Славутич 011 Урок художньої культури в класі Розділ Мистецтво в просторі культури Тема Жанрова палітра музичного мистецтва Тема уроку : Напрями музики масових жанрів



Скачати 80,81 Kb.
Дата конвертації05.10.2017
Розмір80,81 Kb.
ТипУрок

Славутицький ліцей Славутицької міської ради Київської області

Урок художньої культури в 9 класі

на тему:
Напрями музики масових жанрів

Урок підготувала:

Вчитель художньої культури

Славутицького ліцею

Нікітіна М. О.

Славутич – 2011



Урок художньої культури в 9 класі
Розділ 1. Мистецтво в просторі культури

Тема 3. Жанрова палітра музичного мистецтва

Тема уроку: Напрями музики масових жанрів (джаз, диско, поп, рок).

Мета уроку:

  • Навчальна: ознайомити учнів з основними напрямами сучасної музики.

  • Розвиваюча: розвивати вміння аналізувати та розрізняти різні напрями сучасної музики.

  • Виховна: виховувати естетичний смак учнів, збагачувати їх кругозір.



Тип уроку: комбінований (урок-засвоєння нових знань, систематизації та узагальнення вивченого).

Форма проведення уроку: музичний калейдоскоп.

Обладнання уроку: ноутбук, колонки, аудіозаписи музичних творів, проектор, презентація.

Ключові слова: джаз, імпровізація, свінг, бі-боп, кул-джаз, рок-музика, рок-н-рол, ритм-енд-блюз, кантрі-рок, фольк-рок, психоделічний рок, хард-рок, арт-рок, глем-рок, диско, поп-музика.

Потрібні нові вуха для нової музики.

Фрідріх Ніцше
Хід уроку


  1. Організація пізнавальної діяльності учнів.




  1. Основна частина уроку:




  1. Перевірка домашнього завдання:

А) Учні відповідають на запитання:

  • До яких видів мистецтва належить музика?

  • Які великі групи утворюють музичні жанри?

  • Які жанри належать до вокальної музики?

  • Які жанри належать до інструментальної музики?

  • Назвіть музично-театральні жанри.


Б) Гра Відгадай мелодію: вчитель вмикає музику, а учні повинні вгадати жанр, назву твору та автора:

  • Людвіг Ван Бетховен, Симфонія №5;

  • Людвіг Ван Бетховен, “Місячна соната”;

  • Фридерик Шопен, Ноктюрн №20;

  • П. І. Чайковський, увертюра до балету “Лускунчик”;

  • Вальс з кінофільму “Мій лагідний та ніжний звір”;

  • Пісня “Angel” у виконанні хору Григоріан;

  • Жорж Бізе,опера “Кармен”;

  • П. І. Чайковський,балет “Лебедине озеро”;

  • Йоган Штраус, оперета “Летюча миша”.




  1. Мотивація пізнавальної діяльності учнів:

Слово вчителя: Якщо епоху Відродження називають “золотим століттям” живопису, а XIX століття пов'язують з найяскравішим розквітом літератури, то XX століття вважають століттям музики. Сучасну музичну культуру можна розділити на музику елітарного характеру та музику, яка стала частиною “масової культури”. Сьогодні на уроці ми з вами будемо говорити про напрями музики масових жанрів. Я впевнена, що більшість з вас почує про свою улюблену музику.
3. Подання нового навчального матеріалу:

А) Виступ учня на тему “Джаз”:

Джаз як стильовий напрям народився на початку ХХ століття в Новому Орлеані (США). Його джерела – імпровізаційні форми афроамериканського фольклору: спіричуел, блюз, регтайм і танцювально-побутова музика білих переселенців, тобто він представляє собою сплав елементів двох музичних традицій – африканської та європейської. Вплив «білої» культури відчувається в мелодії та гармонії. Від африканської музики джаз успадкував складну ритмічну структуру, «хитку» висоту звуку, характерний тембр звучання, манеру виконання, якій притаманне цілковите занурення в музику.

Основа джазу – імпровізація. Джазова композиція, викладена нотами, дуже віддалено передає зміст цієї музики; кожне нове покоління джазових музикантів опановує цей стиль завдяки записам.

У становленні джазу виділяють три періоди:


  • Класичний, традиційний джаз – це ньюорлеанський та чиказький стилі. Найвідоміші виконавці традиційного джазу – Кінг Олівер, Луї Армстронг, Бенні Гудмен, Джордж Бруніс.

  • Зрілий період (ера свінгу). Свінг (з англійської – коливання) означає не тільки джазовий стиль, але й характерний елемент виконавської техніки джазу, коли основна ритмічна пульсація та мелодичні акценти не збігаються. Всесвітньої популярності у цьому стилі досяг оркестр Дюка Еллінгтона.

  • Сучасний джаз (стилі бі-боп у кул-джаз). Серед «піонерів» бі-бопу – Чарлі Паркер, Діззі Гіллеспі. Подальший розвиток бі-бопу привів до нового стилю – кул-джазу (з англійської – прохолодний ), що виник як протиставлення до емоційної, гарячої манери бі-бопу. Найвідоміші представники кулу – Джеррі Малліган, Джон Льюіс, Дейв Брубек, Майлс та інші.


Б) Виступ учня на тему Рок-музика та її напрями:

Рок-музика є одним із найвизначніших явищ у культурі людської цивілізації другої половини ХХ століття.

Поняття «рок-музика» сформувалося приблизно у другій половині 60-х років. Термін «рок» – це скорочена назва «рок-н-ролу». Найважливішими напрямами рок-музики були: ритм-енд-блюз, рок-н-рол, біг-біт, фольк-рок, психоделічний рок, хард-рок, арт-рок та інші.



Ритм-енд-блюз – музика афроамериканського населення США, яка поєднувала танцювальний біт («beat» - удар) та урбаністичний (міський) блюз.

Рок-н-рол (з англійської – крутитися та гойдатися) виник на основі ритм-енд-блюзу. У 50-ті роки рок-н-рол сформувався як самостійний музичний напрямок. Це був одночасно і новий музичний стиль, і новий танець. «Королем рок-н-ролу» визнано американського співака Елвіса Преслі.

Кантрі-рок і фольк-рок – багато в чому споріднені напрямки рок-музики. Кантрі-рок (з англійської – сільський) – це виконання музики в стилі «кантрі» у супроводі традиційних для року електроінструментів. Народження стилю «фольк-рок» пов’язують з виступом відомого рок-музиканта Боба Ділана на фольк-фестивалі у Ньюпорті (1965 р.) під акомпанемент електрогітар.

Психоделічний рок був музичним віддзеркаленням руху хіпі – «флауер-пауер» (з англійської - квіткова влада) і справедливо пов’язуеться з наркотиками. «Жорстка» форма психоделічного року з’явилася внаслідок епідемічного їх розповсюдження в 1960-х роках. Їх представники – «The Doors», «The Iron Batterfly», Джиммі Хендрікс. Типовим психоделічним гуртом на ранньому етапі своєї творчості був англійський гурт «Pink Floyd».

Хард-рок – «важкий» або «жорсткий» рок. Виникнення хард-року – це справжня революція в музичному світі; у ньому реалізувалися прагнення рок-музикантів, які довгий час залишалися на рівні підсвідомості, до грандіозного підсилення звучання для придання додаткової агресивності й жорсткості. «Важка артилерія» хард-року – гурти «Led Zeppelin», «Deep Purple», «Uriah Heep» тощо. Нова потужна хвиля хард-року отримала назву «хеві-метал», його «гучні» представники – гурт «Metallica» та інші.

Арт-рок (з англійської – художній рок) має також декілька інших назв: симфонічний рок, класичний рок. Виконавці арт-року при створенні власних композицій часто зверталися до класичної спадщини: використовували оркестрові обробки, елементи симфонічної і камерної музики. Визнаними майстрами арт-року можна назвати такі гурти, як «Yes», «King Crimson», «Genesis», «Jethro Tull» та інших.

Глем-рок (з англійської – «ефектний») – жанр рок-музики, який виник у Великобританії на початку 1970-х років і став одним із домінуючих напрямів того часу.

Для виконавців глем-року був характерний яскравий образ, виражений через театральну ефективність екзотичних костюмів, багатий макіяж тощо. В музичному відношенні глем-рок був неоднорідним. Він поєднував в собі рок-н-рол, хард-рок, арт-рок, та естраду. Елементи стилю глем-року значно вплинули на диско, панк і нову хвилю, на такі гурти як «Queen», «Kiss» тощо.


В) Виступ учня на тему Диско:

Диско (з англійської – дискотека) – жанр танцювальної музики, який виник на початку 1970-х років. Європейське диско тісно переплітається з традиційною естрадною та загальними тенденціями поп-музики. Композиція в стилі диско виконується в темпі, який дорівнює приблизно 120 ударам за хвилину.
Г) Виступ учня на тему Поп-музика:

Назва «поп-музика» походить від скороченого словосполучення «популярна музика». Вона вживається в різних значеннях залежно від контексту:

- у широкому значенні – як загалом музика розважального жанру;

- у вузькому значенні – як музика, що породжена так званою масовою культурою, доступна широкій публіці та розповсюджується на комерційній основі, популяризується засобами масової інформації;

- у значенні, яке наближається за смислом до словосполучення «розповсюджена музика»; тоді до поп-музики належать найвідоміші твори у різноманітних жанрах: симфонічному, камерно-інструментальному, оперному тощо.
4. Закріплення вивченого матеріалу:

А) Учні прослуховують музичні твори та визначають, до яких напрямів музик вони відносяться:


  • джазова композиція “Go down Moses” у виконанні Луї Армстронга;

  • рок-н-рол у виконанні Літл Ричарда;

  • композиція в стилі кантрі-рок;

  • пісня “The show must go on” у виконанні гурту “Queen” (глем-рок);

  • пісня “The Wall” у виконанні гурту “Pink Floyd” (психоделічний рок);

  • композиція “Fuel” у виконанні гурту “Metallica” (хеві-метал);

  • пісня “Dancing Queen” у виконанні гурту “Abba” (диско);

  • пісня “La Isla Bonita” і виконанні Мадонни (поп-музика).


Б) Учні повинні закінчити речення:

  • Джаз як стильовий напрям народився на початку … (XX століття).

  • Зрілий період джазу ще називають … (ерою свінгу).

  • Термін “рок” – це скорочена назва … (рок-н-ролу).

  • Ритм-енд-блюз – це музика … (афроамериканського населення США).

  • “Королем рок-н-ролу” визнано американського співака … (Елвіса Преслі).

  • Психоделічний рок був музичним віддзеркаленням руху хіпі … (“флауер пауер”).

  • Представниками хеві метал є гурт … (“Metallica”).

  • Визначними майстрами арт-року можна назвати гурти … (“Yes”, “King Crimson”, “Genesis”).

  • Елементи глем-року значно вплинули на гурти … (“Queen” та “Kiss”).

  • Диско – жанр танцювальної музики, який виник … (на початку 1970-х років).




  1. Заключна частина уроку:

  1. Оголошення оцінок.




  1. Домашнє завдання:

А) повторити всі конспекти по темі “Жанрова палітра музичного мистецтва”;

Б) підготувати повідомлення або презентацію про свого улюбленого співака/співачку/гурт.


Список використаних джерел інформації:

  1. Назаренко Н. В., Гармаш Л. В., Чєн Н. В., Макаренко Г. М., Міловідова О. В., Міщенко Н. І., Ніколаєнко О. О. Художня культура: підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – Харків: Оберіг, 2009. – 256 с.

  2. http://www.aphorism.ru/431.shtml

  3. www.vikipedia.org


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Славутич 011 Урок художньої культури в класі Розділ Мистецтво в просторі культури Тема Жанрова палітра музичного мистецтва Тема уроку : Напрями музики масових жанрів iconУрок 1 Тема. Жанрова палітра музичного мистецтва
«жанр музики», «камерно-вокальні жанри», надати знання про первинні та основні жанри вокальної та інструментальної музики, розглянути...
Славутич 011 Урок художньої культури в класі Розділ Мистецтво в просторі культури Тема Жанрова палітра музичного мистецтва Тема уроку : Напрями музики масових жанрів iconТема жанри камерно-вокальної музики
Тема. Жанрова палітра музичного мистецтва. Е. Ґріг. Концерт для фортепіано з оркестром ля-мінор. «Шкільний корабель»
Славутич 011 Урок художньої культури в класі Розділ Мистецтво в просторі культури Тема Жанрова палітра музичного мистецтва Тема уроку : Напрями музики масових жанрів iconУрок №1 Тема: Види мистецтва та специфіка їх художньо-образної мови. Мистецтво основа художньої культури. Світ людини й образ світу в мистецьких шедеврах
Тема: Види мистецтва та специфіка їх художньо-образної мови. Мистецтво – основа художньої культури. Світ людини й образ світу в мистецьких...
Славутич 011 Урок художньої культури в класі Розділ Мистецтво в просторі культури Тема Жанрова палітра музичного мистецтва Тема уроку : Напрями музики масових жанрів iconТема. Жанрова палітра інструментальної музики. Мета
Обладнання: фортепіано, cd-програвач, фонохрестоматія, мультимедійна дошка, мультимедійна презентація, портрет композитора Л. ван...
Славутич 011 Урок художньої культури в класі Розділ Мистецтво в просторі культури Тема Жанрова палітра музичного мистецтва Тема уроку : Напрями музики масових жанрів iconНапрями музики масових жанрів
«Yesterday» (біг-біт), «Рол-лінг стоунз» — «Satsfaction» (блюз-рок), гуртів «Арія» — «Воля І розум», «Ворон» (хеві метал), «Yes»...
Славутич 011 Урок художньої культури в класі Розділ Мистецтво в просторі культури Тема Жанрова палітра музичного мистецтва Тема уроку : Напрями музики масових жанрів iconУрок №6 Дата Тема (семестру,) Палітра музичних образів Тема уроку Образ танцю. Тип уроку: комбінований Жанр урок композиція
Моріса Равеля та особливостями розвитку образу звучання симфонічної п'єси
Славутич 011 Урок художньої культури в класі Розділ Мистецтво в просторі культури Тема Жанрова палітра музичного мистецтва Тема уроку : Напрями музики масових жанрів iconПлан-конспект уроку музики 6 клас, ІІ семестр тема 4: Жанри симфонічної музики Тема уроку №2: Симфонія. Увертюра Мета уроку
Д. Шостаковича, на музичних прикладах продовжити ознайомлення дітей з можливості симфонічної музики
Славутич 011 Урок художньої культури в класі Розділ Мистецтво в просторі культури Тема Жанрова палітра музичного мистецтва Тема уроку : Напрями музики масових жанрів iconСмілянський навчально-виховний комплекс
Вдовенко Олена Володимирівна, вчитель музичного мистецтва та художньої культури, першої кваліфікаційної категорії, Смілянського навчально-виховного...
Славутич 011 Урок художньої культури в класі Розділ Мистецтво в просторі культури Тема Жанрова палітра музичного мистецтва Тема уроку : Напрями музики масових жанрів iconУрок 15 Тема. Взаємозв'язок музики І мистецтва слова
Перевірити знання учнями тематичного матеріалу. Розвивати аналітичні, творчі, виконавські навички учнів. Виховувати інтерес до музики,...
Славутич 011 Урок художньої культури в класі Розділ Мистецтво в просторі культури Тема Жанрова палітра музичного мистецтва Тема уроку : Напрями музики масових жанрів iconУрок музики в 6 класі Життя, присвячене пісні М. Леонтович Підготувала: вчитель музичного мистецтва
Ранок – це завжди радість, навіть коли він похмурий. Ви прокидаєтесь вранці І весело всміхаєтесь сонечку або сумно зітхаєте


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка