Михайло Шатров – журналіст, літератор, історіограф ДніпропетровськаСкачати 189,95 Kb.
Дата конвертації02.05.2017
Розмір189,95 Kb.

Михайло Шатров –

журналіст, літератор, історіограф Дніпропетровська

­

Справжнє ім’я цієї людини – Михайло Олександрович Штейн. Однак в історіографію та культурну історію Дніпропетровська він увійшов під псевдонімом Михайло Шатров.Дилогія М. Шатрова (“Город на трёх холмах” та “С вершины полувека”) низка інших його книг (“Страницы каменной книги” та ін.) і десятки статей – стали за всю радянську добу єдиною спробою комплексного осягнення історії Дніпропетровська (!). Сам цей факт дуже показовий та заслуговує на увагу з історичної та культурологічної точки зору. Але ще більш цікаво, що така, без перебільшення, колосальна робота була виконана не професійним істориком, а людиною, яка закінчила Московський літературний інститут. Та й починав майбутній літописець Дніпропетровська як театральний і літературний критик...

Михайло Олександрович Штейн народився 6 (19) лютого 1908 р. в Катеринославі. Батько його, Олександр Семенович Штейн, за спогадами сина, “працював у бухгалтеріях низки фірм”.

З приводу походження своєї родини Михайло Штейн – Шатров розповідає цікаву історію. Прадід Пінхус (Пантелеймон) Штейн, після реформи 1861 р. нібито працював простим ковалем у маєтку генерала Мандрики у Верхньодніпровському повіті Катеринославської губернії. Як пише Михайло Штейн, “виникла романтична історія за участю прадіда та поміщицької дочки. З тієї пори справи сім’ї пішли угору”.
Прадід нібито взяв в оренду близько ста п’ятидесяти десятин поміщицького маєтку (володіти землею в приватній власності євреї тоді не мали права). Михайло Штейн називає цей маєток – “Крута балка” Малософіївської волості Верхньодніпровського повіту, в шести верстах від станції Милорадівка.

Мати М. Штейна померла від туберкульозу, коли синові не було й чотирьох років. Не допомогло й лікування в Італії. У 1914 р. батько оженився вдруге на подрузі покійної дружини – Надії Яківні Захар’єнко. Ця жінка, що мала широкий кругозір, замінила Шатрову матір та прищепила йому потяг до літератури, постійного читання. Померла “друга мати”, як її називає Михайло Штейн, у 1937 р.

Рідною вулицею для Михайла Штейна стала Козача (Комсомольська). “В будинку № 22 по цій вулиці я народився, в одноповерховому будиночку Кофмана на розі Козачої та Троїцької (Червона) ми жили в 1913 р., а в 1914 р., після другого одруження батька, переїхали у будинок № 9 по Козачій. В квартирі № 3 цього триповерхового будинку прожив я 57 років (за винятком воєнних), до того, як в 1971 р. отримав від міськвиконкому окрему квартиру на Ленінградській”. Такі адреси дає Михайло Штейн в своїй “Автобіографії”, написаній в 1982 р., тому нумерація будинків може не обов’язково збігатися з сучасною. Ця тема “адрес Михайла Шатрова” ще чекає на свого дослідника, адже, напевно, на якомусь із цих будинків має з’явитись меморіальна дошка на честь краєзнавця-літератора.

Закінчивши в 1924 р. школу-семирічку, Михайло Штейн вступив до торгівельно-промислової профшколи, проте після трьох років навчання там не зміг знайти роботу, став помічником токаря по металу, працював у кооперативній артілі. Але в подальшому змушений був податися за вищою освітою. У 1931 р. Михайло Штейн став студентом фізико-математичного факультету Інституту Фізхіммат, який пізніше, у 1936 р., став частиною Дніпропетровського державного університету.

Вступаючи на фізмат, – пише М. Шатров у своїй “Автобіографії”, – я робив помилку, котрої допускають молоді люди. Не подумав про те, чи тягне мене до цієї галузі знання, до педагогічної роботи. З дитинства були для мене найріднішими і найближчими історія та література. Але в той час у Дніпропетровську не було вузу з такими факультетами, і я бездумно пішов на фізмат, прирікаючи себе тим самим на довгі безрадісні роки роботи не за покликанням. Усе це я особливо ясно відчув за роки навчання в університеті. І тепер, на схилі років хвалю себе за те, що знайшов сили тоді вчасно перейти на інші рейки, виправити допущену помилку”.

Ще зі студентських років, Михайло Штейн почав публікуватися в місцевій пресі. За власним зізнанням, саме тоді він відчув, що його покликанням є журналістика. У 1936 р. став штатним співробітником обласної піонерської газети “Щаслива зміна”.

За рекомендацією обласної організації Спілки письменників Михайло Штейн вирішив зробити ще один відповідальний і амбітний крок. Він вступив на заочне відділення Московського літературного інституту ім. М. Горького. Закінчив інститут у 1940 р. та отримав диплом за підписом М. Фадеєва.

З 1939 р. молодий літератор працював у редакції головної обласної газети “Днепровская правда”. 4 липня 1939 р. сталася в житті Михайла Штейна виняткова подія – він одружився з Соф’єю Яківною Шапіро, яка стала йому вірною помічницею, і з якою він прожив 43 роки до самої смерті. Вже наприкінці життя, у 1982 р., М. Шатров присвятив жінці такі рядки: “Стала Соф’я Яківна моєю вірною супутницею в житті, найкращим чином виявивши себе в усіх випробуваннях, що випали на мою долю, включаючи мою інвалідність, що продовжується вже п’ятий рік. Розвинута, начитана, вона знає коло моїх інтересів та підказує (при слабкому моєму зорі) багато, з чим мені потрібно ознайомитись. Все життя створювала вона найкращі умови для моєї літературної роботи. Не кажу вже про те, що, сидячи за нашою машинкою, вона була завжди першим читачем і критиком, а іноді й редактором допущених мною огріхів. Критиком мислячим, толковим. Без неї я, напевно, не написав би усього, що мені вдалося створити!”.

З початком бойових дій, Михайло Штейн та його дружина (котра працювала друкаркою) не евакуювалися, а в складі похідної редакції “Днепровской правды” спочатку знаходилися в Новомосковську, згодом у Павлограді, в Петропавлівці, де продовжували видавати обласну газету. Згодом виїхали у Ворошиловград (Луганськ), де редакції були розформовані, а їх журналісти мобілізовані в діючу армію. Михайло Штейн за станом здоров’я (органи зору, все життя він страждав на сильну короткозорість) отримав евакуаційне посвідчення.

Михайло Штейн опинився в уральському містечку Алапаєвську, де згодом був визнаний обмежено придатним до військової служби. З березня 1942 р. він перебував у лавах Червоної армії – отримав звання молодшого лейтенанта піхоти, у вересні 1943 р. був направлений до Харкова, звідти на станцію Пологи Запорізької області, де став командиром взводу 302-ї стрілецької дивізії. В цій дивізії М. Штейн, спочатку в полку, згодом – в редакції дивізійної газети “За Родину”, прослужив до кінця війни. Пройшов Центральну та Західну Україну, Польщу, Чехію.

Вже в останні дні війни Михайло Штейн брав участь у вкрай ризикованому заході – рейді в ще окуповану гітлерівцями Прагу. Завданням редакції було потрапити до міста й випустити там святковий номер перемоги. День 9 травня 1945 р. Михайло Штейн зустрів у столиці Чехії, на Вацлавській площі, в кафе. В наступному після святкового номері газети “За Родину” вийшов нарис М. Штейна “Прага майская”. За участь у цьому рейді Михайла Штейна нагородили орденом Червоної Зірки.

Під час війни, в 1944 р., Михайло Штейн подав заяву на вступ до лав комуністичної партії. Однак становище його ускладнилося тим, що він не був комсомольцем, у 1925 р. йому відмовили через “непролетарське походження”. Не одразу, проте у 1945 р. М. Штейн став кандидатом у члени ВКП(б), а згодом і членом партії, без чого в ті роки було неможливо займати відповідальні посади в культурній сфері тощо.

Демобілізувавшись, М. Штейн повернувся до Дніпропетровська. Одразу став завідуючим відділом культури редакції обласної газети “Зоря”. За його власними спогадами, аналогічне місце в “Днепровской правде”, де М. Штейн працював до війни, вже було зайняте його другом Йосипом Пустинським. Тому М. Штейн з радістю погодився працювати в “Зорі”.

Наприкінці сорокових років розпочалося творче та кар’єрне сходження журналіста Михайла Штейна. Коло питань, що він їх торкався в своїх публікаціях, було дуже широким – люди післявоєнного села, відновлення важкої промисловості, а найбільше – культурний розвиток. Наприкінці 1940-х років М. Штейн виразно заявив про себе як театральний та літературний критик. Він написав десятки рецензій на нові спектаклі та прозу місцевих авторів, власноруч відбирав для публікації цікаві твори молодих дніпропетровських літераторів.

За спогадами М. Штейна, в ці ж роки він познайомився з Олесем Гончаром, тоді ще студентом-фронтовиком. У “Зорі” за підтримки М. Штейна тоді були вперше опубліковані оповідання О. Гончара “Модри камінь” та “Весна за Моравою”. “З Гончаром, – згадував М. Шатров, – у нас встановилися добрі, дружні відносини... До сих пір жаль, що перша частина “Прапороносців” – “Альпи” – не була опублікована в підготованому нами першому випуску альманаху “Вогні Придніпров’я” – через довгі затримки в його виході. І Гончар, здавши нам “Альпи”, забрав їх із редакції та передав “Вітчизні”, котра їх і опублікувала. Пишаюся тим, що я як секретар редколегії “Вогнів Придніпров’я” першим прочитав першу книгу “Прапороносців” у рукописі та сказав Олесеві своє захоплене слово...”.

Здавалося, кар’єра молодого здібного журналіста стрімко йшла вгору. Але несподівано вектор творчого та особистого зростання М. Штейна був примусово зупинений. Як згадує М. Шатров, “зі мною сталася чорна біда, що на довгий час спотворила моє життя”. Незадовго до смерті Й. Сталіна, по всьому СРСР прокотилися нові репресивні хвилі. Серед них була й “кампанія проти безрідних космополітів”. М. Штейн став однією з її жертв у Дніпропетровську.

Наприкінці лютого 1949 р. в київській “Літературній газеті” з’явилася стаття про “безрідних космополітів”, в якій багато місця відводилося й М. Штейну. Його звинувачували у цькуванні молодих літераторів, в протидії новим тенденціям в соціалістичному культурному житті тощо. Згодом пройшла хвиля публікацій у дніпропетровській пресі – “Днепровской правде”, “Зорі”. М. Штейна тут називали “пройдохою”, “негідником”. Вже на небосхилі життя він згадував: “Скажу, що й зараз, через 33 роки, мені страшно взяти в руки пожовтілі номери газет тих днів, перечитати жахливі рядки. По суті, хоч це прямо й не говорилося, я став “ворогом народу”, до яких у 1937–38 роках зараховували багатьох нині повністю реабілітованих людей – не всі, як відомо, дожили до цієї реабілітації.

Страшно було виявитися в повному вакуумі, всі, за винятком двох-трьох особливо близьких товаришів (та й то не на людях), трималися зі мною як із зачумленим, закоренілим злочинцем, та й я докладав великих моральних зусиль, щоб не відчути себе таким. Однак свій “космополітизм” рішуче відкидав, і, як показало далі, поводив себе правильно”.

Серед конкретних звинувачень, головним було те, що у своїй рецензії в “Зорі” на один роман українського письменника рецензент М. Штейн зауважив, що образ секретаря парторганізації вдався авторові менше, ніж образи інших персонажів. І пішло, поїхало... М. Штейна звільнили з редакції, виключили з лав комуністичної партії.

Сім’я Штейнів деякий час виживала заробітками дружини М. Штейна – Соф’ї Яківни, яка брала надомну роботу на друкарській машинці. А господаря сім’ї нікуди не брали. М. Штейн навіть пробував влаштуватися нічним сторожем на фабрику ім. Володарського, але й там йому вказали на двері. Майже рік М. Штейн ніде не працював не зі своєї вини. Тим часом до звинувачень у космополітизмі додали “саботаж”, небажання працювати. М. Штейн звернувся в парткомісію обкому партії, й після неабияких зусиль влаштувався в артіль “Дніпрокоопполіграф” приймальником замовлень. Тут він пропрацював п’ять років.

Влітку 1950 р. Штейна викликали до Києва, до Центрального комітету республіканської компартії, де його справу розбирала партійна комісія. Виявилося, що донос на Штейна написав касир видавництва “Зоря”, який працював колись із його батьком, не забувши натякнути, що батько журналіста був сином поміщика... Справу Штейна повернули в Дніпропетровський обком партії для перегляду, обком залишив своє рішення в силі, але секретаріат ЦК відмінив рішення обкому, й відновив М. Штейна в партії з суворою доганою, яку в 1954 р. йому вдалося зняти.

У березні 1955 р. Михайло Штейн нарешті влаштувався книжковим редактором в наново організовану книжкову редакцію видавництва “Зоря”. Через деякий час ця редакція перетворилася на відоме дніпропетровське видавництво “Промінь” (зараз – “Січ”). Тут М. Штейн пропрацював шістнадцять років. Пішов на пенсію в 1971 р., у 63 роки, тільки внаслідок суттєвого погіршення зору. “Ішов я на відпочинок із великою неохотою і була б у мене можливість, з радістю залишився б на місці. Я полюбив книжкову справу, переконано вважаю її вищою мірою застосування журналістської праці”.

М. Шатров у своїй автобіографії зауважує, що, якби не було тих чорних літ, аж до пенсії пропрацював би в редакції “Зорі”. Але, натомість, він визнає, що період роботи у видавництві виявився більш змістовним, наповненим подіями, цікавим. “Однак любов до газетної роботи, навіть коли я повністю втягнувся у книжково-видавничу справу, в мені не згасла і я протягом усіх років видавничої роботи та після виходу на пенсію зберіг вірність газетному рядку, котрий залишився моєю насущною потребою. У мене існує постійний творчий зв’язок з нашою “вечіркою”, в штаті якої я трудився в далекі довоєнні (1937–1939) роки. Мої основні газетні жанри, які я поєдную з “великими полотнами”, це передусім історико-краєзнавчі статті, публіцистика, бібліографічні статті тощо.Але головною справою життя стала для мене книга, у робочий час та, яку я редагував, а вечорами, вдома, після обіду та короткочасного відпочинку, розпочиналася “друга зміна” – праця над моїми власними книгами”.

На посаді редактора видавництва “Промінь” М. Штейн редагував художню й інформаційно-політичну літературу, більше – останню. На жаль, М. Штейн не вів переліку відредагованих ним книг та брошур. Сам він згадував, що їх було близько п’ятдесяти.

Моя робота над своїми книгами розпочалася в 1952 р., у період мого вигнання. Гостро хотілося взяти до рук перо ще в тих умовах, коли не міг і мріяти про друкований рядок в газеті. І я задумав пригодницьку повість для середнього шкільного віку на матеріалі рідного Дніпропетровська, першого післявоєнного року, добре мені пам’ятного. Використав свої різоманітні пізнання філателії – предмету мого захоплення з дитинства й до сивого волосся. Продовжив і завершив роботу над “Синим Маврикием”, вже працюючи у видавництві. Не одразу вдалося опублікувати її, вийшла книжка у 1961 році...”. Сам М. Штейн вважав, що з первістком йому не пощастило, адже книжка зазнала суттєвого редакторського втручання, хоч авторська фабула й збереглася.

Далі М. Штейн продовжує: “До цього часу в голові вже склався великий план книги, що стала головною в моїй літературній творчості. З дитинства любив я історію, запоєм читав Вальтер Скотта, Загоскіна, Мордовцева та інших письменників історичного жанру. А особливо – історію рідного краю. Рідним домом був тодішній Музей Поля [сучасний ім. Яворницького – М. К.] – куди я ходив незліченну кількість разів. На історико-краєзнавчі теми любив я писати, працюючи в газеті. Все це налаштувало на роботу над художньо-публіцистичним нарисом історії Дніпропетровська, названим мною «Город на трех холмах». Ця книга, що вийшла в 1966 р. та видана в 1969 р. другим виданням – масовим та значно розширеним, охопила період від заснування Катеринослава до перемоги в ньому Радянської влади. У 1968 р. на книжкових прилавках з’явилося продовження «Города на трех холмах» – «С вершины полувека», присвячене Катеринославу-Дніпропетровську в період 1917–1967 рр. Загальний обсяг цих двох томів складає 50 авторських аркушів.1969 рік був для мене особливо плідним. Крім другого видання «Города на трех холмах», я видав у тому ж році ще книгу з історичного краєзнавства – «Страницы каменной книги» обсягом близько 9 авторських аркушів. Це шістдесят нарисів про пам’ятні місця Дніпропетровська. Із заснуванням Українського товариства охорони пам’ятників історії та культури я є членом правління його Дніпропетровської обласної організації”.

Такий доволі стислий авторський опис робіт другої половини 1960-х рр., що одночасно стали головними в житті нашого героя.

Наступні сімдесяті роки стали суперечливими в житті та творчості М. Штейна (Шатрова). Великою мірою це пов’язано з поступовим погіршенням стану здоров’я. У 1974 р. він переніс операцію на нирках, наступного року – на очах. Операція катаракти пройшла невдало, зір повністю не відновлений. На початку лютого 1978 р. М. Штейна розбив інсульт. Права рука згодом частково відновилася, але на останні роки життя Михайло Штейн був майже прикутий у квартирі на Ленінградській.

Але основні причини такого творчого спаду, напевно, слід вбачати в загальних змінах духовної атмосфери під час т. зв. “застійної доби”. За сімдесяті роки М. Штейн не видав жодної книги, як з прикрістю констатував він сам. Задумів було багато, але вони не змогли перевершити успіху кінця шістдесятих років.

На початку 1970-х рр. М. Шатрова захопила праця над новою книгою – “Где была Половица”. Цей художньо-публіцистичний твір мав стилістично продовжувати попередні праці, але більш предметно розкривати ранні сторінки історії Катеринослава з 1770-х до 1820-х рр. Хтозна, якби ця книга була надрукована, вона б змогла хоча б частково ліквідувати історичний вакуум щодо початкової історії Катеринослава, котрий став поступово заповнюватися тільки в новітній період, після публікації книги Д. І. Яворницького “История города Екатеринослава” та наукових робіт сучасних фахівців. Повість “Где была Половица” була в цілому завершена, хоча після її прочитання автор залишився не досить задоволеним, і не став домагатися публікації. Цікаво, що рукопис праці “Где была Половица” (обсягом 335 аркушів) зберігся серед інших паперів Шатрова в Державному архіві Дніпропетровської області. Вважаємо, що ця робота М. Шатрова зберегла своє пізнавальне значення й заслуговує на публікацію.

Вивчення архівних матеріалів особистого фонду Михайла Шатрова у Державному архіві Дніпропетровської області свідчить, що він готував до друку третє видання “Города на трех холмах”. На початку 1970-х рр. з цією метою він проводив новий збір джерельного та літературного матеріалу. На сьогодні не можна однозначно стверджувати, чи був підготовлений повний текстовий варіант третього видання. Подальші архівні пошуки мають підтвердити або спростувати такий висновок.

У середині 1970-х рр. Михайло Шатров задумав написати трилогію про революційні події в Катеринославі. Цікаво, що ініціатива – цілком витримана в тодішньому ідеологічному дусі – була зустрінута дирекцією видавництва «Промінь» ледь не вороже. Перша частина майбутньої трилогії – про катеринославські роки І. В. Бабушкіна та Г. І. Петровського, була завершена та вийшла друком у 1980 р. під назвою «Буревестники», як пише автор, “на жаль, у дуже урізаному вигляді”. У 1982 р. М. Шатров з болем зауважував: “до сих пір “пробиваю” другу частину трилогії – повість про 1905-й рік в Катеринославі “Слышатся грома раскаты”. Рукопис цієї повісті я здав у видавництво ще восени 1979 року. Між тим начорно завершена третя повість трилогії – “Брянский гудок”, про боротьбу за Радянську владу в Катеринославі в 1917–1920 роках. Навряд чи вдасться побачити виданою всю мою трилогію, якій я віддав багато сил, частку свого серця.

Тяжкість років, хвороба – наслідки інсульту, що прикували мене до будинку, все відчутніше дають про себе знати. Але в міру сил, що залишилися, продовжую літературну роботу... Хочу витримати до кінця принцип – трудитися доки рука здатна тримати перо...”.

Михайло Олександрович Штейн (Шатров) помер у місті Дніпропетровську в грудні 1985 р. Дітей у нього з дружиною не було, залишилися лише книги. Інформаційно та емоційно насичені праці Шатрова міцно увійшли в краєзнавчу та історіографічну традицію, стали, кажучи мовою фахівців, “історіографічним фактом”, навіть за умови переважання в них художньо-документального стилю. В пізні радянські роки книги Шатрова на місцевих книжкових полицях були своєрідним бестселером. Досить дивно, що сама персона їх автора не стала об’єктом дослідження, а пам’ять про нього не увічнена в “місті на трьох пагорбах”. Адже особистість Михайла Шатрова заслуговує бути згаданою в меморіальній дошці на одному з будинків, де він мешкав, в назві однієї з міських вулиць тощо...

* * *

Праці Михайла Шатрова, а, найперше, його книга „Город на трех холмах”, стали основним джерелом історико-краєзнавчої інформації про місто для цілого покоління дніпропетровців 1960–1980-х рр.Аналіз ранніх публікацій М. О. Штейна свідчить, що псевдонім „Михайло Шатров” усталився не відразу. Кілька років автор експериментував – більша частина статей видавалася під власним прізвищем М. Штейн, а на частині стоять підписи-псевдоніми „М. Шатров”, „М. Шаров”, „О. Михайлов”, і вже потім остаточно закріпилося „Михайло Шатров”.

Кінець 1960 – початок 1970-х рр. – цікавий період в культурному житті та історіографії Дніпропетровська. Залишки відлиги та одночасно відчуття приходу „застійних явищ”... Під час відлиги, в момент тимчасового послаблення пресингу з боку державного апарату, зуміли вийти на поверхню та певною мірою презентувати себе різні культурні течії, котрі кілька десятиліть були об’єктом різних примусових культурно-політичних дій, але ледь не підсвідомо жевріли в головах городян. На такому культурному тлі й з’явилися роботи Михайла Шатрова.

Називати М. Шатрова “тільки” письменником, “літератором”, як він досить скромно іменував себе щодо власних праць з історії Дніпропетровська, було б не зовсім справедливо та не досить адекватно його дійсному доробкові в цій сфері. Міряти такими мірками праці краєзнавця, й, передусім “Город на трех холмах” було б несправедливо. Бо автор не ставив собі за мету створювати узагальнюючу енциклопедію з життя міста, і тим більше робити зі своїх публікацій історико-краєзнавчу науково-дослідницьку роботу. Незважаючи на це, “Город на трех холмах” став для цілого покоління дніпропетровців дійсно “краєзнавчою Біблією”. Бо автор поставив собі за мету донести літературно-художніми засобами до широкого читача масив історичних знань про місто на Дніпрі, що лишався напівприхованим кілька десятиліть після революції 1917 р. Це завдання в тогочасних умовах можна порівняти з науковим подвигом. Адже ставилася мета не тільки зафіксувати, але й транслювати, донести для маси городян урбаністичну історичну пам’ять. І Михайло Шатров блискуче виконав цю місію, звісно, залишаючись людиною своєї доби у переконаннях і визначеннях.

Отже, ближчим до істини буде визначення М. Шатрова як талановитого майстра есеїстичного жанру. Михайло Шатров виробив індивідуальний упізнаваний стиль, в якому досить органічно поєднались світосприймання дореволюційної інтелігенції, навіть деяка романтична патетика, й світоглядні імперативи радянської доби, з її перманентним відчуттям “великого стрибка”, періоду грандіозного переходу між “дореволюційним минулим” та “світлим майбутнім”. Саме цим пояснюється наявність у текстах Шатрова канонічно радянського ідеологічного навантаження, разом із цим певної ідеалізації минулого (але ж тієї його частини, що її було дозволено залишити в історичній картині), та одночасно присутність в багатьох місцях критичних стріл, спрямованих в минуле, в ту його частину, що її вважали зайвим історичним багажем перед лицем “великих звершень”...

У цьому – головне приховане протиріччя авторського дискурсу – прийняття радянської реальності як такої, й, водночас, культурно-генетична заданість на інші світоглядні конструкції й механізми творчості.

Виразно індивідуальний творчий почерк М. Шатрова – дійсно унікальний феномен історико-краєзнавчого осягнення минулого Дніпропетровська за радянську добу. По-перше, через те, що книги Шатрова абсолютно несхожі за формою та змістом на все, що писали до нього та після нього – несхожі своїм широким культурологічним підходом (замість офіціозу) та есеїстичною манерою викладу (замість традиційно сухих агітпропівських зведень). Праці Михайла Шатрова чи то запізнилися, чи то занадто випередили пізню радянську добу – 50–70-і роки ХХ ст., коли серед і так нечисленного історико-краєзнавчого продукту переважали видання суто інформаційного характеру, так звані довідники-путівники.

Під час прочитання праць Шатрова не полишає враження, ніби автор зі своїм ностальгічним дискурсом трохи запізнився з епохою. Але це пішло тільки на користь добі, бо в часи наступаючого застою знайшлася людина, котра якимось дивом зуміла зберегти оригінальне поєднання світоглядних імперативів та культурологічних підходів, що тяжіють радше до дореволюційної доби. І ці чинники, вкупі з дослідницьким інтересом, стимулювали народження низки визначних праць, які певним чином зафіксували цілий пласт культурної історії Дніпропетровська. Більше того, саме праці Шатрова справили визначний вплив на історичну свідомість городян 1970–1980-х рр., будучи чи не єдиним джерелом комплексного знання з історії та культури міста. Якби в ті часи проводили рейтинги продажу книг, „Город на трёх холмах” мав би офіційне визнання як бестселера з краєзнавчої тематики. На той час взагалі настільки мало видавалося книг з цієї проблематики, що “Город…” одночасно мав заповнювати й історіографічний, й культурологічний вакуум, своєрідну інформаційну краєзнавчу нішу доби застою.

Мегаполіс, що вже тоді починав підсвідомо відчувати прихід нової постіндустріальної доби, постав перед відчуттям нового осягнення власної ідентичності, і книга М. Шатрова “Город на трех холмах” дуже вплинула на цей процес, включно із постановкою нових культурно-символічних категорій. “Пишаюся тим, що назва моєї головної книги “Город на трех холмах” графічно увічнена в малюнку герба міста Дніпропетровська, створеного в 70-х роках” – писав М. Шатров.

І це тільки вершина айсбергу. Бо, справді, образний есеїстичний стиль Михайла Шатрова виявився найбільш придатним та ефективним інструментом трансляції культурно-історичних знань на тлі одноманітної консервативної пропаганди, майже повної відсутності наукової літератури, закутої в ідеологічні шати, й практично нечитабельної. Після кількох десятиліть інтелектуальних зачисток, культурна міська краєзнавча традиція почала атрофуватися, втрачати стиль, і роботи М. Шатрова суттєвим чином скоригували цей процес у бік хоча б фіксації “необхідного культурного надбання”, ставши своєрідним взірцем історико-літературної краєзнавчо-урбаністичної праці...

Наприкінці “Автобіографії” Михайло Шатров лаконічно виклав власне життєве кредо та творчий дороговказ: “І скажу на завершення: при всіх випробуваннях, що випали на мою долю, свій життєвий шлях, свою професію літератора-журналіста я обрав правильно, за покликанням. І було б у людини друге життя, я обрав би впевнено той самий шлях, що приніс мені багато радостей творчості”.

Приклад, вартий поваги й наслідування...
Максим Кавун
Вибрана бібліографія історико-краєзнавчих праць

Михайла Шатрова (М. О. Штейна) та про нього:
Шатров М. Буревестники: Повесть о екатеринославских годах Ивана Бабушкина и Григория Петровского.– Дніпропетровськ: Промінь, 1980.– 275 с.

Шатров М. Город на трех холмах: Книга о старом Екатеринославе.– Днепропетровск: Промінь, 1966.– 330, [2] с.; 2-е изд.– Днепропетровск: Промінь, 1969.– 416 с., ил.

Шатров М. Плечо друга.– Днепропетровск: Промінь, 1974.– 135 с.

Шатров М. С вершины полувека: Книга о послеоктябрьском Днепропетровске.– Днепропетровск: Промінь, 1969.– 380 с.

Шатров М. Синий Маврикий: Повесть.– Днепропетровск, 1961.– 165 с.

Страницы каменной книги. 60 памятных мест Днепропетровска Авт. текста М. Шатров (М. А. Штейн), худ. В. И. Хворост, фото Б. И. Перепадя.– Днепропетровск: Промінь, 1969.– 238, [2] с.


* * *

Шатров М. З історії Дніпропетровська. 1. Перше століття // Молодий ленінець.– 1962.– 6 трав.

Шатров М. З історії Дніпропетровська. 2. Революційне місто // Молодий ленінець.– 1962.– 25 трав.

Михайлов А. Первое столетие // Днепров. правда.– 1962.– 8 июля.

Михайлов А. Комсомольский остров // Днепров. правда.– 1962.– 8 сент.

Шатров М. В дальний путь на перекладных // Днепров. правда.– 1962.– 7 окт.

Шатров М. «Пікквіки» та інші // Зоря.– Дніпропетровськ, 1962.– 12 жовт.

Шатров М. Красная Чечелевка // Днепров. правда.– 1962.– 24 окт.

Шатров М. «Бельгийский трамвай» // Днепров. правда.– 1962.– 2 дек.

Шатров М. Монастырский лес // Днепров. правда.– 1963.– 6 янв.

Шатров М. Севастопольский парк // Днепров. правда.– 1963.– 17 февр.

Шатров М. Первые литераторы Приднепровья // Днепров. правда.– 1963.– 24 марта.

Шатров М. Криворізька давнина // Днепров. правда.– 1963.– 7 апр.

Шатров М. Театральный Екатеринослав // Днепров. правда.– 1963.– 2 июня.

Шатров М. Графская «Днепрогэс» // Днепров. правда.– 1963.– 28 июля.

Шатров М. Старые инженеры // Днепров. правда.– 1963.– 1 сент.

Шатров М. „Цыганский кут” // Днепров. правда.– 1963.– 8 сент.

Шатров М. Гортаючи кам’яну книгу. Думки про рідне місто // Прапор юності.– 1967.– 24, 26 берез.

Шатров М. Рік народження 1787-ий // Прапор юності.– 1967.– 21 трав.

Шатров М. Головна магістраль // Зоря.– 1968.– 5 трав.

Шатров М. Камінь має говорити // Зоря.– 1968.– 11 серп.

Шатров М. Перший медик Катеринослава // Зоря.– 1969.– 19 листоп.

Шатров М. Землетрясения в Екатеринославе // Днепров. правда.– 1970.– 30 июня.

Шатров М. Лист из альбома Айвазовского // Днепров. правда.– 1970.– 29 авг.

Шатров М. Биография главной улицы. У её колыбели // Днепр вечерний.– 1973.– 29 янв.

Шатров М. Биография главной улицы. Глазами гостей // Днепр вечерний.– 1973.– 1 марта.

Шатров М. Биография главной улицы. Так разбили бульвары // Днепр вечерний.– 1973.– 10 мая.

Шатров М. Биография главной улицы. Рост с двух сторон // Днепр вечерний.– 1973.– 11 мая.

Шатров М. Биография главной улицы. После первого паровозного гудка // Днепр вечерний.– 1973.– 12 мая.

Шатров М. Биография главной улицы. На проспекте – рабочий класс // Днепр вечерний.– 1973.– 14 мая.

Шатров М. Биография главной улицы. Кудашевская сторона // Днепр вечерний.– 1973.– 15 мая.

Шатров М. Биография главной улицы. Мир и война // Днепр вечерний.– 1973.– 16 мая.

Шатров М. Биография главной улицы. В бурях Октября // Днепр вечерний.– 1973.– 18 мая.

Шатров М. Биография главной улицы. Светлая новь // Днепр вечерний.– 1973.– 19 мая.

Шатров М. Биография главной улицы. Новые испытания // Днепр вечерний.– 1973.– 21 мая.

Шатров М. Биография главной улицы. В мирные советские годы // Днепр вечерний.– 1973.– 23 мая.

Шатров М. Биография главной улицы. В военное лихолетье // Днепр вечерний.– 1973.– 24 мая.

Шатров М. Биография главной улицы. Второе рождение // Днепр вечерний.– 1973.– 25 мая.


* * *

Шатров М. Где была Половица: Историческая повесть-хроника. Неопубликованная рукопись (Машинопись). 1972–1978. // ДАДО.– Ф. 6137.– Оп. 1.– Спр. 166.– Арк. 1 – 335.

Шатров М. Слышатся грома раскаты. Историческая повесть. Неопубликованная рукопись (Машинопись). 1979. // ДАДО.– Ф. 6137.– Оп. 1.– Спр. 172.– Арк. 1 – 261.

Шатров М. Брянский гудок. Историческая повесть. Неопубликованная рукопись (Машинопись). 1981. // ДАДО.– Ф. 6137.– Оп. 1.– Спр. 149-а.– Арк. 1 – 304.

Штейн М. А. (Михаил Шатров). Автобиография. 9 февраля–14 марта 1982 г. Неопубликованная рукопись и машинопись. // ДАДО.– Ф. 6137.– Оп. 1.– Спр. 1.– Арк. 1 – 15 (машинопис), арк. 16–25 зв. (рукопис).

* * *


Кацнельсон И. Михаил Штейн – комвзвода – журналист – писатель // Книга памяти воинов-евреев Днепропетровска.– Кн. 3.– Ч. 2.– Днепропетровск: Поліграфіст, 2001.– С. 184–186.

Книга памяти воинов-евреев Днепропетровска.– Кн. 2.– Днепропетровск: Энэм, 2000.– 324, [4] с.О Михаиле Шатрове – С. 83.

* * *


Басс С., Кацнельсон И. Комвзвода – журналист: [Краткая справка о М. А. Штейне (Шатрове)] // Шабат Шалом.– Днепропетровск, 2002.– № 5.
Каталог: region -> Gold%20names
Gold%20names -> Андрій Штогаренко
Gold%20names -> 18 лютого 1890 р. – у м. Катеринославі народився Володимир Михайлович Корецький
Gold%20names -> «Письменник-кольорист» Дмитро Яворницький
Gold%20names -> Чабан Микола Петрович [псевд. І крипт.: М. Гнатко, М. Г., М. Ч.; 05. 03. 1958, м. Дніпропетровськ] український журналіст, редактор, письменник, літературознавець, краєзнавець, дослідник-пошуковець
Gold%20names -> Співець славетного Запорожжя
Gold%20names -> 1 листопада 1935 р. – у с. Могилеві Царичанського району народився Олександр Федосійович
Gold%20names -> 24 листопада 1805 р. – народився Олекса Петрович Стороженко
Gold%20names -> 16 травня 1885 р. – (4 травня – за ст ст.) у Катеринославі народився Микола Михайлович Стасюк
Gold%20names -> Євген Вучетич – творець монументальних шедеврів
Gold%20names -> Мисик Василь Олександрович (1907-1983)


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Михайло Шатров – журналіст, літератор, історіограф Дніпропетровська iconДніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека Відділ краєзнавчої літератури та бібліографії Серія «дослідники рідного краю»
Літописець міста на трьох пагорбах Михайло Шатров (1908–1985). (До 100-річчя від дня народження): Біобібліограф покажчик / Упорядн.:...
Михайло Шатров – журналіст, літератор, історіограф Дніпропетровська iconДніпропетровська Обласна Універсальна Наукова Б
Зведений каталог періодичних видань, передпла-чених головними бібліотеками м. Дніпропетровська на 2014 рік [Текст] / Укладач: С....
Михайло Шатров – журналіст, літератор, історіограф Дніпропетровська icon75 років на карті держави Дніпропетровська область: історія та сучасність
Дніпропетровська область: історія та сучасність. Наук допоміжн бібліограф покажчик / Упоряд. І. Голуб.– Д.: Доунб, 2007.– 94 с
Михайло Шатров – журналіст, літератор, історіограф Дніпропетровська iconДніпропетровська академія музики ім. М. Глінки кафедра «Вокально-хорового мистецтва та музикознавства» «затверджую»
«Оперний клас» / Укладач: кандидат мистецтвознавства, професор кафедри «Історія та теорія музики» Дніпропетровської академії музики...
Михайло Шатров – журналіст, літератор, історіограф Дніпропетровська iconВолодимир Мельниченко Українська душа Москви (Михайло Максимович. Михайло Щепкін. Осип Бодянський. Микола Гоголь) Москва

Михайло Шатров – журналіст, літератор, історіограф Дніпропетровська iconДо 70 річчя визволення Дніпропетровська від німецько-фашистських загарбників Дніпропетровськ пам’ятає жовтень 1943-го
Дніпропетровська від німецько-фашистських загарбників. Час все більше й більше віддаляє нас від цих подій, але подвиг воїнів-визволителів...
Михайло Шатров – журналіст, літератор, історіограф Дніпропетровська iconБіографія: Михайло Стельмах
...
Михайло Шатров – журналіст, літератор, історіограф Дніпропетровська iconКонкурсів, навряд чи існувало б поняття «відомий письменник»
«відомий письменник». Чим більше титулів та нагород отримує літератор, тим охочіше його книжки друкують, читають та розкуповують....
Михайло Шатров – журналіст, літератор, історіограф Дніпропетровська iconУроку: Антін Лотоцький «Михайло-семиліток»
Чістю маловідомого для них письменника Антона Лотоцького; проаналізувати історичне оповідання «Михайло-семиліток»; розкрити тему...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка