«Робота над вивченням нової букви в період навчання грамоти за букварем М. Д. Захарійчук»



Скачати 136,86 Kb.
Дата конвертації10.10.2017
Розмір136,86 Kb.

« Робота над вивченням нової букви в період навчання грамоти за

букварем М.Д. Захарійчук»

Автор Захарійчук Мар’яна

Буквар повністю відповідає державній програмі

Дібрані оповідання та віршики 124 сучасних авторів.

Спільне з іншими букварями:



  • поділ на 3 етапи ( добукварний, букварний, післябукварний);

  • на вивчення букви відведено 2 уроки;

  • на сторінках підручника ілюстрації і тексти доповнюють одне одного

Нове у створенні букваря:

  • текстова основа букваря

Не можна виривати з тексту слова.

На кожному уроці учні повинні слухати літературний текст протягом 1 хвилини.

Дібрані тексти не для читання, а для слухання.


  • тематичний підхід у основі

У центрі кожної теми поставили дитину:

Я- школяр Мої книжки

Я- школярка Я читаю

Моя родина Моя країна - Україна

Мої друзі

Моя школа

Основа – розвиток мовлення учнів;

Формування граматичних понять;

Має бути тема бесіди ( тема забезпечена текстом для читання та ілюстраціями)


  • впроваджується методика розвивального навчання

  • подається методичний супровід ст. 174-751

  • пропонуються прийоми роботи з новими граматичними поняттями

Наприклад: Тема: Моя родина ( сільська, міська родина) вперше дали поняття «немовні звуки» ( все, що ми чуємо від природи).

Мала дитина-то перлина,

творіння чисте, неземне.

Якщо до неї серце лине

вона і генієм зросте!
Тема: Закріплення звуків [ д ], [ д’], вивчення букви Д. Формування аудіативних умінь за текстом Михайла Козоріса. Звуко - буквенні зіставлення. Аналітико – синтетичні види роботи зі словами – назвами предметів, які намальовані у віночку. Розвиток мовлення за текстом М. Солтис. Диференційований підхід у формуванні вмінь читати.
Мета: закріпити звуки [д], [д’]; вивчити букву д; навчати читати слова, речення в тексті; розвивати в учнів фонетичний слух, мовлення мислення; спостерігати за вимовою звуків [д] – [т]; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати почуття краси любов та турботу до природи.

Хід уроку


  1. Організаційна частина уроку.

Не просто слухати,а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.


  1. Підготовчі артикуляційно – слухові вправи.

1. Артикуляційна гімнастика- розвиток рухливості органів мовленнєвого апарату. Відпрацювання правильних повноцінних рухів органів артикуляції – необхідно для правильної вимови звуків.

«Лопата» - відкрити рот і покласти широкий язик на нижню губу. Утримуємо та загинаємо пальчики, рахуємо до 10.

«Футбол» - у закритому роті натискувати напруженим язиком то на одну, то на іншу щоку ( «забиваємо голи»).

«Фокус» - здувати ватку з носа.

«Свічка» - уявити, що перед вами горить свічка. Спробуйте її загасити.

« Почистимо зубки» - кінчиком язика «чистимо» спереду нижні та верхні зубки

за стуленими губами.

« Конячка» - присмоктати язик до піднебіння, клацнути язиком. Клацати повільно, сильно. Розтягувати під’язикову зв’язку. Виконувати 10-15 разів.

« Голочка» - рот відкрити. Язик висунути далеко вперед, напружити його та зробити вузьким. Утримувати в такому положенні 10-15 с. Загинаємо пальчики, рахуючи до 10.

«Годинник»- висунути вузький язик. Тягнутися язиком поперемінно, праворуч, ліворуч. Рухати язиком з куточка рота в повільному темпі під лічбу. Виконати 10-15 разів.

- Робота за магнітною стрічкою літер

2. Виділення звуків [д], [д’] зі скоромовок, потішок.

Для відпрацювання правильного вимовляння голосних і дзвінких приголосних звуків доречно й корисно використовувати різноманітні скоромовки, потішки, промовлянки, насичені відповідними звуками, що потребують корекції в дитячому вимовлянні.

Му-му-му!- молока кому?

Ма-ма-ма – молока нема.

Мо-мо-мо – зараз подамо.

Ми-ми-ми – напилися ми.

Наш Прокіп зварив окріп,

до окропа кинув кропу.

Буде юшка для Прокопа.

Не турбуйте курку-

Клює курка крупку

Крупка дрібненька.

Курка рябенька.


На цьому уроці доцільно опрацювати скоромовку:

На дворі трава, на траві дрова.




  • повільне промовляння скоромовки вчителем;

  • повільне промовляння скоромовки учнем;

  • прискорення темпу вчителем;

  • прискорення темпу вчителем спільно з учнями;

  • прискорене промовляння скоромовки окремими учнями.

3. Вправи для розвитку зіркості до буквеного складу слова. ( вправи на увагу)





  • Прочитайте слова, що відрізняються однією буквою:

Бак парта кора мак чайка пити

Рак карта нора рак майка лити

Мак пора лак гайка шити

Лак лайка жити

Так байка бити

Гак


  • Прочитайте слова, замінюючи букву, що позначає голосний звук, на іншу:

Бак дім нас булка

Бік дим ніс білка

Бук дам балка

Бик


  • Прочитайте слова із зворотним порядком букв і складів:

Кіт – тік

Насос - сосна

Нора - рано

Байка – кабан

- Прочитайте слова, які різняться буквеним складом:

Вибігти - прибігти

Полетіти – залетіти

Питання – запитання

Поновити - обновити

Читати – прочитати



  • Прочитайте, додаючи в другому слові звук, назвіть його:

Ріка – річка

Риба – рибка

Груша – грушка

Вчитель пропонує учням прочитати слова і пояснити різницю в буквеному складі та значенні:



  • скажіть слова з іншими словом;

  • складіть невелике речення.

Для запам’ятовування наголосу корисно заучувати вірші. Ритм вірша підкаже правильний наголос:

Йде зима в поля, гаї…

В неї сніг та хуртовина,

Довга ніч коротка днина.



III Робота над текстом з метою слухання, моделювання, аудіювання.

(маленькі тексти вгорі лівої сторінки)

Дитина повинна чути живий звук у живому мовленні.

К. Ушинський

Цей текст учитель використовує для подачі нової букви й закріплення вивчених звуків у добукварний період. У виділених словах тексту потрібний звук стоїть у зручній позиції і легко виокремлюється.

Вивчення нового матеріалу розпочинається з повідомлення теми уроку, після чого вчитель пропонує дітям послухати текст й запам’ятати слова із звуками [д] [д‘].


Алгоритми подальшої роботи ( при закритих букварях):

  • Виразне читання тексту вчителем( учень має зберегти враження від читання вчителя до кінця уроку);

  • Аналізування змісту тексту;

  • Виокремлення слів із відповідними буквами( ці слова виділені);

  • Створення звуко – складових моделей слів;

  • Установлення місцезнаходження звука в слові;

  • Характеристика звука;

  • Позначення його відповідною буквою;

  • Характеристика структури букви;

  • Її місцезнаходження в українській абетці;

  • Робота над розворотом букваря;

  • Читання злиття звуків.

Наприклад: - читання тексту вчителем ст. 98;

- аналіз змісту тексту;

Про кого розповідається у тексті?

Де зустрілися пташки?

Чому засміявся старий ліс?

Словникова робота ( цікава інформація про пташок, розгляд ілюстрації із зображенням зяблика та синички) слухання співу пташок.



  • Яка казкова пташка зустрілася у цьому тексту?


Робота з текстом:

  • Я вам прочитаю текст, а ви спробуйте запам’ятати слова зі звуками д д ( буквар згорнутий)

  • Назвіть, які слова зі звуками [д] [д’] ви запам’ятали?

  • Розкрийте букварик. Які пташки розмовляли між собою?

  • Слідкуйте пальчиком, а я буду читати. Повторне читання тексту вчителем.

  • Гра «Оплески»

Я ще раз прочитаю вам текст, а ви вловлюйте слова зі звуками д д, плескаючи в долоні.
Висновок: на письмі звуки [д] [д’] позначаються буквою «де» ( показ зразка друкованої літери).

  • виокремлення з тексту слова «дідуган»

Дідуган

  • створення звуко - складової моделі слова «дідуган»( учні викладають звукові моделі слова відповідними фішками на партах, учитель виконує звуковий аналіз слова на дошці)

= ○ l -- ○ l -- ○ –

  • характеристика звука

Сьогодні ми будемо вивчати такий звук, який утворюється губами. Губи міцно стискаються і струмінь повітря розриває цю перешкоду. Який цей звук голосний чи приголосний? Упізнайте такий звук у словах « дрімали» « дідугани».

  • показ картки з відповідною буквою ( мала та велика літера)

  • характеристика структури букви ( зіставлення малої та великої літери: за формою однакові, а за розміром різні). На що схожа буква «де»? Читання казки про літеру ( на картці)

  • розгляд місцезнаходження літери «де» в українській абетці ( на плакаті) та магнітній стрічці

  • Робота над розворотом букваря ( діти знаходять літеру «де», називають відповідний до неї малюнок, будують його звукову модель)

Дуб -- ○ --
3. Розгляд та аналізування сюжетного малюнка

Доцільно звернути увагу на відповідність малюнка і тексту.



  • Яке місце зобразив художник на малюнку?

  • Які пташки зустрілися на лісовій галявині?

  • Коли відбулася ця зустріч?

  • Як виглядає казкова пташка « жовтобрюшка»?

IV. Вправи з читання



  1. Читання променеподібної таблиці складів з буквою д:

Променеві таблиці, які подані під сюжетним малюнком, дають змогу формувати в учнів техніку читання злиття з вивченою буквою, а також буквосполучення з нею.


  1. Читання лінійної таблиці складів ( за таблицею на дошці)

Читають учні одного ряду ( цей ряд встали)

Читаємо тихо

Читаємо голосно

Читаємо повільно

Читаємо швидко

Слова на таблиці показує один із учнів.




  1. Читання колонок ( стовпчиків) слів.

Одним із найважливіших структурних елементів сторінкового розвороту Букваря, призначеного для ознайомлення з новою літерою та її звуковими значеннями є колонки ( стовпчики) слів.

  • для формування способу читання ( за подібністю, шляхом нарощування літер або навпаки, - відсікання їх:

ди l ні плід плоди ді l ти

ті l ні пліт плоти ди l ти l‌ на

- добір в одну колонку слів зі спільними частинками за звуковим складом ( не обов’язково ці слова є спільнокореневими).

4. Аналіз предметів, намальованих у «віночку».


  • Вимовте слова-назви предметів, які намальовані у «віночку»

  • Що поєднує всі ці слова?

  • Що поєднує зображене у «віночку»?

  • Вимовте слова-назви предметів із твердим звуком [д] ( помідор,дельфін, виноград, троянда)

  • Вимовте слова-назви предметів із м’яким знаком [д’] ( гладіолус, дятел, жолудь)

  • Вимовте слова, які відповідають на питання хто? Що?

  • Зіставлення звукових моделей з відповідними словами, назвами предметів.

  • Назвіть предмети червоного кольору( помідор, виноград)

  • Назвіть предмети з наголосом на 1 складі

  • Продовжіть речення: Дерева, кущі, тварини-це…

  • Звуковий аналіз слова «жолудь»


5. Хвилинка – релаксації

Учні слухають звуки дельфінів та згадують приємні події з власного життя.



6. Робота за стрічкою літер

  • Відшукайте вивчені літери

  • Виберіть літери, які позначають голосні звуки

  • Виберіть літери які позначають приголосні звуки

  • Гра «Добери слово»

Читання за таблицею на дошці:

  • Прочитайте спочатку не поспішаючи, а потім якомога швидше:

До під степ квіти

По сад село вінок

На від вода вікно

Ми дим парк весло

Ви дім поле туман

Ти лан нива косар

Такі таблиці вчитель може пропонувати учням після кожних 5- 6 опрацьованих літер. Відпрацьоване в такий спосіб уміння є обов’язковою умовою достатньо сформованої навички читання, особливо на завершальному періоді букварного періоду.
Парні сторінки Букваря –для дітей, які не вміють читати; непарні сторінки – для дітей, які вміють читати.

Тексти, у яких наявні кілька невивчених літер, для учнів які уміють читати в повільному темпі, а тексти, що позначені літерами з абетки, - для дітей, які добре читають.


7. Робота над текстом « На городі»

Молодших школярів треба вчити читати уважно, не повертаючись до прочитаного. Повернення до прочитаного ( справа – наліво) «регресії» - свідчення того, що учень читає неуважно, що він схвильований тощо.

Регресії бувають: - від неуважності;

- якщо текст важкий і багато складних слів.

Від регресії треба позбавлятися, бо вони уповільнюють процес читання, знижується його швидкість.

Запропоновані вправи:



  1. Лінійка - аркушем паперу ( лінійкою) закривають прочитані рядки. Це усуває можливість повторень, прискорить читання .

  2. Віконце - в аркуші паперу на сторінці підручника вирізають віконце в 3-4 рядки. Аркуш рекомендуємо учневі покласти так, щоб верхній зріз віконця орієнтував на початок сторінки. Під час читання тексту учень посуває «віконцу» вниз, закриваючи прочитані рядки.

Тлумачне читання - необхідне для розвитку активного словника учня.


Вчитель ще раз перечитує текст, зупиняється на слові з речення, значення якого треба пояснити, уточнює розуміння. Він заздалегідь визначає такі слова в тексті.

Найбільш поширеним способом пояснення слів є добір синонімів.


Первинне читання тексту «На городі» вчителем.

*** Прийом « Олівчик»: зверніть увагу на перший рядок тексту



  • Яку букву ми вивчали?

  • Знайдіть та підкресліть її .Підрахуйте.

  • Наpвіть слова з літерою «де»

*** Прийом « Проектування»:

- Діти, сьогодні я прочитаю вам текст незвичайно

( вчитель зупиняється та задає питання за змістом)



  • Які овочі росли на городі?

  • Який овоч був найбільш солодким?

  • Який овоч був соковитим?

  • Що захотіли зробити жителі городу?

- А тепер я дочитаю оповідання до кінця.

­­- Колективне читання тексту учнями

- Ланцюжкове читання

- Читання тексту окремими учнями


8. Гра « Шифрувальник»

V. Формування в учнів аудіативних умінь на основі слухання тексту

Андрія М’ястківського « Молода сливка»
Первинне читання рекомендується не за традиційною методикою, коли перший раз ткст читає вчитель. Психологами доведено, що сполучення графічного та звукового образів слів під час читання відбуваються успішніше, якщо учні самостійно співвідносять те, що вони бачать, з тим, як воно має звучати. Саме це вимагає того, щоб учні самі прочитували перший раз новий текст. При цьому удосконалюється техніка читання, розвивається смислова здогадка.
У практиці навчання діти, як правило позбавлені такої можливості, бо найчастіше перший раз новий текст озвучує, читає сам вчитель. Далі діти читають за ти, що вони почули під час читання тексту вчителем. Відпадає практика самостійного впізнавання графічних сигналів ( букв), смислова здогадка, озвучування тексту учнями. У цілому гальмується формування техніки читання. Важливо, щоб учні самі «озвучували» текст ( а не читали за почутим від вчителя), саме це сприяє розвитку техніки читання вмінь здобувати інформацію, що в тексті.
Вірші та дуже емоційні прозові тексти перший раз має читати вчитель. Це пояснюється змістом текстів та особливостями їх сприймання.

До початку читання мовчки та напівголоса ( первинне читання) на дошці треба записувати 1-2 питання ( дітям важко їх тримати в пам'яті), після причитування пропонується відповісти на них, щоб читання не було механічним.

Щоб учні правильно сприйняли новий текст, важливий певний життєвий досвід, конкретні знання про дійсність, розуміння того лексичного матеріалу, який в ньому використано. Ефективність читання і розбору тексту. Воно має сприяти розширенню уявлень в учнів про явища та події, що описуються в тексті, без чого неможливе сприйняття його змісту. Дієвість вступного слова вчителя підсилюється, якщо в нього включити елементи бесіди. Іноді важливо викликати інтерес до діючої особи в тексті, до особистості письменника.
Текст учні мають не тільки зрозуміти, але й пережити, відчути, тому важливо готувати учнів до емоційного його сприйняття.


  1. Робота по підготовці до первинного читання тексту:

  • Вступне слово вчителя ( розповідь вчителя про місто, його озеленення, парки, сквери, сади)

  • Читання слів у колонках ( колективне)

  • Читання слів «ланцюжком»

  • Читання слів окремими учнями.

  1. Робота за малюнком ст. 100

- Подивіться на малюнок.

Що знаходиться в центрі малюнка ( Сливка)

Опишіть яка вона

Які плоди нам дарує це дерево?

Які вони на смак?

Які ще плодові дерева вам відомі?

Висновок: Слива, яблуня, груша – плодові дерева.

Сад – це плодові дерева, кущі.

Складання розповіді за малюнком ( колективна робота за малюнком та запитаннями вчителя).


  1. Ознайомлення зі змістом тексту ст. 101. Читання тексту.

  • Читання оповідання вчителем

Учитель час від часу робить паузу. Пропонує прислухатися ( рядки звучать, як у вірші) .

  • Відповіді на запитання: Що запитав щиглик? ( Повторіть)

Хто посадив сливку? ( хлопчик)

Коли проросла сливка?

Повторіть слова хлопчика.


  • Словникова робота:

Бубнявіє - збільшуватися .

Набрякати - наповнюватися водою соком.

Шкаралупка – тверде, цупке природне покриття.

Смачними – приємними на смак.

Ласка – доброзичливе привітне ставлення до кого - небудь

Дніпро – найбільша ріка України, третя в Європі. ( показ річки на карті України)



  • Читання тексту учнями (пошепки). Позначте олівцем слова, у яких є буква Д.

  • «Ланцюжок» - учні читають по черзі.

  • « Буксир» - спочатку веде вчитель, беручи на буксир весь клас; потім сильніший учень, слабших учнів.

  • « День – ніч» при слові «день» всі починають читати для фіксування часу, коли пролунає «ніч» - школярі зупиняються, помічаючи олівчиком своє останнє слово.

  • Читання тексту окремими учнями.

  1. Бесіда за змістом тексту.

  • Хто розповів про сливку? ( Сливка розповіла власну біографію).

Біографія – життєвий шлях кого – небудь.

Розкажіть біографію сливки.



  • Коли народилася сливка?

  • Де народилася?

  • Скільки їй років?




  1. Вибіркове читання.

  • Прочитайте перших шість речень.

  • Назвіть слова, які звучать ніжно, лагідно (Сонечко, сливонька, кісточку, хлопчик)

  • Знайдіть та прочитайте питальне та окличне речення.




  1. Бесіда за малюнком ст. 100

  • Де взялася в Києві сливка?

  • Що було з кісточкою восени?

  • Як зимувала кісточка?

  • Що сталося з кісточкою весною. Як вона дізналася, що зима минула?

  • Хто доглядав сливку? Яка вона виросла?




  1. Виконання завдань за змістом тексту

  • Складіть речення з підкреслених слів. Знайдіть схеми цих речень на ст. 100

  • Знайдіть на ст. 100 схему питального речення.




  1. Розповідь учнями власних біографій.

  • Коли і де народилися? Хто мама і хто тато?

  • Де пройшли роки до школи?


VI. Підсумок заняття.

  1. Рефлексія – учні висловлюють свої думки з приводу того, що вони вміють, знають та цінують ( із сьогоднішнього уроку)

Проводиться у формі рухалки « Пташка на квітку»

  1. Гра « Аукціон» - учні добирають слова з літерою «де»

  2. Гра « Впіймай звук» - Дрізд до дятла: Добрий день!

Дуб здоровий не впаде?

Дятел дзьобом дріботить:

- Двісті років простоїть.

4. Гра « Знайди зайве»



Серед фотокарток учні знаходять зображення «зайвої» пташки, коментуючи власний вибір ( Синичка, щиглик, зяблик, жовтобрюшка, дятел, сорока)

5. Гра «Оплески» - вчитель дякує учням за роботу. Всі учні дарують один одному оплески.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Зарубіжна література
2015 -> Тест №1 микола вороний. Олександр олесь. Павло тичина. Максим рильський. Богдан ігор антонич. Володимир сосюра
2015 -> Озповідає про своє життя Рим 1996 Генеральний Дім Дочок Милосердя Каносіянок Via Stazione Ottavia, 70 00135 Roma Назва оригіналу
2015 -> Ю. О. Матвієнко, С. В. Матвієнко еміль крепелін. До 160-річчя з дня народження
2015 -> FHI-25.docx [александър абт биография фигурист]
2015 -> Навчальний посібник За загальною редакцією ректора Національної академії Служби безпеки України
2015 -> Програма всеукраїнської наукової конференції " історія степової україни XVII хх століття"


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

«Робота над вивченням нової букви в період навчання грамоти за букварем М. Д. Захарійчук» iconКонтрольна робота. Тестові завдання. (7 клас)
З досвіду роботи над проблемою Проектна технологія навчання на уроках української мови та літератури
«Робота над вивченням нової букви в період навчання грамоти за букварем М. Д. Захарійчук» iconЩорська районна гімназія Творча робота на педагогічний ярмарок
Вирішується проблема зацікавленості школярів до навчання, над якою працюють провідні педагоги та психологи сучасності
«Робота над вивченням нової букви в період навчання грамоти за букварем М. Д. Захарійчук» iconПедагогічні погляди І освітня діяльність Христини Данилівни Алчевської
Х. Д. Алчевська у своїй діяльності на ниві освіти багато зробила для розвитку недільних шкіл в Україні. У історію педагогіки вона...
«Робота над вивченням нової букви в період навчання грамоти за букварем М. Д. Захарійчук» iconСлайд І. Патріарх української літератури
Бог: "Створімо людину за образом Нашим, за подобою Нашою, І хай панують над морською рибою, І над птаством небесним, І над худобою,...
«Робота над вивченням нової букви в період навчання грамоти за букварем М. Д. Захарійчук» iconРобота над відгуком про твір мистецтва із застосуванням елементів медійної освіти на прикладі кінофільму
Робота над відгуком про твір мистецтва із застосуванням елементів медійної освіти
«Робота над вивченням нової букви в період навчання грамоти за букварем М. Д. Захарійчук» iconОрфографія на місці крапок поставте, де потрібно, пропущені букви
На місці крапок, де потрібно, поставте пропущені букви, користуючись відповідними правилами
«Робота над вивченням нової букви в період навчання грамоти за букварем М. Д. Захарійчук» iconПояснювальна записка Мова іврит як предмет інваріативної складової навчального плану вивчається у школах (класах) з українською мовою навчання з вивченням мов національних меншин. За навчальним планом на її вивчення відведено 70 годин
Мова іврит як предмет інваріативної складової навчального плану вивчається у школах (класах) з українською мовою навчання з вивченням...
«Робота над вивченням нової букви в період навчання грамоти за букварем М. Д. Захарійчук» iconВикористання інноваційних технологій на уроках німецької мови та в позакласній роботі для навчання говоріння
Тернопільська спеціалізована школа №17 імені Володимира Вихруща з поглибленим вивченням іноземних мов
«Робота над вивченням нової букви в період навчання грамоти за букварем М. Д. Захарійчук» icon„Швеція для дітей робота над казкою Астрід Ліндгрен «Карлсон, який живе на даху»
Тема: „Швеція для дітей” – робота над казкою Астрід Ліндгрен «Карлсон, який живе на даху»
«Робота над вивченням нової букви в період навчання грамоти за букварем М. Д. Захарійчук» iconІван Котляревський
Котляревський (1769-1838) – зачинатель нової української літератури та нової літературної мови


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка