Учасники презентації праці «Магдебурзьке право в Україні: наріжний камінь кращого майбутнього» відзначили внесок фундації «U-LEAD з Європою» з підтримки розвитку місцевого самоврядування в Україні.
Після того, як видання представили фахівцям, у фундації надали відкритий доступ до повного тексту цієї брошури й мапи, де відображено поширення магдебурзького права з Магдебурга на схід Європи.
Усі бажаючі тепер можуть ознайомитись з ними за посиланнями.
Презентацію провела Наталія Білоус, докторка історичних наук, провідна наукова співробітниця Інституту історії України НАН України. Вона підкреслила, що «Магдебурзьке право було пов’язане зі стрімким процесом урбанізації, який супроводжувався наданням громадам привілеїв на міське самоврядування».
«9 травня „U-LEAD з Європою“ відзначила День Європи у Києві особливою подією, присвяченою глибоким історичним зв’язкам України з європейськими правовими та культурними традиціями», — зазначила Наталя Білоус.
Вона розповіла, що захід об’єднав представників українських міністерств, Представництва ЄС в Україні, європейських посольств і міжнародних партнерів, щоб підкреслити незмінну тяглість українського самоврядування, громадянської ідентичності та верховенства права — спадщини, що бере свій початок у європейських традиціях, зокрема Магдебурзькому праві.
Брошура «Магдебурзьке право в Україні: наріжний камінь кращого майбутнього», підготовлена спільно з Центром середньовічних виставок. У виданні досліджується, як ця рання модель місцевого самоврядування й досі відлунює в українських громадах.
«Чому ми говоримо про Магдебурзьке право сьогодні? Бо це нагадування: шлях України до європейської інтеграції має глибоке історичне коріння у традиціях спільного врядування… І саме на цій основі сьогодні формуються українські інституції», — зазначив Штефан Шльойнінг, керівник відділу співпраці Представництва ЄС в Україні.
Під час презентації спікери ділилися думками про європейське майбутнє України.
Олексій Рябікін, заступник Міністра розвитку громад та територій України акцентував:
«Україна — це Європа. Магдебурзьке право — важлива частина нашої історії. Пам’ятаючи минуле, ми будуємо майбутнє — спільне європейське майбутнє».
А Маркус Колль, керівник відділу співробітництва Посольства Німеччини говорив про спільні цінності та майбутнє України і Європи:
«Україна є невід’ємною частиною європейської культури та історії. Я вдячний U-LEAD та донорам за їхню підтримку. Разом ми будуємо спільне європейське майбутнє, засноване на цінностях, мирі та взаємній повазі».
Бастіан Файгель, Директор «U-LEAD з Європою», GIZ Ukraine звернув увагу на збереження традицій Магдебурзького права у громадах в Україні:
«Аналізуючи Магдебурзьке право, ми бачимо, які правові традиції збереглися в українських громадах, а які були знищені радянською системою. Історично українські громади пов’язані з муніципалітетами Європейського Союзу. Ми поділяємо однакові цінності і разом рухаємося до об’єднаної Європи. У нас спільний виклик — підтримка децентралізації та реформи місцевого самоврядування».
Фахівці, які буди на заході, звернули увагу на спільному осмисленні минулого, сьогодення та майбутнього інтеграції України до європейської родини — шляху, що спирається на століття спільних цінностей.
Нині, коли Україна рухається до членства в Європейському Союзі, Магдебурзьке право нагадує, що спільні європейські правові традиції й цінності вже століттями поєднують народи Європи.
Зараз громадяни України мужньо захищають ці цінності та весь європейський континент від російської агресії.
«Як спільне європейське культурне явище, Магдебурзьке право сьогодні як ніколи підкреслює багатовікову боротьбу за правову визначеність, громадянські свободи та місцеве самоврядування в Європі — боротьбу, яка потребує постійної уваги й пильності», — заявила ведуча презентації Наталя Білоус.
На думку істориків, для повного розкриття масштабів поширення Магдебурзького права в Україні потрібні додаткові дослідження.
Читайте також:
«Київрада затвердила Програму посилення інституційної спроможності місцевого самоврядування та залучення громади до прийняття рішень».