Профтехосвіти у луганській областіСкачати 362,09 Kb.
Дата конвертації30.06.2017
Розмір362,09 Kb.


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ

ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР

ПРОФТЕХОСВІТИ У ЛУГАНСЬКІЙ ОБЛАСТІРозробка уроку

Виконала: викладач Котик О.М


м.МолодогвардійськМІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ МОЛОДІ І СПОРТУ УКРАЇНИ
Молодогвардійський професійний будівельний ліцей
Розробка уроку

Виконала: викладач Котик О.М.

м.Молодогвардійськ
Тема: МУЗИЧНІ РИТМИ АМЕРИКИ

Тема. Види і напрями сучасної популярної музики: джаз, блюз, хіп-хоп, рок- і поп-музика. Видатні музиканти і співаки

Мета: з'ясувати особливості американської музики через її взаємозв'язок із життєвими явищами, внутрішнім світом людини, релігією, історичними обставинами;

ознайомити учнів з особистостями музики Америки;

формувати вміння розрізняти основні стилістичні особливості напрямів сучасної популярної музики: блюзу, джазу, рок- і поп-музики;

виховувати повагу до світової музичної спадщини, зацікавленість її творами й митцями, збагачувати емоційний досвід учнів.Оснащення: презентація (додаток1), роздавальний матеріал («План аналізу музичного твору», один на парту); фрагменти музичних творів у виконанні JI. Армстронга, Б. Смітт, Б. Гудмена, С. Джопліна, Е. Преслі, В. Х'юстон, JL Мінеллі, Ф. Сінатри, Мадонни, М. Джексона та ін (додаток2).

Обладнання: ТЗН.

Терміни й поняття: «ґоспел», «спіричуелс», «джаз», «блюз», «регтайм», «свінг», «ритм-енд-блюз», «кантрі-енд- вестерн», «рок-н-рол», «поп-музика».

Музика своєю мелодією доводить нас до самого краю вічності і дає нам можливість впродовж декількох хвилин осягнути її велич.

Т. Карлейль

Таємниця музики в тому, що вона знаходить невичерпне джерело там, де мова замовкає.

Э. Гофман

Музика - посередниця між життям розуму і життям почуттів.

Л. Бетховен(слайд 2)

Музика не може мислити, але вона може утілювати думку.

Р. Вагнер


Музика - це розум, втілений в прекрасних звуках.

И. Тургенєв


ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

Бесіда за матеріалом минулих уроку з метою виявлення загальних рис східної музики.


 • Презентація сторінки «Індійський танець і китайська опера як невід'ємні складові культури Сходу» альбому «Культурна спадщина народів світу» (1—2 учні)

 • Які вам відомі жанри академічної, серйозної музики? розважальної музики?

 • Яка музика подобається вам? Чому?

  1. Мотивація навчальної діяльності

Повідомлення теми уроку(слайд 3)

 • Сьогоднішній урок ми почнемо з музики. (Учні прослуховують фонограму додаток2 №1Золотое ретро - Луи Армстронг - Отпусти Мой народ - Let My People Go )

Запитання:

• Чим відрізняються ці музичні твори та фрагменти від східної музики?  1. Викладення нового навчального матеріалу

Коментар. На початку уроку вчитель роздає учням план аналізу музичного твору (1 на парту).

План аналізу музичного твору

 • Визначте назву та виконавця музичного твору.

 • До якого напряму належить цей твір (блюз, джаз, рок, поп та ін.)?

 • Схарактеризуйте особливості стилю, до якого належить цей твір.

 • Які виражальні засоби найяскравіше відтворюють образний зміст музичного твору?

 • Які почуття та настрої він викликає?

Знайомство з видами й напрямами американської музики

Проблемне запитання:

Як ви думаєте, музика існує у світі сама по собі чи вона якимось чином пов'язана з життям людини? (Відповіді учнів.)

Бесіда з метою визначення, яким чином музика пов'язана з життям


 1. Розповідь учителя

Америка - батьківщина таких музичних напрямів, як джаз і блюз, кантрі , реп і хіп-хоп. Американські групи і виконавці завоювали мільйони прихильників по всьому світу (слайд 4).

Вступ(слайд 5) Прослуховування фонограм
(додаток2 №2).

Де б ви не почули джаз, його завжди набагато легше упізнати, ніж описати словами.

Але чому ж джаз виник саме на території Північної Америки, а не Південною або Центральною, де також було досить білих і чорних? Адже коли говорять про батьківщину джазу, його колискою завжди називають Америку, але при цьому зазвичай мають на увазі якраз сучасну територію США. Річ у тому, що якщо північну половину американського континенту історично заселяли, головним чином, протестанти (англійці і французи), серед яких було багато релігійних місіонерів, прагнучих обернути негрів в християнську віру, то в південній і центральній частині цього величезного материка переважали католики (іспанці і португальці), які дивилися на чорних невільників просто як на робочу худобу, не піклуючись про порятунок їх душі. Недивно, що саме в цьому ритмічному відношенні південна частина Нового Світу вже у наш час помітно вплинула на усю світову популярну музику, тоді як Північ дала в скарбницю сучасного музичного мистецтва щось інше, наприклад, спіричуелс і блюз.

Практична робота в зошитах.

Учні вносять ключові слова у таблицю «Музичні ритми Америки» протягом уроку.

Витоки

Перші форти білих людей в Гвінейській затоці на узбережжі Західної Африки виникли вже в 1482 р. Через 10 років сталася знаменна подія - відкриття Колумбом Америки(слайд 6). У 1620 р. на сучасній території США з'явилися перші чорні раби, яких зручно було переправляти на кораблях через Атлантичний океан саме із Західної Африки. За подальші сто років їх кількість зросла там вже до ста тисяч, а до 1790 р. це число збільшилося в 10 разів.

Якщо ми говоримо "африканський ритм",(слайд 7(додаток2 №3)) то потрібно мати на увазі, що західноафриканські чорні ніколи не грали "джаз" як такий - йдеться усього лише про ритм як складову частину їх буття на батьківщині, де він був представлений ритуальним "хором барабанів" з його складною поліритмією і багатьом іншим. Але раби не могли брати з собою в Новий Світ ніяких музичних інструментів, і перший час ним в Америці навіть заборонялося виготовляти саморобні барабани, зразки яких значно пізніше можна було побачити тільки в етнографічних музеях. До того ж ніхто з людей будь-якого кольору шкіри не народжується з готовим почуттям ритму, уся справа в традиціях, тобто в спадкоємності поколінь і навколишньому оточенні, тому негритянські звичаї і ритуали зберігалися і передавалися на території США виключно усно і по пам'яті від покоління до покоління афро-американських негрів.

Джаз виник в США в результаті синтезу численних елементів переселених музичних культур народів Європи, з одного боку, і африканського фольклору - з іншою. Мелодійний, а тим більше гармонійний початок, в африканській музиці розвинено в набагато меншому ступені, ніж в європейському. Музика для африканців має більш прикладне значення. Вона часто пов'язана з трудовою діяльністю, з обрядами. Музика виступає не самостійно, а в єднанні з танцем, пластикою, молитвою, декламацією.

Яке коріння має джаз?

Ми з'ясували, що ця музика породжена нащадками чорних невільників, завезених в Америку (Афроамериканське коріння.)Робочі пісні(слайди 8 - 9)

Очевидно, найпершим, початковим інструментом людини на Землі був все-таки його голос. Примітивний вокал був тією самою прамузикою, яка уперше зазвучала десь у виконанні гуманоїдів, хоча у нас, звичайно, немає тому прямих свідчень. Чи виконувалися такі пісні просто на дозвіллі або по яких-небудь соціальних приводах - ми теж не знаємо, але це не грає особливої ролі, бо в усякому разі з останніх трьох століть до нас достовірно дійшли, зокрема, так звані негритянські робочі пісні, які служили для координації зусиль працюючих людей, - на бавовняних плантаціях в полі, при виконанні розвантажень в порту, в каменоломнях або на лісоповалі, при прокладенні перших залізниць і де завгодно. Лідер заспівував головну смислову строфу , його колеги давали відповідь. Однією з таких найзнаменитіших "робочих пісень", що досі залишилися в репертуарі сучасних "фолксингерів" від Брауни МакГи (Brownie McGee) до Піта Сигера, є "Take This Hammer" анонімного автора ("Візьми цей молот і віднеси капітанові, скажи, що я втік і при цьому сміявся над ним").

Центральними персонажами цих пісень зазвичай бували легендарні американські народні герої - Джон Генрі, Буффало Біл, Поль Баньян, Лонг Джон та ін. Звичайно афро-американські чорні не мали монополії на робочі пісні, в усіх інших країнах і культурах були свої національні герої (скажімо, росіяни Ілля Муромец і Добриня Никитич) і свої власні пісні для виконання спільної роботи (наприклад, "Палиця, ухнемо").

Ці пісні вже мали характерні риси, які можна виявити потім в джазі, - взаємодія заспівувача і хору або вокальних груп, використання блюзового звукоряду, енергійна, крикообразна манера співу . Подібні пісні, що переходять у вигуки, мали спеціальну назву - холлерс ).

Духовна музика(слайди 10-13(додаток2 №4))

Важливу роль у формуванні афро-американськой музики грав процес навертання до християнської віри привезених з Африки рабів. Чорні не заперечували проти залучення до нової віри, адже вона давала їм надію на звільнення. Духовні співи північно-американських негрів, так звані "спіричуелс", виникли в США вже в 2-ій половині 18-го століття внаслідок навертання негрів до християнства. Спіричуелс поєднують в собі відмітні елементи африканських виконавських традицій (колективна імпровізація, характерна ритміка , особлива емоційність) із стилістичними рисами пуританських гімнів.

Релігійна музика американських негрів дуже різноманітна і включає такі види пісень, як:

-"ринг-шаут" (пісня "виконується" усім тілом під час танцю усіх учасників по кругу проти годинникової стрілки);

-"сонг-сермон" (гімни-проповіді)

-"госпел" і -"джюбили сонгс" (пісні прославляння з короткою, ритмічною мелодією)

-власне "Спіричуелс" з тривалою, плавною, безперервною мелодією.

Найбільш древнім жанром духовної музики вважається ринг-шаут - груповий танець негрів, що співають в молитві. У своїй кульмінації цей обряд досягає високого емоційного напруження, учасники його кричать, впадають в екстатичний стан. В той же час жанр спіричуелс - це церковні гімни, співи, що піддалися істотним змінам, що прийшли з ринг-шаут. Як правило, це колективна молитва з розділенням функцій проповідника і прихожан. Ранні спіричуел виконувалися без музичного супроводу, вони існували, як вокальний твір для соліста і хору. Вони були включені в першу збірку негритянських мелодій, яка називалася "Пісні рабів США" (1867р.). Після закінчення громадянської війни між Північчю і Півднем і відміни рабства в 1865 р., коли чорні уперше отримали деяке право поступати вчитися в інститути, при університеті Фіску в Нешвіллі в 1866 р. був організований негритянський вокальний ансамбль "Фіск Джюбілі Сінгерс", який незабаром вчинив свої концертні гастролі по країні і за кордоном.

Спіричуелс значно вплинул на зародження, формування і розвиток джазу.

Релігійна музика негрів як і раніше продовжує служити джерелом натхнення для усієї джазової традиції в цілому. Тому прикладом фрагменти з опери "Порги і Бесс" Джорджа Гершвіна, "Концерти священної музики" Дюка Елінгтона, "Джазова меса" Лало Шифрина і тому подібне

Модифікацією спіричуелс в застосуванні до нового століття став жанр госпел(слайд 14). Його назва походить від англійського слова "Євангеліє" . Госпел грунтується на євангельських текстах, але відмінності цим не вичерпуються. У госпел проникли багато елементів джазу, у тому числі в ритміці, в характері вокалу, виконавцеві госпел нерідко акомпанують джазові музиканти. Цей жанр представляють не лише прекрасна виконавиця госпелу Махалія Джексон , але і джазові музиканти Луї Армстронг, Дюк Елінгтон , Хорас Сильвер(слайд 15(додаток2 №5)).

Блюз(слайд 16)

Блюз є представником світської музики американських негрів. Він є аналогом балад, завезених переселенцями із Старого Світу, але з характерними афро-американськими рисами. Саме слово "блюз" розшифровується, як "блакитний", "сумний", "меланхолійний". Це довгі протяжні пісні, текст яких завжди містить деяку недомовленість, емоційність. Виконання старих блюзів було прерогативою бродячих співаків, яких можна було зустріти дуже часто на Півдні Сполучених Штатів.

Дата народження блюзу, ймовірно, ніколи не буде визначена, але відомо, що він з'явився десь в середині минулого століття, а його старі форми були поширені ще при рабстві. У кінці минулого століття блюз влаштувався в містах - це "класичний (чи міський) блюз", його розквіт - 20-і роки нашого століття. Поезія блюзів по-народному проста, барвиста й іноді повна гумору, тематика їх текстів украй різноманітна. У блюзах співається про нерозділене кохання, втрачену людську гідність і несправедливе відношення, про непосильну працю і неволю, про те, що кохана покинула місто, про різні стихійні лиха, про тугу по своїй батьківщині або про власну бідність і убогість і тому подібне(слайд 17). Очевидно, першим блюзовим співаком була людина, яка своїми словами з експромтною придуманою мелодією розповів свою історію.

Музикант, який став збирати і записувати на ноти фольклорний блюзовий матеріал, а також створював і свої власні твори - Уільям Крістофер Хенді, що отримав прізвисько "Батько блюзу"(слайд 18). Вже в 1912 р. їм була видана перша нотна збірка блюзів, в 1914 р. він вигадав свій найзнаменитіший "Сен-Луї блюз".

Виконавцями блюзу, в основному, були чоловіки, але вихід блюзу на естраду на початку 20-х років привів до появи в цьому жанрі жінок, багато хто з яких досяг незвичайних висот, затьмаривши чоловіків. Власниці потужних, часто низьких голосів, яскравої виразності, багатої пластики залишили величезний слід в історії джазу і блюзу. Серед них Гертруда "Ма" Рейні, "Імператриця" блюзу Бессі Сміт, Альберта Хантер та ін(слайд 19 (додаток2 №5)). Подальший розвиток блюзу протікав у рамках т.з. "сучасного" блюзу, що має цілий ряд видів, з яких варто окремо відмітити ритм-енд-блюз. Це розважально - танцювальний напрям, що ввібрав в себе риси не лише блюзу, але і спіричуелс. Воно пішло шляхом спрощення і стандартизації музичної мови, характерне для поп-музики. З'явився цей стиль ще в 30-і роки, досяг піку свого розвитку в 50 - 60 - і роки і послужив відправною точкою для народження рок-н-ролу, рок-музики та багатьох інших напрямів сучасного музичного світу. З ритм-енд-блюзом пов'язані такі імена, як Джо Тернер, Рей Чарльз, Ті-Боун Уолкер.

Прослуховування фонограм. (додаток2 №6, №7)

Театр менестрелів(слайд 20)

Американська народна музики минулих століть до певної міри теж була явищем синтезу білих і чорних традицій, оскільки зерна з сховища вже існуючого міського фольклору падали на чудовий грунт негритянського таланту. Ці традиційні балади прийшли в Америку завдяки різним культурам і виконувалися по-різному. Деякі з них співалися для пасивної розваги, інші призначалися для танців. З часом ця музика стала виконуватися не лише місцевими любителями, але і гастролюючими професіоналами, які таким чином сприяли поширенню і змішуванню різних стилів.

З цих старовинних американських балад, що дійшли до нас, напевно найбільш знаменитою є пісня анонімного автора "Франки і Джоні". Вважають, що вона з'явилася на світ десь в 40-50-х роках 19-го століття.

Першим достовірно народним композитором США, чиє ім'я в минулому столітті стало відоме всьому світу, був Стівен Коллінс Фостер (1826-1864), результати пісенної творчості якого поширювалися по Америці з такою швидкістю і їх популярність виявилася такою міцною в часі, що ще за життя автора його пісні (їх було написано близько двохсот) стали ототожнюватися з народним мистецтвом - це "Будиночок над річкою", "Мій старий будинок в Кентуккі", "Про Сусанна" і так далі. Особливість його музики полягала в тому ж самому синтезі, поетичному узагальненні рис і білого і негритянського фольклору усередині типових форм американського музичного театру.

Музичний театр менестрелів - це ще одне з важливих джерел походження джазу. Білі плантатори і їх чорні раби постійно знаходилися у свого роду симбіозі, оскільки їх життя практично проходило на видноті один у одного. Хазяїв бавила манера негритянських простолюдинів ходити, одягатися, співати, танцювати, розмовляти із смішним акцентом, їм це усе здавалося неймовірно комічним. Так на початку 19-го століття вже з'явилися перші білі артисти, які, зачорнивши собі обличчя фарбою або паленою пробкою, стали виступати на сцені, зображуючи пародії на деякі псевдонегритянські типажі. "Менестрелями" називали мандруючих народних співаків, музикантів і акторів, хоча американські менестрелі не мали ніякого відношення до своїх давніх колег, що працювали швидше по аналогії із скоморохами.

У США це був комедійний балаганний театр, який спочатку створювався силами тільки білих артистів, що гримувалися під негрів та імітували негритянську манеру співу і характерні рухи тіла. Особливо популярним такий театр у американському світі розваг був приблизно з 1840 по 1910 роки. Людиною, яка висікла іскру, що запалила еру менестрелів, був англійський актор Томас Райс (1808-1860), що відоміший під своїм професійним ім'ям "Джим Кроу", уперше виступив на сцені в 1828 р. Приблизно до 1843 р. різні артисти цього специфічного жанру були об'єднані в одне велике шоу під назвою "Вірджинія менестрел" в Нью-Йорку, а потім з'явилося багато різних великих компаній менестрелів, які гастролювали по всій країні, часто довго виступаючи на одному місці. Пізніше прийшли інші видатні співаки і актори менестрельної сцени - такі, як Уільям Генрі Лейн (1825-1862), відомий під ім'ям "Юба", Деніель Декатур Емметт (1815-1904) і так далі(слайд 21).

Після закінчення громадянської війни в США почався справжній бум мистецтва менестрелів. У виставах стали брати участь справжні чорні, яким не потрібно було фарбувати обличчя і когось пародіювати, і "менстрел шоу" фактично давали необмежені можливості для використання негро-американськой музики. Менестрелі раз і назавжди познайомили широку публіку з багатьма характерними рисами музики американських негрів.

Регтайм(слайди 22-24(додаток2 №8))

Регтайм - ще один специфічний жанр афро-американської музики, що склався до кінця XIX століття. Слово це означає "рваний" або "розірваний час. В цей час в Європі бурхливо розквітала романтична фортепіанна школа, що включала у свій репертуар музику від Шуберта, Шопена і Листа до маршів і польок. Усе це звучало і в Сполучених Штатах, але в типовому афро-американському вираженні: з використанням потужного, порою складного ритму і з більшою динамікою, інтенсивністю. Джерелом регтайму стала творчість спочатку провінційних негрів - піаністів. Однією з головних причин поширення регтаймів стала надзвичайна популярність в США минулого століття фортепіано, яке мало бути в кожному "пристойному" будинку. Особливу популярність отримав регтайм в кінці минулого століття в Сент-Луісі, Канзас-Сіті, в містечку Седалія (шт. Міссурі), в Техасі. Якраз у цьому штаті народився найзнаменитіший виконавець і композитор цього жанру Скотт Джоплін. Окрім Скотта Джопліна можна назвати ще немало інших авторів і виконавців популярних регтаймів, у тому числі Джеймса Скотта, Джозефа Лемба. Як концертний жанр, регтайм відроджувався кілька разів і в післявоєнний час. Він виконувався, як піаністами - віртуозами, так і великими оркестрами.

Стилі джазу(слайд 25).

Новоорлеанський стиль

Нарешті, усі ці історичні витоки джазу зі своїм релігійним (спіричуелс) або світським (блюз) змістом, включаючи робочі пісні або популярну музику минулих століть, відносилися в основному до вокальних форм виконання, а найперший джазовий стиль, який дійсно вважається найпершим упродовж усієї столітньої історії джазу, є все-таки чисто інструментальним. Як уже згадувалося, він був пов'язаний з музикою вуличних духових оркестрів, переважно в Новому Орлеані, головному місті південного штату Луїзіана, який приєднався до США на початку минулого століття, коли французький імператор Наполеон продав його Америці.

Стиль Чикаго

У 1917 році, у зв'язку зі вступом Сполучених Штатів в Першу світову війну, влада оголошує Новий Орлеан стратегічно важливим містом і закривають розважальні заклади, що давали роботу численним музикантам. Через це починається потужна міграція музикантів на Північ, в першу чергу в Чикаго, де до початку 20-х років концентруються кращі музичні сили, як з Нового Орлеана, так і з інших міст США.

У Чикаго концентрується і цілий ряд зірок з Нового Орлеана: Сідней Беше, Фреді Кеппард, Джиммі Нун та молоді музиканти, зірка яких зійшла вже в період Чикаго - Ерл Хайнс, Бікс Бейдербе, Бад Фрімен, Бені Гудмен, Джин Крупа. Біла музична молодь прагнула наслідувати чорних ветеранів. Це не цілком вдавалося, проте породжувало новий стиль, в якому домінувала особа, індивідуальність. В цей же час в джаз починає входити новий інструмент - саксофон, що зайняв згодом широку нішу в джазовому інструментарії.

У Чикаго в повну силу розкрився талант Луї Армстронга, що організувало свої знамениті "Гарячі п'ятірки" і "Сімки".

В цей же час виникає характерний стиль співу джазових інструменталістів. Характерний приклад - добре відомий спів Луіса Армстронга і його ж "скет" - складовий спів, яким він наслідував свої ж соло на трубі.

Епоха свінгу

Цей стиль вимагав від музикантів хорошої техніки, знання гармонії і принципів музичної організації. Головна форма - великі оркестри, що отримали неймовірну популярність серед широкої публіки в другій половині 30-х років.

Склад оркестру поступово придбав стандартну форму. Він включав від 10 до 20 чоловік. Найбільш характерний його інструментарій: труби, тромбони, саксофони, кларнет, фортепіано, гітари, ударні інструменти.

Записи Луї Армстронга(додаток2 №10)

2. Виступи учнів із повідомленнями,підготовленими індивідуально

1-й учень (інформаційна довідка про Луї Армстронга) (слайд 26).

Одним із найвпливовіших і найважливіших музикантів в історії джазу був Луї Армстронг (англ. Louis Armstrong; 04.08.1901— 06.07.1971; хоча точна дата народження наразі не встановлена) — вокаліст, композитор, творець і керівник джазових оркестрів і ансамблів, кіноактор. Він створив віртуозний імпровізаційний виконавський стиль гри на трубі, якому властиве вільне трактування мелодій.

Луї народився в Новому Орлеані, на батьківщині американського джазу. Дитинство його минуло в одному з бідних кварталів міста, де панували свої закони, що не завжди збігалися з офіційними. Армстронг заробляв на життя за допомогою музики. Спочатку він грав у складі духових оркестрів у барах і на річкових пароплавах, у спортивних залах, на танцях і святах.

1917 року він уже керував одним із джаз-бендів. Доленосною була його зустріч із Джо Олівером, який став його першим наставником. 1922 року він запросив Армстронга другим корнетистом до свого оркестру у Чикаго. Тут Луї вперше почав грати на трубі. Уважають, що саме Армстронг розробив особливу манеру виконання — спів «скетом» (різновид джазового співу, коли мелодію імпровізують, додають до неї безглуздий набір слів; тут спів стає своєрідним додатковим інструментом).

Глухо-горловий голос Армстронга-співака викликав неоднозначну реакцію: його порівнювали то із залізною тирсою, то з рослинною олією на наждачному папері.

Але головним у нього було інше — яскраво емоційна манера виконання, що супроводжувалася білосніжною посмішкою.

Неперевершене звучання «Хэлло, Долли!» у виконанні Луї Армстронга залишиться в пам'яті поціновувачів джазової музики. «Блюз наповнює мене з голови до п'ят, я сумний сьогодні, я сповнений тривожних передчуттів, коли я йду на Західну околицю, де на мене чекає так багато страждань»,— так співається у цьому блюзі.(Слухання фрагмента пісні «Хэлло, Долли!» у виконанні Луї Армстронга. (додаток2 №9) Аналіз твору за запропонованим планом.)

Запитання: • У чому ж неповторність особистості Луї Армстронга?

 • Чому в усьому світі його визнають як неперевершеного виконавця джазової музики?

Висновок: Армстронг віртуозно володів інструментом, приніс у джаз гру у високому регістрі, збагатив палітру джазу унікальними звуками. Відчував форму музичного твору. Його кращі роботи — драматичні мініатюри. Заслуга музиканта полягає в тому, що він перетворив джаз із колективної музики на мистецтво сольної гри.

Розповідь вчителя.

До класики світового джазу належать творчість таких музикантів, як Луї Армстронґ, Елла Фітцжеральд, Бешіі Гудмен, Чарлі Паркер, Бессі Сміт, Біллі Холлідей, Глеп Міллер.

Із 1920-х pp. джаз здобуває дедалі більшу популярність у всьому світі, у тому числі й тодішньому СРСР. Перший джаз-оркестр був створений Валентином Парнахом у 1922 р. Перший професійний джазовий колектив Олександра Цфасмана дебютував у 1927 р. Із 1929 р. ленінградці слухали джаз-капелу Георгія Ландсберга. Багато для розвитку джазу зробили Олександр Варламов, Микола Мінх, Леонід Утьосов, пізніше — Олег Лундстрем та Анатолій Крол. Композитор Ісаак Дунаєвський пов'язав свою творчість з оркестром Леоніда Утьосова, який знявся у фільмі «Веселі хлопці». Чимало джазових творів було в репертуарі К. Шульженко, серед сучасних виконавців — Л. Доліної, І. Отієвої(слайд 27).

Запитання: • Як ви вважаєте, яка джазова музика за сприйняттям?

 • Загалом джаз це легка чи серйозна музика? (Кожен з учнів може висловити свою думку, за допомогою вчителя вони готують відповідь: джаз легка і серйозна музика водночас; це відображення життя, наскільки різнопланове життя настільки різноманітний і джаз.)Сучасний блюз(слайд 28).

У кінці 40 - х і початку 50-х виник новий різновид - "ритм-енд-блюз" - це була міська модифікація класичного блюзу, що отримала поширення в негритянських районах найбільших міст США. Виконання характеризується неослабною емоційною напругою, гучним звучанням, підкресленням "блюзових нот".

Проте на початку 50-х проявився інтерес до цієї ритмічної музики і серед білих. Поступово виник зростаючий попит на п'єси "р-н-б" з боку білої молоді, а ряд музикантів звернулися до цього напряму, і вони стали активними пропагандистами "р-н-б" в ті роки, що потім зробило переворот в популярній музиці і привело до появи "рок-н-ролу". Мадді Вотерз влучно зазначив: «Ритм і блюз народили крихітку і назвали її рок-н-рол».

Коли білий гітарист Біл Хейлі(слайд 29) записав зі своєю групою знаменитий ритм-н-блюзовий номер "Рок навколо годинника" 12 квітня 1954 р., дата виходу цього запису відтоді вважається днем народження "рок-н-ролу", а сама ця тема - його гімном(Слухання фрагменту пісні «Rock Around the Clock» ( «Рок навколо годинника» у виконанні Білла Хейлі.) (додаток2 №11).

В ті роки на радіостанції в Клівленді з'явився білий дискжокей Алан Фрід (1922-1965), який почав регулярно випускати в ефір записи артистів "ритм-енд-блюзу". Саме він вивів негритянських авторів і артистів "ритм-енд-блюзу" із-за расової завіси і представив їх широкій аудиторії білих тинейджерів. У нападі натхнення він назвав ці записи "рок-н-ролом" і популяризував цей термін серед молоді всього світу.

На початку 1980-х років в американському місті Клівленді було створено Зал Слави рок-н-ролу. Для того щоб потрапити до меморіалу Залу Слави, необхідно мати титул суперзірки не менше ніж упродовж 25 років. Першими такої честі удостоїлися Елвіс Преслі, Peй Чарльз і англійський гурт The Beatles(додаток2 №16). .Виступи учнів із повідомленнями, підготовленими індивідуально

2-й учень (інформаційна довідка про Білла Хейлі). На початку 1950-х років записи «чорних» виконавців блюзу та ритм-енд-блюзу посіли у чартах верхні позиції поряд із «білими» виконавцями.

Ритм-енд-блюзові композиції почали виконувати не тільки афро-американці — наприклад, співак у стилі кантрі та вестерн на ім'я Білл Хейлі (англ. Bill Haley, повне ім'я — Вільям Джон Кліфтон Хейлі; 06.07.1925—09.02.1981).

1953 року він записав кілька пісень, що не тільки увійшли до американського хіта-параду, але й згодом піднялися до 15-го місця. Наступного року він записав платівку з двома піснями: «Thirteen Women» («Тринадцять жінок») та «Rock Around the Clock» («Рок навколо годинника»). До речі, в одній зі своїх пісень.

Пізніше пісня «Rock Around the Clock» («Рок навколо годинника») прозвучала у фільмі «Шкільні джунглі», який мав у американських і британських підлітків приголомшливий успіх. Її показ в кінотеатрах супроводжувався безпрецедентними сценами: тинейджери виламували стільці в залі, оскільки проходи між рядами не вміщали всіх охочих танцювати. Пісня увійшла до американських чартів у травні 1954 року, а з липня упродовж 6 тижнів очолювала хіт-парад. Протримавшись у рейтингу 40 кращих пісень, композиція стала шлягером.

1957 року Хейлі став першим рок-музикантом із США, який гастролював у Великій Британії. Прибувши до Лондона, він упродовж 20 хвилин не міг пробитися крізь натовп, що зустрічав його, а на концерті в «Домініон-тіетр» його фанати так розійшлися, що деякі члени парламенту навіть намагалися ввести урядову заборону на рок-н-рол. Із часом, звісно, пісні Хейлі зникли з хіт-парадів, але за своє життя він продав більше ніж 60 млн платівок, що свідчить про славу рок-зірки першої величини.

Запитання: • Що характерно для рок-н-ролу? (Швидкий темп, використання молодіжного сленгу.)

 • Ви чули, мабуть, вираз «Король рок-н-ролу». Кого так називають? (Елвіса Преслі.)

3-й учень (інформаційна довідка про Елвіса Преслі) (слайд 30).

Елвіс Арон Преслі (англ. Elvis Aron Presley або Elvis; 08.01.1935—16.08.1977) народився у Тупіло (штат Міссісіпі, США), у бідній релігійній сім'ї. 1943 року Елвіс переміг на конкурсі юних талантів на ярмарку штатів Алабама і Міссісіпі, заспівавши «Old Shep» («Стара вівчарка»), а через декілька років батько подарував йому першу гітару.

У липні 1953 року Елвіс Преслі завітав до студії «Sun», щоб записати в подарунок матері її улюблені пісні. Він не знав, що робить перший крок у легенду. Співаком зацікавився власник студії — Сем Філліпс; невдовзі у виконанні Преслі було записано пісню «That's All Right, Мата» («Усе добре, мамо»), що прозвучала на місцевому радіо, а через два дні Елвіс підписав контракт із «Sun». У січні 1956 року вийшов перший сингл Елвіса Преслі «Heartbreak Hotel» («Готель горя»). Саме тоді відбувся його дебют на національному телебаченні. 1956 року співак одержав 6 «золотих дисків». Пісня «І Want you, I Need you, I Love you» («Я хочу тебе, я потребую тебе, я кохаю тебе», рок-н-роли «Don't Be Cruel» («Не будьте жорстокі») і «Houd Dog» («Мисливський пес») посіли перші позиції поп-чартів. Щорічно Преслі випускав 2—4 нових альбоми і велику кількість синглів.

У квітні 1977 року Е. Преслі востаннє працював у студії. 26 червня відбувся його останній концерт в Індіанаполісі. 16 серпня, у 42-річному віці, співак помер.

(Слухання фрагмента пісні «Heartbreak Hotel» («Готель горя» ) у виконанні Елвіса Преслі.) (додаток2 №12).

Російськомовна рок-музика (т. зв. російський рок) виникла в СРСР уже в 1960-70-х pp. і досяглася піку розвитку в 1980-х pp., продовживши розвиватися в 1990-х («Арія», «Парк Горького», «Слот», «Артерія», «Сплін» та ін.). Наприкінці 80-х pp. розвивається український рок («Брати Гадюкіни», «Воплі Відоплясова», «Океан Ельзи» та ін.) (слайд 31).

Музичний калейдоскоп.

Прослуховування фрагментів різних напрямів року та їх визначення учнями в класі (фонозагіис готується групою учнів заздалегідь самостійно).Поп-музика(слайд 32).

Розповідь учителя

Сучасна поп-музика формувалася паралельно з іншими жанрами, наприклад, рок-музикою, і не завжди виокремлено від них. У 1950-ті та 1960-ті роки її найтиповішою формою був так званий «традиційний поп» (traditional pop), який у СРСР було прийнято називати «естрадна музика», «естрада». Традиційний поп виконує співак-соліст під фоновий акомпанемент. У США естрада була тісно пов'язаною з джазом (Френк Сінатра), у Франції — з шансоном. Значну частину поп-музичної сцени США складають чорношкірі виконавці у жанрі соул.

У 1970-ті роки поп-музика витісняє рок-н-рол як основну танцювальну музику на дискотеках, і з цього часу танцювальна музика (dance music) є одним з основних напрямів у поп-музиці.

Завдяки появі музичного телебачення (зокрема, телеканалу MTV) у 1980-ті роки формується культура відеокліпів.

Зайняти місце серед зірок музичного шоу-бізнесу не просто. Але саме рівень затребуваності визначає статус артиста. Є у світі музичного шоу-бізнесу й високі титули королів і королев стилю.

Кого вважають королем поп-музики? (Майкла Джексона.)

Королевою? (Мадонну.)

Принцесою? (Брітні Спірс.)

Хоча такі титули, звичайно ж, умовні.

Хотілося б відзначити поп-виконавців, що максимально реалізували свій талант. Це Вітні Х'юстон, Мерая Кері (соул), Крістіна Аґілера, Шакіра, Роббі Вільямс, Джордж Майкл, Стінґ і багато інших.

У 1990-ті і 2000-ні роки до цього додається танцювальна електронна музика.Поп-музика (англ. pop music, скороченння від popular music — популярна, загальнодоступна музика) — поняття, що охоплює різноманітні стилі, жанри та напрями масового музикування. Нині — розважальна масова музика, що використовує стилі, жанри та форми року. Феномен поп-музики сформувався передусім в англомовних країнах Заходу як явище молодіжної культури.

 1. Виступи учнів із повідомленнями, підготовленими індивідуально

4-й учень (інформаційна довідка про Мадонну) (додаток2 №13).

Мадонна (англ. Madonna; повне ім'я Мадонна Луїза Вероніка Чикконе; нар. 16.08.1957) — американська поп-співачка, танцюристка, кіноакторка, продюсер, активіст добродійних та правоза- хисних організацій. Із нею зазвичай пов'язують словосполучення «королева поп-музики». Оскільки у продажу розійшлися 120 млн примірників її альбомів, «Книга рекордів Гіннеса» 2000 року визнала Мадонну найуспішнішою артисткою всіх часів. И власна компанія звукозапису Maverick Entertainment, створена 1992 року, що переросла 2005 року у Warner Brothers Records, зафіксувала міжнародний продаж її альбомів — понад 200 млн копій. За інформацією журналу Forbes, Мадонна є однією з найбагатших американських жінок у шоу-бізнесі. 2010 року Британська музична компанія PPL склала список найпопулярніших артистів останнього десятиліття, який очолила Мадонна, обігнавши навіть The Beatles. Найяскравіші студійні альбоми Мадонни — Like a Virgin (1984), Like a Prayer (1989), Erotica (1992), American Life (2003), Hard Candy (2008) та ін.

5-й учень (інформаційна довідка про Майкла Джексона) (додаток2 №14).

Майкл Джозеф Джексон (англ. Michael Joseph Jackson; 29.08.1958—25.06.2009) — американський співак, танцюрист і автор пісень, який досяг міжнародної популярності у віці 12 років як соліст дитячого гурту «П'ятірка Джексонів», а згодом став одним із найуспішніших сольних артистів у світі. Володар численних премій та нагород; уважається «королем поп- музики».

Найбільше визнання здобули три альбоми М. Джексона, записані під керівництвом продюсера Квінсі Джонса,— «Off The Wall» (1979), «Thriller» (1982) і «Bad» (1987), причому «Thriller» занесено до Книги рекордів Гіннесса як диск, що був розпроданий найбільшим накладом за всю історію музики (108 млн примірників станом на 2010 рік).

В активі М. Джексона 13 премій «Греммі», стільки ж разів його пісні посідали вищі щаблі американських чартів продажів. Двічі його ім'я занесено до Зали Слави рок-н-ролу — як учасника гурту «П'ятірка Джексонів» (1997), так і сольного виконавця (2001).

(Слухання фрагмента пісні «Billie Jean» ( «Біллі Джин» ) у виконанні Майкла Джексона. Аналіз твору за запропонованим планом.) (додаток2 №14).

6-й учень (інформаційна довідка про Вітні Х'юстон)

Вітні Х'юстон (англ. Whitney Houston, повне ім'я Вітні Елізабет Х'юстон; нар. 09.08.1963) — американська поп-співачка працює також у напрямах R&B та ґоспел. Одна з найуспішніших співачок світу. Кількість проданих нею записів становить 170 млн. примірників.

Вітні розпочала творчу кар'єру 1985 року. Зігравши одну з головних ролей та виконавши музичні партії у кінофільмі «The Bodyguard» («Охоронець»), стала популярною. Її балада «I Will Always Love You» («Завжди кохатиму тебе»), виконана у цьому кінофільмі, стала світовим хітом.Згідно з «Книгою рекордів Гіннеса», Х'юстон має найбільше нагород з-поміж артистів (6 «Grammy», 15 «Billboard Music Awards», 21 «American Music Awards», 2 «Emmy Award», 1 «BET Lifetime Achievement Award» таін.).

(Слухання фрагмента пісні «І Will Always Love You» ( «Завжди кохатиму тебе» ) у виконанні Вітні Х'юстон.) (додаток2 №15).

 1. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу

  1. Бліц-гра. Визнач види й напрями популярної музики. Назви їхні характерні риси.

Учні на слух сприймають фрагменти музичних творів різних напрямів і стилів і називають їх.

  1. Інтерактивна гра «Мікрофон». Питання для обговорення:

 • Які чинники вплинули на зміну музичних стилів і напрямів?

 • Які зміни у внутрішньому світі людини впливали на ці зміни?

(Кожен з учнів висловлює свою думку, учитель допомагає зробити висновок.)

  1. Закріплення вивченого матеріалу.

   1. Інтерактивна гра «Психологічний портрет музики Америки».

Клас ділиться на групи. Кожна група створює психологічний портрет одного з напрямів музики Америки: джазу, рок-музики, поп-музики.

(Наприклад, психологічний портрет джазу: стриманість, релігійність, поважність (від спіричуелз); ніжність, романтичність, мрійливість (від блюзу); весела вдача, життєрадісність у жвавість характеру (від регтайму) )

   1. Бліцопитування

 • Меланхолійна пісня-«скарга», пісня-«протест»:

а) шансон;

б) блюз;

в) свінг. • Стиль фортепіанної гри, для якого є характерним «рваний ритм», попередник джазу:

а) регтайм,

б) мініатюра;

в) рондо.


 • Зміщення акценту із сильної долі на слабку:

а) речитатив;

б) ритм;


в) синкопа.

  1. Підбиття підсумків уроку

 • Чи можливо уявити життя без музики?

 1. Домашнє завдання

а) Записати визначення: спіричуез, блюз, регтайм, диксиленд, імпровізація, джаз-оркестр, свінг, бі-боп, біг-бенд, чиказький джазовий стиль, риф, новоорлеанський стиль, ритм-н-блюз (ритм-енд-блюз), блюзмен, кантрі, соул, фанк, диско, «нова хвиля», рок-авангард, панк-рок, хеві-метал, психоделічний рок, інді, альтернативний рок, хард-рок, фолк- рок, блюз-рок, серф-рок, рокабілі, рок-н-рол, симфоджаз.

б) Учні класу об'єднуються у 2 групи («Мистецтвознавці театру Но» та «Мистецтвознавці театру кабукі») та готують повідомлення про театральне мистецтво Японії.
Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Профтехосвіти у луганській області iconЛуганської облдержадміністрації, навчально-методичний центр профтехосвіти у луганській області
Обладнання: портрет Дж. Джойса, виставка його творів, тексти есе, аудіозапис, мультимедійна система (презентація), словник літературознавчих...
Профтехосвіти у луганській області iconКонкурсу пошукових робіт «Сила, мужність, честь»
України під час проведення антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областях
Профтехосвіти у луганській області iconIi. Робота бібліотек області з юнацтвом Мережа бібліотек
Мережа бібліотек області станом на 01. 2015 року становить 576 книгозбірень, з них: обласних та 573 публічних бібліотек. В області...
Профтехосвіти у луганській області iconДержавний архів Херсонської області Бібліотечка архіву: Випуск 18 До 70-річчя створення Херсонської області
Херсонської області. 1944-2014 рр.: Збірник документів / Уклад.: А. В. Євдокимова, І. В. Лопушинська, І. Ю. Сінкевич, О. І. Стукалова,...
Профтехосвіти у луганській області iconЯготинська районна державна адміністрація Відділ освіти Яготинський районний будинок дитячої та юнацької творчості Методична розробка Козацтво на Яготинщині
Прилуцьким районом Чернігівської області, на сході з Пирятинським районом Полтавської області, на південному сході з Драбівським...
Профтехосвіти у луганській області iconДержавний архів донецької області архівні установи Донецької області
Архівні установи Донецької області: Довідник. Редкол.: Н. Д. Буценко (голова), А. В. Ситая, Л. І. Широбокова, І. В. Шишолік – Донецьк,...
Профтехосвіти у луганській області iconХарченко Віктор Григорович – виконувач обов’язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області
Народився 31 жовтня 1959 року в с. Вільшані Городищенського району Черкаської області
Профтехосвіти у луганській області iconДержавний архів полтавської області підсумки діяльності архівних установ області
Забезпечення збереженості та державний облік документів національного архівного фонду


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка