З виру життя правда І любовСкачати 61,77 Kb.
Дата конвертації30.07.2017
Розмір61,77 Kb.
#8185

КЗК «МІСЬКА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДОРОСЛИХ» ІНФОРМАЦІЙНО-БІБЛІОГРАФІЧНИЙ ВІДДІЛ

З виру життя - правда і любов”Рекомендаційний список літератури до 95-річчя з дня народження Григорія Тютюнниказ циклу “Літературні портрети”"Я знаю одне, що треба писати хороші твори, а хороші вони будуть тільки тоді, коли писатимемо правду" Григорій Тютюнник.Григорій Михайлович Тютюнник народився 23 квітня 1920 року в селі Шиловка Зиньковского району на Полтавщині. В 1938 році закінчив Зиньковскую середню школу. В 1938 – 1941 роках разом з О. Гончаром учився в Харківському університеті на літературному факультеті, що закінчив в 1946 році. На початку другої світової війни Г. Тютюнник добровільно пішов на фронт, двічі був важко поранений, двічі тікав з полону, брав участь у діях партизанських загонів, які вели боротьбу з ворогом на території Кіровоградщини, Чехословаччини. З осколком під серцем він невтомно працював у післявоєнний час: учителював у селі Каменка-Бугская на Львівщині, з 1956 року був співробітником журналу «Жовтень» (тепер «Дзенькіт»). Умер письменник 29 серпня 1961 року

Мовчан Р. «Найкращий твір кожної людини — лист” / Р. Мовчан //Дивослово.-2010.-№5.-С.55 Листи , запропоновані читачам “Дивослова” - свідки непростої долі талановитого українського письменника Г. Тютюнника. У них бринить і оживає його душа. Слово митця , промовлене до рідних , близьких людей, оприявнює справжні, вічні цінності , про які забуває сучасний прагматичний, меркантильний світ.

Славинський М. Правда і любов М. Славинський // Урядовий кур'єр.-1995.-29 квітня.

Життя та творчість письменника


Історія з ім'ям


Брати Григорій і Григір отримали одне й те саме ім'я . Григорій через випадковий збіг обставин. Григорія насправді хотіли назвати Георгієм (Ігорем). Записувати дитину відправили діда по матері, який, по дорозі до сільради, неабияк випив за здоров'я новонародженого. Коли ж він потрапив до сільради, то переплутав ім'я і записав онука Григорієм. Про дідову витівку дізналися, коли Ігореві Григорію було вже років п'ятнадцять, - на той час у Михайла Тютюнника у новій сім'ї вже підростав другий син, за іронією долі, теж Григорій. Згодом, щоб відрізняти братів, молодшого стали звати Григором. Григір Михайлович (Тютюнник)(1931-1980), інший письменник, доводиться молодшим братом по батькові.

Черненко О. Пам'ять як вишневий цвіт... : до 90-річчя від дня народження Григорія Тютюнника/ О. Черненко , підготовка до друку О. Неживого //Літературна Україна .-2010.-22 квітня.- С.7.

Першим читачем творів Григорія Тютюнника і найщирішим порадником була дружина - Олена Федотівна Черненко. Вірною пам'яті Григорія Михайловича вона залишалася все життя.. Саме завдяки О. Черненко були підготовлені до друку неопубліковані твори митця.

З Оленою Федотівною Олексій Неживий листувався багато років . Він пропонує увазі читачів “ЛУ” один з листів цієї самовідданої жінки — як вияв шани Григорієві та Григору Тютюнникам .


Черненко О. Коли слова оживають : спомини про Григорія та Григора Тютюнників /О. Черненко //Київ.-2001.-№11/12.-С.138.

Олена Федотівна Черненко ( вдова по Григорію Тютюнникові) цікаво розповідає про братів Тютюнників., що стали яскравою сторінкою української прози ХХ століття. Це справді важливі матеріали до творчих біографій видатних письменників. Вони — просто дорогоцінні.

Черненко О. Тютюнники зблизька: сторінка спогадів / О.Черненко //Дзвін.-1994.- №5.- С. 135.

Творчість
Воловець Л. Григорій Тютюнник : літературно-критичний нарис/В. Воловець .- К.: Радянський письменник, 1967.

Книжка присвячена дослідженню творчості видатного українського письменника, лауреата Шевченківської премії Григорія Тютюнника. В нарисі висвітлювається біографія , розглядаються різні твори Г. Тютюнника., його поезії, Основну увагу дослідник присвятив роману «Вир» - одного з кращих творів української літератури в повоєнні роки.

Своєрідність письменницького обличчя Григорія Тютюнника , його творчих прийомів і засобів нерозривно поєднана з самою біографією художника — з тими складними перепетіями, на які було таке багате сповнене драматизму його життя.

Перше оповідання Тютюнника “Мирон Розбийгора” було зміщене в журналі “Радянський Львів” у 1950 році. Через рік вийшла окремою книжечкою збірка оповідань молодого автора “Зоряні межі”

Тематика названої збірки тісно пов'язана з побутом західноукраїнського села в перші повоенні роки. В окремих оповіданнях письменникові вдається подолати типову на той час штучну відірваність від життя, глибше проникнути у внутрішній світ героїв.

Усе життя Григорій -письменник писав вірші. Час від часу окремі з них з'являлися в газетах чи журналах.. Проте широкі кола читачів не знали Тютюнника як поета аж до виходу збірки “Журавлині ключі” , що побачила світ уже після смерті автора - в 1963 році.


Семенчук І. Григорій Тютюнни: майстерність письменника / І. Семенчук .-К.: Дніпро, 1971.

Книжка ця — про художню майстерність одного з талановитих українських письменників, Лауреата Державної премії УРСР ім. Т.Г. Шевченка - Григорія Тютюнника.

Він був художником з гострим і проникливим зором , глибоко вникав у соціальні проблеми сучасного йому життя. Григорій Тютюнник — письменник пластичного, сильного слова , творець глибоких національно виразних характерів.

Предмет дослідження автора— проблеми художньої майстерності Григорія Тютюнника. Поставивши перед собою завдання — охарактеризувати творчий почерк одного з найвизначніших представників української романістики Григорія Тютюнника, розкрити таємниці його творчості. - І. Семенчук зосереджує свою увагу на кількох основних проблемах , присвячуючи кожній окремий розділ.

Велику увагу в книзі приділено становленню Тютюнника - художника (дитинство, школа, виховання, університет, формування світогляду, кристалізація таланту , участь у Великій Вітчизняній війні, перші літературні спроби ).

Найбільше місця в книзі відведено визначенню своєрідності портретної характеристики у повісті “Хмарка сонця не заступить” та в романі “Вмр” . Автор докладно розглядає не лише майстерність змалювання зовнішнього портрета персонажа , а й прагне розкрити таємницю мистецтва - творення типових характерів.

Найдокладніше в книзі проаналізовано “Вир” - цим романом Г. Тютюнник збагатив художні здобутки української романістики .

Гут Н. Дієслова говоріння в авторських ремарках роману Григорія Тютюнника «Вир» / Н. Гут // Дивослово.-2007.-№6.-С.39

Автор статті розглядає вживання у творах Г. Тютюнника дієслів. В авторських ремарках роману Григорія Тютюнника “Вир” дієслова говоріння - це найпродуктивніша за частотністю вживання група. У творі маємо всі різновиди таких лексем,Жежера В. Незакінчене кіно за ненаписаними сценаріями /В.Жежера// Голос України .-2001.-30 серпня.-С.15

Про екранізацію роману Г. Тютюнника “Вир” .
Штонь Г. З виру життя / Г. Штонь //Дивослово.-1995.-№5/6.-С.58.

Автор статті розповідає про життя та творчість Григорія Тютюнника . Особливу увагу він приділяє роману “Вир”. Г. Тютюнникові вдалося створити широке епічне полотно, густо населене різноманітними персонажами, в межах якого порушувались як гостро-актуальні, так і вічні проблеми людського буття. Письменник відмовився від утверджуваної десятиліттями практики схематизованого, одноплощинного зображення людини, натомість представив своїх героїв насамперед індивідуально неповторними особистостями.


Твори
Вир (роман)

Журавлині ключі (збірка поезій)

Зорані межі (збірка оповідань)

Хмарка сонця не заступить (повість)
Каталог: static -> 000 -> 000 -> 274 -> 525 -> doc
static -> Тема. Шекспірівський театр. Трагедія «Гамлет»: її філософсько-етична проблематика. Особливості конфлікту, зображення світу у творі. Мета
static -> Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання. − К.: Видавничий дім «Освіта», 2013
doc -> Міська ббібліотека для дорослих
doc -> «Ліна Костенко: хист виправданий долею»
doc -> Рекомендаційний список літератури з циклу
doc -> Далекий, мов зоря
000 -> Антон макаренко видатний педагог-новатор

Скачати 61,77 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

З виру життя правда І любов iconТиха правда Модеста Левицького «Тиха правда Модеста Левицького»
«Тарас Шевченко в Радивилові – 100 літ тому» та інші. Публікація документальної повісті «Тиха правда Модеста Левицького» суттєво...
З виру життя правда І любов icon«Свою Україну любіть»
О. Гончар писав, що правда «Кобзаря», як правда Святого Письма, для людства ніколи не постаріє, не згасне. Шевченко відкрив світові...
З виру життя правда І любов iconТема. Джек Лондон. «Любов до життя». Особливості сюжету та ідеї оповідання. Мета
Мета. Дати короткі відомості про життя та творчість Джека Лондона, відображення життєвого досвіду в тематиці творів; розкрити суть...
З виру життя правда І любов iconПро християнську любов
Бога І образ людини та її життя, який з нього [образу Бога] випливає. Крім цього, у тому самому стиху св. Іван подає, можна сказати,...
З виру життя правда І любов iconУрок компаративного аналізу оповідань Джека Лондона "Любов до життя" та Олександра Довженка "
Урок компаративного аналізу оповідань Джека Лондона "Любов до життя" та Олександра Довженка "Воля до життя"
З виру життя правда І любов iconУтевська Паола Володимирівна – українська письменниця
«Правда, яка нагадує казку», «Квітковий годинник». Писала вона в них про життя. Про те,що давно вже минуло, та про сучасність. Про...
З виру життя правда І любов iconТема. І. Франко. Короткі відомості про письменника. Історична правда та художній вимисел: постать українського мислителя ХVІІ століття. Художній образ у творі «Іван Вишенський»
Порівняти факти з життя визначного українського мислителя, полеміста Івана Вишенського та художній вимисел І. Франка
З виру життя правда І любов iconІ тур. Біографія
Такі люди рідко родяться. Так багато страждання могли винести тільки інтелігенти. І яка гірка б не була історія їх життя, але з любов’ю...
З виру життя правда І любов iconСолдат Т. Г. Шевченко
Любов до України – це прекрасний слоган. Можна говорити палкі, прекрасні слова про любов до України; це ні до чого не зобов’язує....
З виру життя правда І любов iconМихайло Коцюбинський. Життя І загальний огляд творчості
М. Коцюбинського виховувати національну свідомість учнів, духовність, любов до рідного народу
База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка