Вулиці Єлисаветграда: минуле І сучасністьСкачати 228,81 Kb.
Дата конвертації08.05.2017
Розмір228,81 Kb.

  1. Вулиці Єлисаветграда: минуле і сучасність

(мікротопоніми міста)

Життя людини тісно пов'язане з місцями, які позначаються за допомогою особливих слів - географічних назв, або топонімів. Причини, з яких виникають назви, дуже різноманітні. Вони можуть бути випадковими, відображати людську кмітливість, можуть повторювати назви підприємств, навколо яких знаходяться, і т.ін. Як правило, для місцевих жителів єдиним є топонімічне, а не історичне значення географічних назв. Якщо вибрати топоніми із вмотивованим значенням і нанести їх на карту, можна одержати багатий і цікавий матеріал про колишнє розселення окремих народів, про шляхи їх міграції для вивчення історії місцевості, землеволодіння тощо.

Становлення мікротопонімії новозаселеного північностепового регіону України пов'язане з будівництвом на цій території у другій половині XVIII ст. низки міст-укріплень, до яких належали Миколаїв, Єлисаветград, Катеринослав та інші. Поява в них внутрішньоміських об'єктів розпочинається саме в цей період. Вони виникають після заснування у Північному Причорномор'ї та в центрі України військових фортець біля річок, де й селилися вихідці з різних регіонів і навіть сусідніх країн, формуючи населення майбутніх міст. Ці люди прокладали стежки до фортеці, а потім за цими шляхами закріплювалися власні назви.

Історичним центром і візитною карткою Єлисаветграда, безумовно, є фортеця Святої Єлисавети, заснована 18 червня (за старим стилем) 1754 р.

Пішохідно-транспортна мережа міста навколо фортеці складалася з вулиць, провулків, бульварів, площ, садів, доріг тощо- Назви цих урбанонімів (найменувань міських реалій) утворюють своєрідну та складну систему.

У цілому міські топонімічні назви, та передусім годоніми (назви вулиць), пов'язані з особливостями місцевості, з іменами видатних людей, назвами церков та монастирів, доріг та річок, що перетинають місто.

У дореволюційному Слисаветграді XIX ст., у період активного будівництва та розвитку, як свідчить "Плань г. Елисаветграда" П. 3. Рябкова, існувало близько 10 площ та бульварів, 80 вулиць, 40 провулків, 10 парків та садів' (далі годоніми, що зафіксовані в "Плані", подаються курсивом зі збереженням орфографії).

Виникнення міських об'єктів у старому Єлисаветграді починається паралельно з будівництвом фортеці, навколо якої розташовуються вулиці за лінійним принципом. Тому нерідко вулиці одержували назви за найменуваннями фортечних бастіонів та равелінів: вул. Александровская - від назви бастіону св. Александра Невского, вул. Михайловская - від назви бастіону св. Архистратига Михайла, вул. Ивановская - від назви равеліну св, Иоанна. Таке ж походження назв мають вулиці Петровская, Алекеекевская, Андреевская.


Номінації вулиць у губернських та повітових містах мали певні традиції. Єлисаветградські годоніми не були винятком. Так, назви центральних вулиць традиційно пов'язувалися із життям царської родини, наприклад: вулиця Дворцовая отримала назву в середині XIX ст. у зв'язку зі спорудженням палацу для перебування височайших осіб, оскільки царський двір досить часто бував у нашому місті під час військових маневрів.

Головна магістраль Єлисаветграда мала оригінальну назву - Большая Перспективная, Вона починалася від фортеці і простягалася через усе місто до міського іподрому. Наш земляк, літератор та юрист О. Семененко, писав: "Мій Єлисаветград виростав за планом як передмістя при фортеці Св. Єлисавети, і головна магістраль звалася Велика Перспективна". Назва цієї вулиці є досить своєрідною. Перша її частина позначає довжину об'єкта, а друга походить від слова перспектива і вказує на те, що вулицю збудовано в напрямку перспективи від фортеці Св. Єлисавети, яку раніше можна було побачити з будь-якої частини цієї вулиці, що є певним архітектурним досягненням.

Не були виключенням для міст колишньої Російської імперії і найменування площ Конная, Сенная, Скотопригонная, промовисті назви яких указують, що в цих місцях проводилася постійна торгівля кіньми, сіном та худобою.

Особливості суспільного життя Єлисаветграда відображені в різноманітних назвах, деякі з яких збереглася дотепер: улица Пашутинская (на честь колишнього міського голови м. Єлисаветграда О.М. Пашутіна); улица Дворцовая (на ній був розташований палац для царських осіб); Городской бульвар (знаходився у центрі міста); Межевой бульвар (був розташований на межі міста); улица Вокзальная (знаходилася поблизу залізничного вокзалу);улица Кузнецкая (у районі, де була ця вулиця, колись жили ковалі, що працювали в кузнях); улица Колодезная (люди, котрі набирали воду з колодязя, проторили шлях (вулицю) до цього об'єкта). Номінація об'єктів площадь Банная та переулок Банный свідчать про розташування тут міської лазні. Про "імперські" традиції розповідають назви вулиць Новороссийская, Московская, Румянцевская, Потемкинская й інші.

Деякі годоніми пов'язані з іменами людей, які проживали у цій місцевості. Так, провулок Ананьевскій названо за ім'ям козака Ананія, який, за історичними даними, був тут першим поселенцем. Таку ж причину номінації мають пров. Давидовскій, Акимовскій.

Численні найменування походять від астіонімів (назв міст): Александрийская, Бобринецкая, Знаменская, Киевская, Миргородская, Московская, Полтавская, Харьковская, Херсонская вулиці; Новгородскій, Одесскій, Перекопскій, Ровенскій провулки; а також від назв доріг та трактів: вулиці Кременчугская, Крымская, Николаевская, Одесская, Чигиринская.

Частина вулиць пов'язана з назвою ландшафту: Болотная, Выгонная, Грязная, Садовая, Сугаклейская вулиці, Водяной, Крутой, Лесной, Обрывной, Овражный, Огородньй, Спускной провулки.

Кілька вулиць іменувались на честь православних соборів міста: Покровская, Преображенская, Успенская.

Певні годоніми одержали назву за родом занять людей або розташованими на них об'єктами: Кавалерийская, Карабинерная, Солдатская, Купеческая, Кузнечная, Богадельная, Бульварная, Вокзальная, Дворцовая, Колодезная, Церковная вулиці, Гусарскій, Кирасирскій, Конньїй, Кр'кпостной, Мясной, Почтовьй, Театральный, Училищный провулки.

Вулиці називали також за їх місцем знаходження або розміром: Большая Перспективная, Большая Пермская, Верхне-Быковская, Нижне-Быковская вулиці, Средній, Короткій провулки.

На відміну від населених пунктів, вулиці в старому Єлисаветграді іноді не називались, а просто нумерувались, наприклад, 1-а, 2-а та ін. (Новая Катрановка, Новая Кущевка).

Оскільки міста створюються віками і в них постійно відбуваються зміни, міняються й урбаноніми. З усіх видів географічних назв урбаноніми зазнають змін найчастіше, тому що людина постійно втручається в процес їхнього розвитку, форсує ці зміни.

Багато старих назв зникли разом зі зникненням вулиць, кварталів при перебудові, переплануванні, зміні влади {Ярмарочная площадь, вулиці Сенная, Церковная, Успенская та ін.).

У міру того, як міські об'єкти перебудовувались та піддавались реконструкції, змінювалися і їхні назви. Так, на Большой Перспективной вулиці в 1839 році було облаштовано міський Городской бульвар. За радянських часів тут розташувалась площа ім. Кірова. Ярмарочная площадь зникла: частину її території було забудовано житловими будинками та названо Комуністичним проспектом, іншу частину зайняли промислово-господарські будівлі. На території колишньої Крекпостной площади зараз знаходиться недобудована споруда драматичного театру, а на колишній Сенной площади - готель "Турист". Деякі церкви було зруйновано, тому, звичайно, втратилися й назви; так, Успенський собор було знищено в середині XX ст., на його місці нині розташовано будинок міської ради (колишній обком КПРС).

Навколишні поселення та слободи зливалися з містом і ставали його частинами. Вони давали назви внутрішньо міським об'єктам і мають цікаву історію походження. У місті існувала і збереглася дотепер чимала кількість таких назв. Наприклад, топоніми утворювались від прізвищ першопоселенців, землевласників, військовиків та інших мешканців:

Завадовка. Хутір козака Завади дав назву цьому району.

Лелековка. Як зазначає Д. Яворницький, цей запорізький зимівник був заснований козаком Лелекою.

Старая Балашовка. Назва утворена від прізвища панів Балашових. Вони є в списках землевласників кінця XIX століття.

Новая Балашовка. Виникла на тому місці, де раніше були земельні ділянки жителів Старої Балашовки.

Ново-Николаевка. Це була робітнича слобідка, яку збудували біля колишнього заводу Ельворті. Мабуть, за прізвищем керуючого забудовою, Ніколаєва, і назвали цей район.

Ковалівна. За однією з версій, названа так за прізвищем священника Ковальова, який тут мешкав. За іншими джерелами, тут знаходився козацький зимівник, де жили ковалі.

Биково. Цей район був розташований на околицях фортеці Св. Єлисавети. Названий за прізвищем капітана Бикова, який жив там і керував будівництвом цього району.

Дачи Песецкого. Місцевість названа за прізвищем купця Песецького, який володів тут дачею.

Некрасовка. Є така версія, що назва пішла від слова "некрасівці". Це були донські козаки, які після бунту під проводом отамана Гната І Некраси втікали в інші землі. Некрасівці приймали в свою громаду старообрядців-велокоросів, які теж стали називатися некрасівцями. Можливо, при міграції тут залишилися якісь сім'ї некрасівців.

Найменування Никаноровка та Савиновка виникли від імен першопоселенців (Никанор, Сава) або когось із дітей землевласників.Ново-Алекеевка (перша назва - Сугаклейка). Назва, можливо, пов'язана з іменем сина царя Миколи - Олексія. Більш давня назва району - Сугаклейка -утворена від річки Сугаклеї.

Цікавими є деякі урбаноніми, пов'язані з національністю першопоселенців. Так ми можемо довідатись про шляхи міграції окремих народів. Коли була заснована фортеця Св. Єлисавети, в її околицях наприкінці XVIII століття селилися греки, молдавани, серби, албанці, росіяни, старообрядці із Чернігівської губернії. Пізніше їхні нащадки залишилися жити в цих місцях. Так виникли назви районів міста від етнонімів:Молдаванка. Знаходиться за районом Велика Балка. Назва виникла від національності місцевих жителів.

Бесарабка. Названа так за відношенням до переселенців з Бесарабії.

Арнаутово. Арнаути - турецька назва перших поселенців, які втікали від турецького уряду, що вербував рекрутів з Албанії.

Номінація фізико-географічних об'єктів часто відображає види діяльності людини. Наприклад, є така версія, що на Ковалевке раніше жили ковалі. Звідси, цілком ймовірно, пішла ця назва. Інколи такі назви мають дотепне і, здається, правильне пояснення. Таким є тлумачення назви Сладкая Балка. Цей район знаходиться біля залізничного вокзалу, де розвантажували вагони з зерном, овочами та ін. Люди, які там жили, потроху крали збіжжя, і про них говорили, що їм солодко живеться.

У районі Масленниковка жили люди, які тримали корів і виробляли масло.

Кущовка. Кущівка- цибуля, яку вирощували місцеві жителі й продавали на базарі. Цей вид діяльності, можливо, і сприяв утворенню географічної назви. Про іншу версію цієї номінації нижче.

Злодійська Балка. Чи подорожні блукали по степу чи валки чумаків просувалися цим краєм, а все ж дорога виводила їх до балки, на краю якої жили два брата. Вони пильно стежили за дорогою, і тільки-но хто наближався до балки, миттю перестелялася дорога килимком.

— Стій ! Плати гроші, коли хочеш проїхати через землю братів !

І люди платили, щоб мати право вільно продовжувати свій шлях. Хто ж відмовлявся, того в кінці балки чекала небезпека. Із засідки вискакували злодії і грабували людей. Багато років минуло з того часу, але дотепер ще на краю Кіровограда є та балка і має вона назву - Злодійська.

Деякі найменування районів пов'язані з історією нашого міста.Пермское. Цей район був утворений на околицях фортеці Св. Слисавети. Одержав назву від табору Пермського Карабінерного полку, дислокованого в 1754 році для захисту робітників і боротьби з гайдамаками^

Кущовка. Є припущення, що тут знаходився зимівник Кущівського куреня війська Запорізького.

Багато мікротопонімів повторюють назви природного ландшафту, на якому вони знаходяться. Місцеві жителі дуже легко пояснюють такі назви, які є очевидними.Большая Балка. Цей район одержав таку назву, тому що він розташований по балці, яка є довгою і досить глибокого, тому її називають великою.

Сухая Балка. Район знаходиться в балці, яка завжди суха.

Озерная Балка. На місці цього району був колись озерний ландшафт.

Лелековка. (Ще одна версія). За народною етимологією, назва пов'язана з фауною: тут низина, плавні і було багато лелек. Місцеві жителі розповідають, що вони спостерігали навіть весілля лелек.

Піски. Це складова частина Лелеківки. Вона отримала таку назву від піщаного ґрунту.

Подол. Частина сучасного центру міста від вулиці Калініна до вулиці Кропивницького та від вулиці Леніна до річки Інгул. Знаходиться в низині, в долині.

Назва району Пять-пять виникла за радянських часів від номеру будинку; зараз це будинок 11/11. За іншими даними, тут вперше були збудовані п'ятиповерхові будинки, тому й виникла назва.

Власні імена, як правило, співзвучні з епохою. Кожна політична влада змінює географічні назви, головним чином, назви міст та вулиць.

Після революції, зі зміною соціального устрою, перейменування стали особливо численними, вони стосуються більшості урбанонімів.

У радянські часи старі назви вулиць було замінено назвами на честь революційних діячів, військових, космонавтів, учених, письменників, музикантів: вулиця Дворцовая одержала назву Леніна, Большая Перспективная - Карла Маркса, Вознесенская - Свердлова, Бульварная - Фрунзе, Ивановская -Луначарського, Миргородская - Калініна, Кавалерийская - Орджонікідзе, Московская - Дзержинського, Михайловская ~ Кірова, Пемропавловская -Енгельса, Преображенская - Карла Лібкнехта, Покровская - Рози Люксембург, Пашутинская - Компанійця, Александровская - Володарського, Кузнечная - Медвєдєва, Верхне-Быковская - Чапаєва, Сугаклейская -Куроп'ятникова, Бобринецкая - Генерала Шумілова, Богадельная -Водопьянова, Алекскевская - Гагаріна, Бериславская - Єгорова, Выгонная -Поповича, Нижне-Донская - Тімірязсва, Нижне-Быковская - Пушкіна, Петровская - Шевченка, Клинцовская - Кропивницького, Знаменская ~ Тобілевича, Никаноровская - Яновського, тупик Театральний - вулиця Нейгауза. Ідеологічно спрямовані назви, що відбивають епоху, знаходимо в годонімах Пролетарська (колишня Болотная), Жовтневої Революції (Вокзальная), 50-річчя Жовтня (Кепостная), Робоча (/-ая, Новая Катрановка), Червоногвардійська (Архангельская), Декабристів (Ингульская), Інтернаціональна (Николаевская), провулок Десантників (Овражньй), Мирний (Бериславскій). (Назви вулиць за радянських часів подаються за планом міста 1977 року)4.

Іноді вулиці, що ніби ділилися Большой Перспективной на дві частини, відповідно мали дві назви: вулиця Дворцовая та Верхне-Донская, вулиця Гоголя та Успенская. Після Жовтневої революції вони одержали одну назву: відповідно Леніна та Гоголя.

Новим вулицям у Кіровограді давали імена космонавтів: Попова, Пацаєва, Волкова, Комарова, Бєляєва, Терешкової; піонерів-героїв: Павлика Морозова, Володі Дубініна; героїв Великої Вітчизняної війни: Матросова, Зої Космодем'янської, Лізи Чайкіної, Гастелло; воєнначальників: Маршала Конєва, Маршала Говорова, Генерала Родимцева, Генерала Жадова, Габдрахманова; учених: Ломоносова, Ціолковського, Курчатова, Академіка Корольова; письменників: Грибоєдова, Лєрмонтова, Некрасова, Короленка, Салтикова-Щедріна, Толстого, Тургенєва, Герцена, Достоєвського, Горького, Маяковського, Дем'яна Бсдного, Лесі Українки, Коцюбинського, Ольги Кобилянської, Івана Франка, Котляревського, Бажана; композиторів: Глазунова, Глінки, Чайковського, Лисенка; художників: Верещагіна, Васнецова, Сурикова, Врубеля та ін. У годонімах фіксувалися реалії радянських часів: вулиці 1-ї, 2-ї та 3-ї П'ятирічки, Ентузіастів, Піонерська, Профспілкова, Профінтерну, Соціалістична, Червоноармійська, Цілинна, Першотравнева, Проспект Перемоги, Героїв Сталінграда, 50 років Радянської Армії, 40 років Жовтня, 40-річчя Перемоги, 40 років України та ін.

Утворення і функціонування урбанонімів - це живий мовний процес, властивий усім епохам. XXI століття вносить у систему міської топоніміки свої корективи. Радянські назви поступово відходять в історію, замінюються новими, які часто є поверненими, історичними.

Після одержання Україною незалежності процес перейменування топонімів у цілому активізувався. Це стосується і нашого міста. При перейменуваннях перевага надається первинним назвам. Так, повернуто назви вулицям Преображенська (колишня Карла Лібкнехта), Покровська (Рози Люксембург), Верхня Биковська (Чапаєва), Велика Пермська (Яна Томпа). Новітні назви фіксуються на плані м. Кіровограда 2002 р., уточнені -у переліку.

Сучасна вулиця Пашутіна зазнала кількох перейменувань. У XIX ст. вона називалася Невская, а на честь міського голови О. М. Пашутіна одержала ім'я Пашутинская. У радянські часи перейменована у вулицю Компанійця.

До речі, біографії вулиць багато в чому нагадують історію назви самого міста - Новокозачин, Єлисаветград, Зінов'євськ, Кірове, Кіровоград...

У вулиць з'являються нові назви, пов'язані з повернутими іменами українських політичних діячів, письменників: Івана Мазепи, Івана Сірка, Грушевського, Винниченка, Петра Чубинського, Євгена Маланюка, Василя Стуса, Олени Журливої та ін. Іде робота над перейменуваннями міського простору. Проте залишається стара топонімічна сітка, що склалася історично.Більшість назв вулиць сучасного міста зберегли відбиток колишньої епохи: проспект Комуністичний, вулиці Жовтневої Революції, 50 років Жовтня, Соціалістична, Піонерська, 20 років міліції, Карла Маркса, Леніна, Дзержинського та багато інших.

Отже, проблема номінації та перейменування залишається актуальною для нашого міста і потребує всебічного розгляду та подальшого вирішення.ПЕРВИННА НАЗВА

НАЗВА ЗА РАДЯНСЬКИХ ЧАСІВ

СУЧАСНА НАЗВА

1-ая (Новая Катрановка)

Робоча

Робоча

2-ая (Новая Катрановка)

Калузька

Калузька

3-я (Новая Катрановка)

Станіславського

Станіславського

4-ая (Новая Катрановка)

Тамбовська

Тамбовська

5-ая (Новая Катрановка)

Красносільська

Красносільська

6-ая (Новая Катрановка)

Ульянівська

Ульянівська

7-ая (Новая Катрановка)

Амурська

Амурська

8-ая (Новая Катрановка)

Білгородська

Білгородська

9-ая (Новая Катрановка)

Вінницька

Вінницька

10-ая (Новая Катрановка)

Чернігівська

Чернігівська

11-ая (Новая Катрановка)

Ялтинська

Ялтинська

1-ая (Новая Кущевка)

Таврійська

Таврійська

2-ая (Новая Кущевка)

Воронезька

Воронезька

3- я (Новая Кущевка)

Акмолінська

Акмолінська

4-ая (Новая Кущевка)

Байкальська

Байкальська

5-ая (Новая Кущевка)

Саратовська

Саратовська

6-ая (Новая Кущевка)

Кишинівська

Кишинівська

7-ая (Новая Кущевка)

Житомирська

Житомирська

8-ая (Новая Кущевка)

Тульська

Тульська

Александровская

Володарського

Володарського

Алексеевская

Гагаріна

Гагаріна

Архангельская

Червоногвардійська

Червоногвардійська

Бериславская

Єгорова

Єгорова

Бериславскій пер.

Мирний пров.

Мирний пров.

Бобринецкая

Бобринецька

Генерала Шумилова

Бобринецкое шоссе

Бобринецьке шосе +

40років Перемоги

1

ШосейнаПЕРВИННА НАЗВА

НАЗВА

РАДЯНСЬКИХ ЧАСІВ
СУЧАСНА НАЗВА 1

Богадельная

Водоп'янова

Водоп'янова

1 Болотная

Пролетарська

Пролетарська

Большая Пермская |

Яна Томпа

Велика Пермська

Большая Перспективная

Карла Маркса

Карла Маркса

Бульварная

Фрунзе

Фрунзе

Верхне-Быковская

Чапаєва

Верхня Биківська

Вознесенская

Свердлова

Свердлова

Вокзальная

Жовтневої Революції

Жовтневої Революції

Выгонная '

Поповича

Поповича

Гоголя + Успенская

Гоголя

Гоголя

Грязная

Транспортна

Олени Бур'янової

Гусарскій пер.

Запорізька

Запорізька

Дворцовая +

Леніна

Леніна

Верхнє-ДонскаяДуховный

Тракторний

Тракторний

Знамянская

Тобілевича

Тобілевича

Ивановская

Луначарського

Луначарського

Ингульская

Декабристів

Декабристів

Кавалерийская

Орджонікідзе

Орджонікідзе

Кирасирскій пер.

Степна

Степна

Клинцовская

Клинцівська

Кропивницького

Кузнечная

Медведєва

Медведєва

Миргородская

Калініна

Калініна

Михайловская

Кірова

Кірова

Московская

Дзержинського

Дзержинського

Мясной

Можайского

Можайского

Нижне-Быковская

Пушкіна ч

Пушкіна

Нижне-Донская

Тимірязєва

Тимірязєва

Нижняя Пермская

Фісановича

Фісановича

Никаноровская

Яновського

Яновського

Николаевская

Інтернаціональна

Інтернаціональна

Овражныйпер.

Десантників

Десантників

Островская

Островського

Островського

Пашутинская (Невская)

Компанійця

Пашутіна

Петровская

Шевченка

і •

Шевченка
Петропавловская

Енгельса

Енгельса

Покровская

Рози Люксембург

Покровська

Полтавская

Полтавська

Полтавська

Преображенская

Карла Лібкнехта

Преображенська

(Купеческая)Приютовская

Радянська

Радянська

Прогонная

Гмирьова

Гмирьова

Сенная

Зінченко

Зінченко

Солдатская

20 років міліції

20 років міліції

Сугаклейская

Сугокліївська

Куроп'ятникова

Театральний тупик

Театральний тупик

Нейгауза
Брикетна

Лахмана

"

Верхній Степовий пров

Галушкіна
Вишинського

Рибальська
Вишинського пров.

Олексіївський пров.
Дачна

Барболіна
Жданова

Братиславська
Ініціативна

Шатила і
Ливарна

Стспанова
Уфимська

Євгена Маланюка
Фонтанна

Олени Журливої

Афанасьєва Л.І., Могильник Л.Ф., Ляшенко Р.О.Із книги Єлисаветград у дзеркалі слова. / О. А. Семенюк, Л. І. Афанасьєва, Л. Ф. Могильник, В. К. Рибальченко, Р. О. Ляшенко. / За ред. проф. О. А. Семенюка. - Кіровоград: КОД, 2004. - 56 с.
Каталог: work folder
work folder -> «Поліграф – Терція» 2012 [82’0+159. 9] Ббк 83. 3(4Укр)6 м 69 Михида С. П
work folder -> Роки. Події. Люди
work folder -> Олександр Маринич – видатний учений-географ, державний та громадський діяч Краєзнавча розвідка присвячена видатному українському географу, міністру освіти урср — Олександру Мефодійовичу Мариничу
work folder -> Управління культури облдержадміністрації обласна бібліотека для юнацтва ім. О. М. Бойченка
work folder -> Сині Води в усній народній та художній творчості До 650-річниці Синьоводської битви Сині Води в усній народній та художній творчості
work folder -> Пропонуємо
work folder -> Лауреати обласної літературної премії ім. Є. Маланюка
work folder -> О слово! Будь мечем моїм! О. Олесь
work folder -> Пропонуємо
work folder -> О. М. Бойченка Світлі постаті минулих століть


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Вулиці Єлисаветграда: минуле І сучасність iconІсторія однієї вулиці: вулиця Максима Берлинського експрес довідка
Києві на Сирці вулиця, яка носить ім’я відомого «києвознавця» Максима Берлинського. Пролягає вона від вулиці Ризька до вулиці О....
Вулиці Єлисаветграда: минуле І сучасність iconЄрусалим на горах
Цей роман про кожного з нас, про наші страждання, про нашу землю, її минуле й сучасність
Вулиці Єлисаветграда: минуле І сучасність iconКонкурсу-виставки фотографій «Наша гордість: Минуле і сучасність Запорізького дитячого туризму і краєзнавства»
Мета: залучення учнівської молоді до справи вивчення історії та надбань дитячо-юнацького туризму та краєзнавства
Вулиці Єлисаветграда: минуле І сучасність iconНауково-пізнавальний проект «Вулиці мого села»
«Вулиці мого села», мультимедійна дошка,малюнки та твори учнів, звернення до односельців
Вулиці Єлисаветграда: минуле І сучасність iconЛютий десь скиглять пси в зав’южених дворах, Мороз гризе хрумтливо снігу цукор
«під ключ» котельні школи №117 по вулиці Передовій, «Молжитлобуду» по вулиці Кавалерійській, мжк «Зоряний», реконструювали котельні...
Вулиці Єлисаветграда: минуле І сучасність iconЦентралізована бібліотечна система Шевченківського району м. Києва Центральна районна бібліотека ім. Є. Плужника Інформаційно-бібліографічний відділ
Києві на Сирці вулиця, яка носить ім’я відомого «києвознавця» Максима Берлинського. Пролягає вона від вулиці Ризької до вулиці О....
Вулиці Єлисаветграда: минуле І сучасність icon75 років на карті держави Дніпропетровська область: історія та сучасність
Дніпропетровська область: історія та сучасність. Наук допоміжн бібліограф покажчик / Упоряд. І. Голуб.– Д.: Доунб, 2007.– 94 с
Вулиці Єлисаветграда: минуле І сучасність iconНародився Володимир Кирилович Винниченко
Веселий Кут поблизу міста Єлисаветграда Херсонської губернії в робітничо-селянській родині


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка