О. Генрі. Останній листок



Скачати 455,38 Kb.
Дата конвертації09.10.2017
Розмір455,38 Kb.
ТипКонспект



Конспект уроку світової літератури в 7 класі

на тему:

« О.Генрі. «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів»



Мета: ознайомити учнів із короткими відомостями про життя та творчість американського письменника О. Генрі; розвивати вміння переказувати та аналізувати художній текст, аргументовано висловлювати ставлення до проблем, порушених у творі; виховувати почуття людяності, взаємодопомоги, співчуття до інших людей, прагнення робити добро людям.

Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, презентація.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Треба бути Людиною,

незважаючи на всю жорстокість

навколишнього світу,

і це можливо.

О.Генрі

Хід уроку



І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Слово вчителя

Ничто не может сердце изменить -


Ни слава, ни почет, ни положение.
Ни за какие деньги не купить
Нам доброты сердечной, без сомнения.

А что для счастья нужно иногда?


Лишь чуточку сердечного внимания.
Казалось бы, такая ерунда -
Обычное людское понимание.

Благословлен будь тот,


кто щедр душой!
И кто людей не судит по одежке,
Всегда готов делиться добротой.
И не откажет никогда в поддержке.

Учитель. Діти, прислухайтесь до стану вашої душі та уявіть, що кожен із нас має у своєму внутрішньому світі струмок чистоти. Цей струмок дає нам духовну силу, вміння приймати правильні рішення. Адже кожна хвилина нашого життя — це вибір. Вибір поведінки, вибір вчинку, вибір життєвого шляху. І від правильності наших рішень залежить, яким буде наше життя. Чи буде воно яскравим, різнобарвним і сповненим глибокого сенсу, а, можливо, таким, що пройде і не залишить сліду в жодній людській душі.

  1. Складання «асоціативного куща».

Учитель. Діти, які асоціації виникають у вашій уяві, коли ви чуєте слово доброта? ( Милосердя, співчуття, допомога, щирість, відкритість.)

  1. Словесне малювання.

Якби до рук вам потрапив мольберт і фарби , які б кольори ви використали для зображення добра? Чому?

Учитель. Щира людська доброта! Чи існує вона? Чи можна до неї доторкнутися? Чи можна її відчути? На ці питання ми і намагатимемося з вами дати відповідь протягом декількох уроків поспіль. Оскільки ми починаємо з вами вивчати розділ світової літератури, який називається « Краса чистих людських взаємин».

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Учитель. Кожний великий митець – то цілий світ. Увійти в цей світ, сприйняти його неперевершеність, унікальність можна лише тоді, коли осягнеш сенс буття цього майстра, збагнеш його поривання, мету у творчості. Сьогодні ми ознайомимося з творчістю відомого американського письменника О.Генрі та розглянемо його неперевершений твір – новелу « Останній листок».

ІV. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу.

1. Складання усного портрету письменника за фото. ( Слайд 2)

Учитель. Діти, уважно розгляньте фото письменника. Яке враження на вас справляє ця особистість? Що ви можете сказати про цю людину?

( Діти висловлюють свої думки.)

  • А для того, щоб ми більше дізналися про цю особистість, нам допоможе інтерв’ ю з самим письменником.

2. Рольова гра « Інтерв’ю з письменником».

Журналіст. Містер О.Генрі, розкажіть про своє дитинство.

О.Генрі. Народився 11 вересня 1862 року, справжнє ім. я – Вільям Сідні Портер. Провів дитинство в містечку Грінсборо ( штат Південна Кароліна). Батько був лікарем. Але трішки був дивакуватим. Він залишив медицину через захоплення механікою, витратив всі кошти сім ї на невдалі винаходи. Нас із братом виховувала тітка, тому що мати померла, коли мені було 3 роки. Коли мені виповнилося 15 років мій дядько запропонував мені працювати в аптеці. Я погодився на це. Так я почав працювати.

Журналіст. Як мені відомо, саме перебуваючи на посаді аптекаря, ви почали малювати карикатури. Чому?

О.Генрі. В маленьких провінційних містах аптека – це не тільки медичний заклад, а й свого роду клуб, куди сходяться обмінятись новинами, попліткувати, зіграти в доміно чи шахи. Життя в маленьких містечках нудне, і , щоб якось розвеселити відвідувачів, я став карикатуристом.

Журналіст. Розкажіть про ваше життя в Техасі.

О.Генрі. У 20 років я поїхав до Техасу. Туди мене запросив конкурент мого батька – доктор Холл. Я жив на ранчо, спостерігав за життям ковбоїв. І навіть сам себе уявляв ковбоєм. Купив собі модний ковбойський капелюх.

Журналіст. Як склалася ваша подальша доля?

О.Генрі. Життя на ранчо мені набридло. Я переїхав до містечка Остін, де працював в аптеці., а потім влаштувався в кантору і навчився бухгалтерії. Кілька років прослужив креслярем у земельній конторі, потім у банку.

Журналіст. Розкажіть нам про своє особисте життя.

О.Генрі. Одного разу на вечірці я зустрів красиву дівчину Атол Естес і закохався в неї з першого погляду. Я захотів одружитися з нею. Та її батьки не давали згоди на шлюб, тому що вони були заможною родиною. Ми з Атол пішли всупереч батькам і одружилися таємно. Вона була прекрасною дружиною. В нас народилася донька Маргарет. Але сталося лихо: вона тяжко захворіла. Ми змушені були звернутися по допомогу до батьків Атол. Вони змирилися з нашим одруженням і примирення відбулося. Та Атол не судилося вижити , вона померла. І я залишився сам з донькою.

Журналіст. Чому ви почали свою письменницьку діяльність?

О.Генрі. Мені потрібно було заробляти гроші для моєї донечки.

Журналіст. В яких жанрах ви працювали?

О.Генрі. Я писав нариси, оповідання, вірші.

Журналіст. Чому ви обрали для себе псевдонім О.Генрі?

О.Генрі. Я придумав собі псевдонім, щоб сховатися. Я хотів, щоб читачі сприймали мене таким, який я є в оповіданнях. Щоб пізнавали мою душу, а обличчя при цьому бачити не обов язково. А ще, працюючи аптекарем ,я користувався фармацевтичним довідником, автором якого був Етьен Оссіан Генрі.

Журналіст. Назвіть збірки, які ви видали?

О.Генрі. « Чотири мільйони», « Серце заходу», « Світильник, який палає», « Голос великого міста», « Милий шахрай», « На вибір» та ін.

Журналіст. Скажіть, для кого ви писали свої твори?

О.Генрі. Я намагався прикрасити це життя своїми оповіданнями тим, кому не так легко в житті, чиє життя це низка перешкод, які потрібно постійно долати.

Журналіст. Дякую, за те, що ви погодилися на інтерв ю.

О. Генрі. Спасибі, я вдячний вам, що ви мене запросили.

3. Робота з словником літературознавчих термінів.

( Учні до зошитів записують визначення новели та її головні ознаки).



Учитель. О.Генрі вважають неперевершеним майстром новели.

  • Що ж таке новела? Які ознаки вона має?

Новела – різновид оповідання, невеликий розповідний твір про якусь незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом. (Слайд 3)

Головні ознаки новели:

  • Епічний прозовий жанр літератури;

  • В основі сюжету незвичайна життєва подія; динамічний напружений сюжет;

  • Наявність переломного моменту;

  • Невелика кількість персонажів;

  • Характер героя розкривається в діях і вчинках;

  • Несподіваний фінал.

  • Діти, вам було завдання прочитати новелу « Останній листок» вдома.

  • Чи сподобався вам цей твір? Чим саме?

« У невеличкому районі на захід від площі Вашингтона вулиці показалися й розбились на вузькі смужки, що називаються проїздами. Ці проїзди утворюють химерні кути й повороти. Там одна вулиця перетинає навіть сама себе разів зо два. Якомусь художникові пощастило відкрити надзвичайно цінні властивості цієї вулиці. Уявімо собі, що збирач боргів з рахунком за фарби, папір та полотно, йдучи цим маршрутом, раптом стрічає самого себе, коли він уже повертається назад, не діставши в оплату жодного цента!»


  • Із якою метою О.Генрі починає свою новелу з такого опису?

  • Як, на вашу думку, ставляться одне до одного люди в такому динамічному світі?

  1. Словникова робота.

  • Чим цей пейзаж відрізняється від раніше вивчених видів пейзажу?


Урбаністичний пейзаж – це опис міських краєвидів у художньому творі.


  1. Евристична бесіда за змістом.

  • Назвіть героїнь новели « Останній листок».

  • Зачитайте, що нам відомо про цих дівчат?

  • Чи можна за повідомленням автора про дівчат визначити їхнє соціальне становище? Думку обґрунтуйте.

  • Про що мріють Сью і Джонсі?

  • Про що мріяла Джонсі?

  • Що за хвороба вражала людей у місті?

  • Що ви знаєте про пневмонію?

  • Яка з цих двох дівчат захворіла на цю хворобу?

  • Чому автор пише слово « Пневмонія» з великої літери і називає хворобу паном?

  • Який вирок поставив лікар Сью після огляду?

  • Від чого, на його думку, залежить результат хвороби й одужання?

  • Чому Джонсі , лежачи в ліжку, постійно дивилася у вікно?

  • Яку роль в житті Джонсі відіграв старий Берман?

  • Який епізод можна назвати кульмінацією новели?




  1. Занурення в текст. ( Робота в групах )

А тепер ми з вами попрацюємо в групах.

Завдання І групи

- Знайдіть у творі опис дощу.

- Яку роль він у новелі відіграє? (Підбір цитат, висновки. Художня деталь дощ – безнадія, безвихідь, передчуття трагедії)

Завдання ІІ групи

- Скільки разів у новелі з’являються слова «останній листок»?

- Як змінюється смислове навантаження в словах «останній листок»?

Завдання ІІІ групи

- Скажіть, чому Джонсі рахувала листки плюща?

- А що символізує плющ?

(Плющ – безсмертя, сила життя).



6. Евристична бесіда.

- Чи розділяла зневіру в життя своєї подруги Сью?

- Як вона намагалася врятувати Джонсі?

- Як ви оцінюєте вчинок Бермана?

- Чи можна малюнок, який намалював Берман, назвати шедевром? Чому?
V. Закріплення знань, умінь і навичок.
1. Проблемне запитання.

О.Генрі стверджував: «Треба бути Людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу, і це можливо». Чи так це насправді?



2. Робота з епіграфом.

- Поясніть, чому саме ці слова взято за епіграф до уроку?



3. « Незакінчене речення». ( Слайд 4 )

Продовжте думку:

« Я дізнався…, навчився…».

« Мені сподобалось…».

« Я зрозумів…».

4. Підсумкове слово вчителя.

Я хочу завершити урок рядками з вірша Л. Сліпненка:

Творіть добро, щоб кращим став цей світ,

Не знали горя щоб старі й малі.

Страждання нищіть нанівець,

Слід свій залиште на землі.

Теплом своїм ви серце обігрійте

Тому, хто вже наругу притерпів,

Тому, кому терпіть несила,

Хто горе побороти не зумів.

Байдужими не станьте тільки,

І пам ятайте, що ми – люди,

Творіть добро, піклуйтеся про інших –

І посвітлішає усюди.



VІ. Домашнє завдання. ( Слайд 5)

  1. Написати твір-мініатюру на тему: « В чому, на мою думку, полягає символічне значення назви твору « Останній листок»?

Індивідуальні завдання за вибором учнів.

  1. Намалювати ілюстрації до твору.

  2. Підготувати інсценізацію ( уривок з новели «Останній листок»).

  3. Подумати над висловом Сааді: «Якщо ти байдужий до страждань інших, то не заслуговуєш на звання людини».

VII. Оцінювання знань учнів.

Література

  1. Ільченко Л.М. Мить просвітлення душі: Урок компаративного аналізу новел О.Генрі та В. Стефаника « Кленові листки»// Зарубіжна література в школі. – 2013. - №11 - 12. – С.53 - 57.

  2. Іроденко Л.М. Краса людських взаємин у новелі О.Генрі « Останній листок» // Зарубіжна література в школі. – 2013. - №4. – С.18 -19.

  3. Півнюк Н. Зарубіжна література: Підручник для 7 класу. – К: Освіта, 2007. –

С. 201-208.

  1. Тіщенко Т.В. Два уроки вивчення новели О.Генрі « Останній листок» // Зарубіжна література в школі. – 2012. - №17. – С.28-34.

  2. Чередник Л.А. Зарубіжна література. 7 клас: Авторські уроки. – Х. : Веста: «Ранок», 2007. – С.177 – 185.


Конспект уроку світової літератури в 7 класі

на тему:

« Втілення в образі Бермана найкращих людських рис: готовності до

непоказної самопожертви та любові до ближнього. Гуманізм твору»

Мета: поглибити розуміння учнями ідейного змісту твору; удосконалювати навички характеристики літературного героя; розвивати вміння аналізувати і тлумачити образ, порівнюючи з образами інших творів, направлених на розуміння людяності великого мистецтва; формувати готовність до непоказної самопожертви та любов до ближнього.

Обладнання: комп’ ютер, мультимедійний проектор, презентація.

Тип уроку: комбінований.

Людина відображається в своїх вчинках.

Ф.Шиллер

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.


  1. « Гронування». ( За біографією О.Генрі). ( Слайд 1)

1862, Грінсборо, Вільям Сідні Портер, фармацевт, Техас, касир банку, новела, лікар, карикатури, ковбой, Атол, Маргарет, « Чотири мільйони», « Королі і капуста», « Останній листок», 1910, Нью –Йорк.

  1. Вправа Вірно/Невірно.

  • Студія Сью і Джонсі містилася на горищі присадкуватого триповерхового будинку.

  • Джонсі захворіла в травні.

  • Джонсі захворіла на пневмонію.

  • Джонсі хотіла намалювати Ейфелеву вежу.

  • Дівчина дивилася у вікно і рахувала листки плюща.

  • Сью була покоївкою Джонсі.

  • Берман був художником.

  • Сью врятувала Джонсі від смерті.

  • Берман заробляв на життя , позуючи молодим художникам.

  • Перше, що попросила Сью Джонсі після одужання – це принести їй мольберт та фарби.

  • Старий Берман помер від запалення легенів.

  1. Дослідницька робота.

  • Доведіть,що твір «Останній листок» є новелою.

IІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. У житті обов’язково настає мить, коли ми починаємо розуміти сутність людського існування. Тоді відкривається душа особистості, бо їй відкриваються колись незбагненні простори сутності людської. Тоді вона починає розуміти своє призначення в цьому світі, стає добрішою, милосерднішою. Цю мить називають просвітленням душі. Саме цю мить ми спробуємо вловити на сьогоднішньому уроці.

ІV. Повідомлення теми, мети й епіграфа до уроку.

  1. Слово вчителя.

Учитель. Тема сьогоднішнього уроку - втілення в образі Бермана найкращих людських рис: готовності до непоказної самопожертви та любові до ближнього. Гуманізм твору.

Саме тому основними завданнями нашого уроку є поглиблення розуміння ідейного змісту твору; удосконалення навичок характеристики літературного героя; розвиток вміння аналізувати і тлумачити образ, порівнюючи з образами інших творів, направлених на розуміння людяності великого мистецтва; формування готовності до непоказної самопожертви та любов до ближнього.



V. Робота над темою уроку.

1. Словесне малювання.

- Яким у вашій уяві постає образ Бермана? ( Відповіді учнів).

1. Заповнення анкетних даних до образу Бермана. ( Слайд 3)

1) Ім’ я.

2) Вік.

3) Національність.



4) Соціальний стан.

5) Рід занять.



2. Занурення в текст.

- Як з являється у творі образ Бермана?

- Знайдіть і зачитайте опис зовнішності Бермана.

- Якою людиною був Берман?

- Чи привабливий Берман зовні?

- Чому автор називає Бермана невдахою?

- Чи згодні ви з цією думкою?

- Як поставився Берман до розповіді Сью про хворобу Джонсі?

- Чому Сью не намалювала останній листок плюща? ( Тому, що вона була іншою людиною, вона не розуміла стан душі Джонсі, а Берман розумів її внутрішній стан. Він, як і Джонсі, перебував у стані відчаю. Крім цього, Берман, як і Джонсі, мав свою мрію).

- З якою скульптурою Мікеланджело порівнює автор цього героя?

- Хто такий Мойсей? Що вам відомо про нього? ( Слайд 4)

(Цю скульптуру, а саме з  Мойсеєм, зображеним  Мікеланджело , порівнює Бермана автор, Мікеланджело виконав у 1515-1516 р.  для гробниці папи Юлія ІІ. Тут він зображений в останній період життя. Мойсей постає справжнім вождем народу – мудрим, мужнім, вольовим, має виразні трагічні риси. Тепер можна уявити Бермана. Митці різних епох Мікеланджело та О. Генрі створили свої шедеври людяності і віри в людину – в цьому велика сила мистецтва. Адже й досі ми захоплюємося творами О. Генрі, а прекрасна статуя Мойсея і зараз знаходиться в центрі Мавзолею Юлія ІІ в церкві Петра у Римі).

- Чи випадковим є порівняння Бермана з Мойсеєм?

(Автор натякає, що у художника є якісь приховані риси і вони мають неодмінно розкритися).

- Якою була погода, коли Берман позував Сью?

- Чи змінилася погода наступного дня?

- Яку роль відіграють пейзажні замальовки?

- На які деталі ви звернули увагу?

- Що Джонсі попросила зробити, коли розвиднілося?

3. Виразне читання уривка тексту від слів « Листок плюща був на своєму місці» до слів « Удень прийшов лікар…»

4. Евристична бесіда.

- Як вплинув на стан здоров’я Джонсі вид опалого листка?

- Кому повинна завдячувати дівчина своїм одужанням?

- А що сталося з Берманом?

- Чому автор називає вчинок Бермана шедевром? Що таке шедевр?

5. Словникова робота. ( Слайд 5)

Шедевр – твір мистецтва, який може бути зразком.

Гуманізм – ставлення до людини як найвищої цінності.

6. Дослідницька робота.

- Якого значення набуває у тексті слово «шедевр»? ( Не тільки витвір мистецтва, а й взірцевий вчинок).



7. Міні-дискусія.

- Чи варто було Берману ризикувати своїм життям?



8.Побудова кіл Вена. ( Робота в парах)( Слайд 6)

Ми з вами визначили, що Сью теж піклувалася про Джонсі, проте вона не намалювала цей останній листок плюща. Давайте за допомогою кіл Венна визначимо особливості образів Сью та Бермана і з ясуємо, що спонукало Бермана врятувати Джонсі. Намалюйте в зошитах два кола, що перетинаються. В ліве та праве кола впишіть відмінні риси героїв, а на перетині кіл впишіть їх спільні риси.

Сью Берман

9. Слово вчителя.

- Я зачитаю вірш О. Олеся, а ви визначте, яким чином він співвідноситься з образом Бермана.

В далині тихий сон летить

І срібну сутінь розливає.

На горах жертвенних курить,

На горах жертвенних палає,

Ще хтось вартує, хтось не спить.

Так, ми спимо невільним сном,

Душа зневірена дрімає,

А хтось над нами б’є крильми,

За нас змагається орлом,

За нас живе і умирає.


VІ. Закріплення знань, умінь і навичок.

  1. « Ланцюжок мудрості». ( Слайд 8)

Серед поданих афоризмів оберіть лише ті, які відображають головну думку новели і поясніть, чому ви обрали саме їх.
« Людина славна людяністю».

Перська мудрість

« Сила людини в її друзях».

Індійське прислів я

« Плати добром за добро. Злом за зло не віддячуй»

Народна мудрість

« Треба бути дуже терплячим»

А. де Сент Екзюпері


« Людиною стати - це мистецтво»

Новаліс


« Людина живе на землі не тільки заради свого власного щастя. Вона повинна зрозуміти великий закон людяності».

В. Гладстон



  1. Проблемні запитання. ( Слайд 9)

- Чи можна О.Генрі назвати письменником-гуманістом?

- Чому автор, створюючи розповідь, не залишив Бермана живим? ( Автор показав готовність людини до самопожертви).

- Як ви гадаєте, чи можна вважати кінець новели щасливим?

3. Робота з епіграфом.

- Як ви розумієте вислів Фрідріха Шиллера?

- Чому, на вашу думку, саме ці слова стали епіграфом до уроку?



  1. Творче завдання.

Діти отримують осінні листочки, виготовлені з паперу, і на них записують ті моральні поняття, з якими вони зустрілися на сторінках твору.

VІІ. Підсумок уроку

  1. Слово вчителя.

Ми знаємо багато героїчних вчинків людей, про які знає вся країна. Чи можемо ми до таких героїчних подвигів віднести подвиг Бермана?

Звичайно, ні. Це був подвиг буденний, невидимий, подвиг душі, коли людина жертвує собою заради іншої людини і не чекає на подяку, на те, щоб її допомогу помітили.

Урок хочу завершити читанням поезії Ліни Костенко, яка сказала, що жити треба всупереч обставинам і за будь – яких ситуацій. Ці рядки стосуються і нашого письменника.

І все на світі треба пережити.

І кожен фініш – це, по суті, старт.

І наперед не треба ворожити,

І за минулим плакати не варт…

Хай буде все небачене побачено,

Хай буде все пробачене пробачено.

Хай буде вік прожито як належить.

На жаль, від нас нічого не залежить.

А треба жити. Якось треба жити.

Це зветься досвід, витримка і гарт.

І наперед не треба ворожити,

І за минулим плакати не варт…

Хай буде все небачене побачено

Хай буде все пробачене пробачено.

Єдине, що від нас іще залежить,

Принаймі вік прожити як належить.


  1. Інтерактивний прийом « Градусник».

(Діти малюють на полях зошитів шаблони градусників і позначають на них свій рівень зацікавленості на уроці).

VІІІ. Домашнє завдання. ( Слайд 10)

  1. Напишіть листа товаришу, в якому поділіться своїми враженнями від новели О.Генрі « Останній листок».

  2. Опрацювати біографію Дж. Олдріджа. ( Індивідуальне завдання окремим учням)

  3. Прочитати оповідання Дж. Олдріджа « Останній дюйм».


Бібліографія

  1. Ільченко Л.М. Мить просвітлення душі: Урок компаративного аналізу новел О.Генрі та В. Стефаника « Кленові листки»// Зарубіжна література в школі. – 2013. - №11 - 12. – С.53 - 57.

  2. Іроденко Л.М. Краса людських взаємин у новелі О.Генрі « Останній листок» // Зарубіжна література в школі. – 2013. - №4. – С.18 -19.

  3. Півнюк Н. Зарубіжна література: Підручник для 7 класу. – К: Освіта, 2007. –

С. 201-208.

  1. Тіщенко Т.В. Два уроки вивчення новели О.Генрі « Останній листок» // Зарубіжна література в школі. – 2012. - №17. – С.28-34.

  2. Чередник Л.А. Зарубіжна література. 7 клас: Авторські уроки. – Х. : Веста: «Ранок», 2007. – С.177 – 185.


Конспект уроку світової літератури в 7 класі

на тему:

«Джеймс Олдрідж. «Останній дюйм». Своєрідність вирішення проблеми батьків і дітей»



Мета: ознайомити учнів із короткими відомостями про життя і творчість письменника; розвивати навички переказу оповідання, виразного читання, усного зв’ язного мовлення, словесного малювання, уміння визначати ключові епізоди, формулювати головну думку оповідання, висловлювати міркування з даної проблеми; виховувати повагу до старших, прагнення порозумітися з ними.

Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, презентація.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.


У житті не раз настають вирішальні хвилини і залишаються

вирішальні дюйми Дж. Олдрідж

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Слово вчителя.

Життя! Одвічна боротьба добра і зла, любові і ненависті, хибного і правдивого, щирого і зухвалого. Життя непередбачуване, життя мінливе, життя бурхливе. І так хочеться, щоб воно було наповнене тільки щасливими хвилинами, приємними моментами. Але трапляється так, що ці хвилини затьмарюють життєві негаразди, прикрощі, всілякі непорозуміння. Діти, як ви гадаєте між ким в житті можуть траплятися непорозуміння? ( Відповіді дітей: між дорослими, між батьками і дітьми). А чому, на ваш погляд, виникають непорозуміння між батьками і дітьми?

( Відповіді дітей)

  • Саме ця тема, тема стосунків між батьками і дітьми, буде в центрі нашої уваги на уроці. А допоможе нам у цьому відомий англійський письменник Джеймс Олдрідж та його оповідання «Останній дюйм». Тому що, тема складних людських стосунків, роздуми про суттєві сторони життя людини завжди привертали його увагу.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. ( Слайд 2)

  • На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з короткими відомостями про життя і творчість Джеймса Олдріджа, розглянемо оповідання «Останній дюйм», проаналізуємо його зміст та спробуємо зробити власні висновки щодо поставленої проблеми у творі.

ІV. Робота над темою уроку.

1. « Гронування» ( за біографією Дж.Олдріджа)( Слайд 3)

Джеймс Олдрідж, 10 липня 1918 року Уайт - Гілс , корінний лондонець, Суон Хілл, Уїльям Томас Олдрідж, рибальство, весловий спорт, полювання. Мельбурнський комерційний коледж, Англію, Оксфордський університет,

Лондонська авіаційна школа, Лондонська Економічна школа, військовий кореспондент, Греція, Фінляндія, Норвегія, Корея, Єгипет, Франція, Італія, Радянський союз,“ Морський орел”, “Мисливець”, “ “Не хочу, щоб він помирав”, “Син чужої землі”.

2. Історія створення оповідання «Останній дюйм».

В основу оповідання автор поклав власні враження від відвідуванн Акулячої бухти в Єгипті. Джеймс Олдрідж сам ще у молодості навчився керувати невеликими літаками. Пізніше письменник захопивсяпідводним плаванням, навіть написав книгу для любителів «Підводне плавання для недосвідчених англійців». Пристрасним захопленням підводне плавання стало й для молодшого сина письменника. Одного разу вся родина Олдріджів поїхала у Акулячу бухту, і Джеймс знімав морських хижаків – акул, а дружина Діна та старший син Уільям напружено чекали на березі. Тому описи підводного царства такі достовірні та вражаючі.


А от свої оповідання «Останній дюйм» та «Акуляча клітка» Олдрідж написав під час перебування на Чорноморському узбережжі Кавказу у 1957 році. Вперше російською мовою «Останній дюйм» надруковано у журналі «Огонек», №37 за 1957 рік. Українською мовою новела була надрукована у збірці «Хлопчик з лісового берега» у Києві (1959). В 1958 році режисери Теодор Вольфович та Микита Курихін зняли фільм «Останній дюйм», який на Всесоюзному кінофестивалі отримав першу премію. (Слайд №5). Твори Олдріджа перекладено сорока мовами світу.

У творі ви зустріли чимало незрозумілих слів, понять. Давайте звернемось до них і з’ясуємо їх лексичне значення.



3.Словникова робота. ( Слайд 4)

Дюйм ( від голл. duim, буквально – великий палець) – одиниця довжини в англійській системі мір, рівна 1/12 фута, або 2,54 см.

Авантюра (франц.) – ризикована, сумнівна справа, розрахована на випадковий успіх, без урахування реальних можливостей і приречена на провал.

Дюни – піщані горби, нанесені вітром на узбережжі морів, озер, великих річок.

Піке – зниження літака з великою швидкістю.

  1. Повідомлення груп-дослідників.

Слово вчителя.

Напередодні нашого уроку я попросила вас розділитися на групи. Кожна група отримала своє завдання і свою назву. Отже, перша група – це група географів, друга група – це група біологів.



Вам відомо, що Бен, головний герой оповідання «Останній дюйм», ризикуючи власним життям, проводив підводні зйомки морських хижаків Червоного моря. Тому група географів підготувала повідомлення про особливості цього водного середовища.

Група географів. Червоне море – найтепліше море на Землі( середня температура в лютому в північній частині + 23С, в серпні +27С). Воно заповнює собою вузьку, майже прямолінійну тріщину між Сереземним морем і Індійським океаном. Зліва – Африка, справа – Аравійський півострів. Знаходячись між двома водними стихіями, Червоне море має свої особливості. По-перше, це найсолоніше море у світі. Це пояснюється вельми просто, адже поряд знаходиться найбільша пустеля світу – Сахара. Тому знадходження прісних вод дуже невелике. По-друге, це водне поєднання солоності з чистотою і теплотою є оптимальним середовищем для розвитку коралів. Ще одне з чудес Червоного моря – його відливи і приливи. Під час відливу можна спостерігати вражаюче видовище. Там, де ще нещодавно до самого горизонту тягнулася підводна морська гладінь, раптом виявляєш піщані лисини, а вода ледь досягає колін.

Вчитель. Група біологів підготувала повідомлення про підводний світ Червоного моря.

Група біологів. Головна визначна пам’ятка Червоного моря – його неповторний підводний світ. В його надрах мешкає більше чотирьохсот видів риб. Понад 20 відсотків видів зустрічаються тільки тут. Чого коштують одні тільки назви: риби- ангели, риби- клоуни, султанки! Є тут і свій імператор: риба – наполеон. У просторіччі – губан. Правда, коронували його не через силу і потужність (хоча в довжину він досягає двох метрів), а за характерний виступ на голові. Риба-наполеон віддає перевагу верхньому ярусу моря. Біля рифів можна побачити рибу-мурену. Вона може викликати у нас страх, тому що паща в цієї рибини постійно відкривається і закривається. Створюється таке враження, немов вона приміряється, щоб нас заковтнути. Насправді, це дуже сором’язлива істота, що надає перевагу самотньому життю. Турбувати її не рекомендується. Той, хто нехтує попередженням, може сильно пожалкувати, тому що зуби мурени дуже гострі і заломлені всередину. Ще одне підтвердження тому, які незвичайні інколи бувають творіння матінки природи – моїсеєва камбала. Маленька рибка здатна сама протистояти акулі! У Ізраїлі в лабораторії «Еллат» цю рибку помістили в басейн з акулою. І коли грізний хижак, роззявивши пащу, був вже готовий проковтнути здобич, трапилось несподіване: паща не захотіла закриватися. Просто рибка виділила якусь молокоподібну речовину, яка паралізувала щелепи акули. Треба згадати і про акул. З 500 видів акул 44 було помічено в Червоному морі. Близько десяти з них дуже поширені в північній частині моря. Акули бачать світ у чорно – білому зображенні,погано чують, але мають дуже тонкий нюх та бокову лінію, яка дає змогу акулі на відстані 300 метрів почути велику рибину. Зуби акули мають форму трикутника і розташовані у 5 – 6 рядів, а інколи в 15 рядів. За 10 років акула може зносити 24 тисячі зубів, які ростуть зі шкіри. Сила тиснення щелеп акули досягає 18 тонн. Акула – хижак, який атакує все, що їй здається здобиччю: рибу, черепах, морських птахів, братів-акул. Так, у шлунку великої китової акули було знайдено цілого коня, в іншій – голову та частину тулуба крокодила, трьох птахів та пачку тютюну. До речі, китова акула – справжній велет і мрія кожного дайвера. Це найбільша із сучасних риб. Ця акула живе у відкритому морі, але часто запливає в бухти й до рифів, повільно плаваючи на поверхні в пошуках планктону та рачків.

Вчитель. Ми отримали з вами змістовну інформацію про Червоне море та його неповторний підводний світ. А тепер повертаємося до змісту оповідання « Останній дюйм».

Англійська родина живе в Єгипті. Бен – досвідчений американський пілот, від послуг якого відмовилась нафтоекспортна компанія Тексєгипто. Його дружина Джоанна покинула сім’ю і виїхала в Англію, залишивши Бену десятирічного хлопчика Деві. Заради сина Бен готовий на будь- який заробіток, який час від часу йому підкидає Джеффорд, що торгує сенсаційними матеріалами підводних зйомок.



  1. Занурення в текст.

  • Яким було ставлення батьків до Деві?

  • Чому Бен взяв хлопчика до Акулячої бухти?

  • Які відомості подає автор про Акулячу бухту?

  • Як ставиться батько до сина під час польоту?

  • В якому стані перебуває хлопчик?

  • Чи потурбувався батько про сина перед і підчас польоту?

  • Якими є стосунки батька і сина на цьому етапі їхніх відносин?

  • Який висновок можна зробити?

  • Як ви вважаєте, чи існує проблема стосунків батьків і дітей сьогодні?

  • Як поводить себе хлопчик, розуміючи, що він залишиться сам і буде чекати батька? Підтвердіть рядками з тексту.

  • Що трапилось з Беном під час підводних зйомок?

  • Що перше спадає на думку Бену після трагедії?

  • Чи можна сказати, що батько не любив і не любить власного сина?

  • Як змінюється ставлення Бена до Деві? Підтвердіть рядками з тексту.

  • Визначте епізод найвищого напруження у творі. Зачитайте цей момент.

  • Як Деві долає останній дюйм?

  • Що відчуває батько після приземлення літака?

  • Що зрозуміли батько і син під час цієї екстремальної подорожі?

  1. Слово вчителя.

В екстремальних умовах батько і син зуміли зробити найголовніший вчинок в своєму житті – вчинок, який допоміг їм врятуватися, подарувати життя, повірити, знайти один одного, дістатися до самого серця, хоча це було страшно складно, складно для обох.

  1. Проблемне запитання.

  • Діти, а тепер настав час з ясувати, чому оповідання має назву « Останній дюйм»?

  • Чи можемо сказати, що образ останнього дюйму в оповіданні є символічним?



  • Що він символізує? (Це символ чогось вирішального, значущого)



  1. Робота з епіграфом.

  • Як ви розумієте слова Джеймса Олдріджа, що стали епіграфом до нашого уроку?

V. Закріплення знань, умінь і навичок.

1. Гра «Одягни дерево рішень». ( Слайд 5 )

         Поміркуйте, які поради ви дали б батькові і сину, щоб вони подолали останній дюйм у відстані між ними. Запишіть їх на листочках і почепіть на наше дерево рішень.

         Ось наше дерево звеселилося барвистими листочками і зараз буде

символізувати дерево життя.



  1. Інтерактивна вправа « Мікрофон». ( Слайд 6)

Продовжте речення.

  • Для мене на уроці було новим те, що…

  • Я дізнався (-лась) про …

  • Я зрозумів (-ла), що …

Слово вчителя. На завершення, діти, я б хотіла сказати вам, що життя – це дуже складна річ. Ваші батьки дорослі люди. А на дорослих в житті лежить дуже велика відповідальність. Часом у них дуже багато проблем. І іноді здається, що вони приділяють вам замало часу. Та ви повинні розуміти, що всі батьки дуже люблять своїх дітей, думають про них, піклуються про них. Інколи, можливо, вам потрібно першими зробити крок їм назустріч, виявити до них свою любов, терплячість, розуміння, щоб врешті- решт ви змогли здолати той останній дюйм непорозуміння, який існує між вами.

Оповідання «Останній дюйм» - це своєрідний глибокий роздум про вічні цінності людського життя, про становлення людини, про духовне зближення батьків і дітей. Бажаю вам повного взаєморозуміння з вашими батьками, справжньої духовної близькості.



VІ. Домашнє завдання. ( Слайд 7 )

  1. Підготуватися до характеристики образу Деві.

  2. Намалювати малюнок до твору. ( За бажанням учнів)

Бібліографія

  1. Головей В. Кроки назустріч одне одному: Урок за новелою Дж. Олдріджа «Останній дюйм» // Всесвітня література в сучасній школі. – 2013. – 3. –

С.30 - 35.

  1. Ільченко Л.М. Мить просвітлення душі: Урок компаративного аналізу новел О.Генрі та В. Стефаника « Кленові листки»// Зарубіжна література в школі. – 2013. - №11 - 12. – С.53 - 57.

  2. Півнюк Н. Зарубіжна література: Підручник для 7 класу. – К: Освіта, 2007. –

С. 209-225.

  1. Чередник Л.А. Зарубіжна література. 7 клас: Авторські уроки. – Х. : Веста: «Ранок», 2007. – С.188 – 192.


Конспект уроку світової літератури в 7 класі

на тему:

«Формування характеру Деві в надзвичайних обставинах. Необхідність боротьби до «останнього дюйма»



Мета: навчати учнів формулювати головну думку твору; поглиблювати навички аналізу літературних образів; розвивати вміння висловлювати власні судження, переказувати текст; працювати над розвитком усного зв язного мовлення; формувати в школярів силу характеру, відчуття необхідності боротися до «останнього дюйма».

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Обладнання: тексти оповідання Дж. Олдріджа « Останній дюйм», фрагмент з кінофільму, презентація.

Є два важливих вибори в житті:

прийняти обставини такими, якими вони є,

або прийняти на себе відповідальність за їх зміни.

Невідомий автор

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

Недарма народна мудрість говорить: « Життя прожити – не поле перейти». В житті людини завжди трапляються труднощі. І тільки та людина зможе їх подолати, яка сильна духом, цілеспрямована, вольова. Як відомо, життєві труднощі загартовують характери, зближують людей. Головне – не піддатися їм. В життєвій боротьбі не отримати поразку, а вийти гідним переможцем і крокувати вперед.

В оповіданні Дж. Олдріджа « Останній дюйм» є такі слова: «Є два важливих вибори в житті: прийняти обставини такими, якими вони є, або прийняти на себе відповідальність за їх зміни». Важливо знайти в собі сили їх здолати, зробити правильний вибір шляху.

Перед такою проблемою стоять і герої оповідання Дж. Олдріджа « Останній дюйм». Як вони здолали його, ми маємо проаналізувати на уроці.



ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

На сьогоднішньому уроці ми з вами розглянемо образ Деві у незвичайних обставинах, сформулюємо головну думку оповідання, простежимо, як може проявлятися сила людського характеру в екстремальній ситуації, з ясуємо, чи варто боротися до « останнього дюйма».



ІV. Формування вмінь і навичок.

  1. Усне словесне малювання.

  • Опишіть, яким ви бачите Деві.

  1. Рольова гра.

  • Спробуйте розповісти історію життя Деві від його імені.

  1. Дослідницька робота.

  • Яким зображується Деві на початку оповідання?

  • Як почуває себе хлопчик під час поїздки з батьком до Акулячої бухти?

  • Що найбільше турбувало Деві, коли вони з батьком прилетіли до місця призначення?

  • В якому стані перебував хлопчик, коли чекав батька на березі?

  • Які почуття охопили Деві, коли він побачив пораненого батька?

  • Чому Бен вирішив, що єдина можливість врятуватися – це « примусити Деві самостійно думати, впевнено робити те, що він повинен робити»?

  1. Переказ тексту.

  • Розкажіть про те, як Деві надавав батькові першу допомогу?

  • Розкажіть про те, як Деві готував літак до польоту?

  1. Творче завдання.

  • Подумайте і скажіть, що переживав хлопчик у ці моменти?

  1. Дослідницька робота.

  • Які риси характеру Деві виявилися в критичній ситуації?

  • Заради кого Бен боровся за життя?

  • Як ви розумієте слова Бена: « У житті можна зробити все, що завгодно, якщо не надірвешся. Не надривайся».

  • Як єгипетські лікарі боролися за життя Бена?

  1. Робота в групах. ( Слайд 2)

Характеристика образу Деві.

  • Скільки в оповіданні описів польоту? (Два: туди й назад)

  • Ким був Деві під час польоту до Акулячої бухти?

  • Яку функцію виконував хлопчик під час повернення додому?

Завдання для І групи.

Охарактеризуйте образ Деві-пасажира.



Завдання для ІІ групи.

Охарактеризуйте образ Деві-пілота.



  1. Словесне малювання.

  • Якби до ваших рук потрапили фарби, які б кольори переважали в житті Деві-пасажира та Деві-пілота?

  1. Евристична бесіда.

  • Чи змінюється поведінка хлопчика в екстремальній ситуації? Як саме?

  • Чи змінюється в цій ситуації ставлення батька до сина? Прокоментуйте.

V. Закріплення знань, умінь і навичок.

1. Творче завдання.

- Який вислів з тексту оповідання, на вашу думку, відображає головну думку оповідання « Останній дюйм»?



2. Проблемні питання.

- Як ви думаєте , чи зможуть батько і син подолати « останній дюйм», який розділяє всіх і все»?

- Якби вам випала нагода написати продовження цього оповідання, який би вигляд воно мало?

3. Узагальнююче слово вчителя.

Хочеться, діти, щоб у нашому житті не було таких ситуацій. Потрібно бути уважними, терплячими одне до одного, намагатися знати все про проблеми близьких і рідних людей. Краще не « зводити» «останніх дюймів», щоб потім долати їх.



VІ. Домашнє завдання.

Підготуватися до уроку-диспуту на тему: «Чи варто боротися за «останній дюйм?» (за творами О.Генрі «Останній листок» та Дж. Олдріджа «Останній дюйм»).



Бібліографія

  1. Головей В. Кроки назустріч одне одному: Урок за новелою Дж. Олдріджа «Останній дюйм» // Всесвітня література в сучасній школі. – 2013. – 3. –

С.30 - 35.

  1. Ільченко Л.М. Мить просвітлення душі: Урок компаративного аналізу новел О.Генрі та В. Стефаника « Кленові листки»// Зарубіжна література в школі. – 2013. - №11 - 12. – С.53 - 57.

  2. Півнюк Н. Зарубіжна література: Підручник для 7 класу. – К: Освіта, 2007. –

С. 209-225.

  1. Чередник Л.А. Зарубіжна література. 7 клас: Авторські уроки. – Х. : Веста: «Ранок», 2007. – С.192 – 194.


Диспут в 7 класі на тему:

Чи потрібно боротися за «останній дюйм?» (за творами О.Генрі «Останній листок» та Дж. Олдріджа «Останній дюйм»)



Мета: вчити на основі прочитаних творів робити висновки, висловлювати своє власне ставлення до проблем, що порушуються у творах; розвивати навички ведення дискусії; удосконалювати навички аналізу художнього тексту, вміння узагальнювати; розвивати усне зв’язне мовлення; виховувати любов до життя, прагнення боротися за «останній дюйм».

Обладнання: портрети О.Генрі, Дж. Олдріджа; картки з правилами ведення дискусії, комп’ютер, мультимедійна презентація.

Тип уроку : урок розвитку зв’язного мовлення.

Кожна людина відповідальна перед усіма людьми за всіх людей і за все.

Федір Достоєвський

Хід уроку

І. Вступне слово вчителя.

- У житті іноді трапляються дуже складні життєві ситуації. Як виходити з них? Чи варто боротися з ними, чи, можливо, піддатися їм і пливти за течією життя. Чи легко подолати той « останній дюйм», який розділяє всіх і все. Яке значення в житті людини він може мати? Є така притча: « Жив на світі один мудрець. Всі люди йшли до нього за порадою. Кожному він міг порадити, кожного він міг розрадити. Ось одного разу один чоловік почав сумніватися в його мудрості і вирішив його перевірити. Пішов чоловік на узлісся, спіймав метелика, заховав його у долонях і подумав: «Запитаю я в мудреця: скажи, о наймудріший, який метелик у мене в руках – живий чи мертвий?» Якщо він скаже « живий», я стисну долоні, і метелик помре; а якщо скаже «мертвий», я розкрию долоні, і метелик полетить. Ось тоді усі зрозуміють, хто з нас розумніший.

Так усе і сталося. Зловивши метелика, лихий чоловік попрямував до мудреця і запитав у нього: « Який метелик у мене, о наймудріший: живий чи мертвий?» І мудрець, який насправді був дуже розумною людиною, відповів: « Усе в твоїх руках, чоловіче». Тому можна з сміливістю відповісти, що наше життя в наших руках. Яким воно буде залежить тільки від нас.

ІІ. Ознайомлення з правилами ведення диспуту.


  • Діти, зверніть увагу на «Правила ведення диспуту»

Дозволяється

Не дозволяється

  • Висловлюватися по черзі;

  • дотримуватися теми;

  • бути активним;

  • виявляти доброзичливість;

  • висловлювати свої думки чітко, лаконічно;

  • допомагати одне одному.

- Критикувати думки інших;

- пліткувати;

- насміхатися над невпевненими;

- бути пасивним;

- не дотримуватися теми;

- бути неуважним.




  • Отже, ми з вами опрацювали правила ведення диспуту, зрозуміли їх і можемо розпочинати наше обговорення.

ІІІ. Робота над темою.

  1. Слово вчителя.

Ми з вами прочитали й проаналізували два прекрасні твори, а саме: « Останній листок» та « Останній дюйм». Ці твори нас вчать за будь-яких обставин не втрачати віру, боротися за життя, бути гуманними і не забувати про ближніх. Люди є різні: одні намагаються протистояти обставинам, інші - тихо підкоряються їм. Одні ніколи не втрачають віри у щасливе майбутнє, інші – завжди все бачать у темних тонах.

Давайте разом з вами розглянемо ті проблемні моменти, які висвітлені на сторінках цих творів.



  1. Занурення в текст новели « Останній листок».

  • Як ви оцінюєте вчинок Бермана? Чи варто було Берману ризикувати своїм життям?

( Міркування учнів)

  • Чому автор завершує розповідь трагічним фіналом?

( Очікувана відповідь учня. Щоб ми побачили, як життя, перемагаючи в одному випадку, поступається смерті в іншому. Що вдячність не завжди встигає дійти до адресата.)

  • Чи можна вважати, що оповідання має песимістичний фінал через смерть художника?

(Очікувана відповідь учня. Ні. Нам, звичайно, шкода художника, але навіть смерть може носити оптимістичний характер. По-перше, художник рятує життя дівчини. По-друге, він нарешті створює шедевр, про який мріяв усе життя).

  • Якщо фінал оповідання щасливий, то чому ж тоді нам так хочеться плакати, коли ми його читаємо?

( Очікувана відповідь учня. Нам шкода художника. Але, мабуть, ми більше плачемо не від того, що Берман помер, а від того, що він врятував життя дівчини. Плачемо від величі його вчинку. Його душі.)

  • Чи можна ці сльози назвати сльозами радості?

(Очікувана відповідь учня. Напевно, що так. Хоча скоріше це не сльози радості, а сльози гордості. Не кожна людина здатна на такий вчинок. Нам хочеться бути такими, як Берман. Він допоміг дівчині в тяжку хвилину, тоді, коли вона сама вже не мала ні бажання, ні сил боротися за «останній дюйм».)

  • Чи є Бермани в нашому суспільстві?

  • Який же висновок можна зробити: чи потрібно боротися за останній дюйм ( «останній листок»), на думку О.Генрі? А на вашу думку?




  1. Оголошення результатів анкетування « Моральні цінності в моєму житті».

  • Напередодні я запропонувала вам анкетування « Моральні цінності в моєму житті». Вам потрібно було підкреслити правильну, на ваш погляд, відповідь або дописати необхідне. Нагадую, які питання вам було запропоновано.

1. Що ти вважаєш найголовнішим у житті?

а) Гроші;

б) можливість допомагати людям;

в) визнання іншими людьми;

г) фізичну силу і здоров я;

д) владу над людьми;

е) солідну посаду.

2. З якими висловами, наведеними нижче, ти погоджуєшся?

а) Піклуватися про людей, які тебе оточують, - важливий обов язок людини;

б) робота над процвітанням своєї Вітчизни – головне завдання людини;

в) єдина турбота людини – турбота про себе.

3. Чи завжди ви допомагаєте людям?

а) Завжди;

б) інколи;

в) ніколи.

4. Хто отримує більше задоволення?

А) Той, хто робить добро;

Б) той, кому роблять добро.

- Після обробки даних, ми отримали з вами ось такі результати.

1. Що ти вважаєш найголовнішим у житті?

а) Гроші - -

б) можливість допомагати людям - 12

в) визнання іншими людьми - 3

г) фізичну силу і здоров я - 3

д) владу над людьми -1

е) солідну посаду - 1

2. З якими висловами, наведеними нижче, ти погоджуєшся?

а) Піклуватися про людей, які тебе оточують, - важливий обов язок людини -15

б) робота над процвітанням своєї Вітчизни – головне завдання людини - 4

в) єдина турбота людини – турбота про себе - 1

3. Чи завжди ви допомагаєте людям?

а) Завжди -10

б) інколи -10

в) ніколи - -

4. Хто отримує більше задоволення?

а) Той, хто робить добро -17

б) той, кому роблять добро – 3

Учитель. Ці результати свідчать, про те що ви маєте уявлення про моральні цінності, проте дехто з вас не повною мірою орієнтуються в цьому. Не всі справжні життєві цінності вважають важливими і тому є над чим з вами працювати.

Новела «Останній листок» саме про збіг драматичних обставин, за яких звичайна людина виявила свої благородні риси. Інколи неприваблива зовнішність людини приховує велике чуйне серце. Новела « Останній листок» відтворила нам образок людського життя, щоб у ньому, ніби в дзеркалі, ми побачили власне життя.


4. Оголошення результатів анкетування « Я і мої батьки».

  • Напередодні я запропонувала вам анкетування «Я і мої батьки ». Вам потрібно було підкреслити правильну, на ваш погляд, відповідь або дописати необхідне. Нагадую, які питання вам було запропоновано.

  1. Як ти ставишся до поглядів своїх батьків?

а) Повністю згоден;

б)майже згоден;

в) переважно згоден;

г) зовсім не згоден.

2. Як ти вважаєш, чи легко тобі порозумітися з батьками?

а) Легко;

б) не завжди легко;

в) важко.

3. Чи бувають у тебе щирі розмови з батьками?

а) Часто;

б) не дуже часто;

в) ніколи.

- Після обробки даних, ми отримали з вами ось такі результати.


  1. Як ти ставишся до поглядів своїх батьків?

а) Повністю згоден -7

б)майже згоден -11

в) переважно згоден -2

г) зовсім не згоден - -

2. Як ти вважаєш, чи легко тобі порозумітися з батьками?

а) Легко -11

б) не завжди легко -9

в) важко - -

3. Чи бувають у тебе щирі розмови з батьками?

а) Часто - 13

б) не дуже часто -7

в) ніколи –

- Як бачимо, проблема стосунків батьків і дітей існує. Але ви не думайте, діти, що якщо у вас виникають конфліктні ситуації з батьками, то це виняток. Такі ситуації трапляються і трапляються дуже часто. Дуже часто випадає в житті долати отой « останній дюйм», що відділяє нас від всього і всіх. Питання в тому, чи всім під силу це зробити.

5. Занурення в текст оповідання « Останній дюйм».

- У чому проявляється своєрідність розв’язання проблеми батьків і дітей в оповіданні «Останній дюйм»?

         - Який рецепт пропонує автор для подолання відчуженості між батьками та дітьми, між людьми взагалі? (Він пропонує використати для цього екстремальну ситуацію)

       - Невже потрібна була екстремальна ситуація, щоб наші герої побачили і

розгледіли обличчя одне одного?
6. Порівняльний аналіз текстів творів «Останній дюйм» Олдріджа та «Останній листок» О.Генрі.

- В назві обох оповідань є слово «останній». Чи в однаковому значенні воно вживається?

- Яку роль зіграли останній дюйм і останній листок в долі героїв?

- Герої, якого оповідання, на вашу думку, мають більше жаги до життя і прикладають більше зусиль для того, щоб вижити?

- У яких творах, вивчених вами в шостому класі, порушено проблеми, подібні до тих, що хвилювали О.Генрі та Джеймса Олдріджа?

7. Робота з епіграфом.

- Як ви розумієте слова невідомого автора, які стали епіграфом нашого уроку?

- Чому саме ці слова стали епіграфом нашого уроку?

IV. Підсумок уроку.

Людина завжди повинна сподіватися на краще. За будь-яких обставин треба боротися за життя своє і людей, які поряд з нами . Добро і віра врятують людство. Не випадково В.Крищенко говорив : «Спасіння - у добрі, спасіння - у любові. І це стосується, напевно, нас усіх».



V. Домашнє завдання. Написати твір-мініатюру на тему: « Мої відкриття після прочитання « Останнього листка» О.Генрі та « Останнього дюйма» Дж. Олдріджа.

Бібліографія

  1. Головей В. Кроки назустріч одне одному: Урок за новелою Дж. Олдріджа

«Останній дюйм» // Всесвітня література в сучасній школі. – 2013. – 3. – С.30 - 35.

  1. Ільченко Л.М. Мить просвітлення душі: Урок компаративного аналізу

новел О.Генрі та В. Стефаника « Кленові листки»// Зарубіжна література в школі. – 2013. - №11 - 12. – С.53 - 57.

  1. Іроденко Л.М. Краса людських взаємин у новелі О.Генрі « Останній листок» // Зарубіжна література в школі. – 2013. - №4. – С.18 -19.

  2. Півнюк Н. Зарубіжна література: Підручник для 7 класу. – К: Освіта, 2007. –

С. 201-225.

  1. Тіщенко Т.В. Два уроки вивчення новели О.Генрі « Останній листок» // Зарубіжна література в школі. – 2012. - №17. – С.28-34.

  2. Чередник Л.А. Зарубіжна література. 7 клас: Авторські уроки. – Х. : Веста: «Ранок», 2007. – С.177 – 194.

Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

О. Генрі. Останній листок iconДомашнє читання. О. Генрі "Останній листок" "The
Обладнання: карта сша; магнітофон; записи музики в стилі "кантрі" та з кінофільму "Генерали піщаних кар'єрів"; малюнки-ілюстрації...
О. Генрі. Останній листок iconО. Генрі. Новела «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів

О. Генрі. Останній листок iconРайонний методичний кабінет о. Генрі. «Останній листок»
Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів
О. Генрі. Останній листок iconТема: О. Генрі. «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів. Втілення в образі Бермана найкращих людських рис. Гуманізм новели

О. Генрі. Останній листок iconТема: Новела як літературний жанр, її характерні ознаки, різновиди. О. Генрі як майстер світової новели
Тема: Новела як літературний жанр, її характерні ознаки, різновиди. О. Генрі як майстер світової новели. Провідні проблеми новели...
О. Генрі. Останній листок iconТема. Новела як жанр літератури. О. Генрі майстер новели."Останній листок"- гімн людині, яка здатна на самопожертву заради ближнього
...
О. Генрі. Останній листок iconТема.: Краса чистих людських взаємин. О'Генрі (1862-1910), "Останній листок"
У скрутну хвилину виявляється глибинна людська суть, справжня культура. Саме тоді у взаєминах із собою, зі світом, з іншими людьми...
О. Генрі. Останній листок iconЦікаві факти із життя відомих вчених Генрі Кавендіш
Одна із найзагадковіших особистостей в історії хімії – другий син герцога Чарльза Девонширського Генрі Кавендіш. Народився у 1731р...
О. Генрі. Останній листок icon«Краса чистих людських стосунків та пошуку щастя у новелах Б. Лепкого та О. Генрі»
Тема уроку: «Краса чистих людських стосунків та пошуку щастя у новелах Б. Лепкого та О. Генрі»
О. Генрі. Останній листок iconСвоєрідність вирішення проблеми батьків та дітей в оповіданні Дж. Олдріджа „Останній дюйм
Тема уроку: Своєрідність вирішення проблеми батьків та дітей в оповіданні Дж. Олдріджа „Останній дюйм”


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка