Літературний салон. Багатство людської душі, краса І щирість людських почуттів у сонетах Петрарки



Скачати 108,31 Kb.
Дата конвертації28.06.2017
Розмір108,31 Kb.

Світова література

8 клас

Тема: Літературний салон. Багатство людської душі, краса і щирість

людських почуттів у сонетах Петрарки.

Мета: проаналізувати сонети з «Книги пісень»; працювати над виразним

читанням поезій напам’ять; пояснювати вибір сонета; розвивати

навички публічного виступу; виховувати критичне ставлення до

людських недоліків.



Епіграф: Співати по-новому про любов я прагну...

Ф.Петрарко



Обладнання: портрети Петрарки і Лаури, мультимедійна презентація, фільм

про життя Петрарки, кросворд, вікторина, афіша,назва «Літературний

салон».

Тип уроку: нетрадиційний урок «Літературний салон».

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

(діти сидять по 4 учня за столом, 4 стола, за одним столом сидять гості. На столах підсвічники, скатертини, квітка)



ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

1. Слово вчителя.

Доброго дня, шановні учні і гості. Сьогодні у нас з вами незвичайний урок. По-перше, тому що він проходитиме у формі літературного салону, по-друге, тому що ми будемо розмовляти про такого великого і неймовірно таланотого письменника Франческо Петрарко. На сьогоднішньому уроці ми пригадаємо з вами відомості життя цієї великої людини, будемо читати напам҆ять сонети Петрарки, а також насолоджуватися музикою Ліста, написанною для сонетів Петрарки.

Для того щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Нехай нашим девізом стануть слова

ДЕВІЗ УРОКУ:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Ітак, тема нашого уроку: «Багатство людської душі, краса і щирість людських почуттів у сонетах Петрарки». (Слайд 2)



Мета нашого уроку:

Пригадати події життя і творчості Франческо Петрарко, аналізувати і читати напамять сонети письменника, а також познайомити із музою Петрарко Лаурою.

ІV. Актуалізація опорних знань.


  1. Слово вчителя. (під музику Ліста»)

В історії людської цивілізації є епохи, що спалахують, як зорі, і вже ніколи не гаснуть, посилаючи нащадкам далеке, але яскраве і прекрасне світло.

Епоху, де б душею відпочить,

З нас кожен має право вибирати.

Знайдемо тут до вибору багато

Народів, царств, богів, людей, століть

(М.Рильський)

Я впевнена, що тільки-но до кожного із вас донеслися перші ноти мелодії, ви зрозуміли, що сьогодні вас буде зачаровувати загадковий світ Відродження або Ренесансу - однієї з найяскравіших епох розвитку світової культури, про яку ми вели мову на попередньому уроці. Це епоха вічних цінностей, епоха схиляння перед божественною красою жінки, епоха високої і чистої любові, любові духовної, а не тілесної.

В добу Відродження, яку французький письменник Анатоль Франц назвав "весною людського розуму", вперше з"явився напрямок романтичної лірики, у якій одним з яскравих постатей є Петрарка. Явище Петрарки величезне. Воно не покривається навіть найвищим визнанням його власних літературних заслуг. Ось уже більше 600 років людство шанує великого італійця перш за все за те, що він, мабуть, як ніхто інший сприяв настанню нової епохи. Особа, поет, мислитель, фігура суспільна - в ньому нероздільні. Давайте ж разом дослідимо, чи це дійсно так. Ми, завдяки іноваційним технологіям, здійснимо подорож на батьківщину поета - до Італіі – колиски Відродження. (слайд 3)




На минулому уроці ми з вами знайомилися з подіями життя Петрарко, я пропоную вам пригадати віхи його життя, переглянувши невеличкий відеофільм про письменника і протягом фільму заповнити гроно, яке є у ваших буклетах.

(перегляд фільму про письменника)



https://www.youtube.com/watch?v=YPb2Y0Xwtv4

(складання гроно) (слайд 4)

Ну, зараз, коли ви все пригадали, вже можна і перевірити ваші знання за допомогою кросворду. Я пропоную вам, розгадати кросворд.




  1. Кросворд.







Завдання:

1) Місто, у якому вивчав право в університеті Петрарка. (Монпелье)

2) Ліричний вірш, що складається із 14 рядків: двох чотиривіршів та

двох тривіршів. (сонет)

3) Місце, де був увінчаний Петрарка як поет та історик. (сенат)

4) Місто, про відродження якого мріяв поет. (Рим)

5) Жінка, на честь якої були написані вірші Петрарки. (Лаура)

6) Яким вінком був увінчаний поет? (Лавр)

7) Місто, в якому помер Петрарка. (Аркуа)

8) Місто, в якому народився поет. (Ареццо)



V. Основний зміст уроку.

1. Слово вчителя.

Через шість століть поетичне слово донесло до нас творчість великого поета, літературна спадщина якого і досі хвилює душу кожної людини, бо поет, як ніхто інший, за допомогою звичайного слова зумів передати найкраще людське почуття. Адже коли кохаєш, то таке багатство відчуваєш у собі,стільки ніжності, привітності. Кому ж адресовані ці почуття?



Спробуємо це визначити, заглянувши до Амброзіанської бібліотеки в Мілані, де зберігається рукописний журнал творів Вергілія, що належав Петрарці, - його улюблена книга, його нерозлучний супутник у всіх мандрівках. На звороті першої, білої сторінки знаходиться запис, писаний власноруч Петраркою, цей запис - єдине місце, де він відкрито засвідчив свою любов.

Слово надається нашим біографам.

Біограф 1

(Читає запис в журналі. Звучить «Сентиментальний вальс»). (слайд 5)



Лаура, славна власними чеснотами і довго оспівана моїми віршами, вперше постала перед моїми очима в ранню пору моєї юності, в літо Господнє 1327-е, в день 6-й місяця квітня, в церкві Святої Клари в Авіньоні, в годину уранішню, і в тому ж місті, в тому ж місяці квітні, в той же 6-й день, в ту ж першу годину, літо 1348-е, у сього світу світло було відібрано, коли я випадково був у Вероні, на жаль! Долі своєї не відаючи. Звістка ж сумна наздогнала мене через лист мого Людовика в Пармс, в тому ж році, в день травня 19-й, уранці. Тіло її непорочне і прекрасне було поховано в усипальниці братів Мінорітів в самий день смерті до вечора, а душа її, я впевнений, повернулася на небо, звідки була. Се ж, на скорботну пам'ять про подію, з якоюсь гіркою втіхою поклав я написати саме в цьому місці, яке часто у мене перед очима, та відаю, що в цьому житті ніщо не повинно мені більше подобатися».

Біограф 2 (показує картинку книги) (слайд 6 – 7)

Кохання пламеніло в серці Петрарки 21 рік за життя Лаури. І, якщо вірити віршам, ніколи в ньому не згасало. Саме ці вірші стали найвищим досягненням Петрарки і складають Книгу пісень - «Канцоньєре»-від слова канцона. Що ж відомо про створення цієї книги? Про це дізнавались наші літературознавці.



Літературознавець 1

- історія створення збірки «Книга пісень» (слайд 8) (слайд 9)




«Канцоньєре» (Книга пісень)- збірка віршів італійською мовою, справа всього творчого життя поета. Працювати над нею він розпочав ще в 30-ті роки, а закінчив незадовго до смерті. Налічується дев'ять редакцій збірки, здійснених у різні роки. Перша редакція (1336-1338) містила всього 25 віршів, дев'ята - остаточна й найповніша (1373- 1374) відкривається вступним сонетом і містить 365 віршів (скільки днів у році) різних ліричних жанрів: 317 сонетів, 29 канцон, а також секстини, балади, мадригали. Поет поділив збірку на дві частини: перша - «На життя мадонни Лаури», друга - «На смерть мадонни Лаури».



Слово вчителя. (слайд 10)

На цьому слайді іллюстрація Першої зустрічі Лаури і Петрарко.

Ла́ура (лат. Laura) — жіноче ім'я, від жіночої форми латинського слова лавр – символа слави. В буквальному перекладі – «увінчана лавром». В сонетах Петрарко називає не тільки Лаура, а ще і Лауреа, «золота», відомо, що вона мала золоті локони.

(слайд 11)




На цьому слайді ілюстрація «Петрарко дивиться на Лауру» свою недосяжну кохану.

Літературознавець 2

Головна тема «Канцоньєре» - любов поета до Лаури: їй і присвячена більшість віршів. При написанні їх Петрарка використав досвід любовної лірики своїх попередників - поезії трубадурів, італійської лірики поетів «солодкого нового стилю», Данте. На грунті традиції він створив поезію нового типу, розпочавши розвиток гуманістичної лірики. Як ніхто з його попередників, він наблизився до реального земного життя людини.

По-новому зображено в «Канцоньєре» жіночий образ і кохання. Хоча Лаура безмірно ідеалізується, згідно з попередньою традицією, вона постає вже як, жива жінка, з реальними, земними рисами. Уяву поета найбільше хвилює її зовнішній вигляд, її краса. Все це вносить у любов поета відтінок чуттєвості.

7. Слово вчителя.

Отже, Петрарка вибрав форму сонета. Пригадаємо, що таке сонет? Звернімося до літературознавчого словника, надамо слово теоретикам.



8.Теоретик 1 (слайд 12)



Соне́т (італ. sonetto — звучати) — ліричний вірш, що складається з чотирнадцяти рядків п’ятистопного або шестистопного ямба, власне, двох чотиривіршів (катрени) з перехресним римуванням та двох тривіршів (терцети) з усталеною схемою римування: абаб, абаб, ввд, еед

Теоретик 2

Катре́н (фр.) — чотиривірш, строфа з чотирьох рядків із суміжним, перехресним чи кільцевим римуванням

Теоретик 3

Терце́т (італ.— третій) — тривірш, строфа, що складається з трьох віршів, зазвичай вживається з іншим терцетом, пов'язаним із першою системою рим. Два терцети складають другу частину сонета.
9. Слово вчителя

«Книга пісень»- це своєрідний щоденник закоханого, в якому постають образи ліричного героя і Лаури. Зараз ми потрапимо спробуємо уявити собі, що потрапили до концертного залу і послухаємо сонет 162 у виконанні актора Толубєєва.

(слайд 13)



(Слухання сонета 132 у виконанні актора В.Толубєєва)

10. Слово вчителя.

Схарактеризуйте ліричного героя, його бачення навколишнього світу(Ліричний герой постає перед читачем замріяним, заглибленим у себе, він любить життя. Навколишній світ він бачить реальним, сповненим краси. Він обожнює його, адже у ньому живе кохана Лаура. А тому кохання відкриває душу героя назустріч красі)

– Якою зображена Лаура? ( Лауру ми бачимо очима закоханого поета. Вона реальна й нереально водночас. Це прекрасний ідеал)


  • Якою є любов у сонеті? (Любов у сонеті не є гріховною, це благо, що посилається людині. Вона очіщує душу, облагороджує її, допомагає відчути красу реального світу).

13. Слово вчителя. Німецький поет ХІХ ст. Генріх Гейне писав: «Ангели називають це небесною утіхою, чорти – пекельною мукою, люди – коханням». А відомий італійський поет епохи Відродження Ф. Петрарка запитує: «Як не любов, то що це бути може?»

14.Виразне читання сонета 132 учнем

Як не любов, то що це бути може?

А як любов, то що таке вона? Добро? —

Таж в ній скорбота нищівна. Зло? —

Але ж муки ці солодкі, боже!

Горіти хочу? Бідкатись негоже.

Не хочу? То даремна скарг луна.

Живлюща смерте, втіхо навісна!

Хто твій тягар здолати допоможе?

Чужій чи власній волі я служу?

Неначе в просторінь морську безкраю,

В човні хисткому рушив без керма;

Про мудрість тут і думати дарма —

Чого я хочу — й сам уже не знаю:

Палаю в стужу, в спеку — весь дрижу.
Читання сонету вчителем.

И эта царственность, и скромность эта,

И простодушье рядом с глубиной,

И зрелость, небывалая весной,

И ум, и жар сердечного привета –

Все чудеса счастливая планета

Соединила в женщине одной,

И, чтоб восславить облик неземной,

Достойного не сыщется поэта.

В ней пылкость с благонравьем не в контрасте,

Как с прирождённой красотой наряд,

Без слов её поступки говорят.

А этот взор! В его всесильной власти

Днём тьму, а ночью солнце породить,

Смех в горечь, слёзы в сладость превратить.
15. Виразне читання сонета 267

Де погляд ніжний, де чарівний вид;

Де постать горда, де струнка постава,

Де мова та бентежна й величава,

Що завдає негідникові встид?

Де сміх, що жалить того, хто набрид?

Де та душа, що, мов зоря яскрава,

Висока й гідна владарського права,

Небесний нам осяяла блакить?

Я вами дихаю, для вас палаю,

Я народивсь для вашого єства,

Без вас мені нема й не треба раю;

Як радість відійшла моя жива,

В словах надію я плекав безкраю,

Та вітер порозвіював слова.

16. Слово вчителя.

Сьогодні ми з вами дізналися більше про Франческо Петрарко і його кохання до Лаури довжиною в життя. Ми дізналися, що він ніколи так і не зміг навіть поспілкуватися зі своєю коханною. Давайте лише на хвилинку спробуємо уявити собі, якою б могла бути зустріч Петрарко і Лаури?



17. Інсценізація. (слайд 14)



(За столом сидить Лаура, до неї підходить Петрарко)

Петрарко. Дозвольте присісти поряд з вами і подивитися у очі ці ясні?

Лаура. Звичайно, сідайте.

Петрарко. Ви така чарівна, що зірки, навіть не зрівняться з вами. Ваші очі наче морська пучина: глибокі і блакитні, серйозні і коварні. Все своє життя я писав про вас і для вас.

Лаура. Таких прекрасних слів в свою адресу я ніколи не чула. Ну, чого ж ви так і не наважилися признатися мені у коханні, можливо б все було інакше.

Петрарко. Нічого вже не зміниш, у нас дуже мало часу, дозвольте вас запросити на танок, я про таке навіть і не мріяв.

Лаура. Звичайно, давайте, потанцюємо.

(танок під сонет Хелавіса)

(уходить, посадив її за стіл)

Слово вчителя.

Лаура померла, але Петрарко її так і не зміг розлюбити, він продовжував складати сонети про неї, але в ІІ частині, яка називалася «На смерть донни Лаури».



(сонет Хелавіса) (слайд 15)



Читання сонету Максисом.

Сонет 61


Благословенні місяць, день і рік,

Пора, година, край, містина мила,

Коли краса її очей сп'янила

Мене, і став я бранцем їх повік.

Благословенні: біль, що в душу вник,

Що об'явилась ним Ерота сила,

Лук і стріла, що серце проразила,

I рана, що пройшла в його тайник.

Благословенні всі рази, коли я

Ім'я моєї пані називав,

Мої зітхання, порив, плач і мрія.

Благословенні і рядки, що склав

Я їй на честь і мисль моя: до неї

Вона іде, до неї однієї.



Слово вчителя.

Сьогодні ми з вами, діти, все ж таки спробували доторкнутися до прекрасного, слухали і розповідали прекрасні неймовірно красиві сонети, слухали класичну музику, розглядали фото доби Відродження. Давайте ж, перевіримо чи все вам зрозуміло. Я пропоную, провести літературний диктант, в ваших буклетах на останній сторінці є місце для відповідей.



15. Літературний диктант.

1. Справжнє прізвище поета? (Петракколо)

2. Найщасливіший місяць для Петрарки? (Квітень)

3. Назва твору, за який поета було увінчано лавровим вінком. («Африка»)

4. Місто, у якому був увінчаний Петрарка як поет та історик. (Рим)

5. Учень і друг Петрарки. (Боккаччо)

6. Місце народження поета. (Місто Ареццо)

7. Ім’я коханої поета? (Лаура)

8. Місто, в якому поет зустрів кохану? (Авіньйон)

9. Назва збірки сонетів Петрарки. («Канцоньєре» або «Книга пісень»)

10. Назвіть жанр поезій із «Книги пісень» Ф. Петрарки?. (Сонет)

11. Із скількох частин складається «Книга пісень»? Назвіть їх. (Із 2 частин: «На життя донни Лаури», «На смерть донни Лаури»)

12. Укажіть структуру канонічного сонету. (2 катрени, 2 терцени)

РЕФЛЕКСІЯ



1. «Точка зору».

Уявіть, що я журналіст і беру у вас інтерв’ю. Користуйтеся під час відповіді опорними словами, що подані на картках і лежать на парті:


  • На мій погляд..

  • Я думаю...

  • Я переконаний в тому, що...

  • Мені здається, що...

  • Я вважаю...

  • На мою думку..

-Як би склалася доля Петрарки, якщо б він зізнався б у коханні Лаурі?

- Чи зміг би Петрарко написати такі гарні сонети, якби його муза відповіла йому взаємністю?

Виявити ваші знання по темі допоможе сенкан, який ви складете по групам.

2.Скласти сенкан до слів Петрарка, Лаура, сонет.

Петрарка;

Неймовірний, романтичний;

кохав, чекав, писав.

Його вважають поетом-гуманістом

Поет.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Написати лист Петрарці або Лаурі.





Слово вчителя.

Добігає до кінця наша подорож. Д/з записано. І щоб поставити крапку, прошу вас виконати наступну вправу: нам треба наповнити «Амфору побажань» кольоровими краплинками, на яких ви напишете свої побажання або висловите свої враження від уроку.



Виставлення оцінок.

Дякую за урок!







Каталог: doc -> files -> news -> 498
news -> Дубовенко Ірина Володимирівна, Скремінська Світлана Миколаївна, класні керівники днз «Житомирське вище професійне технологічне училище»
news -> Я це хтось інший…
news -> Памятка для кожного учня (додаток ); листок з початками речень для гри «Продовж речення»(додаток 4); листки для роботи в парах (додаток 5); листочки з словами для складання розповіді (додаток 6), читанка клас, ІІ частина
news -> Світова література клас Усього – 0 годин; розвиток мовлення – години; позакласне читання – години; контрольних робіт – годин
news -> Тема: олександр олесь. Поезії з книги «Княжа Україна»
news -> Тема. Тема спадкоємності поколінь, вірності волелюбним традиціям народу, збереження світлої пам’яті про захисників І борців за волю рідної землі. Г. Могильницька «Цвіт неспалимий»
news -> «Семінар читачів» (знайомство з творчістю Олександра Олеся)
news -> Методичні рекомендації щодо вивчення зарубіжної літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2009-2010 навчальному році лист мон
498 -> У марійки Підгірянки мов із золота співанки


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Літературний салон. Багатство людської душі, краса І щирість людських почуттів у сонетах Петрарки iconТема: Франческо Петрарка видатний італійський поет гуманіст. Багатство людської душі, краса І щирість почуттів, оспівування кохання у «Книзі пісень»
Тема: Франческо Петрарка – видатний італійський поет гуманіст. Багатство людської душі, краса І щирість почуттів, оспівування кохання...
Літературний салон. Багатство людської душі, краса І щирість людських почуттів у сонетах Петрарки iconТема: Франческо Петрарка –видатний італійських поет -гуманіст. Багатство людської душі, краса І щирість почуттів, оспівування кохання у «Книзі пісень». «Благословенні місяць, день І рік…» Мета
Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними І слухняними. Нехай нашим девізом стануть слова
Літературний салон. Багатство людської душі, краса І щирість людських почуттів у сонетах Петрарки iconТема «Франческо Петрарка. Історія кохання в сонетах Ф. Петрарки. Образ ліричного героя І героїні. Втілення гуманістичних ідеалів у поезії митця. Структура сонетів Ф. Петрарки.» Мета
Тема «Франческо Петрарка. Історія кохання в сонетах Ф. Петрарки. Образ ліричного героя І героїні. Втілення гуманістичних ідеалів...
Літературний салон. Багатство людської душі, краса І щирість людських почуттів у сонетах Петрарки iconСценарій відеоресурсу На перетині доріг. Тарас Шевченко І Мойсівка до 200-річчя
Його твори відлунюють у свідомості кожного, хто доторкнувся до них, проникають у найпотаємніші куточки людської душі, запалюють І...
Літературний салон. Багатство людської душі, краса І щирість людських почуттів у сонетах Петрарки iconУкр літ клас 70 год на рік, год на тиждень
Вступ. Слово в житті людини. Краса світу й людської душі в художньому слові. Образне слово — першоелемент літератури. Початок словесного...
Літературний салон. Багатство людської душі, краса І щирість людських почуттів у сонетах Петрарки icon«Краса чистих людських стосунків та пошуку щастя у новелах Б. Лепкого та О. Генрі»
Тема уроку: «Краса чистих людських стосунків та пошуку щастя у новелах Б. Лепкого та О. Генрі»
Літературний салон. Багатство людської душі, краса І щирість людських почуттів у сонетах Петрарки icon«Любов Петрарки до Лаури як джерело його інтимної лірики. Образ Лаури у творах Петрарки. Художня І психологічна своєрідність лірики Петрарки» Роботу підготувала: вчитель світової літератури зош І-ІІ ст.Ільїна І.І
Тема. Любов Петрарки до Лаури як джерело його інтимної лірики. Образ Лаури у творах Петрарки. Художня І психологічна своєрідність...
Літературний салон. Багатство людської душі, краса І щирість людських почуттів у сонетах Петрарки iconУрок вивчення нового матеріалу. Обмін думками, слово вчителя, робота з прислів’ями, робота зі словничком, дослідження порівняння, асоціація, інтерактивна вправа «Доведи або спростуй»
Слово в житті людини. Краса світу І людської душі в художньому слові. Образне слово – першоелемент літератури. Початок словесного...
Літературний салон. Багатство людської душі, краса І щирість людських почуттів у сонетах Петрарки iconПитання до семінару За темою: «Роман Оскара Уайльда «Портрет Доріана Грея»
Поясніть, як ви розумієте слова Г. Лессінга: Краса душі надає чарівності навіть непоказному тілу точнісінько так, як потворність...
Літературний салон. Багатство людської душі, краса І щирість людських почуттів у сонетах Петрарки iconПрапороносець величі людських почуттів
Суха (тепер Кобеляцького р-ну) Полтавської області у сім'ї робітників Терентія Сидоровича І тетяни Гаврилівни Гончарів


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка