Демографічна ситуація в Україні залишається складною.
В умовах війни це очікувано. Народжуваність знижується, смертність зростає. До цього додаються великі міграційні потоки – як за межі держави, так і всередині країни, повідомив доктор економічних наук, заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун, передає “РБК-Україна”.
“За нашою оцінкою, на початку 2022 року в межах України станом на 1991 рік проживало 42 мільйони осіб. Станом на початок 2025-го ця цифра зменшилася до приблизно 34 мільйонів. Ми враховуємо Крим, ОРДЛО та окуповані регіони. Зараз ми працюємо над оновленням даних і невдовзі оновимо ці розрахунки”, – пояснив Гладун.
За словами науковця, середня тривалість життя українських чоловіків зараз не перевищує 60 років. Це наслідок війни. Саме чоловіки найбільше гинуть на фронті. До повномасштабного вторгнення, у 2019 році, українці жили довше.
У той період чоловіки доживали в середньому до 67 років. Це на 15-17 років менше, ніж у країнах Євросоюзу. Жінки жили приблизно 77 років. Їхній показник був на 10 років нижчий, ніж у Західній Європі.
Пандемія Covid-19 теж знизила тривалість життя. Середній вік українців скоротився на півтора року. Війна могла ще більше погіршити ці цифри. Для жінок скорочення могло становити 3-5 років.
“Річ у тім, що ми не маємо необхідної демографічної інформації, тому точно не можемо вирахувати. Державна служба статистики відповідно до законів, ухвалених в 2022 році, не оприлюднює інформацію про померлих. Міністерство юстиції України надає загальні дані про народжуваність і смертність, але цього нам недостатньо, щоб точно вирахувати тривалість життя”, – зауважив Гладун.
Російська агресія в Україні спричинила еміграцію, падіння народжуваності та бойові дії.
Рівень народжуваності різко впав і зараз становить близько однієї дитини на жінку, що є одним з найнижчих показників у світі.
Зараз найбільша частка скорочення населення України припадає на 6,7 млн біженців. Важливим фактором стали і загиблі на війні.