Вільям Шекспір великий поет І драматург епохиСкачати 114,75 Kb.
Дата конвертації13.04.2017
Розмір114,75 Kb.

Тема: Вільям Шекспір - великий поет і драматург епохи

Відродження.Мета: - висвітлити основні віхи творчої біографії

В.Шекспіра; • розглянути „шекспірівське питання”;

 • розглянути аналіз сонетів 66, 116, 130;

 • розкрити особливості ренесансного сприйняття кохання;

 • розвивати навички наукового дослідження аналізу поезій та виразного читання;

 • виховувати в юнаків ставлення до кохання як до великої цінності людського життя.

Обладнання: портрет, виставка творів Шекспіра, виставка рефератів;

картки з висловами Шекспіра.

Сонети - це ключ, котрим Шекспір відкрив своє серце.

Вільям Вордсворд Ві

ХІД УРОКУ

І.Оргмомент

ІІ.Актуалізація опорних знань

Я створив тебе істотою не небесною, але й не земною, не смертною, але й не безсмертною, щоб ти, позбавилась сумнівів, сам зробився творцем і сам остаточно створив свій образ.

Тобі дана можливість впасти до рівня тварини, однак водночас ти маєш змогу піднестися до рівня Бога лише завдяки своїй внутрішній волі.

Слова почуті вами, говорить Адаму, першій людині на землі, сам Бог. І сам Бог піднімає людину до свого рівня. У такий спосіб Піко делла Мірандола утверджує головні ідеї доби Відродження.

Доба Відродження Час великих подій і сподівань. І треба сказати, що для них були підстави. Ця доба проголосила ідею цінності земного буття.


 • Пригадайте на які століття припадає розквіт даної епохи?

 • (14-16 ст.)

 • А які епохи передували даній? (Епоха древніх цивілізацій; - Античності (VIII ст.. до н.е. - V ст. н.е.); Середньовіччя (VI ст. н.е. - 14 ст. н.е.)).

Доба Відродження покликала до життя великих геніїв. Але і зла не стало менше. Вона породила не тільки божественного Рафаеля, а й аморальних авантюристів, інквізицію; навіть такий благородний гуманіст, як Лоренцо Медичі мав славу ката й розпусника.

ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку

Титаном цієї епохи був і Вільям Шекспір.

Ім’я поета завжди супроводжується епітетами „великий”, „геніальний”, „неповторний”, „надзвичайний”. Він був видатним митцем усіх віків і народів. Тому невипадково автор антології „Сто кращих літераторів” Даніел Берт помістив його першим у списку літераторів, світових класиків. Скількох велетнів світової літератури можна поставити поруч із Шекспіром. Може, ще трьох, щонайбільше чотирьох. Але й перед ними він матиме переваги. Бо не віддалився на Олімп, де мешкають Боги, і куди люди зазирають лише у дні ювілеїв. Він живе серед нас на конах театрів, на кіноекранах, на полицях книгарень.

Робота з виставкою літератури Шекспіра.

(Зверніть увагу на виставку творів поета)

ІV.Вивчення нового матеріалу


 1. Слово вчителя

Про життя Юлія Гая Цезаря, якого Шекспір зробив своїм героєм, і якого вбито за 16 століть до народження письменника, відомо більше вірогідного, ніж про буття поета.

 • Чому?

Почасти це пояснюється тим, що пізно похопились біографи: адже перша книжечка про Шекспіра, написана якимось Ніколзом Роу, вийшла друком 1709 року, тобто майже через століття по смерті драматурга. Його образ від самого початку складався переважно з переказів, легенд, міфів. Протягом віків шекспірознавці просівали цю руду, а залишилася мізерна жменька фактів, почасти сумнівних. Біографічні прогалини заповнювались припущеннями, гіпотезами.

Рідне місто Шекспіра - Стредфорд-на-Ейвоні. Зараз ми дещо дізнаємось про нього. (Виступ учениці англійською мовою; здійснює переклад).

2.Звіт творчої групи „біографів”

1-й учень

Слід, що його залишив на землі королівський підданий, досить таки прозаїчний. Батько, Джон, розжився на чинбарстві і торгівлі вовною, тому син Вільям до 14 років відвідував школу. Довше вчитись йому не поталанило, бо родина збідніла. Чим він заробляв на прожиття,
достеменно не відомо: чи то був учнем різника, чи то служив молодим учителем.

2-й учень

1582 року одружився; незабаром народилася дочка, а згодом близнята - дівчинка і хлопчик. Та молодий батько недовго просидів біля родинного вогнища, близько 1586 року подався до Лондона. Поголос твердив, що то була втеча: за однією версією, Шекспір браконьєрству вав, за іншою - побився з хазяїном. Але разом з ними відпадає хоч якась відповідь на запитання, чому не Шекспір залишив Батьківщину. Бо це його рішення навряд чи диктувалося непереборним потягом до мистецтва.

Що ж спочатку робив у столиці - таки невідомо. За легендою, стеріг перед театром коней вельможних панів. Але незабаром опинився всередині одного з театрів в ролі суфлера. Акторської кар’єри так і не зробив. Дійшли лише відомості про зіграні ним дві другорядні ролі. Зате досить швидко здобув успіх на іншому терені: 1599 року став співвласником театру „Глобус”.

Ще 1590 року Шекспір взявся за перо. Працювати для театру вважалося ділом мало почесним, і він випробовував свої сили на ниві „високих” жанрів, яких і аристократи не цуралися. 1593 року видав поему „Венера і Адоніс”, 1594 року - поему „Лукреція”.

Як і належало, вони були присвячені могутньому покровителеві, юному графові Саутгемптоніз. Твердим, ніби граф по-царському винагородив поета, й називали суму в тисячу фунтів - на той час фантастичну.

3-й учень

Шекспірові біографи у це не вірять. Але тоді лишається незрозумілим, звідки взявся добробут невдахи - актора. Адже акторам, як і драматургам, жилося скрутно. Щоправда, власники театрів заробляли добре. Однак, щоб стати власником „Глобуса” треба було неабияких грошей. Театр Шекспіра збагачував і це природна річ; природно й те, що протягом свого життя, він купував нерухоме майно і землю, тому, коли близько 1612 року пішов на спочинок і повернувся до Стредфорда, його старість була забезпеченою. Тільки він не дожив до старості - помер у квітні 1616 року (23 квітня).

Але де ж він усе-таки взяв початкову суму грошей? І ще одне. В ретельно складеному заповіті не обійдено, не залишено без уваги жодну майнову дрібницю, і жодним словом не згадані рукописи власних творів. Ніби це була остання воля не поета, а купця.

(згадати про життя Сервантеса Мігеля Сааведра)

Учитель.
Оскільки біографія Шекспіра неповна, не залишилося ні щоденників, ні листів, ні спогадів, сучасників про нього, то не раз виникало запитання: а чи існував такий письменник взагалі, чи не приховувався під його іменем хтось інший?

Давайте попробуємо висвітлити це запитання літературознавців.

2.Звіт творчої групи „літературознавців”.

За життя Шекспіра ні в кого не було сумнівів щодо того, що ця людина живе на землі і пише п’єси. Але перша підозра, що безталанний актор і спритний ділок Шекспір не толюжний творцеві величних трагедій і дотепних комедій усе-таки виникла у 19 ст. Першим її відверто висловив англієць Лоренс. Він навіть назвав ім’я справжнього автора Френсіса Бекона. Вагомих доказів Лоренс не знайшов як, до речі, й американець Харт, що повернувся до тієї ж самої гіпотези 1843 року.

Найгрунтовнішою була книжка Делії Бекон „Викриття філософії п’єс Шекспіра”. Дослідниця стверджувала, що комедії й трагедії Шекспіра написані повною групою людей, на чолі котрих стояв філософ Френсіс Бекон. Вона говорила, що документи, котрі можуть це підтвердити лежать у гробниці Шекспіра. Дослідниця поїхала до Стредфорда, де похований драматург, найняла людей, щоб ті розрили могилу, та, звичайно нічого не знайшла. Після цього, говорять, вона збожеволіла.

Після провалу „беконівської” теорії виникло ще кілька версій. „Ретлендівська” теорія стверджувала, що „Шекспіром” був граф Ретленд, „дербійська” - граф Дербі, „оксфордська” - граф Оксфорд.

Є думка, що Шекспір міг бути лікарем. Австралійський лікар Кайл у своїй книзі „Медична думка Шекспіра” стверджував, що великий драматург мав неабиякі знання в галузі медицини. У своїх 37-и п’єсах він згадує практично всі хвороби і ліки, які були відомі на той час. Цими описами хвороб можуть впевнено користуватися фахівці, що займаються історією медицини.

Учитель.


Свої міркування вчені-дослідники намагалися утвердити за допомогою аргументів. Вони посилалися на те, що син простого торговця не міг так добре знати деталі придворного життя і світського етикету, які він відтворив у п’єсах. Опираючись на відомий факт, що Шекспір здобув лише початкову освіту, вчені дивувалися, яким чином і коли він міг так ґрунтовно вивчити стародавню історію, античну літературу, звідки йому були відомі твори зарубіжних класиків, не перекладені на той час англійською мовою. У дослідників виникав подив і на той факт, що Шекспір ніколи не залишаючи Англії, добре розумівся на морській справі, оснащенні кораблів, навігаційних приладах, що засвідчено у п’єсах.

Його хроніки були призначені так званій війні Білої і Червоної троянд, тобто міжусобицям, що винищили мало не всю старовину знать королівства. • У якому творі Шекспір показав наслідки міжособицької війни?

(„Ромео і Джульетта”)

 • Так, діти загинули, ставши невинними жертвами давньої, майже безпричинної ворожнечі двох веронських сімей.

 • Детальніше про творчий шлях вас ознайомлять драматурги.

3.Творчий звіт групи „драматургів”.

Творчість драматурга поділяють на три періоди:

Перший - 1590-1600. У цей період були написані його комедії: „Багато галасу з нічого”, „Комедія помилок”; трагедія „Ромео і Джульетта”; хроніки „Генріх 6”, „Ричард II”. У цей час творчість визначається оптимістичним пафосом. Його герої - сміливі, доьрі, життєлюбні, вони несуть у світ добро і світло.

Другий період - 1601-1608 роки.

Цей період шекспірознавці характеризують як „драматичний” або „песимістичний”. Автор створює переважно трагедії.

Третій період - 1609-1612 роки.

Дослідники називають його „драматичним” або „символічним”.

Висновок учителя: Отже, художній світ Шекспіра широкий і неосяжний. На своїх сторінках він показував минуле, сучасне і майбутнє. Вічну боротьбу добра і зла.

Цікавим моментом його творчості є сонети. (Пригадуємо, що таке сонет) Вони теж овіяні таємницею.


 1. Таємниця перша: „Загадка. \¥.Н.”

І досі вони сперечаються, кому ж присвячені сонети Шекспіра, ким було прототипи шекспірівських віршів, кого він змалював у свої творах? Присвяту „\¥.Н.” дослідники практикують по-різному.

За однією з версій, \¥.Н. - це той, що на честь кого написані сонети, за другою - це особа, завдяки якій видавець Торн зміг їх надрукувати. Серед можливих кандидатур на роль незнайомця називають графа Саутгемптона, графа Пемброка і навіть самого Шекспіра.

Вчитель.

Усі сонети поета поділяються на три групи: • сонети, присвячені другові (1-126)

Незважаючи на наведені аргументи проти авторства Шекспіра, глибокий аналіз його творів підтверджує, що твори, які друкувалися під іменем Вільяма Шекспіра належать одній людині.

Про таємницю Шекспіра у своєму вірші добре сказав В.Коротич, поставивши крапку в цих дискусіях.

... Хто є Шекспір?

Чи був він?

Білі руки підводять вчені - їм бракує слів.

Чи був він - той актор,

Чиї перуки

Вкривали наймудрішу із голів?

Хто є Шекспір?

А що таке безсмертя?

А як сонети збурюють світи?

Митцеві часом необхідно вмерти,

А би своє безсмертя віднайти.

І хто глибінь тієї слави зміряв То правди, що чужа хитанню мод?!

Народжує Шевченків і Шекспірі,

Як знак своєї вічності, народ.

Художник перепони днів ламає,

Якщо на світі гідно він прожив.

Є дійові особи і немає на світі непричетних глядачів.

Високі думи час з собою значить.

Стають вони, мов пасма вічних гір.

Був Г амлет.

Був народ англійський.

Значить, напевно був Шекспір.

Одним із завдань нашого уроку є ознайомлення зі творчістю Вільяма Шекспіра. Його творча спадщина становить 37 п’єс, 2 поеми, 154 сонети, хроніки та інші твори.

Поеми: „Венера і Адоніс”, „Лукреція”.

П’єси: „Ромео і Джельєтта”, „Король Лір”, „Отелло”, „Гамлет”.

Його трагедії вишукувались по висхідній лінії - від Юності „Ромео і Джульетта” до старості „Король Лір”.

Цікавим жанром є хроніки.

Пригадайте, коли вони виникли?

(Середньовіччя; хроніки - літописи про життя королів, герцогів, заможних феодалів).
 • сонети, присвячені коханій, смаглявій леді (127-152)

 • сонети, в яких оспівується радість і краса кохання (152-154)

2) Таємниця друга: „Скажи мені хто твій друг”.

Хто він - невідомо, але йому більше присвячено ніж коханій.

3) Таємниця третя: „Cherchez la femme”.

Серед можливих прототипів „смаглявої леді” сонетів Шекспіра називають доньку придворного музиканта Б.Боссано Емілію, придворну даму королеви Єлизавети Мері Фітагон та інших жінок. Проте, як зауважив дослідник Анкіст, „розшук коханої Шекспіра – справа безплідна, оскільки він писав не про якусь реальну жінку, а сам створював образ кохання, що пережив часи і лихоліття”.

Із сонетами яких письменників ви вже знайомі?

(Ф.Петрарка, Д.Павличко – в українській літературі, А.Міцкевич)

а) „Канцоньєре” – Петрарки, „Кримські сонети” – Міцкевича.


 • Які види сонетів ви знаєте?

А) італійський (італійсько-франц.) 2 катрени + 2 терцети.

4

4З

3

б) англійський „шекспірівський” (3 катрени + двовірш) 1. 4

4

2

4.Звіт творчої групи „Поетів”. 1. Читання напам’ять сонета № 66.

 • Як ліричний герой сонету оцінює сучасне йому суспільство?

 • Які цінності він сповідає (добро, розум, хист, силу, честь)

Це основні цінності всієї епохи Відродження.

 1. Читання напам’ять сонета № 90.

 • Чим переповнена душа героя? (стражданням)

 • Чого боїться герой? (що кохана його розлюбила)

 • Які епітети використовує Шекспір? (холодне, хмуре, дощове світання)

 1. Читання напам’ять сонета № 130.

 • Кого оспівує в поезії Шекспір?
 • Чи можна сказати, що він її обожнює?

 • З чого це видно?

Сонети Шекспіра такі ж прекрасні, як його п’єси. У них він висвітлює свою естетичну позицію, утверджує гуманістичні цінності, возвеличує нетлінне кохання, викриває тогочасне суспільство.

 • Чи погоджуєтесь ви з словами, які взято епіграфом уроку?

V.Закріплення вивченого матеріалу.

(Робота з картками в групах) 1. Робота над висловами Вільяма Шекспіра.

а) Люди - господарі своєї долі.

б) Найкраще - відверто і просто сказане слово.

в) Якби гостре слово залишало сліди, ми всі б були забрудненими.

г) Щастя без домішок страждань не буває.VІ. Підсумок уроку.

Літературний диктант. • В якому місті народився поет?

 • Яку освіту отримав майбутній письменник?

 • Де відбулося перше знайомство Шекспіра з театром?

 • Як слалася театральна кар’єра?

 • Назва театру Шекспіра?

 • Скільки п’єс написав?

 • Скільки сонетів належать його перу?

VІІ.Домашнє завдання.

 1. На „12” балів написати міні-твір-роздум: „Які думки навіяла на мене зустріч з сонетами Шекспіра”.

 2. Прочитати 1,2 дії „Гамлета”.

 3. Підготувати повідомлення про шекспірівський театр, про акторів,

що грали роль Гамлета.Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Вільям Шекспір великий поет І драматург епохи iconУроку : Вільям Шекспір геніальний англійський драматург і поет доби
Тема уроку: Вільям Шекспір геніальний англійський драматург І поет доби Відродження. Заглиблення в людську психологію, поетизація...
Вільям Шекспір великий поет І драматург епохи iconВільям Шекспір — великий поет І драматург доби Відродження. «Шекспірівське питання». Розкриття особливостей ренесансного сприйняття кохання в сонетах В. Шекспіра. Хід уроку
На попередньому уроці ми доторкнулися до мистецтва епохи Відродження. Тож перевіримо ваші знання та увагу
Вільям Шекспір великий поет І драматург епохи iconКонспект уроку з зарубіжної літератури 8 клас
Вільям Шекспір (1564–1616) — геніальний англійський драматург І поет доби Відродження. Сонети. Основні теми сонетів В. Шекспіра –...
Вільям Шекспір великий поет І драматург епохи icon«Єлизаветинська епоха». Вільям Шекспір. Сонети
...
Вільям Шекспір великий поет І драматург епохи iconТема. «Серце поета – осердя світу» (Г. Гете). Шекспір – геніальний драматург І поет доби Відродження. Мета
Тема. «Серце поета – осердя світу» (Г. Гете). Шекспір – геніальний драматург І поет доби Відродження
Вільям Шекспір великий поет І драматург епохи iconУроку: В. Шекспір геніальний поет і драматург доби Відродження. Таємниці шекспірівських сонетів. Поетизація людини та краси її почуттів, оспівування кохання і дружби
Тема уроку: В. Шекспір – геніальний поет І драматург доби Відродження. Таємниці шекспірівських сонетів. Поетизація людини та краси...
Вільям Шекспір великий поет І драматург епохи iconТворчість Вільяма Шекспіра
Шекспір створив безсмертні твори, в яких людство ось вже протягом чотирьох століть знаходить найяскравіше втілення самих себе. Великий...
Вільям Шекспір великий поет І драматург епохи iconВеликий драматург стародавньої індії калідаса І його «шакунтала» «З усіх видів поезії – драма; із драм найпрекрасніша – "Шакунтала"»
У творінні великого драматурга оспівуються прекрасні людські почуття, а драма "Шакунтала" вважається в Індії неперевершеним прикладом...
Вільям Шекспір великий поет І драматург епохи iconПерлини світової лірики вільям шекспір
Редактори М. І. I гнатенк о, Ф. Ф. Скля р Художник В. Я. Чебанни к Художній редактор Б. Л. Тулі н Технічний редактор Є. Ю. 3 еленков...
Вільям Шекспір великий поет І драматург епохи iconВільям Шекспір
Ввести нові слова. Удосконалювати навички читання. Вчити ставити питання про життя та творчість людей, відповідати на них згідно...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка