Впродовж останніх років Київрада підтримала перейменування майже 300 вулиць, провулків, проспектів та площ, назви яких пов’язані з країною агресоркою та радянським союзом.
Також в межах дерусифікації змінив свою назву провулок Орловський в Шевченківському районі столиці.
Він виник у середині XX століття та спочатку мав назву 883-тя Нова вулиця. У 1953 році топонім змінив назву на честь російського міста Орел.
З метою дерусифікації київської топоніміки, ще у 2023 році провулок Орловський змінив свою назву на честь відомого англійського письменника, журналіста та есеїста Джорджа Орвелла.
Його справжнє ім’я було Ерік Артур Блер. Він народився 25 червня 1903 року в місті Мотіхарі в Індії на кордоні з Непалом, в родині британського колоніального службовця.
Окрім сина родина мала ще двох доньок: Марджорі, яка була на п’ять років старша за Еріка та Ейпріл, яка була на п’ять років молодша.
Коли Еріку виповнився рік, він разом із матір’ю та сестрою Марджорі переїхав до Англії.
У дитинстві хлопчик багато читав та виявляв палкий інтерес до літератури.
Початкову освіту Ерік здобув у школі св. Кіпріана (Істборн), де навчався з 8 до 13 років. Про цей період свого життя він згодом написав есе під назвою «Про радість дитинства…», яке вперше було опубліковано в журналі «Partisan Review» восени 1952 року, вже після смерті Оруелла.
У 1917 році він отримав іменну стипендію і до 1921 року відвідував Ітонський коледж, де його вчителем французької мови був Олдос Хакслі, майбутній автор відомого роману-антиутопії «Прекрасний новий світ».
Після завершення навчання коледжі, Ерік деякий час служив у поліції в Бірмі, але згодом вирішив стати письменником.
Свій майбутній псевдонім, який принесе його всесвітню славу, він придумав так: Святий Джордж — покровитель Англії, а Орвелл — це маленька річка на тихій півночі Англії.
Його першим відомим твором стала повість «Фунти лиха в Парижі та Лондоні» (1933), заснована на деяких фактах з автобіографії.
У 1936 році Орвелл взяв участь у громадянській війні в Іспанії на боці республіканців. Цей досвід сильно вплинув на його світогляд та відобразився у книзі «Данина Каталонії».
У 1938 році в Джорджа Оруелла був діагностований туберкульоз.
На початку II світової війни Оруелл хотів піти в армію, але не пройшов за станом здоров’я. Він вів антифашистську програму на BBC до 1943 року, а потім став літературним критиком у газеті Tribune.
У травні 1945 року вперше вийшла публікація Джорджа Оруелла «Нотатки про націоналізм», де він, зокрема, написав, що «кожен націоналіст здатний на найжахливішу нечесність, але водночас, оскільки вважає, що служить чомусь більшому, ніж він сам, він непохитно впевнений у власній правоті».
Творчість Орвелла значно вплинула на сучасну популярну та політичну культуру. У своєму есе 1945 року «Ви й атомна бомба» він увів у вжиток термін «холодна війна». Такі неологізми, як «поліція думок», «великий брат», «двомислення» та інші, часто використовуються при обговоренні тоталітаризму, цензури та авторитаризму.
У 1946 році він оселився на острові Джура. Коли в 1947 році за ініціативою Фрідріха фон Гаєка утворилося Товариство «Мон Пелерін», його співзасновник Карл Поппер порекомендував Оруелла до складу учасників.
Джордж Орвелл здобув популярність завдяки двом творам, написаним в останні роки його життя: політичній алегорії «Колгосп тварин» і роману-антиутопії «1984», у яких він зобразив тоталітарне суспільство. Ця книга стала класикою та вплинула на жанр фантастики, змусивши читачів замислитися про майбутнє та свободу.
«Найжахливіша самотність — це не та, що виникає, коли ти один, а та, що приходить, коли тебе не розуміють», — стверджував письменник.
Драматично складалося й особисте життя Джорджа Орвелла. Ще у 1936 році він одружився з Ейлін О’Шонесі. Подружжя всиновило хлопчика, на ім’я Річард.
У 1945 році його дружина померла, що стало великим ударом для письменника.За декілька років Джордж одружується вдруге з Сонею Бравелл, проте через погіршення стану здоров’я Орвелла їм не судилося бути довго разом.
21 січня 1950 року Джордж Орвелл пішов з життя у віці 46 років. Вважається, що причиною смерті літературного діяча стала легенева кровотеча, яка виникла внаслідок важкої форми сухот.
Відповідно до його заповіту, письменника поховали у сільській парафіяльній церкві Всіх Святих у Беркширі. На надгробку висікли справжнє ім’я — Ерік Артур Блер.
Соня Орвелл успадкувала літературний архів чоловіка та пережила його на 30 років.
Творчість Орвелла стала відомою для читачів у колишньому СРСР з 1988 року, коли в журналах була опублікована «Ферма тварин». У той самий період було знято багаторічне табу з іншої антиутопії Дж. Орвелла — «1984», роману, який раніше в СРСР замовчувався, оскільки трактувався як антирадянський.
У 2009 році впливова британська газета «Таймс» оголосила роман «1984» найважливішою книгою, надрукованою за останні 60 років.
Сьогодні, навіть через 75 років після смерті письменника, його творчість залишається актуальною й донині. Його романи та есеї змушують задуматися про важливість свободи, правди та справедливості.
***
Повний перелік вулиць Києва, перейменованих з 2014 року.
У разі перейменування вулиці, документи киянам змінювати не потрібно.
До теми: Людина з химерним ім’ям: вулиця у Києві отримала ім’я поета та прозаїка Майка Йогансена.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»