16 травня у київській «Я галереї» відкрили масштабний виставковий проєкт «Жести», присвячений пам’яті українського художника Ігоря Яновича.
Митець народився у Києві, проте ще у юному віці переїхав з сім’єю до Львова. Яновичі жили по сусідству з місцевим художником, за працею якого Ігор часто спостерігав і засвоював техніку копіювання.
Художник закінчив Львівський державний інститут декоративно-прикладного мистецтва, зараз це Львівська національна академія мистецтв, на відділенні художньої кераміки.
Після закінчення навчання до початку 1980-х Ігор Янович створював керамічні роботи, якими оформлював громадські простори в таких містах як Львів, Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Сімферополь та Євпаторія.
Чоловік став учасником понад 70 закордонних та міжнародних проєктів, є автором понад 30 персональних експозицій і проєктів в Україні, Польщі, Литві, Австрії та Німеччині.
«Ідея виставки була задумана разом з художником ще у 2023 році. Працюючи над новими роботами на папері, Янович і куратор проєкту, Павло Гудімов, формували концепцію, яка мала стати кульмінацією його творчих пошуків. Однак у грудні того ж року Ігор Янович раптово пішов з життя, залишивши по собі глибоку художню спадщину та незавершені задуми», — кажуть у галереї.
Проєкт «Жести» зосереджується на абстракціях останніх років життя художника — експресивних, глибоко емоційних роботах, у яких жест стає центральним виражальним засобом.
«З Ігорем Яновичем я познайомився у 2009 році, коли їздив на Венеційську бієнале. Нас поселили в одній кімнаті, з того часу ми постійно спілкувалися, робили спільні проєкти, були разом на пленерах, а коли я приїздив до Львова завжди навідував його майстерню. Мені було дуже приємно з ним спілкуватися. Це була людина європейського «пошиву», він мав не наш менталітет, мислення.
Я вважаю, що цей художник на шляху до світового визнання, попри те, що фізично його життя завершилося. В роботах Ігоря відчувається поштовх природи, пульсація, там дуже багато нюансів. У своєму стилі він поєднує і графічні прийоми, і живописні, його роботи вписуються у будь-який контекст», — поділився спогадами художник Антон Логов.
Частина робіт виставки «Жести» — останні у творчості митця. Вони були етапами до великого проєкту, який, на жаль, не був завершений, але вже зараз має силу стати повноцінною виставкою.
«З Ігорем я познайомився орієнтовно у 2011 році у Львові, ми робили спільну виставку. Згодом Янович працював над своєю окремою в моїй майстерні, йому потрібно було велике приміщення, зараз цю історію приємно згадувати. Одного разу я заходжу в майстерню і відчуваю запах, від якого неможливо зайти з першого поверху. Люди, які жили у будинку, виходили, плакали, казали: «Юра, щось у вас там відбувається».
Я піднявся на поверх, відкрив двері та побачив Яновича, який стояв зі шваброю та відрами уайт-спіриту. Він малював та лив це все зверху, уявіть, воно сочилося через паркет. Знаходитися у майстерні неможливо, а у нього виявилося не було нюху, бо він постійно працював з цими матеріалами. Насправді для мене це митець світового рівня, тому приємно, що він все це лив у моїй майстерні, я бачив його в такому простому та робочому вигляді. Роботи Ігоря настільки продумані та точні, кожен рух це меседж, а не якась випадковість», — розповів художник Юрій Денисенков.
Виставка триватиме до 20.07.2025.
Вхід: 100 гривень
Адреса: вулиця Хорива, 49-Б
Робочі дні: вівторок, п’ятниця, субота, неділя — з 10:00 по 19:00.
Читайте також:
Простір уяви: столична виставка відкриває невідомі грані українського графічного мистецтва.
Олександра ПЛАКІНА, «Вечірній Київ». Фото з відкриття виставки: Mira Kopcha