Тема «Я живу Україною» Е. Андієвська «Казка про яян». Українська письменниця І художниця, що живе в Німеччині. Її казки-притчі. Мета



Скачати 132,97 Kb.
Дата конвертації16.05.2017
Розмір132,97 Kb.



Тема. .«Я живу Україною»

Е. Андієвська «Казка про яян». Українська письменниця і художниця, що живе в

Німеччині. Її казки-притчі.

Мета:


  • навчальна - ознайомити учнів з особою письменниці, зацікавити її творами, посилити інтерес до «Казки про яян»;

  • розвивальна - розвивати навички виразного читання прозових творів, коментування їх, визначення прихованого повчального змісту;

  • виховна - виховувати почуття прекрасного і бажання жити в злагоді з собою та у гармонії з оточенням.


Обладнання: запис на дошці, проектор, ноутбук, портрет, презентація, картки

Теорія літератури: казка, притча, підтекст

Епіграф: У чому призначення людини? Бути людиною! С.-Є. Лєц (Станіслав - Єжи Лєц - польський

поет, афорист)



Вчитися на людину треба все життя (В. Сухомлинський)

Яка насолода – шанувати людей! (А.Чехов)

Найпрекрасніші й найщасливіші люди ті, хто прожив своє життя, піклуючись

про щастя інших (В.Сухомлинський)

Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Випереджувальні завдання:

підготувати повідомлення (окремі учні)


Цілі уроку.

Учні повинні знати:



  • окремі факти біографії Е. Андієвської;

  • зміст казки-притчі «Казка про яян»;

  • відомості теорії літератури про казку та притчу

Учні повинні вміти:

  • виразно і вдумливо читати казку;

  • пояснювати фантастичні елементи у творі


Хід уроку

І. Організаційний момент (Необхідне на урок: підручник, зошит, словник до уроку…)

- Діти, подивіться один на одного, візьміться за руки й подаруйте кожен свою посмішку товаришу. Молодці! Вчинки красномовніші за слова, а посмішка означає: «Ви мені подобаєтесь. Ви робите мене щасливим. Я радий вас бачити». Я кажу про справжню щиру посмішку, сповнену сердечної доброти, що йде з глибини душі, посмішку, яка високо цінується в людських стосунках. Посміхайтеся! І люди, зігріті вашою усмішкою, будуть тягнутися до вас!

І знову побачення з літературою. Отож, почнемо урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності

- Яке було домашнє завдання? (Індивід. завдання)

- Що таке література? (Мистецтво слова)

- Яку мету ставить перед собою література ?

(Робити людину кращою, олюднювати. Література – наука про людину , людинознавство)


  • У чому цінність літератури?

(Цінність літератури полягає в тому, що людина, читаючи художні твори може ознайомитися із життєвим досвідом різних націй, пережити разом із героями те, чого може уникнути в реальності, усвідомити помилки інших та розібратися у собі, дізнатися більше про навколишній світ).А допомагають нам у цьому письменники.

(Слайд №1 )

  • Кого ви бачите? Назвіть їх. (В. Королів-Старий, П. Яцик, Є.Маланюк, І. Липа, Олександр Олесь, С.Черкасенко, Е. Андієвська…)

  • Що об’єднує цих митців? Допоможе ребус.

Ребус («Діаспора») (Слайд № 2 )

  • Чи знайоме вам слово “діаспора”? (Звернення до словника)

  • Назвіть представників української діаспори?

  • Чому деякі українські письменники були змушені виїжджати за кордон і там жити?

- Кого з письменників ви ще не вчили?

  • Чому ми вивчаємо творчість письменниці на уроці літератури?

  • Про що б ви хотіли дізнатись сьогодні?


ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Цілевизначення (Слайд №3 )
(Запис числа, теми та епіграфа)

  1. Слово учителя.

Цілі уроку (с.155) (Слайд № 4 )


  1. Аналіз імені уроку.



ІV. Сприйняття й осмислення навчального матеріалу (Слайд № 5 )


1. Розповідь про письменницю та художницю (Презентація)

Особливе місце серед українських авторів еміграційної літератури посідає незвичайна письменниця й художниця Емма Андієвська. Чому незвичайна?



Якщо Бог дає талант, то не один. (Слайд № 6 )
- Що є незвичним у репродукції картини, що в ній тобі незрозуміле? Поділіться своїми думками .

Ви вже звернули увагу на репродукції її картин, вони й справді не такі, які ви звикли бачити. Істот з великими очима художниця називає «комахами-бегемотами». Зверніть увагу, в одній істоті — малюсінька комаха й величезний бегемот! Правда, незвичне поєднання? Це незмінні герої картин Емми Андієвської.

Емма Андієвська – українська письменниця і художниця, лауреат Міжнародної премії Антоновичів . (Слайд № 7 )

Емма Іванівна народилась 19 березня 1931 року у Сталіне (сучасне місто Донецьк).



(Слайд № 8 )

Під час Другої світової війни у 1943 році вона з матір’ю виїхала на Захід, мешкала у США, Франції, Німеччині. (Слайд № 9 )

«Мама взяла нас, дітей, за руку ,а в переддень того,  радянські війська зайняли Київ (це був кінець 1943 року), подалася на Захід. Мама не була певна, що нас не винищать — перед тим знищили батька. Він не був партійним, був хіміком-винахідником, тому його, між іншим, і прибрали— аби його винаходи не дістались німцям. Мама — учитель-біолог, з українського козацького роду, але зросійщена. Так от мама на мигах упросила німецького солдата і той дозволив нам в останньому німецькому ешелоні з кіньми покинути Київ. І так ми поволі добралися на Захід, жили, вчилися...»

Ніхто у родині не сподівався, що дівчинка стане українським митцем. Як пригадує письменниця, до шести років вона взагалі не володіла українською мовою, її «готували на росіянку»: до неї навіть спеціально добирали няньок із правильною російською вимовою. Коли їхня сім’я жила під Києвом, маленька Емма вперше почула колоритну мову від українок, які запам’ятались їй тим, що в білих вишитих сорочках ступали навесні босоніж чорною запашною ріллею. Відтоді в ній прокинулось українське серце.

Блискучий знавець багатьох мов, вона могла б завдяки своєму таланту пізніше прославитися в американській чи європейській літературі, збагатитись, однак писала рідною.

«Повірте,- каже Е.Андієвська, - я живу Україною. Інакше я би вибрала іншу мову спілкування. І для написання своїх творів – теж». Недаремно наприкінці грудня 2002 року під час перебування у Львові вона була нагороджена відзнакою «За інтелектуальну відвагу»



(Слайд № 10 )
З 1961року живе у Мюнхені . (Слайд № 11 )

Емма Іванівна є поетесою, прозаїком і відомою в Європі художницею.

Поетичні збірки оформляє репродукціями своїх малярських творів. Картини Емми Андієвської є в різних музеях, перегляньте, які заклади зберігають її картини.. (Слайд № 12 )
Малює переважно в фантастичній манері, в техніці олії, акварелі, гуаші. (Слайд № 13 )

Картини Емми Андієвської є в різних музеях, перегляньте, які заклади зберігають її картини

Український музей у Нью-Йорку, США


  • Львівська картинна галерея, Україна

  • Музей етнографії та художнього промислу, Україна

  • Галерея «Засів», Харків, Україна

  • Музей Емми Андієвської при Чернівецькому університеті, Чернівці, Україна

  • Донецький обласний художній музей, Донецьк, Україна

  • Музей Шарлоти Цандер, Німеччина

  • Український Вільний Університет, Мюнхен, Німеччина

  • Галерея Калоушка, Прага, Чехія

Емма Андієвська – автор багатьох віршованих та прозових книг; її картини виставлялися в Америці та Європі, а в роки незалежності – й в Україні. Вона – член Національної спілки письменників України та Міжнародного ПЕН - клубу


Поетична спадщина. (27 книжок) (Слайд № 14 )

Головні з них: поезія: «Поезія» (1951 р.); «Народження ідола» (1958 р.); «Риба і розмір» (1961 р.); «Базар» і «Пісні без тексту»(1968р.); «Наука про землю» (1975 р.; «Кав'ярня» (1983 р,); «Спокуси святого Антонія» (1985 р.); «Архітектурні ансамблі» (1988р.)

Проза: «Подорож» (новели, 1955 р.); «Тигри» й «Джалапіта» (1962 р.); «Герострати» (1970 р.);  «Роман про добру людину» (1973 р.); «Роман про людське призначення (1982р.).

Відео (Слайд № 15) «Ця жвава й енергійна жінка буквально заворожує. Слухаючи її, ледве встигаєш за гострими поворотами її думки — часом іронічної, часом парадоксальної. Голос у неї постійно міняє інтонації, залежно від теми розмови; його виразності й відтінкам могли б позаздрити найдосвідченіші актриси.» Михайло

Слабошпицький





Інсценізація

У Е.Андієвської є цикл казок –притч, об’єднаних спільним початком: «Шакал прийшов до вілли на краю пустелі й познайомився з консервною бляшанкою, яка лежала на веранді». Вони почали розмовляти :

- З ким я не можу розмовляти, я не вважаю суспільством. Люди думають собі, що я просто консервна бляшанка, мовляв, бездушна бляха, та й досить, або що моя душа настільки нижче , що вона їх не може цікавити, забуваючи, що речі, які знаходяться в людському оточенні, олюднюються, і крім того , що ми є, ми стаємо ще й ніби людьми, і в нас живе людська душа

- Тільки я наближаюся до людських домівок, я мимоволі олюднююся. Я починаю відчувати, як люди, думати, як вони, і тільки коли я повертаюся в пустелю, з мене поволі вивітрює людську душу і залишається тільки душа шакала. Мені часто хочеться поговорити з людьми, коли я буваю серед них, тільки їх зарозумілість в останню мить стримує мене. І насправді, дуже важко з людьми, оскільки вони олюднюють нас, і разом з тим їм в голову не приходить ставитися до нас, як до людей, а й це ми завжди терпимо




Слово вчителя

Казки письменниці мають не лише спільний початок, а й кінець

Нагодувавши шакала, консервна бляшанка пропонує обом втішитися по черзі розповіддю казок. Вона виявила бажання розповідати веселі казки, а шакал - сумні.
На світанку шакал покидає віллу, прощається з консервною бляшанкою. Героїня каже на прощання:


  • Час вельми швидко стікає, коли він приємний, і вельми повільно, коли несе біду. Коли ми ще зустрінемось?

  • Не чекай. Я ніколи нічого не обіцяю. Обов'язки не для мене. Повертатися туди, де тобі хоч на коротку мить було добре, завжди означає розчаровуватись…



Бесіда

Консервна бляшанка й розповіла шакалові й «Казку про яян», зі змістом якої ми познайомимось. (Слайд № 16 )

- Який твір за жанром? (Казка-притча)

- Що вам відомо про казку як літературний жанр? (словник)

- Які особливості казки?

- У чому виховне значення казок?

- Що таке притча?


Повідомлення учня

Притча — це повчальне алегоричне оповідання з чітко висловленою мораллю. Чимало притч можна знайти у Біблії та в давньоруських збірниках. Пізніше їх використовували у своїй творчості письменники й художники. За змістом притча близька до байки, а іноді й до казки, але, на відміну від байки, у притчі немає алегоричних персонажів з рослинного й тваринного світу. Різниця ж між притчею та казкою полягає в тому, що в притчі яскраво виражена мораль, що, до речі, властиво і байці. Притча переважно повідомляє про подію, з якої читач робить повчальний висновок. Смисл притчі більш значимий: вона ілюструє важливу ідею, торкаючись проблем моралі, загальнолюдських законів. Притча часто служить для пря­мої настанови читачу щодо поведінки, вчинків. Притча – один з улюблених жанрів Івана Франка («Притча

про радість і смуток», «Притча про вдячність» та ін.).






Слово вчителя

Притча – невелике оповідання, що містить повчання в алегоричній, прихованій формі.

Згадаймо казку «Фарбований Лис», яка теж має підтекстовий зміст: «Із брехнею світ пройдеш, але назад не вернешся». Також вивчали із вами байки, яким властивий алегоричний зміст.



2. Настанова до читання: (Слайд № 17 )


  1. Як пастушок потрапив до дивного міста?

  2. Чим займалися його мешканці?

  3. Для чого кожен із них будував свою вежу?

  4. Хто такі яяни ? Чому вони не могли вибратися з міста?

  5. Як це вдалося пастушкові?

  6. Яка притчова думка казки? Доведіть свою думку.


3. Словникова робота (Слайд № 18 )

Бляшанка - банка із тонкого листа металу, покритого оловом, - жерсті;

брама – міські ворота, вмуровані в кам’яну огорожу; (Слайд № 19 )

вежа – висока вузька споруда, башта; (Слайд № 20 )

глипнув – глянув;

кельма – будівельний інструмент, лопатка для розмішування цементної суміші з піском;

насельники – мешканці, жителі, які населяють будинок чи населений пункт;

опали немощі – знесилився;

по гузир – по зав’язку;

юродивий – психічно хворий, божевільний.



4. Первинне сприйняття твору. Читання казки ( в особах) (5 хв.)

- Що вас найбільше зацікавило в прочитаному?

- Яким ви уявляєте пастушка? (10 -12 років)

- Чому він намагався вибратися з міста?

- Як це йому вдалося?

- Хто такі яяни?

Пофантазуємо! Якими ви уявляєте собі яян? (Усне малювання)

(Істоти, закохані в себе, невеличкого зросту, в яких руки в гумових рукавичках, аби не забруднити себе розчином з новобудови).


5. Робота з текстом. Рівневі завдання:

(Слайд № 21)

Середній рівень – дати відповіді на запитання.



  • Як хлопчик потрапив до країни яян?

  • Чому яяни не відповідали на запитання інших?

  • Чим харчуються яяни?

(Харчуються власною гординею, власним «Я». Оскільки гординя незмірна («Я» невичерпне), то всі тутешні городяни майже вічні. Помирають лише ті, у кого «Я» вичерпується – тому вічні).

  • Чому дідусь почув хлопчика?

  • Як можна було вийти з міста?

  • Чому ніхто з мешканців країни яян не міг вийти за місто?

- Чому хлопчикові вдалося відкрити браму і вийти? (Ми знаємо, що маленький козопас — сирота. Можемо припустити, що в нього було нелегке дитинство, але хлопчик не озлобився ні на людей, ні на навколишній світ, не розчарувався в житті. Він прагне прийти на допомогу незнайомому кволому дідусеві — винести старенького з того страшного міста).

Достатній рівень – скласти план казки-притчі.

Високий рівень – вибрати з тексту ключові фрази, сформулювати головну думку.

(Повага до старших, вміння долати труднощі, нічого немає кращого від дому, країни; чути не лише своє я, а також я навколишніх)



  • Які проблеми авторка порушує у творі?

Проблеми:

  • я і суспільство;

  • бездушність і доброта;

  • повага і особиста гордість



Алгоритм до складання плану (Слайд № 22 )

  1. Перечитай текст

  2. Визнач основні події в ньому

  3. Відстеж їх початок і кінець

  4. Добери до них назви

  5. Послідовно розташуй дібрані заголовки

6. Зачитай план прочитаного

План

  1. Велике місто

  2. Непривітні будівельники

  3. Кволий дідок

  4. Вихід із міста

  5. Мішок самоцвітів



6. Аналіз змісту і особливостей художнього твору

V. Закріплення знань, умінь і навичок

Гра «знайди чарівне слово-ключ» (Слайд № 23 )

Потрібно закреслити сім літер у рядку




Т С І М И Л І Т Е Р

Відповідь : ти



VІ. Рефлексивно – оцінювальний етап

Технологія «Незакінчене речення»: (Слайд № 24 )

  • Читаючи «Казку про яян», я відчув … здивування, біль, сум, гордість, радість.

  • Читаючи «Казку про яян», я побачив … пастушка, скелі, козу, провалля, велике місто, вузькі довгі вежі, чоловіка з кельмою, купу каміння, брами, яянів, старого, корабель, юнгу, кельми для новоприбулих, 7 веж, мішок із самоцвітами.

  • Читаючи «Казку про яян», я зрозумів … Дерево міцне корінням, а людина – друзями. Добра та рада, де щирая правда. Між людьми будь людиною. Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько. Не одяг прикрашає людину, а добрі діла.

- Діти, чи змінилося протягом уроку ваше ставлення до власного «я»?
VІІ. Домашнє завдання (Слайд № 25 )
Обов’язкове: опрацювати с. 155-159 , переказувати «Казку про яян», дати відповіді на запитання с.159. Поговорити зі своїми рідними про яянів, що вони думають про це.
За бажанням: зробити ілюстрації до твору. Прочитати притчу про Вавилонську вежу

Е.Андієвська «Казка про яян»
Словник до уроку
Алегорія – образне інакомовлення, яскраве втілення в конкретному образі абстрактного поняття чи думки. Суть алегорії становить суть порівняння одного явища з іншим.
Афоризм (грец. визначення) – короткий влучний оригінальний вислів, узагальнена глибока думка, виражена в лаконічній формі.
Байка – невеликий, здебільшого віршований повчально-гумористичний чи сатиричний твір з алегоричним змістом, у якому людське життя відтворено в образах тварин, рослин, речей
Брама – великі ворота, переважно при монументальних спорудах
Вежа - висока й вузька, переважно з каменю, архітектурна споруда, що будується окремо або становить верхню частину будівлі. Синонім до цього слова — башта.
Герострат- давній грек, який прагнув будь-що увічнити своє ім’я і в 356 р. до н. е. спалив храм Артеміди в Ефесі. Ім’я Г. стало символом ганебної слави. (Новела Жана-Поля Сартра «Герострати»)
Діаспора - (від гр. слова діаспора - розсіяння) 1.Перебування значної частини народу (етнічної спільності) поза межами своєї батьківщини. 2.Частина етнічної спільності, яка постійно живе в чужій країні, зберігаючи зв’язок зі своїм народом, національні традиції.
Еміграція - переселення з батьківщини з якихось (часто несприятливих) причин в іншу країну і життя в ній.
Егоїзм -( від лат. ego – я) – точка зору чи позиція людини, що спрямована тільки на власне «я» - власні задоволення, власний успіх, власне щастя. Задоволення власних потреб є найвищою цінністю для егоїста, а проблеми інших його не цікавлять.
Казка –  фольклорний розповідний твір про вигадані, а часом і фантастичні події.
Нарциси́зм — риса характеру, яка показує самозакоханість людини. Термін походить з грецького міфу про Нарциса, красивого юнака, який відмовив у коханні німфі Ехо, а у покарання за це він був приречений закохатися у відблиск свого обличчя у воді, саме від постійного спостерігання за своєю красою він і помер.
Притча – невелике оповідання, що містить повчання в алегоричній, прихованій формі
Репродукція – фотографічне або поліграфічне відтворення зображень творів живопису.
Символ (грец. умовний знак, натяк)- предметний або словесний знак, який опосередковано виражає сутність певного явища, має філософську смислову наповненість, тому не тотожний знакові. Символ завжди тяжіє до певного узагальнення.
Каталог: uploads -> editor -> 3454 -> 137937
editor -> Методичні рекомендації щодо викладання української мови та літератури в навчальних закладах в 2016/2017н р
editor -> Тема. Олександр Олесь (О. Кандиба). Життя І творчість, світоглядні Переконання. Прагнення гармонії людини й природи, майстерність у відтворенні настрою І почуття в поезіях «З журбою радість обнялася»,
editor -> Па́уль Цела́н нім. Paul Celan; справжнє ім'я Пауль Анчель
editor -> Креативний підхід вчителя до підготовки уроків читання
editor -> Розділ 1 Загальні відомості
editor -> Урок №3 Тема. Гійом Аполлінер як чільна постать європейського авангарду
editor -> Тема. Шекспірівський театр. Трагедія «Гамлет»: її філософсько-етична проблематика. Особливості конфлікту, зображення світу у творі. Мета
137937 -> Кіровоградської міської ради кіровградської області


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Тема «Я живу Україною» Е. Андієвська «Казка про яян». Українська письменниця І художниця, що живе в Німеччині. Її казки-притчі. Мета iconТема. Емма Андієвська – сучасна українська письменниця. «Казка про яян»
Обладнання : портрет Емми Андієвської, маршрутні листи,мультимедійна презентація, долоньки, зірки, картки із завданнями
Тема «Я живу Україною» Е. Андієвська «Казка про яян». Українська письменниця І художниця, що живе в Німеччині. Її казки-притчі. Мета iconЧи згодні ви з тим, що риби мовчать? Тоді як вони розуміють одна одну… за казкою-притчею Емми Андієвської «Говорюща риба»
Тема: Емма Андієвська. Сучасна українська письменниця І художниця. Її казка-притча «Говорюща риба». Порушення питань моралі, дружби,...
Тема «Я живу Україною» Е. Андієвська «Казка про яян». Українська письменниця І художниця, що живе в Німеччині. Її казки-притчі. Мета iconЕмма Андієвська – українська письменниця, поетеса, художниця Дата народження: 19 березня 1931 р

Тема «Я живу Україною» Е. Андієвська «Казка про яян». Українська письменниця І художниця, що живе в Німеччині. Її казки-притчі. Мета iconЕмма Андієвська. Казка «Говорюща риба»
Мета : навчити учнів розуміти прихований зміст твору; виробляти уміння й навички визначати головну думку казки, робити власні висновки...
Тема «Я живу Україною» Е. Андієвська «Казка про яян». Українська письменниця І художниця, що живе в Німеччині. Її казки-притчі. Мета iconУтевська Паола Володимирівна – українська письменниця
«Правда, яка нагадує казку», «Квітковий годинник». Писала вона в них про життя. Про те,що давно вже минуло, та про сучасність. Про...
Тема «Я живу Україною» Е. Андієвська «Казка про яян». Українська письменниця І художниця, що живе в Німеччині. Її казки-притчі. Мета iconТл: літературна казка. Мета: ознайомити учнів з дитячими роками І. Франка, з його творами про дітей І для дітей, зі збіркою казок «Коли ще звірі говорили»
Літературні казки. Особливості літературної казки, її відмінність від народної. Іван Франко. Дитинство письменника. І. Франко-казкар...
Тема «Я живу Україною» Е. Андієвська «Казка про яян». Українська письменниця І художниця, що живе в Німеччині. Її казки-притчі. Мета iconОлександр Пушкін «Казка про рибака та рибку»
Сьогодні ми продовжимо мандрівку в захопливий світ літературної казки. На уроці на вас чекає нова зустріч. На уроці ми прочитаємо...
Тема «Я живу Україною» Е. Андієвська «Казка про яян». Українська письменниця І художниця, що живе в Німеччині. Її казки-притчі. Мета iconМета: продовжити роботу над твором Емми Андієвської «Казка про яян», опрацювати зміст твору, його виховне І повчальне значення; допоїти глибше усвідомити притчовий зміст І художню цінність казки
Розвивати культуру зв'язного мовлення, абстрактне, логічне І критичне мислення, пам'ять, увагу, вміння грамотно висловлювати думку;...
Тема «Я живу Україною» Е. Андієвська «Казка про яян». Українська письменниця І художниця, що живе в Німеччині. Її казки-притчі. Мета iconУроку: узагальнити знання за розділом «Літературна казка. Казки Г. К. Андерсена»
Мета уроку: узагальнити знання за розділом «Літературна казка. Казки Г. К. Андерсена»
Тема «Я живу Україною» Е. Андієвська «Казка про яян». Українська письменниця І художниця, що живе в Німеччині. Її казки-притчі. Мета iconХід заходу якби в нас була такого рівня майстерності художниця, ми
Великомучениці Катерини. Художниця, проста українська селянка, якій не дала Доля вивчитись, І яка була все життя прикута до важкої...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка