О. Генрі. Новела «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів



Скачати 102,39 Kb.
Дата конвертації18.07.2017
Розмір102,39 Kb.


БЕРЕЖАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ

Конспект уроку

зі світової літератури в 7 класі

на тему:

О.Генрі. Новела «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів.



Підготувала: Савочка Віра Остапівна

вчитель світової літератури

Бережанської ЗОШ І – ІІІ ст. № 3




Бережани-2013

Тема. О.Генрі. Новела «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів.

Мета: дати короткі відомості про життя та творчість американського письменника О.Генрі; розвивати вміння аналізувати та переказувати художній текст; аргументовано висловлювати особисте ставлення до проблем, що порушуються в творі; розширити знання учнів про новелу; формувати у них любов до життя, уміння виживати в світі попри всі негаразди; виховувати прагнення робити добро людям.

Обладнання: портрет О.Генрі, різні видання його творів, таблиця, ілюстрація до новели «Останній листок», легенда про плющ, комп’ютер.

Тип уроку: комбінований урок з використанням інноваційних методів навчання

Теорія літератури: новела

Форми роботи: інсценізація, виразне читання, бесіда, літературна гра; «Коло думок», «Перевтілення», «Незакінчене речення».

Хід уроку

І. Організаційні моменти

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Виразне читання вірша Л.Забашти «Людина починається з добра» (читає підготовлений учень)

Людина починається з добра,

Із ласки і великої любові,

Із батьківської хати і двора,

З поваги, що звучить у кожнім слові.

Людина починається з добра,

З уміння співчувати, захистити.

Це зрозуміти всім давно пора,

Бо ми прийшли у світ добро творити.

Людина починається з добра,

Із світла, що серця переповняє.

Ця істина, як світ, така стара,

А й досі на добро нас надихає.

2. Запитання до учнів

Кого вважають доброю людиною?



3. Метод «Коло думок» ( Висновок: той, хто допомагає іншим у скрутній ситуації)

4. Слово вчителя

«Треба прагнути бути людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу, і це можливо», - стверджував відомий американський письменник О.Генрі. Сучасники митця відзначали, що він володів рідкісним талантом уважної доброти, співчуття, і це притягувало до нього людей, незважаючи на його замкненість. Герої із творів О.Генрі мають такі ж якості: їм притаманні доброта та милосердя. Яким насправді був письменник, що подарував світу стільки світлих новел? І в які драматичні життєві негаразди потрапляють його герої? Все це ми сьогодні спробуємо з’ясувати. Епіграфом нашого уроку будуть слова відомої української поетеси Ліни Костенко:

Віддай людині крихітку себе.

За це душа поповнюється світлом.

Л.Костенко



ІІІ. Оголошення теми і мети уроку ( учні записують тему уроку в зошити)

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя

Складною виявилася доля американського митця О.Генрі (вчитель звертає увагу учнів на портрет письменника). Але він досить мужньо боровся з негараздами. О.Генрі любив повторювати: «Життя — не трагедія і не комедія. У ньому поєднуються і комічне, і трагічне одночасно...» Можливо, саме тому, читаючи твори письменника, людство ось уже майже століття весело сміється і плаче одночасно. О.Генрі намагався прикрасити це життя своїми оповіданнями для тих, кому не так легко і весело, як у придуманих ним історіях.

Дослідникам творчості письменника довелось немало попрацювати, щоб встановити справжню, а не вигадану біографію О.Генрі. Послухайте інтерв’ю, яке проллє світло на сторінки життя письменника.

Журналіст.'>2. Інсценізація «Інтерв’ю з письменником»

(Один із учнів виконує роль журналіста, другий – О.Генрі)

Журналіст. Містер О.Генрі розкажіть про своє дитинство.

О.Генрі. Народився 11 вересня 1862 року в містечку Грінсборо (штат Південна Кароліна). Справжнє моє ім’я – Вільям Сідні Портер. Батько був лікарем, але більше любив механіку, заради якої покинув медицину. Нас із братом виховувала тітка (мати померла, коли мені було 3 роки). Підрісши, я був змушений прийняти пропозицію дядька піти до нього учнем в аптеку.

Журналіст. Хочу нагадати, що в маленьких американських містечках аптека – це не тільки медичний заклад, а й клуб, куди сходяться обмінятись новинами. Кажуть, щоб якось розвеселити людей, ви стали карикатуристом?

О. Генрі. Так, ким я тільки не був! І карикатуристом, і ковбоєм (працював на ранчо

в Техасі), і креслярем у земельній конторі, і бухгалтером у банку.



Журналіст. Всіх цікавить ваше особисте життя.

О.Генрі. Я одружився таємно (її батьки були проти бідного зятя) із прекрасною дівчиною Атол Естес. Вона подарувала мені красуню доньку Маргарет. Дружина всіляко спонукала мене до написання оповідань, їх стали публікувати.

Журналіст. Містере О.Генрі, але у вашому житті є одна сумна історія. Ревізія в банку, де ви працювали, виявила нестачу грошей, і вас звинуватили у крадіжці.

О.Генрі. Я був змушений втікати, не дуже сподівався на гуманність закону. Але одержав звістку, що помирає дружина. Після похорону мене заарештували і відправили до в’язниці на 5 років.

Журналіст. Ми вам співчуваємо. А як же ваша донька?

О.Генрі. Це були важкі роки. Донька виховувалася в батьків дружини. Дитині пояснили, що я поїхав у справах. Щоб не викликати підозри у Маргарет, я мав робити гарні подарунки на Різдво і на день народження. Для цього став писати оповідання і розсилати їх у редакції журналів.

Журналіст. За таких обставин необхідне було вигадане ім’я. Чому саме О.Генрі?

О.Генрі. Працюючи аптекарем, я постійно користувався фармацевтичним довідником, автором якого був Етьєн Оссіан Генрі. Перша літера імені та прізвище стали моїм псевдонімом, під яким з’явилося оповідання – «Різдвяний подарунок Свистуна Діка» у 1899 році. Через три роки і три місяці, вийшовши на волю, отримав запрошення в кілька журналів. Обрав один із журналів Нью-Йорка.

Журналіст. За короткий час вашими оповіданнями стала захоплюватися вся Америка, а згодом і вся Європа. Ми щиро дякуємо вам за вашу плідну літературну працю (8 збірок оповідань). Чекаємо на ваші нові роботи. Будь ласка, кілька вітальних слів для наших читачів.

О.Генрі. Бажаю вам завжди залишатися людьми, підтримувати один одного і в перемогах і в поразках, і в радощах і в болях. Творіть добро!

3. Слово вчителя

Ось такий він, О.Генрі. Він вірив у добро як домінанту душі людини. І цю віру письменник переносив на сторінки своїх новел, щоб достукатися до наших сердець. Тому автора вважають неперевершеним майстром новели.



4. Словникова робота (Таблиця додаток 1)

5. Коментар вчителя.

Новела є взірцем майстерної композиції. Однією з головних ознак новели є динамічний напружений сюжет. Новелі властиві лаконізм, яскравість і влучність художніх засобів, зведення до мінімуму персонажів, несподівана розв’язка. Відомими майстрами цього жанру в світовій літературі були Дж. Боккаччо, Е.А. По, В. Ірвінг, П.Меріме, Н.Готорн, І.Бунін, Гі де Мопассан, В.Стефаник та ін.

Яскравим зразком новели є твір О. Генрі «Останній листок».

Своєрідність новели автора в тому що, здавалося б, на нічим непримітній життєвій ситуації будується поетична притчова розповідь про самопожертву та красу душі. За певних обставин у героїв твору несподівано відкриваються такі прекрасні якості, про які ніхто й гадки не мав.

Спробуємо визначити ті моменти, які відкривають справжню глибину характеру героя. Спочатку ми знайомимося з місцем і головними героїнями Сью і Джонсі, а потім – з художником Берманом.

6. Бесіда з учнями


  • Де і коли відбуваються події? (У невеличкому районі, де живуть бідні

художники. Все сталося в листопаді)

  • Звідки приїхали до міста героїні? (Сью приїхала зі штату Мен, Джонсі – зі штату Каліфорнія)

  • Про що мріють Сью і Джонсі? (Вони мріють служити справжньому мистецтву)

  • Що трапилося з Джонсі? (Дівчина захворіла на пневмонію)

  • Як описує причину і початок хвороби Джонсі? Як називається цей художній засіб?

  • Знайдіть опис хвороби у тексті і зачитайте. (Невидимий пришелець, задишкуватий бовдур з червоними кулацюгами та крижаними пальцями)

  • Чому автор хворобу називає «Містер Пневмонія»?

  • Чому містер Пневмонія почав перемагати Джонсі? (Вона занепала духом, її вже нічого не цікавило)

  • Як письменник показав байдужість хворої до життя? (Раніш вона мріяла намалювати Неаполітанську затоку, а тепер «чи не могла б ти малювати в іншій кімнаті? – холодно спитала Джонсі»)

  • Яке порівняння використовує автор, щоб показати песимізм дівчини? («…попросила Джонсі, бліда й непорушна, мов повалена статуя»)

  • Що порадив лікар Сью?

  • Чому Джонсі рахувала листки плюща? (Вона переконала себе, що її смерть буде пов’язана зі смертю листя на плющі)

  • Чому саме цю рослину автор обрав для своєї новели? Що вам відомо про неї?

7. Виразне читання учнем легенди про плющ (Додаток 2)

8. Коментар вчителя

Цю рослину автор обрав невипадково: в античній міфології плющ символізував безсмертя і буяння життя. А у християнській символіці плющ трактується як символ вічного життя і символ смерті. Рослина в’ється вгору, так і людина чіпляється за життя , коли хоче вижити, подолавши всі негаразди.


9. Запитання

Героїня новели Джонсі виявляє байдужість до свого життя, мистецтва, турбот подруги. Вона втратила дуже щось цінне – НАДІЮ.        



  • Хто ж дарує їй цю надію? (Берман)

10. Метод «Перевтілення»

Розказати історію Бермана від імені самого героя.



10. Бесіда з учнями

  • Як автор характеризує Бермана? (Це старий художник-невдаха. Усе життя він мріяв створити шедевр, але багато пив, був сварливим. Вважав, що має захищати двох молодих художниць)

  • Чи випадково є порівняння Бермана з Мойсеєм? (Мойсей врятував іудеїв з єгипетського полону і вивів їх у землю обітовану. Берман урятував життя Джонсі) (Показ ілюстрації – додаток 3)

  • Якою була погода, коли Берман позував Сью? («Надворі вперто йшов холодний дощ зі снігом»)

  • Чи змінилася погода наступного дня? (Ні. «Знову зірвався північний вітер, знову у вікна періщив дощ»)

  • Яку роль у новелі відіграє дощ? (Почуття читача загострюються, бо він теж зі страхом чекає, коли зірветься останній листок плюща)

  • Яку роль відіграють пейзажні змалювання? На які деталі ви звернули увагу? (Похмуре подвір’я, холодний подих осені, старезний плющ – все це деталі безрадісного пейзажу. Він передає стан безнадії, безвиході)

11. Перегляд ілюстрацій до новели (Додаток 4)

- Які моменти із новели зображені на малюнках?



12. Виразне читання уривка тексту від слів «Листок плюща був ще на своєму місці.» до слів «Удень прийшов лікар…»

13. Бесіда з учнями

  • Що змінилося в Джонсі? (Вона зрозуміла, що «гріх – хотіти вмерти», у неї знову з’явилися плани на майбутнє)

  • А що сталося з Берманом? (Містер Берман помер від запалення легенів, бо в

ту жахливу ніч, коли шаленів вітер і періщив дощ зі снігом, він малював на стіні листок плюща і простудився)

  • Як можна оцінювати його вчинок? (Це вияв високої любові й милосердя в ім’я іншої людини)

V. Закріплення знань, умінь та навичок учнів.

1. Літературна гра «Закінчи речення» (за біографією О.Генрі)

  1. Він відомий усьому світу під псевдонімом О.Генрі. Його справжнє ім’я… (Вільям Сідні Портер)

  2. Син лікаря, він народився 11 вересня 1862 року в американському містечку Грінсборо штату… (Північна Каліфорнія)

  3. П’ятнадцятирічний Сідні Портер залишив школу і став учнем фармацевта в … (аптеці)

  4. Сідні любив спостерігати за постійними відвідувачами аптеки і заради розваги малював на них … (карикатури).

  5. Переїхавши до міста Остін штату Техас Сідні працював аптекарем, бухгалтером і … (касиром у банку)

  6. Робота у банку закінчилася його … (арештом)

  7. Сидячи у в’язниці, Сідні Портер писав художні твори і підписував їх псевдонімом О.Генрі. Сам він про це говорив: «Я придумав собі псевдонім, щоб…» (сховатися)

  8. Окрім новел, Сідні писав і пересилав на волю ще й листи. Вони були адресовані… ( його дочці Маргарет)

  9. О.Генрі був оптимістом, дивився на світ доброзичливими усміхненими очима. Сам він зізнавався: «Я люблю, коли люди… (сміються)»

  10. Але, турбуючись про читацькі посмішки, О.Генрі не забував, що «в оповіданні повинні поєднуватися гумор і глибоке…» (почуття).

2. Проблемне запитання

- Як вислови видатних людей пов'язані зі змістом новели «Останній листок»? (Додаток 5)

Що може дати одна людина іншій, окрім краплі тепла? І що може бути більше цього? (Е. М. Ремарк)

Цінність зерна визначається його урожайністю, цінність людини - тією користю, яку він може принести своєму ближньому. (Дж. Гарібальді)



VІ. Підбиття підсумків уроку

1. Інтерактивна гра «Незакінчене речення»

«Своєю новелою «Останній листок» О. Генрі хотів нам сказати, що …»

«На уроці мені більше за все сподобалось…»

«Мене сьогодні вразило більш за все…»



2. Оцінювання учнів, мотивація оцінок.

VІІ. Повідомлення домашнього завдання

1. Обсяг домашнього завдання для обов’язкового виконання:

- скласти план до новели «Останній листок»;



- записати риси характеру героїв.

2. Обсяг домашнього завдання для виконання за бажанням:

- написати «Лист до Джонсі» .
Каталог: bitstream -> 123456789
123456789 -> Урок позакласного читання у 8 класі Презентація проекту
123456789 -> Творчість А. Міцкевича апогея польського романтизму
123456789 -> Ключове запитання: Справжній Митець… Який він? Для реалізації проекту було створено групи „Біографи”
123456789 -> В. Стефаник. Новаторство письменника. Експресіонізм у його творчості
123456789 -> Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра "Як не любить той край "
123456789 -> Конспект уроку із світової літератури для 7 класу Тема. Поетизація давньоруської минувшини в баладі О. С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега»
123456789 -> 5 клас Тема уроку. Шлях Мауглі від вихованця джунглів до їх володаря. Мета уроку


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

О. Генрі. Новела «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів iconО. Генрі. Останній листок
«О. Генрі. «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів»
О. Генрі. Новела «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів iconРайонний методичний кабінет о. Генрі. «Останній листок»
Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів
О. Генрі. Новела «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів iconТема: О. Генрі. «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів. Втілення в образі Бермана найкращих людських рис. Гуманізм новели

О. Генрі. Новела «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів iconТема: Новела як літературний жанр, її характерні ознаки, різновиди. О. Генрі як майстер світової новели
Тема: Новела як літературний жанр, її характерні ознаки, різновиди. О. Генрі як майстер світової новели. Провідні проблеми новели...
О. Генрі. Новела «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів iconДомашнє читання. О. Генрі "Останній листок" "The
Обладнання: карта сша; магнітофон; записи музики в стилі "кантрі" та з кінофільму "Генерали піщаних кар'єрів"; малюнки-ілюстрації...
О. Генрі. Новела «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів iconТема. Новела як жанр літератури. О. Генрі майстер новели."Останній листок"- гімн людині, яка здатна на самопожертву заради ближнього
...
О. Генрі. Новела «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів iconТема.: Краса чистих людських взаємин. О'Генрі (1862-1910), "Останній листок"
У скрутну хвилину виявляється глибинна людська суть, справжня культура. Саме тоді у взаєминах із собою, зі світом, з іншими людьми...
О. Генрі. Новела «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів icon«Ключі» взаєморозуміння з батьками. Своєрідність вирішення проблеми батьків і дітей в оповіданні Дж. Олдріджа «Останній дюйм»
...
О. Генрі. Новела «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів iconТема. М. Хвильовий. «Я (Романтика)» новела про добро І зло в житті та в душі. Проблема внутрішнього роздвоєння людини між гуманізмом І обов'язком. Мета
Тема. М. Хвильовий. «Я (Романтика)» новела про добро І зло в житті та в душі. Проблема внутрішнього роздвоєння людини між гуманізмом...
О. Генрі. Новела «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів iconУііі міжнародна науково-практична конференція молодих вчених та студентів „Діалог культур як засіб пізнання світу, шлях до взаєморозуміння ”
Харківська спілка Української асоціації викладачів російської мови та літератури


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка