Лірика збірки Івана Франка «Зів’яле листя»



Скачати 62,16 Kb.
Дата конвертації13.08.2017
Розмір62,16 Kb.
ТипУрок

УРОК № ___







Тема: Лірика збірки Івана Франка «Зів’яле листя»

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

Мета уроку:

  1. Навчальна: дати учням загальне уявлення про передісторію та композицію збірки «Зів’яле листя».

  2. Розвиваюча: розвивати уміння розуміти широку емоційну гаму почуттів ліричного героя.

  3. Виховна: виховувати віру в невмирущість людських почуттів, ідеал кохання.

Методи і прийоми: розповідь учителя, шкільна лекція, пояснювальна бесіда, евристична бесіда.

Обладнання уроку: підручник, дошка, робочі зошити,портрет письменника.

Міжпредметні зв’язки: українська мова, історія України, музичне та образотворче мистецтво.

Використана література:

  1. Усі крилаті вислови, прислів’я, приказки, загадки. – Харків: ПП «Торсінг плюс», 2007. – 320 с.

  2. Українська літературна енциклопедія: в 5-ти т. – Т. 1-2 – К., 1987-1988.

  3. Нелюба А. Словник школяра: Літературознавство. – Харків, 1999.

Структура уроку

  1. Організація класу. Оголошення теми й мети уроку.

  2. Мотивація навчальної діяльності.

  3. Перевірка домашнього завдання.

  4. Виклад матеріалу.

  5. Підсумок уроку. Мотивація оцінок.

  6. Домашнє завдання.

Хід уроку

І. Організація класу. Привітання, перевірка готовності до уроку, а також кількості присутніх.

Оголошення теми й мети уроку.

ІІ. Мотивація.

  1. Вступне слово вчителя.

«ЗІВ'ЯЛЕ ЛИСТЯ». Під такою назвою вийшла у 1896 р. третя Франкова поетична книжка з незвичним підзаголовком «лірична драма». Збірка поділяється на три цикли, образно названі «жмутками». До неї увійшла інтимна поезія, що створювалася впродовж попередніх десяти років і певною мірою відбила віддалені в часі моменти особистого життя автора. Водночас твори книжки є глибоким аналізом найінтим-ніших почуттів і переживань людини взагалі, що єднає Франкову збірку з аналогічними творами всесвітньої поезії — сонетами Данте і Петрарки, лірикою Гейне і Шевченка.

Михайло Коцюбинський назвав цю книжку визначним явищем лірики: «Це такі легкі, ніжні вірші, з такою широкою гамою почуттів і розуміння душі людської, що, читаючи їх, не знаєш, кому оддати перевагу: чи поетові боротьби, чи поетові-лірикові, співцеві кохання і настроїв».

Поезії збірки передають складний перебіг внутрішнього життя закоханої людини — від зародження почуття до його краху, причому здійснюється це через самоаналіз ліричним героєм своїх переживань.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання. 

Аналіз поезій «Сікстинська мадонна», «Гімн» «Замість пролога», «Vivere memento» (Памятай, що живеш»),

«Ідеалісти», «Христос і хрест» (притча).
ІV. Виклад матеріалу.


  1. Слово вчителя, перемежоване зі шкільною лекцією.

Основа збірки – однойменний цикл поезій, вміщений у 2 виданні збірки «З вершин і низин».

Історія створення пов’язана з біографією Івана Франка – його коханням (→ поезія «Тричі мені являлася любов»).



  1. Донька священика села Лолин Ольга Рошкевич, шлюб з якою унеможливив 1-й арешт і подальше непевне становище поета.

  2. Учителька з міста Станіслав Йосифа Дзвонковська, яка була хворою на сухоти і не схотіла стати тягарем для Франка.

  3. Поштова співробітниця Циліна Журовська, почуття до якої було без відповіді. Франко надсилав їй листи з поезіями, підписуючись як Стефан Малеський. Вона відмовила Франкові за порадою тітки, одна з причин – він лишився без посади державного службовця. У Циліни пізніше була родина (чоловік – старший за неї на 23 роки алкоголік, діти), але вона швидко залишилася вдовою. Проте протягом 7 місяців 1914-1915ироків вона вела господарство в будинку Франка, тяжкохворого, самотнього через війну.

У передмові до видання збірки 1986 року Франок досліджує т.з. «Щоденник самогубця». Цей щоденник – реальна памятка. Він був написаний вчителем Супруном, який був безнадійно закоханий в учительку Уляну Кравченко (насправді – Юлія Шнайдер). Невідомо, що насправді сталося із закоханим, оскільки він переїхав зі Львова.

Головний мотив щоденника – розпач і благання до Юлії промовити слово надії, яке б застерегло автора від самогубства.

Щоденник зберігається у відділі рукописів інституту літератури ім. Т. Шевченка в Києві. На ньому є автограф Франка «Серця страсті рвуть на часті. Хто позаздрить цій напасті? Іронія. Але сліди прочитання полишилися в "Зів’ялому листі"».

Постісторією «Зів’ялого листя» стало самогубство учня 7-го класу гімназії Євгена Юринця, вчинене ним у ніч на 01.09.1911. Перед цим він надіслав Франкові посилку з рукописною збіркою власних поезій. Пізніше в тижневику «Неділя» Франко висловив жаль з цього приводу і застеріг закоханих від подібних кроків.

Епіграф до збірки: «Будь мужньою людиною і не йди моїм слідом» (Гете «Страждання молодого Вертера, роман в листах, за яким послідувала низка самогубств).


Структура збірки

Складається з 3 жмутків (циклів) по 20 поезій і не нумерованого епілогу.

Із кожним жмутком хмари над головою нещасного закоханого густішають: І – він страждає, але леліє надію на взаємність, вірить у краще, ІІ – поступово зневірюється, ІІІ – відчуття суцільного відчаю, рішення піти з життя, полегшивши страждання.


  1. Коментоване виразне читання та аналіз поезій збірки.




  • «Червона калино, чого в лузі гнешся?». (ІІ жмуток)

Вірш виконано в формі діалогу між калиною і дубом. Відповідаючи на зверхні, несправедливі запитання дуба, калина їх спростовує: в неї немає сили тягнутися вгору, тому й свої ягідки схиляє додолу. Повторення в кожній строфі закінчення попереднього непарного рядка сконцен-тровує увагу на висловленій думці, посилює мелодійність звучання всього твору

                                                       Я вгору не пнуся, я дубам не пара,


                                                       Я дубам не пара;

Та ти мене, дубе, отінив, як хмара,


Отінив, як хмара.

  • «Чого являєшся мені у сні» (ІІ жмуток)

  • Ой ти, дівчино, з горіха зерня» (ІІ жмуток)

  • «Тричі мені являлася любов». (ІІІ жмуток)

Автобіографічна поезія. Перша, «несміла, як лілея біла, з зітхання й мрій уткана», вказує на Ольгу Рошкевич,  юнацьке кохання Франка.  Друга, «гордая княгиня», «таємна й недоступна, мов святиня», відмовила героєві у взаємності, бо відчувала свою смертельну недугу. Справді, Юзефа Дзвонковська померла передчасно. Вона відмовила не тільки Франкові, а й усім іншим, хто домагався її руки. Зрештою, була й третя, яка вхопила за саме серце, яка принесла поетові чимало страждань. Це була полька Целіна Журовська, котра працювала на львівській пошті. Як згадував Микола Вороний, Франко любив її платонічною любов'ю, як Данте опоетизовану Беатріче. Саме про Целіну йдеться у «Зів'ялому листі», у повісті «Маніпулянтка». Перипетії інтимного життя Франка висвітлено в повісті-есе Романа Горака «Тричі мені являлася любов»; ця книжка допоможе глибше з'ясувати «ліричну драму» героя, розкриту у Франковій збірці лірики.
V. Підсумок уроку.
VI. Домашнє завдання.

Самостійно дібрати й проаналізувати 2 поезії І жмутку збірки «Зів’яле листя»
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Лірика збірки Івана Франка «Зів’яле листя» iconІнтимна лірика І. Франка. Збірка «Зів’яле листя»
...
Лірика збірки Івана Франка «Зів’яле листя» iconБіографія Івана Франка та вірші зі збірки "Зів'яле листя"
Народився Франко 27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичах (тепер Івана Франка) Дрогобицького району Львівської області
Лірика збірки Івана Франка «Зів’яле листя» iconТема. Збірка І. Франка «Зів'яле листя». Світ інтимних переживань ліричного героя. Мета
Обладнання: повість-есе Р. Горака «Тричі мені являлася любов», листи Івана Франка, спогади сучасників поета, збірка «Зів'яле листя»,...
Лірика збірки Івана Франка «Зів’яле листя» iconЛірична драма І. Я. Франка «Зів’яле листя» модерний твір про нерозділене кохання
Тема: Лірична драма І. Я. Франка «Зів’яле листя» модерний твір про нерозділене кохання
Лірика збірки Івана Франка «Зів’яле листя» icon«Тричі мені являлася любов» (присвячений І. Я. Франку)
Я. Франка,втілені у збірці «Зів’яле листя»; розвивати образне мислення,здатність співпереживати,розкривати світ почуттів І пристрастей,...
Лірика збірки Івана Франка «Зів’яле листя» iconПредмет Завдання
Вивчити напам’ять І. Франко «Гімн», «Чого являєшся мені у сні» або інші вірші зі збірки «Зів’яле листя»
Лірика збірки Івана Франка «Зів’яле листя» iconМісце любові у житті та творчості І. Я. Франка
Мета уроку: Ознайомити учнів із збіркою поезій Зів’яле листя”; з’ясувати місце любовної лірики у творчості Франка
Лірика збірки Івана Франка «Зів’яле листя» icon"Лірика збірки "З вершин і низин" Івана Франка"
Франко народився 27 серпня 1856р. У підгірському виселку Нагуєвичі, Дрогобицького повіту в родині сільського коваля. Вчився він у...
Лірика збірки Івана Франка «Зів’яле листя» iconІван Франко. Поетична збірка «Зів’яле листя». Любовна тема у творчості поета, автобіографічність
Допомогти учням відчути красу, художню довершеність любовної лірики поета; розкрити світ почуттів І пристрастей, створений поетичним...
Лірика збірки Івана Франка «Зів’яле листя» iconІ. Франка. Лірика збірки “З вершин І низин
Омити з громадянською лірикою І. Я. Франка, його збіркою «З вершин І низин»; розвивати вміння декламувати вірші; розвивати й виховувати...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка