Районний методичний кабінет о. Генрі. «Останній листок»



Скачати 156,18 Kb.
Дата конвертації11.09.2017
Розмір156,18 Kb.
ТипУрок

ВІДДІЛ ОСВІТИ КАТЕРИНОПІЛЬСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

РАЙОННИЙ МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ



О.Генрі. «Останній листок».

Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів

7 клас

З досвіду роботи

вчителя зарубіжної літератури

Єрківської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Катеринопільської районної ради

Черкаської області

Романюк Світлани Володимирівни


Зміст



  1. Анотація ……….....................................................4

  2. Вступ ………...........................................................5

3. Розробка уроку «О.Генрі. «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів»……………………………………………6

  1. Бібліографія ……………………………………...24

На даний час актуальною педагогічною проблемою є використання у навчальному процесі інформаційно-комунікативних технологій. Однією з найефективніших форм використання медійних матеріалів є комп'ютерна презентація. ІКТ надають величезні можливості у розвитку здібностей дітей.

В роботі подані короткі відомості про життя та творчість американського письменника О.Генрі, фрагменти однойменного художнього фільму, музичні композиції гурту «The Last Leaf» , аудіотекст Лариси Уласовської.
Розробка уроку складена у відповідності до чинної програми із зарубіжної літератури.

Для вчителів зарубіжної літератури.



Вступ

Урок літератури - художньо-естетичний витвір, який дає знання, викликає в учнів художнє переживання та обмін емоціями. Це зумовлює безперервний пошук нового, свіжого стилю викладання і творчого діалогу між письменником, його твором, учнем і вчителем. Такий діалог дає можливість дітям активно оволодівати знаннями, розвивати творчі здібності. Адже учень має не відсиджувати урок, а відчувати свою власну причетність до всього, що відбувається на ньому.

Вчитель повинен спрямовувати свою роботу не тільки на отримання учнями інформації про твір, а й на формування творчої особистості з глибоким критичним мисленням, з умінням зробити правильний вибір у житті. Діти навчаються правилам спілкування, умінню рахуватися з чужою думкою, відстоювати власні погляди. Вони вчаться жити. І в цьому їм допоможуть уроки доброти О.Генрі, що спонукають радіти щирим людським почуттям, які можуть зробити життя в цьому несамовитому світі щасливим і осмисленим.

Тема. О. Генрі. «Останній листок».

Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів
Найкраще в добрих справах – це бажання їх приховати.

Блез Паскаль



Мета: познайомити учнів з життям та творчістю американського письменника О.Генрі, показати, що, творячи добро, можна подолати життєві труднощі;

розвивати вміння аналізувати художній твір та аргументовано висловлювати свої думки про проблему, яка вирішується на уроці;

виховувати людяність, прагнення творити добро іншим.
Обладнання: портрет О.Генрі, комп’ютерна презентація «О.Генрі. «Останній листок»», збірки новел О.Генрі, підручник, зошити.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і розвиток на їх основі умінь та навичок.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми і мети уроку.

Слово вчителя.

У кожного з нас є певні уявлення про те, якою має бути справжня людина. Але існують такі риси людських характерів, які сприймаються як аксіома: чесність, чуйність, добросердечність, шляхетність, здатність прийти на допомогу тим, хто потрапив у біду. Саме про це ми і будемо говорити при вивченні розділу «Краса чистих людських взаємин». Сьогодні ми знайомимося з американським письменником О.Генрі та його новелою «Останній листок».

Художні твори О.Генрі - це витоки добра, світла, життєрадісності та людяності, вони радують, захоплюють, пробуджують в душі надію й оптимізм. Письменник співчуває тим своїм героям, котрі найбільше потребують допомоги, прославляє тих, хто робить добрі справи, допомагає нам, читачам, зрозуміти сенс життя.
ІІ. Робота над темою уроку.

Комп’ютерна презентація .



  1. 1. Слайд № 3.




1. 2. Повідомлення «літературознавців»:

І.  О'Генрі - один з найпопулярніших американських новелістів початку XX століття. Він створив власний романтичний міф про "маленького американця". Письменник у своїх коротких динамічних новелах розкриває своєрідний психологічний закон «ланцюгової реакції добра»: добрі вчинки одного героя породжують добрі дії інших людей.

ІІ. О. Генрі - блискучий майстер короткого оповідання, а його новели - маленькі шедеври. Як вдало  відзначила І. Левідова (дослідниця творчості О. Генрі, автор монографії про нього), новели американського письменника - «...не поверхова імітація літературних прийомів - це завжди комічний бурлеск, маленька петарда, яка розриває соціально-побутові, психологічні штампи».


  1. 1. Слайд № 4.




2.2. Повідомлення «біографів»:

І. Батько Вільяма Сідні Портеа лікар Алгернон Сідні Портер був винахідником-невдахою, мати — Мері Джейн Вірджинія Свейн Портер померла від туберкульозу, коли Генрі було 3 роки. Тоді ж його батько та він переїхали до бабці по татовій лінії.

В дитинстві Портер дуже захоплювався читанням. Він читав буквально все. Його улюбленою книжкою була збірка казок «Тисяча і одна ніч».



ІІ. Портер закінчив середню школу своєї тітки Евеліни Марії Портер у 1876 році. Невдовзі вступає до вищої школи Ліндсей Стріт (Lindsey Street High School). Його тітка стала йому опікуном аж до 15 років. У 1879 році він починає працювати бухгалтером у аптеці свого дядька, а у 1881, у віці 19 років, він стає фармацевтом. Тут він проявив свій талант малювати шаржі на звичайних покупців та відвідувачів аптеки.

ІІІ. Портер помандрував із доктором Джеймсом К. Холлом до Техасу у березні 1883 року, сподіваючись, що зміна повітря стане сприятливішою для подолання постійного кашлю, від якого потерпав Вільям. Він поселився на ранчо, що належало Річарду Холлу, сину Джеймса у окрузі Ла Салле. Тут він надпрацює пастухом, кухарем, доглялає за дітьми і тваринами. На ранчо Сідні вивчив іспанську та німецьку мови, переважно від емігрантів. Він також багато часу віддає читанню класичної літератури.

IV. Після того як у Вільяма покращилося здоров'я, 1884 року він разом з Річардом вирушає до Остіна, де врешті вирішує залишитися. Протягом наступних кількох років часто змінює роботи: працює фармацевтом, креслярем, банківським касиром, журналістом тощо. В цей час починає писати твори.

Вільям Портер брав активну участь у громадському житті Остіна, був учасником драматичних гуртків, був прекрасним співаком та музикантом. Він грав на гітарі та мандоліні. В цей час одружується з Есол Естес — сімнадцятирічною дівчиною із заможної родини.



2.3. Хвилинка ерудита

Псевдонім письменника дуже часто помилково записують на зразок поширених ірландських прізвищ: О'Генрі. Існує кілька версій того, чому Вільям Сідні Портер обрав собі такий псевдонім, але остаточної відповіді немає.

Найпопулярнішою версією є: псевдонім О.Генрі письменник обрав тому, що шкільний учитель Портера не переставав захоплюватися здобутками американського фізика Джозефа Генрі, часто вигукуючи на уроках: «О, Генрі! Ти відкрив те-то й те-то…».

Проте існує й інша версія походження цього псевдоніма. Відбуваючи свій перший термін у в’язниці міста Колумбус, Портер у 1899 році написав оповідання «Різдвяний подарунок Діка-Свистуна». Вирішивши сховатися за псевдонімом, він згадав, як у свої юні роки, під час роботи в аптеці, йому часто доводилося користуватись довідником Етьєна Осіана Генрі. Позичивши у відомого фармацевта ініціал одного імені й прізвище, Портер отримав псевдонім О.Генрі, під яким і став всесвітньо відомим. Що ж стосується оповідання, то воно було відразу надруковане в «М'к-Крю меґезін». Проте і це ще далеко не остаточна версія походження «О.Генрі».

Також, можливо, псевдонім О'Генрі запозичено з відомої ковбойської пісеньки «Скажи мені, о Генрі, який там вердикт?». Ще одне гіпотеза — О.Генрі — тому що Портер використав перше-ліпше прізвище, яке йому спало на думку.


  1. 1. Слайд № 5.



3. 2. Повідомлення «літературознавців»:

І. Типова риса літературної манери письменника - несподівана розв'язка. До того ж, О. Генрі вніс багато нового в розвиток жанру американської новели, про що свідчать різноманітні жанрові різновиди його новелістики: новела-сатира, новела-анекдот, новела-гротеск, пригодницька романтична новела, новела-пародія тощо.

ІІ. Твори малого жанру вимагали від письменника особливих засобів виразності. Саме тому його новели насичені каламбурами, гумором. А ще письменник часто використовує образи та аналогії з літератури, Біблії, міфології, історії. Цікаві порівняння, влучні метафори для характеристики персонажів, їхніх портретів можна знайти майже у кожній новелі О. Генрі. У своїх спогадах Роберт Девіс розповідав, що письменник напружено працював над кожним словом, і йому, редактору, не доводилося правити жодного рядка.

  1. 3 Мозковий штурм: складання сенкану «О.Генрі»

( сенкан складається за схемою:

  1. Тема (1 іменник) - Що це таке?

  2. Опис (2 прикметники) - Яке воно?

  3. Дія (3 дієслова) - Що воно робить?

  4. Ставлення(речення з 4-х слів) - Як ви до цього ставитесь?

  5. Слово- синонім до першого слова).

Наприклад:

Письменник.

Талановитий, мудрий.

Розповідає, повчає, розважає.

Ввів в новелу дві розв'язки.

Геній.


  1. 1. Слайд № 6.



4.2.Повідомлення«літературознавця»:
"Останнiй листок" О. Генрi — одна з найкращих i найвiдомiших новел нью-йоркського циклу. Це зворушлива iсторiя самовiдданої дружби i самопожертви. Це сумна i майже трагiчна iсторiя, сповнена глибокого переживання за долю героїв, двох бiдних дiвчат-художниць Сью i Джонсi, що приїхали до Нью-Йорка iз провiнцiї. Вони мешкають у районi "дахiв XVIII столiття, голландських мансард i дешевої квартирної плати".

4.3. Слово вчителя

Новела «Останній листок» є взiрцем майстерної композицiї та вирiзняється динамiчним сюжетом. У нiй автор використовує такий прийом, як несподiвана кiнцiвка. Новела є прикладом "подвiйної розв'язки", тобто тут наявнi двi сюжетнi лiнiї: хвороба Джонсi i шедевр художника Бермана. Формально основною сюжетною лiнiєю є хвороба Джонсi, але тiльки формально. Насправдi головною подiєю у творi є самовiдданiсть Бермана. Обидвi лiнiї набувають остаточної несподiваної розв'язки тiльки наприкiнцi новели, коли Сью розкриває правду подрузi. Завдяки такому прийому О. Генрi тримає читача у станi напруження до самого завершення твору. Але цей прийом виконує ще одну функцiю — за його допомогою старий Берман в одну мить морально виростає у наших очах i перетворюється на символ самопожертви.



  1. 1. Слайд № 7.




5.2.Слово вчителя.

Вдома ви прочитали новелу «Останній листок» . І у вас уже склалася думка про цей твір, ви переповнені певними враженнями. Зараз ми переглянемо фрагменти американського художнього фільму за мотивами новели О.Генрі «Останній листок» і порівняємо наше бачення твору з художнім відтворенням постановника картини Варда Престона . Цей фільм англомовний, тому звук був видалений , і в нашій презентації музичний супровід здійснюється композиціями гурту «The Last Leaf» («Останній листок»), а текст читає диктор Лариса Уласовська.




  1. 1. Слайд №8.

6.2. Завдання: коротко опишіть головних героїнь твору.
(Сью і Джонсі - молоді художниці, які познайомились півроку тому, «побачили, що їхні погляди … цілком збігаються, і вирішили найняти спільну студію». Коли тендітна Джонсі захворіла, Сью виявила себе справжньою подругою. Вона працювала, щоб заробити гроші для лікування Джонсі, доглядала за нею. )


  1. 1. Слайд № 9.

    1. Завдання: «Містер Пневмонія» - що це чи хто це? (Хвороба)




    1. Словникова робота: пневмонія - запалення легенів.

8. 1. Слайд № 10.



8.2. Завдання: назвіть мрію, яку мала Джонсі і чому лікар назвав її дурницею? А чим вона була для дівчини?

(Намалювати Неаполітанську затоку, яка була для Джонсі символом недосяжної краси).


9.1. Слайд № 11.

9.2. Творча майстерня.

Інсценізація уривка від слів «Таких дурниць я ще не чула...» до слів « Я вийду на хвилинку, не більше. А ти лежи й не рухайся, поки не повернусь»
10.1. Слайд № 12.

10.2. Робота з підручником.



Цитатна доріжка: прочитати ті речення, які характеризують Бермана.
11.1. Слайд № 13.

11.2. Поетична пауза.

Учень читає вірш Л.Мазура «Останній листок» ( на фоні слайду № 2).
 Останній листок ...

(Згадуючи новелу О'Генрі)
Скажений осінній вітер,
Завивав в обіймах плюща,
Зриваючи листя сердито,
Зі старого чіпкого куща.

Ти дивилась покірно і тихо,


У заплакане , мокре вікно,
Де хитався, боровся із вітром,
На плющеві останній листок.

І воском стікала надія,


По тендітній свічці життя,
Картин - недописана мрія,
Манила тебе в небуття.

Та не здався листок у віконці,


Художник старий на стіні,
Найкращу картину й останню,
Написав у своєму житті.

Малюнок із фарби,як мрія...


Життя - тендітний росток,
В тобі народилась надія,
Коли впав останній листок.
12. Мозковий штурм «Маю свою думку»

Слово вчителя.

Найвища наука життя – мудрість, а найвища мудрість – бути добрим.

А «бути добрим» - це бути яким?
( Чуйним, щиросердним, уміти співпереживати, розуміти чужий біль, вчасно підтримати у важку хвилину тощо).
А от як говорять про доброту народні приповідки та видатні люди світової культури:

- Світ не без добрих людей.( Ця народна мудрість є визначальною).


-Доброму всюди добре.

-До доброї криниці стежка протоптана.

- Не жаль з доброго коня і впасти.

- Доброму чоловіку продовж, Боже, віку.

- Добро ходить тихо, а зло гримить і гуркоче.
- Раз добром нагріте серце – ввік не прохолоне. (Т.Шевченко)
- Доброта – це те, що ніколи не старіє. (Г. Торо)
- Пригорща добрих справ коштує більше діжки знань. (Дж. Герберт)

- Добро – це прекрасне в дії. (Ж.Ж.Руссо)

- Добро – це мова, на якій німі можуть говорити, і яку глухі можуть чути. (П.Бові)

- Тому, хто не пізнав науки добра, всяка інша наука приносить лише шкоду. (М.Монтень)

- Чим людина розумніша і добріша, тим більше вона помічає добра в людях. (Блез Паскаль)

- Добро, яке ти робиш від серця, ти робиш завжди для себе. (Л. Толстой)



13. Евристична бесіда:

  • Хто в творі виступає носієм добра?

(Сью і Берман)

  • Чи можемо ми вважати, що добром можна подалати життєві негаразди?

(Старий Берман врятував життя молодої дівчини, і разом з цим здійснив свою заповітну мрію – створив шедевр. Помираючи, художник знав, що виконав своє призначення на землі і життя він прожив недаремно.)
14. 1.Робота з епіграфом уроку.

Чи підтверджує О.Генрі слова Блеза Паскаля: «Найкраще в добрих справах – це бажання їх приховати»?


( Так, адже Берман нікому нічого не сказав. Промокнувши, старий безпорадно лежав у своїй кімнаті, доки двірник не знайшов його. Ніхто не зміг збагнути куди він ходив такої жахливої ночі…)
14. 2. Хвилинка ерудита.

Блез Паскаль (1623 – 1662) – відомий французький математик, фізик, літератор і філософ. Класик французької літератури, один з основоположників математичного аналізу, теорії ймовірності і проекційної геометрії, творець перших зразків обчислювальної техніки


ІІІ. Підбиття підсумків уроку.

Слово вчителя.

От і перегорнули ми останні сторінки зворушливої історії самовідданої дружби і самопожертви. У житті кожного може бути багато випробувань, від яких не можна ні втекти, ні сховатися. І потрібно самому уміти їх перемагати, не здаватися, не опускати руки. Та найбільшим щастям для вас буде, якщо поруч знаходитиметься вірна людина, доброта якої подолає ваші життєві негаразди. Адже «добро»- універсальне поняття й етична категорія, що означає, у самому загальному змісті, прагнення до щастя. У широкому змісті цей термін відноситься до всього, що одержує в людей позитивну оцінку, або сприймається ними як щастя, сяйво, радість і світло.



IV. Домашнє завдання.

  1. Повторити відомості про новелу, художню деталь, гуманізм.

  2. Індивідуальні завдання:

підготувати повідомлення про реальних людей

(знаменитостей чи близьких), які змогли подолати життєві негаразди.



Бібліографія

  1. О.Генрі. Останній листок: Оповідання. – К.: Молодь, 1983

  2. Зарубіжна література: Підручник для 7 кл. середніх загальноосвітніх закладів. – К.: Вежа, 2007.

  3. www.littak.org.ua/author.php?author

  4. http://www.lds.org

  5. http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E._%D0%93%D0%B5%D0%BD%D1%80%D0%B8

  6. http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=877266&content=music

  7. http://www.lsjunction.com/people/porter.htm

  8. http://www.ohenry.ru/

  9. http://o-henry.ru/

  10. http://www.bookaloud.ua

  11. http://libr.org.ua/book/84/2478.html

Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Районний методичний кабінет о. Генрі. «Останній листок» iconО. Генрі. Останній листок
«О. Генрі. «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів»
Районний методичний кабінет о. Генрі. «Останній листок» iconДомашнє читання. О. Генрі "Останній листок" "The
Обладнання: карта сша; магнітофон; записи музики в стилі "кантрі" та з кінофільму "Генерали піщаних кар'єрів"; малюнки-ілюстрації...
Районний методичний кабінет о. Генрі. «Останній листок» iconО. Генрі. Новела «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів

Районний методичний кабінет о. Генрі. «Останній листок» iconТема: О. Генрі. «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів. Втілення в образі Бермана найкращих людських рис. Гуманізм новели

Районний методичний кабінет о. Генрі. «Останній листок» iconТема: Новела як літературний жанр, її характерні ознаки, різновиди. О. Генрі як майстер світової новели
Тема: Новела як літературний жанр, її характерні ознаки, різновиди. О. Генрі як майстер світової новели. Провідні проблеми новели...
Районний методичний кабінет о. Генрі. «Останній листок» iconТема. Новела як жанр літератури. О. Генрі майстер новели."Останній листок"- гімн людині, яка здатна на самопожертву заради ближнього
...
Районний методичний кабінет о. Генрі. «Останній листок» iconЧемеровецька районна державна адміністрація Чемеровецький районний відділ освіти Районний методичний кабінет

Районний методичний кабінет о. Генрі. «Останній листок» iconТема.: Краса чистих людських взаємин. О'Генрі (1862-1910), "Останній листок"
У скрутну хвилину виявляється глибинна людська суть, справжня культура. Саме тоді у взаєминах із собою, зі світом, з іншими людьми...
Районний методичний кабінет о. Генрі. «Останній листок» iconВідділ освіти броварської рда районний методичний кабінет

Районний методичний кабінет о. Генрі. «Останній листок» iconМетодична розробка
Бурдейна В. В., методист комунальної установи «Тростянецький районний методичний кабінет»


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка