Мета: розповісти шестикласникам про визначного байкаря, Леоніда Глібова, ознайомити їх із байкою «Щука», розкрити поняття «гумор»,



Скачати 59,01 Kb.
Дата конвертації30.07.2017
Розмір59,01 Kb.

Тема. Велика роль гумору в житті українців. Л.Глібов «Щука».

Мета: розповісти шестикласникам про визначного байкаря, Леоніда Глібова,

ознайомити їх із байкою «Щука», розкрити поняття «гумор», «сатира»,

«алегорія», «мораль»; розвивати в учнів пам'ять, уяву, образне мислення за

допомогою використання методів ейдетики та мнемотехніки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портрет байкаря, збірки його творів, комп’ютерна презентація «Біографія

Л.Глібова», костюми та маски для рольової гри, аудиозапис музики із

звуками природи.

Хід уроку

Епіграф

Та й тепер жива
Твоя тут пам’ять, Леоніде Глібов.
Нащадки сіверян, полян, дулібів,
Малята вчать ті сонячні слова,
Що, ніби чародійник, з рукава
Ти сипав їм і в мудрості не схибив. 
М.Рильський

І. Організаційний момент.

Емоційне налаштування учнів. (Під музику учитель починає розповідь, на екрані фото села Горби, що на Полтавщині та хлопчика серед квітів. Слайд 1)

Село Горби на Полтавщині. Довга низенька хата в саду. Перед хатою клумби з квітами. На них порається русявий хлопчик.



  • Здоров був, Льолику, квітчастий кролику! – так гукали знайомі закоханому у квіти хлопчикові – майбутньому українському байкареві Л.І.Глібову.

ІІ. Оголошення теми, мети уроку, її мотивація.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.



Слайд 2. Портрет Л.І.Глібова.

Високе відкрите чоло свідчить про мудрість людини. Міцно стиснуті тонкі губи, виразне підборіддя, говорять про мужній і стійкий характер. Трохи дивні очі. Ніби добрі й лагідні, проте якісь далекі, відчужені, без живого вогника. Немов погасли. Після 50 років Леонід Глібов захворів і почав сліпнути.



Слайд 3. Село Великий Поділ.

Народився 5 березня 1827 року в селі Великий Поділ на Полтавщині, згодом родина переїхала до села Горби, де і минулого дитинство Глібова. Найбільше хлопчик любив слухати народні пісні та казки про тварин, які йому розповідала баба Одарка.



Слайд 4. Казки й пісні бабусі Одарки.

Усі казкові персонажі поставали перед його внутрішнім зором яскравими та колоритними. Звіряче царство видавалося надзвичайно подібним до людського. Тварини мали своїх двійників серед людей. Мабуть,саме ця уява сформувала в юному Глібові байкаря.



Слайд 5. Навчання у Полтавській гімназії.

У 13 років Глібова віддали на навчання до гімназії, де він пробує себе як поет.



  • Пригадайте твори Л.Глібова, які вивчали у попередніх класах? («Зимова пісенька», «Зозуля й півень», «Лебідь, Щука й рак», «Хто розмовляє», «Квіткове весілля»)

Слайд 6. Збірки творів Л.Глібова.

У 1847 році в Полтаві виходить книжка юного автора – «Стихотворения Леонида Глебова». Інспектор гімназії це дуже обурило, що хлопець без дозволу надрукував твори. Несподівано трапилося ще одне лихо: юнак захворів і повертається додому. Навчання закінчив тільки у 1855 році.



Слайд 7. Глібов і «Кобзар» Т.Шевченка.

На рідному хуторі Глібов багато читає, особливо його вразив «Кобзар» Т.Шевченка та збірка байок «Гребінки». Глібова зацікавив жанр байка, і він починає працювати в ньому.



Слайд 8. Учителювання на Поділлі та в Чернігові.

Байкареві судилося досить нелегке життя, сповнене побутових негараздів, матеріальних нестатків, переслідувань. Клопоти про шматок хліба не заступили Леоніду Івановичу мети його життя : жити й працювати для людей.

Учителюючи на Поділлі, в Чернігові залишив по собі добрі згадки серед вихованців.

Через переконання влада переслідувала байкаря, закрила його тижневик «Черниговський листок», звільнила з роботи.

У 1867 році поет повертається в Чернігів і отримує посаду управителя чернігівської земської друкарні.

Слайд 9. Могила байкаря.

Останні дні Л.Глібов доживав у шані та славі, але майже сліпий. 10 листопада 1893 року від астми і хвороби серця байкар помер.



Слайд 10. Висловлювання про Л.Глібова.

Творчість Глібова дуже влучно охарактеризував Іван Франко, назвавши його “Найкращим українським байкописом”.



Слайд 11.

  • Байки Леоніда Глібова сьогодні дуже актуальні: вони не лише цікаві й кумедні за змістом, а і навчають нас жити! Без сумніву, щойно ти ознайомишся з назвами байок Л. Глібова («Жаба й Віл», «Муха й Бджола», «Щука»), у тебе виникне бажання прочитати їх. Отже, посміхайся і насолоджуйся!

Перше прочитання байки «Муха й Бджола» за ролями.

Слайд 12.

Тлумачний словник. Красоля — рослина з розгалуженим стеблом і великими запашними квітками яскравого (переважно жовтогарячого) кольору.

Запам’ятай. Назви звірів, птахів, риб, комах у байках і казках пишуть з великої літери, бо це їхні імена.

Аналізуємо зміст.

  1. Назвіть головних персонажів байки.

  2. Якими людськими рисами наділена Муха?

  3. Якими людськими рисами наділена Бджола?

Байки навчають бачити у тваринах людські недоліки, а отже, й уникати їх. Наділення тварин, рослин, предметів і явищ рисами людського характеру називається алегорією. Отже, байка має алегоричний зміст, що є однією з основних ознак цього літературного жанру.

  1. Які моменти з байки найбільше запам’яталися?

  2. Кому належать останні три рядки у творі?

Ми не випадково звернули увагу на останні три рядки після тексту байки «Муха й Бджола» — вони є ніби висновком, що повчає читача. Повчальний висновок у байці називається мораллю.

Запам’ятай

Байкаце невеликий, здебільшого віршований повчально-гумористичний чи сатиричний твір алегоричного змісту.

Перше прочитання байки «Жаба і Віл»

Слайд 13.

Аналізуємо зміст.

  1. Який момент із байки зображено на ілюстрації? Зачитай ці рядки.

  2. Яка людська риса захована в образі Жаби?

  3. Доберіть приказки до цієї риси.

  4. Знайдіть рядки, де автор заховав мораль.

Перше прочитання байки «Щука». Знімаємо кіно.

(Заздалегідь попереджені учні одягають костюми чи маски героїв байки. Учитель читає твір, артисти мімікою, жестами та рухами відтворюють сказане)



Слайд 14.

Тлумачний словник.

Шаплик — посудина з ручками для носіння рідини; цебер, відро.
Стряпчий (іст.) — так у XIX столітті називали адвокатів у судах.

Аналізуємо зміст.

  1. Назвіть тварин, які брали участь у судді.

  2. Які риси характеру втілює Лисиця?

  3. Які відносини були між Лисицею та Щукою?

  4. Чому Лисиця так вирішила покарати Щуку?

  5. Яка мораль байки?

Слайд 15.

Оживи ілюстрацію.

Учні розглядають ілюстрації до байки , відшукують у тексті відповідний уривок і зачитують його.

ІV. Підсумок уроку.

Закінчи речення.

Л.Глібов народився у селі…

З 13 років навчався у …

Щуку віднесли до суду , бо вона… (рядками із байки)

Суд вершили… (рядками із байки)

За стряпчого була приставлена …

По гаю ходила чутка, що … (рядками з байки)

Суд вирішив …

Лисичка пропонує у …

V. Домашнє завдання.



  1. Вивчити напам’ять байку «Щука».

  2. Намалювати ілюстрацію до однієї із байок Л.Глібова.

Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Мета: розповісти шестикласникам про визначного байкаря, Леоніда Глібова, ознайомити їх із байкою «Щука», розкрити поняття «гумор», iconЗош I-III cm. №34 м. Полтави Мета: узагальнити та систематизувати набуті учнями знання з теми «Твори Леоніда Глібова»
Обладнання: портрет Л. Глібова, кросворди, ілюстрації до байок, віршів та загадок, криптограма, ребуси, виставка творів байкаря
Мета: розповісти шестикласникам про визначного байкаря, Леоніда Глібова, ознайомити їх із байкою «Щука», розкрити поняття «гумор», iconУрок позакласного читання в 6 класі Тема. У світі байок Леоніда Глібова
Мета: продовжити ознайомлення з творчістю Глібова-байкаря, вчити учнів аналізувати прочитане, розвивати вміння читати байку за ролями,...
Мета: розповісти шестикласникам про визначного байкаря, Леоніда Глібова, ознайомити їх із байкою «Щука», розкрити поняття «гумор», iconЕзоп легендарний поет, засновник жанру байки
Мета уроку Зацікавити учнів творчістю давньогрецького байкаря Езопа, дати поняття про байку, як літературний жанр,звернути увагу...
Мета: розповісти шестикласникам про визначного байкаря, Леоніда Глібова, ознайомити їх із байкою «Щука», розкрити поняття «гумор», iconТема. Що таке байка І хто такий байкар? Л. Глібов «Лебідь, Щука І Рак», «Коник-стрибунець»
Ознайомити дітей із жанром байки; розширити знання про Л. Глібова; удосконалювати вміння читати діалоги, розвивати способи І види...
Мета: розповісти шестикласникам про визначного байкаря, Леоніда Глібова, ознайомити їх із байкою «Щука», розкрити поняття «гумор», iconСценарій літературного заходу для дітей з нагоди відзначення 185-річчя від дня народження
У фойє Народного дому оформлена книжкова виставка творів поета й байкаря Леоніда Глібова. Членами дитячого мистецького об’єднання...
Мета: розповісти шестикласникам про визначного байкаря, Леоніда Глібова, ознайомити їх із байкою «Щука», розкрити поняття «гумор», iconЛ. І. Глібова (Матеріали до класної години в 1-б класі)
Класна година до 190 річниці від дня народження Л. І. Глібова, українського педагога, байкаря, поета-лірика, драматурга, публіциста,...
Мета: розповісти шестикласникам про визначного байкаря, Леоніда Глібова, ознайомити їх із байкою «Щука», розкрити поняття «гумор», iconРозробка уроку з української літератури для 5 класу Свіженець Лілія Вікторівна, вчитель першої категорії Родинської зош І – ІІІ ступенів №8 м. Красноармійська Тема: Л. Глібов – відомий український поет І байкар. Акровірш. Мета
Мета: ознайомити учнів з віршованими загадками Леоніда Глібова; розвивати кмітливість, розумові здібності, пам’ять, творчу уяву,...
Мета: розповісти шестикласникам про визначного байкаря, Леоніда Глібова, ознайомити їх із байкою «Щука», розкрити поняття «гумор», iconУрок з теми «Байки» Мета: поглибити поняття про байку
Ми ще раз зустрінемось із героями байок Глібова, проведемо парад літературних героїв
Мета: розповісти шестикласникам про визначного байкаря, Леоніда Глібова, ознайомити їх із байкою «Щука», розкрити поняття «гумор», iconТема. Чарівник української байки. Урок позакласного читання за творами Л. Глібова
Навчити учнів виразно І вдумливо читати твори Леоніда Глібова, коментувати їх прихований зміст, розвивати вміння виділяти основну...
Мета: розповісти шестикласникам про визначного байкаря, Леоніда Глібова, ознайомити їх із байкою «Щука», розкрити поняття «гумор», iconУрок 21 Тема: Жанри кіно. Актори. Режисери. Риси стилів режисерів Федеріко Фелліні, Андрія Тарковського, Леоніда Бикова, Джеймса Кемерона. Кінопродюсер
Мета: Ознайомити учнів із жанрами кіно, професіями актора, режисера. Ознайомити із рисами стилів режисерів Федеріко Фелліні, Андрія...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка