Урок № Дата Тема : Урок позакласного читання. Пауль Маар. «Що не день, то І субота» МетаДата конвертації23.07.2017
Розмір80,2 Kb.
ТипУрок

Клас: 5 УРОК №_____________ Дата_____________
Тема: Урок позакласного читання. Пауль Маар. «Що не день, то і субота»

Мета: ознайомити учнів з фактами життя й особливостями творчості Пауля Маара; продемонструвати яскравість художнього світу повісті-казки «Що не день, то субота», реальне і фантастичне у творі; розкрити оптимістичний образ Суботика, його віру в силу думки й фантазії; виявити елементи фольклору (казки) та їхнє значення для розкриття головної ідеї - реалізації мрій, бажань і прагнень особистості; висловити враження і власне ставлення до подій казки, розкрити гуманістичний зміст казки, моральні цінності, втілені в ній;

розвивати творчу уяву, навички зв’язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її; формувати полікультурну компетенцію;

виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.

Обладнання: підручник, тексти повісті, портрет Пауля Маара, виставка книжок Пауля Маара, ілюстрації автора до повісті.

Тип уроку: урок позакласного читання.

І в суботу наче з неба впав Суботик!

П. Маар

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

Знайдіть відповідність.


Автор літературної казки

Г.К. Андерсен

Оскар Уайльд

Шарль Перро

Олександр Пушкін

Льюїс Керролл

Роальд Дал

Казка

«Чарлі і шоколадна фабрика» «Казка про мертву царівну та сімох богатирів»

« Хлопчик-зірка»

«Аліса в Країні Див» «Соловейко»

«Попелюшка»


IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Слово вчителя про факти біографії та творчості П. Маара.

Пауль Маар народився 1937 р. в німецькому місті Швайнфурт. Він надзвичайно любив читати, але його батько вважав, що читання - це змарнований час, і вдома у них майже не було книжок. Пауль записався до бібліотеки, однак приносити додому книжки і читати йому забороняли. Тоді хлопчик домовився зі шкільним другом, що після уроків читатиме книжки у нього вдома. В одному зі своїх інтерв’ю Маар говорив, що дитинство дитячих письменників зводиться, як правило, до двох крайностей: воно або щасливе, і письменник відтворює його у своїх творах, або намагається придумати - як це робить сам Маар - те прекрасне дитинство, якого він був позбавлений.

Маар закінчив Державну академію мистецтв у Штутгарті, де вчився образотворчого мистецтва та історії мистецтва. Під час канікул він підробляв у театрі містечка Масбух художником-декоратором і фото-графом, а після закінчення навчання кілька років працював учителем малювання.

Писати Маар почав завдяки художньому керівнику театру - той поскаржився, що для дітей немає нових цікавих п’єс, тому з року в рік доводиться ставити «Сплячу красуню» чи «Вовка і семеро козенят». Так з’явилася перша п’єса Маара - «Король у ящику». Першу книжку «Собака з татуюваннями» Маар писав передусім для своїх дітей, бо у фонді місцевої бібліотеки не було таких книжок, які б відповідали запитам молодих батьків та їхніх дітей. «Собака з татуюваннями» - це збірка оповідань, об’єднаних рамковим сюжетом про пса, на тіло якого нанесено татуювання-ілюстрації до різних історій: він розповідає ці історії левові.

2. Робота з підручником (с. 308-309): складіть асоціативний кущ «Пауль Маар - сучасний казкар».c:\users\-d5c2~1\appdata\local\temp\finereader11.00\media\image1.jpeg

 1. Історія створення та особливості повісті-казки «Що не день, то субота».

У серію «Суботик» увійшли книжки «Що не день, то субота», «Машина для здійснення бажань, або Суботик повертається в суботу», «Китобус, або Нові цятки для Суботика», «Чарівні краплі для Суботика» і «Суботик у небезпеці», «Коли Суботика занадто багато».

Перша книжка «Що не день, то субота» вийшла в 1973 р., і саме в ній читачі познайомилися з надзвичайно дивним створінням — Суботиком. За твердженням автора, це істота середнього роду «Я вважав, що якщо герой книжки буде дівчинкою, то хлопчики не захочуть її читати, і навпаки».

Коли Пауль Маар думав про те, яким має бути Суботик, він радився зі своїми дітьми. Ті сказали, що в нього обов’язково повинні бути і веснянки. Під рукою у тата виявився тільки синій олівець: саме тому цятки в Суботика сині.

Суботика назвали «новим Карлсоном» і він став популярним не менше за героя Астрід Ліндгрен.

 1. Евристична бесіда за змістом казки.

 1. Звідки і коли приходить Суботик і чому має таке ім’я? (Суботик приходить у суботу, якщо тиждень почнеться сонячною неділею, по неділі буде понеділок, а тоді вівторок з Вівтораку- сом, середа саме серед тижня, четвер з грозою і чотирикратним громом, а п’ятниця виявиться вільним днем)

 2. Яким ви уявляєте Суботика? Що незвичного в його зовнішності та поведінці? (Суботик - миле й кумедне створіння у водолазному костюмі і з хоботцем замість носика, яке грає у футбол сирними кулями, залюбки з’їдає комірці і віконні ручки та здійснює найнеймовірніиіі бажання. Уявний друг, про якого мріють і діти, і дорослі. Ця дивна істота повсякчас дивує всіх своєю винахідливістю, змінює життя і характери оточуючих людей)

 3. Розкажіть про життя пана Пляшкера до появи Суботика. Як змінює його Суботик? (Життя пана Пляшкера минало нудно й одноманітно, а головне, він усіх і всього боявся: свого начальника, квартирну господиню, у якої винаймав кімнату. Панові Пляшкеру поталанило, бо саме його Суботик зве своїм татусем і на задоволення його примх віддає найбільше своє багатство - дивовижні сині цятки, які здатні виконати будь-яке бажання, якщо його правильно сформулювати)

 4. Скільки днів Суботик гостює у пана Пляшкера? (Сім днів: від суботи до суботи)

 5. В яких епізодах проявилися дитяча безпосередність Суботи- ка? (Обирає замість одягу водолазний костюм; у магазині просить називати себе королем, бо запобігливий продавець назвав клієнта королем; рве костюми для примірки після дозволу дихати; розігрує начальника Пляшкера з годинником; відвідує школу; їсть пісочні бабки на дитячому майданчику, виконує будь-яке бажання, якщо попросити)

 6. Які пригоди трапляються з паном Пляшкером і Суботиком? (Переполох в універмазі, винахід машини, що доставляє сосиски; розіграш начальника, який змушує рахувати без лічильної машинки; сніговий буревій у квартирі; квартирна господиня зі злими помислами раптом починає висловлювати протилежні думки)

 7. Яке основне захоплення Суботика? Які вірші він складає? (Суботик складає смішні вірші, в яких щиро і безпосередньо висловлює свої почуття, передає настрій, власне ставлення до подій чи людей, уміє підбадьорити. У школі він вчить дітей, перетворюючи урок на захопливу гру)

 8. Які поради дає Суботик Пляшкеру? (Дорослих, може, і треба слухатися, але не всіх, а в житті пана Пляшкера чимало поганих дорослих: зла квартирна хазяйка, учитель, запобігливий продавець. І Суботик сам знає це: адже він - чарівна істота. Він залишається незрозумілим для тих дорослих, які вважають, що порядок і дисципліна - це єдиний порятунок від негараздів, і жити треба спокійно і розмірено. Суботик, навпаки, вірить у те, що в житті головне - радість та інтерес. На відміну від Карлсона, двоюрідним братом якого він по суті є, Суботик пустує цілком невинно і необразливо. Його витівки не завдають нікому прикрощів, усі лишень сміються з них. Спілкування із Суботиком пішло на користь пану Пляшкеру: він став активним, в очах засвітився оптимізм, прокинулося почуття самоповаги, з’явилися сили протистояти безглуздю і на хабству)

 9. Чи допоміг Суботик змінити життя «таткові»? (Суботик допоміг зрозуміти пану Пляшкеру і читачам, що здійснення мрій та бажань залежить від самої людини, від того, як вона сприймає світ, як ставиться до людей. Справжнє диво твориться не за допомогою синіх цяток чарівної істоти, а силою уяви, вірою в незвичайне, дитячою безпосередністю, гумором, грою, щирістю).

 10. Яке останнє бажання пана Пляшкера виконує Суботик? Чому машина не може здійснити жодного бажання?

 11. Доведіть, що сміх - головна складова повісті-казки Пауля Маара. (Вустами своїх героїв автор говорить, що сміх може впоратися з будь-якими неприємностями, допомогти в будь-якому ~- горі, врятувати від будь-яких негараздів. Якби не Суботик, усім навколо було б самотньо і бентежно, а пан Пляигкер і зовсім би з’їхав з глузду від туги)

 12. Чи повернеться Суботик? (Повернеться до тих, хто ще вміє загадувати бажання і усміхатися!)

5. Переказ ключових моментів казки за ілюстраціями.

 1. Пан Пляшкер зустрічається із Суботиком.

 2. Пан Пляшкер із Суботиком прийшли за покупками в універмаг.

 3. Суботик відвідує школу.

 4. Суботик виконує останнє бажання татка.

6. Вибірковий диктант «Риси характеру Суботика»: випишіть лише риси, притаманні головному герою повісті.

Винахідливість, життєрадісність, дитяча безпосередність, розсудливість, доброта, сміливість, безкорисливість, наївність, нахабність, відповідальність, жорстокість, хоробрість, жадібність, готовність прийти на допомогу, щирість, чесність, байдужість, підступність, зрадливість, скромність, кмітливість, рішучість, волелюбність, вірність дружбі, жага пригод.

 1. Підсумки.

Асоціативна хвиля «Сім днів із Суботиком».
VІ. Домашнє завдання.

 1. Намалювати ілюстрації до повісті-казки Пауля Маара.

 2. Завдання 4 (с. 249).

 3. Підготуватися до контрольної роботи за темою «Сучасна література» .Каталог: 2016
2016 -> Рекомендована література
2016 -> Зарубіжна література 10-11 класи Рівень стандарту
2016 -> Літературна вікторина Т. Г. Шевченко – великий син України Коли І де народився Т. Г. Шевченко?
2016 -> 3 класу ( додаток до підручника О. Я. Савченко) 2014р. Мних Марія Миколаївна
2016 -> Плани практичних занять
2016 -> Тема. Життєвий І творчий шлях французького письменника Альбера Камю; його філософські та естетичні погляди. А. Камю й екзистенціалізм
2016 -> Видань утос
2016 -> Поетика національного міфу в романній творчості Пола Остера
2016 -> Програма комплексного фахового випробування при вступі на навчання за програмами освітнього ступеня "магістр"


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок № Дата Тема : Урок позакласного читання. Пауль Маар. «Що не день, то І субота» Мета iconКонкурс «Найкращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури»
Тема. Урок позакласного читання. Презентація книги Л. Ворониної «Прибулець з Країни нямликів»
Урок № Дата Тема : Урок позакласного читання. Пауль Маар. «Що не день, то І субота» Мета iconУрок позакласного читання у 8 класі Підготувала: Лариса Кравчук
Новела Олеся Гончара «Модрикамень» гімн всеперемагаючому коханню. Урок позакласного читання у 8 класі
Урок № Дата Тема : Урок позакласного читання. Пауль Маар. «Що не день, то І субота» Мета iconТема. Оповідання. Творіть добро Мета
Урок позакласного читання №11, 2клас за підручником Мовчун А.І, Хорсіка Л.І
Урок № Дата Тема : Урок позакласного читання. Пауль Маар. «Що не день, то І субота» Мета iconУрок позакласного читання усний журнал Тема уроку: «Грицько Бойко майстер веселого цеху»
Мета: розширити знання учнів про життя І творчість Грицька Бойка на основі розглядання та читання низки його творів. Вчити аналізувати...
Урок № Дата Тема : Урок позакласного читання. Пауль Маар. «Що не день, то І субота» Мета iconУрок позакласного читання Тема. Материнська свята доброта
Мета: розширити І поглибити знання учнів про значення матері в житті людини, формувати культуру стосунків у сім*ї. Розвивати техніку...
Урок № Дата Тема : Урок позакласного читання. Пауль Маар. «Що не день, то І субота» Мета iconУрок позакласного читання в 2 класі за повістю-казкою В. Нестайка
Мета уроку: прищеплювати дітям любов до читання, цікавість до дитячої книги на прикладі творчості Всеволода Нестайка;Вдосконалювати...
Урок № Дата Тема : Урок позакласного читання. Пауль Маар. «Що не день, то І субота» Мета iconУрок позакласного читання. «Тарас Шевченко жити буде, поки на землі житимуть люди …»
Тема уроку: Урок позакласного читання. «Тарас Шевченко жити буде, поки на землі житимуть люди …»
Урок № Дата Тема : Урок позакласного читання. Пауль Маар. «Що не день, то І субота» Мета iconУрок позакласного читання Тема. «Буду я природі другом» Мета: вчити
Обладнання: виставка книг до теми, презентація до уроку, картки із завданнями для груп, «Скринька сюрпризів», диски із музичними...
Урок № Дата Тема : Урок позакласного читання. Пауль Маар. «Що не день, то І субота» Мета iconУрок з позакласного читання та музики
...
Урок № Дата Тема : Урок позакласного читання. Пауль Маар. «Що не день, то І субота» Мета iconУрок позакласного читання. 3 клас. Тема. Байки. П’єси Мета
Формувати навички роботи в групах. Вправляти в інсценізації п’єс-казок. Сприяти розвитку читацьких інтересів. Виховувати любов до...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка