Конспект відкритого уроку з української літератури для 11 класу Тема.,,Золотих не хочу лаврів, з ними щастя не здобуду…



Скачати 180,87 Kb.
Дата конвертації06.05.2017
Розмір180,87 Kb.
ТипКонспект

План-конспект

відкритого уроку з української літератури

для 11 класу

Тема. ,,Золотих не хочу лаврів, з ними щастя не здобуду…” (Василь Стус. Життєвий шлях поета. Основні етапи творчості) .

Мета: розкрити віхи життя і творчості В.Стуса у контексті драматичних умов 60-их – початку 80-их років ХХ століття, показати зв'язок української землі з багатостраждальним життям нашого народу; навчати самостійно працювати з необхідною літературою; формувати вміння ідейно-художнього аналізу поетичного твору; розвивати культуру усного мовлення; тренувати пам'ять, творчу уяву, логіко-аналітичне мислення; формувати почуття патріотизму, національної гідності, любові до рідного слова, рідної землі.

Тип уроку: засвоєння нових знань, формування умінь і навичок з елементами дослідження та евристичної бесіди.

Форма уроку: урок-презентація життєвого шляху поета

Обладнання: портрет Василя Стуса, вишиті рушники, збірники із творами письменника та матеріали про В.Стуса, записи пісень, репродукції картин, роздатковий матеріал, тлумачні словники, мультимедійна техніка.

На дошці записані слова:

Народе мій, до тебе я ще верну

І в смерті обернуся до життя.

Своїм стражденним і незлим обличчям,

Як син, тобі доземно уклонюсь

І чесно гляну в твої чесні вічі,

І в смерті з рідним краєм поріднюсь.

В.Стус.

Золотих не хочу лаврів,



З ними щастя не здобуду.

Як я ними увінчаюсь,

То поетом вже не буду.

Леся Українка



Хід уроку

(Клас поділений на групи: історики, біографи, літературознавці, читці, дослідницька група, творча група)

(Посередині – маленький столик, застелений рушником. На ньому – запалена свічка, ,,Кобзар” Т. Шевченка, збірки поезій В.Стуса та матеріали про нього)

І. Мотивація навчальної діяльності учнів.

1. Вступне слово вчителя.

Дорогі учні! У кожного з нас життя проходить по-різному. Іноді воно робить такий віраж, що думаєш: витримаєш ти це випробування чи ні? А іноді життя плине без якихось особливих змін. Ви запитаєте, до чого я це все веду? Справа в тому, що сьогоднішній урок літератури пройде трохи не у звичній для нас формі – у формі презентації життєвого шляху поета. На уроці працюватимуть групи біографів, істориків, літературознавців, творча та дослідницька група. Представники з кожної із представлених груп матимуть можливість показати себе у ролі читців поезій. Від усіх вимагатиму лише одного: думати і говорити. Говорити навіть тоді, коли ви

не дуже впевнені.


2. Лексико-орфографічна робота.

(Звучить запис пісні ,,Україна” на слова та музику Т.Петрененка)

Завдання: виписати прикметники-означення до слова людина, такі, щоб вони характеризували риси характеру.

На жаль, я не почула серед дібраних вами слів таких, як самовідданий, вдумливий, великодушний, далекоглядний, вірний. (1 слайд) Наша дослідницька група з’ясує значення цих слів за тлумачним словником і доведуть, що вони притаманні людині, якій ми присвячуємо сьогодні свій урок. (Представники дослідницької групи знаходять значення, роблять закладки).



Вчитель. Хто ж ця людина, яка мала такі риси характеру, допоможе з’ясувати кросворд-узагальнення. Правильно відповівши на поставлені запитання, у позначеному вертикальному рядку ви прочитаєте прізвище цього митця. (2 слайд)

  1. Прізвище автора поеми ,,Мазепа” (Сосюра)

  2. Прізвище автора вірша ,,Ви знаєте, як липа шелестить?” (Тичина)

  3. Назвіть ім’я автора роману ,,Марія” (Улас)

  4. Прізвище головного героя драми ,,Свіччине весілля” І.Кочерги (Свічка)










1.






















2.






















3.






















4.



















Вчитель . Отже, у вертикальному рядку читаємо прізвище – Стус.

Високий, худорлявий, трішки сутулуватий, молодий чоловік, допитливий погляд карих очей, широкі розкрилля темних брів, круте підборіддя людини з твердою волею. Складки, що лягли з кутиків губ унизу, свідчать про пережите та наболіле. Ось таким ми бачимо Василя Стуса на портреті.(3 слайд)

Отже, це портретна характеристика, що стосується зовнішнього вигляду поета. А що скажуть представники дослідницької групи? (Учні зачитують лексичні значення слів, які характеризують риси характеру В.Стуса)

ІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.


  1. Інсценування за участю вчителя.

Вчитель. Василь Семенович Стус…Де він народився? Хто були його батьки? Чому ще недавно його ім’я було відоме хіба що друзям, літературним побратимам та в’язням? Це допоможуть нам з’ясувати біографи і, як не дивно, сам поет, образ якого розкриє нам Андрій. Творча група протягом уроку працюватиме над складанням тестів за життєво-творчим шляхом поета. Отже, слово біографам.

Біограф. 6 січня 1938 року в селі Рахнівка Гайсинського району в селянській родині Семена Дем’яновича та Ілини Яківни Стусів у Святвечір народилася четверта дитина, яку назвали Василем.

(4 слайд)

Перші уроки, що одержав Василь у житті, були мамині. Дитинство поета було гарним. Хлопчик ріс у атмосфері добра і любові, але жити було дуже важко. У спогадах найчастіше спливали видіння: то везли тачкою картоплю з поля, то з мішком ходив на городи рвати траву для корови, то возив вугілля.

(Входить учень у ролі Василя Стуса, сідає за стіл і говорить.)

Василь Стус. Коли мені було 9 літ, ми будували хату. І помирав батько, з голоду опухлий. А ми пхали тачку, місили глину, робили саман, виводили стіни. Голодний був я, як пес. Пам’ятаю коржі зі жмиху, які пекла мама, а мені від них боліла голова. То був мій 3-4 клас. Тоді, на тій біді, став я добре вчитися. Вже четвертий клас скінчив на відмінно – і до кінця школи мав похвальні грамоти, де в овалах були портрети Леніна і Сталіна. Десь у 4-6 класах я майже весь ,,Кобзар” знав напам’ять.(5 слайд)

Пригадую, як у 1951 році я їздив у село до бабусі. Збирав колосся по стерні. За мною ганявся об’їждчик – я тікав. Але він – верхи – наздогнав мене, став виривати торбинку, а я кусав за його гидкі червоні руки. І таку злість мав, що одібрав торбу. А другого дня стерню зорали…





Біограф. Із дитячих років Василь гостро відчував несправедливість світу, що оточувала його. Обдарований хлопчина закінчив школу із срібною медаллю. Вищу освіту здобував на історико-філологічному факультеті Донецького педагогічного інститут. У студентські роки зацікавився світовою літературою. Серед його улюблених письменників – (6 слайд) Максим Рильський, Б.Пастернак, Й.Гете, Р.Рільке, Л.Толстой, В.Стефаник, В.Фолкнер. Зовсім недовго В.Стус попрацював вчителем, лише два місяці у сільській школі. В.Стус був призваний до лав радянської армії. Після повернення він знову вчителює у Горлівці на Донбасі.(7 слайд) Перший вірш поета надрукований 1959 року.

Учитель Перш ніж продовжувати розповідь про життєвий шлях Василя Стуса, давайте звернемось до істориків. Вони окреслять ті умови, в яких жили і творили письменники у 60-их роках ХХ сторіччя.

Історик. Перша половина 60-их років позначена нетривалим розквітом духовного життя в Україні. Після довгих років сталінського терору, що глушив найменші паростки всього свіжого, демократичного пролунали перші сміливі голоси молодих митців:

(8 слайд) Дмитра Паличка, Василя Симоненка, Івана Драча, які прагнули по-новому відтворити світ, поглянути на людину не як на гвинтик, а як на неповторну особистість. Це було покоління новаторів, що будили національну свідомість народу, безкомпромісно висвітлювало соціальні суперечності, несло із собою свіжі теми і мотиви. І цим рішуче ламали офіційні шаблони соціалістичного реалізму, виводило українську літературу на широкі обрії світового мистецтва.

Стус прийшов у літературу наприкінці 50-их – на початку 60-их років, коли викриття культу Сталіна зумовило величезні зміни в житті країни, зокрема в літературі та мистецтві. Тому ми впевнено говоримо, що Стус входить до плеяди шістдесятників.




Учитель. ,,Шістдесятники.” Придивіться до їхніх облич. Саме їм судилося першим сказати про знедолену неньку-Україну, саме їм першим судилося прийняти на себе удар тогочасного режиму.

Біограф. За своєю натурою, за освітою В.Стус був не тією вузькою людиною, що ятрить у собі національні болі і потихеньку шукає винуватців серед сусідів. Його інтереси, тематика розмов, творчість, переклади – все це дає найкраще свідчення про обрії викинутого за борт ,,ще одного” нікому не потрібного поета. Він зневажав літературну братію, яка наважувалася переступити через перегородки, котрими хитрі пройдисвіти розгородили тих, що мають бути разом.

(9 слайд)Стус писав: ,,Що міг – я зробив. Що можу – я ще зроблю. Але без України мені моторошно…Прошу тільки вірити, що я нітрохи не змінився проти студентських літ. У мене є мій народ. Його муки – тог єдина моя скорбота. Я мушу стояти на тому, на чому досі стояв”

Читець. Сховатись від долі – не судилось.

Ударив грім – і зразу шкереберть.

Пішло життя. І ось ти – все, що снилось,

Як смерте існування й життєсмерть.

Тож іспитай, як золото на пробу,

Коханих, рідних, друзів і дітей:

А чи підуть крізь сто твоїх смертей

Тобі услід? А чи твою подобу

Збагнуть – бодай в кінці життя?

Чи серцем не жахнуться од ознобу

На цих все бідах? О, коли б знаття…


Біограф. У вересні 1965 року Стуса відраховують з аспірантури. Василь прочитав наказ про звільнення з аспірантури і на цьому аркуші написав: (10 слайд)

,,Читав. Хай це все залишиться на вашій(директора інститут М.Шамоти) громадській і партійній совісті”.

І почалися поетові поневіряння. Де він там не працював. І кочегаром – звільнили, в історичному архіві – теж попросили, пішов на роботу в метро – там побоялися тримати. Пішов топити кочегарку. Почав хворіти. Не міг друкуватися, а для нього це було нестерпним.

Василь Стус.

Отак живу: як мавпа серед мавп,

Чолом прогрішним і з тавром завжди.

Все б’ються об тверді камінні мури,

Як їхній раб, як раб, як ниций раб.

Біограф. (11 слайд) 7 вересня 1972 року обласний суд засудив поета на п’ять років із засланням на три роки з обвинуваченням ,,за систематичне виготовлення і поширення антирадянських документів”. Жорстоке і несправедливе покарання Стус відбував у мордовських таборах, заслання – у Магаданській області. Умови були жахливі. 50 градусів морозу, виснажлива робота. Наприкінці листопада у нього стався порив виразки шлунку, внутрішній крововилив. Стус лежав непритомний, аж до самого ранку ніхто до нього не підходив, але він не зігнувся, обстоював власну гідність і гідність своїх політичних однодумців. Будучи в засланні на Колимі, Василь працював на золотовидобувній копальні, куди його відправили у 1978 році. Ось як змалював поет умови, в яких доводилося працювати на копальні імені О.Матросова…


Василь Стус. Страшенний пил у вибої, вентиляції немає: бурять вертикальні глухі штреки. Респіратор за півгодини стає непридатним: він стає мокрим і вкривається шаром пилу. Тоді скидаєш його і працюєш без захисту. Кажуть, молоді хлопці за півроку такої праці стають хворими.

Біограф. Василь Стус продовжує писати, вивчає французьку та англійську мови, володіє усіма слов’янськими і добре німецькою. Там, у неволі, він свято вірив у національне відродження багатостраждального народу і ще у свою Беатриче (12 слайд), в ту єдину, найкращу у світі Валентину Попелюх, що не побоялася зв’язати своє життя з уже опальним, виключеним з аспірантури, безробітним поетом, оту, яка не зламалася, винесла неймовірний тягар бути дружиною ,,зека”, в’язня, державного злочинця, виховувати в тяжких умовах сина і залишатися відданою дружиною. Ця дивовижна жінка, якій він присвятив чудові вірші про кохання і вірність.

Поет марить Україною. Навіть за тюремними мурами бачить її в образі дзвінкого собору. Невеличкий вірш ,,На колимськім морозі калина…” є тому переконливим доказом (13 слайд)



Читець. На колимськім морозі калина

Зацвітає рудими слізьми.

Недосяжна осонцева днина

І собором дзвінким Україна

Написалась на мурах тюрми.



Біограф. (14 слайд) Василь Стус писав; ,,Весь обшир мій – чотири на чотири…”, – тут ідеться про розмір тюремної камери: чотири на чотири. Може, тому зрозумілішими стають слова критика М.Ільницького, який відзначив: ,,Стус відривався уявою від поділеного на квадрати життя світу і поринав у космос, який окреслюється поняттям Україна”. Це космос його душі, альфа і омега його почувань, його ,,дорога долі, дорога болю”.

(15 слайд)1979 року поет повертається в Україну і продовжує свою творчу діяльність. За кордоном виходять дві його збірки: ,,Палімпсест” і ,,Зимові дерева». Ім’я його стає відоме у світі, твори перекладаються німецькою, іспанською, англійською мовами. Стус не покидає розпочатої до ув’язненння політичної боротьби. І як наслідок – знову арешт, звинувачення в приналежності до української Гельсинської спілки.

Позбавлення волі на 10 років у таборах суворого режиму, п’ять років заслання. Всього 23 роки призначено на коротке, як і в Шевченка, життя Стусові, хоч на захист поета виступала громадськість всього світу.



Вчитель. А що скажуть представники літературознавців.

Літературознавець.(16 слайд) Відомий німецький письменник, лауреат Нобелівської премії Генріх Бель і академік А.Сахаров зазначили: ,,Вирок українському письменникові Стусу відрізняється своєю нелюдяністю” і закликали скасувати його.

(17 слайд) Академік А.Сахаров писав: ,,Невже країна, в якій вже загинули або зазнали репресій і переслідувань численні її поети потребує нової жертви, нового сорому?

Я закликаю колег В.Стуса – письменників в усьому світі, моїх колег – учених, Міжнародну амністію, всіх, кому дорога людська гідність і справедливість, виступити на захист Стуса.

Вирок Стусові повинен бути скасований, як і вироку всім учасникам насильницького правозахисного руху”. Але цього не сталося.

Вчитель. І знову слово біографам.

Біограф. ,,Камерне утримання, - як свідчить однокамерник В.Стуса В.Овсієнко, - найтяжче, бо не стає повітря і руху. Прогулянка – одна година на добу в оббитому залізному ящику, над головою – колючий дріт і наглядач, у карцері маєш менше їжі, без жирів, а якщо покараний без виводу на роботу, то гаряча їжа – через день. Другого дня лише 450 грам хліба і окріп”.

(18 слайд) 4 вересня 1985 року В.Стус помер на чужині в Зауральських таборах, а в 1988 році стала повна реабілітація поета ,,за відсутністю складу злочину». Поховано Василя Стуса на цвинтарі села Копильне Пермської області.

(19 слайд) Пізніше відбулося перепоховання на Байковому кладовищі 19 листопада 1989 року. Неділя. Київ. Цього дня українська земля прийняла у своє лоно вимучене тюрмами і таборами тіло свого вірного сина – Василя Стуса.

Свічки горіли чистим, мерехтливим світлом, неначе зимові проліски. Нескінченна жалобна процесія повільно йшла через місто до Байкового кладовища. Поряд зі Стусом у могили на вічний спочинок лягли його побратими Олекса Тихий та Юрій Литвин. (20 слайд)

Три домовини, привезені сином Василя Стуса Дмитром, його друзями-уральцями та поетом Олегом Орачем, були поставлені у Свято-Покровській церкві, накриті червоною китайкою. На трунах у головах круглі хлібини з тонкими золотистими свічками. У ногах – вінки тернові з яскравими калиновими кетягами.

На катафалку з прахом Василя Стуса – напис на чорному тлі: ,,Несіть мене, лелеченьки, мертвого додому” (21 слайд)



Учитель. Великої втрати зазнала Україна. І лише зараз український читач має змогу познайомитися із творчістю цього мужнього поета, відчути ту безодню болю, печалі, гніву, які переповнювали його серце. Вірші Василя Стуса піднімають наш дух, вчать людяності, звернуті до нашої совісті, до приспаного брехнею сумління. О.Тарнавський назвав Стуса Орфеєм – співцем найчарівніших пісень. Чи справді це так?

Літературознавець. Цілком справедливо. За характером творчого обдарування Стус – лірик. У сього немає сюжетних творів. Василь виступає у різних жанрах, але найчастіше у жанрі медитації, філософських роздумів про сутність людського життя, замислені над вічними проблемами добра і зла та боротьби між ними.

Василь Стус.

Як добре те, що смерті не боюсь я

І не питаю, чи важкий мій хрест,

Що перед вами, судді, не клонюсь я

В передчутті недовідомих верств,

Що жив, любив і не набрався скверни,

Ненависті, прокльону, каяття.

Народе мій, до тебе я ще верну

І в смерті обернуся до життя.

Своїм стражденним і незлим обличчям,

Як син, тобі доземно уклонюсь

І чесно гляну в твої чесні вічі,

І в смерті з рідним краєм поріднюсь.

Літературознавець. Основним засобом образності, поетичного відтворення світу та власних почуттів і думок у поезії В.Стуса є метафоризація. Це яскраво зображено у вірші ,,За літописом Самовидця”

Читець. (Читає вірш ,,За літописом Самовидця”.



Вчитель. Коментар від істориків.

Історик. В українській історії ще за часів Київської Русі літописи відігравали неоціненну роль як документи описуваної в них епохи. Крім Самовидця, відомими літописцями були Григорій Грабянка і Самійло Величко. Поет звертається до інтерпретації козацького літописця, що підписувався промовистим псевдонімом ,,Самовидець». На припущення дослідників, це міг бути військовий та релігійний діяч Роман Ракушка-Романовський (1624-1703). Отже, поет рухався в історичне минуле слідами козацьких документів, довіряючи своєму критичному досвідові.

Вчитель. Можливо, щось скажуть літературознавці?

Літературознавець. Поет бачить, що за тривалий час свого розвитку Україна, яка зазнавала поневолення, майже не змінилася. Він намагається зрозуміти причину і доходить висновку, що не вміння закоренитися у різні грунти, постійна орієнтація на схід, захід чи південь, а не на власний народ, завжди була помилкою і закінчувалася катастрофою національно-визвольного руху.

Читець.

Стинаються в герці скажені сини України,

Той з ордами ходить, а той накликає Москву.

Заллялися кров’ю всі очі пророчі Руїни

Вже мати не встане – розкинула руки пророчі.

Літературознавець.( 22 слайд) У тексті - натяк на фатальний вчинок Хмельницького – ініціатора Переяславської ради, на безхребетність його сина Юрія, на Івана Брюховецького, який проміняв славне гетьманство звання на холопський титул боярина, на постійні війни Правобережною і Лівобережною Україною, в яких були зацікавлені Варшава, Москва і Стамбул.

Характерними для Стуса є пейзажі, до яких він часто вдається, завжди насичені, що сприяють розкриттю внутрішнього стану героя. Мова відзначається багатством, оригінальністю, сміливим відходом від усталених форм. Поет часто експериментує, в його творах ми знаходимо елементи словотворення, неологізми, він деформує слова, але з тонким почуттям міри, такту і це допомагає йому глибше розкрити задум.

Василь Стус завжди намагався глибоко осмислити українську історію. Один із прикладів такого осмислення – вірш ,,Сто років, як сконала Січ.”

Читець. (23 слайд)(Поезія ,,Сто років, як сконала Січ”)

Вчитель. А що з цього приводу можуть сказати нам історики?

Історик. (23 слайд). Як бачимо, у цьому творі змальований історичний період від другої половини ХVII до другої половини ХІХ століття. У цей час Російська імперія знищила останній осередок волелюбності нашого народу – Запорізьку Січ, повністю ліквідувала автономію України. Настали нові роки кріпаччини національного приниження, про які писав ще Т.Шевченко. Але волелюбний дух українців пробудився. Із кінця ХІХ століття в Україні почав активізовуватися національно-визвольних рух. Усі ці події лягли в основу вірша ,,Сто років, як сконала Січ” , де поет висловлює впевненість у незнищенності українського народу.

Вчитель. Представникам дослідницької групи з’ясувати схожість між життєвими долями Т.Шевченка і В.Стуса. А з усіма іншими учнями пропоную провести бліц-опитування. Від вас вимагаю давати короткі, але змістовні відповіді.


  1. Бліц-опитування:

  1. Яким було ставлення держави до В.Стуса? Чому саме таким?

  2. У чому полягає героїзм В.Стуса?

  3. Чи варто було В.Стусові так жертвувати собою?

  4. Прочитайте ці рядки:

Золотих не хочу лаврів,

З ними щастя не здобуду.

Як я ними увінчаюсь,

То поетом вже не буду.

Чим, на вашу думку, Стус був схожий на співця з поеми Лесі Українки ,,Давня казка” ?


  1. Повідомлення дослідницької групи.

Вчитель. Гадаю, що настав час дослідницькій групі повідомити суть свого завдання. Представники інших груп повинні уважно прослухати відповіді учнів і порівняти її з роботою творчої групи. Яка з груп впоралася краще?

Відповідь:



  1. Обох переслідувала імперія – царська та імперіалістична.

  2. Обидва були на засланні із забороною творчої діяльності.

  3. В обох життя обірвалося на половині шляху (Шевченко помер у 47 років, а Стусу – 48 )

4.Обидва окреслюються як передові борці за зневажені людські права, за поганьблену національну гідність.(24 слайд)

4.Звіт творчої групи. (Представник роздає учням картки, на яких записані тестові завдання за життєво-творчим шляхом)

Учні виконують ці завдання. Висловлюють думки, яка з груп впоралася краще: творча чи дослідницька.



Вчитель.(25 слайд)

О земле втрачена, явися

Бодай у зболеному сні.

І лазурово простягнися,

І душу порятуй мені.

Ці слова звучать наприкінці уроку і наче гострим ножем крають наше серце. Ні, ми не забули тебе, Тарасе, як і не забудемо про В.Стуса. Навпаки. Саме звучання цих рядків зараз є доцільним. Вони наче перегукуються із пророчими словами поета, які вже звучали на уроці:

Народе мій, до тебе я ще верну

І в смерті обернуся до життя.

Своїм стражденним і незлим обличчям,

Як син, тобі доземно уклонюсь

І чесно гляну в твої чесні вічі,

І в смерті з рідним краєм поріднюсь.



  • Назвіть художні засоби, які роблять даний вірш більш образним і милозвучним. (Учні наводять приклади епітетів та метафор)

ІV. Підсумки уроку.

Вчитель. Василь Стус…За життя не була надрукована жодна збірка його віршів. Він сам передруковував їх на машинці, робив книжечки та дарував їх знайомим. Так вірші потрапляли за кордон і там друкувалися в українських виданнях. Кожний був пройнятий палкою любов’ю до України. Зверніть увагу на висловлювання Михайлини Коцюбинської:

(26 слайд),,Цінність і всеохоплюваність його патріотизму вражає. За кожними помислом, за кожним словом – Україна. Відірваність від рідної землі та розлука тільки посилили його синівський зв'язок з нею. Часом вона вбачається йому як байдужа, навіть як рідна чужина. Та все одно це найбільша його святиня, його духовний порятунок.”

Вчитель. Перед вами невеличке зібрання поезій Василя Стуса та матеріали про нього. Сподіваємося, що з часом ситуація виправиться і в книгарнях ми матимемо можливість побачити більшу кількість збірок поета. Адже ще 9 березня 1991 року Рада Міністрів колишньої Української РСР ухвалила присудити Державну премію у галузі літератури В.Стусу (посмертно) за збірку ,,Дорога болю”.

Василь Стус. Ще за життя, коли я гнив у тюрмах, мені присуджено Міжнародну премію ,,Поету-інтернаціоналісту”, яка присуджується поетам-політв’язням усього світу, ув’язненим за свої переконання.

Учитель. (Говорить на фоні музики). Ми пройшли шляхом Василя Стуса. Його немає. Але він живе серед нас своїм творами, своєю безприкладною стійкістю.(27 слайд)

Ми пишаємося ним, адже він – наша совість, совість нації.

Нехай до нього прийде Україна

І зніме хустку. І пов’яже хрест.

Десниця Божа і Господній перст

Укажуть місце, де його калина.

(Учні рушником і чорною стрічкою обрамлюють портрет Василя Стуса).

Звучить пісня ,,Україна – моя доля і печаль» у виконанні Ірини Войціховської ( З репертуару Наталії Валевської).



V. Домашнє завдання: вивчити життєво-творчий шлях Василя Стуса, вивчити напам’ять ,,Як добре те, що смерті не боюсь я», дати відповіді на тестові завдання уроку.

Борщівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1



План-конспект

відкритого уроку з української літератури

для 11 класу на тему:

,,Золотих не хочу лаврів, з ними щастя не здобуду…”

(Василь Стус. Життєвий шлях поета. Основні етапи творчості) .

Проведений

в 11-А класі

вчителем української

мови та літератури

Валігродською Н.Д.



2010 рік
Каталог: bitstream -> 123456789
123456789 -> Урок позакласного читання у 8 класі Презентація проекту
123456789 -> Творчість А. Міцкевича апогея польського романтизму
123456789 -> Ключове запитання: Справжній Митець… Який він? Для реалізації проекту було створено групи „Біографи”
123456789 -> В. Стефаник. Новаторство письменника. Експресіонізм у його творчості
123456789 -> Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра "Як не любить той край "
123456789 -> Конспект уроку із світової літератури для 7 класу Тема. Поетизація давньоруської минувшини в баладі О. С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега»
123456789 -> 5 клас Тема уроку. Шлях Мауглі від вихованця джунглів до їх володаря. Мета уроку


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Конспект відкритого уроку з української літератури для 11 класу Тема.,,Золотих не хочу лаврів, з ними щастя не здобуду… iconПлан-конспект бінарного уроку української літератури та іноземної мови для 9 класу
Тема. Т. Г. Шевченко – геніальний український поет, мислитель, визнаний у всьому світі
Конспект відкритого уроку з української літератури для 11 класу Тема.,,Золотих не хочу лаврів, з ними щастя не здобуду… iconКонспект уроку з української літератури для 7 класу вчителя української мови та літератури
Які твори художньої літератури Є. Гуцала ви читали? Чим вони вам запам’яталися? (Слайд 3)
Конспект відкритого уроку з української літератури для 11 класу Тема.,,Золотих не хочу лаврів, з ними щастя не здобуду… iconКонспект відкритого уроку з української літератури в 5 класі. Тема. Леонід Іванович Глібов
...
Конспект відкритого уроку з української літератури для 11 класу Тема.,,Золотих не хочу лаврів, з ними щастя не здобуду… iconКонспект уроку позакласного читання з української літератури у7 класі
Передача та збереження духовних І національних цінностей як запорука щастя та успіху у житті людини
Конспект відкритого уроку з української літератури для 11 класу Тема.,,Золотих не хочу лаврів, з ними щастя не здобуду… iconРозробка відкритого уроку української літератури спеціаліста вищої категорії Степанової Світлани Вікторівни Тема уроку: Краса врятує світ
Портрет О. Довженка, його батьків. Книжкова виставка по творчості письменника, рекомендаційний список літератури
Конспект відкритого уроку з української літератури для 11 класу Тема.,,Золотих не хочу лаврів, з ними щастя не здобуду… iconКонспект уроку з української літератури для 7 класу
...
Конспект відкритого уроку з української літератури для 11 класу Тема.,,Золотих не хочу лаврів, з ними щастя не здобуду… iconКонспект уроку з української літератури для 7 класу Тема: Ліна Костенко. Коротко про письменницю. Уявне, фантастичне І реальне в її поезіях. «Дощ полив…»
Вати поетичні смаки, доброту, любов до природи; розвивати вміння виразно читати поетичні твори, грамотно висловлювати власні думки,...
Конспект відкритого уроку з української літератури для 11 класу Тема.,,Золотих не хочу лаврів, з ними щастя не здобуду… iconКонспект уроку 9 клас Тема уроку. Соціально побутова драма «Наталка Полтавка» І. Котляревського. Наталка як уособлення кращих рис української дівчини, що
Тема уроку. Соціально – побутова драма «Наталка Полтавка» І. Котляревського. Наталка як уособлення кращих рис української дівчини,...
Конспект відкритого уроку з української літератури для 11 класу Тема.,,Золотих не хочу лаврів, з ними щастя не здобуду… iconТема уроку Дата Примітка Тема № Із літератури першої половини ХХ ст. (10 год.)
Орієнтовне календарно-тематичне планування уроків світової літератури для 11 класу
Конспект відкритого уроку з української літератури для 11 класу Тема.,,Золотих не хочу лаврів, з ними щастя не здобуду… iconКонспект уроку із світової літератури для 7 класу Тема. Поетизація давньоруської минувшини в баладі О. С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега»
Людина, живучи в суспільстві, не може існувати відокремлено від нього. Кожного дня вона вступає з іншими людьми в певні стосунки


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка