Конспект уроку української літератури у 9 класі Мистецтво бачити слово. Візуальна (зорова) поезія сьогодніСкачати 99,36 Kb.
Дата конвертації08.04.2017
Розмір99,36 Kb.
ТипКонспект


Мистецтво бачити слово.

Візуальна (зорова) поезія сьогодні.

Конспект уроку української літератури у 9 класі

Мистецтво бачити слово.

Візуальна (зорова) поезія сьогодні

Мета: ознайомити учнів із візуальною поезією, її походженням, плеядою талановитих поетів-експериментаторів, розкрити світ їх художнього слова; розвивати навички аналізу поетичного твору, образне мислення, уяву, фантазію, спостережливість; формувати естетичні смаки; сприяти вихованню любові до літератури, художнього слова.

Обладнання: мультимедійний проектор.

Хід уроку

І. Організаційний момент

IІ. Активація пізнавальної діяльності

Бесіда:

 1. Зверніть увагу на тему уроку (висвітлено на проекторі). Про що йтиме мова на уроці?

 2. Що означає бачити слово?

 3. Важливо чути чи бачити слово?

 4. Які незрозумілі слова (поняття) подані у темі?


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
На проекторі висвітлені зразки візуальної поезії.


1. 3.


І лукавому - умова кулі.
І лукавому - мова кулі...
Ого, Вакула, лукавого унуртував у труну.


А.Мойсієнко

2.

Бесіда:


 1. Що ви бачите на екрані?

 2. Спробуйте прочитати поезії.

ІV. Оголошення теми та мети уроку

ІV. Опрацювання нового матеріалу

Повідомлення вчителя з використанням комп'ютерної презентації.

Схема на екраніЗорова або візуальна поезія (сучасний «аналог» курйозних віршів) виникла в результаті злиття літературних основ із живописними. Це дало поштовх до зміни самого статусу зображення і слова: картина, графічне зображення перетворюється на ілюстрацію до тексту, а текст - на видозмінений підпис до малюнка. Новий зміст, утворений від такого синтезу, відзначається особливою сплою дійового впливу на читача. Таку властивість зорових поезій іноді пояснюють їх зв'язком із вищою силою або магією. Оскільки візуальна поезія може впливати на чуття навіть тоді, коли сприймай не розуміє її, а лише відчуває.
Особливості творення візуальної поезії:

 • Поет конструює світ, порушуючи усталені стереотипи, руйнуючи правила, забуваючи про традиції;

 • Це - свідомий пошук самовираження і, як результат, створення нового жанру;

 • Звук має викликати відповідний візуальний образ, зорові враження зливаються зі звуковими.


Витоки візуальної поезії:

 • Давні надписи, які виконували сакральні функції;

 • Античність (Фестський диск 1700 року до Р.Х.);

 • В Україні Іван Величковський (1691 р., збірка «Млеко»),

 • Російські поети. А.Фет («А роза упала на лапу Азора».);

 • Постмодерний футуризм і сюрреалізм.


Паліндром (грец. раlіпdrотеo біжу назад), або перевертень. — віртуозна віршова форма, в якій певне слово (тут, потоп і т. п.) або віршовий рядок можна читати зліва направо і навпаки при збереженні змісту. Паліндром відомий світовій літературі здавен, особливо поширений у Китаї. В Україні до цього жанру зверталися поети барокової доби. Іван Величковський називав його «раком літеральним»:

Анна во дар бо имя ми обрадованна.

Анна дар и мнЂ сЂнъ мира данна.

Анна ми мати и та ми манна

Анна пита мя я мати панна.

(переклад з книжної української М. Сулами)

ІВАН ВЕЛИЧКОВСЬКИЙ (16511701)

Народився Іван Величковський на Полтавщині. У 60-х роках навчався і, можливо, викладав у Києво-Могилянській колегії. Приблизно в 1687 році був священником у Полтаві. Вірші Івана Величковського. писані староукраїнською і польською мовами, збереглися в рукописах — так званій антології української поезії, яка була укладена в 70—80~х роках XVII століття, авторських книжечках «Зегар з полузегарком» (1690), «Млеко од овці пастору належноє» (1691). Обидві книжечки присвячено Варлааму Ясинському — учителю поета.

Українська поезія XVII ст. являла собою твори духовної, релігійно-філософської, церковно-історичної тематики. Своєрідним різновидом епіграмного жанру були «курйозні», або «фігурні» вірші. Майстром і теоретиком курйозного віршотворства вважається Іван Величковський, у таких творах він намагався збуджувати в читачів розумову напругу, яка б допомагала їм осягати невідоме та незрозуміле, примушував розв'язувати задачі й розгадувати загадки. У таких віршах словесна гра поєднувалася з графічними формами і живописними ефектами. Як уже вище зазначалося, одна з рукописних книг Величковського має назву «Зегар з полузегарком» (зегар — це годинник, а полузегарок — годинник з напівдобовим циферблатом). Починається збірка зверненням автора до читателя:

І О смерті пАм'ятай, і На суд будь чуткий, ВЕЛьмИ Час біжить сКорО, В бігу Своєм прудКИЙ.
Коментар: якщо уважно подивитися на виділені літери, то можна побачити, що в них автор зашифрував власне ім'я: «ІОАН ВЕЛИЧКОВСКИЙ».
Протилежне символічне значення має «прекословний» рак, який при прочитанні в зворотному напрямку набуває антонімічного змісту. Символіка цього вірша побудована на розумінні, що добро і зло взаємодоповнюють одно одне й утворюють нерозривну єдність. «Прекословний» рак демонструє ідейне й змістове перевтілення тексту в залежності від способу його прочитання. У символічних формах курйозних віршів приховані відповіді на основні онтологічні питання: добра і зла, удосконалення та духовного втаємничення, пошуку себе й свого шляху в житті, правдивості чи двозначності земних «істин»:
Со мною жизнь, не страх смерти,

Мною жити, не умерти, —


коли їх прочитати «вспак», од правої руки до лівої, стають словами винуватниці

гріхопадіння, праматері Єви:


Умерти, не жити мною,

Смерти страх, не жизнь со мною.


У сучасній українській літературі існують кілька термінів-синонімів на позначення зорової поезії:

 • Візіопоезія

 • Візуальна поезія

 • Зорова поезія

 • Поезомалярство

 • Графічна поезія

 • Фонічна поезія
 • Чому існує так багато назв цього виду мистецтва? (Це свідчить про неоднозначність у сприйнятті такого виду мистецтва, адже його відносять до поетичної творчості, інші – до живопису.)

 • Література сьогодення також має продовжувачів барокового стилю, творців візуальної поезії. З деякими авторами познайомимося ближче.

Микола Сарма-Соколовський (1910-2001)

Народився в родині священника. Навчався в Миргородській художньо-керамічній школі ім. М.Гоголя. В Миргороді перейняв гру на бандурі від кобзаря Івана Яроша, з яким кобзарював.

В 1929 р. арештований Дніпропетровським ГПУ. На початку 1930 р. засуджений на 5

років заслання на Соловки (покарання відбував в Карелії). У 1942 р. навчався на Пастирських курсах Української Автокефальної Православної Церкви. Був пов'язаний з підпіллям ОУН. Сидів у камері смертників 15 років. Далі розстріл замінили на 25 років ув'язнення.

На каторзі сам виготовив собі бандуру (а згодом ще кілька), грою та співом розважав друзів-каторжан. Згодом навчив їх кобзарського мистецтва, спершу таємно, а потім (після смерті Сталіна) уже дещо вільніше. Спільно політв'язні виготовили ще кілька бандур і створили ансамбль бандуристів ГУЛАГу. Автор кількох поетичних збірок, відзначених літературними преміями.

По звільненні поет мешкає у Луганську, але влада не залишає його в покої, і він переїжджає на Січеславщину, звідки сам родом, і поселяється у містечку Новомосковську. На початку 90-х років бере активну участь у заснуванні Народного Руху України, Української Республіканської Партії, козацтва і видає книжки своїх творів. Автор кількох поетичних збірок, відзначених літературними преміями.


Віктор Женченко (1936)

Народився у сім'ї сільського вчителя. 1960 року закінчив Харківську державну консерваторію. Скоро став відомим оперним та камерним співаком (бас). Працював солістом Донецького театру опери та балету. Великого театру опери та балету імені Алішера Навої у Ташкенті, де виконував провідні басові партії в операх вітчизняної і зарубіжної класики.

З 1975 р, - член Національної спілки письменників України. Автор поетичних збірок.

В. Женченко є упорядником та одним з перекладачів антології сучасної хорватської воєнної лірики "У цей страшний час" (1990. "Молодь"). Окремі переклади здійснив з татарської, кримсько-татарської, білоруської, російської, азербайджанської, латвійської та інших мов.

Сьогодні Віктор Женченко - заслужений діяч мистецтв України, заслужений артист України, лауреат літературної премії імені Андрія Малишка, кавалер орденів Святого Рівноапостольного Князя Володимира Великого Нині Віктор Женченко працює в апараті Українського фонду культури.

Микола Мірошниченко (1947-2009)

Поет, перекладач. Народився на Луганщині, Закінчив Луганський педагогічний інститут імені Тараса Шевченка (1968). Вчителював на Запоріжжі.

Один із засновників літературної групи "Геракліт''. Живе і працює в Києві. Автор книжок поезій "Рік-осокір" (1984), "Око" (1989), десяти книг перекладів з тюркських мов. Майстер паліндромів. Член Національної спілки письменників України. Нині — заступник начальника прес-служби Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Анатолій Мойсієнко (1948)

Народився на Чернігівщині. Закінчив філологічний факультет Ніжинського державного педінституту ім. М. Гоголя. Доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри сучасної української мови Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Автор ряду досліджень з філології. Твори А. Мойсієнка перекладалися німецькою, англійською, російською, білоруською, польською, угорською, румунською мовами. Виступає також як перекладач з німецької та слов'янських мов. Упорядник двотомної антології "Золотий гомін: українська поезія світу" (1991, 1997), антології різномовної поезії України "На нашій, на своїй землі" в трьох книгах (1995, 1996). Член Національної спілки письменників України (1988), один із засновників гурту поетів-паліндромістів "Геракліт" (1991), Лауреат літературних премій. Живе і працює у Києві.Інтерпретація ідейно-образного змісту зорової поезії

Слово вчителя . На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з одним із творів Анатолія .Мойсієнка "Хижих мечем мирим " (поезія на екрані)
Хижих

Мечем Мирим.Бесіда:

 1. Які враження у вас виникли після ознайомлення з поезією?

 2. Чи схожий цей вірш на ті, які ви вчили раніше? Чим саме? (Складається всього з трьох слів-рядків, кожен читається як зліва направо, так і навпаки.)

 3. Який настрій твору? (Крапка в кінці речення свідчить про відсутність агресивності, тобто поезія має миротворчу функцію,а не войовничу, як може видатися при першому ознайомленні.)

 4. Про що цей текст? (Зміст поезії свідчить , що мова йде про «меч духовний», який проникає в камінне серце ворога і перемагає його. Пригадаймо латинський вислів «Обачний подорожній оперізується мечем».)

 5. Чи є у тексті художні засоби? Які саме? ( Вся поезія – розгорнута метафора, яка сприймається як риторичне ствердження.)

 6. До якого жанру належить поезія? (Паліндром.)

Учитель. Давайте подивимося як зобразив цю поезію український графік Володимир Чупринін (псевдонім "Волхва Слововежа". автор візуальної поезії, редактор часопису зорової поезії)

Графіка на екрані.
Бесіда:

 1. Що ви бачите?

 2. Як зображені деякі літери?

 3. Що символізує меч (мечі)? Як він (вони) зображені? (Меч може символізувати зброю воїна, символ влади. Однак в якості емблеми апостола Павла виступає «меч духовний, котрий є слово Боже». Меч також був інструментом мучеництва. Мечем творять злочини, ним же зупиняють зло.)

 4. Яка ще зброя зображена у графіці? (Зображені не тільки мечі, а й козацька шабля. Це символічно єднає зорову поезію сучасності з традиціями барокової культури.)V. Підсумок уроку.

Учитель. Цінність української зорової поезії полягає у відкритті нових можливостей давньоукраїнського слова та створенні цілком своєрідної естетичної реальності, в якій воєдино злились різноманітні види мистецтва: література, графіка, музика, мистецтво шрифту та ін. Така поезія збагатила українську літературу новими формальними знахідками, сприяла залученню її до західноєвропейської художньої традиції, розкрила перед вітчизняними митцями нові естетичні обрії.


 • Зверніть увагу на слова (на екрані), поміркуйте і визначте, коли вони написані (рік, століття).

“Багато людських зусиль докладається до того, щоб створити щось талановите (цінне), особливо в наш вік, бо коли хтось говорить недотепно й не талановито, то його слухають байдуже” (Так висловився про курйозне віршування автор “Касталійського джерела”у 1685 році. )


 • Чому так багато часу пройшло, а вислів сприймається як сучасний?

VI. Домашнє завдання. Скласти візуальну (зорову) поезію.
Каталог: fileadmin -> user upload -> documents -> ukr.lit -> urokul
urokul -> Тема. Життєвий І творчий шлях М. Петренка. Поезія Петренка. Мета
ukr.lit -> Конспект за такими аспектами вивчення літератури: літературно-історична характеристика епохи
ukr.lit -> Календарне планування 9 клас
ukr.lit -> 1 План біографії письменника. Чим характерна історична епоха, в яку жив письменник?
ukr.lit -> Атестація з української літератури за курс 6 класу (ІІ семестр)
ukr.lit -> Атестація з української літератури за курс 9 класу
urokul -> Уроку №1 : Живописець правди, оборонець добра Григір Тютюнник. Життєвий і творчий шлях письменника, цікавий епізод з його життя


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Конспект уроку української літератури у 9 класі Мистецтво бачити слово. Візуальна (зорова) поезія сьогодні iconКонспект уроку Хідурок у Організація учнів до роботи
...
Конспект уроку української літератури у 9 класі Мистецтво бачити слово. Візуальна (зорова) поезія сьогодні icon«лицар на білому коні». «Лебеді материнства». Загальнолюдські цінності у творі. Підготувала вчитель української мови та літератури Каторож О. Г
Я рада вас вітати на уроці української літератури. Сподіваюся, що сьогодні ви зумієте заповнити чисту сторінку нашого уроку глибоким...
Конспект уроку української літератури у 9 класі Мистецтво бачити слово. Візуальна (зорова) поезія сьогодні iconПлан-конспект уроку логіки в класі План-конспект уроку математики в класі
Матеріали оцінки роботи вчителя учнями, батьками, колегами по роботі, адміністрацією
Конспект уроку української літератури у 9 класі Мистецтво бачити слово. Візуальна (зорова) поезія сьогодні iconКонспект уроку з української літератури в 6 класі на тему
Обладнання: портрет Лесі Ворониної, виставка книг письменниці, мультимедійна презентація
Конспект уроку української літератури у 9 класі Мистецтво бачити слово. Візуальна (зорова) поезія сьогодні iconПлан-конспект уроку української літератури в 11 класі Тема уроку: Микола Хвильовий І літературна дискусія 1925-1928 років
...
Конспект уроку української літератури у 9 класі Мистецтво бачити слово. Візуальна (зорова) поезія сьогодні iconКонспект уроку позакласного читання з української літератури у7 класі
Передача та збереження духовних І національних цінностей як запорука щастя та успіху у житті людини
Конспект уроку української літератури у 9 класі Мистецтво бачити слово. Візуальна (зорова) поезія сьогодні iconКонспект уроку-узагальнення з української літератури в 6 класі за темою
М. Вороний «Євшан-зілля»,Т. Шевченко «Думка», «Іван Підкова», В. Рутківський «Джури козака Швайки»
Конспект уроку української літератури у 9 класі Мистецтво бачити слово. Візуальна (зорова) поезія сьогодні iconПлан-конспект уроку з української літератури у 5 класі Тема уроку: Тарас Шевченко. Життєвий шлях. Мета уроку
Тараса Шевченка, особливу увагу звернути на дитячі роки, дослідити риси характеру малого Тараса за допомогою твору Степана Васильченка...
Конспект уроку української літератури у 9 класі Мистецтво бачити слово. Візуальна (зорова) поезія сьогодні iconУрок української літератури в 7-а класі Тема уроку: Борис Харчук. «Планетник» Образ Планетника. Інші образи повісті
Мета: вчити семикласників аналізувати художній образ; розвивати естетичне чуття слова, вчити бачити й розуміти красу в природі, людині...
Конспект уроку української літератури у 9 класі Мистецтво бачити слово. Візуальна (зорова) поезія сьогодні iconКонспект уроку з української літератури у 7 класі на тему: "В. Голобородько. Поема "
Мета уроку: повторити біографію В. Голобородька, вміти виразно читати поезію, аналізувати прочитане, розкривати образ лелеки, знати...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка