Управління культури І туризму облдержадміністрації Одеська обласна бібліотека для юнацтваСкачати 405,67 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації17.09.2017
Розмір405,67 Kb.
  1   2   3


Управління культури і туризму облдержадміністрації

Одеська обласна бібліотека для юнацтва

ім. В. В. Маяковського
Организатору роботи з юнацтвом

Інформаційний збірник

Одеса – 2015


Управління культури і туризму, національностей та релігій Одеської обласної державної адміністрації
Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В. В. Маяковського
Науково-методичний відділ
Організатору роботи з юнацтвом

Інформаційний збірник


Відповідальний за випуск:

Чоловська О. А.


Упорядник:

Благодар К. І.


Комп’ютерний набір та оформлення:

Т. Г. Астаф’єва
Збірник-2015 розкриває досвід роботи ОЮБ ім. В. В. Маяковського з проведення молодіжних акцій та Ізмаїльскої ЦМБ ім. І. Котляревського зі створення представництва бібліотеки у мережі Інтернет. Матеріал також містить інформацію про обласний військово-патріотичний конкурс «Герої не вмирають, герої в нашій пам’яті живуть!» та роботи переможців.


Зміст

 1. Юнацька бібліотека та молодь Одеси: творчий тандем…….....4 стор.

 2. Щоб молодь читала………...…………………………….……....7 стор.

 3. Интернет-представительство Измаильской центральной городской библиотеки имени И. Котляревского ……………………………..17 стор.

 4. «Герої не вмирають, герої в нашій пам’яті живуть!» Обласний військово-патріотичний конкурс……………………………………..21 стор.

 5. Додаток ………………………………………………………….23 стор.


ЮНАЦЬКА БІБЛІОТЕКА ТА МОЛОДЬ ОДЕСИ:

ДРУЖНІЙ ТА ТВОРЧИЙ ТАНДЕМ

О. А. Чоловська,

в. о. директора обласної бібліотеки для юнацтва

ім. В. В. Маяковського
Змінився світ, змінилися користувачі, змінилися їх потреби, змінилась і сама бібліотека. Але основна її функція залишається. Це зберігання та передача знань, а також допомога в орієнтуванні в інформаційному просторі. Інша річ, що користувачі (і особливо наша категорія – юнацтво та молодь) хочуть бачити бібліотеку не просто книгозбірнею. Це має бути багатофункціональне місце, сучасно обладнане, де молодь може навчатися, займатися самоосвітою, відпочивати, спілкуватися з друзями і навіть працювати. Якщо деякі речі, такі як розмір, технічне оснащення, ми не можемо кардинально змінити (бо це потребує певних фінансових затрат), то стосовно форм та методів роботи – тут ми досягли вже певних успіхів і продовжуємо розвиватися і змінюватися.

Бібліотека для юнацтва має бути не тільки інформаційно-культурним центром, але й місцем де є можливість вирішити проблеми, знайти відповіді на питання, реалізувати свої можливості та розкрити таланти.

Яскравим прикладом створення в бібліотеці «живого простору» є проведення «Бібліосутінок», які вже стали традиційними у нас в бібліотеці і дуже популярні серед юнацтва і молоді. Напередодні Всеукраїнського дня бібліотек Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В. В. Маяковського вкотре приємно вразила своїх читачів. Надвечір’я почало перетворюватися в «Бібліосутінки» у сузір’ї молодості і талантів. Лунала музика, юнаки та дівчата в феєричних костюмах зустрічали гостей, арт-майданчики та літературно-музична вітальня чекали на всіх бажаючих.

Протягом вечора гості змогли прийняти учать у майстер-класах з миловаріння, плетіння «ловця сну», фелтінгу, декорування, плетіння косичок. Всі ми були черговий раз в захваті від акторського таланту студентів Одеського театрально-художнього училища та майстерності учнів Одеського професійного ліцею технологій та дизайну.

В літературно-музичній вітальні відбувалось спілкування між керівником Одеської філії культурного центру «Новий Акрополь» Ю. Воронецькою та старшокласниками. Захоплююча зустріч з поетом, режисером та діячем культури С. Бакуменко не залишила нікого осторонь. А коли небо осяялось зірками, в вітальні запалили свічки і почав свій виступ творчий проект «Свет и тень» з літературно-музичною програмою «Осінній настрій».

В антракті всіх чекав солодкий сюрприз та розіграш лотереї. Переможцем стала багатодітна сім’я, яка отримала подарунковий сертифікат на безкоштовну фотосесію від професійного фотографа Е. Попика.

Все, що відбувалося в бібліотеці, транслювалось он-лайн в YouTube.

До речі, ця небайдужа талановита молодь весною ініціювала проведення в нашій бібліотеці благодійного ярмарку «Подаруй надію». На ярмарку були представлені вироби, зроблені власноруч: ляльки-мотанки, мило, випічка, солодощі, вироби декоративно-прикладного мистецтва. Майстри не тільки представили свої роботи, але й проводили різноманітні майстер-класи. Крім того, під час проведення ярмарку діяли кілька фотозон, де всі бажаючі змогли, зробивши на майданчику біля бібліотеки зачіску та макіяж (на відповідних майстер-класах), сфотографуватися і отримати фото від професійного фотографа Діани Каптур. Ярмарок привернув увагу жителів нашого міста і від продажу виробів «хенд-мейд» та благодійних внесків було зібрано кошти для бійця, який знаходився на лікуванні в Одеському клінічному шпиталі.

Популярними серед наших користувачів є також заходи у рамках Всеукраїнського Тижня дитячої та юнацької книги та нашого власного бібліотечного фестивалю української книги для молоді «Читай, юність!». Зустрічі з письменниками, поетами, музикантами, творчими колективами, арт-майданчики з майстер-класами, участь студентів різних учбових закладів міста… В цьому році ми доповнили програму ще й загальноміським заходом – виставкою-ярмарком «Книжкове розмаїття для нових поколінь», на яку було запрошено представників видавництв з різних міст України. Організаторами стали три одеські обласні бібліотеки та ПП «Одесакнига».

Такі форми, як: «жива бібліотека», флешмоби, буккроссінги вже стали традиційними, тому я на них не буду зупинятися. Що стосується популяризації книг та читання за допомогою Інтернету і, зокрема, соцмереж (а ми є і Вконтакте, і на Фейсбуці, крім сайту маємо ще свій блог), то яскравим і дуже цікавим стало стартування проекту «Що читають відомі та успішні люди Одеси». Це цикл відеороликів, у яких відомі одесити – актори, музиканти, поети, письменники, бізнесмени, політики, громадські діячі розповідають про свої літературні уподобання та роль книги у власному житті. На наш погляд, це дуже вдала форма популяризації читання у роботі з юнацькою аудиторією, яка, якщо і прислухається в цьому віці до когось, то це має бути людина авторитетна і успішна…

Також серед електронних продуктів з популяризації читання і взагалі бібліотеки користувачам прийшлися до вподоби буктрейлери та презентації самої бібліотеки (коли знайома, начебто, для них бібліотека постає у новому вигляді або з якогось невідомого і цікавого боку). Цього року вийшла нова презентація «Бібліотека з’єднує серця».

Продовжуючи тему електронних продуктів, хочу зазначити роботу наших бібліографів. Електронний тематичний огляд «В Одессе хочется жить и творить» приймав участь у конкурсі, який проводила Одеська національна наукова бібліотека ім. М. Горького і отримав «Приз глядацьких симпатій». Гідно продовжив краєзнавчу тематику і новий огляд «Из книги – на пьедестал», який уже можна переглянути в YouTube.

Досить цікавою показала себе і така форма роботи з профорієнтації, як «бенефіси» учбових закладів. Учбові заклади презентують себе (проводячи майстер-класи, наприклад, і т. і.), а ми презентуємо свої електронні ресурси та відеоролики з даної тематики.

Організовуючи роботу бібліотеки як місця для навчання, самоосвіти, дозвілля молоді, ми зробили спробу створення такої форми як коворкинг. До Дня молоді відділи бібліотеки перетворилися на невеликий офісний центр. Але це не стало заходом «одного дня». В електронному читальному залі, користуючись Інтернетом, декілька читачів мають можливість постійно займатися своєю професійною діяльністю.

Бібліотека працює в тісному тандемі зі своїми партнерами та помічниками. Завдяки цьому наші можливості за останні роки значно збільшилися, а сфера діяльності розширилася. Ця спільна робота надає бібліотеці додаткової популярності та допомагає поліпшити бібліотечне обслуговування, зробити яскравішими та якіснішими бібліотечні заходи, краще задовольняти потреби користувачів в отриманні необхідної інформації та послуг. Готувати і проводити заходи нам допомагають студенти учбових закладів, громадські організації, помічники-волонтери, спонсори, та, звичайно, читачі. Партнерські відносини зв’язують бібліотеку з більше як тридцятьма різними громадськими об’єднаннями та установами.

Зокрема, з метою духовного й морально-етичного виховання підростаючого покоління в нашій бібліотеці склалися стійкі форми спільної співпраці з міжнародною культурною організацією «Новий Акрополь», одеська філія якої вже не один рік функціонує в нашому місті. Разом з ними ми проводили неодноразово різноманітні флешмоби, промоакції, рольові ігри «жива бібліотека» та ін. До речі, саме волонтери «Нового Акрополя» та Художньої школи ім. К. К. Костанді на підтримку позитивного іміджу бібліотеки декілька років тому вирішили зробити фасад бібліотеки більш привабливим. Бібліотекарі не брали участі у творчому пошуку, аби надати повну свободу для самовираження. Цей проект отримав високу оцінку наших читачів і навіть допоміг залучити нових до бібліотеки.

За останні роки склалися міцні партнерські відносини з такими відомими громадськими організаціями, як «Елеос», «Мовний ренесанс», благодійними фондами «Добрий самарянин», «Миссия выполнима», студентським рухом «Гілель», Молодіжною радою м. Одеси.

У проведенні заходів національно-патріотичного характеру традиційно беруть активну участь етно-культурне товариство «Мокоша», представники Молодіжної паланки «Козацтва Запорозького», Союз ветеранів Великої Вітчизняної війни, Обласний союз ветеранів Афганістану, громадські організації «Союз. Чорнобиль», «Пошук», Музей історії євреїв Одеси «Мігдаль-Шорашим» та ін.

В цьому році спільними зусиллями бібліотеки, волонтерів, Головним територіальним управлінням юстиції у Одеській області, громадською організацією «Правова допомога» були проведені тренінги, на яких ми знайомили вимушено переселених осіб з окупованих територій України з безкоштовними інформаційними та соціальними ресурсами.

Прикладами успішної співпраці є налагоджений зв’язок з Обласним центром зайнятості, громадськими організаціями «Партнер», «Віра. Надія. Любов». Фахівці цих установ не тільки приймають участь в наших заходах, але й готують тематичні буклети, які ми використовуємо у своїй роботі.

Стабільним є партнерство бібліотеки з установами освіти, культури, загальноосвітніми, середніми та вищими навчальними закладами (декілька прикладів було наведено вище).

Я навела небагато прикладів, але ви, мабуть, змогли побачити, що наша бібліотека є юнацькою не тільки в назві, але й по суті. Молодь надихає нас на нові, цікаві і нестандартні форми роботи. І все це відбувається в постійному дружньому тандемі.


Щоб молодь читала…
Виклик: чи зможуть бібліотекарі за 100

днів залучити до читання 1 000 000 зацікавлених

Благодар К. І.,
гол. бібліотекар ОЮБ ім. В. В. Маяковського


Сьогодні, і це дуже тішить, впевнено можна сказати, що пройшли ті роки, коли було звичним і водночас болючим «зараз молодь не читає». Про це можна багато говорити та сумніватися, та погодьтеся, дорогою в громадському транспорті частенько можна побачити, коли молодь не тільки сидить в своїх гаджетах, щоб моніторити соціальні мережі, а й перегортає сторінки своїх електронних книжок. Проте виникає питання, що саме читає сучасна українська юнь. І тут ми, бібліотекарі, маємо відігравати вже точно не останню роль, адже від того, що саме і як читає молоде покоління, закладається майбутній інтелектуальний, соціальний та економічний потенціал, а це – наше з вами майбутнє.

Схвалена Кабінетом Міністрів України Концепція Державної цільової програми підтримки та розвитку читання на період до 2015 р. дала певний поштовх читанню юнацтва та молоді, підвищенню читацької активності. Проте, стало зрозумілим, що бажання читати у молоді не постане саме собою, його треба прищеплювати і розвивати систематично. Запорукою успіху в цьому є комплексний підхід, систематичність, креативність.У 2015 році Державна бібліотека України для юнацтва з метою популяризації читання та впровадження нових форм бібліотечного обслуговування ініціювала проведення Всеукраїнської акції «Українська молодь читає».

Підсумки Акції підведені оглядовою статтею в «Бібліосвіті», інформаційному віснику ДБУ для юнацтва (2015.—Вип. 3.—С. 41-49): http://www.4uth.gov.ua/library_science/bibliosvit/2015_3_55.html та у рубриці сайту ДБУ «Читання»: http://reading.4uth.gov.ua/addmillion. А також заходи, що були проведені в обласних бібліотеках для юнацтва, відображено на сторінці ДБУ у Facebook «Українська молодь читає. Арт-перформанс»: https://www.facebook.com/addmillionreaders/?fref=nf.

До Акції приєднались і бібліотеки Одеської області.

Нажаль, інформація надійшла лише від Арцизької, Березівської, Білгород-Дністровської районної, Болградської, Іллічівської, Комінтернівської та Любашівської ЦБС.

Наводимо ряд заходів, які пройшли в рамках Акції ОЮБ ім. В. В. Маяковського:

 • 30 березня – історичний перформанс та зустріч з українським поетом та прозаїком, лауреатом національної премії ім. Т. Шевченка Володимиром Рутківським «Белетрист з душею підлітка». Лейтмотивом творчості Володимира Григоровича є історична тема, тому ми вирішили обіграти саме її. Перед початком зустрічі всіх гостей чекали герої творів Рутківського – козаки, лунала українська бандура у виконанні студентів Одеської консерваторії, а кожен гість заходу зміг пригоститися справжньою козацькою їжею. Сама ж зустріч з письменником перетворилася в інтерв’ю Володимира Григоровича з головним героєм його твору – козаком Швайкою.

http://odessaoub.blogspot.com/2015/03/2015.html

 • 19 травня в Одеській обласній бібліотеці для юнацтва в рамках Всеукраїнської акції відбулося відкриття щорічного (вже 7-го) фестивалю української книги для молоді «Читай, юність!».

Бібліотекарі облаштували на майданчику біля книгозбірні розгорнуті книжкові виставки, на яких представили популярні видання та цьогорічні новинки. Книги можна було погортати на місці, або навіть взяти додому. Втім, лише книжками на фесті звичайно не обмежилися. Програма фестивалю передбачала цікаві зустрічі у форматі бібліотечного сейшену – «Вистава серед книжкових шаф» – молоді одеські поети, актори, музиканти імпровізували на тему української класики. Й, судячи по шквалу оплесків глядачів, виступаючим це вдалося дуже вдало та яскраво. Студенти історичного факультету Одеського національного університету підготували яскраву виставу, молоді актори – студенти Одеського театрально-художнього училища також імпровізували на задану тему. Окрім того, кожний відвідувач фестивалю зміг взяти участь у безпрограшній бібліотечній лотереї, де розігрувалися квитки на вистави в театри нашого міста та солодощі. Неабияк зацікавила й книжкова виставка «З найкращими побажаннями», де були представлені книги з автографами авторів. До речі, в рамках фестивалю була презентована та передана до фонду бібліотеки щойно підписана спеціально нашим читачам книга Оксани Забужко.

http://www.odessapost.com/v-odesse-startoval-festival-ukrainskoy-knigi-dlya-molodezhi/

 • Зважаючи, що одним із завдань Акції стало привернути увагу громадських та владних структур до читання молоді, з початком акції в нашій бібліотеці стартувала й промо-акція «Що читають успішні та відомі люди Одеси». Ми вирішили, що людині, яка не уявляє своє життя без читання, не важко буде назвати ті книги, які залишили в її серці найпомітніший слід. Сьогодні те, що читання досить високо зберігає свої позиції, зазвичай, говоримо або ми, бібліотекарі, або ті люди, які мають безпосереднє відношення до книжкової справи (видавці, письменники тощо). Звичайно, це має вплив, але все ж таки, коли про таку захоплюючу справу говорить успішна відома людина та ще й радить щось прочитати, це сприймається більш вдало та має неабиякий вплив. Мета даного проектуаби відомі в нашому місті музиканти, депутати, журналісти, бізнесмени вкотре довели підростаючому поколінню важливість та популярність читання книг. На сьогодні вже знято та змонтовано самими бібліотекарями 10 роликів, де відомі в нашому місті бізнесмени, музиканти й навіть депутат Верховної ради України рекламують свої улюблені книги. Наш проект набув популярності, тому ми вирішили продовжити його протягом 2015 року. https://vk.com/public91487118

Кожен з заходів популяризувався в соціальних мережах, в друкованих ЗМІ, онлайн-ЗМІ, а також робилися анонси на Одеському державному радіо.Арцизька ЦБС
Конкурс – змагання у ЦРБ на краще читання віршів Ліни Костенко.

Учні 10-11 класів читали вірші Ліни Костенко на камеру. Бібліотекою було обрано 3 найкращі декламування, змонтовано в ролик і викладено на сторінках в Фейсбуці та Вконтакті

Фотоконкурс «Я і книга» бібліотека-філія № 1 м. Арциз, бібліотека-філія №16 с. Делень, ЦРБ.

Дегустація літературної новинки «Минуле і теперішнє має значення» (по книзі Ірен Роздобудько «Арсен») бібліотека-філія № 3 м. Арциз. Учні 9 класу по черзі прочитали книгу, а потім з захопленням її обговорили.

День читання «Читаємо разом. Читаємо один одному» бібліотека-філія № 9 с. Теплиця. Читачі бібліотеки – учні 10-11 класів читали одним одному вголос уривки з улюблених книг.

День читання гуморесок «Свято гумору» бібліотека-філія № 36 с. Василівка.

Читацький марафон «Відкрий рота» бібліотека-філія № 18 с. Кам’янське.

Читачі отримували від бібліотекаря книги, відкривали на сторінці,яку називав бібліотекар, і намагалися виразно прочитали уривки тексту, які бачили вперше.

Голосні читання «Озвучена книга» бібліотека-філія № 7 с. Виноградівка

За допомогою лотереї учні обирали книгу, уривок з якої будуть читати, потім відкривали її на свій розсуд і протягом п’яти хвилин читали вголос. Потім вибрали книгу, яка здалася їм найцікавішою (Б. Стоун «Хижина дяди Тома»).

Конкурс-змагання юних аматорів поезії бібліотека-філія № 4 с. Н. Іванівка
Березівська ЦБС

 • В березні Березівська центральна районна бібліотека провела для учнів старших класів місцевої школи презентацію нових довідкових та енциклопедичних видань під назвою «Це корисно знати…» А також була організована книжкова виставка «Твої помічники у навчанні».

 • Для гарного проведення дозвілля молоді була пропонована книжкова виставка популярних письменників сьогодення.

 • Багато хто з молоді надає перевагу читанню фантастичної літератури. Для такої категорії читачів бібліотекарі представили виставку одного жанру під назвою «Создания света, создания тьмы», яка користується популярністю серед молоді.

 • Центральною районною бібліотекою проводився книжковий меседж «З якої ми книги» з учнями 9 класів ЗОШ №2.

 • Для молоді Березівщини створені відео-презентація книг-ювілярів 2015 року та виставка «Книги-ювіляри - 2015».

 • Проведено бліц-опитування під назвою «Гаряча десятка: 10 найкращих художніх творів».

 • Щоб залучити підлітків у літній час до читання бібліотекарями ЦРБ оформлена Windows-реклама «Канікули без книги – літо без сонця!».

 • В Червоноармійській бібліотеці було проведено письменницький калейдоскоп «Український історичний роман», на який запросили учнів 10-11 класів Червоноармійської ЗОШ.

 • Балайчуцькою бібліотекою була організована книжкова виставка «Улюблена книга для юнацтва».

 • 25 квітня в Розквітівській бібліотеці відбулася година спілкування до 175-річчя від дня виходу «Кобзаря», на яку було запрошено юнацтво села Розквіт. На заході були представлені різні видання «Кобзаря», молодь декламувала свої улюблені вірші з цієї збірки.

Білгород-Дністровська районна ЦБС

 • В Білгород-Дністровській центральній районній бібліотеці для дорослих відбулось засідання літературного клубу «Юний Парнас», в рамках якого пройшла зустріч учнів 8-х та 9-ого класів Шабівської ЗОШ № 1 з представниками Асоціації Літераторів Бессарабії «Буджак». Зав. відділом обслуговування А. П. Кравченко представила учням гостей заходу – це голова АЛБ «Буджак» Ігор Григорович Параденко, поетеса Ольга Михайлівна Хорощенко, поет Георгій Васильович Чабаненко. І. Г. Параденко ознайомив юних слухачів з історією виникнення АЛБ «Буджак», а також прочитав вірш Павла Антонова «Айстри». Г. В. Чабаненко прочитав вірші присвячені історії козаччини та сучасності нашої країни .

 • До 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі, Дню пам’яті та примирення, Дню Перемоги в Білгород-Дністровській центральній районній бібліотеці для дорослих проведено з 5 по 8 травня 2015 року Тиждень патріотичної книги «Нас надихають подвиги героїв». Тема війни лишається однією із провідних у літературі. Читачам бібліотеки пропонували книги на дану тематику таких письменників: О Довженка, О. Гончара, Г. Карєва, І. Гайдаєнка, В. Бикова, М. Шолохова, В. Некрасова, К. Симонова, Ю. Яновського та інших, а також зарубіжних письменників-антифашистів.

Широківська сільська бібліотека, бібліотекар Кузьменко Н. І. запросила учнів 9-11 класів на книжковий марафон «Знавці української літератури», який проводився в актовому залі школи. Три команди – літературознавців зійшлись показати, хто найкращий знавець української літератури.Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3

Схожі:

Управління культури І туризму облдержадміністрації Одеська обласна бібліотека для юнацтва iconУправління культури І туризму облдержадміністрації Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В. В. Маяковського
Управління культури І туризму, національностей та релігій Одеської обласної державної адміністрації
Управління культури І туризму облдержадміністрації Одеська обласна бібліотека для юнацтва iconУправління культури І туризму київської облдержадміністрації київська обласна бібліотека для юнацтва
Майстер-клас : Інформаційний бюлетень з бібліотечно-бібліографічного обслуговування юнацтва : / [уклад. Т. І. Василькевич]; Київська...
Управління культури І туризму облдержадміністрації Одеська обласна бібліотека для юнацтва iconУправління культури І туризму облдержадміністрації Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В. В. Маяковського Серія «Академія життя»
В методичних рекомендаціях пропонуються теми та форми бібліотечних заходів, спрямованих на популяризацію фізичної культури, спорту,...
Управління культури І туризму облдержадміністрації Одеська обласна бібліотека для юнацтва iconПропонуємо
Управління культури І туризму облдержадміністрації обласна бібліотека для юнацтва ім. О. М. Бойченка
Управління культури І туризму облдержадміністрації Одеська обласна бібліотека для юнацтва iconПізнаймо в слові рідний край
Управління культури І туризму облдержадміністрації обласна бібліотека для юнацтва ім. О. М. Бойченка


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка