Урок дослідження



Скачати 99,21 Kb.
Дата конвертації11.10.2017
Розмір99,21 Kb.
ТипУрок

Василь Стус – «різьбяр власного духу»

Урок – дослідження


Мета: разом з учнями дослідити трагічну долю поета, на прикладі його творів розкрити співзвучність поглядів автора і ліричного героя; розвивати уміння співвідносити факти біографії письменника з його творчістю, творчі здібності, образне мовлення, удосконалювати навички виразного читання, вміння творчо осмислювати прочитане, працювати в групах; виховувати любов до рідної землі, активну життєву позицію, стійкість у переконаннях.

Де не стоятиму – вистою.

В.Стус

Хід уроку:

Звучить пісня «Україночка» у виконанні О.Білозір ( сл. А.Демиденка,

муз. Г.Татарченка)
Вступне слово вчителя. Сьогодні на уроці ми познайомимося з людиною, доля якої суголосна рядкам із щойно прослуханої пісні. Після Т.Шевченка важко знайти в українській літературі більш трагічну фігуру і більш складну долю, ніж у В.Стуса.

Він провів у таборах 15 довгих важких років, протестуючи проти свавілля і беззаконня тодішнього режиму. За життя поета у нас не вийшло жодної збірки його віршів, у той час, як за кордоном його визнали як поета, його вірші схвалювали і друкували, навіть висували на здобуття Нобелівської премії.

Вам, сьогоднішньому поколінню, яке виросло в демократичній державі, напевно, нелегко збагнути, який тернистий шлях пройшов цей нескорений поет, чому, маючи люблячу родину, поетичний і перекладацький талант, заради правди і справедливості він наважився відректися від земного щастя. Що допомагало йому, людині чесній і гідній, яку незаслужено гнітили і нівечили, не тільки жити, долати незліченні людські страждання, а ще й творити поезію, яка, за його ж словами, «у німоті гримить» ?
Ми спробуємо відповісти на ці питання, з’ясувати, які думки і почуття В.Стуса знайшли відображення в його творах.

Клас заздалегідь поділено на групи ( біографи, актори, читці, мистецтвознавці, мовознавці), які отримали картки із завданнями. (Учительська презентація).



Група мистецтвознавців досліджує стан української літератури у той час, коли довелося жити і творити В.Стусу.

Українському письменству другої половини ХХ ст., незважаючи на хвилю тимчасового суспільного потепління 50-60 р.р., випало пережити смугу тяжких випробувань. Хвиля свободи то підіймала суспільство на гребінь надій, то, затухаючи, змушувала митців знову боротися з несприятливими обставинами.

Творча молодь протистояла фальшивій літературі, намагалася позбутися нагляду і тиску КДБ. Молоді письменники гуртувалися самочинно, збиралися на квартирі І.Світличного, яка стала своєрідним центром національної культури. Їх називали дисидентами. Радянська влада неприховано переслідувала, кидала за колючі дроти поетів, художників, критиків, кінорежисерів: І.Світличного, І.Калинця, В.Стуса, Т.Мельничука, В’ячеслава Чорновола, Євгена Сверстюка та ін. Хвиля арештів прокотилася Україною у 1965р., а потім – у 1972, 1980 р.р. Література розвивалася під пильним оком цензури, умови для друку були жорстокими. Але спроби усунути талановиту молодь від літератури виявилися марними – тюремні грати були безсилі заглушити енергію життєлюбної лірики.

Група мовознавців пояснює значення слів - понять і літературознавчих термінів ( які вживатимуться на уроці).

Аспірантура - вид курсів при університетах та інститутах, де готуються науковці та викладачі вузів.

Дисертація – наукове дослідження, успішний захист якого дає право на вчену ступінь кандидата наук.

Дисидент - це особа, яка не згодна з панівною ідеологією суспільства, діями й політикою держави і відкрито про це заявляє; інакодумець.

Елегія – ліричний вірш, перейнятий настроєм суму.

Екзистенціоналізм – течія в літературі ХХ ст.., що заперечує об’єктивність буття, реальним вважає лише існування людини та її переживань, протиставляє людині суспільство, твердить про беззмістовність життя, безплідність суспільної діяльності.

Медитація – вірш, у якому поет висловлює свої роздуми над проблемами життя і смерті, над баченим і пережитим.

Оксюморон – різновид тропа, що полягає у сполученні протилежних за значенням слів.

Палімпсести – пам’ятка давньої писемності ( найчастіше – пергамент), на якому первісний текст на зникав, прочитувався за новим текстом.

Учитель. Доля занесла В.С.Стуса в час, який був замалим для нього, в холодні, залізні, злі рамки. В одному з віршів він запитував: «Я перед себе , чи до себе жив?» - і сам давав відповідь на цей крик душі.

Група біографів знайомить клас з основними фактами життя поета (демонстрація слайдів).

Життєвий шлях Василя Семеновича розпочався 7 січня 1938 року в с.Рахнівка Гайсинського району на Вінниччині у селянській родині. (Слайд 1). Його мати боялась, що дата народження може стати приводом для насмішок над дитиною у шкільні роки, а пізніше – перешкодою для здобуття вищої освіти.

Навчався спочатку у місцевій школі, а потім - на Донбасі, куди переїхала сім’я. Василь вчився на «відмінно», у 4-6 класах вивчив напам’ять майже весь «Кобзар». Марив музикою, і за хороші оцінки батько купив йому у 7 класі гітару. У 9 класі прочитав поему «Мойсей», під впливом якої вирішив стати літератором. Школу закінчив зі срібною медаллю. (Слайд 2). З 1954 року навчався на історико-філологічному факультеті Донецького педінституту. Потім учителював на Кіровоградщині, після служби в армії – у Горлівці.

З 1963 року починається київський період життя і творчості В.Стуса. (Слайд3). Він вступив до аспірантури Інституту літератури імені Т.Г.Шевченка АН УРСР, працював над дисертацією, відвідував Клуб творчої молоді., познайомився з Іваном Світличним, Іваном Дзюбою, Михайлиною Коцюбинською, Аллою Горською - молодими цікавими людьми, які відверто протиставили себе режимові.(Слайд 4).

У вересні 1965 року Стуса відраховують з аспірантури. Приводом для цього було те, що після перегляду кінофільму С.Параджанова «Тіні забутих предків» він звернувся до глядачів, щоб вставанням висловити протест проти незаконних дій уряду та КДБ.

Після цього йому було дуже важко влаштуватися на роботу, навіть у метро, в кочегарці його побоялись тримати.

У 1968 році склалася неймовірно важка ситуація. Дружина потрапила до тубдиспансеру, малий син дістав ускладнення після грипу. Василь відвозить хвору дитину в Донецьк до 80-річного батька. Знервований, знесилений, без копієчки грошей, ніякої перспективи, він особливо гостро в цей час сприймає чужі болі і біди, намагається стати на захист словом – пише політичні заяви, вимагаючи справедливості хоча б для інших.

7 вересня 1972 року Стус був заарештований і засуджений до 5 років таборів і 3 років поселень. Його звинувачували у тому, що він «систематично виготовляв, зберігав і розповсюджував наклепницькі документи, що порочили радянський державний лад».

Повернувшись до Києва у 1979 році, Стус продовжує свою політичну боротьбу, водночас творчо працює : пише вірші, перекладає. І всього через півроку – арешт та ще не милосердніший вирок : 10 років позбавлення волі у таборах суворого режиму і 5 років – заслання (Слайд).

Як і під час свого першого ув’язнення, Стус не тільки писав, перекладав, а й виступав проти свавілля табірної адміністрації, за що піддавався лютим покаранням. У вересні 1985 року у карцерній камері №3 під час сухого голодування на знак протесту проти брехливого доносу наглядача Рудченка, за яким Василя й посадили до карцеру, зупинилося мужнє серце великої Людини, самобутнього Поета. Його було поховано далеко від рідної України в безіменній могилі. А 19 листопада 1989 року відбулося перепоховання Василя Стуса і його побратимів Юрія Литвина й Олексія Тихого у Києві на Байковому кладовищі (Слайд).



Група акторів. Рольова гра « Я розкажу вам про нього».

Мати. Ще до шести років він пішов до школи. Якось приходить до мене вчителька Зоя Петрівна й питає: «Чому Василько ходить до школи босий, уже ж холодно?» - «Як, то він до школи ходить? - здивувалась я . – Не пущу! Малий ще!» Я тоді ще на заводі працювала, його вдома лишу, якусь роботу загадаю, він зробить - та й до школи. Але вчителька сказала, що хай ходить до школи, вона його за приклад іншим ставила. Тільки скаже: «Стусик, ану іди!» - а воно вже до дошки навдибки і пише. Отак він до 6 років став школярем, а до 16- студентом.

Учитель Тужнянської семирічки. Хоч він працював у нашій школі всього два місяці – до призову в армію, але і в учнів, і в учителів залишилися теплі спогади про нього. До Василя учні горнулися. А він після уроків залишався з ними, хотів більше грамоти навчить.

Письменник Юрій Покальчук. Я познайомився з ним у студентському гуртожитку. І він, і я були аспірантами Інституту літератури ім.Шевченка Академії наук України. Раптово я захворів: піднялася температура, боліло горло, і я цілий день лежав у кімнаті. Знайомих у Києві майже нікого. І раптом увечері зявляється Василь. Побачивши, що я хворий, метнувся кудись і за півгодини приніс ліки, купу різної їжі, ще й банку варення.

Я здивувався – і то все мені!

- Тобі, звичайно. Поправляйся! Завтра вранці ще навідаюсь. Буду тебе лікувати!

Мене охопило таке відчуття вдячності, що мало сльози з очей не бризнули. Ми бачилися з ним двічі чи тричі, а він як справжній друг. Яка увага, сердечність до малознайомої людини!



Семен Покутник (теолог-самоук, однокамерник В.Стуса) ). В останній рік свого життя він спитав мене : «Що то є чоловікові – народитися на таке велике свято?» Я відповів, що то є додаткова ласка Божа, щастя, але кому багато дається, з того багато спитається. Можливо, це спорідненість з Христовою долею, жертовність самого життя і Голгофа ранньої смерті.

Учитель. Прочитайте цитати з листів Стуса, його «Двох слів читачеві». Що ви можете сказати про автора цих рядків?

«Дитинство моє було гарним, але дуже важким. Я ріс в атмосфері добра і любові».

«Перші уроки поезії – мамині. Знала багато пісень і вміла дуже інтимно їх співати… Перша прочитана книга – «Кленові листки» В.Стефаника».

«Шкільне навчання - вадило. Одне чужомовне, а друге – дурне. В четвертому класі щось заримував про собаку. По-російському. Скоро минуло. Відродилося в старших класах, коли прийшла любов».

«Поетом себе не вважаю. Маю себе за людину, що пише вірші. Якби було краще жити, я б вірші не писав, а робив би коло землі».

«Я знаю, що заради щастя рідного народу я міг би всім пожертвувати….Скажіть, поете, що робити?» (З листа до А.Малишка).

«Поетові, що має позаду себе 30 років життя, дуже тяжко відчувати себе голим королем із андерсенівської казки».

« Зроблено мало : написав кількадесят віршів, кільканадцять статей, переклав ряд творів Гете, Рільке, Брехта, Мопассана, Лорки, деякі вірші білорусів, росіян, французів, поляків, чехів, латишів».

«Не май зла, сину. Світ добрий, але кожній людині випадає своя путь… часом трудна…інколи дуже…Завжди намагайся любити».

«Треба терпіти, виживати і робити своє. Треба! А я не можу. Не можу жити спокійно і не зможу! Я знаю, що за мною одного разу прийдуть, заарештують, знаю свою долю, але почуваю, що мушу її прожити саме ось так!»



Учитель. Який же він, Стус-поет? Що писав, чим ділився з читачем, як творив?

Група мистецтвознавців дає коротку характеристику творчої спадщини В.Стуса. ( Таблиця «Творча спадщина»).
Учитель. У Стуса не було розриву між життям і поезією. Поезія була для нього духовним і душевним промінням, єдиним багатством усіх думок, настроїв, почуттів. Вона глибока і емоційна, повна піднесень і падінь, відчаїв і спалахів радості, прощень і болю, скреготу зціплених зубів – усього того, що містить і розкриває безмежність світу. Послухаємо, як говорить цей світ рядками його поезій.

Група читців виразно читає вірші «Як добре те, що смерті не боюсь я… », «Весь обшир мій – чотири на чотири», «Ярій, душе. Ярій, а не ридай», «У цьому полі синьому, як льон»
Група літературознавців аналізує вірші В.Стуса «Сто років, як сконала Січ…», «На колимськім морозі калина» за схемою.

Схема аналізу ліричного твору

1.Розкажіть, що викликало поезію до життя.

2.Визначте тему та ідею твору.

3.Вкажіть жанр і вид поезії (лірика громадянська, філософська, пейзажна, інтимна; вірш, елегія, гімн, ода тощо).

4.Дайте характеристику ліричному герою, іншим образам твору (слухові, зорові образи; образи-символи; їх роль у зображенні теми та розкритті ідеї твору). Вкажіть, як співвідноситься ліричний герой і автор.

5.Визначте засоби поетичної лексики та синтаксису.

6.Особливості віршування.

7.Настрій твору (сум, тривога, заклик, сповідь тощо).

8.Місце поезії в творчості поета.

Учитель. Як життєва позиція ліричного героя поезій В.Стуса співвідноситься з принципами автора? Чого він прагнув, який шлях обрав? Що допомогло йому вистояти в нерівній боротьбі, не зламатися ? Які риси його характеру імпонують сьогоднішньому читачеві?

Чому так часто долю В.Стуса порівнюють з Шевченковою? Чим він схожий на співця з поеми Лесі Українки «Давня казка» ?

Я думаю, що ви згодні з тим, що В.Стус здійснив життєвий і творчий подвиг.

Власну долю – трагічну і величну – поет вибрав сам. Подолавши нестерпні обставини, самоствердився, вибудував себе як особистість, як митець створив високохудожню лірику.

Сподіваюсь, що вам було цікаво готуватися до сьогоднішнього уроку, сприймати інформацію, яку підготували ваші однокласники. Спробуємо вашу роботу оцінити разом. Дайте відповідь на питання:


  • Я знаю основні відомості про життєвий шлях В.Стуса.

  • Я вмію виразно читати і аналізувати його вірші.

  • Я можу розкрити символічність образів у них.

  • Я можу висловити власні міркування про ліричного героя поезій В.Стуса.

  • Я розумію зв'язок між ним і автором.

Підсумок уроку. Рефлексія.

Чи сподобалась вам така форма проведення уроку?

«Незакінчене речення» : «На сьогоднішньому уроці я навчився (дізнався, відкрив, збагатився, зрозумів…) »

Домашнє завдання. Виконати одне із завдань: скласти сенкан, кросворд, інформаційний пакет до теми уроку, усний твір-роздум «Чого навчає нас В.Стус і його поезія?», намалювати ілюстрацію до однієї з поезій ( за вибором учнів); виразно читати і аналізувати вірші В.Стуса «Сто років, як сконала Січ», «На колимськім морозі калина», «Терпи, терпи – терпець тебе шліфує…».

Додаткове завдання.

Про що свідчать ці факти?

В.Стуса реабілітовано через 4 роки після смерті «за відсутністю складу злочину». Йому присуджено (посмертно) Державну премію ім.Т.Г.Шевченка за збірку «Дорога болю», прийнято до Спілки письменників України. Про нього знято фільм «Василь Стус. Тернова дорога», встановлена премія ім.В.Стуса. Планується випуск Укрпоштою спеціальної поштової марки і конверта, спорудження в столиці пам’ятника поету. Він Герой України.





documentdocumentdocument Творча спадщина

Збірки поезій

documentdocument


document


document дебютна

загубилася за

таборовими дротами

у рукописному вигляді

з’явилися за межами України

file Книги поезій


Статті ( про П.Тичину,

(про В.Свідзинського)



1990 1991 1992

Державна премія ім.Т.Г.Шевченка



(посмертно)
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок дослідження iconУрок дослідження. Урок блок
Розвивати творчі та мовленнєві здібності учнів. Виховувати повагу до України, рідного слова та його творців. Тип уроку: Урок – дослідження....
Урок дослідження iconУрок вивчення нового матеріалу ( урок-дослідження )

Урок дослідження iconТема поета І поезії у творчості Лесі Українки. „Давня казка” Мета
Сьогоднішній урок ми проведемо у формі дослідження. А предметом дослідження буде тема поета І поезії у творчості Лесі Українки І...
Урок дослідження iconУрок №8 9 Географічні дослідження на території України
Видатні вчені –географи XIX – XX ст та їх внесок у розвиток географічної науки України
Урок дослідження iconТип уроку: урок-дослідження
Тема. Улас Самчук. Життєвий І творчий шлях письменника. Проблема людської гідності та національної свідомості в статті «Нарід чи...
Урок дослідження iconУрок географії в 7 класі/ Підготувала: Мариняк Н. О
Австралія – найменший материк Землі. Особливості географічного положення материка. Історія відкриття І дослідження. Рельєф І корисні...
Урок дослідження iconУрок дослідження Тема. Творчість Олександра Блока вершина російського символізму
Епіграф : Жити варто тільки так, аби висувати непомірні вимоги до життя; все або
Урок дослідження iconТака дісталась
Провідними в моїй роботі є робота в інтерактивних групах, методи дослідження "ажурної пилки", різноманітні види диктантів, експрес-дослідження,...
Урок дослідження iconУрок дослідження з використанням ікт зарубіжна література. 8 клас Матеріали схвалені
...
Урок дослідження iconУрок літературознавче дослідження
Б.І. Антонича, пошукові здібності дітей; виховувати в учнів працелюбність, відчуття краси художнього слова, високі морально – етичні...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка