Тема: Пауль Целан. «Фуга смерті». Трагедія Голокосту у вірші «Фуга смерті»Скачати 118,98 Kb.
Дата конвертації22.05.2017
Розмір118,98 Kb.


Тема: Пауль Целан. «Фуга смерті». Трагедія Голокосту у вірші «Фуга смерті».

Мета: ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом поета; розкрити особливості зображення трагедії Голокосту в поезії, формувати навички поетичного аналізу тексту, виховувати толерантність та гуманізм.

Обладнання: портрет П. Целана, комп’ютерна презентація «Пауль Целан- поет з України», відеоролик «Фуга смерті мовою оригіналу», репродукції картин А. Бьокліна, А.Ретхеля.

Тип уроку: урок - тематична конференція.

Хід уроку.Учитель. (Звучить «Хава нагіла») Ми розпочинаємо наш урок-зустріч із єврейської народної музики, яку знають практично всі, яка надзвичайно популярна і свідчить про неабиякий талант єврейського народу. Народу, який пережив катастрофу Голокосту. Наша конференція присвячена Паулю Целану – єврею родом з України, одному з найбільших відомих німецькомовних поетів – модерністів другої половини ХХ ст., та його твору «Фуга смерті», у якому описано саме ці події.

Рада вітати гостей, всіх присутніх на нашій конференції. Дозвольте представити наших учасників, які готувались до обговорення. 1. Історики підготували довідку про час, коли жив поет – час Голокосту.

 2. Біографи презентують біографію Пауля Целана.

 3. Мистецтвознавці досліджували тему Голокосту у мистецтві.

 4. Літературні критики – аналіз поезії «Фуга смерті».

Головні завдання нашого уроку- розкрити такі питання:

 1. Що таке Голокост.

 2. Пауль Целан – поет з України.

 3. Фуга в музиці і у вірші.

 4. Символічне значення образів поезії.

 5. Поєднання в поезії різних видів мистецтва.

 1. Учитель. Найперше треба з'ясувати, про які події йдеться у вірші «Фуга смерті». «Що таке Голокост?» Слово історикам.

Історики. Ми провели опитування в школі і вияснили, що про Голокост знають дуже мало….

Голокост -(гр. спалений цілком) загибель значної частини єврейського населення Європи (понад 6 млн.) протягом 1933 - 1945 р.р. У роки війни нацистами було створено 22 табори смерті. Один із найвідоміших і найстрашніших – Освенцім (Аушвіц). Дозвольте процитувати:

Утром солнце встает из тумана

От посыпанных прахом полей

Не забыть мне теперь Аушвиц-Биркенау,

дым людей, дым людей, дым людей.

В Україні євреїв знищували, зокрема, у Бабиному Яру (Київ), у с. Богданівка. 27 січня у всьому світі відзначається день пам'яті жертв Голокосту. Не зважаючи на цю досить відому подію, багато людей просто не знають про неї або не звертають уваги, бо це, мовляв, про євреїв. Тож дозвольте мені вручити вам буклет про Голокост, який ми підготували, бо хочемо, щоб про це знали всі.


 • Чи є у когось питання до істориків?

 • Що за зірка зображена на картинці? ( Із вересня 1941 р. всі євреї В Німеччині зобов’язані були носити спеціальну позначку – Зірку Давида).

 1. На жаль, випускники (і не тільки) багато знають про відомих людей, публічних, але про Пауля Целана практично нічого. Надаємо слово біографам: Розкажіть нам про поета. Звідки він родом? Якої національності? Про що писав? Чому Голокост?

Біографи. Ми підготували презентацію «Пауль Целан- німецькомовний поет-єврей з України». Сподіваємось, задовольнимо ваш інтерес.

Питання: А діти в нього були? (Ерік, син Пауля Целана — професійний клоун. Викладав в театральному університеті. 2000 року, коли в Чернівцях відзначали 80-річчя з дня народження Целана, його запрошували, але він приїхати не зміг).

 1. Прошу, послухайте вірш в оригіналі (відеоролик). А тепер в перекладі. (підготовлений учень читає вірш).

 2. Можете поділитися враженнями? Що почули? Уявили? Відчули? (відповіді учнів).

 3. Вірші Целана читати нелегко. Зашифровані образи та примхливі метафоричні ланцюги, асоціативний монтаж і смислова багатошаровість, - все це створює у целанівській поезії «безодні» підтексту, наповнює її особливою магією слова, наділяє її здатністю навіювати певний емоційний стан (сугестивністю), впливати на підсвідомість читача.

 4. Перейдемо до аналізу. Питання до мистецтвознавця: що означає назва «Фуга» і як фуга пов’язана з віршем?

Мистецтвознавці. 1гр. «Фуга» - поліфонічний музичний твір, в якому тема (або кілька тем) почергово варіюється у всіх голосах, послідовно повторюється кількома голосами. Класичний музичний зразок - фуги Баха. Прослухайте уривок (аудіозапис з коментарем).

Дібравши епітети, продовжіть фразу: Музика Баха… (незрозуміла, важка для сприймання, ворожа, неприємна, позбавлена гармонії…)

За таким принципом побудований целанівський вірш: лірична оповідь у ньому кружляє в колі одних і тих самих тем. Однак слово «фуга», винесене у назву вірша, не лише пояснює його жанр. Воно породжує навколо себе додаткове коло асоціацій. Передусім - пов'язаних із контекстом німецької культури. Адже саме із її лона вийшов неперевершений майстер органної фуги Й.С. Бах.

У багатьох таборах існували сформовані з в’язнів музичні капели, як це пізніше описала Естер Бежарано, котра грала в такому оркестрі в Аушвіці: «Ми повинні були грати під час прибуття поїздів, з яких людей гнали прямо в газові камери». В тому ж Аушвіці в’язні, за наказом есесівців, повинні були виготовляти із сувоїв Тори барабани, тамбурини і банджо. А в одному з таборів на околиці Львова був створений цілий симфонічний оркестр, що налічував кілька десятків єврейських музикантів, і якийсь есесівський лейтенант наказував їм грати т.зв. «Танго смерті», яке повинно було звучати під час маршів і тортур, при стратах і копанні могил. Водночас у їхньому світлі стає зрозумілим, чому ранній варіант Целанового вірша отримав заголовок «Танго смерті». Комендант Аушвіцу Рудольф Гесс любив після масових страт награвати собі сонати Моцарта, а інший комендант того ж табору Крамер, який послав у газові камери 24.000 людей, плакав, слухаючи «Traumerei» («Марення») Шумана, як про це згадує єврейська скрипачка Альма Розе, яка керувала в цьому таборі жіночим оркестром.

Мистецтвознавці. 2 гр. Ця поезія відрізняється дивовижним поєднанням різних не тільки поетичних жанрів, але і видів мистецтва.

Для посилення емоційного впливу П. Целан використовує форму музичної фуги. За будовою фуга складається з трьох основних розділів. У першому тема проводиться в усіх голосах, друга частина будується вільніше: тема розвивається по черзі в різних голосах. У заключному розділі фуги затверджується головна тональність твору. За цим принципам будується і композиція Целанової «Фуги смерті». Особливості синтаксису поезії підкреслюють її «музичну організацію»: позбавлений знаків пунктуації, текст ллється, створюючи скорботну мелодію, в якій різні голоси сприяють розвитку та посиленню основної теми.

Як і музичний твір, «Фуга смерті» викликає в першу чергу емоційні переживання, шок, і тільки потім читач намагається усвідомити значення образів, асоціації, які вони викликають. Саме з цих асоціацій і намічаються тема, мотиви твору.

- Слава і гордість - духовне, вічне, прекрасне - орган; ці асоціації співіснують і протистоять у назві слова «смерть» в усіх його значеннях. Цілком правомірно сприймати цю поезію як модерністського зображення трагедії Голокосту: образи «чорного молока світанку», «могил у повітрі» породжують асоціацію з крематоріями, в яких гинули мільйони безневинних людей, тільки тому, що вони євреї, а образ «однієї людини, що живе в будинку»,«грає зі зміями»,«пише коли темніє в Німеччині твоя золотиста коса Маргарита»,«свистить на євреїв»,«хапається заліза в кобурі» розкриває сутність фашистської ідеології, яка несе смерть усієї людської цивілізації. «Трагедія Освенціма» усвідомлюється не як національна трагедія євреїв, а як всесвітня. Це підкреслюють і образи Маргарити і Суламіф, які є наскрізними в поезії і символізують багатющу гуманістичну культуру, яку подарувала людству німецька та єврейська нації. Орган-крематорій, на якому «з Німеччини майстер» грає «фугу смерті», знищує і «золотисту косу Маргарити», і «попелясту косу Суламіф». • Є питання? Дякуємо за вичерпну відповідь.

 1. Надамо слово літературним критикам, які досліджували теми та мотиви вірша.

Літ. критики. 1гр.

Тема нашого дослідження: «Художня реальність вірша «Фуга смерті». Ось наші результати. Події відбуваються під час Другої світової війни в Німеччині: «смерть-це з Німеччини майстер». Вірш написаний від імені в'язнів фашистського концтабору. Крізь моторошну «хуртовину метафор» прозирають реалії табірного життя: масові страти репресованих, їх спалення у печах крематоріїв, німецькі вівчарки, що охороняли територію табору, комендант, який слідкував за роботою ввіреної йому «фабрики смерті», навіть - сумнозвісні оркестри, набрані з тих же в'язнів, що під їхню музику тисячі мучеників прощалися з життям. Робимо висновок: тема твору – життя і смерть, національна трагедія євреїв, яких винищували нацисти.Літ. критики. 2гр.

Ми визначали жанр вірша. Мусимо зізнатися, що важко визначити жанр «Фуги смерті»: Целан сполучає в ній кілька ліричних жанрів. «Фуга смерті» містить риси балади та елегії, треносу (надгробного плачу) і лірики ритуального танцю, документального репортажу і видіння. Як зазначає український перекладач поезії Целана П. Рихло, «вірш заснований на музичному принципі контрапункту: як і в музичній фузі, тут проводяться і розвиваються декілька мотивів водночас, щоб у фіналі (стрета) знову з'єднатися і остаточно розв'язатися».

Специфіка «Фуги смерті» полягає і в тому, що вірш поєднує в собі ознаки як медитативної, так і сугестивної лірики. Образи «Фуги смерті» не стільки пробуджують до роздумів, скільки впливають емоційно. «Фуга смерті» написана верлібром — віршем, в якому відсутні метр і рима. Вірш також не має жодного розділового знаку.

Літ. критики. 3гр.

Тема нашого дослідження: «Система образів поезії». Насамперед називаємо головні образи: ми (євреї), він (майстер, чоловік, що змій приручає), Маргарита, Суламіф, могила, молоко.Маргарита - улюблений жіночий образ німецької літератури, символ краси, жіночності, кохання. Маргарита є ремінісценцією з «Фауста» Гете

Суламіф - символ єврейської жінки, краси, культури. Із Біблії - кохана Соломона. образ закоханої Суламіф оспівується у біблійній «Пісні над піснями»)

Шолом -Алейхем «Пісня Пісень», Купрін «Суламіф») Проблема рівноцінності двох великих культур окреслюється у вірші місткою паралеллю, в якій водночас порівнюються й протиставляються образи Маргарити й Суламіфі - двох уособлень жіночого кохання, двох натхненних поетичних створінь німецького та єврейського духу, отже, - двох символів відповідних національних культур:

твоя золотиста коса Маргарито

твоя попеляста коса Суламіф.

Антитеза кольору жіночого волосся вияскравлює аномальну ситуацію, коли ствердження цінності однієї нації та її культури має обов'язковою своєю умовою знецінення іншої - при чому таке знецінення, яке на практиці обертається на знищення народу.

Золотокоса Маргарита з листів начальника табору осяяна ореолом очевидних асоціацій із Ґретхен - героїнею ґетевського «Фауста». Завдяки цьому ореолу її образ виростає у символ німецької жінки, німецької культури, Німеччини. Золотаве волосся - це усталений у німецькій фольклорній та літературній традиції елемент жіночої краси; воно, характеризує її «майже шаблонно як німецьку ознаку». Попелясте ж волосся Суламіфі сприймається читачем і як метафора сивини, котрою залакувалося волосся єврейських дівчат і матерів за часів панування Третього Райху, і у буквальному своєму значенні - тобто як попіл, на який воно перетворилося у печах нацистської «фабрики смерті». Із сукупності буквального й переносного значень цього образу постає трагедія єврейського народу за часів гітлерівських репресій.

Літ. критики. 4гр.

Майстер - узагальнений образ ката, “майстра справи”, бо німці - справжні майстри у всьому, «смерть це з Німеччини майстер». Слово «майстер» тут виникає не випадково, повторюючись 4 рази. Воно утворює навколо себе багате асоціативне поло, у центрі якого - середньовічна Німеччина з її мануфактурами, цехами, ремісництвом, шанобливим ставленням до добротної і точної роботи, коли визначення «майстер» було найкращою похвалою знаком німецької якості. Поняття «смерть» Целан накладає на майстер: Смерть це з Німеччини майстер очі в нього блакитні він влучить у тебе свинцевою кулею він влучить точно.

І нацисти майстри. Трактується і як Гітлер - уособлення влади. І Заратустра - із Ніцше. Комендант - володар табірного світу. Він зображується відчужено - без регалій і уніформи, без імені і зовнішності. Єдина деталь його портрета - блакитні очі - має своїм підтекстом приналежність героя до «вищої арійської раси», обстоюючи панування котрої, гітлерівська влада обрала курс на знищення «неповноцінних рас», серед яких була і єврейська. Так само відчужено описуються його дії:

І ... він зі зміями грає він пише

він пише коли темніє в Німеччині твоя золотиста коса Маргарито

він пише це й з хати виходить і зорі блищать і свистить він на псів

свистить на євреїв своїх і велить копати могилу в землі

і грати до танцю наказує нам.

Цей опис допомагає зрозуміти розкол особистості коменданта на нелюда-садиста, що з насолодою «організовує» смертників на самознищення, і ніжного закоханого, який пише сентиментальні листи до коханої у Німеччину.Літ. критики. 5гр.

Головний мотив вірша: образ молока. (Цитата). Взагалі молоко асоціюється з дитинством, матір'ю, надією. Це символ життя. (Як у Г. Белля). У Целана чорне молоко викликає такі асоціації.


приреченість

більчорне молоко
дим крематоріїв

туга


смерть жах

безнадія


душі загиблих

Це не життєдайний напій, а «гірка чарка долі», яку мусять випити євреї. Метафора «чорне молоко» побудована на оксюмороні - парадоксальному сполученні протилежних за значенням образів (чорний колір - білий колір молока). Вона перегукується авангардистською естетикою, впливу якої зазнав молодий Целан. Можна згадати тут чорно-білу кольористику, характерну для живопису німецьких експресіоністів.

Покірливість в'язнів, які п'ють і п'ють «чорне молоко» жахливого існування, які грають і грають на скрипках пекельну музику власної загибелі.

З образом молока тісно пов'язаний образ могили, який є його послідовним продовженням на початку вірша і потім відтворюється ще 4 раза. 1. Ми копаєм могилу в повітрі

 2. Велить їм копати могилу

 3. Ми копаєм могилу в повітрі

 4. Тоді ви могилу дістанете в повітрі

 5. Він дає нам могилу в повітрі.

Образ могили в повітрі пов'язаний з масовим спаленням в крематоріях концтаборів. Із образу-символу могили уточнюється місце дії, сама дія над в'язнями.

У вірші «Фуга смерті» П. Целан засобами різних видів мистецтва спробував передати трагедію Голокосту. Образи його не мають однозначного трактування, тому що поет повинен був визнати, що «вимовити», знайти відповідні цієї трагедії слова поезія майже не здатна.Мистецтвознавці. Ми провели дослідження щодо зв’язку вірша «Фуга смерті» Пауля Целана та інших творів мистецтва. Представлення картин Арнольда Бьокліна "Автопортрет со смертью, играющей на скрипке" 1872., "Оплакивание у креста" 1876

Ми вважаємо, що картини вплинули на створення поезії Целана.

Адже він знав ці полотна, коли писав вірш. Є ще картина на цю тему: А. Ретхель. "Смерть, играющая на скрипке на Маскараде во время вспышки холеры в Париже в 1831 г." (1845). Ми знайшли фото фігурки - постійного персонажу середньовічних містерій. «Смерть всегда в Красном и со скрипкой». Скрипка – уособлення душі євреїв. У поезії Целана «жагливіш водіте смичками» - за Рихло ( «темніше торкайтесь скрипок» - у Бажана).

Отже, Целан не перший намагався зобразити жахливі події поєднанням різних не тільки поетичних жанрів, але і видів мистецтва. Головний колір зображення у нього – сірий, навіть чорний – як попіл, як фашистська уніформа, нацистська свастика.

Підсумок уроку, висновки.

1. Назвати основні риси творчого методу П.Целана (нетрадиційна метафоричність, асоціативна образність, неоднорідність строфіки, відмова від розділових знаків у тексті)

2. Вплив якого модерністського напряму позначився на творчості поета? (сюрреалізму)

Рефлексія.

Звучить музика «Хава нагіла» зі словами: «Дай руку мне…» у виконанні Б.Апреля. Учитель запрошу. До кола учнів, простягуючи руку і промовляючи: «Дай руку мені». Учні стають у коло разом і виконують танок.Д.з. Підготуватися до КР за темою «Друга світова війна у дзеркалі літератури».

Рекомендована література про Голокост

1. І. Еренбург. Буря

2. В. Гроссман. Життя і доля. Треблінське пекло.

3. А.Рибаков. Важкий пісок.

4. Є.Євтушенко. Бабин Яр.

5. Щоденник Анни Франк.

6. Поезії А.Вознесенського.

Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Тема: Пауль Целан. «Фуга смерті». Трагедія Голокосту у вірші «Фуга смерті» icon«Життєвий і творчий шлях П. Целана. Українське коріння поета. Модерністське зображення трагедії Голокосту у творі «Фуга смерті»
З практики використання мультимедійних технологій та прийомів розвитку критичного мислення
Тема: Пауль Целан. «Фуга смерті». Трагедія Голокосту у вірші «Фуга смерті» iconЙ. С. Бах Прелюдія та фуга з дтк (І-ІІ т.)
Проведення І всеукраїнського конкурсу піаністів присвячений пам'яті видатного піаніста, доцента лнма ім. М. Лисенка, соліста Львівської...
Тема: Пауль Целан. «Фуга смерті». Трагедія Голокосту у вірші «Фуга смерті» iconВасиль Стус. Загальний огляд життя І творчості. Як добре те, що смерті не боюсь я…
...
Тема: Пауль Целан. «Фуга смерті». Трагедія Голокосту у вірші «Фуга смерті» iconДипломна робота "Філософські аспекти кохання, Часу І вічності, смерті та безсмертя в сонетах Шекспіра"
Філософські аспекти кохання, Часу І вічності, смерті та безсмертя в сонетах Шекспіра
Тема: Пауль Целан. «Фуга смерті». Трагедія Голокосту у вірші «Фуга смерті» iconТема. Світ Гуцульщини в повісті М. Коцюбинського "Тіні забутих предків "
Як І в прадавні часи "глибокий язичник – гуцул усе своє життя, до смерті, проводить в боротьбі зі злими духами, які населяють ліси,...
Тема: Пауль Целан. «Фуга смерті». Трагедія Голокосту у вірші «Фуга смерті» icon11 березня – 105 років з дня смерті чеського архітектора і вченого Йозефа Главки

Тема: Пауль Целан. «Фуга смерті». Трагедія Голокосту у вірші «Фуга смерті» icon130 років від дня смерті Миколи Івановича Костомарова
Українського історика, етнографа, письменника, громадського діяча, одного із засновників Кирило-Мефодієвського братства
Тема: Пауль Целан. «Фуга смерті». Трагедія Голокосту у вірші «Фуга смерті» iconПодорож країною казок
Тисячі речей забудете, а тих хвилин, коли люба мама чи бабуся розповідала казки, не забудете до смерті
Тема: Пауль Целан. «Фуга смерті». Трагедія Голокосту у вірші «Фуга смерті» iconІван Сірко народився приблизно між 1605-1610 роками. Це засвідчують результати досліджень останків Сірка, згідно з якими кошовому отаманові на момент його смерті було 70-75 років
Сірко народився приблизно між 1605-1610 роками. Це засвідчують результати досліджень останків Сірка, згідно з якими кошовому отаманові...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка