Просування Сил оборони України в Куп’янську Харківської області та на прилеглих територіях подтверждает здатність українських військ ефективно проводити контратаки й досягати важливих тактичних успіхів, особливо в умовах перевантаженості російських сил.
Це зазначається у звіті аналітиків Інституту вивчення війни (ISW) за 12 грудня.
Аналітики підкреслюють, що досягнення ЗСУ в районі Куп’янська спростовують заяви російського лідера Володимира Путіна про “руйнування” українських ліній оборони. Українські війська показують здатність не лише утримувати позиції, а й активно протидіяти масштабним наступальним операціям РФ.
Захоплення Куп’янська було одним із головних завдань російської армії з середини до кінця липня 2025 року, однак окупанти не змогли зібрати достатні сили для прориву української оборони. Це сталося через те, що російські війська проводять інтенсивні наступальні дії на кількох напрямках фронту.
У звіті ISW зазначено, що російська армія стикнулася з великими труднощами у перекиданні підрозділів до Куп’янська. Ще до активної фази української контратаки ЗСУ взяли під контроль логістичні маршрути противника в північній частині міста, що ускладнило постачання.
Одночасно російські атаки супроводжувалися значними втратами і не дали швидкого результату. Для бойових дій на Покровському напрямку Росія мусила залучити близько 150 тисяч військових.
В останні тижні Путін та високопосадовці РФ активізували перебільшені заяви про нібито масштабні успіхи російських військ на фронті. 21 листопада диктатор навіть стверджував, що російська армія “неминуче” повторить операції на Куп’янському напрямку й на інших ділянках. Проте ці твердження виявилися невірними. Інформація про просування військ РФ не підтвердилася, а один із відомих проросійських воєнкорів визнав, що українська контратака стала можливою у тому числі через поширення неправдивих відомостей. Він також фактично підтвердив, що заява Путіна від 27 листопада про захоплення Куп’янська не відповідала дійсності.
Аналітики ISW підсумовують, що Кремль намагався представити ситуацію на фронті як близьку до колапсу, щоб змусити Україну та Захід піти на поступки. Водночас контратака ЗСУ в Куп’янську разом зі стійкою обороною на інших напрямках свідчить про безпідставність цього наративу.
Загалом протягом минулої доби було зафіксовано 178 бойових зіткнень на фронті.
Противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах один ракетний та 40 авіаційних ударів, застосувавши три ракети та скинувши 103 керовані бомби. Крім того, для ураження було залучено 4687 дронів-камікадзе і здійснено 4061 обстріл позицій наших військ і населених пунктів, з яких 116 – із реактивних систем залпового вогню.
На Куп’янському напрямку вчора відбулося п’ять атак загарбників. Наші оборонці відбили штурмові дії противника в районах населених пунктів Піщане, Нова Кругляківка та на дільницях Курилівки й Куп’янська.
