Ніжинського обласного педагогічного ліцею Масючок Катерина, Матраєв Максим, Мішаков Руслан Дитячі рокиДата конвертації08.04.2017
Розмір445 b.


Борис Леонідович Пастернак (1890- 1960)

Підготував

учень ІІ курсу

фізико-математичного класу

Ніжинського обласного

педагогічного ліцею

Масючок Катерина, Матраєв Максим, Мішаков Руслан

Дитячі роки

Народився 10 лютого 1890 року в Москві. Батьки Бориса Пастернака — одеські євреї. Батько — відомий художник, академік Петербурзької академії мистецтв Леонід Йосипович Пастернак, мати — піаністка Розалія Ізидорівна Пастернак — переїхали з Одеси до Петербурга 1889 року. Дитячі роки минули в атмосфері мистецтва й літератури, зустрічей з видатними творчими особистостями. У помешканні Пастернаків влаштовувалися домашні концерти, в яких брали участь музиканти, письменники й художники, серед яких бували Олександр Скрябін, Лев Толстой, Сергій Рахманінов, Василь Полєнов, Ісаак Левітан, Валентин Серов. У 1903—1909 роках займався музикою, під керівництвом визначних авторитетів, вивчав теорію композиції.

Навчання

1909 року вступив на історико-філологічний факультет Московського університету. 1912 року студіював філософію в Марбурзькому університеті (Німеччина). 1913 року Пастернак залишив заняття філософією і зосередився на літературній праці. Приєднався до футуристичного угрупування «Центрифуга». В цей час вийшли друком перші його поетичні збірки: «Близнюк у хмарах» (1914), «Поверх бар'єрів» (1917).

Зріла творчість

Батьки Пастернака 1921 року за особистим клопотанням Анатолія Луначарського залишають радянську Росію. У 1920-ті роки у Бориса Пастернака почався період зрілої творчості. Тоді він опублікував збірку «Сестра моя — життя» (1922), що принесла йому широку популярність, працював над історико-революційними поемами «Дев'ятсот п'ятий рік», «Лейтенант Шмідт», романом у віршах «Спекторський». Прилучився до діяльності творчого об'єднання «ЛЄФ».

На межі 1920-их — 1930-их років були створені збірка поезій «Друге народження» та прозові твори «Охоронна грамота» і «Повість». На цей час припадає короткий період офіційного визнання творчості Пастернака в СРСР. Він бере активну участь у діяльності Спілки письменників СРСР, виступає на її першому з'їзді.

1924 р. Борис із дружиною та донькою

1924 р. Борис із дружиною та донькою

Доросла діяльність

1935 року Пастернак заступається за чоловіка і сина Анни Ахматової, яких було звільнено з тюрми лише після листів Сталіну. У січні 1936 року він публікує два вірші зі словами захоплення Сталіном, але вже у середині 1936 року ставлення влади до нього змінюється — йому докоряють світоглядом, що не відповідає епосі, вимагають безумовної тематичної та ідейної перебудови. 1937 року Пастернак виявляє неабияку громадянську мужність і відмовляється підписати листа зі схваленням розcтрілу Тухачевського та інших, не криючись відвідує домівку репресованого Бориса Пильняка. Це призводить до тривалого періоду відсторонення від офіційної літератури. Вірші набувають більш особистого та трагічного відтінку.

Наприкінці 1930-х років Пастернак звертається до прози та перекладів, які у 1940-х роках стають основним джерелом його заробітку. Саме у цей період створено переклади, які стали класикою: Шекспірівські трагедії, «Фауст» Ґете, «Марія Стюарт» Шиллера, твори Рільке, Верлена, Кляйста, грузинських поетів та інших авторів.

1943 року вийшла його поетична збірка «На ранніх потягах».

“Доктор Живаго”

Протягом десяти років (з 1946 до 1955 року) Борис Пастернак працював над романом «Доктор Живаго». За оцінкою самого автора роман є вершиною його творчості як прозаїка. У ньому відображено широке полотно життя російської інтелігенції на фоні драматичного періоду від початку ХХ-го сторіччя до громадянської війни. Роман дуже поетичний, сюжет супроводжується віршами головного героя — Юрія Андрійовича Живаго. У ньому висвітлюються найсуттєвіші питання людського існування — життя і смерть, погляд на історію, християнство, єврейство. Неоднозначним було ставлення автора (в особі головного героя) до жовтневого перевороту і наступних змін у житті країни.Публікація роману відбулася на Заході — спочатку в Італії (1957), у прокомуністично налаштованому видавництві Фільтринеллі, потім у Великобританії. Це призвело до справжнього цькування Пастернака у радянських виданнях, його виключили з лав Спілки письменників СРСР, на шпальтах радянських газет друкували відверті образи.

1957 р. Борис із Ольгою Івінською та її дочкою в санаторій в Узькому

1957 р. Борис із Ольгою Івінською та її дочкою в санаторій в Узькому

Кончина Бориса Леонідовича

Борис Пастернак помер 30 травня 1960 у Передєлкіно під Москвою від раку легенів у віці 70 років. Сотні людей (серед яких були Наум Коржавін, Булат Окуджава, Андрій Вознесенський) прийшли на його похорони 2 червня не зважаючи на опалу. Олександр Галич присвятив його смерті одну з пісень.

Близькі люди після смерті Бориса Пастернака

Зінаїда Миколаївна Пастернак померла в 1966 році від тієї ж хвороби, що й чоловік. Радянська влада відмовилася надати їй пенсію, незважаючи на клопотання багатьох відомих письменників. Син Леонід Борисович помер в 1976 році у 38 років (приблизно в тому ж віці, що й Юрій Живаго). Старший син, літературознавець і біограф батька, Євгеній Борисович помер 31 липня 2012 року в Москві у віці 88 років. Всі вони поховані поруч з могилою Б. Л. Пастернака на Переделкінському кладовищі. Перша дружина письменника, Євгенія Володимирівна Пастернак, померла в 1965 році. Остання любов Пастернака Ольга Івінська після смерті поета за надуманим звинуваченням провела в ув'язненні ще 4 роки аж до 1964, потім на отримані за заповітом гонорари придбала квартиру в будинку біля Савеловського вокзалу, де жила до своєї кончини 8 вересня 1995. Похована на Переделкінскькому кладовищі. У Бориса Пастернака 4 онука і 10 правнуків.

Реабілітація

Негативне ставлення радянського офіціозу до Пастернаку поступово спадала після його смерті. У статті про Пастернака з Великої Радянської енциклопедії докладно описується його творчість і йдеться про його життєвих труднощах в 50-і роки. Але про публікацію роману мови не йшло. У 1987 році рішення про виключення Пастернака зі Спілки письменників було скасоване. У 1988 році «Доктор Живаго» вперше був надрукований в СРСР («Новий Світ»). 9 грудня 1989 диплом і медаль Нобелівського лауреата були вручені в Стокгольмі синові поета - Євгену Пастернаку. Під його ж редакцією вийшло декілька зібрань творів поета, в останні роки в Росії видаються численні збірки, спогади і матеріали до біографії письменника.

Нобелівська премія

1958 року минулорічний нобелівський лауреат Альбер Камю висунув кандидатуру Пастернака для нагородження літературною Нобелівською премією, і Пастернак став другим російським письменником (після Буніна), якому була присуджена ця почесна нагорода.

Попри те, що премію було присуджено «За значні досягнення у сучасній ліричній поезії, а також за продовження традицій великого російського епічного роману» зусиллями офіційної радянської влади вона мала надовго запам'ятатися пов'язаною із романом «Доктор Живаго», антирадянська сутність якого постійно висвітлювалася. Для радянської пропаганди це стало лише приводом, щоб посилити цькування Пастернака.

Московська організація Спілки письменників СРСР вимагали вислати Пастернака з СРСР і позбавити його радянського громадянства. Серед літераторів, що вимагали вислання, були Сергій Смирнов, Лев Ошанін, Борис Слуцький, Сергій Баруздін, Борис Полевой.

Під тиском суспільного цькування Пастернак був змушений відмовитися від нагороди.

Музеї. Увічнення пам'яті

Перші державні музеї, експозиції яких присвячені Пастернаку, з'явилися в Росії в рік 100-річчя з дня його народження. Тоді музей Пастернака відкрив свої двері в Чистополі, в будинку, де поет жив у евакуації в роки Великої Вітчизняної війни (1941-1943), і в Пєрєдєлкіно, де він жив довгі роки аж до своєї смерті. (Офіційно будинок-музей в Пєрєдєлкіно був заснований ще в 1986). Директор будинку-музею поета - Наталя Пастернак, яка припадає йому невісткою (вдова молодшого сина Леоніда). У 2008 році під Всеволодо-Вильві (Пермський край) було відкрито музей «Будинок Пастернака», в якому початкуючий поет жив з січня по червень 1916 року. У 2009 році, в день міста, в Пермі був відкритий перший в Росії пам'ятник Пастернаку. Він розташовується в сквері біля Оперного театру. Планується також установка пам'ятника поетові в Москві. Меморіальна дошка є на будинку, де народився Пастернак (Збройовий провулок, д. 3).

Цікаві факти

  • В СРСР до 1989 в шкільній програмі з літератури про творчість Пастернака і взагалі про його існування не було ніяких згадок.

  • Масовий радянський телеглядач вперше познайомився з віршами Пастернака в 1976 у фільмі Ельдара Рязанова «Іронія долі, або З легкою парою!» Вірш «Нікого не буде в домі» (1931), перетворяться в міський романс, за кадром проникливо виконано під гітару Сергієм Нікітіним і відразу стало широко відомим. Пізніше Ельдар Рязанов включив уривок з іншого вірша Пастернака у фільм «Службовий роман», правда в фарсовому епізоді - «Любити інших - важкий хрест ...» (1931). У 1970-х, 1980-х для цитування Пастернака в популярному кіно від режисера була потрібна відома сміливість.

  •  У жовтні 1984 за рішенням суду дача Пастернака в Пєрєдєлкіно була відібрана у родичів письменника і передана в державну власність.

  • Пастернак написав дві прелюдії (мі-бемоль мінор і соль-дієз мінор) і сонату (сі мінор) для фортепіано.

  • У 1903 році при падінні з коня зламав ногу, і через неправильне зрощення (легка кульгавість, яку Пастернак приховував, залишилася на все життя) був звільнений від військової повинності.Дякую за увагу !!!Каталог: upload -> zdobutky -> shevchuk -> uch prezent
upload -> Зарубіжна література
upload -> Бібліотека вищашко ла анотований огляд періодичних видань за 011 рік Випуск київ 2012
upload -> Освіта. Виховання. Навчання бабенко, Тамара Василівна
uch prezent -> Біографія Наполеон народився в Аячо на острові Корсика, який довгий час знаходився під керівництвом Генуезької республіки
uch prezent -> Середньовічна література Учня другого курсу фізико-математичного класу Мішакова Руслана Середньові́чна літерату́ра
uch prezent -> Зміст Що таке романтизм? Прояв романтизму в різних видах мистецтва
uch prezent -> Античність


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Ніжинського обласного педагогічного ліцею Масючок Катерина, Матраєв Максим, Мішаков Руслан Дитячі роки iconДитячі роки

Ніжинського обласного педагогічного ліцею Масючок Катерина, Матраєв Максим, Мішаков Руслан Дитячі роки iconБілокур Катерина Василівна Катерина Білокур за роботою. Біографія
«Катерина Білокур», поставлено однойменний телеспектакль (1980), документальний фільм «Чарівний світ Катерини Білокур»
Ніжинського обласного педагогічного ліцею Масючок Катерина, Матраєв Максим, Мішаков Руслан Дитячі роки iconІ. Котляревський (малюнок Т. Г. Шевченка) Дитячі роки Івана Котляревського Біографія

Ніжинського обласного педагогічного ліцею Масючок Катерина, Матраєв Максим, Мішаков Руслан Дитячі роки iconМатеріали до п педагогічної ради №6 від 05. 06. 2015
Аналіз роботи ліцею за 2014-2015 н р та завдання педагогічного колективу на 2025-2016 н р
Ніжинського обласного педагогічного ліцею Масючок Катерина, Матраєв Максим, Мішаков Руслан Дитячі роки iconРозповіді про українських письменників сьогодення Київ 2013
Михайло Булгаков, Павло Тичина, Олесь Гончар, Максим Рильський, Андрій Малишко; художники Алімпій, Володимир Боровиковський, Микола...
Ніжинського обласного педагогічного ліцею Масючок Катерина, Матраєв Максим, Мішаков Руслан Дитячі роки iconТема: Дитячі роки Т
Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, репродукції художніх творів поета, автопортрети офорти Великого Кобзаря, запис
Ніжинського обласного педагогічного ліцею Масючок Катерина, Матраєв Максим, Мішаков Руслан Дитячі роки iconУрок історії України, 8 клас
Наш край в роки Національно –визвольної війни українського народу середини ХVII ст. Сподвижники Богдана Хмельницького: Іван Богун,...
Ніжинського обласного педагогічного ліцею Масючок Катерина, Матраєв Максим, Мішаков Руслан Дитячі роки iconБібліографічний покажчик
Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова за 2000—2007 роки
Ніжинського обласного педагогічного ліцею Масючок Катерина, Матраєв Максим, Мішаков Руслан Дитячі роки iconРильський Максим Тадейович
Рильський Максим Тадейович (19 березня 1895 24 липня 1964), український поет, перекладач, публіцист, громадський діяч


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка