Книга-ювіляр Всеволод Нестайко. «Незнайомець з тринадцятої квартири»Скачати 91,84 Kb.
Дата конвертації20.04.2017
Розмір91,84 Kb.
ТипКнига

Книга–ювіляр

Всеволод Нестайко. «Незнайомець з тринадцятої квартири»

(1966 р.) - 50 років
Життєвий та творчий шлях автора

Всеволод Зіновійович Нестайко народився 30 січня 1930 року в м. Бердичеві на Житомирщині в сім'ї службовця. За сімейною легендою, мама народила Всеволода у перерві між читанням Ремарка. Вона розповідала: «Акушер, старий єврей, каже: «Мадам! У вас, здається, з’явився письменник!». Коли Всеволоду було три роки, разом з іншими січовими стрільцями, загинув його батько. Йшов страшний 1933 рік і сім'я, рятуючись від голоду, переїхала до родичів у Київ. Тож все своє свідоме життя Всеволод Нестайко прожив у Києві. Як пише сам письменник: «І хоч би де мені доводилось побувати, хай навіть у найцікавішій подорожі, коли я повертаюсь до Києва, серце у мене б'ється від радісного хвилювання зустрічі з рідним містом».

Рідною мовою в родині була російська. Однак Всеволода віддали вчитися до української школи, «щоб знав мову свого батька».

Мати В. Нестайка була вчителькою, і квартира знаходилась в приміщенні тієї школи, де вона вчителювала. «З одного боку — це було весело — жити в школі, а з іншого... Я заздрив моїм друзям, яким наша вчителька Ліна Митрофанівна записувала у щоденник: «Завтра прийди з батьками!» Мені до щоденника нічого не писали: моя мама була поряд», — згадує письменник.

Довгим і безтурботним було життя Всеволода в молодшій школі. Та закінчилось воно раптово. Одного дня — почалася Вітчизняна війна. Хлопцеві було тоді одинадцять років. З мамою Всеволод Нестайко провів два роки в страшній київській окупації. Мама організувала в своїй кімнатці підпільне навчання, щоб учні не забули набутих раніше знань. Ці уроки допомогли — Всеволода прийняли зразу до шостого класу. Це було тоді, коли ще Київ лежав у руїнах. Хлопець одразу потягнувся до літератури. І коли настав час обирати професію, вирішив, що це буде тільки література.

Скінчивши десятирічку, 1947 року майбутній письменник вступив на слов'янське відділення філологічного факультету Київського університету. Нелегкими й голодними були повоєнні роки Всеволода Нестайка, але то були роки юності й студентства, які запам'ятовуються на все життя. В. Нестайко працював у редакціях журналів «Дніпро», «Барвінок», у видавництві «Молодь». З 1956 по 1987 рік завідував редакцією у видавництві «Веселка».

Коли Всеволод Нестайко був маленьким хлопчиком, він страшенно хотів швидше вирости і стати великим та дорослим. «Може, тому, що я був справді малий на зріст, чи не найменший у класі. Малий, худий та ще й рудий. Як вогонь червоний. Мене дражнили «Море горить!», «Пожежна команда». А ще в класі мене називали «Рудий африканський їжачок», — згадує письменник. І щоб швидше вирости, Всеволод годинами стояв під дощем і спати лягав о сьомій. Отак у сні і нетерплячці В. Нестайко і не зогледівся, як несподівано виріс майже під два метри і перестав бути рудим.

«Коли я став по-справжньому дорослим, мені страшенно захотілося повернутись назад у дитинство – догратися, досміятися, добешкетувати… Вихід був одним – стати дитячим письменником» - згадував письменник.

Він почав подумки повертатися у дитинство — почав писати для дітей веселі і мудрі книги. Можливо, від діда по материнській лінії, Івана Семеновича Довганюка, він успадкував незвичайне почуття гумору. Звичайно ж, без таланту, без доброти і любові до дітей дитячим письменником стати неможливо. Всеволод Нестайко — дитячий письменник Божою милістю. Зі своїми читачами він веде розмову завжди з щирою довірливістю, не нав'язуючи власних оцінок, з веселим іронічно-усміхненим поглядом на своїх героїв, на їх невмілі вчинки, таким чином стверджуючи добро, чесність, відкритість і засуджуючи зло, малодушність, заздрість. Основна тематика творів В. Нестайка — життя школярів, формування духовного світу дітей.

Перші оповідання для дітей Всеволод Нестайко почав друкувати в журналах «Барвінок» та «Піонерія». Перша книжка «Шурка і Шурко» побачила світ у 1956 році. Майже п'ятдесятирічний шлях у дитячій літературі він засвідчив виданням близько тридцяти книжок оповідань, казок, повістей і п'єс. Для його творів характерне гумористичне обігравання імен та ситуацій

Твори Всеволода Нестайка включено до шкільної програми та перекладено двадцятьма мовами, в тому числі англійською, німецькою, французькою, іспанською, арабською, бенгалі, угорською, румунською, болгарською, словацькою тощо. Його щирі, добрі історії користуються популярністю в багатьох країнах світу та не залишають байдужим жодного читача.

В останні роки життя Всеволод Зіновійович через втрату зору відійшов від активної письменницької діяльності. Помер Всеволод Нестайко 16 серпня 2014 року. Поховали майстра дитячої літератури на Байковому кладовищі.

Визнання

Чарівник із країни сонячних зайчиків, український Марк Твен – як тільки не називали автора найкращих українських дитячих романів та казок. Згідно з соцопитуваннями, які провела у 1990—1992 роках Державна бібліотека для дітей та Міністерство культури — твори Всеволода Нестайка визнано лідерами читацького інтересу.

Літературні премії


 • Премія імені Лесі Українки (1982) — За повість-казку «Незвичайні пригоди в лісовій школі».

 • Премія імені Миколи Трублаїні — За повість-казку «Незнайомка з Країни Сонячних Зайчиків».

 • Премії імені Олександра Копиленка — За казку «Пригоди їжачка Колька Колючки та його вірного друга і однокласника зайчика Косі Вуханя».

 • Друга Премія Першого Всесоюзного конкурсу на кращу книгу для дітей — За повість в оповіданнях «П’ятірка з хвостиком».

 • Відзнака «Золотий письменник України», 2012.

Міжнародні нагороди фільмів, які знято по мотивах творів В. Нестайка:

 • Гран-прі Міжнародного кінофестивалю в Мюнхені (1968) — За телефільм «Тореадори з Васюківки» (див.).

 • Головна премія Міжнародного фестивалю в Алегзандрії (Австралія, 1969) — За телефільм «Тореадори з Васюківки».

 • Премія Всесоюзного кінофестивалю в Києві (1984) — За кінофільм «Одиниця з обманом».

 • Спеціальний приз на кінофестивалі в Габровому (Болгарія, 1985).

Останній його твір "Найновіші пригоди Косі Вуханя та Колька Колючки" вийшов з-під пера в 2009 році. Того ж року казка Нестайка "Дивовижні пригоди в лісовій школі" стала однією з найпопулярніших в Україні. Приємно, що Всеволод Нестайко став одним з тих, хто таки отримав заслужене визнання ще при житті!
Пригодницька повість «Незнайомець з тринадцятої квартири» святкує 50-річчя!

За 55 років літературної діяльності письменник подарував світові більше 30 романів, повістей і збірок оповідань. Багато творів автора увійшли до золотого фонду дитячої літератури України. 1979 року рішенням Міжнародної ради з дитячої та юнацької літератури трилогію «Тореадори з Васюківки» внесено до Особливого почесного списку Г. Х. Андерсена як один із найвидатніших творів сучасної дитячої літератури.

Роман складається з трьох частин: «Пригоди Робінзона Кукурузо» (1964р.), «Незнайомець з тринадцятої квартири» (1966р.), «Таємниця трьох невідомих» (1970р.). Це твір про справжню дружбу і взаємодопомогу, вірність і самовідданість, про вміння знаходити вихід зі складних ситуацій, не втрачаючи при цьому почуття гумору й оптимізму.

Цікава та захоплива повість В. Нестайка оповідає про пригоди двох хлопців, яких звуть Павлуша Завгородній та Ява (Іван) Рень. Ці хлопці справжні винахідники. Вони планують прокопати метро під сараєм, зробити підводний човен; намагаються влаштувати справжню кориду з коровою Контрибуцією; беруть участь у театральних постановках разом з однокласниками — звісно, все це не без пригод! Повість складається з трьох частин, дві з них оповідає Павлуша, а одну — Ява. Те, що твір написано від першої особи, допомагає читачам не тільки побачити пригоди та витівки хлопців, але й осягнути їхній внутрішній світ, зрозуміти краще їхню вдачу, думки та прагнення. Павлуші та Яві передусім притаманна надзвичайна активність, вони просто не можуть всидіти на місці! Це важлива та дуже гарна риса: не залишатися осторонь від подій, які навколо тебе. Хлопці дивують читачів своїми вигадками. Ідеї, які Павлуша та Ява намагаються втілити у життя, часто виглядають нереальними та навіть кумедними, адже вони тільки діти. Можливо, вони подорослішають та стануть справжніми винахідниками? Можливо, люди, які конструюють літаки, вигадують нові пристрої, роблять наукові відкриття, були в дитинстві такими фантазерами та розбишаками, як герої повісті В. Нестайка?


Завантажити або читати онлайн повість «Незнайомець з тринадцятої квартири» з наступних веб-сторінок:


 • Українська електронна бібліотека «Libruk»

 • Дитяча публічна онлайн-бібліотека «Читанка»

 • Електронна бібліотека «Чтиво»

 • Веб-портал «Школяр України»


Нестайка цитують

Висловлювання улюбленого письменника про дружбу, життя, кохання, добро, природу. • «Ось дивно, якщо ти робиш людині добро, вона стає тобі приємною».

 • «Треба, щоб діти росли в аурі оптимізму, і тому я пропонував, щоб у школах ввели уроки сміху».

 • «Коли я став по-справжньому дорослим, мені страшенно захотілося повернутись назад у дитинство – догратися, досміятися, добешкетувати… Вихід був одним – стати дитячим письменником».

 • «Я пишаюся, що не вийшов із дитинства, що зберіг дитячу душу. Це підтримує мене в нашому жорстокому світі і дає сили творити».

 • «Я не люблю сумувати! Бог дав мені гумор, і я тримаюся за цей гумор, тримаюся за доброту і милосердя, які успадкував від своєї священицької родини».

 • «Небо – така штука, що дивитися на нього можна годинами».

 • «Тільки оптимісти можуть збудувати вільну незалежну державу».

 • «Дитяча дружба – це щастя. Якщо це вірна дружба, вона зберігається на все життя».

 • «Той, хто дбає тільки про власну шкуру і власну кишеню, не вартий доброго слова».

 • «Сьогодні приснилося, що я літаю. Поруч зі мною двоє хлопчиків «Чого літаєте? – питають. – Ви дорослий, тільки діти мають літати». Я тут же засоромився і прокинувся».

 • «Молоді можуть померти, а старі повинні померти».

 • «Хвала, почута від ворога – найвища хвала».

 • «і як це злодії живуть на світі? По-моєму не життя, а мука пекельна! Весь час ховатися, чекати, що тебе от-от схоплять, весь час думати про свій злочин, ні хвилини спокійної не маючи. Бідні лиходії! Нещасні люди!».

 • «Радість, не поділена з другом, - це не радість, навіть не піврадості, а якась четвертинка».

 • «Як добре живеться на світі, коли знайдено вихід зі безвихідного становища».

 • «Коли вам в очі кажуть, що ви талант, і переконують в цьому, дуже важко сперечатися».Інтерв’ю з письменником:

 • «Всеволод Нестайко: «Було наснився сонячний зайчик, який сидів у мене на носі і чарівним пензликом розмальовував на обличчі веснянки» (перегляд)

 • «Той, хто не забував дитинство» (перегляд)

 • «Всеволод Нестайко: «Незалежність України залежить від української дитячої літератури» (перегляд)

 • «Чарівний світ Всеволода Нестайка: від тридцятитрьохрічної корови Контрибуції і чарки луципера до свинофірми «Рилос» і пошуку «скоробагатькОвських» скарбів» (перегляд)

 • «Как я плакал, когда на новогоднем празднике кто-то стащил у меня подарок – первый в моей жизни» (перегляд)

 • «Всеволода Нестайко присоромили за польоти уві сні» (перегляд)

 • «Всеволод Нестайко: «Мій гумор – від діда-священника і діда-кріпака» (перегляд)


Використані джерела:

 1. Біографія Всеволода Нестайка [Електронний ресурс]: сайт onlyart.org.ua. – Режим доступу: http://onlyart.org.ua/biographies-poets-and-writers/nestajko-vsevolod-biografiya/. – Назва з екрана.

 2. Всеволод Нестайко [Електронний ресурс]: сайт ukrlit.vn.ua. – Режим доступу: http://www.ukrlit.vn.ua/biography/nestayko1.html. – Назва з екрана.

 3. Всеволод Нестайко – володар дитячих душ [Електронний ресурс]: блог Миколаївської ОУНБ ім. О. Гмирьова. – Режим доступу: http://booknazy.blogspot.com/2015/01/blog-post_63.html. – Назва з екрана.

 4. Всеволод Нестайко про маму, дітей та небо: 11 думок [Електронний ресурс]: сайт depo.ua. – Режим доступу: http://www.depo.ua/ukr/life/vsevolod-nestayko-o-30012015000500. – Назва з екрана.

 5. Нестайко Всеволод Зіновійович [Електронний ресурс]: сайт my.berdychiv.in.ua. – Режим доступу: http://my.berdychiv.in.ua/images/postati/postaty_nestayko.htm. – Назва з екрана.

 6. Річниця смерті Нестайка: мудрі та сумні цитати веселого письменника [Електронний ресурс]: сайт depo.ua. – Режим доступу: http://www.depo.ua/ukr/life/rik-zi-smerti-nestayka-mudri-ta-sumni-tsitati-veselogo-pismennika-16082015135300. – Назва з екрана.

Каталог: data -> files
files -> Рівненська державна обласна бібліотека пам’ять століть: Магдебурзькому праву Дубна 500 років Науково-допоміжний покажчик Рівне 2008
files -> Академіка Степана Дем’янчука
files -> Конкурс проектів для нуо від Посольства Чеської Республіки в Києві
files -> Збірник сценаріїв тематичних культурно-мистецьких заходів, присвячених 200-річчю від дня народження
files -> Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека пропонує книги
files -> Відзначаємо ювілей книги у бібліотеці
files -> Книга ювіляр Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра»
files -> Рекламна діяльність рівненської державної обласної бібліотеки: історичний аспект
files -> Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека пропонує книги
files -> Волян Наталія Петрівна, головний бібліотекар відділу маркетингу та наукової роботи Комунального закладу «Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека»


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Книга-ювіляр Всеволод Нестайко. «Незнайомець з тринадцятої квартири» iconВсеволод Зиновійович Нестайко Подорож у Країну Дитинства
Біографічні відомості про В. З. Нестайка Народився Всеволод Зіновійович Нестайко 30 січня 1930 року в м. Бердичеві на Житомирщині...
Книга-ювіляр Всеволод Нестайко. «Незнайомець з тринадцятої квартири» iconВсеволод Зіновійович Нестайко народився 30 січня 1930 року в м. Бердичеві на Житомирщині в сім'ї службовця. Коли Всеволоду було три роки, разом з іншими січовими стрільцями, загинув його батько
Київ. Тож все своє свідоме життя Всеволод Нестайко прожив у Києві. Як пише сам письменник: І хоч би де мені доводилось побувати,...
Книга-ювіляр Всеволод Нестайко. «Незнайомець з тринадцятої квартири» iconУкраїнська література, 6 клас Тема уроку. Всеволод Нестайко відомий у світі український дитячий письменник. «Тореадори з Васюківки»
...
Книга-ювіляр Всеволод Нестайко. «Незнайомець з тринадцятої квартири» iconВсеволод Нестайко. «Тореадори з Васюківки»

Книга-ювіляр Всеволод Нестайко. «Незнайомець з тринадцятої квартири» iconВсеволод Нестайко – класик сучасної дитячої літератури

Книга-ювіляр Всеволод Нестайко. «Незнайомець з тринадцятої квартири» iconВсеволод нестайко
От знайдибіда, авантюрист шмаркатий! Ванькоо-о! Вилазь зараз же! Бо такого втру маку тиждень чухатимешся! Вилазь, чуєш!
Книга-ювіляр Всеволод Нестайко. «Незнайомець з тринадцятої квартири» iconВсеволод Нестайко — беззаперечний класик сучасної української дитячої та підліткової літератури
Вони видавалися 36 разів багатьма мовами світу, в незалежній Україні 53 видання. Загальний наклад понад млн примірників
Книга-ювіляр Всеволод Нестайко. «Незнайомець з тринадцятої квартири» iconВсеволод Нестайко. Тореадори з Васюкiвки
Надзвичайнi пригоди робiнзона кукурузо та його вiрного друга I однокласника павлушi завгороднього в школi, дома та на безлюдному...
Книга-ювіляр Всеволод Нестайко. «Незнайомець з тринадцятої квартири» iconІсторія життя
Народився український дитячий письменник Всеволод Нестайко 30 січня 1930 року в місті Бердичеві на Житомирщині у родині службовців....
Книга-ювіляр Всеволод Нестайко. «Незнайомець з тринадцятої квартири» iconСонячний класик Всеволод Нестайко
Методичний матеріал містить інформацію про життєвий та творчий шлях українського дитячого письменника В. Нестайка, сценарії заходів...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка