Туве Маріка Янсон Капелюх чарівника



Дата конвертації10.07.2017
Розмір70 Kb.
ТипУрок

Урок світової літератури

у 5 класі на тему:

«Туве Маріка Янсон «Капелюх чарівника».

Життя і творчість фінської художниці і казкарки Туве Янсон.

Чарівний світ Мумі – долу»

підготувала

вчитель світової літератури Великокусковецької

ЗОШ І-ІІ ступенів

Солонина О. П.
2013 р.

Тема уроку : Туве Маріка Янсон «Капелюх чарівника». Життя і творчість фінської художниці і казкарки Туве Янсон. Чарівний світ Мумі – долу.

Мета уроку: навчальна: ознайомити учнів з головними подіями життя та творчості Туве Янсон, її книгами про Мумі-тролів; зацікавити ними, допомогти зрозуміти своєрідність образів головних героїв казки «Капелюх чарівника»; розвивальна: формувати навички роботи з книгою, побіжного читання й знаходження відповідної інформації, оцінювання її вміння висловлювати свої враження та думки; виховна: виховувати інтерес до вивчення сучасної літератури, повагу до її митців.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форма проведення: мандрівка в казковий світ.

Обладнання: мультимедійна презентація життя та творчості Туве Янсон, ілюстрації до твору «Капелюх чарівника», інформаційні картки.

 

Нехай зустрічаються зі мною



в моїх книжках!..

Туве Янсон

 

Хід уроку:

 

І. Емоційне введення до уроку (Розминка).

1. Вчитель зачитує вступ до казки Туве Янсон «Капелюх чарівника»:

«Одного сірого ранку у Долині Мумі-тролів випав перший сніг…( до слів)

Надворі сипав сніг, густий і пухнастий, Він уже встелив східці, нависав важкими купинами з даху та віконних карнизів. Невдовзі будиночок мумі-тролів перетвориться на круглу снігову кучугуру. Один по одному переставали цокати годинники. Прийшла зима». ( В перекладі Наталі Іваничук).

2. Бесіда за прочитаним.

-         Діти, які емоції у вас виникли?

-         Як ви гадаєте, про що буде ця казка?

-         Якими ви уявляєте її героїв?



-            Тільки що ви почули вступ до казки сучасної фінської письменниці та художниці Туве Маріки Янсон «Капелюх чарівника». Казкарка заселила чарівний світ Мумі - долу цікавими і незвичними героями, речами і пригодами. Сьогодні ми познайомимось з ними та їхньої авторкою.

ІІ. Контрольно – підготовчий етап.

  1. Опитування учнів.

  • Чому Туве Янсон називають сучасною письменницею?

  • Яких сучасних письменників ви ще знаєте?

ІІІ. Постановка навчальної мети, «виклик». Оголошення теми, мети, епіграфа уроку. (слайд 1-3)

ІV. Вивчення нового матеріалу. «Співтворчість».

1. Виступи підготовлених дітей-біографів про життя і творчість Туве Янсон з використанням мультимедійної презентації (Слайди 4-5).

Біограф 1. Туве Маріка Янсон зростала у творчій атмосфері. Її батько Віктор Янсон був відомим скульптором. Мати Туве — Сігне Гаммартсен була дизайнер-графік. Брати – фотограф і художник. Можна сказати, шлях майбутньої письменниці був визначений ледь не з перших її кроків. А ще у Туве була надзвичайна тітонька, особа винятково енергійна та активна. Її оптимізм і непосидючість передавалися всім. Вона страшенно любила ліпити з гіпсу різноманітні чудернацькі фігурки. Хто знає, можливо, з легкої руки саме цієї тітоньки і з'явилися на світ чарівні герої книг Туве Янсон. Що й казати, з такими батьками і такою тітонькою дитинство Туве було, звичайно, безхмарним. Вона так і не змогла розлучитися з ним, коли стала дорослою і, навіть, коли трішки постаріла.

Біограф 2. У радісну пору дитинства Туве родина Янсон майже по півроку жила в будиночку рибалки на невеличкому острівці у Фінській затоці Балтійського моря. Як же чудово було гуляти в лісі, де звідусіль чулися шурхіт та шелестіння, уявляючи, що з-за стовбурів дерев дивляться маленькі сяючі очі, а на гілках сидять деревні феї, розчісуючи своє довге волосся! Що ще потрібно було пустотливій дівчинці з невгамовною уявою? Якось казкарка зізналася, що «…без щасливих дитячих років, проведених біля моря…», вона «…ніколи б не почала писати».

Вчитель. Закінчивши середню школу, Туве Янсон вивчала художнє мистецтво у Гельсінкі, Стокгольмі, Флоренції, Парижі. Її живописні роботи було представлено на багатьох виставках Фінляндії і Швеції, а першу персональну виставку було відкрито у Гельсінкі у 1943 р. Вона любила англійську літературу і тому з особливим запалом працювала над малюнками до книг Льюїса Керролла та Джона Толкієна.

Біограф 3. Багато часу Туве проводила у бабусі, яка жила біля лісу в містечку Бліда. Цей ліс у мріях дівчинки ставав казковим. Вона придумувала його мешканців. Одного разу Туве Янсон сперечалася про щось зі своїм братом Ларсом і, передражнюючи його, намалювала на стіні маленького бегемотика. Маленька Туве тоді й не знала, що зватимуть його — Мумі - троль, і згодом він стане найвідомішим казковим персонажем. (Слайд 6)

Вчитель.

-         Чи такими ви уявляли героїв казки Туве Янсон?

-         Які вони? Якими рисами характеру наділила їх письменниця і художниця?

2. Розповідь вчителя.

У 1938 письменниця написала і проілюструвала свою власну книгу — казкову повість «Малюк троль та велика повінь» (1942) — і, нарешті, «…відчула справжню свободу, коли сама почала виконувати обидва види роботи». Але перша книга ще нікому не відомої письменниці побачила світ лише через три роки (1945). Як тільки це сталося, Т. Янсон зрозуміла, що просто не в змозі назавжди забути про мумі-тролів, до яких пройнялася щирою симпатією. І вона написала ще одну книгу — «Мумі-троль і комета» (1946), згодом ще одну — «Диво-капелюх»(1949), і ще, і ще… Так з'явилося чимало надзвичайних книг з витонченими, оригінальними малюнками.

Популярність письменниці дуже швидко вийшла за межі її рідної Фінляндії. Книги про мумі - тролів були написані шведською мовою. Нині вони відомі у всьому світі, оскільки їх перекладено більше ніж 30 мовами. (Дев'ять книг про мумі - тролів, виданих Видавництвом Старого Лева (Львів) тепер можуть читати рідною мовою й діти України. Переклад здійснила Наталія Іваничук, викладач норвезької мови та Директор Центру країн північної Європи при університеті імені Івана Франка у Львові). Саме книги про мум і - тролів принесли письменниці загальне визнання. (Слайд 7)

За свої казкові твори Туве Янсон отримала високі відзнаки різних країн:



  • Премія імені Нільса Хольгерсона кращому дитячому письменнику року (1953);

  • Медаль Г.Андерсена за внесок у розвиток дитячої літератури (1966);

  • Премія Шведської академії мистецтв (1972);

  • Золота Президентська медаль Фінляндії (1976);

  • Почесне звання доктора мистецтвознавства університету Гельсінкі (1978);

  • Премія імені Сельми Лагерлеф за внесок у літературу (1993);

  • Літературна премія Американо-Скандинавського культурного фонду.(1996).

З 2002 року у Фінляндії засновано премію імені Туве Янсон, яку вручають письменникам, котрі пишуть для дітей. (Слайд 8-9)

3.     Коментоване читання фрагментів першої глави казки Туве Янсон «Капелюх чарівника».

4.     Бесіда з учнями.

-         Чи зустрічали ви у літературних творах, кінофільмах образи тролів? Які вони?



(Так, тролі за скандинавськими переказами та легендами великі, страшні, вайликуваті чудовиська. Це злі карлики, велетні, чаклуни, відьми, тобто вся «темна сила», яка часто намагається нашкодити людям)

-         Чи схожі мумі-тролі з казкової країни Туве Янсон на фантастичних і потворних істот із скандинавського фольклору? (Слайди 9-10)



5. Фізкультхвилинка.

Ми маленькі мумі-тролі

Хочемо пострибати,

Треба ніжки, треба ручки

Трішки розім’яти.

6. Робота з інформаційними картками. «Навчаючись сам, навчаю інших».

(Кожен учень отримує інформаційну картку, опрацьовує її, після цього інформує інших учнів, використовуючи мультимедійну презентацію – Слайди 11-19).

7.     Пошукова робота.

Дослідження елементів чарівної казки у творі Янсон

-         Згадайте, які ознаки має чарівна казка?

-         Які вигадані істоти (герої) діють у казці Туве Янсон?

-         Чи є чарівні предмети, події у творі?

-         Чи є чудеса і перетворення у казці?

-         Спробуйте довести, що казка Туве Янсон має елементи чарівної казки.



V. Рефлексія. Узагальнення вивченого (Слайд 20)

-         На дошці записані слова Туве Янсон. Вони є епіграфом нашого уроку. Як ви їх розумієте?

-       Чи сподобались вам герої казки Туве Янсон?

- Чи готові ви познайомитися з пригодами мумі-тролів?



Вчитель.

В містечку Наанталі побудований парк мумі-тролів. Парк працює тільки влітку, бо взимку мумі-тролі сплять.(Слайд 21)

Персонажі книг про мумі – тролів зображені на літаках фінської авіакомпанії Finnair, їх зображують на сувенірах, вони є частиною масової культури Фінляндії. (Слайд22)

«Кожна дитяча книжка має містити в собі стежку, перед якою дорослі зупиняються, а дитина йде далі», - повторювала Туве Янсон.(Слайд 23)

Будиночок мумі – тролів, наче казкова рукавичка, відкритий для гостей, їх стає щоразу більше.
Я переконана, що і Вам так само будуть раді, якщо Ви завітаєте в осяяну сонцем Долину, у чудову і незвичайну Країну Мумі – тролів!
(Слайд24)


VІ. Оцінювання учнів.

VІІ. Домашнє завдання

1. Прочитати казку Туве Янсон «Капелюх чарівника».



2. Намалювати власні ілюстрації до казки.

3. Написати міні-твір на тему: «Сімейний затишок Мумі-долу». (Для учнів, що навчаються на високий рівень)
Каталог: bitstream -> 123456789 -> 975
123456789 -> Творчість А. Міцкевича апогея польського романтизму
123456789 -> Ключове запитання: Справжній Митець… Який він? Для реалізації проекту було створено групи „Біографи”
123456789 -> В. Стефаник. Новаторство письменника. Експресіонізм у його творчості
123456789 -> Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра "Як не любить той край "
123456789 -> Конспект уроку із світової літератури для 7 класу Тема. Поетизація давньоруської минувшини в баладі О. С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега»
123456789 -> 5 клас Тема уроку. Шлях Мауглі від вихованця джунглів до їх володаря. Мета уроку
975 -> Медицина та художня культура


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Туве Маріка Янсон Капелюх чарівника iconТуве Янсон. «Капелюх Чарівника». Чарівність художнього світу твору
Мета: ознайомити учнів із життям та особливостями творчості Туве Янсон; переказувати близько до тексту зміст прочитаних розділів...
Туве Маріка Янсон Капелюх чарівника iconУрок №60 Тема: Чарівність художнього світу твору Туве Янсон «Комета прилітає»
Туве Янсон (1914-2001). «Комета прилітає», «Капелюх чарівника», «Зима-чарівниця»
Туве Маріка Янсон Капелюх чарівника iconСучасна дитяча література. Туве Янсон. Житя І творчість. Країна Мумі-тролів. «Капелюх чарівника» Мета уроку
Теорія літератури: персонаж, літературний герой, біографія. Обладнання: ілюстрації до сучасних дитячих творів, фрагменти з мультфільмів,...
Туве Маріка Янсон Капелюх чарівника iconТуве Янссон Фінська письменниця І художниця, яка писала шведською мовою
«Мумі-троль і комета» (1946 р.), в якій було дано докладний опис Долини мумі-тролів, що стала місцем дії більшості подальших історій....
Туве Маріка Янсон Капелюх чарівника iconМумі-мама та її країна добрих друзів
Туве Янсон; розвивати навички дослідницької роботи учнів, усного мовлення, інтерес до художньої літератури; вдосконалювати вміння...
Туве Маріка Янсон Капелюх чарівника iconКонспект уроку із світової літератури з теми
Туве Янсон; дати уявлення учням про чарівний світ фантастичних істот – мумі-тролей; розвивати увагу, спостережливість, вміння слухати...
Туве Маріка Янсон Капелюх чарівника iconТуве Марика Янсон Комета прилітає Мумі-тролі 2
Т oгo ж ранку, коли Тато Мумі троля завершив спорудження містка через річку, крихітне звірятко Чмих зробило відкриття. Чмих знайшов...
Туве Маріка Янсон Капелюх чарівника iconМета: розширити коло читання творів Дж. Роулінг про хлопчика-чарівника Гаррі Поттера, поглибити сприймання серії романів; збагатити знання учнів з міфології; порівняти літературні та екранні образи ге­роїв; виховувати вдумливого читача
Поттер І таємна кімната", dvd програвач, відеоматеріали із фрагментами художнього фільму Кріса Каламбуса "Гаррі Поттер І таємна кімната",...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка