олександр. Карпатська Україна / О. Кучерук ; Укр. ін-т нац. пам’яті. – К. : Видавництво імені Олени Теліги, 2009. – 16 с.

У рамках відзначення 70-ї річниці подій, пов'язаних із проголошенням Карпатської України, Український інститут національної пам'яті підготував ілюстровану брошуру «Карпатська Україна».Пагіря, Олександр. Карпатська Січ: військове формування Карпатської України / О. Пагіря. – К. : Темпора, 2010. – 152 с. : іл. – (Militaria Ucrainica). – Бібліогр.: с. 150-151.

Книга присвячена одній із малодосліджених сторінок історії України напередодні Другої світової війни — військовому формуванню Карпатської України Карпатській Січі. На основі широкого кола досі невідомих архівних документів і матеріалів простежується участь карпатських січовиків в обороні незалежної Карпатської України, відтворюються передумови й основні етапи військово-організаційної розбудови цих збройних формувань, аналізується їх структура, подаються описи одностроїв і зображення відзнак. Видання розраховане на всіх, хто цікавиться історією України XX ст.Срібна Земля. Хроніка Карпатської України 1919-1939 [Електронний ресурс] = Silver Lands. The Chronicles of Carpatho-Ukraine 1919-1939 : докум. фільм / Invert pictures, Зах.-Укр. Центр Іст. Дослідж. ; реж. Т. Химич ; комп. Л. Соломченко ; продюсер Т. Чолій ; звукореж. Р. Микульський ; оповідач П. Нечитайло. – К. : З.У.Ц.І.Д., 2012. – 1 ел. опт. диск (DVD-ROM) : цв., зв. : зв. + 1 ел. опт. диск (CD-DA). – Систем. требования: DVD video / PAL. Compact Disc Digital Audio. – Назва з контейнера. – Озвучено укр., англ. мовами. – (в кор.)

Приложение: Музика Срібної Землі [Електронний ресурс]. – К. : З.У.Ц.І.Д., 2012 (Музичний диск з піснями Срібної Землі, куди увійшли композиції гуртів "Бурдон", "Рокаш", "Гудаки", "Піккардійська терція", "Чорні черешні" та інших – всього 12 композицій)

Документальний кінофільм "Срібна Земля. Хроніка Карпатської України 1919-1939" створено на основі спогадів очевидців подій міжвоєнного періоду в західній Україні на Закарпатті. Загалом до фільму було опитано понад 20 людей, декого з них уже немає в живих, але їхні спогади будуть завжди важливим документом нашої історії.Федака, Cергій Дмитрович. Літопис Карпатської України / С. Д. Федака. – Ужгород: Ґражда, 2013. – 136 с.

Хроніка є мозаїкою із сотень епізодів боротьби усередині та навколо Карпатської України. Передано дух тогочасних змагань – дипломатичних, військово-політичних, економічних, культурних, виборчих, ідейних. Виклад строго слідує хронології реальних подій, виділяючи з них найбільш переломні і рельєфні моменти, що будуть цікавими широкій читацькій аудиторії. Широко цитуються свідчення очевидців.

Книжка покликана показати, що Карпатська Україна була не “одноденною державою”, як її інколи трактують, а складним понад п’ятимісячним феноменом. Книжку присвячено історії Карпатської України – епопеї українського державотворення, що розгорталася на теренах нинішньої Закарпатської області з 11 жовтня 1938 р. до 18 березня 1939 р. (подано також передісторію цих процесів з початку 1937 р.).

Видання приурочене до 75-річчя історичного процесу утвердження української націо- і державотворчої ідеї на теренах нинішнього Закарпаття й прилеглих етнічно-українських територіях, проголошення державності та збройної оборони Карпатської України.ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ:

 • Історична довідка : Карпатська Україна

 • Пам'яті героїв Карпатської України

 • Документи Карпатської України (1938-1939)

 • Карпатська Україна

 • Ґренджа-Донський, В. С. Щастя і горе Карпатської України

 • Червак Б. Карпатський пролог України

 • Федака, C. Літопис Карпатської України

 • Федака С. Карпатський Прометей – Августин Волошин

 • Карпатська Січ

 • Карпатська Україна. Відеоархів

 • Аматорський документальний фільм “Карпатська Україна”

 • http://uk.wikipedia.org/wiki/ Карпатська_Україна

 • http://uk.wikipedia.org/ Карпатська_Січ

 • http://www.youtube.com/watch?v=rymYE9K3eJY - Карпатська Україна. Альтернативні уроки історії (2011)

 • http://biblioteka.uz.ua/content/images/vistavka/Rita/015.jpg

 • http://www.ex.ua/2766563

 • Н. Д.Василина. ПРО КАРПАТСЬКУ УКРАЇНУ В МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИНАХ НАПЕРЕДОДНІ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ : СУЧАСНА УКРАЇНСЬКА ІСТОРІОГРАФІЯ. – http://www.kymu.edu.ua/vmv/v/03/vasylyna.htm

 • http://tsdavo.gov.ua/4/webpages/63016220.html Карпатська Україна і Августин Волошин у фондах ЦДАВО України

Сподіваюсь, що запропоновані матеріали знадобляться у вашій роботі і будуть вам цікаві!
Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Бібліотека вищашко ла анотований огляд періодичних видань за 011 рік Випуск київ 2012
2013 -> Вісник київського національного лінгвістичного університету серія Філологія
2013 -> $RR00001,4,1,2,0,2 Поняття "політика" найчастіше вважається похідним від
2013 -> 95 років тому (1918) Українська Центральна Рада прийняла закони про Державний гарб Української Народної Республіки (тризуб), грошову систему, громадянство. 01. 03
2013 -> Анотація Папка призначена для вивчення теоретичного матеріалу за темою: “ Атомне ядро. Ядерна енергетика в 9 кл за програмою “Фізика
2013 -> Бібліотека панорама життя бібліотек збірник методичних матеріалів
2013 -> Йозеф Гайдн (ім'ям Франц сам композитор не називав себе ніколи) народився


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Карпатська Україна: документи І матеріали, хроніка подій” icon«Карпатська Україна: на світанку свободи» (бібліографічний огляд) Із гарячої любові до тебе,народе мій
Відкриваючи урочисте засідання крайового парламенту, Августин Волошин сказав: Світлий Сойме! З глибини душі відчуваю важність тих...
Карпатська Україна: документи І матеріали, хроніка подій” iconМатеріали всеукраїнської науково-практичної конференції «Україна у Другій світовій війні: міфи І реальність»
Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Україна у Другій світовій війні: міфи І реальність» (до 70-річчя перемоги...
Карпатська Україна: документи І матеріали, хроніка подій” iconБогдан Гаврилів Хроніка школи в Опришівцях
Богдан Гаврилів. Хроніка школи в Опришівцях (1840-1937). − Івано-Франківськ: Плай, 2001. − 70с
Карпатська Україна: документи І матеріали, хроніка подій” iconУкраїна в революційну добу
У виданні робиться спроба в хронологічній послідовності відтворити розвиток історичних подій в Україні на переламному рубежі – в...
Карпатська Україна: документи І матеріали, хроніка подій” icon«щоб у серці жила україна: до 25річчя незалежності україни»
Швидко промайнули роки, багато відбулося подій, виросло нове покоління молоді. Можна зробити певні висновки, підвести підсумки
Карпатська Україна: документи І матеріали, хроніка подій” iconСценарій / Історико-культурологічне товариство «Герої Крут»
Крути. Січень 1918 року : документи, матеріали, дослідження, кіносценарій / Історико-культурологічне товариство «Герої Крут»; упоряд....
Карпатська Україна: документи І матеріали, хроніка подій” iconКонкурсу «Молодь за майбутнє» у номінації «Україна незалежна»
Пропонуємо матеріали з досвіду роботи керівників гуртків птнз області за результатами огляду-конкурсу у 2016 році «Молодь за майбутнє»...
Карпатська Україна: документи І матеріали, хроніка подій” iconДніпропетровська
Календар "Моє Придніпров’я" – методико-бібліографічний покажчик, який містить хронологічний перелік пам’ятних дат І подій минулого...
Карпатська Україна: документи І матеріали, хроніка подій” icon«З високим іменем Кобзаря» (до 50 річчя заснування Національної премії імені Тараса Шевченка) Бібліографічний список літератури Київ, 2011
Тараса Шевченка. Список складається з чотирьох розділів, а саме: законодавчі документи, матеріали про історію створення Національної...
Карпатська Україна: документи І матеріали, хроніка подій” iconУніверситету «україна» актуальні проблеми сучасної освіти та науки в контексті євроінтеграційного поступу матеріали Міжнародної науково-практичної конференції Луцьк 2015База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка