Книга ювіляр Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра»Скачати 73,72 Kb.
Дата конвертації15.05.2017
Розмір73,72 Kb.
ТипКнига

Книга – ювіляр

Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» (1876 р.) - 140 років


Життєпис автора


Марк Твен справжнє ім'я: Семюель Ленгхорн Клеменс — американський письменник, гуморист, сатирист, публіцист, видавець, народився 30 листопада 1835 року в містечку Флорида (штат Міссурі) у сім'ї тенесійського купця Джона Маршала Клеменса і Джейн Лемптон Клемент. Він був шостою дитиною у сім'ї з сімома дітьми. Тільки троє його братів та сестер пережили дитинство. 

Коли Марку Твену було 4 роки, його сім'я переїздить у містечко Ганнібал, де був річковий порт на річці Міссісіпі. Згодом Ганнібал послужить 


прообразом містечка у знаменитих романах „Пригоди Тома Сойєра“ та „Пригоди Гекльберрі Фінна“. В цей час Міссурі був рабовласницький штатом, тому вже в цей час Марк Твен зміг ознайомитися із рабством, яке буде згодом описувати і засуджувати у своїх творах. 

В березні 1847 року, коли Марку Твену було 11 років, його батько помер через пневмонію. Наступного року він починає працювати помічником у друкарні. З 1851 року займається набором (друком) і редакцією статей та гумористичних нарисів для „Ганнібальського журналу“, газети, власником якої був його брат Оріон. У віці 18 років він залишив Ганнібал і працював у друкарнях у Нью-Йорку, Філадельфії, Сент-Луїсі та інших містах. Він займався самоосвітою, багато часу проводячи у бібліотеці, таким чином отримуючи стільки знань, скільки він би зміг одержати, закінчивши звичайну школу. У віці 22 років Твен повернувся в Міссурі. На шляху до Нового Орлеану Марк Твен подорожував на пароплаві. Тоді ж у нього з'явилася мрія стати капітаном корабля. 

Твен надзвичайно ретельно вивчив 2 000 миль річки Міссісіпі за два роки, аж поки він не отримав у 1859 році диплом капітана корабля. Капітаном працював доти, поки не спалахнула Громадянська війна і судноплавство на Міссісіппі припинилося. 

Марк Твен спрямовує свій шлях на захід, до брата в Неваду. Саме пройшла чутка, що в диких преріях цього штату знайшли срібло і золото. Тут Семюель працював цілий рік на срібному руднику. Паралельно з цим він писав гумористичні розповіді для газети у Вірджині-Сіті й у серпні 1862 одержав запрошення стати її співробітником. Ось де і довелося Семюелю Клеменсу шукати для себе псевдонім. Не довго думаючи, він згадав рідну річку і взяв собі в якості його вираження «лотових» на Міссісіпі, що викрикували «Мірка два» («mark twain»), що означало достатню глибину для безпечного плавання. От так на просторах Америки і з'явився письменник Марк Твен, який зумів у майбутньому завоювати своєю творчістю світове визнання. 

А в 1876 році побачила світ нова книга Марка Твена, що не тільки закріплює його в якості видатного американського письменника, але і назавжди внесла його ім'я в історію світової літератури. Це були знамениті «Пригоди Тома Сойєра». По суті, письменникові і видумувати нічого не довелося. Він згадав дитинство в Ганнібалі і своє життя в ті роки. І от на сторінках книги з'явилося містечко у якому легко можна розрізнити риси Ганнібала, як утім, і риси безлічі інших дрібних населених пунктів, розкинутих по берегах Міссісіпі. А в Томі Сойєрі можна легко впізнати юного Семюеля Клеменса, який дуже не любив школу й у 9 років уже палив. 

До 1884 року Марк Твен був уже відомим літератором і до того ж ще став успішним бізнесменом. Він заснував видавничу фірму. Однією з перших книг, опублікованих власним видавництвом, стала його «Пригоди Гекльберрі Фіна». Твір, який, по визнанню критиків, став кращим у творчості Марка Твена, задумувався як продовження «Пригод Тома Сойєра». Однак, він вийшов набагато більш складним і багатошаровим. 

У 1901 році він одержав почесний ступінь доктора красного письменства від Єльского університету. У наступному році — почесний ступінь доктора права від Міссурійського університету. Він дуже пишався цими званнями. Для людини, яка у 12 років покинула школу, визнання його таланту ученими мужами знаменитих університетів було дуже приємно. 

Марк Твен народився в 1835 році, в той день, коли поруч з Землею пролітала комета Галлея і помер в 1910 році в день її наступної появи близько земної орбіти. Письменник передбачав і сам передбачив свою смерть ще в 1909 році: «Я прийшов у цей світ разом з кометою Галлея, і в наступному році покину його разом з нею».
«Гімн дитинства, перекладений прозою»


В 1875 році Марк Твен почав писати «Пригоди Тома Сойєра» - книгу, якій судилося увійти до скарбниці світової літератури. Спочатку він думав, що ця книга не для дітей, що її читатимуть тільки дорослі. Через якийсь час він заявив, що цей твір - для хлопчиків і дівчаток. Така невизначеність була, безумовно, не випадкова. Одним з об'єктів нищівної критики письменника була тогочасна дитяча література. На час появи «Пригод Тома Сойєра» поширеним жанром дитячої літератури були так звані книги для недільної школи. Писалися ці книжки в сентиментально-набожній манері, розповідаючи про гарних дітей, які підуть прямісінько до раю, і про поганих, що звичайно закінчують життя на шибениці. Традиційним героєм цих книжок був доброчесний, побожний та кволий «чемний хлопчик». Повільно згасаючи від хвороби, він встигає перед смертю навернути на праведний шлях маленького негідника, що не бажає відвідувати недільну школу.

Книга Твена була спрямована проти такої літератури, пародіювала її, стверджуючи любов до свободи, до всього чистого, здорового і світлого в людині. І ці ідеї письменник втілив в одному з найчарівніших образів своєї творчості - в образі відчайдушного шибеника Тома.

У «Пригодах Тома Сойєра» Марк Твен спробував воскресити проведені в Ганнібалі дитячі роки, які, попри всі незгоди, що їх судилося пережити його родині, збереглися в пам'яті як ідилія - містечко, що купається в сонячному мареві, лісисті пагорби, на схилах яких він з друзями грався в розбійників, а перед містом - велична широчінь Міссісіпі.

Багато цікавого можна дізнатися із передмови до повісті «Пригоди Тома Сойера».
ПЕРЕДМОВА

   Більшість пригод, описаних у цій книжці, сталося насправді: декотрі - зі мною самим, інші - з моїми шкільними товаришами. Гека Фінна змальовано з життя, Тома Сойєра також, але він - персонаж не одноосібний, бо поєднує в собі риси вдачі трьох хлопців, яких я знав, і, отже, належить до мішаного архітектурного стилю.Чудні забобони, згадувані далі, були дуже поширені серед дітей і негрів на Заході за тих часів, про які йдеться в цій оповіді,- тобто тридцять - сорок років тому.
   Хоч моя книжка написана передусім на розвагу хлопчикам, та дівчаткам, я сподіваюся, що її залюбки прочитають і дорослі чоловіки та жінки, бо мені хотілося б викликати в них приємні спогади про те, якими були колись вони самі, як почували, думали й розмовляли і в які дивовижні історії іноді встрявали.


Гартфорд. 1876
Автор

Головний герой цього твору - Том. Він - безтурботний школяр, неслухняний, інколи навіть грубий.

У голові у нього завжди повно всяких дурних небилиць і капостей. Том може прогуляти заняття в школі, граючись в лісі і уявляючи себе то піратом, то знаменитим розбійником Робіном Гудом. Він навіть втікає з будинку, перелякавши і засмутивши цим тітку Поллі. 

Але цей хлопчик - великий мрійник і вигадник, сміливий, чесний, вірний в дружбі, не любить невірних, нечесних людей і наклепників. Він бере провину дівчинки Бекі, яка йому подобається, на себе, прагне повідомити тітку, що він живий, щоб не хвилювалася.

На долю Тома Сойєра випадає багато пригод, серед них і небезпечних. Але він разом зі своїм другом Геком з честю виходить зі всіх небезпечних ситуацій, виявляє свої кращі якості, хоча і приносить своїм близьким багато турбот.Книга написана правдиво, весело і цікаво. Вона розповідає про дітей, які люблять бешкетувати, не завжди слухають дорослих. Том - веселий, життєрадісний, жвавий, кмітливий хлопчик. Він нудьгує в школі, бо уроки нецікаві, але з великим задоволенням вдивляється в навколишній світ. Він справжній лицар і великий фантазер.  

Вперше в історії американської дитячої літератури з'явилася книга, де показується, що чесність і порядність - це не синоніми нудьги і що джерелом гуманістичних почуттів є не проповіді священика, а щирість і прагнення юного серця до пошуків істини.

Цікаві факти


Ще за життя Твен став для всього світу найвідомішим з американців, багато відомішим американського президента. Туристи приїздили в Америку дивитися Ніагарський водоспад і письменника Марка Твена... Одна з газет назвала його "другою пам'яткою Америки". Після цього Твен став так підписувати свої листи. Листи йшли до нього з усіх куточків землі. Майже завжди на них була одна і та ж адреса: "Америка, Марку Твену". І вони легко знаходили свого адресата.

В місті Ганнібал зберігся будинок, в якому хлопчаком грався Сем Клеменс, будівля суду де працював батько письменника та печери, які він досліджував в дитинстві, і котрі потім описав в знаменитих «Пригодах Тома Сойєра». Туди тепер приходять туристи. 

Не згасає пам'ять про Марка Твена: на честь письменника названо астероїд та кратер на Меркурії, його ім'ям названо навчальні заклади, існує багато пам'ятників письменникові та його творам. Твори письменника надихають режисерів, художників, поетів та скульпторів.

Найбільш популярні твори автора були екранізовані відомими режисерами світу. За мотивами повісті «Пригоди Тома Сойєра» були відзняті фільми, серіали, організовані театральні постановки (див. https://www.youtube.com/watch?v=6eSiPBmIgqM).Марк Твен писав «Пригоди Тома Сойєра» на фермі, де йому побудували окрему альтанку-кабінет. Працював при відкритих вікнах, притиснувши аркуші паперу цеглинами. Нікому не дозволялося наближатися до кабінету, а якщо Твен був дуже потрібний, домашні трубили в горн. Вечорами Твен читав родині написане. Він безперервно курив сигари, і де б Твен не з'явився, після нього доводилося провітрювати приміщення. Під час роботи його мучило безсоння, і, за спогадами друзів, він узявся лікувати його шампанським на ніч. Шампанське не допомогло - і Твен попросив друзів запастися пивом. Потім Твен заявив, що йому допомагає тільки шотландське віскі. Після серії експериментів Твен просто ліг у ліжко в десять вечора і несподівано заснув. Все це дуже розважало його. Втім, його розважали будь-які життєві події.

Список використаних інтернет - джерел:


  1. Біографія / Марк Твен [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://tvirnatemu.blogspot.com/2013/03/blog-post_6254.html

  2. Марк Твен (1835 - 1910). «Пригоди Тома Сойєра» (Робота з текстом) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://disted.edu.vn.ua/courses/learn/4714.

  3. Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра». Сонячний, радісно – бешкетливий світ дитинства у повісті [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://disted.edu.vn.ua/courses/learn/4715

  4. Мої книги – вода… [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://library.vspu.edu.ua/vistavki/tven/tven.htm.

  5. Цікаві факти [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://svitova.jimdo.com/%D1%86%D1%96%D0%BA%D0%B0%D0%B2%D1%96-%D1%84%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8/.

Каталог: data -> files -> n.volyan
n.volyan -> Збірник сценаріїв тематичних культурно-мистецьких заходів, присвячених 200-річчю від дня народження
n.volyan -> Відзначаємо ювілей книги у бібліотеці
n.volyan -> Рекламна діяльність рівненської державної обласної бібліотеки: історичний аспект
n.volyan -> Волян Наталія Петрівна, головний бібліотекар відділу маркетингу та наукової роботи Комунального закладу «Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека»
n.volyan -> Збірник сценаріїв тематичних культурно-мистецьких заходів до державних свят та пам’ятних дат
n.volyan -> Семінар «Інформаційна підтримка школи», м. Рівне, 19 березня 2013 р


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Книга ювіляр Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» iconТема. Марк Твен. Короткі відомості про письменника. «Пригоди Тома Сойєра». Історія задуму І створення. Автобіографічний мотив повісті (Сл. 1) Мета
Тема. Марк Твен. Короткі відомості про письменника. «Пригоди Тома Сойєра». Історія задуму І створення. Автобіографічний мотив повісті...
Книга ювіляр Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» iconМарк Твен. «Пригоди Тома Сойєра». Провідні ідеї твору. Підсумковий урок
Обладнання: стенд «Сьогодні на уроці», «Літературне дерево», «Картинна галерея» (ілюстрації), презентація до уроку
Книга ювіляр Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» iconМарк Твен. «Пригоди Тома Сойєра»
М. Твена; розвивати навички виразного читання, уміння визначати ключові епізоди, переказувати їх; виховувати допитливість, прагнення...
Книга ювіляр Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» iconМарк Твен. «Пригоди Тома Сойєра». Том Сойєр та Гекльберрі Фінн
Мета: розвивати навички зв’язного мовлення учнів, продовжувати формувати вміння аналізувати літературний твір, працювати з текстом,...
Книга ювіляр Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» iconМарк Твен. «Пригоди Тома Сойєра». Сонячний, радісно-бешкетливий світ дитинства в повісті
Мета: допомогти учням зрозуміти зміст І головну думку повісті Марка Твена; використовувати знання лексики І граматики англійської...
Книга ювіляр Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» iconМарк Твен. Короткі відомості про письменника. Історія створення повісті «Пригоди Тома Сойєра»
Мета: ознайомити з творчою долею Марка Твена, розкрити історію створення повісті;розвивати в учнів уміння слухати та висловлювати...
Книга ювіляр Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» iconТема. М. Твен «Пригоди Тома Сойєра». Сонячний, радісно-бешкетливий світ дитинства в повісті. Мета
Увати художні особливості повісті; розвивати навички роботи з підручником, з художнім текстом, уміння виразно читати, переказувати,...
Книга ювіляр Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» iconМарк Твен Приключения Тома Сойера
На минуту она растерялась, потом сказала — не очень громко, но так, что мебель в комнате могла ее слышать
Книга ювіляр Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра» icon«Сонячний радісно-бешкетливий світ дитинства в повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра». Том Сойєр і Гекльберрі Фінн справжні друзі»
Тема модуля. Сонячний радісно-бешкетливий світ дитинства в повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра». Том Сойєр І гекльберрі Фінн...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка