Юрію Оліферовичу ЗбанацькомуСторінка1/2
Дата конвертації01.05.2017
Розмір0,53 Mb.
  1   2

Четвертий випуск серії біобібліографічних покажчиків „Бібліотека імені...” присвячено відомому українському письменникові, Герою Радянського Союзу, партизанському командирові Юрію Оліферовичу Збанацькому, ім’я якого у лютому 1996 року присвоєно бібліотеці № 108 для дітей, що входить до мережі бібліотек Подільського району і знаходиться у Києві на мальовничому Виноградарі по проспекті Свободи, 28-а.

Колектив бібліотеки підтримує тісні зв’язки з родиною Збанацьких. Зустрічі юних читачів з дружиною письменника Ольгою Хрисанфівною, чотирма їх дітьми та онуками, друзями і побратимами, які щорічно відбуваються в бібліотеці у дні пам’яті Юрія Оліферовича, сприяють розкриттю граней творчості письменника, вихованню патріотичних почуттів до рідної землі, України.

В покажчику зібрана чимала інформація, що репрезентує творчий доробок письменника та літературу про життя і літературну діяльність. Перший розділ „Світ великий і захоплюючий” вміщує зібрання творів, окремі видання та публікації у збірниках і періодичних виданнях за жанрами видань.

У другому розділі „На сторожі краси людської” представлені матеріали про життєвий і творчий шлях письменника загального характеру.

Література третього розділу „Він трепетно живе у кожному рядку” розкриває творчу палітру Ю. Збанацького.

Інформація про вшанування пам’яті письменника включена у розділ „Живіть у безсмерті, Юрію Оліферовичу”.

В основу укладання покажчика покладено фонд бібліотеки імені Юрія Збанацького, використано джерела


2

державної поточної інформації – літопис книг, журнальних і газетних статей, рецензій, а також електронний каталог, каталоги і картотеки Національної парламентської бібліотеки України.

Добір матеріалів завершено 21 лютого 2004 року. Матеріал систематизований. В рубриках подані спочатку книги, далі – публікації у збірниках і, нарешті, - у періодичних виданнях за абеткою авторів і назв творів.

Допоміжний апарат містить покажчик імен. Скорочення в бібліографічному описі здійснено відповідно до Державного стандарту України № 3582 – 97 „Скорочення слів в українській мові у бібліографічному описі”.

Видання адресоване широкому загалу користувачів, літературознавцям, учителям – філологам, студентам філологічних вузів, учням шкіл, бібліотекарям, всім, хто шанує й пам’ятає Юрія Збанацького

3


„Україну шанують в усіх кінцях світу. Шанують Україну і українців за лагідний дружній характер, за невтомні робочі руки, за тверезий розум, за вірність у дружбі, за непримиримість до ворогів, за пісню голосисту і влучне гостре слово, за танок іскристий, за думку глибоку.”

Ю.Збанацький

// Молодь України. – 1999. – 30 берез. – С. 3.

Ті, кому пощастило спілкуватись з Юрієм Збанацьким, запам’ятали його як людину легендарної біографії, кумиром покоління.

Талановитий письменник, обдарований педагог, відомий громадський діяч, Юрій Збанацький вніс вагомий вклад у захист і розбудову рідної України.

Народився майбутній письменник 1 січня 1914 року в селі Борсуків на Чернігівщині в родині хліборобів.

Закінчив успішно семирічку в Острі й став студентом Чернігівського педагогічного технікуму. Далі вчителювання, заочне навчання в Ніжинському педінституті. Тисяча дев’ятсот тридцять третій рік дев’ятнадцятирічний юнак розпочинає на посаді директора Новоглибівської школи.

По закінченню Ніжинського педінституту здібного педагога висувають на посаду керівника Остерського відділу народної освіти, а з липня 1940 р. молодий редактор вкладає душу в районну газету. Усе більше вабить до себе літературна творчість.

Та всі плани перекреслила війна. Торкнулася вона і Юрія Збанацького, якого залишають у тилу ворога: він організовує підпілля й партизанський загін імені М. Щорса, але згодом потрапляє до чернігівської катівні. З Яцівського концтабору Юрій Оліферович тікає у серпня 1942 року. Фашисти закатували його матір, повісили


4

п’ятнадцятилітнього брата. Трагічні дні фашистської окупації, „будні” чернігівської в’язниці, несхитність перед ворогом письменник схвильовано описав у повісті „Єдина”

( 1959 р.). Образ матері, яка заплатила життям за сина, виписаний з неймовірною силою.

Та зла доля не зламала Юрія. Партизанський загін переростає у партизанське з’єднання імені М. Щорса. У художньому літописі „Ми – не з легенди” (1972 р.) письменник розповідає про народних месників, які трощили ворожі тили, заважали фашистам встановити окупаційну владу, наводили жах на гітлерівців на Поліссі, утримували переправи на Десні, допомагали наступаючим на Київ військам форсувати Десну, Дніпро й Прип’ять.

Партизанський командир 1944 року буд удостоєний звання Героя Радянського Союзу.

Цього ж року Юрій Збанацький заявив про себе як талановитий письменник.

Деякий час Юрій Оліферович працював в Українському штабі партизанського руху, 1944 – 1945 роках – в комісії з історії Великої Вітчизняної війни.

По війні Герой Радянського Союзу викладав літературу в Київському педінституті імені Максима Горького, 1946 – 1949 роках обіймав посаду декана філологічного факультету. Одночасно писав твори і друкувався в республіканських газетах і журналах.

Було б прикрою помилкою вважати, що нібито Збанацький вписався в так звані „золоті рамки” системи, що його повоєнна доля склалася досить благополучно. Мало хто знає, що він, людина вельми заслужена, піддався гонінню й переслідуванню: його виключили з партії, позбавили звання Героя Радянського Союзу. Після дворічного цькування Юрій

Оліферович був поновлений у Спілці письменників України, на його грудях знову засяяла Золота Зірка героя.


5

Повість „Таємниця Соколиного бору”, яка побачила світ 1949 року, принесла Юрію Збанацькому широке визнання. Захоплююча повість для дітей та юнацтва – справжній партизанський детектив з усіма атрибутами героїзму, пригодництва й карколомного сюжету, перевидавалась понад 20 раз. Своєрідним продовженням „Таємниці Соколиного бору” стала повість „Літо в Соколиному” (1953). А ще через два роки письменник подарував дітям поетичну „Лісову красуню”.

Його сучасники заговорили на повну силу зі збірок оповідань „На все життя”, „Над Десною”, „Старший брат”, „Незабутнє”, „Крилатий гінець”; запам’яталися своїми вчинками в повістях „Між добрими людьми” (1955), „Привітайте мене, друзі” (1956), „Морська чайка” (1959), „Курилові острови” (!963”, „Курячий бог” (1966), „Стародуби” (1979), „Пригоди Івана Коструба” (1984), в яких письменник порушує проблеми формування світогляду і характеру підлітків, людських взаємин; постали в романах „Малиновий дзвін” (1958), „Сеспель” (1961), „Хвилі” (1967), „Червона роса” (1981).

Свідченням таланту письменника є оповідки дотепного учителя Каленика Переплигнигопченка, що озвався із книги оповідань „Поліські билиці” – на початку 60-х років.

Актуальні й дискусійні проблеми шкільного життя та питання необхідності перебудови школи письменник ставить у романі „Малиновий дзвін”. У повісті „Курилові острови” автор сперечається з педагогами-формалістами, з їхніми методами навчання й виховання. До сьогодні ці твори зберегли пізнавальне та виховне значення.

Юрій Збанацький - лауреат Національної премії України імені Т. Шевченка 1970 року за роман „Хвилі” , премії імені М. Островського 1959 року за роман „Малиновий дзвін”, премії імені Лесі Українки 1975 року за повісті


6

й оповідання, що вийшли в 4-х книгах протягом 1971 – 1974 років у видавництві „Веселка”, премії Чуваської автономної республіки імені М. Сеспеля 1967 року за історико-біографічний роман „Сеспель”.

Депутат Верховної Ради України 9-го скликання, кілька разів був у складі делегації України на сесії Генеральної асамблеї ООН, де з високих трибун звучав голос відомого майстра на захист миру.

Нагороджений шістьма орденами і чотирнадцятьма медалями.

У 1972 -1981 роках Юрій Збанацький очолював Київську організацію Спілки письменників України. Його цінували за далекоглядність, розважливість, вміння залагодити стосунки між людьми, прийти на допомогу. „Добрий був чоловік”, – і сьогодні ви почуєте у Спілці письменників, бо умів робити добро, заступався за Григора Тютюнника, Бориса Антоненка-Давидовича, Олеся Бердника.

Таким і залишиться у пам’яті друзів, у серцях численних шанувальників творчості..

Охочих читати Юрія Збанацького – мільйони: і юних, і дорослих. Починаючи з 1948 року, його твори видавались 155 раз загальним тиражем понад 12 млн. примірників українською, білоруською, молдавською, німецькою, болгарською, польською, чеською, румунською, угорською, китайською, естонською, вірменською, башкирською, комі, казахською та іншими мовами.

Повісті „Між добрими людьми”, „Морська чайка”, „Курячий бог”, роман „Сеспель” екранізовані на Київській кіностудії ім. О. Довженка.

Проза Юрія Збанацького зостанеться в арсеналі здобутків української літератури ХХ століття. Його твори – від першого до останнього – пройняті зворушливою любов’ю до України, її народу, мови, культури.
7

Світ великий і захоплюючий

( видання творів письменника)
„Багато творів Юрія Збанацького стали вічними зарубками в душі, перевернули її, душу, здивували героїзмом, нечуваним, незмірним почуттям любові, товариськості, доброти, милосердя людського”

В. Коваль


1. Збанацький Ю. О. Твори: У 4 т. – К.: Дніпро, 1984 – 1985.

Т. 1. Малиновий дзвін: Роман / Вступ. ст. А. А. Дімарова.- 1984. – 359 с.

Т. 2. Єдина: Повість; Хвилі: Роман. - 1984. – 554 с.

Т. 3. Переджнив’я: Роман. - 1985. – 445 с.

Т. 4. Сеспель: Роман; Поліські билиці. – 1985. – 543 с.
2. Збанацький Ю. О. Твори: В 4 т. / Вступ. ст.

М. О. Левченка, портр. І. Г. Лося. – К.: Держлітвидав України, 1963 – 1964.

Т. 1. Привітайте мене, друзі: Повість; Малиновий дзвін: Роман. – 1963. – 569 с.

Т. 2. Повісті та оповідання. – 1964. – 515 с.

Т. 3. Переджнив’я: Роман; Оповід. – 1964. – 618 с.

Т. 4. Сеспель: Роман; Оповід. – 1964 . – 526 с.


3. Збанацький Ю. О. Твори: У 2 т. / Вступ. ст. В. Земляка „Знавець людини. Літописець життя”. – К. : Дніпро, 1974.

Т. 1. Малиновий дзвін: Роман; Єдина: Повість. – 671 с.

Т. 2. Хвилі: Роман; Поліські билиці: Оповід. – 703 с.
8

Оповідання
4. Збанацький Ю. В дорозі: Оповід. – К.:Держлітвидав України, 1960. – 36 с.
5. Збанацький Ю. Гвардії Савочка.– К.: Веселка, 1968. – 67 с.
6. Збанацький Ю. О. Гвардії Савочка: Оповід. / Мал.

І. Чарської. – К.: Дитвидав УРСР, 1963. – 17 с.: іл..


7. Збанацький Ю. Доля: Оповід. – К.: Рад. письменник, 1961. – 295 с.: іл..
8. Збанацький Ю. Каленикові пригоди: Оповід. – Л.: Кн.-журн. вид-во, 1963. – 83 с. – (Сер. „На добрий вечір”.

Б-чка оповід.)


9 Збанацький Ю. Крилатий гонець: Оповід. / Худож.

М. Іванов. – К.: Рад. письменник, 1953. – 92 с.


10. Збанацький Ю. О. Ласунка: Оповід. / Мал. В. Малишка. – К.: Веселка, 1969. – 12 с.: іл..
11. Збанацький Ю. О. Ласунка: Оповід. / Худож. М. Назаров. – К.: Дитвидав УРСР, 1957. – 22 с. : іл..
12. Збанацький Ю. Любов: Оповід. – К.: Рад. письменник, 1957. – 319 с.
13. Збанацький Ю. Мужність: Оповід. – К.: Молодь, 1966. – 179 с.

9


 1. Збанацький Ю. На все життя: Оповід. / Худож.

М. Іванов. – К.: Мололь, 1952. – 15 с. – (Домаш.б-чка школяра).


 1. Збанацький Ю. На все життя: Оповід. / Худож.

М. Іванов. – К.: Молодь, 1950. – 68 с.


 1. Збанацький Ю. Над Десною: Зб оповід. – К.: Рад. письменник, 1951. – 215 с.
 1. Збанацький Ю.О. Найдорожчий друг: Оповід.: Для молод. шк. віку. /Мал. О. Мартинця. – К.: Веселка, 1970. – 20 с.: іл..
 1. Збанацький Ю. Незабутнє: Оповід. – К.: Рад. письменник, 1953. – 92 с. – (Б-ка укр. оповід.) .
 1. Збанацький Ю. О. Ошукана віра : Невигад. оповід. - К.: Рад. письменник, 1989. – 333 с.
 1. Збанацький Ю. Поліські билиці: Записані проміж. усього іншого Калеником Стратоновичем Переплигнигопченком, учителем сіл. школи: ( Гумор. оповід.). / Худож. А. Товлев. – К. : Рад. письменник, 1962. – 327 с. : іл..
 1. Збанацький Ю. Старший брат: Оповід. / Худож.

М. Іванов. – К.: Молодь, 1952. – 105 с.: іл..


 1. Збанацький Ю. Чого сміялися рибки: Оповід. / Худож. В. Решетов. – К.: Дитвидав УРСР, 1961. – 12 с.: іл..

10

* * *23. Збанацький Ю. Автанділ: Оповід. // Брати: Оповід. – К., 1975. – С. 96 – 105.
24. Збанацький Ю. Гвардії Савочка; Щедрий їжачок; Єдиний вартовий; Мамай, а кусається // Українська дитяча література: Хрестоматія. – Вид. 2-е, доп. і переробл. – К., 1976. – С. 368 – 373.


 1. Збанацький Ю. Дике козеня: Оповід. // Хрестоматія з української літератури для 5 -7 класів. – К., 1997. – С. 616 – 618.

26. Збанацький Ю. Довгі ноги: Оповід. // Українська дитяча література: Хрестоматія: У 2 ч. – Ч. 2. – К., 1922. – С. 175 – 177.


27. Збанацький Ю. Оповідання: Дике козеня; Лелека // Рідне слово: Укр. дит. літ.: Хрестоматія: У 2 кн. – Кн.. 2. – К., 1999. – С. 227 – 233.
Повісті
28. Збанацький Ю. Героподвія: Повість / Мал.. В. Чеканюка. - К.: Веселка, 1966. – 163 с. : іл..
29. Збанацький Ю. О. Єдина: Повість. – К., Воєнвидав, 1990. ─ 293 с.
30. Збанацький Ю. О. Єдина: Повість. – К.: Рад. письменник, 1959. – 398 с.

11

31. Збанацький Ю. Курилові острови; Морська чайка; Курячий бог: Оповід . – К. : Веселка, 1973. – 491 с.


32. Збанацький Ю. Курилові острови: Повість / Худож.

А. Силаєв. – К.: Дитвидав УРСР, 1963. – 264 с.: іл..


33. Збанацький Ю. Курячий бог: Повість. – К.: Веселка, 1966. – 83 с.
34. Збанацький Ю. Ленінка; Героподвія; Поліські билиці: Повісті. – К.: Веселка, 1974. – 391 с.
35. Збанацький Ю. О. Лісова красуня; Славко; Балада про знамено: Повісті / Худож. А. Рєзніченко,

В. Євдокименко. – К.: Веселка, 1987. – 328 с. : іл.


36. Збанацький Ю. О. Лісова красуня; Між добрими людьми; Балада про знамено: Повісті, оповід. : Для серед. шк. віку / Худож. А. Рєзніченко. – К.: Веселка, 1972. – 451 с. : іл..
37. Збанацький Ю. Лісова красуня; Між добрими людьми

/ Вступ. ст. В. Бичка; Худож. А. Рєзніченко. – К.: Дитвидав УРСР, 1960. – 372 с. : іл.


38. Збанацький Ю. Лісова красуня: Повість / Худож.

А. Рєзніченко . – К.: Молодь, 1955. – 176 с.: іл.


39. Збанацький Ю. О. Між добрими людьми: Повість

/ Передм. І. Семенчука. – К. : Дніпро, 1966. – 223 с. : портр. – (Шк. б-ка)

12

40. Збанацький Ю. Між добрими людьми: Повість / Худож. А. Рєзніченко. – К.: Молодь, 1955. – 208 с. : іл..


41. Збанацький Ю. Морська чайка: Повість. – К.: Веселка, 1967. – 191 с.
42. Збанацький Ю. Морська чайка: Повість та оповід.

/ Худож. А. Рєзніченко. – К.: Дитвидав УРСР, 1959. – 258 с.: іл.


43. Збанацький Ю. О. Пообіч Талі: Повісті, оповід., спогади / Передм. В. Бичка. – К.: Молодь, 1984. – 320 с.
44. Збанацький Ю. О. Пообіч Талі; Полікарп : Повісті. – К.: Дніпро, 1981. – 152 с. – (Сер. : „Романи й повісті”, № 2).
45. Збанацький Ю. О. Привітайте мене, друзі ! Повість; Славко: Оповід. / Мал.. Є. Євдокименка. – К.: Веселка, 1976. – 328 с.: іл.
46. Збанацький Ю. Привітайте мене, друзі ! Повість. – К.: Молодь, 1956. – 240 с.: іл.

47. Збанацький Ю. О. Пригоди Івана Коструба: Повість:

Для серед. шк.. віку / Худож. М. Богданець. – К.: Веселка, 1984. – 278 с.: іл. – (Бібл. серія).
48. Збанацький Ю. О. Стародуби; Я був дідусем: Повісті: Для середн. шк. віку / Худож. В. Євдокименко. – К.: Веселка, 1979. – 296 с. : іл.

13
49. Збанацький Ю. О. Таємниця Соколиного бору: Повість: Для середн. шк. віку / Мал. А. Рєзніченка. – К. : Веселка, 1985. – 320 с.: іл. – (Звитяга).


50. Збанацький Ю. О. Таємниця Соколиного бору: Повість: Для середн. шк. віку / Худож. А. Рєзніченко. – К. : Веселка, 1978. – 309 с. : іл..
51. Збанацький Ю. Таємниця Соколиного бору: Повість

/ Худож. А. Рєзніченко. – К.: Дитвидав, 1957. – 332 с. : іл..


52. Збанацький Ю. О. Таємниця Соколиного бору: Повість

/ Худож. А. Рєзніченко. – 2-е вид., доп. – К. : Молодь, 1951. – 337 с. : іл.


53. Збанацький Ю. О. Таємниця Соколиного бору: Повість

/ Іл. Ю. Балінівського. – Кн. 1. – К. : Молодь, 1949. – 212 с.


54. Збанацький Ю. Таємниця Соколиного бору; Літо в Соколиному: Повісті / Вступ. ст. В. Бичка; Худож.

А. Рєзніченко. – К. : Веселка, 1971. – 496 с.


55. Збанацький Ю. Таємниця Соколиного бору; Літо в Соколиному: Повісті / Худож. А. Рєзніченко; Біогр. довідка. – К. : Молодь, 1953. – 436 с. : іл. і портр.
56. Збанацький Ю. Три повісті; Таємниця Соколиного бору; Лісова красуня; Між добрими людьми / Передм.

В. Бичка; Худож. А. Рєзніченко. – К. : Дитвидав УРСР, 1963. – 608 с. : іл..

14

57. Збанацький Ю. О. Ху – Лань: Повість; Ластівчин міст : Кит. казка; Дівчинка Лі: Оповід. : Для середн. шк. віку/ Худож. М. Худяк. – К. : Дитвидав УРСР, 1958. – 123 с. : іл..
58. Збанацький Ю. О. Школярі: Повісті: Для середн. шк. віку / Худож. В. А. Євдокименко. – К. : Веселка, 1983. – 536 с. : іл.. – (Бібл. серія).
* * *
59. Збанацький Ю. Пообіч Талі: Повість // Дніпро. - 1980. - № 5. – С. 16 – 18.
60. Збанацький Ю. Пригоди Івана Коструба: Повість

// Дніпро. – 1983. - № 11. – С. 15 – 36.

..

61. Збанацький Ю. Стародуби: Повість /Мал. М.Стратилата // Дніпро. - 1978. - № 1. – С. 14 – 50.


62. Збанацький Ю. Я був дідусем: Повість – казка

// Вітчизна. - 1978 . - № 8. – С. 18 – 107; № 9. – С. 26 – 101.


Романи
63. Збанацький Ю. О. Кують зозулі: Роман / Худож.

В. Євдокименко. – К. : Рад. шк.., 1983. – 417 с. : іл.. – (Світ в образах. Пед. б-ка).

15
64. Збанацький Ю. О. Кують зозулі: Роман. - К. : Веселка, 1975. – 501 с.
65. Збанацький Ю. О. Малиновий дзвін: Роман; Між добрими людьми: Повість / Худож. І. Остроменська. – К. : Рад. шк.., 1986. – 424 с. : іл..
66. Збанацький Ю. О. Малиновий дзвін: Роман / Вступ. ст. М. Рудя. – К. : Дніпро, 1967. – 396 с. : іл. – (Б-ка укр. прози).
67. Збанацький Ю. О. Малиновий дзвін: Роман. – К.: Дніпро, 1965. – 359 с.
68. Збанацький Ю. Малиновий дзвін: Роман. – К.: Держлітвидав України, 1962. – 359 с. : іл.
69. Збанацький Ю. Малиновий дзвін: Роман. – К.: Держлітвидав України, 1960. – 423 с. : іл.
70. Збанацький Ю. Малиновий дзвін: Роман / Іл. та худож. оформл. С. Подерв’янського. - К. : Молодь, 1958. – 405 с.: іл.
71. Збанацький Ю. О. Ми – не з легенди. – 2-е вид. / Передм. Ю. Бедзика. – К. : Рад. письменник, 1995. – 687 с.
72. Збанацький Ю. Ми - не з легенди. К. : Рад. письменник, 1973. – 700 с. – (Б-ка „Мужність”).
73. Збанацький Ю. О. Ми – не з легенди. – Ч. 1. – К. : Дніпро, 1972. – 231 с. – (Романи й повісті).

16

74. Збанацький Ю. Переджнив’я: Роман. – К. : Дніпро, 1968. – 472 с. : іл.


75. Збанацький Ю. Переджнив’я: Роман / Худож. О. Міхур. – Кн.. 2. – К. : Рад. письменник, 1960. – 446 с.
76. Збанацький Ю. Переджнив’я : Роман. – Кн.. 1. – К. : Рад. письменник, 1955. – 384 с.
77. Збанацький Ю. Сеспель: Роман / Передм. М. Дєдушкіна; Худож. Л. Чичканова. – Сімферополь : Таврія, 1976. – 439 с.
78. Збанацький Ю. Сеспель (Чуваськ. поет. 1899 – 1922): Роман. – К. : Молодь, 1961. – 451 с.
79. Збанацький Ю. Хвилі: Роман; Єдина: Повість / Вступ. ст. Ю. Бедзика. – К. : Україна, 2003. – 640 с. : портр.. – (Б-ка Шевченк. ком.)
80. Збанацький Ю. Хвилі: Роман. – К.: Дніпро, 1971. – 312 с.
81. Збанацький Ю. Хвилі: Роман. – К.: Рад. письменник, 1967. – 342 с. : іл.
82. Збанацький Ю. О. Червона роса: Роман; Повісті; Оповід. – К. : Дніпро, 1989. – 640 с. : іл.
83. Збанацький Ю. Червона роса: Роман. – К. : Рад. письменник, 1984. – 296 с.
84. Збанацький Ю. Червона роса: Роман. – К. : Рад. письменник, 1981. – 296 с.
17

* * *
85. Збанацький Ю. Малиновий дзвін: Урив. з роману

// Скарб високої любові. – К., 1990. – С. 48 – 72.
* * *

86. Збанацький Ю. О. Кують зозулі: Роман // Дніпро. – 1974. - № 9. – С. 20 -108; № 10. – С. 18 – 94; № 11. – С. 33 – 119.


87. Збанацький Ю. Ми – не з легенди. – Кн.. 1 / Мал.

В. Пінігіна // Вітчизна. - 1971. - № 11. – С. 18 – 68; № 12. – С. 23 – 121.


88. Збанацький Ю. Ми – не з легенди. – Кн.. 2 // Вітчизна. – 1973. - № 10. – С. 72 – 122.
89. Збанацький Ю. Переджнив’я : Роман. Кн.. 2 / Мал.

О. Мікура // Дніпро. - 1960. - № 5. – С. 3 – 45; № 6. – С. 5 – 81; № 7. – С. 42 – 90.


90. Збанацький Ю. Червона роса: Роман // Вітчизна. – 1981. - № 7. – С. 17 – 72; № 8. – С. 17 – 72.
Драматичні твори
91. Збанацький Ю. Завойовники : Драма на 3 д., 6 карт.

/ Мін-во культури Укр. РСР; Гол. упр. театрів та муз. установ. – К., 1967.


92. Збанацький Ю. Клієнти будуть задоволені: П’єса на 2 д. / Мін-во культури Укр. РСР; Гол. упр. театрів та муз. установ. – К., 1971. – 74 с.
18
93. Збанацький Ю., Шиян А. Провісники: П’єса на 2 д., 8 карт. / Передм. А. Д. Базаневича. – К.: Мистецтво, 1975. – 83 с. – (Б-ка суч. драматургії).
94. Збанацький Ю. Пройти крізь вогонь: Драма на 2 д.:

[ Відтворені героїч. сторінки з життя генерала

М. Кирпоноса] / Відпов. Ред. М. Стеблина; Мін-во культури Укр. РСР; Гол. упр. театрів та муз. установ. – К.: Б. в., 1982. – 65 с.
Нариси. Публіцистика
95. Збанацький Ю. Минуло 50 років: Нарис. – К.: Політвидав України, 1967. – 50 с.
96. Збанацький Ю. О. На головній вулиці: Нариси, ст., публіц. – К.: Рад. письменник. – 1978. – 388 с.
97. Збанацький Ю. Радість і надії: Нариси і ст. – К. : Молодь, 1970. – 231 с.
98. Збанацький Ю. Тимофій Шашло: [ Нарис про героя Рад. Союзу ,танкіста]. – К. : Молодь, 1949. – 49 с.
Спомини
99. Збанацький Ю. Згадаймо, друзі, пережите ! Оповід. – К. : Держлітвидав України, 1959. – 260 с.
100. Збанацький Ю. П’ятий полюс: Повість у спогадах. – К., Рад. письменник, 1986. – 382 с.

19

* * *


101. Збанацький Ю. Мій Київ: [ Спогади ] // Збанацький Ю. П’ятий полюс: Повість у спогадах. – К., 1986. – С. 3 – 134; // Київ. – 1985. - № 3. – С. 16 – 49; № 4. – С. 60 – 91; № 5. – С. 64 – 87.


 1. Збанацький Ю. Мої кияни: [Спогади про письменників, митців, партизан. ватажків] // Збанацький Ю. П’ятий полюс: Повість у спогадах. – К., 1986. – С. 135 – 382; // Київ. – 1986. - № 1. – С. 18 – 41; № 2. – С. 22 – 44; № 11. – С. 11 – 35.

* * *

103. Збанацький Ю. О. Ла касе: Спомин // Літ. Україна. – 1990. – 4 трав. – С. 5. – ( До 45-річчя Перемоги).


104. С первых дней на фронте / О. Смирнов, Ю. Збанацкий, Л. Решетников, Д. Мулдагалиев, И. Стаднюк,

А. Балодис: [ Із спогадів письменників] // Лит. газ. – 1980. – 7 мая. – С. 3.


Редагування
105. Збанацький Ю. О. , ред. Від Дніпра до Дунаю: Нариси про рад. і болг. дітей – героїв: Для середн. та ст. шк. віку / Пер. з болг. Н. Пільгук; Передм. Ю. Збанацького; Худож. В. Савадов. – К. : Веселка. – Софія: Нар. младеж, 1977. – 160 с. : іл.
106. Збанацький Ю., ред. Дзвони пам’яті: Кн.. про трагедію сіл Волині, Житомирщини та Рівненщини, знищених фашистами у роки війни: Худож та докум. твори. – К., 1987.
20
Видання російською мовою

Оповідання
108. Збанацкий Ю. О, Военные рассказы / Пер. с укр. – М. : Сов. писатель, 1969. – 299 с.: портр.
109. Збанацкий Ю. Мой дорогой друг: Рассказы / Авториз. пер. с укр. Т. Стах; Худож. М. Борисов. – Симферополь: Крымиздат, 1956. – 54 с. : ил.
110. Збанацкий Ю. Неожиданный попутчик: Рассказы /Авториз. пер. с укр. А. Островского; Худож. А. Лурье. – М. : Детгиз, 1954. – 48 с.
111. Збанацкий Ю. Рассказы /Пер. с укр. – К. : Рад. письменник, 1952, - 420 с.
112. Збанацкий Ю. Щедрый ежик: Рассказы /Пер. с укр.

А. Островского; Рис. В. Гальдяева. - М. : Дет. лит., 1975. – 15 с. – (Мои первые книжки).


113. Збанацкий Ю. Щедрый ежик /Пер. с укр. А. Островского. – М. : Малыш, 1968. – 16 с.
114. Збанацкий Ю. Щедрый ежик: Рассказы /Пер. с укр.

А. Островского; Худож. Ф. Лемкуль. – М. : Детгиз, 1960. – 20 с.: ил.


Повісті
115. Збанацкий Ю. О. Единственная: Повесть / Авториз. пер. с укр.. Б. Зубавина. – М. : Воениздат, 1966. – 270 с.: ил.
21
116. Збанацкий Ю. Единственная: Повесть /Авториз. пер. с укр. Б. Зуба вина. – М. : Сов. Писатель, 1961. – 294 с. : ил.
117. Збанацкий Ю. Куриловы острова: Повесть / Авториз. пер. с укр. А. Тонкеля. – Л. : Лениздат, 1965. – 263 с.
118. Збанацкий Ю. Лесная красавица: Повесть / Авториз. пер. с укр.. Л. Бать; Худож. А. Резниченко. – М. : Детгиз, 1955. – 168 с.
119. Збанацкий Ю. Морская чайка; Прилежаева М. Над Волгой; Коршунов М. Дом в Черемушках. – М. : Детгиз, 1962. – 504 с.
120. Збанацкий Ю. Морская чайка: Повесть / Пер. с укр.

Ф. Кравченко; Худож. А. Лурье - М. : Детгиз, 1960. – 191 с. : ил. – (Шк.. б-ка).


121. Збанацкий Ю. О. Незабываемое: Повесть и рассказы

/ Авториз. пер. с укр. – М.: Воениздат, 1970. – 392 с., портр.


122. Збанацкий Ю. Поздравьте меня, друзья ! Повесть

/ Авториз. пер. с укр. Л. Бать. – М. : Молодая гвардия, 1957. – 176 с. : ил.


123. Збанацкий Ю. Полесские были: Записки между прочим К. С. Перепрыгнигопченко: Рассказы / Авториз. пер. с укр. А. Тонкеля. – М. : Сов. писатель, 1980. – 247 с.

22
124. Збанацкий Ю. О. Среди добрих людей: Для сред. шк. возраста / Авториз. пер. с укр.. К. Млинченко; Худож.

А. Резниченко. – К. : Веселка, 1986. – 191 с.: ил.

125. Збанацкий Ю. Среди добрих людей: Повесть / Авториз. пер. с укр. К. Млинченко. – Симферополь: Крымиздат, 1958. – 207 с.


126. Збанацкий Ю.Тайна Соколиного бора: Повесть

/ Авториз. пер. с укр. Э. Дырина. – Челябинск: Кн. изд-во, 1959. – 352 с. : ил


127. Збанацкий Ю. Тайна Соколиного бора: Повесть. – Сыктывкар: Коми кн. изд-во, 1957. – 352 с.
128. Збанацкий Ю. Тайна Соколиного бора: Повесть. – Сыктывкар: Коми кн. изд-во, 1955. – 320 с.
129. Збанацький Ю. Тайна Соколиного бора: Повесть

/ Авториз. пер. с укр. Э. Дырина; худож. А. Резниченко. – К.: Молодь, 1951. – 355 с. : ил.


130. Збанацький Ю. Тайна Соколиного бора: Повесть

/ Авториз. пер. с укр. Э. Дырина; худож. А. Резниченко. – М. – Л. :Детгиз, 1951. – 352 с.


* * *

131. Збанацький Ю. По обе стороны Тали: Повесть / Пер. с укр. В. Иконникова // Москва. – 1987. - № 5. – С. 15 – 74.


23

132. Збанацкий Ю. Феномен: Рассказ / Авториз. пер. с укр. Л. Зуевой // Радуга. – 1981. - № 10. – С. 56 – 65.


Романи
133. Збанацкий Ю. О. Волны; Малиновый звон: Романы /Пер. с укр. - М. : Сов. писатель, 1974. – 624 с.
134.. Збанацкий Ю. Волны: Роман / Авториз. пер. с укр. – М. : Сов. писатель, 1972. – 366 с.
135. Збанацкий Ю. Красная роса: Роман; Повести / Пер. с укр. В. Иконникова. – М. : Сов. писатель, 1987. – 375 с.
136. Збанацкий Ю. Кукуют кукушки: Роман / Авториз. пер. с укр.; Рис. П. Павлинова. – М. : Дет. лит., 1981. – 432 с. : ил.
137. Збанацкий Ю. Малиновый звон: Роман / Авториз. пер. с укр. В. Дудинцева; Худож А. Шульц. – М. : Молодая гвардия, 1962. – 432 с.: ил.


 1. Збанацкий Ю. Мы – не из легенды: Роман /Авториз. пер. с укр. А. Тонкеля; Худож. И. А. Абакумова. –

К. :Воениздат , 1978. – 524 с.
* * *

 1. Збанацкий Ю. Мы – не из легенды / Авториз. пер. с укр. А. Тонкеля // Звезда. – 1972. - № 11. – С. 150 - 186; № 12. – С. 146 – 190; 1974. - № 2. – С. 121 – 160; № 3. – С. 144 – 166; № 4. – С. 151 – 174; № 5. – С. 129 – 150. – (Из летописи ВОВ).

24
Видання іншими мовами світу


Білоруською мовою
140. Збанацкі Ю. Лета у Сакаліным: Аповесць:

/ Аутарызаваны пер. з укр. мови У. Краучанкі. - Мінськ: Дзяржаунае выдавецтва БССР,1956. – 199 с.


141. Збанацкі Ю. Таямніца Сакалінага бору: Аповесць / Пер. з укр. мовы Ус. Краучанкі; Мал. А. Рэзнічэнкі. – Мінськ: Дзяржаунае выд-ва БССР, 1955. – 359 с.
Болгарською мовою

142. Збанаzкі Ю. Вълни: [ Хвилі]: Роман / Пер. от укр.

М. Хаджиевой. – София: Нар. култура, 1977. – 371 с.
143. Збанацкі Ю. О. Неочакван спутник: [ Несподіваний попутник] : Разкази. – София: Изд-во на ЦК на ДСНМ „Народна младеж”, 1965. – 44 с.

Грузинською мовою
144. Збанацкий Ю. Рассказы:. – Тбилиси: Литература да Хеловнева, 1964. – 75 с.

Естонською мовою
145. Zвanatski J. Kullilaаne Saladus : [ Тайна Соколиного бора]. ─ Tallinn : Eesti Rilltik Kirjastus , 1953. – 365 с.
146. Zвanatski J. Maнe Helin : [ Малиновий дзвін]

/ Іllusteerinud E. Maisar. - Tallinn: Eesti Raamat , 1969. – 431 с.

25

147. Zвanatski J. Merikajakas : [ Морська чайка] / Tolkinud Z. Soe, ilinstreerinud T. Kulles . – Tallinn: Gesti Ruklik Kirjastus, 1961. – 191 c.Китайською мовою
148. Збанацький Ю. О. Малиновий дзвін: Роман:. – Пекін, 1981. – 478 с.

Мовою комі
149. Збанацкий Ю. О. Тайна Соколиного бора. – Сыктывкар: Коми кн. изд-во, 1956. – 336 с.
Литовською мовою
150. Zbanackis J. Amzians vaikams: Apysaka: [ Морська чайка]. - Vilnins: Valstybine Grozines Literaturos Leidykia, 1962. – 223 c.
Молдавською мовою

151. Збанацкий Ю. Драгостя мя динтотдяуна: [Малиновий дзвін] : Роман / Трад. дин. л. украиняна де Г. Криган ши и Крецу. – Кишинэу: Лит. артистикэ, 1985. – 416 п.


152. Збанацкий Ю. Тайна дин Кодрул шоймулуй: [Таємниця Соколиного бору]: Повестире / Традучере дин русеште де Д. Довба. – Кишинэу: Шкоала Советика, 1954. – 357 п.
Німецькою мовою
153. Sвanazki J. Die Mowe: [ Морська чайка] / Ubersetzung aus dem ukrainischen von G. Loffer. – Berlin: Der Kinder Buchverlag, 1965. - 202 c.
26

Польською мовою
154. Zвanacki J. Jedvna: [ Єдина ] : Powiesc / Przelozyli Eleonora і Wlodzimierz Sloвodnikowi. – Warszawa: Panstwowy Institut Wudawniazу. 1963/ - 383 c.
Туркменською мовою
155. Збанацкий Ю. О. Сахы Кирпижик: [ Щедрый ежик ] : Хесачлар. – Ашгабат: Магирыф – неширяты, 1981. – 14 с
Угорською мовою
156. Zвanacki J. A Zlokolini Fenvves Titka: [Таємниця соколиного бору]: Regenn – Budapest: Ifjusaci Konyvkiado, 1951. - 384 c.
157. Zвanacki J. Hullamok: [ „Хвилі”]. - Budapest: Europa Konyvkiado, 1975. – 497 c.
Удмуртською мовою
158. Збанацкий Ю. Орзи ягын: [ Таємниця Соколиного бору]: Повесть. – Ижевск: Удмурт. кн.. изд-во., 1955. – 377 с.
Чуваською мовою
159. Збанацкий Ю. Сеспель: Роман / Пер. с укр.. А. Алга. – Шупашкар: Чаваш. Кёнеке изд-ви, 1982. – 432 с.
160. Збанацкий Ю. О. Кайкар Варманенче: Повесть. – Шупашкар: Чаваш. АССР Государство издательстви, 1957. – 376 с.
27

НА СТОРОЖІ КРАСИ ЛЮДСЬКОЇ

( література про Ю. Збанацького загального характеру)


„Сказати слово про Юрія Збанацького – означає поділитися цілим світом, витвореним однією людиною впродовж десятиліть...”

Л. Горлач


161. Збанацький Ю. О. – укр. письм. : лауреат Держ премії Української РСР ім. Т. Шевченка в галузі літ. і мистец. - за роман „Хвилі” // Літ. Україна. – 1970. – 10 берез.
162. Збанацький Юрій Оліферович – укр. письм.: Лауреат премії ім. Лесі Українки 1975 р. – за роман „Кують зозулі” та за повісті й оповід., що вийшли в 4-х кн.. протягом 1971 – 1974 рр. у вид-ві „Веселка” // Літ Україна . – 1975. – 28 лют.
163. Збанацький Юрій – укр. письм.: Лауреат премії ім.

М. Островського 1959 р. – за роман „Малиновий дзвін”

// Молодь України. – 1960. – 6 січ.
* * *

164. СРСР. Верховна Рада. Про нагородження письменника Збанацького Ю. О. Орденом Трудового Червоного прапора: Указ // Рад. Україна. – 1963. – 31 груд.


* * *

165. Дєдушкін М. Премія ім. М. Сеспеля – українському письменникові Юрію Збанацькому: [за роман „Сеспель”] // Літ. Україна. – 1967. – 24 листоп.


28

166. Свято в Лесиному домі: Вручення премії ім. Лесі Українки // Літ. Україна. – 1975. – 7 берез.


167. Урядові нагороди письменникам: [ За заслуги в справі освіти і виховання молод. покоління Ю. Збанацького нагороджено медаллю „За трудову доблесть”] // Літ. газ. – 1960. – 4 листоп.
* * *

168. Юрий Збанацький: Крат. очерк. – К. : Веселка, 1966. – 8 с.: ил.


169. Про Юрія Збанацького: Літ. – крит. мат-ли: До 60-річчя від дня народж. / Упоряд. О. Дяченко. – К.: Рад. письменник, 1974. – 152 с.
170. Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе / Упоряд.

М. Т. Равлюк. – К.: Рад. письменник, 1983. – 287 с.


171. Стогнут А. С. Ю. О. Збанацкий: Лит. портрет. – К.: Изд-во Киев. ун-та, 1970. – 92 с.: ил. – библиогр.: С. 92.
172. Стогнут О. С. Юрій Збанацький: Літ. портрет. – К. : Дніпро. – 1968. – 119 с. – бібліогр.: с. 119.
173. Стогнут О. С. На бистрині сучасності ( До 60-річчя з дня народження Ю. Збанацького). – К., 1973. – 47 с. – бібліогр. : С. 46 – 47. – (Т- во „Знання УРСР”)
174. Шлапак Д. Юрій Збанацький: Життя і творчість. – К. : Рад. письменник, 1963. – 351 с. – бібліогр.: С. 341 – 350.

29
* * *


175. Бедзик Ю. Людина чистого таланту: [ Ю. Збанацький]

// Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе. – К., 1983. – С. 195 – 202.


176. Бичко В. Завжди молодий // Збанацький Ю. Пообіч Талі. – К., 1984. – С. 3 -6.
177. Губко О. Т. Юрій Оліферович Збанацький // Слово до юного друга. – К., 1973. – С. 165 – 174.
178. Ю. Збанацький // Історія української літератури: У 8 т. – Т. 8. Література післявоєн. часу ( 1946 – 1967 рр.). – К., 1971. – С. 7, 8, 112, 120 -121, 123 – 126, 178, 188, 196, 331 – 334, 340, 355, 360, 379, 381, 401, 411, 420, 422, 486.
179. Ю. О. Збанацький // Історія української літератури: У 2 т. – Т. 2. Рад. літ. – К., 1988. – С. 140, 151, 159, 168, 170, 174 – 176, 179, 217, 218, 233, 238, 241, 245, 246, 252, 254, 306, 309, 324, 339, 578, 685.
180. Збанацький Юрій Оліферович // Письменники Радянської України: Бібліогр. довід. – К., 1981. – С. 91.
181. Ю. О. Збанацький // Українська дитяча література: Навч. посіб. / Ред.. Л. М. Кіліченко. – К., 1984. – С. 183 – 194.
182. Збанацький Юрій (Григорій) Оліферович // Укр.. літ. енц.: В 3 т. – Т. 2. – К., 1990. – С. 251 – 252.

30
183. Збанацький Ю. О. // Українські радянські письменники. – К., 1984. – С. 307.


184. Земляк В. Знавець людини, літописець життя

// Збанацький Ю. Твори: У 2 т. – Т. 1. – К., 1974. – С. 3 – 10.


185. Земляк В. Слово про Юрія Збанацького // Про Юрія Збанацького: Літ – крит. ст. - К., 1974. – С. 9 – 21; // Про Юрія Збанацького: Ст.., етюди, есе. – К., 1983. – С. 48 – 57.
186. Кіліченко Л. М. Ю. О. Збанацький // Кіліченко Л. М. Українська дитяча література: Навч. посіб. для учнів педуч. – К., 1988. – С. 227 – 237.
187. Козак С. Стрічати світанок над Дніпром: [Про

Ю. Збанацького – письменника, партиз. командира, учителя] // Про Юрія Збанацького. – К., 1983. – С. 269 – 272; // Вечір. Київ. – 1978. – 1 лип.


188. Козаченко В. Юрій Збанацький // Козаченко В. Головний напрямок: Ст., публіц. - К., 1976. – С. 226 -229.
189. Олійник Б. На бистрині живого життя // Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе. – К., 1983. – С. 8 – 9.
190. Рибак Н. Завжди в дорозі: [ Ю. Збанацький] // Про Юрія Збанацького: Літ. – крит. мат-ли. – К., 1974. – С. 5 – 8;

// Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе. – К., 1983. –С. 37 – 39.


31

191. Семенчук І. Р. Хай душа вогнем горить: Життя і творчість [ Ю. Збанацького] // Семенчук І. Р. Зачаровані красою: Розповіді про письменників. – К., 1988. – С. 214 – 223.


192. Сизоненко О. З відрами вповні: [ Про життєвий і творч. шлях Ю. Збанацького] // Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе. - К., 1983. – С. 181 – 186; // Вітчизна. – 1974. - № 1. – С. 163 – 165.
193. Чабанівський М. Наш друг: [Життєвий і творч. шлях

Ю. Збанацького]: Літ. – крит. мат-ли. – К., 1974. – С. 50 – 55; // Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе. - К., 1983. – С. 177 – 180.


194. Яновський Ю. В Острі: [ Про поїздку автора публ. та

Ю. Збанацького в Остер та зустріч із молоддю] // Про Юрія Збанацького: Літ – крит. ст. - К., 1974. – С. 32 – 35; // Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе. – К., 1983. – С. 13 -15.


* * *
195. Ближче до життя / Розмову з першим секретарем правління Київ. орг-ції СП України, Героєм Рад. Союзу Ю. Збанацьким вів В. Коваль // Вітчизна. – 1975. - № 7. – С. 146 – 152.
196. Возвеличивать человека ! Диалог писателя

Ю. Збанацкого и критика Д. Шлапака // Радуга. – 1989. - № 1. – С. 140 – 145.

32

197. Збанацький Ю. О. Дорогоцінність власного досвіду / Бесіду записав Л. Горлач // Дніпро. – 1985. - № 8. – С. 117 – 120.


198. Люди не з легенди: Діалог партиз. побратимів:

[ Ю. Збанацького та Г. Артозєєва] / Записав Л. Горлач // Ранок. – 1980. - № 5. – С. 16 – 17.


* * *

199. Андрійченко І. З орлиного гнізда: В гостях у майстра слова: [Ю. Збанацького] // Веч. Київ. – 1958. – 8 верес. – С. 3.


200. Бичко В. З добрим серцем – між люди: [Ю. Збанацький] // Літ. Україна. – 1964. – 3 січ.
201. Буженко Т. Співець краси людської: До виходу шеститом. вид. творів Ю. Збанацького: [У вид-ві „Веселка”] // Дніпро. – 1976. - № 11. – С. 134 – 141.
202. Юрий Збанацкий // Детская лит. – 1969. - № 5. – С. 80.
203. Кульова В. „Доброта, прихована за похмурим виразом обличчя...”: Життєві хвилі носили Юрія Збанацького вчительськ. нивами, партизан. стежками, дипломат. усюдами і письмен. широтами // Хрещатик. – 2003. – 30 груд. – С. 12 – 13. – (Київ і кияни).
204. Письменник, герой, патріот: [Ю. О. Збанацький] // Літ. Україна. – 1999. – 28 січ. – С. 2.

33
205. Титаренко Л. Остерський мрійник: [Ю. Збанацький]

// Молодь України. – 1963. – 31 груд.
206. Цюпа І. Співець героїки і правди: [Ю. Збанацький]

// Київ. правда. – 1973. – 31 груд.


207. Шабліовський Є. Пристрасність майстра:

[Ю. Збанацький] // Україна. – 1973. - № 52. – С. 13.


Мандрівка в життя

(штрихи до портрета)

„Хто спілкувався з відомим майстром прози, той ніколи не забуте ні його добре тихе слово, ні проникливий погляд стомлених очей, ні бажання прийти на поміч у скрутну хвилину, ні мудру пораду, від якої світлішає на душі.”

Л. Горлач


208. Гуріненко П. Вчитель і вихователь: [Ю. Збанацький] // Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе. – К., 1983. – С. 207 – 211.
209. Юрій Збанацький: Біобібліографічна довідка // Про Юрія Збанацького: Літ – крит. мат-ли. - К., 1974. – С. 3 -4.
210. Кукса І. Перші кроки: [Ю. Збанацького в житті і літературі] // Про Юрія Збанацького: Літ.-крит. мат-ли. – К., 1974. – С. 22 – 31.
34

211. Лузан П. Працьовитий і мужній: [Про довоєн. роки та партиз. звитягу Ю. Збанацького] // Про Юрія Збанацького: Літ.-крит. мат-ли. – К., 1974. – С. 36 – 49.


212. Матійко О. Добре серце декана: [ Ю. Збанацький – декан мовно-літ. ф-ту Київ. ін.-ту ім. М. Горького] // Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе. – К., 1983. – С. 278 – 280.
213. Няхай Р. Між Десною і Дніпром: [Про партиз. звитягу Ю. Збанацького] // Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе. – К., 1983. – С. 68 – 75.
214. Реп’ях С. На рідній землі: [Про відвідування місць бойов. слави письменником на Чернігівщині] // Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе – К., 1983. – С. 281 – 286.
215. Стогнут А. С. Биография современника // Стогнут А. С. Герой, время, писатель. – К., 1973. – С. 42 – 62.
216. Чабанівський М. Наш друг: [Ю. Збанацький] // Про Юрія Збанацького: Ст., спогади, есе. – К., 1983. – С. 177 – 180.
217. Шлапак Д. Плин років з Придесення: [Життєвий шлях Ю. Збанацького] // Шлапак Ю. Юрій Збанацький: Життя і творчість. – К., 1963. – С. 3 - 24.
* * *

218. Горлач Л. Добре „дідове” серце: Невигад. історія: [як секретар київ. письм. орг. Ю. Збанацький врятував від розправи Григора Тютюнника] // Дзеркало тижня. – 2000. – 28 жовт. – С. 11. – ( Людина).


35

219. Городецький В. Юрій Збанацький: „Не оминула гірка доля й мене, хоч і не дійшло до тюряги”: Крізь роки / Бесіда з укр. письм. // Хрещатик. – 2001. – 7 листоп. – С. 6.


220. Юрій Збанацький: [Біогр. довідка] // Дніпро. – 1948. - № 7. – С. 8.
221. Земляк В. Обшири життєвої ниви: [Ю. Збанацький] // Дніпро. – 1974. - № 1. – С. 127 – 130.
222. Лаврик П. Стежками юності: [Зустріч Ю. Збанацького з робітниками та учасниками партиз. руху на Чернігівщині в роки ВВВ ] // Літ. Україна. – 1978. – 23 черв. – С. 4.
223. Логвиненко М. Не з легенди, а з життя: Штрихи до портрета: [Ю. Збанацького] // Літ. Україна. – 1985. – 14 берез. – С. 7.
224. Логвиненко М. Нелегко бути героєм...: [Укр. письм., партиз. командир Ю. Збанацький] // Молодь України. – 1999. – 30 берез.
225. Мазуркевич О. „Мій полюс там, де я живу...”: Штрихи до портр. // Літ. Україна. – 1994. – 6 січ. – С. 1. –

(Ю. Збанацькому – 80).


226. Рогова Б. Партизанський командир: [Укр. письм.

Ю. Збанацький] // Хрещатик. – 1998. – 7 трав. – С. 1, 5.


36

227. Ушульний М. Перші твори Юрія Збанацького розірвала ворожа міна: [ Згадує дружина письм. ] // Хрещатик. – 2000. – 11 лип. – С. 3. – (Крізь роки).


228. Шлапак Д. Юрій Збанацький: Літ. портрет // Жовтень. – 1964. - № 1. – С. 118 – 122.

ВІН ТРЕПЕТНО ЖИВЕ У КОЖНОМУ РЯДКУ

(творча палітра письменника)


...Юрій Збанацький завоював визнання широкого кола читачів, виробив свою власну манеру художнього письма, яка поєднує в собі природність образного малюнка, граничну щирість і неквапливість розповіді, ліризм у зображенні людей, увагу до деталей, все глибше проникнення у внутрішній світ героїв.

// Юрій Збанацький: Життя і творчість. – К., 1963. – С. 83.

229. Бондарів Ю. Його мудрість душевна: [Про творчість Ю. Збанацького] // Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе. – К., 1983. – С. 24 -25.
230. Бурляй Ю. В єдиному руслі: Нотатки про стиль сучас. укр. прози: [Про творчість Ю. Збанацького] // Сучасність і майстерність: Літ.-крит. ст. - К., 1963. – С. 153 – 154.

37
231. Волинський К. Із спостережень над творчою манерою Юрія Збанацького // Література, діти, час. – К., 1976. – С. 66 – 73


232. Гончар О. Не з легенди: [Про творч. шлях

Ю. Збанацького. – К., 1983. – С. 10 – 12.


233. Загребельний П. В стихії оповіді: [Про творчість

Ю. Збанацького ] // Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе. – К., 1983. – С. 3 - 7.


234. Кононенко П. Світ образів Юрія Збанацького // Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе. – К., 1983. – С. 101 – 111.
235. Кобилецький Ю. Юрій Збанацький // Українські радянські письменники: Крит. нариси. – Вип.. ІУ. – К., 1960. – С. 429 – 466.
236. Шевченко М. Юрий Збанацкий // Литературные портреты: Крит. – биогр. очерки. - Т. ІІ. – К., 1960. – С. 657 – 686.
237. Шевченко М. Творчість Юрія Збанацького // Збанацький Ю. Твори: В 4 т. – Т. 1. – К., 1963. – С. 5 -20.
238. Хижняк А. „Подаруйте, дуже прошу”: [Творчість

Ю. Збанацького] // Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе. – К., 1983. – С. 174 – 176.


239. Шлапак Д. Життєво-естетичний ідеал художника: [у творчості Ю. Збанацького] // Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе. – К., 1983. – С. 89 – 100.
38

* * *


240. Бичко В. Народження образу // Літ. Україна. – 1984. – 5 січ. – С. 3. – (Ю. Збанацькому – 70).
241. Борщевський В. М. Педагоги і учні в творах Юрія Збанацького // Рад. шк.. – 1957. - № 6. – С. 69 -77.
242. Буженко Т. Для дітей і дорослих: [ Про твори

Ю. Збанацького, що вийшли у вид-ві „Веселка”] // Рад. Україна. – 1975. – 15 лют.


243. Буркатов Б. У дні війни і в дні миру: [Про зб. „Над Десною] // Молодь України. -1 951. – 14 жовт.
244. Волинський К. П. Коріння популярності:

[Ю. Збанацький] // Рад. літературозн. – 1974. - № 1. – С. 37 – 41.


245. Кашин В. Нові оповідання Юрія Збанацького: Про зб. „Над Десною” // Київ. правда. – 1951. – 28 груд.
246. Кобилецький Ю. Інші часи – інша зброя: [Про творчість Ю. Збанацького] // Жовтень. – 1959. - № 7. – С. 125 – 136.
247. Логвиненко М. С. Творча палітра письменника:

[Ю. Збанацького] // Укр. мова і літ. в шк.. – 1974. - № 1. – С. 13 – 18.


248. Мазуркевич О. Щедрість таланту – школі // Рад. освіта. – 1964. – 1 січ.

39

249. Стогнут А. На гребне современности: [Про творчістьЮ. Збанацького] // Радуга. – 1973. - № 3. – С. 157 – 163.
250. Хинкулов Л. Легенду творящие: [ Про творчість

Ю. Збанацького] // Радуга. – 1974. - № 11. – С. 171 – 180.


251. Шлапак Д. Летопись народной жизни : [ Творчість

Ю. Збанацького] // Радуга. – 1984. - № 1. – С. 140 – 143.


252. Шлапак Д. У світ широкий, животворний: [Про твори Ю. Збанацького, що вийшли у вид-ві „Веселка” в 1972 – 1975 рр. // Літ. Україна. – 1975. – 7 лют.
Незабутнє

( вірність партизанській темі)


Юрій Збанацький прийшов у літературу з чернігівських партизанський лісів, звідки виніс він повноту життєвих вражень, розмаїття образів і тем, що стали в його творчості визначальними...
О. Гончар
253. Равлюк М. Епос війни у світлі сучасності // Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе. – К., 1983. – С. 112 – 126.
254. Шлапак Д. Героїка партизанських подвигів // Шлапак Д. Юрій Збанацький: Життя і творчість. – К., 1963. – С. 25 – 83.

40

* * *


255. Бурляй Ю. Легендою стали...: [Відображення теми ВВВ в творах Ю. Збанацького] // Жовтень. – 1977. - № 6. – С. 124 -136.
256. Васильківський О. Грані життя: [Про оповід. „Мужність”] // Вітчизна. - 1967. - № 3. – С. 202 – 204.
257. Валовець Л. Балада про перших: [Особливості роману „Червона роса”] // Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе. - К., 1983. – С. 264 – 268; // Жовтень. - 1982 . - № 8. – С. 125 – 127.
258. Воложенінов О. Долі людські: Про зб. „Доля” // Літ. Україна. – 1962. – 27 лют.
259. Килимник О. Книга оповідань: Про зб. „Незабутнє” // Літ. газ. – 1954. – 18 берез.
260. Равлюк М. Слово про друзів: Про зб. „Згадаймо, друзі, пережите! ” // Зміна. – 1959. - № 5.
261. Солдатенков И. Мера мужества: [Про оповід. „Мужність”] // Радуга. – 1967. - № 4. – С. 167 – 169.
262. Стрельцов А. Верность партизанской теме: [Про роман „Червона роса”] // Радуга. – 1982. - № 5. – С. 176

41

Повість про матір

(„Єдина”)
263. Барабаш Ю. Суперечка про „Сенс смерті”: [Про повість „Єдина”] // Барабаш Ю. Крилатий реалізм. – Х., 1961. – С. 156.
264. Кисельов Й. Факти і смисл подій: [ Про повість „Єдина”] // Сучасність і майстерність: Літ-крит. ст. – К., 1963. – С. 415 – 418.
265. Ломідзе Г. Джерела подвигу: [Про повість „Єдина”] // Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе. – К., 1983. – С. 32 – 36.
266. Мушкетик Ю. Повнозерний колос: [Про повість

„Єдина”] // Про Юрія Збанацького: Ст,, етюди, есе. – К, - 1983 . – С. 58 – 61.


* * *

267. Бондар В. Скупа щедрість: [ Про повість „Єдина” ] // Вітчизна. - 1959. - № 4. С. 197 – 199.


268. Бурляй Ю. Незламна сила: [Про повість „Єдина”] // Вітчизна. – 1959. - № 4 ; Літ. газ. – 1958. – 17 жовт.
269. Новомінський А. Повість про духовну красу людини: [Про повість „Єдина”] // Рад. Україна. – 1959. – 12 лип. – С. 4. – (Читачі про кн.)
270. Речмедін В. Повість про матір: [„Єдина”] // Вечір. Київ. – 1958. – 21 жовт.

42

Ми не з легенди, а з життя


„Ми вийшли не з легенди. Ми вийшли з життя, з рідного народу, з його найглибших глибин”

Ю. Збанацький


271. Карпов В. Пригод не буде: [„ Ми – не з легенди”] // Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе. – К., 1983.- С. 247 – 250.
272. Смолич Ю. Джерела легендарності: [Про кн.

Ю. Збанацького „Ми - не з легенди”] // Про Юрія Збанацького: Ст., етюди, есе. – К., 1983. – С. 16 -20.


* * *
273. Зырин А. Летопись героических дней: [ Про розповідь „Ми – не з легенди] // Нева. – 1974. - № 12. – С. 175 – 176.
274. Карпов В. Приключений не будет [Про розповідь

Ю. Збанацького „Ми – не з легенди”] // Лит. обозрение. – 1975. - № 1. – С. 18 – 19.


275. Реп’ях С. Доповнення до літопису: [Про докум. розповідь про партиз. загін ім. Щорса „Ми – не з легенди”] // Прапор. – 1975. - № 5. – С. 101.
276. Сизоненко О. Героїка партизанських літ: [„Ми – не з легенди”] // Літ. Україна. – 1974. – 12 квіт.

43

277. Смолич Ю. Джерела легендарності: [ „Ми – не з легенди”] // Літ. Україна. – 1975. – 16 трав.


278. Смолич Ю. Истоки легендарности: [Про кн.. „Ми – не з легенди”] // Дружба народов. - 1975. - № 9. – С. 272 – 273.
279. Хинкулов Л. Легенду творящие: [ „Ми – не з легенди”] // Радуга. – 1974. - № 11. – С. 177 – 180.Каталог: download
download -> Наталія звольська
download -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
download -> Для вчителів зарубіжної літератури
download -> Зміст Біографія
download -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
download -> Талант людини це божий дар
download -> Василь Стус постать,що єднає


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2

Схожі:

Юрію Оліферовичу Збанацькому iconБатьки І домашнє завдання Моїй дитині задають занадто багато
А коли контрольна робота з математики, хіба можна задавати вправи з української І англійської мов? Мені не потрібний вундеркінд,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка