Образ матері у творчості Бориса ОлійникаСкачати 110,93 Kb.
Дата конвертації03.07.2017
Розмір110,93 Kb.
#6269

Тема: Образ матері у творчості Бориса Олійника
Мета: продовжити знайомити учнів з темою материнства у літературі та музиці, ознайомити із пісенною творчістю Б. Олійника; формувати уяву про головні життєві цінності; розвивати естетичне сприйняття художніх образів, фантазію, образне мислення; виховувати в учнів чуйність і сердечність, любов до матері, до поезії.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, інтегрований
Обладнання: аудіозаписи пісень, портрети Бориса Олійника, картина «Сікстинська Мадонна», вишиті рушники.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Доброго дня, любі діти! (лунає «Аве, Марія», а на екрані - картини матерів).

Материнство - святе і прекрасне, оспіване поетами, музикантами і артистами, увічнене художниками. В усіх народів, в усі віки жінка- мати була охоронницею, добрим янголом домашнього вогнища. Єдина, рідна, ні з ким незрівняна, яку впізнає кожен серед тисячі інших, пізнає тому, що в муках вона дала йому життя, продовжила себе в нас.

Про материнську любов, про ті уроки добра і краси, які дала мати, про ніжну материнську ласку, про її колискову написано тисячі хвилюючих рядків. Перед матір'ю, «мов перед образом святим», схилявся Великий Кобзар. Та чи тільки він!? Перед матір'ю схиляються царі і владики Цього світу.

Мати з її воістину божественною місією продовжувати рід людський, облагороджувати світ і життя в ньому возвеличена багатьма українськими поетами. За останні два століття нової української літератури ми не знаємо жодного більш-менш помітного художника слова, у якого б не було віршів про матір. Від “Наталки Полтавки” І. Котляревського з її знаменитою Терпилихою і “Наймички” Т. Шевченка – до “Слова про рідну матір”

М. Рильського, “Пісні про рушник” А. Малишка і до творів сучасних наймолодших авторів, - у кожного свій неповторний образ найріднішої і найдорожчої людини.

Українські поети витворили величезну і прекрасну симфонію святої любові до жінки, матері, берегині роду і народу.


На цьому уроці ми з вами познайомимося з прекрасною темою материнства у райдужному світі поезій митця Бориса Олійника
Отже, відкрийте зошити і запишіть тему нашого уроку:
Тема: Велична тема материнства у творчості Бориса Олійника.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
• ознайомитися з творчим доробком Б.Олійника,
• усвідомити ідейно-художню значимість, неповторність поезій митця;
• розвивати вміння виразно читати поетичні твори,
• вчитися грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження, робити висновки, логічно мислити, співставляти, узагальнювати;
• формувати світогляд, кругозір;
• виховувати почуття поваги, пошани до матері,
• розвивати любов до мистецтва слова,
• формувати моральні якості , прагнення духовно збагачуватися.
Епіграфом до уроку будуть слова самого автора.
Епіграф:
Вiддай усе, що взяв, i освятись.
Ще бiльше, нiж узяв, зумiй вiддати...
Стоїть на видноколi свiтла мати –
У неї вчись.
Б.Олійник.

( звучить «Аве Марія»)

- Пригадайте, які поети оспівували велич материнської любові у своїх творах

( Т. Шевченко, А. Малишко, Д. Павличко, В. Симоненко…)Багато віршів стали відомими на увесь світ піснями. По особливому виразний, чистий і світлий мотив у ту симфонію вплів Борис Олійник. Він чи не єдиний у сучасній українській поезії автор, який створив не кілька віршів, циклів чи поем, а написав цілу книгу про матір. Але розпочнемо із знайомства з автором.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Борис Олійник – талановитий поет-шестидесятник, зі своїми улюбленими темами – такими йому рідними й близькими. Бо всі вони – то його життя. Яке ж воно, життя талановитого майстра слова?


  1. Презентація життя і творчості Бориса Олійника

  2. Читання та аналіз поезій

Святе слово — Мати... Коротке це слово, але які надлюдські глибини скарбів містить воно в собі! Усе її життя з серця б'є великим невичерпним джерелом безкорисна любов до своїх дітей. Усе її життя — це терпіння, безмежна самопожертва, пробачення провин.

З добра і любові створили Матір. Мати... Це перше слово, яке з радістю та усмішкою вимовляє дитина.


  1. «Асоціативний кущ». Ключові слова «мати» і «життя».

Дорогі діти, давайте з вами звернемося до асоціацій. Я пропоную першій групі підібрати слова, що асоціюються у Вас зі словом «мати», а другій групі слова, що асоціюються у вас зі словом «життя».

Ймовірні варіації: мати, оберег, охоронець, захист, стабільність, благословення, душевність, помічник, друг, родина, душа, берегиня, життя, спокій, щедрість, любов, щастя, радість, розуміння, взаємодопомога, розмова, пісня, праця, доброта, віра, моральність, турбота, піклування, порадниця.

життя: родина, дружба, любов, взаємодопомога, розуміння, боротьба, щастя, радість, мати, спілкування, праця, доброта, віра, моральність, піклування, турбота. Поміркуйте, який можна з цього зробити висновок?
Висновки учнів:

    1. Мати - берегиня роду. Це найдорожча людина для кожного з нас, це велична людина, яка подарувала нам життя.

Мама — це те слово, яке найчастіше повторює людина в хвилини страждання і горя. Матерів мільйони, і кожна несе в серці любов. Матері прекрасні, коли підносять дитину до грудей. І кожен скаже: « Найкраща мати моя, бо безмежна її ніжність».
Найсвятіша любов — материнська. Вона не підвладна часові, ніколи не старіє.
Слово вчителя.

Творчість видатного поета, нашого сучасника відзначається любов'ю до України, до народу, до матері. Увесь свій талант, інтелект, майстерність поет вкладає в слово, щоб іще раз передати ніжність, захоплення рідною землею, материнською відданістю і щирістю.

«Твори Бориса Олійника вже витримали суворий іспит часом, і вони, без сумніву, принесуть читачеві радість активного співпереживання. Перед нами поет мислячий, гострий, глибокий, чия творчість нині стає поряд із тими художніми цінностями, що їх подарували своєму народові найталановитіші співці України...» (Олесь Гончар).

Світлій пам’яті Марфи Никонівни та Іллі Івановича присвятив Борис Олійник книжку “Сива ластівка” (1979), яка являє I розділ нової книги “Пісня про матір”. “ Глибокомудра, людяна, сповідально-щира і художньо переконлива, ця книга відразу зайняла особливе місце в творчості самого поета і в усій сучасній українській літературі. Справжні ліричні шедеври, які її складають, нині відомі кожному, хто не байдужий до національної культури, духовного життя народу”, – пише у передмові до книги про “Сиву ластівку” Микола Луків

Багата палітра асоціацій, притаманна багатьом поезіям співучість, близька до фольклору музикальність — все це, будучи підпорядковане ідейній цілеспрямованості творів Бориса Олійника, разом надає їм неабиякої сили впливу на читача...

Мати дуже висока, древніша од космосу, (читає учень)

Вслухайтесь у слова наступного вірша, він знаковий у своїй надзвичайній метафоричності, вірш повністю побудований на еліптичних формах, за допомогою яких посилюється емоційність вірша. Поняття еліпси для вас є новим, давайте запишемо в зошити дане визначення.

Словникова робота.

Еліпса (від грец. пропуск, нестача) - пропуск у реченні слова або словосполучення, яке легко поновлюється з контексту в уяві через зв'язані з ним сусідні слова.
Наша мати - сивая горлиця

Еліпса – пропущене слово «горнеться»
Прослуховування пісні «Мати наша сива горлиця»

  • Який характер музики?

  • Які почуття викликає пісня?

Отже, література і музика тісно пов`язані між собою, вони доповнюють один одного.


Згадуються слова Ю.Яновського з новели “Подвійне коло” роману “Вершники”, де лунають рядки : “Тому роду не буде переводу, в якому брати милують згоду.” У зв’язку з Олійниковою поезією хочеться дещо переосмислити їх: “ Тому роду не буде переводу, в якому діти шанують материну вроду”. Маємо на увазі не зовнішню красу, а все прекрасне, що є в цьому світі.

Яскраві метафоричні образи вживає поет, щоб оспівати безсмертя матері, а відтак і безсмертя всього роду. Останній вірш циклу “Мамо, вечір догоря…” – це звертання до незабутньої, що стала “вічною зорею”. Синові лишилася пам’ять про “сиву ластівку, сиве сонечко.”
  1. Читання і аналіз вірша «Мамо, вечір догора»

- Яким постає перед вами образ матері в даному вірші?

- Які художні засоби автор використовує? (метафора,…..

- Визначте віршовий розмір.

Прослухайте уважно пісню на слова Бориса Олійника «Мамо, вечір догора». (Звучить запис пісні)


Завдання

- Хто виконує пісню? ( Ніна Матвієнко, народна артистка України, лауреат Шевченківської премії);


Учитель: Борис Олійник дуже рано залишився без батька. Весь тягар домашніх клопотів ліг на материні плечі. Вона дуже багато працювала, аби прогодувати сім`ю. Саме від рідної неньки йому у спадок перейшла доброта, любов до людей, сонячна вдача. Прошу взяти картки жовтого кольору. Прослухайте уважно вірш Бориса Олійника « Мати сіяла сон»
Виразне читання напам’ять вірша «Мати сіяла сон»
Завдання

- Яке ваше враження від поезії?

- Визначте тему та ідею вірша.

- Як розкриває автор образ матері у даній поезії?

- Чи доводилося вам колись чути пісню на слова поезії «Мати сіяла сон». Спробуйте в уяві відтворити її звучання. Яка мелодія вам вчувається?
Звучить уривок пісні у виконання Миколи Гнатюка «Мати сіяла сон»
Вершинною у поезії Б. Олійника на цю тему є "Пісня про матір". Мотив синівської вдячності матері лунає і в цій поезії . З п’яти строф цього твору три являють собою діалог матері й бабусі з дітьми та онуками. Старенька відчула, наближення неминучого… Відходить “за межу” людина, котра “навчила дітей, як на світі по совісті жити : ввела в чарівний світ казок своїх онучат… Вона свідома всього того, що створила на цьому світі, лишила всі райдуги із журавлями, і срібло на травах, і золото на колосках”. Ці метафоричні образи, щирі й теплі слова свідчать про мудрість і доброту, щедру вдячність найдорожчої людини – трудівниці й хранительки роду. Марними виявилися благання залишитися, не йти туди, звідки вороття ніколи й нікому не було…

Благородство української жінки поет підкреслює і такими поетичними деталями :

Вона посміхнулась,

красива і сива, як доля,

Махнула рукою

Злетіли увись, рушники.

“Лишайтесь щасливі”, -

і стала замисленим полем

на цілу планету, на всі покоління й віки.

У поезію Б.Олійника, як нам здається, приходить космос, але не як факт науково-технічного прогресу, а як стан душі, як вияв зв’язку людини зі світом природи, приходить “фольклорна космічна символіка” :

Посіяла людям

літа свої, літечка житом,

Прибрала планету,

послала стежкам споришу.

“З появою поезії “Пісня про матір” “на наших очах сталося диво : з цим віршем Борис Олійник перейшов на правий фланг чільної шеренги поезії ! Розступившись, дали місце поміж собою як рівному його вчителі Рильський, Сосюра, Малишко”

Звучить «Пісня про матір»
Підсумовуюча бесіда

Учитель: Мати є початком життєвого шляху кожної людини, початком совісті й добра. Разом з материнським молоком передає дитині свою любов і ніжність, ту радість, якою переповнена ущерть її душа. Це вона, схилившись над колискою, наспівує лагідні колискові, які засівають душу дитини любов`ю до людей, до природи. Минають роки. Діти підростають. Їх потреба в материнській турботі зростає разом з ними. Кожна мати хоче, щоб її дитина була справжньою людиною. Мати вчить своїх дітей, «як по совісті жити», добро на землі творити. Шануйте, любіть своїх матерів. Дорожіть кожною хвилиною, проведеною поруч з найдорожчою для вас людиною.

- Тема материнства у мистецтві – невичерпна. Ви – випускники, перед вами безліч незвіданих і цікавих доріг. Можливо, саме ви увічните образ своєї матері у якомусь із видів мистецтва. Це буде у майбутньому. А ваш однокласник уже сьогодні заспіває пісню про маму.

Пісня


Візьміть білі картки. Як бачите, вони чисті, на них жодного запитання. На цей чистий, як ваші юні душі, папірець нехай ляжуть ті слова, з якими ви хочете звернутися до своїх матерів. Пишіть те, що підказує вам ваше серце. Ви можете не зачитувати написане вголос на уроці, але обов`язково скажіть це своїм матерям.


IV. Підсумок уроку
- Пам`ятайте: матері – не вічні, бережіть їх!
Вічне – материнство. Возвеличуймо його!
На закінчення уроку я вам хочу зачитати історію Бруно Ферреро, яким ми зазвичай розпочинаємо свої уроки.

«Коли Бог творив маму» - ст..168.


Ми розпочинали наш урок гімном Діві Марії, а на завершення пропоную виконати всім присутнім народний гімн усім матерям, які чекають своїх дітей до отчого порогу – «Пісню про рушник» на слова А. Малишка, музика Платона Майбороди. (Всі виконують пісню)
V. Завдання додому: твір-сповідь «Цілую руки матері своєї» ( у прозовій або віршованій формі)

Як бачите, вони чисті, на них жодного запитання. На цей чистий, як ваші юні душі, папірець нехай ляжуть ті слова, з якими ви хочете звернутися до своїх матерів. Пишіть те, що підказує вам ваше серце. Ви можете не зачитувати написане вголос на уроці, але обов`язково скажіть це своїм матерям.
Скачати 110,93 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Образ матері у творчості Бориса Олійника iconВасиль Симоненко: життя, мов спалах блискавки. Образ України матері у творчості поета
Тема: Василь Симоненко: життя, мов спалах блискавки. Образ України матері у творчості поета
Образ матері у творчості Бориса Олійника iconМарко Вовчок „Горпина, Життя матері кріпачки
Мета : через виразне читання оповідання показати тяжке життя матері – кріпачки силу материнського почуття, виробляти вміння відшукувати...
Образ матері у творчості Бориса Олійника iconБорис Ілліч Олійник (1935) Борис Олійник
Указом Президента України В. Ф. Януковича Бориса Ілліча Олійника призначено головою Комітету з Національної премії України імені...
Образ матері у творчості Бориса Олійника iconСценарій виховної години у 2 (6) класі «Я берегтиму тебе, мамо» Монастирська Надія Михайлівна
Мета: виховувати в учнів почуття любові, шани, поваги до рідної матері, матері України та Божої Матері
Образ матері у творчості Бориса Олійника iconПоетичне гроно шістдесятників
В. Симоненка, Д. Павличка, Л. Костенко, Б. Олійника, І. Драга, В. Стуса, тематикою їх творчості. Розвивати зв’язне мовлення, ораторські...
Образ матері у творчості Бориса Олійника iconЛітература як вид мистецтва. Художній образ
Мета : Виявити ознаки різних видів мистецтва;ознайомити з поняттям «художній образ», та його різновидами – «традиційний образ», «вічний...
Образ матері у творчості Бориса Олійника iconКонспект уроку української літератури в 11 класі
Роман Уласа Самчука «Марія» один з найдовершеніших творів про трагічну долю України, про Голодомор. Образ матері Марії
Образ матері у творчості Бориса Олійника icon«Образ України та громадянський вибір поета у творчості Василя Симоненка»
Темою нашої дослідницької роботи є образ України у творчій спадщині видатного українського поета І журналіста ХХ століття Василя...
Образ матері у творчості Бориса Олійника iconМіська науково-практична конференція іппо ку імені Бориса Грінченка для вчителів української мови та літератури
Пропускаючи крізь своє серце муки матері України та болі всього людства, відмежований вітрами історії від рідного краю, Є. Маланюк...
Образ матері у творчості Бориса Олійника iconУнікальний феномен «Великого Бориса» (до 110-річчя від дня народження Бориса Романовича Гмирі, українського оперного співака)
Унікальний феномен «Великого Бориса»: (до 10-річчя від дня народження Бориса Романовича Гмирі, українського оперного співака) : реком...
База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка