Солом’янська окружна прокуратура міста Києва звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов’язати уповноважених осіб укласти охоронний договір на об’єкт культурної спадщини — Будинок хіміко-технічної лабораторії по вулиці Січеславській у Солом’янському районі Києва.
Прокуратура встановила, що власник будівлі до цього часу не виконав вимоги пам’яткоохоронного законодавства та не уклав охоронний договір на неї. Такий договір передбачав би індивідуальні гарантії захисту щодо цього об’єкту культурної спадщини.
Київським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі, триває судовий розгляд.

Будинок хіміко-технічної лабораторії занесений до Переліку об’єктів культурної спадщини міста Києва як пам’ятка історії, архітектури та містобудування місцевого значення. Він є першим в Україні спеціально запроєктованим лабораторним будинком, рідкісним зразком науково-технічної споруди кінця XIX — початку XX ст. та відображає історію залізничного транспорту в Україні.
Ідейним надхненником її та майже усього кварталу навколо був київський інженер-шляховик Олександр Бородін (1848-1898), який впроваджував у залізничному господарстві найпередовіші технології того часу.
Хіміко-технічну лабораторію заснували 1879 року під час реалізації розробленого Бородіним стратегічного плану реорганізації служб і керування рухомим складом Південно-Західної залізниці. У тому ж році архітектори З. Журавський та О. Кобелєв спроєктували будинок в неоренесансному стилі. Саме будівництво відбувалося вже після смерті Бородіна, у 1899–1911 роках.
У споруді застосували спеціальну повітряну систему опалення, яка гарантувала нормальний режим роботи приладів.
У лабораторії проводили дослідження складу води всіх станцій Південно-Західної залізниці, розробили механізм її хімічного очищення. А також технічні умови для вивчення палива, масел та інших матеріалів, які використовуються на залізниці.
До теми:
- Як зберегти культурну спадщину: у столиці обговорили проблеми захисту пам’яток. Київ закликає до посилення взаємодії органів влади, правоохоронців, фахівців та активної громади для створення ефективної системи захисту історичного надбання.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»