В᾿ячеслав Чорновіл – творець української Незалежності /до 80-річчя від дня народження В᾿Скачати 93,06 Kb.
Дата конвертації22.02.2018
Розмір93,06 Kb.Галицька

центральна районна бібліотека
Біобібліографічний нарис
В᾿ячеслав Чорновіл –

творець української Незалежності

пов’язане зображення/до 80-річчя від дня народження В᾿ячеслава Чорновола/

Галич

2017

ББК 63.3(4Укр)65

В 99
В᾿ячеслав Чорновіл – творець української Незалежності : до 80-річчя від дня народження В᾿ячеслава Чорновола : біобібліографічний нарис / Галицька ЦБ; [уклад. О.В. Мединська; комп. набір Л.С. Мацькевич; відп. за вип. Т. О. Перекліта]. – Галич, 2017.


Підготувала : Мединська О. В. бібліограф Галицької ЦБ;
Відповідальна за випуск : Перекліта Т.О. в. о. директора Галицької ЦБС;

Комп’ютерний набір Мацькевич Л.С. – комп᾿ютерник-бібліотекар Галицької ЦБ

В′ячеслав Максимович Чорновіл – українець і людина виняткового складу характеру, а через це і долі. Знайомлячись з його життєвим шляхом, складається враження, що він з малих років знав про своє призначення – служити українському народові і справі державної Незалежності України.

Відомий правозахисник, політик, журналіст, публіцист і громадський діяч, лауреат Міжнародної журналістської премії ім. Ніколаса Томаліна (1975), Державної премії України ім.. Т.Шевченка (1996) в галузі журналістики й публіцистики, кавалер ордена Ярослава Мудрого Vступеня (1977), Герой України (2000, посмертно) В′ячеслав Чорновіл, започаткувавши в Україні національно-визвольний рух шістдесятників, разом зі І.Світличним, І.Дзюбою, А.Горською, Л.Танюком, В. Стусом та іншими представниками творчої молоді, став символом української незалежності.

Журналістський хист, організаційні здібності, а понад усе – талант політика, державного діяча ставлять ім′я В′ячеслава Чорновола до ряду видатних діячів національно-визвольних змагань 1917-1921 рр. –М. Грушевського, В.Винниченка, С.Петлюри – людей колосальної енергії та великої мети, які неминуче стикаються з проблемою: як реалізувати себе в умовах відсутності демократії і суворих заборон на незалежну творчу, громадську та політичну діяльність.

Народився В′ячеслав Чорновіл 1937 р. у с.Єрки (тепер – Катеринопільський р-н Черкаської обл.) у родині сільських учителів Максима та Килини Чорновіл, Чорний віл – чорний від поту, від безпросвітної туги, перший помічник у важкій роботі, перша надія в далекій дорозі. Хтось мудрий колись побачив у роду Чорноволів такі риси і нарік його цим прізвиськом, що пізніше стало прізвищем, а згодом – символом українства.

Зростав В′ячеслав на тривожній землі Шевченка, у часи, коли сталінські репресії досягли свого апогею: іроди з «чорних воронків» чигали по світу за всім живим і мислячим. Переслідувань зазнала і родина Чорноволів. Рідний дядько В′ячеслава – Петро Йосипович – був заарештований у 1937р. і загинув в ув′язненні. Батьки Чорновола були змушені змінювати місце роботи та проживання і врешті-решт знайшли прихисток у с.Вільхівці біля Звенигородки – на батьківщині матері.

До школи В′ячеслав пішов у с.Гусаковому і відразу ж до другого класу (бо вже з чотирьох років умів читати). У 1955р. юнак з золотою медаллю закінчив Вільхівецьку середню школу і того ж року вступив до Київського державного університету ім. Тараса Шевченка, факультет журналістики котрого закінчив з відзнакою в 1960 році.

Під час випускного вечора в університеті пішов на Володимирську гірку і дав клятву, що все життя буде боротися за Україну. З 1960 по 1963 рік працював на Львівському телебаченні редактором телевізійних програм. В 1963 році повернувся до Києва. Працював у пресі, на будівництві Київської ГЕС, заввідділом газети «Молода гвардія», в редакції газети «Друг читача». Займався літературознавчою працею, готував до захисту кандидатську дисертацію, присвячену творчості майже забороненого тоді Бориса Грінченка. За публічний протест проти політичних арештів, виголошений у кінотеатрі «Україна» 4 вересня 1964 року, був звільнений з роботи, виключений з аспірантури і позбавлений можливості публікувати свої праці. З того часу став активним учасником руху шестидесятників. Почав друкуватися у «Самвидаві». Підготував два збірники матеріалів про політичні репресії в Україні: «Правосуддя чи рецидиви терору» (1966) та «Лихо з розуму. Портрети двадцяти «злочинців» (1967), за котрі в 1975 році йому було присуджено міжнародну журналістську премію. За те саме в Україні в 1967 році був звільнений, працював на різних випадкових роботах. З 1970 по 1972 рік нелегально видавав журнал «Український вісник».

Під час хвилі арештів української інтелігенції 1972 р. В′ячеслав Чорновіл отримав вирок: шість років таборів і три роки заслання.

Незважаючи на важкі, навіть нелюдські умови перебування в ув′язненні, В.Чорновіл зазначав: «Я у своїй неволі вільніший за вас і життя моє ніби цікавіше й змістовніше. І це більш ніж компенсує всякі невигоди й фізичні труднощі». Уміння В′ячеслава Максимовича абстрагуватися від тюремно-таборових реалій, протидіяти духовному поневоленню забезпечили його внутрішню свободу, сприяли виживанню в тій дійсності, особливо в таборах для кримінальних злочинців.

І в мордовських таборах для політв′язнів Чорновіл продовжував боротьбу з режимом. Його зброєю, як і раніше, було слово: публіцист написав брошуру про боротьбу за статус політв′язня в таборах «Тільки один рік» (1977-1978). За колючим дротом став організатором акцій спротиву, голодування, вів боротьбу за статус політв′язня. За твердість характеру та непохитність, а також за вміння згуртувати навколо себе інших Чорновола назвали «зеківським генералом».

На початку 1978 року В′ячеслава Чорновола відправили на заслання до с.Чаппанду (Якутія). Та навіть відбувши встановлений термін покарання та заслання, він не міг повернутися в Україну, бо з середини 1979 р. радянський режим розпочав черговий (третій) широкомасштабний наступ на український національний правозахисний рух. За декілька тижнів до звільнення, у квітні 1980 р., В.Чорновола знову арештували і закритим судом міста Мирний Якутський АРСР засудили за кримінальною статтею до п′яти років покарання в таборах суворого режиму. Протестуючи проти цього цинічного свавілля, він оголосив голодування, яке тривало 120 днів.

Радянський режим, створивши для В.Чорновола нестерпні тюремні умови, намагався досягти кількох цілей: по-перше, ізолювати його як нестандартно мислячу людину від впливу на оточуючих; по-друге, показати, що може статися з тими, хто захоче виходити за визначені межі дозволеного, і , по-третє, морально або фізично зламати його. У комуністичної влади існувала вироблена система ламання непокірних, яку В.Чорновіл відчув на собі вже з перших днів арешту.

У 1985 р., після 15 років тюремних ув′язнень та заслань. В′ячеслав Максимович нарешті повернувся в Україну. Цей період став для нього, як і для багатьох інших його побратимів по духу, великою школою здобуття нових знань, розширення світогляду, ствердження власних позицій, гартування витривалості, посилення віри у справедливість і доцільність боротьби за права особи та нації. Під впливом табірно-тюремних університетів В.Чорновіл перетворився на «активного лідера зі зрілим політичним мисленням, могильника тієї системи, яка з журналіста, літератора, науковця зробила непримиренного борця».

Людина невтомної енергії, Чорновіл не міг відсиджуватись. Склавши руки, у час, коли в Москві та в республіках почали діяти неформальні організації. На базі УГГ він ініціював створення 1988 р. Української гельсінської спілки (УГС), яка відіграла важливу роль у становлення масової всеукраїнської організації, якою став Народний рух України. Завдяки зусиллям В.Чорновола та інших діячів удалося об′єднати десятки тисяч українців в одну потужну організацію, що прискорила відновлення незалежності Української держави.

Така активна громадянська позиція стала причиною постійних цькувань з боку силових структур. Але ні залякування, ні наклепи в ЗМІ, ні численні провокації та протиправні дії і на цей раз не могли його ні зупинити, ні вплинути на хід політичних подій щодо відновлення Української державності.

У серпні 1988 року на сторінках «Українського вісника» було опубліковано велику статтю Чорновола у формі резонансного листа до М.Горбачова про проблеми демократизації суспільства та прав української нації.

Восени 1988 р. В.Чорновіл разом з М.Горинем дали інтерв′ю закордонній журналістці Марті Коломієць, після чого влада розгорнула кампанію за їхнє висилання з СРСР та позбавлення громадянства. Чорновіл і Горинь звернулися до урядів усіх держав з проханням, щоб їх не приймали. Тоді ж, через політичні мотиви, В′ячеслава Чорновола вчергове звільнили з роботи.

На так званий період «мітингової демократії» 1988-1991рр. припав розквіт таланту і популярності В.Чорновола. Блискучий оратор, полеміст, він привертав до себе увагу послідовністю, залізною логікою аргументів, умінням заворожити слухачів.

4 березня 1990 р. (уперше в СРСР) відбулися демократичні вибори, за результатами яких Чорновола було обрано народним депутатом, а також депутатом Львівської обласної ради. Його політична позиція була чітко окреслена – боротьба за повну державну незалежність України.

3 квітня 1990 р. до квітня 1992 р. Чорновіл – голова Львівської облради і облвиконкому.

Під керівництвом В′ячеслава Чорновола Львівщина стала П′ємонтом боротьби українського народу за суверенну державу.

Чорновіл поступово ставав постаттю всеукраїнського масштабу. Після проголошення незалежності України 24 серпня 1991 р. він-кандидат у Президенти України від Народного руху. На виборах 1 грудня 1991 р. В′ячеслав Чорновіл зайняв друге місце, набравши 23,27% голосів. Згодом-народний депутат кількох скликань, керівник депутатської фракції Народного руху України. На ІІІ Всеукраїнських зборах Руху 29 лютого 1992р. був обраний співголовою Народного руху України, а в грудні 1992 р. – головою на всіх наступних з′їздах цієї громадської організації. З квітня 1992р. В′ячеслав Максимович перейшов на постійну роботу до Верховної Ради України. Був членом української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи з 1995 р.

Не полишав В′ячеслав Чорновіл і журналістської діяльності. Був шеф-редактором незалежної громадської політичної газети «Час/Time» (з січня 1995р. до 1998р.) і «Час» (з жовтня 1998 р. до березня 1999р.), у якій систематично вів «колонку редактора», друкував виступи, коментарі. В′ячеслав Максимович прагнув створити український часопис сучасного стилю, «де було б багато інформації і ще більше свіжого політичного, економічного, культурологічного аналізу. Щоб газета не тільки прогнозувала, але певним чином і впливала на ситуацію в державі, а не пленталася за подіями…».

Життя В′ячеслава Чорновола раптово обірвалося в розквіті творчих сил, на злеті його політичної кар′єри. 25 березня 1999р. він загинув в автокатастрофі під Борисполем. Його трагічна смерть дещо призупинила відродження та становлення нашої держави. Однак боротьба за Україну, за українську мову, український суверенітет, українську цілісність, розпочата Чорноволом, триває. Слова, вбиті на основі його пам′ятника: «Ми українці, були, є і завжди будемо вільними!» стали життєвим кредо для багатьох його прихильників та послідовників.

Пам′ять про невтомного і безкомпромісного борця за Україну продовжує жити серед людей. У будинку, де проживали його батьки (с.Вільховець Звенигородського р-ну), влаштовано музей. За ініціативи Народного руху України та Міжнародного благодійного фонду В′ячеслава Чорновола, у Києві (вул. Гончара, 33) створено кабінет-музей відомого правозахисника, політичного діяча, публіциста, журналіста.

Пам′ятники відомому політичному діячеві встановлено в багатьох містах України, на його честь названо вулиці та провулки. Про життя невтомного борця за волю України знято документальні фільми: «Той, що пробудив кам′яну державу» (2006), «Дорога В′ячеслава Чорновола» (2006).

Список літератури

Видання творів В.Чорновола
Чорновіл В. Твори: в 10 т. / В.Чорновіл; Міжнар. благодійн. Фонд В.Чорновола; [редкол.: А.Пашко (голова) [та ін.]; упоряд. та комент. В.Чорновіл]. – К.: Смолоскип, 2002-2006. – ISBN 966-7332-87-Х.
Література про життя та діяльність В.Чорновола
Березицький Б. В′ячеслав Чорновіл – творець української Незалежності / Б. Березицький. –Івано-Франківськ : СІМИК, 2014.-128 с.
Горинь Б. В′ячеслав Чорновіл – ініціатор створення УГС /Б.Горинь // Вітчизна. -№ 7/8. -2003. – С. 133.-137.
Ковальчук А. Десять літ без В′ячеслава Чорновола / А.Ковальчук // Слово Просвіти. -2009. - 26 берез. – 1 квіт. (№12). –С. 1,6.

Сушко Р. В′ячеслав Чорновіл. Біографія. Статті. Цитати / Р.Сушко. // Галицьке слово. -2017. -17 листоп. (№ 43). – С. 1-2.


Томенчук Б. Він був Пророком у своїй Вітчизні. Роздуми серед ночі / Б.Томенчук. – Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2006. -47 с. : іл., портр.
Я є самодостатньою людиною : [про В.Чорновола] // 100 особистостей України : 1991-2001 / І.Шаров. – К., 2011.- С. 430 -437 : іл. – ISBN 978-966-2576-09-2.
Каталог: Content -> files -> 2 -> vudanya 2017
files -> Січеньчень
2 -> Урок №8 література рідного краю. К. Перелісна «три правди»
files -> Галицька центральна районна бібліотека Іван Багряний – титан українського духу
vudanya 2017 -> Галицька центральна районна бібліотека Микола Костомаров – видатна постать України
vudanya 2017 -> Галицька централізована бібліотечна система
2 -> Інформаційний вісник містить у собі
2 -> Мединська О. В. – головний бібліограф Галицької ЦБ. Відповідальна за випуск: Сорочинська-Городецька І. В


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

В᾿ячеслав Чорновіл – творець української Незалежності /до 80-річчя від дня народження В᾿ iconБібліотека визначний творець української незалежності: В’ячеслав чорновіл бібліографічний портрет
Політичний діяч, радянський дисидент, журналіст, один із засновників Народного Руху України
В᾿ячеслав Чорновіл – творець української Незалежності /до 80-річчя від дня народження В᾿ iconВ’ячеслав Чорновіл І його покоління До 80-річчя від дня народження (1927-2017)
...
В᾿ячеслав Чорновіл – творець української Незалежності /до 80-річчя від дня народження В᾿ iconВ'ячеслав Чорновіл – буревісник української незалежності «Україна починається з тебе!»
«Ще переорем негаразди долі Розквітнуть ниви колосом добра. І україна буде, Чорноволе!!! Яку так тяжко першим ти орав.»
В᾿ячеслав Чорновіл – творець української Незалежності /до 80-річчя від дня народження В᾿ iconДо 90-річчя від дня народження
Михайло Івасюк: 1917-1995: До 90-річчя від дня народження М. Г.Івасюка Біобібліогр покажчик. Чернівці, 2007. 81 с
В᾿ячеслав Чорновіл – творець української Незалежності /до 80-річчя від дня народження В᾿ iconДо 75-річчя від дня народження та
Професор Іван Тихонович Горбачук: Біобібліографічний покажчик: до 75-річчя від дня народження. – 2-е вид., допов. / Упоряд.: Ю. А....
В᾿ячеслав Чорновіл – творець української Незалежності /до 80-річчя від дня народження В᾿ iconДо 65-річчя від дня народження
Г 96 Юхим Гусар: біобібліогр покажчик (до 65-річчя від дня народження). Чернівці, 2010. 40 с
В᾿ячеслав Чорновіл – творець української Незалежності /до 80-річчя від дня народження В᾿ iconДо 75 -річчя від дня народження
С 50 Кузьма Смаль: біобібліогр покажчик (до 75-річчя від дня народження). Чернівці, 2009. 28 с
В᾿ячеслав Чорновіл – творець української Незалежності /до 80-річчя від дня народження В᾿ iconВ’ячеслав Чорновіл 1937-1999 В’ячеслав Чорновіл
В’ячеслава Чорновіла (1937-1999), державного, громадського, політичного діяча, журналіста, народного депутата України першого-третього...
В᾿ячеслав Чорновіл – творець української Незалежності /до 80-річчя від дня народження В᾿ iconДо 120-річчя від дня народження
З-14 Дмитро Загул: біобібліог покажчик (до 120-річчя від дня народження). Чернівці, 2010. 24 с
В᾿ячеслав Чорновіл – творець української Незалежності /до 80-річчя від дня народження В᾿ iconДо 75-річчя від дня народження Біобібліографічний покажчик
Олександер Шугай : до 75-річчя від дня народження : біобібліографічний покажчик / Сумська обл універс наук б-ка; уклад. О. М. Малиш....


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка