Урок засвоєння нових знань І формування на їх основі вмінь та навичок. Привітання вчителя



Скачати 241,26 Kb.
Дата конвертації10.05.2017
Розмір241,26 Kb.
ТипУрок

Урок української літератури в 11 класі
Урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та

навичок.



Привітання вчителя.

І. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Доброго дня, любі діти! (лунає мелодійна українська пісня, а на екрані - картини матерів).

Сьогодні ми торкаємося до святая святих- теми материнства в творчості видатного письменника, непересічного митця, нашого сучасника - Бориса Олійника.

Материнство - святе і прекрасне, оспіване поетами, увічнене художниками. В усіх народів, в усі віки жінка мати була охоронницею, добрим янголом домашнього вогнища. Єдина, рідна, н із ким незрівняна, яку впізнає кожен серед тисячі інших, пізнає тому, що в муках вона дала йому життя, продовжила себе в нас.

Про материнську любов, про ті уроки добра і краси, які дала мати, про ніжну материнську ласку, про її колискову написано тисячі хвилюючих рядків. Перед матір'ю, «мов перед образом святим», схилявся Великий Кобзар. Та чи тільки він!? Перед матір'ю схиляються царі і владики Цього світу, адже мати — це найрідніша, найдорожча в світі людина; вона дає людині життя, виводить у світ, передаючи своїм дітям у спадок любов до людей, глибоку чуйність до людських тривог, надій, смутків і радощів, навчаючи їх творити добро і красу, берегти святе. Тому й не дивно, що впродовж багатьох віків возвеличуються матері, оспівуються у піснях.

Борис Олійник неперевершено змалював дивовижний образ матері в своєму творчому доробку. На цьому уроці ми з вами познайомимося з прекрасною темою материнства у райдужному світі поезій митця.

Отже, відкрийте зошити і запишіть тему нашого уроку:



Тема: Велична тема материнства у творчості Бориса Олійника.

Мета уроку:

• ознайомитися з творчим доробком Б.Олійника,

• усвідомити ідейно-художню значимість, неповторність поезій митця;

• розвивати вміння виразно читати поетичні твори,

• вчитися грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження, робити висновки, логічно мислити, співставляти, узагальнювати;

• формувати світогляд, кругозір;

• виховувати почуття поваги, пошани до матері,

• розвивати любов до мистецтва слова,

• формувати моральні якості , прагнення духовно збагачуватися.

Епіграф:

Вiддай усе, що взяв, i освятись.

Ще бiльше,нiж узяв, зумiй вiддати...

Стоїть на видноколi свiтла мати –

У неї вчись.

Б.Олійник.



Обладнання: портрет поета, його твори,презентація до теми, відеофрагменти: «Життєвий цілях Б.Олійника», відеозаписи пісень «Мати сіяла сон», «Мамо, вечір догоря», «Пісня про матір», магнітна дошка,роздатковий матеріал, схема «художні засоби», музичний супровід (музика ігора Поклада), відеосюжет із зображенням материнства (художниця - Сандра Кук).

Хід уроку

Любі діти, ви будете працювати в групах. Пам'ятайте, кожен з вас - частина команди і без вас команді буде дуже скрутно. Маю надію, що ваші знання і вміння, ваша ерудиція, старанність- зроблять цей урок плідним, корисним і цікавим для вас.

  1. група має назву - «Розумники»

  2. група називається - «Ерудити»

2. Актуалізація опорних знань:

а) перевірка домашнього завдання.

Інтерактивна вправа «Концептуальний вакуум».

Учні отримують на аркушах текст з біографією письменника. їм потрібно доповнити текст фактами і датами.

1. Борис Олійник народився .... року в с.Зачепилівка області.

Друкуватися почав ще в школі, перший вірш був надрукований у році. У 1953 році

вступив до Київського університету ім. Тараса Шевченка на факультет

З 1958 року завідував газетою «Молодь України».У 1962-1973 році - працює у журналі

«….. », де пройшов шлях від простого кореспондента до головного редактора.

З 1987 року і досьогодні Б.Олійник очолює Український Фонд ,

є віце президентом парламентської асамблеї Ради Європи.

У 2002 р. Б. Олійнику присвоєно звання почесного громадянина міста

Автор .... книг віршів, есе, які перекладено багатьма мовами світу.

Б.Олійник - лауреат Державної

Кавалер орденів князя V та VI ступенів.

У році Б.Олійнику присвоєно почесне звання «Герой України».
Потім обмінюються зошитами і перевіряють зошит сусіда, дивлячись відеосюжет про життєвий шлях Бориса Олійника.

Слово вчителя.



Святе слово — Мати... Коротке це слово, але які надлюдські глибини скарбів містить воно в собі! Усе її життя з серця б'є великим невичерпним джерелом безкорисна любов до своїх дітей. Усе її життя — це терпіння, безмежна самопожертва, пробачення провин.

З добра і любові створили Матір. Мати... Це перше слово, яке з радістю та усмішкою вимовляє дитина.

«Асоціативний кущ». Ключові слова «мати» і «життя».



Дорогі діти, давайте з вами звернемося до асоціацій. Я пропоную першій групі підібрати слова, що асоціюються у Вас зі словом «мати», а другій групі слова, що асоціюються у вас зі словом «життя».

Ймовірні варіації: мати, оберег, охоронець, захист, стабільність, благословення, душевність, помічник, друг, родина, душа, берегиня, життя, спокій, щедрість, любов, щастя, радість, розуміння, взаємодопомога, розмова, пісня, праця, доброта, віра, моральність, турбота, піклування, порадниця.

життя: родина, дружба, любов,взаємодопомога, розуміння, боротьба, щастя, радість, мати, спілкування, праця, доброта, віра, моральність, піклування, турбота. Любі діти, давайте подивимося на магнітну дошку - наскільки поняття мати і життя поєднані між собою. Поміркуйте, який можна з цього зробити висновок?

Висновки учнів:

    1. Мати - берегиня роду. Це найдорожча людина для кожного з нас, це велична людина, яка подарувала нам життя.

Мама — це те слово, яке найчастіше повторює людина в хвилини страждання і горя. Матерів мільйони, і кожна несе в серці любов. Матері прекрасні, коли підносять дитину до грудей. І кожен скаже: « Найкраща мати моя, бо безмежна її ніжність».

2. Слово «мама» — праслов'янське, воно утворилося з дитячого лепетання: мама. Символ життя, святості, любові, вічності — все це мама. Матір — земля, матір —життя, це найвеличніший образ слов'янських міфів. Через тисячоліття дійшли до нас імена слов'янських богинь: Слави, Берегині, Лади, Оранти, Богоматері — наймудріших порадниць і заступниць.

Найсвятіша любов — материнська. Вона не підвладна часові, ніколи не старіє.
Сприйняття й засвоєння учнями нового матеріалу.

Слово вчителя.



Творчість видатного поета, нашого сучасника відзначається любов'ю до України, до народу, до матері. Увесь свій талант, інтелект, майстерність поет вкладає в слово, щоб іще раз передати ніжність, захоплення рідною землею, материнською відданістю і щирістю.

«Твори Бориса Олійника вже витримали суворий іспит часом, і вони, без сумніву, принесуть читачеві радість активного співпереживання. Перед нами поет мислячий, гострий, глибокий, чия творчість нині стає поряд із тими художніми цінностями, що їх подарували своєму народові найталановитіші співці України...» (Олесь Гончар).

Однією з найголовніших, найважливіших для самого митця є тема материнства. Багато поезій присвятив Борис Олійник матері-трудівниці, відданій чесній хліборобській праці. Тема любові до матері, непоправного болю утрати, вірності її світлій пам'яті високохудожньо розкрита в поетичному доробку поета. Яскраві метафоричні образи вживає поет, щоб оспівати безсмертя матері, а відтак і безсмертя всього роду.

Учнівська доповідь.



Деякі учні отримали випереджувальне завдання. Давайте надамо слово

учневі , який готував інформаційне повідомлення на тему: «Збірки Б.Олійника,

присвячені матері».

Багатство ритмічних і смислових варіацій, оригінальні образні побудови, уміння уникнути одноманітності віршової форми — прикметні ознаки поетичного слова Б.Олійника.

Багата палітра асоціацій, притаманна багатьом поезіям співучість, близька до фольклору музикальність — все це, бувши підпорядковане ідейній цілеспрямованості творів Бориса Олійника, разом надає їм неабиякої сили впливу на читача...

Мати дуже висока, древніша од космосу,

На плечі в неї райдуга гнеться коромислом.

Приймачі підбадьорливо сиплють прогнози.

Мати мовчки ковтає просолені сльози.

Мати вірить не дуже професорським викладам:

Ще ж немає од серця точнішого приладу.

І тривога їй кригою пада на серце:

«А як з космосу чорного син не повернеться?»

О, тоді він для хлопців - одвічною зіркою,

Будуть пафосні вірші і оклики в збірках!

Будуть довгі романи й поеми, як ринви...

Лиш ніколи не буде у матері сина.

І тому вона йде за село, на околицю,

І стає на коліна, і небові молиться.

Та не супте ви брів і не хмартесь осінньо:

Мати молиться в небо... на рідного сина.
Вслухайтесь у слова наступного вірша, він знаковий у своїй надзвичайній метафоричності, вірш повністю побудований на еліптичних формах, за допомогою яких посилюється емоційність вірша. Поняття еліпси для вас є новим, давайте запишемо в зошити дане визначення.

Словникова робота.

Еліпса (від грец. пропуск, нестача) - пропуск у реченні слова або словосполучення, яке легко поновлюється з контексту в уяві через зв'язані з ним сусідні слова.
Наша мати - сивая горлиця

Наша мати - сивая горлиця.

Все до її серденька горнеться:

Золота бджола - намистиною,

Небо - празниковою хустиною,

Сивий дуб - прокуреним прадідом,

Білочка - мальованим пряником,

Жура-журавель над криницею -

Чистою сльозою-водицею,

А земля - пшеницею ярою,

А літа - замисленим явором,

Що із сорок першого журиться:



"Де ж це, молодице, твій суджений?"

Місяць - непоколотим золотом,

А береза - вранішнім солодом,

Хата - ластівками над стріхою,

А туман - вдовиною втіхою.

Крашанкою - сонечко в миснику...

А вона до всіх до них - піснею.
Еліпса – пропущене слово «горнеться»


Слово вчителя.

Центральне місце у творчості Б.Олійника займає тема материнства. Ліричний герой поезії "Мати сіяла сон" захоплюється душевністю та працьовитістю рідної неньки, Мати для нього - сонце: "Я несу його в світ, щоб не тільки мені, щоб і вам сонячно".

Декламація_вірша «Мати сіяла сон» учнем.
Завдання № 2.Прослухайте пісню «Мати сіяла сон».

І завдання аналогійне до першого, але перша група повинна відшукати в двох поезіях Б.Олійника синтаксичні художні засоби (еліпса, паралелізм), а друга: лексичні (епітети, метафори (алегорії), іронію).

Читаиия поезій.

"Мати сіяла сон..." метафора, паралелізм, іронія, еліпса.

Мати сіяла сон

під моїм під вікном,

А вродив соняшник,

І тепер: хоч буран, хоч бур’ян чи туман,

А мені - сонячно.

Мати сіяла льон

під моїм під вікном,

А зійшло полотно.

І тепер: хоч яри, хоч вітри крізь бори,

А я йду все одно.

Мати сіяла сніг,

щоб він м'яко - до ніг,

А вродило зілля.

І хоч січень січе, а мені за плечем

Журавлі журавлять.



Мати сіяла хміль,

щоб дівчат звідусіль

Станом я знаджував,

А вони, як на сміх, припинали усі,

Все ж одна - зважилась.

Мати вибрала льон.

І вино вже давно

Хмільно так хмелиться.

І з-під крил журавлиних

мені під вікно

Листопад стелиться.

Тільки квітом своїм

при моєму вікні

Не опав соняшник.

Я несу його в світ,

щоб не тільки мені,

Щоб і вам сонячно.
СИВА ЛАСТІВКА метафора. художнє порівняння, епітет, рефрен,анафора

Мамо, вечір догоря,

Вигляда тебе роса.

Тільки ж ти немов зоря,

Даленієш в небеса,

Даленієш, як за віями сльоза.

Ти від лютої зими

Затуляла нас крильми.

Прихилялася

Теплим леготом.

Задивлялася білим лебедем,

Дивом-казкою

За віконечком, -

Сива ластівко,

Сиве сонечко.

Сад вишневий на порі,

Повернулись журавлі.

А мені, як до зорі.

Долітати на крилі

Все для тебе, як до вічної зорі

Там, де ти колись ішла,

Тиха стежка зацвіла

Вечоровою матіолою.

Житом-долею світанковою,

Дивом-казкою,

Юним соняхом, -

Сива ластівко,

Сиве сонечко.



Слово вчителя.

Вершинною у поезії Б. Олійника на цю тему є "Пісня про матір". Це - своєрідний заповіт берегині роду своїм нащадкам. Важко матері й бабусі іти з життя, залишаючи найближчих людей, котрих навчила, "як на світі жити", але вона не боїться смерті, бо "лишила всі райдуги із журавлями, і срібло на травах, і золото на колосках".

Ученииі виконують «Пісню про матір» або звучить відеозапис пісні у виконанні Таїсії Повалій.
ПІСНЯ ПРО МАТІР

Посіяла людям літа

свої, літечка житом.

Прибрала планету,

послала стежкам споришу,

Навчила дітей,

як на світі по совісті жити.

Зітхнула полегко -

і тихо пішла за межу,

  • Куди ж це ви мамо?! -

сполохано кинулись діти.

  • Куди ж ви, бабусю? -

онуки біжать до воріт.

  • Та я недалечко,.,

де сонце лягає спочити.

Пора мені, діти...

А ви вже без мене ростіть.

  • Та як же без вас ми?..

Та що ви намимислили, мамо?

  • А хто нас бабусю,

у сон поведе по казках?

  • А я вам лишаю

всі райдуги із журавлями,

І срібло на травах,

і золото на колосках.

  • Не треба нам райдуг,

не треба нам срібла і злота,

Аби тільки ви

нас чекали завжди

край воріт.

Та ми ж переробим

усю вашу вічну роботу, -

Лишайтесь, матусю,

навіки лишайтесь. Не йдіть.

Вона усміхнулась,

красива і сива, як доля.

Махнула рукою -

злетіли увись рушники.

"Лишайтесь щасливі", -

і стала замисленим полем

На цілу планету на всі покоління й віки.

Слово вчителя.

Образом жінки - матері, трудівниці, виховательки поколінь автор розкриває і

тему безсмертя, усвідомлення читачем якого набуває особливої сили завдяки

метафоричній картині, що вінчає проникливий діалог Матері з нащадками:

Вона посміхнулась, красива і сива, як доля,

Махнула рукою - злетіли увись рушники.

"Лишайтесь щасливі",- і стала замисленим полем

На цілу планету, на всі покоління й віки.
Інтерактивний метод «Сторінками авторських листів».

Учень зачитує слова Б.Олійника

«Сьогодні згадую минуле.... Якщо озирнуться назад, розумію: було скрутно, але і ясно.

Мабуть, я б нічого не хотів змінити. Окрім одного: щоб не було війни. І був живим батько. 1 мама. Мені 44 роки... Мами вже немає. Згадалось найболючіше....

Війна застала нас на Тернопільщині, куди перевели працювати батька. Мама моя алишилася вдовою в 27 років. Вона була мужньою жінкою. Вирішила пробиватися додому, на Полтаву. Автоколонна, з якою ми добиралися, потрапила під перехресне бомбардування в районі Чутово Полтавської області. Нас узяли в полон. Потім ми з мамою декілька десятків кілометрів йшли до нашого села. Десь були німці, десь не було. Не знаю, яким дивом дісталися до Зачепилівки, Побачивши нас, баба Химка (мамина мама) сказала: «Боже милий, а ми вас вже поховали!»

Пережили окупацію. У вересні 43-го Полтаву звільнили. Мама пішла в колгосп. А я залишався з двома своїми бабусями — бабою Химкой і бабою Катериною (батьковою мамою). Короткі хвилини, коли мама поверталася з роботи, були святом душі. Я в неї був один, до того ж, дуже схожий на батька.

Згадуючи епізод повернення в село, прийшла в душу поезія...

МИ З МАТІР'Ю ВЕРТАЄМО В СЕЛО. (Уривок з поеми "Заклинання вогню")

...Ми з матір'ю вертаємо в село

З невдалої утечі від тевтона:

Полуторка із нашої колони

Осіла на підстрелене крило.

Від Чутового до Санжар моїх

Верстов із сотню. Тягнемо помалу.

Уже давно нас вдома поховали,

А ми йдемо... по смерті до живих.

Вже тридцять сім спливло відтоді

Літ. Чимало з пам'яті роки покрали.

Та видиво одне страшніш покари,

Як рана наскрізна, мені болить.

Те поле, як вина, мені болить.

О світе, та яка ж моя провина.

Коли всього сім літ було ж - дитина?!

...А світ мовчить. І коні просять пить.

Не спишеш на літа.

Не пронесе

Ні на землі тебе, ні в гарній висі,

Бо з тої миті, як на світ родився,

Ти в ньому вже відповідай за все

За все на світі!»

**********************************

Поговоримо, мати.



Ніщо не завадить тепер:

Ні робота, ні клопіт.

Зітхнувши, забули сусіди.

Не осудимо їх. Так одвіку:

родився - помер.

А живим - про живе:

підростають у клопотах діти. Поговоримо серцем до серця.

Бо ти - у мені.

Ти вже всесвітом стала.

Зорею. Травою. Вербою. Поговоримо навстіж.

Та й де тут узятись брехні,

Коли я говоритиму, мати,

з тобою... з собою?

Що ти знала в житті?

Сиві будні, як наші степи.

Від зорі до зорі: то сапа, то жнива-обмолоти.

Та невже ж ти і разу не стала супроти

судьби?!

"А навіщо? - всміхнулась. - Мені аби люди

й робота".

Та невже тільки й щастя:

босоніж іти по росі.

По холодній. А інші?..

А он же сусід - у чоботях?

"То - не нашого поля...

А я вже, синок, як усі.

І не гірша й не краща. Та й легше босоніж.

Чого там!"

Чи було в тебе щастя?

А певне-таки, що було:

Як ви гарно співали,

йдучи із далекого поля!

Все довкола цвіло.

Чепурилось голодне село.

Усміхались із куснем макухи
Завдання для учнів: підвести підсумки уроку.

1

Мати виводить нас у широкий світ, мати вчить нас жити і любити людей, мати завжди чекає нас біля рідної о порогу, Вона уособлює Батьківщину, вона € сумлінням і совістю кожного. Ненька, так часто здається, буде завжди поруч, але матері не вічні, і приходить час прощання... Мабуть, тільки коли втрачаєш, починаєш по-справжньому цінувати материнську турботу і ласку, безсонні ночі над колискою дитини, підтримку і віру в твої сили,

2

Прекрасна жінка у своєму материнстві, і ніхто й ніколи не переробить усієї материнської роботи, ніхто ніколи не спече такого хліба, як мати, ніхто так не приголубить і не втішить. Та так уже складається доля, що діти самі стають батьками, виховують своїх дітей. Але в усьому вони орієнтуються на свою матусю, що завжди живе у пам'яті, яка і після смерті вічно захищає дитину.

3

Усе найкраще мати віддає своїм дітям, і коли останні виростуть, їхнє завдання — віддячити матері за науку, передати її мудрість у спадок наступникам.

4

Для Б. Олійника мати — мірило всього доброго і пристойного, чесного в житті. Прекрасним вважаю те, що «Пісня про матір» стала популярною у виконанні талановитої української співачки Таїсії Повалій. Так слова поета йдуть у народ і вчать нас цінувати матерів, поки вони з нами, поки ми можемо сказати їм слова безмежної подяки.
Висновок вчителя.

Лірика Бориса Олійника вражає. Особливо його поезія, присвячена матері. Головна причина вагомості теми матері в поетичному світі Б. Олійника полягає в тому, що майже всі поезії, присвячені цій темі, є мистецькими шедеврами. Мати для поета є носієм зразкової народної моралі Мати для Б. Олійника є носієм визначальної людської риси - Доброти. Саме завдяки образові матері ця риса стала головною в системі моральних цінностей, проповідуваних поетом. Життя матері продовжується у дітях і онуках. Воно — безсмертне.



Поважайте своїх матерів, бабусь, цінуйте свою родину, будьте гідними батьками у майбутньому. Любі діти, читайте поезію, любіть українську мову, українське слово, будьте справжніми українцями,! пам'ятайте саме від вас залежить доля України.

Диференційоване домашнє завдання.

Написати твір-мініатюру: «Стоїть на видноколі світла мати — у неї вчись.» Проаналізувати поезію «Пісня про матір» на наявність художніх засобів. Оцінювання учнів.

Творче оцінювання учнями уроку (створення картини).



На магнітній дошці знаходиться картина, де змальовано український степ під блакитним небом. Вчитель пропонує учням оцінити урок за допомогою квітів (якщо урок оцінений на «відмінно» – червоні маки, на добре – «васильки», на задовільно – чебрець, на «незадовільно» - кактуси.Вчитель має підготувати все завчасно.

Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок засвоєння нових знань І формування на їх основі вмінь та навичок. Привітання вчителя iconУрок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь і навичок
Тема. Чарльз Діккенс (1812-1870). Життєвий І творчий шлях. Творчість письменника як одна з вершин англійської літератури, реалістичні...
Урок засвоєння нових знань І формування на їх основі вмінь та навичок. Привітання вчителя iconТема: олександр олесь. Поезії з книги «Княжа Україна»
Тип уроку: за домінуючою дидактичною метою урок засвоєння нових знань, розвитку умінь та навичок; за організацією творчої діяльності...
Урок засвоєння нових знань І формування на їх основі вмінь та навичок. Привітання вчителя iconУрок засвоєння нових знань
Обладнання: портрет Е. Сетона-Томпсона, презентація, виставка книг письменника, аудіо запис «Голоси птахів»
Урок засвоєння нових знань І формування на їх основі вмінь та навичок. Привітання вчителя iconУрок №1. Байка у світовій літературі Урок №2 Езоп легендарний поет, засновник жанру байки
Особливо це стосується молодших школярів. Ігри дають можливість здійснити самоконтроль пізнавальної діяльності, внести проблемність...
Урок засвоєння нових знань І формування на їх основі вмінь та навичок. Привітання вчителя icon«Хімічний посуд і його призначення»
Мета: ознайомити учнів з хімічним посудом, його призначенням. Тип: урок засвоєння нових знань
Урок засвоєння нових знань І формування на їх основі вмінь та навичок. Привітання вчителя iconУроків історії України клас. Тема Українські землі в XVI ст. Урок Вступ Формування картографічних знань та вмінь
Користуючись картою атласа «Українські землі в XVI — І половині XVII ст.», назвіть
Урок засвоєння нових знань І формування на їх основі вмінь та навичок. Привітання вчителя iconТема. Життєвий І творчий шлях Олеся Терентійовича Гончара
...
Урок засвоєння нових знань І формування на їх основі вмінь та навичок. Привітання вчителя iconТема. Новела як жанр літератури. О. Генрі майстер новели."Останній листок"- гімн людині, яка здатна на самопожертву заради ближнього
...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка