Гаряче
6 Тра 2025, Вт

Що відбувається в мозку, коли читаємо: відповідь нейробіологів

Читання змінює наш мозок: нове відкриття нейробіологів Фото: pinterest

Під час читання активуються мовні, зорові та навіть емоційні зони мозку. А кожна прочитана сторінка буквально тренує нашу свідомість.

Нейробіологи та психологи вже довго намагаються з’ясувати, що відбувається у мозку людини, яка читає.

Щоб знайти відповідь на питання про те, як мозок обробляє текст, вчені з Інституту когнітивних і мозкових наук людини Макса Планка (Німеччина) провели комплексний огляд 163 досліджень і виокремили мозкові ділянки, які активізуються в процесі читання, а також ті, що відповідають за обробку літер і слів.

Свої висновки вони опублікували в науковому журналі Neuroscience & Biobehavioral Reviews, пише Medical Xpress.

Дослідники виявили всі ділянки мозку, які активуються під час читання, а також ті з них, що роблять особливий внесок в обробку літер, слів, псевдослів і цілих текстів.

Так, вчені зробили висновок, що при читанні літер активується лише один кластер нейронів у лівій потиличній ділянці кори головного мозку, тоді як при читанні слів, речень і цілих текстів активуються також інші ділянки.

Окрім того, команда науковців виявила відмінності в активації мозку, коли люди читають вголос і подумки. Наприклад, у першому випадку часто активуються ділянки, пов’язані з рухом і обробкою звуків, а в другому активніше працюють зони, відповідальні за обробку інформації.

“Субрегіони в лівій нижній лобовій звивині показали диференційоване залучення для читання слів і псевдослів, тоді як субрегіони в лівій скронево-потиличній корі показали диференційоване залучення для читання слів і речень”, – зазначають науковці.

Цей огляд дає загальне розуміння того, як мозок “організовує” свою роботу під час різних видів читання. Ці знання можуть стати “відправною точкою” для майбутніх досліджень і глибшого вивчення специфічної ролі цих мозкових структур.

Окрім того, результати можуть допомогти “пролити світло” на нейронні процеси у людей з діагностованими розладами читання. Це сприятиме розробці ефективніших методів допомоги таким пацієнтам.

Спеціалісти зі сну розповіли, що люди, які читають перед тим, як заснути, можуть зміцнити своє фізичне та психічне здоров’я, навіть не підозрюючи про це. Читання, але не надто пізно, може допомогти вам швидше заснути, бо сприяє сонливості.

Але читати треба паперову книгу, а не електронну, яка може принести більше шкоди, ніж користі.

Джерело