Україна розглядає можливість відійти від долара США як валюти основної курсової прив’язки – на користь євро.
Такий гіпотетичний сценарій пояснюється кількома факторами. Про це сказав глава Національного банку України Андрій Пишний, передає Reuters.
За його словами, потенційний вступ країни до Європейського Союзу, посилення ролі ЄС у забезпеченні обороноздатності України, а також “більша волатильність на світових ринках і ймовірність фрагментації глобальної торгівлі” змушують НБУ переглянути, чи має євро бути базовою валютою для гривні замість долара.
У коментарі західному виданню Пишний стосовно такої можливої зміни “головної” валюти зауважив, що “ця робота складна і потребує якісної, різнобічної підготовки”.
На думку глави Нацбанку, пожвавлення інвестиційної та споживчої активності завдяки більш тісним зв’язкам з Європою та нормалізації економіки допомогли б економічному зростанню “трохи підвищитися протягом наступних двох років до 3,7-3,9%”.
Після повернення Дональда Трампа у крісло президента США долар (.DXY) впав більш ніж на 9% порівняно з кошиком основних валют, оскільки інвестори відмовляються від володіння американськими активами, зауважує Reuters.
Разом з тим Пишний звертає увагу, що операції з доларами США продовжують домінувати в усіх сегментах валютного ринку. Проте, додав глава НБУ, частка операцій, деномінованих у євро, у більшості сегментів зростає, хоча “поки що помірно”.
Курс долара до гривні буде зростати, чим довше триватиме війна Росії проти України.
У разі закінчення війни курс стабілізується на поточному рівні.