12 Тра 2025, Пн

Як характер партнера впливає на схильність до алкоголізму у сімейних стосунках: дослідження

Невидимий тригер: чому шкідливі звички одного з партнерів можуть активувати генетичну схильність до алкоголізмуФото: pinterest

У стосунках з партнером наші звички та риси характеру можуть мати більший вплив, ніж здається на перший погляд.

Шкідливі звички одного партнера здатні змінювати не лише безпосередню поведінку іншого щодо вживання алкоголю, а й активізувати або приглушувати дію генетичних факторів, пов’язаних із ризиком зловживання спиртним.

До такого висновку дійшли науковці зі США та Фінляндії. Вони провели нове дослідження із застосуванням близнюкового методу, який дозволяє відокремити вплив спадковості та довкілля, пише Clinical Psychological Science.

Люди з генетичною схильністю до алкоголізму рідше стикалися з цією проблемою і зловживали спиртним, перебуваючи у стабільних романтичних стосунках.

Науковці проаналізували дані довготривалого фінського дослідження FinnTwin16, у якому взяли участь 1620 близнюків віком 30-37 років, які перебували в стабільних стосунках і вживали алкоголь. В опитуваннях, присвячених не лише алкогольним звичкам, але й курінню, особистісним рисам та психічному здоров’ю, брали участь як самі близнюки, так і їхні партнери.

Дослідники зазначили, що аналіз однояйцевих та різнояйцевих близнюків, чиї гени збігаються на 50% і 100% відповідно, дозволяє виявити взаємодію спадкових факторів та довкілля, а також їхню роль у формуванні певних моделей поведінки.

Стосунки впливають на ризик алкоголізму

Отримані результати підтвердили попередні висновки: якщо один із партнерів зловживає алкоголем чи курінням, у другого суттєво зростає ризик аналогічної поведінки. При окремому аналізі монозиготних близнюків стало зрозуміло, що вплив поведінки партнера на алкогольні звички виражений у чоловіків сильніше, ніж у жінок.

Попри те, що спадковість приблизно на 50% визначає ймовірність розвитку алкогольної залежності, під впливом партнера ступінь її впливу може змінюватися.

Генетична схильність до зловживання спиртним проявляється сильніше у людей, чиї партнери частіше курять, мають низький рівень сумлінності (свідомості) та відрізняються вищим нейротизмом і екстраверсією. Водночас несподівано з’ясувалося, що якщо партнер також має схильність до вживання алкоголю, значущість генетичних чинників знижується, а роль зовнішніх факторів зростає.

Науковці також планують продовжити дослідження, зосередившись на тому, як динаміка стосунків у парі та поява дітей впливають на формування алкогольних звичок.

Вживання спиртових напоїв пов’язане з більш ніж 200 захворюваннями і розладами, зокремараком. Куріння підвищуєризикінсульту.

Міністерство охорони здоров’я порадило, як харчуватися, щоб зменшити ризик появи діабету.

Джерело