Практикум частина перша 2004 передмоваСторінка1/17
Дата конвертації31.05.2017
Розмір2,39 Mb.
ТипПрактикум
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17О.Глазова
ОРФОГРАФІЯ

ПРАКТИКУМЧАСТИНА ПЕРША

2004

ПЕРЕДМОВА


Мета посібника – систематизувати знання старшокласників з орфографії, закріпити й удосконалити їхні орфографічні вміння та навички.Орфографія – (від оrthоs - правильний, та grapho - пишу) – система правил про способи передачі звукового мовлення в писемній формі. Орфографією називається розділ мовознавства, який цю систему правил вивчає.

Українська орфографія спирається на такі принципи написання: фонетичний, морфологічний, історичний (традиційний) та диференціюючий (смисловий).

За фонетичним принципом пишуться слова, написання яких точно передають їхню вимову: голова, схил, чотири, проїзний, козацький, товариство. Відповідно до фонетичного принципу пишеться більшість українських слів.

За морфологічним принципом пишуться слова, написання яких розходиться з їхньою вимовою, тому для правильного написання потрібно знати їхню будову: беззоряний, законний, піднісся (збіг приголосних на межі значущих частин слова), розпитати, безпека, навчаєшся, змагаються (приголосні на межі значущих частин слова), боротьба, просьба, донечці, у книжці (приголосні, що змінюють своє звучання під впливом сусідніх звуків) тощо.

За історичним (традиційним) принципом пишуться слова, окремі літери яких уживаються згідно з усталеною традицією, і написання їх не можна пояснити ні вимовою, ні морфологічною будовою слів: батько, мідь (м’який знак), щирий, щока, борщ (буква щ на позначення двох звуків [шч]), їжак, гаї, виїхати (буква ї на позначення двох звуків [йі]), букви е, и в деяких словах: левада, сметана, кишеня тощо.

За диференціюючим (тобто смисловим) принципом уживається велика чи мала букви: Гончар (прізвище) – гончар (ремісник), Антонівка (село) - антонівка (яблуко певного сорту), написання слів разом чи окремо: у гору – угору, на зустріч - назустріч, про те – проте. Йдеться про те, що для правильного написання однозвучних слів необхідно розрізняти їх за значенням.

Одним з найважливіших понять культури мови є поняття мовної норми. Це закріплений практикою мовний варіант, рекомендований до вживання як обов’язковий. Саме унормованість відрізнає літературну мову від інших різновидів національної мови: діалектів, просторіччя, які мають обмежену сферу вживання. Саме норма визначає цілісність літературної мови.

Орфографічна норма – це правило, що забезпечує єдність передачі звукового мовлення на письмі. Встановлюються такі норми на основі законів граматики.

Орфографічне правило – чітка стисла рекомендація для певного написання (наприклад, правила вживання великої літери, правила вживання мякого знака та апострофа, правила написання префіксів або суфіксів, правила написання іншомовних слів тощо).


Подані в посібнику орфографічні правила сформульовані відповідно до Українського правопису. Часом до правил у вигляді приміток подаються уточнення.

Щоб грамотно писати, необхідно виробити вміння визначати в словах орфограми, “бачити” їх у записаному слові й “відчувати” в слові, що сприймається на слух. Орфограма - це правильне написання, яке потрібно вибрати із ряду можливих, тому що саме воно відповідає орфографічному правилу. Буквена орфограма - це окрема буква, що пишеться відповідно до певного правила. До небуквених орфограм належить написання слів окремо, разом чи через дефіс (по третє вересня, по-третє), перенесення слова з рядка на рядок (від-да-ність) , характер скорочення слова (кг; проф.). У посібнику подано список основних орфограм, які слід запам’ятати.

Під тим же умовним номером, що в переліку, орфограма зазначається у відповідному параграфі посібника.Слід запам’ятати назву кожної з орфограм, щоб навчитися вільно визначати й називати їх у словах. Часом умовний номер орфограми (або номери орфограм) позначається у фігурних дужках після слова, яке її містить: мята {11}, Батьківщина {1, 16}.

Після орфографічного правила подаються різноманітні вправи. Виконуючи їх, потрібно обов’язково визначати (підкреслювати) в словах орфограми: осінь, безмежжя. Більшість вправ призначено для самостійного виконання. До вправ, маркованих позначкою @, у кінці посібника подаються відповіді для самоперевірки. Вправи, виділені абревіатурою СТОП (свідомо тренуй орфографічну пильність), призначені для повторення орфограм та закріплення знань з орфографії. Поряд з цим подаються позначені символом & тексти й речення для підсумкових (контрольних) диктантів: бажано, щоб їх проводив учитель, батьки або ж хтось із однокласників у порядку взаємодопомоги. Крім того, посібник містить вправи для самостійного виконання з посиланнями на матеріал вказаних текстів диктантів. Таким чином, посібник розрахований як на індивідуальну роботу старшокласників та абітурієнтів, так і на групову або колективну роботу школярів на уроках.Зміст поданого матеріалу виходить за межі вимог чинної програми з української мови.

ЗМІСТ

ПЕРЕЛІК ОСНОВНИХ ОРФОГРАМ

6

УЖИВАННЯ ВЕЛИКОЇ ЛІТЕРИ


17

ПРАВИЛА ПЕРЕНОСУ СЛІВ З РЯДКА В РЯДОК
ПРАВОПИС СЛІВ З НЕНАГОЛОШЕНИМИ ГОЛОСНИМИ

НЕНАГОЛОШЕНІ ГОЛОСНІ ЗВУКИ

19

ПРАВОПИС І ТА И В КОРЕНЯХ УКРАЇНСЬКИХ СЛІВ

23

ПРАВОПИС О ТА А В КОРЕНЯХ УКРАЇНСЬКИХ СЛІВ

26

НАПИСАННЯ И – І В ІНШОМОВНИХ СЛОВАХ

28

ПРАВОПИС СЛІВ З ДЗВІНКИМИ Й ГЛУХИМИ ПРИГОЛОСНИМИ
УПОДІБНЕННЯ ПРИГОЛОСНИХ

33

СПРОЩЕННЯ В ГРУПАХ ПРИГОЛОСНИХ

38

УЖИВАННЯ М’ЯКОГО ЗНАКА

43

УЖИВАННЯ АПОСТРОФА


51

М’ЯКИЙ ЗНАК І АПОСТРОФ В ІНШОМОВНИХ СЛОВАХ


55

СПОЛУЧЕННЯ ЛІТЕР ЙО, ЬО

59

ЧЕРГУВАННЯ ЗВУКІВ

ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ

62

ЧЕРГУВАННЯ ПРИГОЛОСНИХ

68

ПОДВОЄННЯ БУКВ

ПОДВОЄННЯ БУКВ УНАСЛІДОК ЗБІГУ

85

ПОДОВЖЕННЯ М’ЯКИХ ПРИГОЛОСНИХ

90

НАПИСАННЯ НН У ПРИКМЕТНИКАХ І ПРИСЛІВНИКАХ

96

ПОДВОЄННЯ БУКВ В ІНШОМОВНИХ СЛОВАХ


103

НАПИСАННЯ ПРЕФІКСІВ

ПРЕФІКСИ РОЗ-, БЕЗ-

109

НАПИСАННЯ ПРЕФІКСА З-(С-)

112

НАПИСАННЯ ПРЕФІКСІВ ПРЕ-, ПРИ-, ПРІ-

114

НАПИСАННЯ СУФІКСІВ

НАПИСАННЯ СУФІКСІВ -ИВ, -ЕВ-(-ЄВ)

117

НАПИСАННЯ СУФІКСІВ ИНН(Я), -ІНН(Я

119

НАПИСАННЯ СУФІКСІВ –ИЧК, -ИЧОК, -ЕЧОК

122

НАПИСАННЯ СУФІКСІВ -ОВ-, –ЕВ- (-ЄВ-)

124

НАПИСАННЯ СУФІКСІВ –ИЗМ, - ИСТ

128

НАПИСАННЯ СУФІКСІВ -ИР, -ІР


132

СКЛАДНІ СЛОВА
ПРАВОПИС СКЛАДНИХ СЛІВ


134

ПРАВОПИС СЛІВ ІЗ ЧАСТИНАМИ ПІВ-, НАПІВ-

144

ПРАВОПИС СКЛАДНОСКОРОЧЕНИХ СЛІВ


146

Каталог: avatar
avatar -> Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Залучити учнів до цілеспрямованої навчальної діяльності можна за умови, якщо вони чітко знають, усвідомлюють, що саме будуть вивчати на уроці, якого результату повинні досягнути
avatar -> Календарно-тематичне планування уроків з української літератури 11 клас (академічний рівень) ІІ семестр
avatar -> В. Симиренко відоме І невідоме про володимира симиренка
avatar -> Психологічні рекомендації вчителям щодо роботи з дітьми-переселенцями у конфліктний та постконфліктний період
avatar -> Тарас Григорович Шевченко народився 25 лютого (9 березня за н ст.) 1814р в с. Моринці Звенигородського повіту Київської губернії
avatar -> Формувати вміння висловлювати судження про письменника і його творчість на основі аналізу його біографії й оцінки іншими мит-цями
avatar -> Клас І. Побудуйте роздум у публіцистичному стилі (об­сяг: 0,5 – сторінка), ствердивши або спростувавши одну з таких тез
avatar -> Творчість Блока вершина російського символізму
avatar -> Заходи щодо відзначення в 2010 році 90-річчя з дня народження тричі Героя Радянського Союзу Кожедуба І. М. На виконання постанови Верховної Ради України від 19. 01. 2010 р


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17

Схожі:

Практикум частина перша 2004 передмова iconВступ Частина перша. Переплетені території, переплутані історії
Образи минулого — чисті й нечисті
Практикум частина перша 2004 передмова iconЧастина перша
Який бовдур зібгав на цьому всі кути? – невдоволено бурчав механік, силкуючись відкрутити гайки, що утримували товсте «камазівське»...
Практикум частина перша 2004 передмова iconЧастина перша розділ перший
...
Практикум частина перша 2004 передмова iconΜIван Багряний. Тигролови§ частина перша
...
Практикум частина перша 2004 передмова iconПрактикум з української літератури модуль №3
Зошит-практикум містить теоретичні та практичні завдання повного курсу нової програми з української літератури для студентів всіх...
Практикум частина перша 2004 передмова iconЧервоне І чорне Частина перша
Містечко Вер'єр — мабуть, чи не одне з наймальовничіших у Франш-Конте. Його біленькі будиночки з гостроверхими черепичними дахами...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка