Уроку з української літератури «Збірка поезій Лесі Українки «На крилах пісень»



Скачати 188,64 Kb.
Дата конвертації22.08.2017
Розмір188,64 Kb.
ТипУрок

Розглянуто та схвалено Погоджено

на засіданні методкомісії заступник директора з НР

викладачів гуманітарного циклу _____ Б.Т.Сторожук
протокол № __ від «__» ________201__р. « ___»________201_р.

голова МК______Г.В.Кравець

Конспект відкритого уроку

з української літератури
«Збірка поезій Лесі Українки «На крилах пісень»,

її висока оцінка Іваном Франком.

Основні цикли поезій»

Розробила

викладач

Галина Василівна

Кравець
Червоноград 2014

Тема: Збірка поезій Лесі Українки «На крилах пісень», її висока оцінка Іваном Франком. Основні цикли поезій.
Мета:

- глибше познайомитися з життям і творчістю письменниці, розкрити тематику і художні особливості збірки поезій Лесі Українки «На крилах пісень», зацікавити та спонукати до читання поезій Лесі Українки

- розвивати навички образного мислення, сприйняття інформації на слух та засвоєння її, вміти виділяти головне та деталі, коментувати й оцінювати їх;

- виховувати на прикладі життя поетеси силу волі, цілеспрямованість, ак тивну громадянську позицію, патріотизм, творче мислення;




Тип уроку: комбінований.
Метод проведення: лекція з елементами бесіди, інтерактивні методи, інсценізація, мультимедійна презентація
Обладнання: фотографії, альбом, виставка художніх творів Л.Українки, портрет, збірки.
Література:

Авраменко О.М., ПахаренкоВ.І. Українська література: Підруч. для 10кл.загальноосвітніх навчальних закладів.-К.:Грамота,2001.

Аврахов Г.Художня майстерність Лесі Українки-лірика.К.,1964.

Бабишкін О.У. мандрівку століть:Слово про Лесю Українку.-К.,1971.

Камінчук О. Художній світогляд та особливості поетики Лесі Українки /Дивослово .-2003.-N1.-С.54-59.

Костенко Л.Леся Українка.К.:2006.-512с.

МіщенкоЛ.ЛесяУкраїнка.-К.,1986.

Паращич В. В. Вивчення української літератури. 10клас.Інтегровані уроки.- Х.:Вид-во»Ранок»,2010.-192с.

Рудницька Г. Аналіз поезії Лесі Українки»Contra spem spero»/Дивослово.-2000.-№2.-С.52-54.

Ставицький О.Леся Українка(Етапи творчого шляху).-К.,1970.

Франко І. Леся Українка / ФранкоІ.Зібр.творів:У50т.-К.,1981.-Т.31

Шаховський С.Леся Українка: Критико-біографічний нарис-К.,1971.




Хід уроку


  1. Організаційний момент


II. Мотивація навчальної діяльності учнів

Викладач.У нашій літературі є імена, що входять у свідомість кожного з нас як голос матері, як Батьківщина. До них належить ім'я безсмертної поетеси Лесі Українки. Вона свідомо поставила свою творчість на служіння знедоленому народу. Літературні шедеври Лесі Українки дають наснагу, віру в майбутнє, збагачують духовно.

Сьогодні на уроці ми розглянемо збірку поезій Лесі Українки «На крилах пісень».



  1. Тема, мета, план уроку

Тема:Збірка поезій»На крилах пісень», її висока оцінка Іваном Франком. Основні цикли поезій.

Епіграф: …На світі запалає

Покинутий вогонь моїх пісень,

І стримуваний пломінь засіяє,

Вночі запалений, горітиме удень.

Л.Українка

План

1.Поезія Лесі Українки - голос нескореного рідного краю.

2.На рідній Волині зросла

І пісня, і мужності сила…

3.До тебе, Україно, наша бездольная мати,

Струна моя перша озветься…

4.Так !я буду крізь сльози сміятись,

Серед лиха співати пісні…



Слайд 1,2

IV. Актуалізація опорних знань

Викладач

Кожним словом, кожним променем думки, кожним болем своїм живе в душі нашого народу Леся Українка - геніальна донька українського народу.


Випереджувальні завдання:

Індивідуальна робота: прочитати та вивчити поезії циклу «Сім струн»,Contra spem spero”

- групова робота:

- Біографам підготувати презентацію про дитинство,родину,освіту поетеси;

- Дослідникам знайти відомості про особисте життя Лесі Українки;

- Літературознавці характеризують літературну діяльність лірика, створюють словничок літературознавчих термінів;

- Критики визначають тему та ідею віршів,аналізують поезії,звертаючи увагу на художні засоби,строфи.

- Декламатори розказують вірші напам’ять.



Презентація біографії Лесі Українки
Бесіда за запитаннями:

1.Чому ми говоримо, що життя Лесі Українки-це подвиг.
Учень-біограф

Життя Лесі Українки-це подвиг. Поетеса прожила всього 42 роки.



Викладач Милий серцю волинський край! Край предковічних дубів, незайманих борів, таємничих озер із смарагдовими берегами.

На рідній Волині зросла

І пісня ,і мужності сила.

По всій Україні пішла -

Досвітні огні засвітила.

2. В якій родинній атмосфері зростала Леся Українка?

Учень-біограф

Лариса Петрівна Косач(літературний псевдонім Леся Українка) народилася 25лютого1871року в Новограді-Волинському на Житомирщині. Батько її юрист, Петро Антонович Косач багато уваги приділяв вихованню дітей. Мати відома в літературі як письменниця Олена Пчілка. Батько часто переїжджав тому сім’я жила і в Луцьку, і в Ковелі,і в Києві. А з 1882році родина купує маєток і оселяється в селі Колодяжному на Волині. Волинь стала поетичною колискою Лесі Українки.

Викладач

На шлях я вийшла ранньою весною

І тихий спів несмілий заспівала…

3. Якою росла Леся Українка?

Учень-біограф

Вже з дитинства Лариса Косач була здібною і обдарованою.

З 4років вона писала і читала, в 5-грала на фортепіано,вміла вишивати. Але коли їй було 11 років сталася трагедія. Коли на річці Случ святили воду, вона сильно простудилася, з того часу почалися її недуги. Лікарі спочатку вважали, що це ревматизм, але виявилося ,що це був туберкульоз кісток.



Викладач.

Мріяла стати художником,бо гарно малювала;музикантом, бо мала неабиякий хист до музики ,грала на фортепіано. І не знала Леся , що в її серці поселилася муза, що її поезії судилося стати в майбутньому окрасою української літератури.

Леся Українка в імені своєму вищим повелінням уславила Україну. Це ім’я пролунало на цілий світ і пішло у мандрівку століть з печаттю духу України.
Знаю, Україна

Серцю мому мила,

Я по-українськи

Молитися вчилась…

Ось мою молитву

Прийми,Отче Боже,

Нехай Україні

Вона допоможе.



4. Коли з'явився псевдонім Леся Українка?

Учень-біограф

1884рік Ларисі Косач було 13років.У львівському журналі «Зоря «було надруковано вірш «Конвалії» і підпсано псевдонімом Леся Українка.

5. Де навчалася Леся Українка?

Учень-біограф

Через хворобу Леся Українка здобувала освіту вдома, у приватних вчителів, але найбільше вона здобула самоосвітою і стала однією з найосвіченіших людей свого часу.

В 1890році Леся написала для своєї молодшої сестри навчальний посібник «Стародавня історія східних народів». Вона знала багато мов: німецьку, французьку, англійську, болгарську, польську, грецьку, латину. Працювала в бібліотеках Києва, Мінська, Петербурга,Софії,Риму.


6. Який клімат радили Лесі Українці лікарі?

Учень


Вже з 15 років лікарі радили Лесі теплий і м який клімат, і тому батьки вивозять спочатку в Одессу. З кожним роком хвороба прогресувала, упродовж життя Леся виїздила на лікування до Києва, Ялти, Карпат, а також до Польщі, Німеччини, Італії, Грузії, Єгипту.

В 1897році Леся Українка побувала в Криму. В Ялті вона познайомилася з Сергієм Мержинським. Обоє проходили курс лікування. Леся хворіла на туберкульоз кісток, Сергій на- сухоти. Він приїхав із Мінська, був професійним революціонером.Вирізнявся лагідною вдачею, інтелігентністю.В ньому жив вогонь самопожертви. (фільм)

За спогадами друзів мав «тонке скорботне лице», прекрасний, тонкий обрамований чорною бородою профіль з блідим матовим, що часто палало нездоровим румянцем лицем, з чорною хвилястою шевелюрою».

Відтоді вони часто зустрічалися - у Криму, Гадячі, Києві, Мінську.

Однак ті зустрічі були короткими. Леся продовжувала їх подумки на самоті, де зігрівали серце його подарунки: томик Гейне німецькою мовою, копія»Сикстинської мадонни» Рафаеля, чотиритомник поезії Гейне.

Викладач.

Не хотілося вірити, що Сергій(маючи усього лише 30літ!) невиліковно хворий. Лесині листи до нього, сповнені ніжності і смутку, читаються як поезія у прозі , «Твої листи завжди пахнуть зів’ялими трояндами»

Восени 1900р. лікар Мержинського сповіщає Лесю, що Сергій помирає. Всупереч вмовлянням і своїх, і його рідних, вона їде до Мінська доглядати за коханим.Однієї січневої ночі пише поему»Одержима».

Чотири роки зв’язували Сергія Мержинського і Лесю дружні відносини. Сергія не стало 3березня1901р.



Викладач.

Щоб трохи загоїти душу, поїхала «на зелену Буковину»до Ольги Кобилянської. По дорозі відвідала у Львові Івана Франка.У Чернівцях поетесу вітають студенти університету.

У 1903р.вже як відома на всю Україну письменниця Леся Українка побувала на відкритті пам’ятника Котляревському в Полтаві.

7. Які поетичні збірки вийшли в цей період?

Учень-біограф

У 1893р. уЛьвові виходить збірка «На крилах пісень»,

1899 - збірка поезій «Думи і мрії»,

1902р.- «Відгуки», уЧернівцях.

З 1902р.Леся Українка пише драми і поеми.Їх вона створила близько20.



Викладач.

1907 рік.Лесі Українці уже 36років. В її житті з’явилася людина, яка

надійно підтримувала і високо цінувала поетесу. Це Климент Квітка(1880-1953). Про його життя підготував учень - біограф
Учень-біограф

На 40р. пережив він Лесю Українку. Юрист, фольклорист і музикознавець.(п.200) надійно підтримував її вжиттєвих бурях.

Климент Васильович Квітка народився 4 лютого1880року в селі Хмелів Полтавської губернії (нині Сумська область).

Батьки Климента Квітки рано померли , і він виховувався у бездітній родині Карпових.Сім’я жила в Києві.1889рокуК.Квітка вступив до 5-ї Києво-Печерської гімназії. Водночас вчився в музичному училищі. Закінчивши з золотою медаллю гімназію, К.Квітка за бажанням прийомних батьків1897року вступив до юридичного факультету Київського університету. 1898року на квартирі композитора М .Лисенка К.Квітка познайомився з Лесею Українкою. З її голосу записував народні пісні. 25 липня1907р.К.Квітка одружився з Лесею Українкою.У 1908році подружжя на власні кошти організує етнографічну експедицію по Полтавській та Харківській губерніях для запису кобзарських дум.

Трагічним був для К.Квітки 1913 рік. Помирає кохана дружина. У1919 році вийшов двотомник»Народні мелодії з голосу Лесі Українки (всього220пісень).

В 30-роки в часи сталінських репресій , на превеликий жаль і сором, потрапила під колесо репресій і родина Лесі Українки. Двічі заарештовували і матір Лесі Олену Пчілку, було відправлено до концтабору на Соловки наймолодшу сестру Лесі Ісидору, в концтаборах загинули чоловіки Лесиних сестер Ольги та Ісидори. Нависла загроза арешту і над Квіткою. Не витримавши шаленого тиску у 1933році К.Квітка переїхав до Москви, читає курс музики в Московській консерваторії. Та, мабуть,»пильне око»НКВС знайшло його і тут. 1934р.К.Квітка потрапляє в Караганду, потім поселяється в Алма-Аті, працює викладачем латинської мови. Тільки у 1937р.зміг повернутися в Москву,викладає в Московській консерваторії і під час війни(1941-1945).Влітку1953року він подорожує пароплавом по Волзі, Камі, Білій,записує народні пісні.

У вересні, повернувшись до Москви, вчений захворів на запалення легень19 вересня1953року Климент Васильович Квітка пішов з життя. Поховали його на Ваганьківському кладовищі у Москві.

Коментар викладача.

Подружжя спочатку мешкало у Балаклаві(Климент отримав посаду в суді), а згодом у Ялті.

Прекрасний морський клімат мав би сприяти поліпшенню здоров’я Лесі Українки, проте їй ставало все гірше. Берлінський профессор настійливо радив їхати до Єгипту, Але зібрані на поїздку гроші подружжя віддало на організацію етнографічної експедиції, яка записувала мелодії українських дум.

Леся Українка придбала фонограф.У фондах Національного радіо України зберігся запис народних пісень, виконаних самою Лесею .



9. Які драматичні твори з’являються в цей період?

Учень-біограф

У цей період з’являються драматичні поеми «В катакомбах», «Оргія», «Камінний господар», драма-феєрія «Лісова пісня».Аж до наших днів була заборонена драматична поема «Бояриня про події 17століття – добу Руїни.



Викладач

Крим, містечко Телаві на Кавказі в Грузії не були сприятливими для здоров’я. Лікарі все частіше радили Єгипет.



10. Розкажіть про останні роки життя поетеси

Учень-біограф

Три останні зими 1909-1911року Леся Українка провела в Єгипті, вона пише цикл поезій «Весна в Єгипті». Сили поетеси поступово танули. Дедалі тяжчим ставав хрест, якого вона несла до своєї Голгофи:

Хто вам сказав, що я слабка ,

Що я корюся долі?

Хіба тремтить моя рука,

Чи пісня й думка кволі?

1серпня 1913року в невеликому грузинському містечку Сурамі відійшла у вічність геніальна поетеса Леся Українка.Тіло письменниці перевезли до Києва і поховали на Байковому цвинтарі поряд з могилами батька і брата.

Викладач:

Світ опускався на коліна,

Камінний, він хилився ниць,

І прилітала Україна

До мертвих Лесиних зіниць.

Над всі недолі та потали

Над страти всі та над бої

Безсмертя Лесине вростало

В народ , що народив її.

І квола, невисока жінка

Лице підводила бліде.

Народжувалась Україна

Для світу, що над смерть гряде.

(В.Коротич)



V. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.

Міні-лекція викладача з елементами бесіди.



Викладач.

Вся ти трепет, вогонь, ідея.

Вся ти-вірна єдина струна,

І хто знає співця Антея,

Той тебе у ньому пізна,-

І чи краще знайду ім’я

Тій, що радістю в муках сіяла,

Як отчизна - твоя і моя,-

писав М.Рильський про видатну поетесу,про її полум’яну поезію й ми будемо говорити. Слайд 3

Літературне становлення Лесі Українки припало на кінець80-початок 90років19століття.Наслідком тривалої творчої праці стали її збірки «На крилах пісень»(1893),»Думи і мрії»(1899),»Відгуки»(1902).

З виходом збірки»На крилах пісень»(1893) уЛьвові ім’я 22річної поетеси набуває широкої популярності. Поезія Лесі Українки «то болісна,то ніжна,то співуча,що наче буря, грізна і жагуча летить на крилах пісні з кайданів».Мужній голос поетеси-борця став співзвучний музі великого Кобзаря України.»Від часу Шевченкового «Поховайте та вставайте, кайлани порвіте,- писав Іван Франко,-Україна не чула такого сильного,гарячого та поетичного слова, як із уст сеї слабосилої хворої дівчини».»Україна нині не має поета, щоб міг силою і різносторонністю таланту зрівнятися Лесею Українкою».

Іван Франко назвав Лесю Українку наймужнішою поетесою в усій соборній Україні.

Ім’я Лесі Українки ввійшло в свідомість поколінь як символ мужності і боротьби. Своїми думками вона обіймає весь український народ.

Слайд 4

Збірка «На крилах пісень» складається з

- 6 поетичних циклів:

1. «Сім струн»,(Посвята дядькові Михайлові)

2. «Зоряне небо»,

3. «Сльози-перли»,(Посвята Іванові Франкові)

4. «Подорож до моря»,(Посвята сім’ї Михайла Ф.Комарова)

5. «Кримські спогади»(Посвята братові Михайлові)

6. В дитячому крузі».

- 30 віршів поза циклами : «Конвалія», «Напровесні», «Contra spem spero!», «Коли втомлюся я життям щоденним», «Мій шлях», «В’язень», «Співець», «Розбита чарка», «Сосна», «Якщо прийде журба…», «Сафо», «До мого фортепіано», «Досвітні огні», «В магазині квіток», «Надія», «Сон», «Сон літньої ночі», «Сонет», «На роковини Шевченка», «Скрізь плач, і стогін, і ридання…», «До натури», «Вечірня година», «Завітання», «На давній мотив», «Пісня», «У путь», «Остання пісня Марії Стюарт».

- 3 поеми: «Самсон» (1888), «Місячна легенда» (1892), «Русалка» (1895)

Ліричний цикл «Сім струн»відкриває збірку «На крилах пісень», присвячений дядькові Лесі Українки Михайлу Драгоманову.

Сім струн-це чарівне злиття слова з музикою. Семирядкова строфа символізує 7нот у музиці, 7віршів у циклі-7струн, що їх торкає героїня на кобзі.

Пісня-один із центральних образів циклу»Сім струн».

Жанр гімн сповнений світлого патріотичного звучання,ним починається перший вірш циклу «Сім струн»(це нота Do)

Декламатор слайд 5

До тебе ,Україно,наша бездольная мати,

Струна моя перша озветься.

І буде струна урочисто і тихо лунати,

І пісня від серця поллється.

Re-вільна пісня



Декламатор

Реве-гуде негодонька,

Негодоньки не боюся,

Хоч на мене пригодонька,

Та я не журюся.

Гей ви ,грізні ,чорні хмари!

Я на вас збираю чари,

Чарівну добуду зброю

І пісні свої узброю.

Викладач

Mi- ніжна,материнська(колискова)


Декламатор слайд 6

Місяць яснесенький

Промінь тихесенький

Кинув до нас

Спи ж ти малесенький

Пізній бо час.


Викладач НотаFa

Поетеса підносить силу творчої уяви,уява дає натхнення людині здійснювати вимріяне:



Декламатор

Фантазіє, богине легкокрила,

Ти світ злотистих мрій для нас одкрила

І землю з ним веселкою з’єднала,

Ти світове з’єднала з таємним,

Якби тебе людська душа не знала,

Було б життя ,як темна ніч,сумним

Викладач.

Sol-весняна пісня (рондо)



Декламатор (слайд 7)

Соловейковий спів навесні

Ллється в гаю,в зеленім розмаю,

Та пісень тих я чуть не здолаю,

І весняні квітки запашні

Не для мене розквітли у гаю,-

Я не бачу весняного раю…

Викладач

Нота La-лагідна пісня(ноктюрн)



Декламатор

Лагідні веснянії ночі зористі!

Куди ж ви од нас полинули?

Пісні соловейкові дзвінко-сріблисті!

Невже ви замовкли,минули?
Викладач

Si-септима



Декламатор (слайд 8)

Сім струн я торкаю ,струна по струні,

Нехай мої струни лунають,

Нехай мої співи літають

По рідній коханій моїй стороні.

І, може,де кобза найдеться,

Що гучно на струни озветься,

На струни ,на співи мої негучні.




Коментар викладача

Завдяки чому в поетичному циклі «Сім струн»лунає музика?



Критики

- Музика лунає завдяки художньому звукопису:

алітерація, асонанси, точні прикінцеві і внутрішні рими

- Стилістичні фігури-паралелізм.

- Послідовно дотримані віршові розміри –ямб,дактиль,амфібрахій, анапест створюють вишукану мелодію поетичного циклу «Сім струн».

Коментар викладача (слайд 9)

Збірка «На крилах пісень» - це прекрасний зразок пейзажної лірики.

Не було на Україні до Лесі пейзажиста з такими докладними картинами і рідної Волині, і буковинських Карпат, і Чорного моря. Під впливом вражень від поїздки до Одеси у1888році Леся Українка пише поетичний цикл «Подорож до моря».Волинські краєвиди, «красні села», «лани золотії» .

А далі-все степ той без краю», іскристі хвилі «синього моря». До цього циклу увійшла поезія «Красо України, Подолля!»(1888)


У поезії зображується краса Поділля, яке розкинулось «мило, недбало».

Поетеса захоплюється картинами,що пролітають перед зором з вікна поїзда: «весела балочка», «красні села», «хати,садками вкриті»


Коментар викладача

Що допомагає відчути різкий контраст між чарівною природою України і важким становищем трудового люду.


Декламатор читає поезію «КрасоУкраїни, Подолля»

Композиційний прийом – обрамлення.


Поетичний цикл «Зоряне небо» (слайд 10) А небо, зоряне небо України - скільки воно викликало і образів, і дум.

Поезія «Зоряне небо» дає поетичний опис усіяного зірками нічного неба.

«В небі місяць блідий та сумний

Поміж хмарами вид свій ховає,

Його промінь червоний,смутний,

Поза хмарами світить-палає.

Твір породжує думки про велич і безмежність космосу.
Поезія «Contra spem spero!» (слайд 11)

Викладач

Роблячи перші кроки в поезії, 19-річна Леся Українка усвідомлювала,що її шлях буде нелегким. Як сильно Леся Українка любила свій народ,свій рідний край ,як глибоко замислювалася про свій обов’язок перед народом,свідчить одна з найяскравіших поезій збірки «На крилах пісень»-«Contra spem spero!»(Без надії сподіваюсь).


Учень

Виразне читання декламаторами поезії напам’ять



Словникова робота

пояснення значення назви, критики аналізують вірш.



Викладач

Вірш написаний 2 травня 1890 року в час надзвичайного загострення хвороби 19-річної поетеси.



Робота з підручником

Зачитайте лист до брата Михайла (підручник с.204)


Запитання. Поясніть на основі прочитаного листа назву поезії

(назва поезії «Contra spem spero», означає «без надії сподіваюсь»)

Викладач

Поезія «Contra spem spero» звучить як гімн боротьби за життя, за світло, за добро.



Робота в групах

1-ша група.

Досліджувала ідейно-тематичний зміст вірша

Уже в цьому вірші починається мотив,який пройде через усю творчість Лесі Українки:людина стає сильною,коли збагне свій обов’язок ,моральну відповідальність перед народом. Юна поетеса свій обов’язок вбачає в тому, щоб «сіять квітки на морозі»,поливати їх гіркими сльозами,доки не розтане лід гніту і зла і не зійдуть квіти добра і щастя .Леся Українка обирає шлях віри, надії, життєвої активності. І все це заради щастя України і рідного народу.


2-га група.

Досліджувала образи – символи і віршовий розмір.

Хмари осінні, лихо, кора льодова сприймаються не лише як символи особистого лиха, а передусім загальнонародного.

Віршовий розмір - тристоповий анапест підкреслює емоційну наснаженість,схвильованість поезії.

Вся поезія побудована на антитезах , художні протиставлення звучать як крилаті, афористичні вислови: тяжкі думи, осінні хмари-весна золота, убогий переліг-барвисті квітки, льодова кора-гарячі сльози.



3група.

Досліджувала модерністські, неоромантичні мотиви поезії

Особливо привертає увагу мотив гарячих сліз, які розтоплять льодову кору, дадуть життя квітам,що знаменують прихід весни, перемога віри над безнадією і сумом. Це модерністський,неоромантичний мотив. На противагу реалістам з їхнім культом розуму неоромантики вважали ,що саме чисте, щире,сильне почуття може пізнавати світ і змінювати його на краще.


Викладач

Інтонація утвердження надії,життєвої активності посилює анафора.



Запитання

Вкажіть анафору (анафора«буду»)



Коментар викладача

Оптимізм Лесі Українки підкреслюється за допомогою епітетів.

Назвіть їх.

Критики :

хмари осінні,

весна золота,

весела весна,

сумний переліг

сльози гіркі,

зірка провідна


Викладач:

Сполучення логічно несумісних понять виражають крик душі поетеси, бунт проти життєвих обставин:

«крізь сльози сміятись»

«серед лиха співати пісні»,

«без надії сподіватись»

Завдання

Дайте їм визначення і назвіть стилістичні прийоми

(це оксиморони; в поезії є такі стилістичні прийоми: градації, риторичні звертання, риторичні вигуки, гіперболи)

Коментар викладача

Віра Лесі Українки в краще життя ,прагнення перебороти всі труднощі звучить в поезії «Сontra spem spero!”

Так! Я буду крізь сльози сміятись,

Серед лиха співати пісні,

Без надії таки сподіватись,

Буду житии!Геть думи сумні!


Коментар викладача.

Віра в світле майбутнє людей,надія на визволення звучить в поезії «Досвітні огні»(1890). Це зразок громадянсько -політичної лірики.Полум’яний заклик світити досвітні вогні,мужньо боротися протии ненависного рабства :

…Вставай,хто живий, в кого думка повстала!

Година для праці настала !

Не бійся досвітньої мли,-

Досвітній огонь запали-

Коли ще зоря не заграла

Декламатор читає поезію.



Коментар викладача (слайд 12)

Особливе місце у збірці «На крилах пісень» займає поезія «На роковини Шевченка»(1889). Поетеса виражає глибоку шану до пам’яті великого поета 200-річчя з дня народження якого ми будемо відзначати.

Леся Українка висловлює сподівання на те, що мужнє слово Кобзаря завжди буде грізною зброєю в руках народу.

Декламатор читає поєзію

…Хай же промінь твоїх думок

Поміж нами сяє

Огню іскра великого

Повік не згасає!

Щоб між нами не вгасало

Проміння величне,

Ти поставив на сторожі

Слово твоє вічне



VI. Узагальнення вивченого матеріалу.

1. Визначення рис поетичної творчості Лесі Українки за вивченими віршами. (слайд 13,14)

Інтелектуальна афористична емоційна стоїстична


Поезія Лесі Українки


Громадянськи активна філософська патріотична лірична

2. Інтерактивна вправа. «Мікрофон».

Продовжити речення.

1) Життя Лесі Українки - це…(подвиг)

2)Збірка «На крилах пісень» вийшла у…(1893році у Львові при сприянні І.Я.Франка)

3)Збірка складається з (6поетичних циклів, 30віршів і 3поем)

4)Поетичний цикл «Сім струн» присвячений (Михайлу Драгоманову)

5) На рідній Волині зросла

І пісня, і мужності сила.

По всій Україні пішла -…

(Досвітні огні засвітила)

6) На світі запалає

Покинутий вогонь vоїх пісень .

І стримуваний промінь засіяє,

Запалений вночі (Горітиме удень)

3. Скласти «психологічний портрет» Лесі Українки. Свої думки обгрунтуйте, вибравши пя’ть крилатих висловів.

Учні:


1.Освітити світлом правди.

2.Любіть волю, честь і славу,

3.Я честь віддам титану Прометею.

4.Крилате слово – ото моя стріла.

5.Мій дім - мій храм.

6.Горда, ясна, огниста, мова.

7.Буду жити! Геть думи сумні!

VII. Підсумок уроку. Оцінювання відповідей учнів.

Викладач. (слайд 15)

Бути світлим променем для інших, самому випромінювати світло - ось найвище щастя для Лесі Українки, бо в ньому стільки ніжності та світла, світло, що потужно пробилося до нас із минулого.

Виходить учениця в образі Лесі Українки і читає:

Горить моє серце,

Чуєте, люди!

Його запалила іскра палкої любові до вас.

Пісням і плачам, добру навчили і злу,

Радощам і стражданням.

Спасибі вам, люди.

Я не гніваюсь за свої муки,

Не нарікаю на долю.

Вони дали мені сил Прометеєвих,

Терпіння народного,

Я ними житиму!

Я в серці маю те, що не вмирає!

Леся Українка



Викладач.

Леся так жила і так творила: заради людей, в ім’я їхнього щастя. Леся Українка, мов легендарний Прометей, ось уже 143 роки, як запалила вогонь свого життєдайного Слова і понесла його людям, так само, як нескорений титан, віддала його тим, хто страждав; приймала жорстоку покуту і так само не корилася немилосердній долі.Леся Українка, як особистість може бути взірцем для сучасної молоді, справдилась її мрія про незалежну вільну Україну.



VIII. Домашнє завдання. (слайд 16)

1.Авраменко О.М. Пахаренко В.І. Українська література: підруч.для10кл.загальноосвітніх навчальних закладів.(рівень стандарту, академічний рівень)-К.:Грамота,2001. с. 203-205.

3.Аналізувати поетичні цикли збірки поезій «На крилах пісень»; вірш «Contra spem spero”вивчити напам’ять.

4.Доповнити афоризмами психологічний портрет Лесі Українки.








Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Уроку з української літератури «Збірка поезій Лесі Українки «На крилах пісень» iconЛеся Українка “Співець” Мета І завдання
Увійшла до збірки "На крилах пісень"(перша поетична збірка Лесі Українки), що вийшла 1893р у Львові
Уроку з української літератури «Збірка поезій Лесі Українки «На крилах пісень» iconУрок математики та української літератури у 8 класі
Розробка інтегрованого уроку з математики та української літератури у 8 класі «Знаходження квадратного кореня. Стежками нашої землячки...
Уроку з української літератури «Збірка поезій Лесі Українки «На крилах пісень» iconЗміст Вступ Життєвий шлях Лесі Українки Поезія Лесі Українки Новаторство поетеси та заклик до боротьби Біблійні легенди та їх співзвучність сучасності Інтимна лірика Передчуття революції Ліроепос Лесі Українки Висновок Список літератури
Спочатку тільки шум І потріскування. Потім, мов крізь бурю, мов крізь товщу сповнених великих історичних зрушень років, які відділяють...
Уроку з української літератури «Збірка поезій Лесі Українки «На крилах пісень» iconУроку 10 класу «Огляд життя і творчості Лесі Українки»
«Комп’ютерна презентація як одна з форм вивчення особистості письменника на уроках української літератури»
Уроку з української літератури «Збірка поезій Лесі Українки «На крилах пісень» icon«На гостину до Лесі Українки»
Лесі Українки; викликати інтерес до творчості Лесі Українки, до українського фольклору; прищеплювати зацікавленість до характеру...
Уроку з української літератури «Збірка поезій Лесі Українки «На крилах пісень» iconГ. Сковорода. Життя І творчість. Збірка поетичних творів «Сад божественних пісень». Збірка байок «Байки харківські»

Уроку з української літератури «Збірка поезій Лесі Українки «На крилах пісень» icon„Життя і творчість Лесі Українки
У грі бере участь команди (капітан + гравців): партія шанувальників творчості Лесі Українки
Уроку з української літератури «Збірка поезій Лесі Українки «На крилах пісень» iconТворчість Лесі Українки (поезії «Як дитиною, бувало», «Мрії», «Тиша морська») через призму математики
Відомості про життя та творчість великої української письменниці Лесі Українки ви будете виконувати математичні дії. Як людина І...
Уроку з української літератури «Збірка поезій Лесі Українки «На крилах пісень» iconТема. Леся Українка – велика українська поетеса. Вірш «Вишеньки». Інсценізація казки «Біда навчить». Мета: ознайомити учнів із життям І творчістю української поетеси Лесі Українки та її віршем
...
Уроку з української літератури «Збірка поезій Лесі Українки «На крилах пісень» iconКонспект уроку зі світової літератури
С. П. Фоміна,завідуюча навчально-методичним кабінетом світової літератури та російської мови Кіровоградського оіппо імені В. Сухомлинського...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка