Сзш №84 м. Львова Наталя Назар, упорядник, 2009 Вікторія Деревянко, 2009Скачати 307,49 Kb.
Дата конвертації08.05.2017
Розмір307,49 Kb.

ДОЧКА СВОГО НАРОДУ

ВУСТАМИ ДІТЕЙ ПРО

БЛАЖЕННУ ЙОСАФАТУ ГОРДАШЕВСЬКУ
© СЗШ № 84 м. Львова

© Наталя Назар, упорядник, 2009

© Вікторія Деревянко, 2009

З нагоди 140-ї річниці від дня народження та 90-річниці з дня відходу у Вічність Блаженної Йосафати Гордашевської а також урочистостей присвячених історичній події присвоєння СЗШ №84 м. Львова ім’я Бл. Йосафати Гордашевської
Рядки цієї збірки присвячені українській блаженній Йосафаті Гордашевькій, яка будучи жінкою ХХ століття залишила приклад любові та служіння Богові, Пресвятій Богородиці та рідному народу. Особливість книжечки в тому, що її авторами є діти, а тому сподіваємося, що вона стане цікавою і корисною насамперед для дорослих. Дорогі дорослі, читаючи ці рядки пам’ятайте, що вустами дітей об’являється Істина...
Вихід цієї збірки став можливим завдяки

щедрій підтримці випускниці школи №84 м. Львова

Олени Кунанець (Романюк)

та подружжя Ворок Володимира та Христини

З вдячністю бажаємо щедрих Божих ласк, Покрову Богородиці

та опіки блаженної Йосафати Гордашевської!

ЗАПОВІТ СЛУЖІННЯ

Ісус знаючи, що Отець дав йому все в руки і що він вийшов від Бога й вертається до Бога, встав від вечері, скинув одежу, узяв рушник і підперезався. Тоді налив води до умивальниці і почав умивати учням ноги й обтирати рушником, яким був підперезаний.Обмивши їм ноги, надів знову одежу ,сів до столу й каже до них:

- Чи знаєте, що я зробив вам? Ви звете мене: учитель, Господь, і добре кажете, бо я є. Коли, отже, я Господь і учитель, умив вам ноги, і ви повинні мити ноги один одному. Я дав вам приклад, щоб, як я зробив вам, так і ви робили. Істинно, істинно кажу вам: слуга не більший від пана свого, і посланий не більший від того хто послав його.

Знаючи те, щасливі будете, коли так чинитимете”.

(Ів.13: 3-5, 13-17)
Передмова

Книги, як люди: вони народжуються, мають свій життєвий шлях, свою історію... Одні з них гарні і зовні і всередині, інші мають внутрішню силу і привабливість... Одні сіють зерно правди і краси, інші, нажаль, потворність... Одні почорнілі від пальців читачів, інші виконавши своє післанництво, тихо доживають старість на книжкових полицях...

Ми не знаємо майбутньої долі нашої книжечки. Та все ж вона має свою особливість і свою місію... ЇЇ привабливість у тому, що її писали діти. Для нас, дорослих, це ще таємниця, ким стануть в майбутньому її автори. Але який би життєвий шлях вони не вибрали, головне, щоб в душі завжди зберігали пам’ять про те, що є дітьми Єдиного Бога, Люблячого Отця, щоб людей яких зустрінуть на своєму життєвому шляху вони приймали так, як і та, кому присвячені ці сторінки: блаженна Йосафата Гордашевська.

Безумовно, є багато гарніших і привабливіших книжок про великих людей, що будучи знаряддям в руках Божого Милосердя змінювали долю окремих людей та навіть народів. Однак ми не мали на меті створити книжку-конкурентку... Наше творіння не рясніє вишуканістю літературних форм та стилів, хоч справедливості ради, треба сказати, що і тут можна знайти цінні перлини... Місія цієї збірки інша: просто навчити дорослих відкрити свої вуха, щоб почути те, що Господь говорить до них вустами дітей. А для дітей, ця книжечка звичайно залишиться цінним скарбом, даруючи їм теплий спогад про шкільні роки і разом з тим нагадуючи духовний заповіт матері Йосафати, блаженної нашого старовинного міста Львова і наших днів: Будьте святими! Читати ці сторінки треба у простоті серця, в дусі молитви, відсунувши в бік усілякі „вікові нашарування” нашої дорослої компетентності у всіх питаннях...

Отож, дорогий читачу, збирай нектар з побожного читання!

З дружньою любов’ю Наталя Назар, упорядник

SOS: УКРАЇНА ТА СВІТ ПОТРЕБУЮТЬ ЙОСАФАТ!Йосафата – найкраща у світі Мати Тереза.

Юрій Вовк, 2-Б клас
Ми живемо в сучасний час. Дуже багато людей переймаються тільки своїм матеріальним становищем. Людина не шанує те, що дане від Бога – природу. Через своє варварство ми ставимо Землю під велику загрозу. Але Бог нас дуже сильно любить і у той чи інший період Він посилає нам людей, які роблять великий вклад у життя світу. Одною з таких людей була Йосафата Гордашевська. Змалку вона дуже часто молилася; кажуть, що її мама запалила іскру віри у її маленькому, але відкритому серці. Це дуже важливо, бо ми маємо розуміти, що ми – майбутнє покоління і це кладе на нас велику відповідальність, ми повинні правильно виховувати наших дітей, і головне, з Богом у серці. Ще з дитинства Йосафата присвятила себе Богові. Добрі діла вона взяла собі як обов’язок.

Йосафата знала, що тіло – це місце перебування нашої душі. Людина повинна знати і пам’ятати, що якщо вона непристойно вдягається, вона не тільки зневажає людей, які її оточують, але найперше себе. Її душа почуває себе некомфортно у тілі, а Ангел - Хоронитель пригнічено. Душа створена для раю, але не всі люди це розуміють.

Будучи сестрою, Йосафата багато зробила для людей, простих селян, які перебували на грані життя і смерті. Вона найперше допомагала їм духовно, піднімала духовний стан, робила все можливе, щоб хоч якось допомогти матеріально. Хоч самій Йосафаті доводилося важко працювати на полях і носити тяжкі мішки.

Йосафату Гордашевську називали „сестра-лікар”, вона отримала рецепти цілющих ліків, ,сама добувала інгредієнти для них і лікувала людей. Це дуже хороший приклад для нас. Саме для українців дуже важливе поняття моралі. Навколо ми бачимо багато речей, які впливають на наш психічний і духовний стан, а держава, нажаль, не усуває тих негативних подразників. Нам зараз дуже не вистарчає Йосафати, ми б мали стрімку зміну нашої реальності до кращого, але все у наших руках. І з цим потрібно щось робити. Ми маємо знати, що не можна зловживати Божим Милосердям, бо до смерті Господь Бог є милосердним, а після неї – справедливим.Назар Савицький, 9-В клас.

ПОКЛИКАНА ТА ВИБРАНА

Блаженна Йосафата (Михайлина Гордашевська) – блаженна монахиня Української Греко-Католицької Церкви, яка передбачила свою смерть. Сестра Йосафата була першою монахинею першого в Україні активного Греко-Католицького монашого згромадження, що опирається на богослів’я убогого Христа і провадить харизматичну працю поміж найбільш упосліджених.

З самого малку Йосафата була незвичайною дитиною – відзначалася гострим розумом, людяністю і глибокою релігійністю. Три рази майбутня монахиня складала приватний обіт чистоти, а з 1891 року звернулась до свого духівника отця Єремії Ломницького за допомогою у вступ до чину Сестер Василіянок – єдиного на той час у Галичині українського жіночого чину. У 1902 році на загальних зборах сестер Служебниць Йосафату було обрано головною настоятелькою згромадження.

Сестра Йосафата вміла відчувати потреби часу, потреби народу і шукала нових засобів у місійній праці. Галицькі селяни часто страждали від хвороб і вона, привізши зі Львова книжку про лікарські трави та їх використання, ходила з сестрами полями вишукувала потрібні рослини і сама готувала ліки. Вдячні селяни називали її „наша добра сестра-лікар”. Згодом вона почала посилати послушниць на курси медсестер. Тому коли в селі з’являлися сестри люди вже не зверталися до ворожок і знахарів. Часто коли траплялися пошесті, люди в панічному жасі перед хворобою боялися наблизитися навіть до найрідніших – тоді сестри без страху й огиди доглядали хворих, надаючи медичну допомогу і духовну розраду. Для дітей-сиріт сестри організовували сиротинці, де діти жили, отримували початкову освіту, знання ремесел. Ці та багато інших проявів милосердя відповідали життєвому кредо. Йосафати Гордашевської: „Виховувати серце народу і служити там, де є найбільша потреба”.

Вивчаючи її біографію, можна зрозуміти, що це була людина з сильним духом, добрим серцем і відкритою душею, яка готова була допомогти всім, хто потребував її допомоги, не вимагаючи нічого взамін.

Знаючи, що справа, яку вона розпочинає є важкою і складною, що на шляху стоїть багато перешкод, але попросивши в Бога допомоги і помолившись, Йосафата Гордашевська знайшла в собі силу перебороти страх і сумніви заради того, щоб стати на допомогу нужденним чи хворим людям, дітям. Вона своїм прикладом надихала сестер-служебниць та інших людей творити добро на славу Бога, хоча в ті часи це було важко. Багато покинутих, самотніх і відкинутих суспільством людей знаходили прихисток у згромадженні Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії.

Черпаючи енергію і силу від постійної злуки з Євхаристійним Христом, сестра Йосафата приймала усі випробовування, які стояли на її життєвому шляху, а це зокрема зустріч із людською заздрістю, нещирістю, плітками і постійна боротьба з важкою хворобою – туберкульозом костей. Проте Йосафата „завжди вміла себе перебороти, завжди мала усміх на лиці”. Свідчення тих, хто особисто знав сестру згоджуються в тому, що вона досконало виконувала євангельські ради і християнські чесноти. Вона була жінкою віри, жила Євангелією і зерно Божого Слова знаходило в її серці стократний плід. Померла Сестра Йосафата на 50-му році життя на своє улюблене свято Благовіщення Діви Марії – 7 квітня 1919 року.

На мою думку, Йосафата Гордашевська повинна бути справжнім взірцем для сучасної молодої людини. Прикладом свого життя вона закликає нас думати не лише про себе, а й про людей, які оточують нас і потребують нашої допомоги та підтримки. Попросивши в Бога допомоги, вона невпинно йшла до своєї мети, хоч як важко їй було. Зносячи тяжкі муки і терпіння від нерозуміння, наклепів і чужого честолюбства, вона без нарікань несла свій хрест та до останнього дякувала Богові за ту ласку і те терпіння, яке Він їй дав.

Йосафата Гордашевська закликає й інших продовжувати її діяльність заради звеличення Господа і заради того, щоб нести світло і радість людям.

27 червня 2001 року Йосафату Гордашевську було проголошено Блаженною і завдяки своїй любові, милосердю та відданості Богові і людям, вона завжди житиме в пам’яті свого народу. Тому коли перед молодою людиною стоїть важливий у її житті вибір, помолившись, вона має попросити допомоги у Бога і у Йосафати Гордашевської, яка неодмінно допоможе.Соломія Пероговська, 10-Б клас.
Безцінні перлини від найменшої дитини

(про Блаженну Йосафату)
***

Йосафата – найкраща у світі Мати Тереза. Юрій Вовк, 2-Б клас.***

Йосафата є дуже гарна дівчинка вона за всіх молилася, а народилась вона у Львові. Віталій Дорош, 1-Б клас.***

Йосафата молиться за Україну, вона любила Україну. Максим Береза, 1-Б клас.


***

Йосафата допомагала хворим дітям, вона молилася за людей.Юрій Ящишин, 1-Б клас.
***

Вона робила добро, її звали Йосафата Гордашевська. Вона молилася за Бога і за людей. Вікторія Урода, 1-Б клас.***

Йосафата робила добро, вона молилася, допомагала хворим і дітям, щира для України. Юлія Єдинак, 1-Б клас.


***

Йосафата була доброю і молилася за всіх, допомагала хворим.Михайло Трач,1-Б клас.

***


Йосафата добра і щира до свого народу. Вона любила Бога, допомагала дітям і молилася за свій народ. Степан Задорожний, 1-Б клас.
***

Йосафата найбільше любила Бога, вона була доброю і щирою, вона любила цілу Україну і молилася. Анастасія Андріїв, 1-Б клас.


***

Жила собі колись свята Йосафата. Вона дуже любила дітей і вірно служила Богові. Одного разу їй довелося вибирати чи їй одружуватись, чи стати монахинею і служити Богові. Вона пішла до церкви і запитала у священика: „Як мені вчинити? Мені одружуватись чи стати монахинею?” Тобі ліпше стати монахинею. Потім свята Йосафата подумала і сама вирішила стати МОНАХИНЕЮ. Марія Телефанко, 2- Б клас.


***

Це було 90 років тому. Йосафата була вірна Богові. Вона молилася Богу і коли їй було 18 років вона мала вибрати одружитися з простою людиною або посвятитися Богові. Тоді Бог порадив їй піти до священика і тоді священик сказав їй: стань монахинею. Вона стала монахинею. Вона допомагала малим дітям, інвалідам. Вона померла коли їй було 50 років. Я хочу бути схожим на Йосафату. Олександр Бєляєв, 2-Б клас.Я хочу стати як Йосафата

Давно-давно Йосафата думала чи їй одружитися або стати монахинею. І вона вибрала стати монахинею. Не один раз їй доводилося бачити бідних, вона бачила десятирічну дівчинку, вона її виховала і не одну виховала, а десь 1000000. Бог їй дав дар, щоб вона знала коли вона помре: вона дізналась, що вона помре в 50 років! Артур Прибитківський, 2-Б клас.


***

Свята Йосафата народилася в 1919 році, і жила вона не довго – лише 50 років. Померла вона на велике свято Благовіщення. Коли інші діти пустували, Йосафата йшла до каплички молитись. І молилась вона не тільки за себе, а й за всіх людей. Я б хотів бути схожий на неї по доброті! Петро Рожак, 3-Б клас


***

Свята Йосафата народилася у 1919 році. І жила майже 50 років. Вона захворіла на туберкульоз і ще вона дуже любила дітей. Потім вона зробила будинок для дітей, вона годувала і поїла їх і ще навчала християнському життю. Перед тим вона знайшла 10 місячну дитину і була тоді страшна хвороба, якої боялися всі. Жінка не могла підійти до чоловіка або до дитини. Вона молиться за нас після смерті. А моє бажання: я б хотіла її побачити. Ольга Шутка, 3-Б клас.


***

Йосафата була дуже щедрою і доброю, але деякі люди її не поважали, але вона молилася за них, я би хотіла стати, як вона. Коли я почула про неї історію, я слухала уважно, я буду слухати і стояти в замрії берізкою. Я би хотіла побачити її. Анастасія Палик, 3-Б клас.

***

Йосафата померла у 1919 році, вона прославилася на весь світ. Вона робить добро для всіх, а інші люди інколи не платять тим добром, що Йосафата.Романія Толочко, 3-Б клас.

***


Свята Йосафата народилася у 1919 році (для Неба – прим. упорядника).Йосафата була третьою в сімї. Йосафата була дуже свята, і вона захворіла на туберкульоз. Вона дуже любила дітей. Якщо якась дитина захворіла, то вона допоможе. Я би хотіла її побачити. Йоанна Задвірна, 3-Б клас.
***

Йосафата була доброю людиною в неї в душі була совість голос Ісуса. Вона творила добро, їй не потрібна була за це винагорода, бо вона знала Бог дає їй винагороду – прощення гріхів. Тому Йосафата приклад для всіх.Аліна Гурмак, 4-Б клас.

***

Я б хотіла наслідувати Йосафату. Я постійно помагаю бабці, я дивлюся за своїм котом. Я люблю дітей. Я б хотіла дуже-дуже стати такою, як вона.Наталія Третяк, 4-Б клас.

***

Йосафата була чудесна людина, вона допомагала старшим людям і також сиротам. Вона створила садок для дітей і дітям було добре, що така чудесна людина знайшлася у їхньому житті. Надія Дубан, 4-Б клас.***

Я б хотіла наслідувати блаженну Йосафату тому, що я хочу стати доброю, як Йосафата, вміти прощати і любити своїх ворогів, і ще хочу молитися за всіх людей на світі. Анастасія Гончарова, 4-Б клас.***

Йосафата була дуже доброю змалку. Йосафата допомагала жебракам. Вона молилася за них. Ця людина служила Богу. Одного разу давним давно одна людина захворіла на тиф. Навіть її рідні боялися підійти, а Йосафата підійшла і помолилася за цю людину, і цій людині стало набагато легше. Потім Йосафата захворіла на туберкульоз костей, вона була прикута до ліжка 5 років. Вона померла на Благовіщення. Я б хотів наслідувати її якості доброти, поваги і любов.Ярослав Ревуцький, 4-Б клас.

***

Коли вона народилася, у її сім’ї було двоє дітей. Невдовзі народилась четверта. А коли трохи підросла, дуже любила все, що створив Бог. У школі вона дуже добре вчилася. По закінчені школи Йосафата хотіла дальше вчитися, але не могла, бо в сім’ї не було грошей. У 18 років вона пішла на роботу. Коли виросла вона стала монахинею в першому монастирі, „який ходив по місту” ( в УГКЦ це перше жіноче згромадження активного типу – прим. упорядника). Вони творили добро. Дмитро Твердохліб, 4-Б клас.


***

Йосафата людям допомагала,

Але нічого за це не брала.

Вороги її ображали,

Але до серця вона не брала.

Хоч і було важко,

Та людям допомагала.

Назар Марко, 4-Б клас.
Я і Свята Йосафата

Я б хотів наслідувати блаженну Йосафату, тому що вона добра людина, вона молилася за своїх ворогів у першу чергу, і бездомних, і за ближніх своїх. Вона дуже любила людей злих і добрих. І я б хотів, коли стану дорослим, стати святим чоловіком, або одним словом святою людиною.Андрій Лелюх, 4-Б клас.

Добро, яке робила Йосафата

На мою думку, блаженна Йосафата робила дуже багато добра, за яке не брала винагороди. Вона любила молитися за ворогів і за людей, які навмисне робили їй зле. І ще вона дуже любила дітей, в яких немає батьків. Вона їм давала притулок. Вона заступається за всіх грішників, і за це все Бог її дуже любить і дає особливі ласки. Микола Назаркевич, 4-Б.


***

Я хочу бути подібним на Йосафату тому, що вона була духовною людиною. Незважаючи на випробування, Йосафата залишилася вірною Богові. Вона не боялася труднощів на своїй вірній дорозі. Тому я хочу бути подібним на неї!Юрій Боднар, 4-Б клас.
***

Ніколи не ображалась ні на кого, бо вона не хотіла когось образити. Завжди хотіла допомагати людям, за всіх молилась і старалась бути зі всіма щирою, люблячою. Помагала людям з дуже важкою хворобою, яка називається тиф. Ось чому я б хотіла наслідувати Блаженну Йосафату! Софія Баландюк, 4-Б клас.


***

Вона тільки бажала добра, вона зла нікому не бажала. Коли вона народилася, її виховували в добрій сім’ї, їй ніколи не бажали зла. Діана Попова, 4- Б клас.***

Я б хотіла наслідувати Блаженну Йосафату тому, що вона творить тільки добро і наслідує Бога. Тому її називають святою. Ще з дитинства вона була доброю. Вона навіть молилася за ворогів, а коли вони писали їй докори, вона не нарікала на них. Анна Радченко, 4-Б клас.


КВІТКА ІСУСА

У кожної людини є покликання. Та не кожен виконує своє покликання. Та знайшлася людина, яка завжди йшла за покликом. Вона ніколи не сходила з тернистої дороги. Ця перлина зветься Йосафатою. Ця мудра жінка є дорогоцінним каменем, який потрібно оберігати, і оберігав його – Ісус.

У Йосафати було важке життя. Коли її били у ліву щоку, вона підставляла праву. Та Йосафата ніколи не нарікала на своє життя, а раділа, що вона живе з Богом. Її життя було, неначе в’яла квітка, яку щоденно поливав Ісус. Перлина знала, що щастя в Бозі. Йосафата є образом Богородиці, яка є завжди з Богом. Ідіть до Причастя і приймайте Ісуса!

Наталія Поронюк і Марія Хміль, 5-В клас.

ЙОСАФАТА

Вона прекрасна,

Вона чарує,

Вона є вільна,

Вона є сильна,

Добра,


Служить Богу

Поглядом одним,

Наче птах на волі,

Наче лицар в боротьбі!

Її поява на світ 20 листопада 1869 року говорила, що ця людина буде віддана служінню Богові. Михайлина Гордашевська надзвичайно багато часу проводила біля людей, які дійсно потребували моральної підтримки. Ставши сестрою Служебницею, Михайлина здійснила своє покликання. Вона повністю віддала своє життя служінню і молитві до Бога. Вона виявила любов до своїх людей через своє сердечне бажання піднести їх морально і духовно: навчала дітей, молодь і жінок, обслуговувала хворих, відвідувала бідних і потребуючих, навчала літургічного співу і дбала про красу церков.

Роксолана Дулька, 5-Б клас.

***

Свята Йосафато,

Свята ти насправді,

Бо Бога любила по правді, по правді.

Терпіла ти довго хворобу страшну

А всі насміхались: обманюєш все.

А все була правда.

Свята твоя правда,

Свята твоя правда.

Та ти все простила,

Ти в Бога просила,

Щоб він їм простив.

. Оксана Дух, 6-Вклас.
БЛАЖЕННА ЙОСАФАТА – ПРИКЛАД ДЛЯ МОЛОДІ

Я думаю, що Йосафата є світлим прикладом для молоді. Чому? Тому що це духовна людина не байдужа до бідних і потребуючих.

Михайлина Гордашевська була дуже розумною людиною. Її розум проявився в тому, що вона в 1892 році заснувала нове Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії. Вона лікувала травами. Щоб стати монахинею, їй довелося покинути свою сім ю і друзів. Йосафата придумала нове вбрання, щоб їхній одяг не був схожим на одяг польських монахинь.

Михайлина була святою людиною. Свою святість сестра Йосафата виявила в тому, що вона здійснювала своє покликання з повною посвятою, постійно втілювала в життя Христову Заповідь любові до Бога та ближнього і з покорою долала труднощі і страждання. Вона прожила неповні 50 років, але за ці роки свого життя вона показала, що зі Святим Духом і Ісусом в своєму серці людина може подолати всі труднощі. Роман Атлахович, 6-В клас.


МОНАХИНЯ

З самого народження Йосафата жила звичайним людським життям. Після повноліття в 22–23 роки вона віддала себе Господеві і до самої смерті була в монастирі, і ні разу про це не пожаліла. Це не просто монахиня, це цариця мужності і добра. Кожен монах, кожна монахиня має в собі щось особливе. Але Йосафата особлива. Йосафата найкраща з найкращих монахинь, людей, які мають добре серце, душу та готові робити для інших тільки добро, приносити радість. Такої монахині, людини, як вона, не має, не було і не буде. Стараймося бути схожими на Йосафату. Вікторія Ярема, 6-В клас.


.
ПРИКЛАД ЛЮБОВІ І ДОБРА

Блаженна Йосафата народилася 20 листопада 1869 року в міщанській родині Якова Пукаса і Ксенії Гордашевської у Львові. З самого малку це була надзвичайна дитина – відзначалась гострим розумом, людяністю і глибокою релігійністю.

Закінчивши з відзнакою школу, Михайлина через матеріальну скруту не змогла продовжити навчання і пішла працювати на фабрику скла. Згодом змінила шум і метушню фабрики на тиху працю гаптувальниці, щоб більше вправлятись у духовному житті, спілкуватись з Богом.

Йосафата може нам дати приклад добра, любові та ніжності. Йосафата доглядала хворих дітей, вона до них проявляла ласку, тепло і милосердя. Вона могла замінити маму і тата!!! Йосафата нас вчила бути гарними християнами і бути добрими один до одного!

Ці та багато інших проявів милосердя відповідали життєвому кредо Йосафати Гордашевської: ”Виховувати серце народу і служити там, де є найбільша потреба”.

Отже, ми маємо йти по її добрих слідах. Юлія Студена, 6-В клас.
СЛУЖЕБНИЦЯ НЕПОРОЧНОЇ ДІВИ МАРІЇ

Велике значення для людина має сестра Йосафата. Вона змінила життя багатьох людей у минулому, а також допомагає нам зараз.

У сучасному світі змінилось дуже багато: люди, міста, села. Тепер люди вживають більше поганих слів, ніж добрих. Сестра Йосафата змінила життя багатьох людей, які зрозуміли все і навернулися. Вона доглядала за бідними, безпомічними, які потребують допомоги. У моєму житті сестра Йосафата допомогла мені. Вона мені пояснила, що є добре, а що погане. Вона змінила моє життя на краще, яке мені дуже подобається.

Я бажаю навернутися всім, хто цього потребує. Хочу, щоб вони побачили красу цього світу і зрозуміли, що Сестра Йосафата завжди їм допомагає. Наталія Кудляк, 6-Б клас.
ЩО Я ДУМАЮ ПРО ЙОСАФАТУ ГОРДАШЕВСЬКУ

Я вважаю, що Йосафата Гордашевська є найдобрішою, найкращою і найвірнішою жінкою. Вона все своє життя присвячувала добрим справам, щоб славити Бога.

Йосафата не була багатою, але вона була доброю, розумною і мудрою жінкою. Не дарма вона закінчила школу з відзнакою, а після цього пішла у єдине на той час, жіноче згромадження, співзасновницею якого була.

Хоч її сім’я була у скруті, хоч і вона не мала вищої освіти, але вона ніколи не нарікала на погане життя. Скільки вона зробила добра і скільком людям допомогла! Це велике число, і точно його ніхто не скаже. Вона допомагала від щирого серця з чистими намірами.

Йосафата працювала медсестрою в селах там, де не було лікарів. Траплялись пошесті, люди в панічному страсі перед хворобою боялися навіть найрідніших – тоді сестри без страху й огиди доглядали хворих, надаючи медичну допомогу і духовну розраду. В її великому серці була завжди доброта і безмежна любов до ближніх і до ворогів. Єдине, що вона не вміла це тримати зло на когось або не допомогти людині чи тварині. Ці та багато інших проявів милосердя відповідали життєвому кредо Йосафати Гордашевської: ”Виховувати серце народу і служити там, де є найбільша потреба.” Тому я вважаю, що Свята Йосафата є прикладом для всіх людей. І цей приклад потрібно наслідувати, адже зараз дуже мало в людей доброти і милосердя. Софія Опальчук, 6-Б клас.
ЙОСАФАТА

Блаженна Йосафата,

Ти така гарна, як маленькі ангелята.

Вони сіють нам добро,

А ти ласку і тепло.

Ти допомагаєш хворим,

а вони „здоровим”...

Як віддячити тобі?

Всі питають з віків.

Ти все робиш та для нас помагаєш повсякчас.

Ми всі в тебе є в боргу, бо без тебе ми в гріху.

Катерина Савицька, 6-Б клас.

***

Йосафато – мати рідна,

Люблю я тебе як світ!

Хочу я тобі служити,

Хочу правди цілий кошик

Принести тобі до ніг!

Дякую я, Йосафато,

За правду всю душі твоєї,

І дуже люблю я тебе.

О Йосафато!

Люблю і рідною вважаю я!

Анастасія Груник, 6-В клас.
***

Красива,

Мила,

Щедра і


Мрійлива...

Кожному поможе молитвою, добротою

Її звати Йосафата.

Ольга-Альсель Ісмайлова, 6-В
РОЛЬ СВЯТОЇ ЙОСАФАТИ В СУСПІЛЬСТВІ

У світі жило та проживає багато людей, які допомагали та допомагають людям пізнавати Бога. Такою й була блаженна Йосафата Гордашевська. Вона допомагала людям пізнавати Божу ласку і зараз допомагає нам із Небес своїми молитвами. Бог їй доручив нелегке завдання – навчити людей віри в Бога. І на мою думку, вона з ним впоралась.

У святої Йосафати Гордашевської було складне життя. Вона занедужала і померла від туберкульозу костей 7 квітня 1919 року. Хоча вона і померла, та пам’ять про неї житиме.. Вона виконала свою обіцянку, що коли попаде на Небо, то молитиметься за згромадження. Якщо вам погано чи ви потребуєте допомоги, достатньо лише помолитись Св. Йосафаті і вам стане легше. Свята Йосафата повинна бути для нас взірцем для наслідування.

В світі є святих багато,

Та для мене найрідніша

Свята Йосафата.

Ти навчила нас любові,

Віри у Христа,

Та роки ідуть все нові,

Та любов твоя

Зараз нам допомагає

І багато, що навчає.Світлана Чудійович, 6-В клас

ПРЕПОДОБНА ЙОСАФАТА

О Преподобна Йосафато!

Завжди ти можеш помогти!

Нам завжди дуже легко й просто

З тобою зло перемогти.

Адже для нас усіх ти рідна

І дуже дорога для нас,

Ти завжди всім допомагала

У трудний час, у трудний раз!

Коли дивлюся я на тебе, то згадую добро, а з ним

Усе тепло і ласка щира.

Ти завжди нас, як мати, вчила,

І згадувала завжди нас.

В тяжку хвилину ти підкажеш,

В тяжку хвилину допоможеш

Я знаю, все це добре зможеш.Ірина Бойко, 6-В клас

ВІРШ ПРО ЙОСАФАТУ

О Йосафато, наша щира,

Ти багатьох уже навчила

І далі вчиш нас всіх добру.

І вірю я, що зможеш далі

Усе, що треба ще зробить,

Та всіх від злого боронить.

Схиляюсь я перед тобою

Так низько-низько аж до долу.

І молюсь я за нас усіх,

Щоб не робив ніхто вже гріх.

Люблю тебе я, Йосафато,

Ти нам така, як рідна Мати,

Така ласкава та привітна.Ірина Бойко, 6-В клас

***

Йосафата Гордашевська – це прекрасна жінка, яка до кінця свого життя служила Богові. Ця жінка ділилася своєю любов’ю з кожним, хто потребував її. Йосафата віддала б останній шматок хліба ближнім. Вона надавала допомогу кожній знедоленій дитині, неповносправним, невиліковнохворим. Вона була незрівнянно доброю, щирою та благочинною людиною.

Отже, Йосафата переборювала усі спокуси і далі служила Богу. Вона милувалася кожною хвилиною, яку присвятила Богу та молитві. До всіх людей, які були поряд, Йосафата ставилась з великою любов’ю і ніколи не пропускала Служби Божі. Ірина Бойко, 6-В клас
***

Багато шляхів, доріг, стежок,

Та Ти веди мене

Туди, де світ сія ясніше,

Туди, де Матінка зігріє...

Де Божая рука...

Прошу, збуди, коли я сплю...

Тоді, як я тебе зову,

Допоможи мені благаю.

І кличу тебе раз-у-раз

О Йосафато, пам’ятаю,

Чого навчала нас.

В моєму серці ти жива,

Живеш і будеш жити.

Веди туди, де лиш добро,

Туди, де серце моє лине,

Туди, де серце моє лине...

Заступайся за нас, за всіх нас.Анастасія Сенишин, 8-А клас
МОЛИТВА ДО СВЯТОЇ ЙОСАФАТИ

Неначе пролісок із Небес, яку послав Сам Господь.

Свята Йосафато, ти для нас, як мати. Ми тебе любимо.

Благаємо тебе, будь біля нас у важкі моменти, у важку хвилинку.

Дякуємо тобі, Йосафато, за все, що Ти для нас зробила. Амінь!

Ольга Шафранська, 6-В клас.

***

Йосафато, Ти велика,

Йосафато, Ти прекрасна.

Учениця Бога, Мати.

Хоч і хворою була,

Ти молилася за нас,

Ми молимось за тебе,

Ти багато нам дала,

Нам допомогла!

Марта Северина, Катерина Соляр, 6-В клас.
***

Про Йосафату я знаю мало, але знаю те, що вона прожила неповних 50 років і була третьою дитиною у сім’ї. У неї було тяжке життя, але вона була радісна, бо її всі любили. Вона вчилася дуже добре, але у її батьків не було грошей, щоб вона продовжила навчання. Завдяки одному священику, вона стала монахинею і присвятила себе Богу і народу. Майже чотири роки до смерті вона була прикута до крісла і до ліжка. Я вважаю, що вона гідна пошани України, бо якби не вона, то люди робили би зло. На жаль, я не можу зробити, як вона, але я знаю, що вона нікого не залишить у біді, бо вона добра. Надіюсь, що всі люди будуть шанувати її.Катерина Скрипець, 8-А клас.
***

Йосафата Гордашевська ще з самого малку була незвичайною людиною. Вона відзначалась гострим розумом, людяністю і глибокою релігійністю. Ще в дитинстві Йосафата любила бігати до лісової каплички, подалі від людей і там на самоті молилась.

Вона завжди перебувала у постійній єдності з Господом Богом Ісусом Христом. Сестра Йосафата впродовж усього свого життя брала активну участь у створенні апостольської місії.

Галицькі селяни часто страждали від хвороб – Йосафата привезла зі Львова книжку про лікарські трави та їх використання, ходила з сестрами полями, вишукуючи потрібні рослини і сама готувала ліки. Вдячні селяни називали її „наша добра сестра-лікар”.

Ця розповідь свідчить про те, що Йосафата була дуже доброю людиною. У наш час таких людей, як вона, є дуже мало.

Приклад її життя навчає нас вірити в Господа Бога і ніколи про Нього не забувати.

Завжди бути разом з Ним: у смутку і в радості.

Тетяна Гуменна, 8-А клас.
***

Багато можна писати про життя Йосафати Гордашевської, але лише переживши її важке життя, можна робити для себе висновок.

Життя – це довгий шлях, який потрібно пройти з високо піднятою головою. І саме Йосафата прожила це життя достойно. Вона не боялася жодних перепон, проходила їх всіх і не озиралася назад у минуле. Допомагала людям, хоч і сама потребувала допомоги. Йосафата відкрила своє серце для усіх нас, щоб допомогти нам наблизитись до Бога. Відкрийте ж своє серце Йосафаті Гордашевській і відчуйте себе захищеним. Соломія Матківська, 8-А клас

ВЕЛИКА УКРАЇНКА

Одного вечора я читав книгу „Великі люди України”. Перегортаючи сторінки я зустрічав безліч знайомих мені імен: Сагайдачний, Шевченко, Амосов, Мазепа, Крушельницька та ще багато інших. Подвиги і вчинки кожного я знав і більше того зустрічав в житті. Проте пізніше я відкривав сторінки з іменами зовсім незнайомими мені. Я побачив ім’я Квітки Цісик, яка жила в Америці, і була патріоткою України ні дня не проживши в ній. Наступною такою особою була Йосафата Гордашевська. Я довго думав, що ж вона такого зробила, що їй дали титул святості. А вчинки Йосафати були справді неймовірними. Не кожен має таку силу волі, як вона. Пам’ятаючи про інших, Йосафата не лишала часу собі. Коли комусь була потрібна допомога, вона завжди допомагала чим могла, не задумуючись про себе. Любов до Бога, і людей була основною її метою. З дитячих років Йосафата відзначалася людяністю, мудрістю, розумом і чистим серцем. Велике значення в її житті мала релігія. Не було такого тижня, коли б вона не пішла до церкви. Священики вбачали в ній моральну силу і чесноти. Одним з таких був отець Єремія Ломницький. Сестра Йосафата жила відповідно до Божих Заповідей. Йосафата робила те, що просив Бог, а саме – допомагала своїм ближнім. Вона започаткувала служіння в галузі освіти й охорони здоров’я. Протягом свого короткого життя сестра Йосафата багато терпіла від непорозуміння, наклепів та чужого честолюбства. Вона дійсно була великою українкою і стала прикладом для всіх.Артем Кокош, 9-Б клас.
***

На мою думку, покликання стосується не тільки священиків, монахинь, а й кожного з нас. Кожен із нас через своїх батьків отримав від Господа дар життя. Це означає, що ми народилися з Божої Любові, щоб ми існували.

Я вважаю, що кожна людина, у якийсь особливий спосіб відчуває своє покликання. Йосафата Гордашевська прийняла у своє серце Ісуса, вона прагнула перебувати з ним навічно. Вона чула в середині себе голос Ісуса, що є внутрішньою спонукою до духовного життя, до самозречення, до самопожертви. Йосафата відчувала у собі силу віри і бажання прислужитися цією вірою. Вона була готова йти до Господа, незважаючи ні на що, долаючи труднощі та перешкоди. А також вона прагнула до духовної досконалості й святості.

На мою думку монахи й монахині є знаряддям в руках Господніх. Їм часто на шляху своєму доводиться терпіти багато труднощів та перешкод. Та це їх не зупиняє, а додає ще більшого та ревнішого бажання йти до мети, працювати задля церкви і Господа, бо ж сповнені Його задуму, благословення, а головне – святої віри.Тереза Гученко, 10-Б клас.
СИМВОЛ СВЯТОСТІ

Далеко не кожному із наших земляків випала доля провідника християн до святості, далеко не кожен відчув у своїй душі покликання служити Господеві і не просто служити, а усім своїм єством стати тим рятівним містком між людьми та Богом.

Проте, можу однозначно запевнити вас, що однією такою людиною ми безсумнівно можемо пишатися. Це жінка, яка народилася в убогій багатодітній сім’ї, залишалася багатою, бо із дитячих літ у її грудях жевріла яскрава іскра любові до Бога. Ім’я цієї великої людини Йосафата Гордашевська.

Я вважаю, що ми дійсно можемо без вагань приклонити свої голови перед цією людиною. Адже вона будучи молодою дівчиною, не побоялася взяти на свої тендітні плечі відповідальність очолити новостворене Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії. Думаю, що цей крок був не легким, проте Йосафата прийняла правильне рішення, бо йшла за своїм покликанням.

Попри усі заслуги на релігійній ниві, вона нічим не відрізнялася від інших сестер. Сестра Йосафата працювала на полях, ніколи не відмовлялася від важкої роботи. Я думаю, що вона була надзвичайною вже лише тому, що хотіла допомагати всім у всьому. Коли Йосафата помітила, що селяни потребують лікарської допомоги, відразу ж кинулася допомагати хворим, за що й отримала прізвище ”сестра-лікар”. Ризикуючи своїм життям, вона разом із чотирма іншими сестрами допомагала недужим, коли спалахнула епідемія тифу й холери.

Мені відомо, що сестра Йосафата була дуже мужньою. Адже вона хворіла туберкульозом кісток, щодня терпіла жахливі болі, жодного нарікання не злетіло з її уст.

На мою думку, життя Йосафати може слугувати прикладом для сучасної молоді. Адже потрібно наслідувати гідних людей, а Преподобна Йосафата була саме такою. Її блаженні діла продовжують жити і після її смерті. Я вважаю, що сестру Гордашевську можна назвати символом святості. Її непорочність і сьогодні промовляє до кожного свідомого християнина, настановляючи його на путь Істини.

Оксана Гураш, 10-В клас.
***

Пізнавши життєвий шлях Преподобної сестри Йосафати Гордашевської, проникаєшся великою любов’ю і вдячністю до цієї жінки. Не кожна людина може вибрати для себе чернече життя. Споглядаючи на світське життя, бачиш, яке воно привабливе і манливе, особливо для молодої особи. Адже молоді дівчата прагнуть одержати хорошу освіту, познайомитися з добрим хлопцем, створити сім’ю, народити діточок. А Михайлина (таке хресне ім’я Йосафати Гордашевської) з малих років мріяла присвятити себе Господові. І, напевне, Господь Ісус Христос Сам надихнув її на це служіння, оскільки вона за покликом Господа і свого серця повністю віддалась своїй чернечій справі. І де б вона не була її добрі діла і світла душа притягували до себе сестер-монахинь і звичайних людей. І тільки добрі діла, не во славу собі, а у Господню славу, творила Йосафата, наслідуючи Ісусові слова: „Блаженні чисті серцем, бо вони будуть бачити Бога”.

І дійсно чисте, безкорисливе і лагідне серце було у сестри Йосафати, адже його переповняла лише любов. А Господь це і є Любов.

Отже, своїм скромно прожитим життям, але духовно наповненим, Йосафата Гордашевська, має бути для нас добрим дороговказом у нашому житті.Ярина Скверіс, 10-В клас.
ПРИКЛАД ДЛЯ НАРОДУ

Йосафата Гордашевська є прикладом для усього народу! Ще з дитинства вона любила Бога, науку. „4 серпня 1892 року у церкві Св. Онуфрія у Львові відбулася історична урочистість – облечини ПЕРШОЇ української Сестри Служебниці Михайлини Гордашевської, яка отримала монаше ім’я Йосафата. Їй було лише 22 роки. Вона та інші сестри служебниці жили у першому монастирі – маленькій дерев’яній хатці покритій соломою. Їй і сестрам іноді не було що їсти, але вони витримали це. У селі не було лікарів і Йосафата пішла до міста та купила книжку в якій ішлося про лікування рослинами. Йосафата і сестри, ризикуючи життям, лікували хворих ліками з рослин під час епідемій тифу та холери. Сестра Йосафата вчила сестер-монахинь провадити дитячі садки.

Про неї згадують як про дуже справедливу особу. Завдяки Йосафаті монаші спільноти з’явилися у селі Самолуску у містах Кристинополі, Тернополі... Йосафата Гордашевська була дуже мудрою жінкою, справедливою.

У 1914 році занедужала. Діагноз – туберкульоз кісток. Через кілька років хвороба зробила її неходячою! Але вона все ж таки давала поради сестрам, а коли приходив лікар витягувати гній з кісток вона навіть не кричала жодного разу. Таку силу волі лікар ще не бачив. У 1919 році на Благовіщення вона померла.

Йосафата Гордашевська зробила багато для українського народу, і хоч вона померла але назавжди залишиться у наших серцях.

20 листопада 2008 року виповнюється 139 років з дня народження. Ми будемо пам’ятати її і через 200 років. Я вважаю, що Йосафата це людина, яка заслуговує на повагу. Будемо шанувати її і не забувати.

Я її не забуду ніколи.

Ірина Яблонська, 9-В клас.
БЛАЖЕННА ЙОСАФАТА – СВІТЛО МИНУЛОГО ЧИ ГОЛОС ДЛЯ МАЙБУТНЬОГО...

Я гадаю, що Йосафата Гордашевська повинна бути не лише світлом минулого, а й голосом для майбутнього. Адже за свого життя Йосафата Гордашевська зробила безліч добрих вчинків, допомагаючи іншим людям, які потребували духовної допомоги. Вона, як справжня християнка знайшла своє покликання і здійснювала його з повною посвятою постійно втілюючи в життя Христову заповідь любові до Бога і ближнього.

Ставши співзасновницею Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії, Йосафата усіма силами допомагає тим людям, які потребують допомоги. Їй довелося пережити дуже важкі часи. Адже першим монастирем Сестер Служебниць була дерев’яна бідненька хатка. Подекуди сестри змушені були просити у сусідів склянку води. Але в спільних молитвах вони зносили ці умови і продовжували далі нести Слово Боже у народ.

Її діяльність допомагала багатьом людям переосмислити свої вчинки і жити із Господом. Зі свідчень сестри Фільомени: „Вона виявляла любов до своїх людей через своє сердечне бажання піднести їх морально і духовно: навчала дітей, молодь і жінок, обслуговувала хворих, відвідувала бідних і потребуючих, навчала літургійного співу, дбала про красу церков”.

Тому життя і вчинки Йосафати Гордашевської повинні бути голосом для майбутнього. Ми повинні наслідувати вчинки Йосафати і допомагати один одному. Ми повинні служити Господу незважаючи на всілякі труднощі, які нас очікують у майбутньому.

Андрій Атлахович, 10-Б клас.

СВЯТА ЙОСАФАТА – ПРИКЛАД ДЛЯ НАСЛІДУВАННЯ СУЧАСНІЙ МОЛОДІ

Роздумуючи над прочитаною біографією святої Йосафати ми бачимо справжню відданість Богові.

Від самого початку її життя Господь кликав її до себе. Михайлина (це хресне ім’я Йосафати) з раннього дитинства виявляла побожність, з ранніх років вона уже була прикладом для наслідування. Зокрема її подруги почали відвідувати церкву, наслідуючи гідний приклад Михайлини. Це перші кроки зближення Михайлини з БОГОМ, надалі вона не припиняла Йому служити. І вже через деякий час Михайлина очолює жіноче згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії. І у цьому згромадженні Свята Йосафата із сестрами робить все можливе, щоб допомогти ближньому. Сестри піклувалися про багатьох інвалідів, дбали про сільські храми, які були занедбані, відвідувала бідних допомагаючи їм молитвами, добрим словом та милостинею. І в час І Світової війни їхні монастирі ставали притулками для поранених. На дорозі до Господа у Святої Йосафати було багато перепон і терпінь, найбільшим з яких була її хвороба, яку вона пережила в тяжких болях, але ніколи не скаржилася і не кричала коли боліло, а зціпивши зуби терпіла. До кінця свого життя вона випромінювала таке світло і життєлюбство, що коли сестри йшли її потішати, то верталися потішені самі. Вона точно знала, що помре на Благовіщення і так сталося.

Про святу Йосафату можна довго говорити: вона була, є і буде прикладом для наслідування, взірцем для кожної людини, кожного християнина. Безперечно, коли людина прочитає про неї, дізнається більше у друзів чи рідних, вона буде вдячна святій, що вона стільки зробила для народу України. Особисто я дуже їй вдячна, після того, що я дізналася про неї і її життя. Я змінилася. Я по-доброму, можна так сказати, заздрю: у ній стільки мужності, стільки сили волі, ніжності, любові до ближнього, тепла, справедливості, якої нема навіть у чоловіка. Кожна людина повинна задумуватися над тим, щоб зробити своє життя і життя ближнього кращим, а взірцем для цієї людини і для кожної людини зокрема мають бути святі, їхнє життя. Не ставати і не бути осторонь коли друзі, знайомі роблять щось неправильно, а допомагати їм зрозуміти суть життя кожної людини, адже кожна людина покликана до служіння Господові будь це прийняття рішення стати монахинею чи жити у шлюбі, будучи самотньою чи сиротою. Усі люди рівні перед Господом і завдяки таким людям як Сестри Служебниці Непорочної Діви Марії, святій Йосафаті, її життю та любові до ближнього і Господа Бога, люди які звершили злочин один чи декілька, стають на шлях Істини, змінюються на краще. Завдяки молитвам до святої Йосафати Гордашевської уже багато людей одержали поміч і ласки, не кажучи скільки ще одержать у майбутньому.Я впевнена, що люди і надалі будуть брати собі за приклад святу Йосафату, зокрема львівська молодь, оскільки вона народилася у нашому місті. Я впевнена, що завдяки молитвам ближніх наша молодь ставатиме кращою і її скарбом буде не золото, тобто коштовності чи гроші, а молитва і зустріч з Богом у храмі. Ірина Чудійович, 10-Б клас.
СЛУЖІТЬ БОГУ, ДОПОМАГАЙТЕ ІНШИМ

І НЕХАЙ ВАША ВІРА БУДЕ ТАКА ВЕЛИКА, ЯК У ЙОСАФАТИ.

Мулкат Ліна, 7-В клас.
***

Ось Спогад став мені Натхненням

А Вдячність зодягнулась словом.

Мовчатиму про те, що Несказанне...

Блукав весняний вітер у саду,

Лелеки повернулися додому...

А Ти дозрівши шепотіла: „Йду”

Жених чекав у сяйві золотому.

Естер мого побитого народу,

Невільників до Правди повела.

Настав твій день... вже були бруньки в глоду,

Акація ще, правда, не цвіла...

Йшов теплий дощик, падав на землицю,

Осанна полетіло з серця ввись,

Сміялось сонце й ніжило десницю,

А час? – він зник... У вічності злились...

Фантазія квітневого світанку...

Акорд розлуки заболів в цей час.

Ти відійшла Маріїного ранку.

Ах ні... Ти ж тут. Ти молишся за нас!

Наталя Назар, 2008 р. Б.


Література:

1. Домініка Ґ. Славута, СНДМ. З цілого серця. Роздуми над посвятою Блаженної сестри Йосафати. – Львів:”Апріорі”, 2003. – 39с.

2. Домініка Славута, СНДМ. Йосафата. Рим, 1989. – 84 с.

3. Домініка Ґ. Славута, СНДМ. Молитва і служіння.Біографія Слугині Божої Йосафати Гордашевської. – Торонто, Канада, 1996. – 174с.

4. Молімося з Блаженною Йосафатою. – Львів: „Свічадо”, 2005. – 80 с.

5. Н. Назар. Зірниця древнього Львова. –Львів: „Добра книжка”, 2008. – 18с.

Алфавітний показник авторів:

 1. Андріїв Анастасія, 1-Б клас

 2. Атлахович Андрій, 10-Б клас

 3. Атлахович Роман, 6- В клас

 4. Баландюк Софія, 4-Б клас

 5. Береза Максим, 1-Б клас

 6. Бєляєв Олександр, 2-Б клас

 7. Бойко Ірина, 6- В клас

 8. Боднар Юрій, 4-Б клас

 9. Вовк Юрій, 2-Б клас

 10. Гученко Тереза, 10-Б клас

 11. Гураш Оксана, 1 0-В клас

 12. Гончарова Анастасія, 4-Б клас.

 13. Гуменна Тетяна, 8-А клас

 14. Гурмак Аліна, 4-Б клас

 15. Груник Анастасія, 6 -В клас

 16. Дубан Надія, 4-Б клас

 17. Дорош Віталій, 1-Б

 18. Дулька Роксолана 5- Б клас

 19. Дух Оксана, 6-В клас

 20. Єдинак Юлія, 1-Б клас

 21. Задорожний Степан, 1-Б клас

 22. Задвірна Йоанна, 3-Б клас

 23. Ісмайлова Ольга-Альсель, 6-В клас

 24. Кокош Артем, 9- Б клас

 25. Кудляк Наталія, 6- Б клас

 26. Лелюх, Андрій, 4-Б клас

 27. Марко Назар, 4- Б клас

 28. Матківська Соломія, 8-А клас

 29. Мулкат Ліна, 7-В клас

 30. Назаркевич Микола, 4-Б клас

 31. Опальчук Софія, 6-Б клас

 32. Палик Анастасія, 3-Б клас

 33. Пероговська Соломія, 10-Б клас

 34. Прибитківський Артур, 2-Б клас

 35. Попова Діана, 4-Б клас

 36. Поронюк Наталія, 5-В

 37. Радченко Анна, 4-Б клас

 38. Ревуцький Ярослав, 4-Б

 39. Рожак Петро, 3-Б

 40. Савицький Назар, 9-В клаc

 41. Савицька Катерина, 6-Б клас

 42. Северина Марта, 6 -В клас

 43. Сенишин Анастасія, 8-А клас

 44. Скверіс Ярина, 10-В клас

 45. Скрипець Катерина 8-А клас.

 46. Соляр Катерина 6-В клас

 47. Студена Юлія, 6-В клас

 48. Твердохліб Дмитро, 4-Б клас

 49. Телефанко Марія, 2- Б клас

 50. Толочко Романія, 3-Б клас

 51. Трач Михайло,1-Б клас

 52. Третяк Наталія, 4-Бклас

 53. Урода Вікторія, 1-Б клас

 54. Хміль, Марія 5-В клас

 55. Шафранська Ольга, 6-В клас

 56. Шутка Ольга, 3-Б клас

 57. Чудійович , Ірина 10-Б клас

 58. Чудійович,Світлана 6-В клас

 59. Яблонська Ірина, 9-В клас

 60. Ярема Вікторія, 6-В клас

 61. Ящишин Юрій, 1-Б клас


Молитва до Блаженної Йосафати

Преподобна Мати Йосафато,

що жертвенно жила своєю посвятою

як Служебниця Непорочної Діви Марії,

навчи нас, щоб за твоїм прикладом ми уповали тільки на Бога.

Вислухай нашу молитву і благай Пресвяту Тройцю про ласку,

яку ми так гаряче просимо на прославу Божу. Амінь.

Преподобна Мати Йосафато, молися за нас!
Кожному доручине завдання іти за Христом із щоденною та вірною самовідданістю,

як це робила блаженна Йосаата Гордашевська.”

Святіший Отець Іван Павло ІІ
Каталог: wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Біографія: Максим Рильський
2014 -> Спортивна слава україни (довідково-інформаційний матеріал для лекторсько-просвітницьких груп народних домів про спортсменів Героїв України)
2014 -> Управління культури, національностей та релігій київської облдержадміністрації київська обласна бібліотека для юнацтва «Світлий шлях духовного прозріння»
2014 -> Святе Письмо Старого та Нового Завіту / перекл о. Івана Хоменка, Львів: «Місіонер» убт «Свічадо», 2007 (1-е вид.: Рим: видавництво оо. Василіян, 1963). Барщевський Т. П’ятикнижжя конспект
2014 -> Тема. Джон Кітс- англійський поет-лірик. Сонет «Про коника та цвіркуна»
2014 -> Програма навчальної дисципліни
2014 -> Конкурсу за обраним фахом Галузь знань 02 «Культура і мистецтво» Спеціальність 025 «Музичне мистецтво»
2014 -> При мзс україни


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Сзш №84 м. Львова Наталя Назар, упорядник, 2009 Вікторія Деревянко, 2009 iconІнформаційний вісник 4 (32) 2009 Київ 2009 ббк 78. 34(4Укр) б 59 Бібліосвіт
Бібліосвіт : інформ вісн. – Вип. 4 (32) 2009 / [редкол. Г. Саприкін (голов ред.), Т. Сопова (відп ред.), С. Чачко, Т. Якушко]; дз...
Сзш №84 м. Львова Наталя Назар, упорядник, 2009 Вікторія Деревянко, 2009 iconТом Гуманітарні науки Бердянськ 2009 (06) ббк 74я5
Збірник тез наукових доповідей студентів Бердянського державного педагогічного університету на днях науки 21 травня 2009 року. –...
Сзш №84 м. Львова Наталя Назар, упорядник, 2009 Вікторія Деревянко, 2009 iconАлізничного транспорту імені академіка в. Лазаряна рада з гуманітарного виховання вісник куратора №40 (квітень 2009) дніпропетровськ 2009 Укладач: Дешко Л. К

Сзш №84 м. Львова Наталя Назар, упорядник, 2009 Вікторія Деревянко, 2009 iconСельская жизнь в Украине Рубрика: Медицина 30. 10. 2009 та 06. 11. 2009
Вітчизняне планетарне відкриття на зламі тисячоліть із сумом відзначає півстолітній ювілей
Сзш №84 м. Львова Наталя Назар, упорядник, 2009 Вікторія Деревянко, 2009 iconБердянськ 2009 (06)
Збірник наукових праць Бердянського державного педагогічного університету (Педагогічні науки). – №1. – Бердянськ: бдпу, 2009. – 272...
Сзш №84 м. Львова Наталя Назар, упорядник, 2009 Вікторія Деревянко, 2009 iconПрограма Міжнародної науково-практичної конференції 24-25 вересня 2009 р. Київ 2009 Порядок роботи конференції
Секція ІІ „Краєзнавча робота як сфера науково-практичної діяльності бібліотек, архівних та музейних установ”
Сзш №84 м. Львова Наталя Назар, упорядник, 2009 Вікторія Деревянко, 2009 icon2009 року Бібліографічний покажчик
Поточний бібліографічний покажчик «Сумщина за IIІ квартал 2009 року» вміщує статті з періодичних видань (крім місцевої преси), книги...
Сзш №84 м. Львова Наталя Назар, упорядник, 2009 Вікторія Деревянко, 2009 iconВідповіді на тести зно з історії України 2009 року Історія України. Відповіді на зовнішнє незалежне оцінювання (тестування) 2009
«Отець бо його землю хрещенням просвітив, а сей великий князь засіяв книжними словами серця віруючих людей»?


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка