Скорочення фінансування USAID може призвести до понад 14 млн смертей до 2030 року – дослідження

Зменшення фінансування USAID може викликати понад 14 млн додаткових смертей у світі до 2030 року – дослідження. Фото: gettyimages

Скорочення фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та можливе його закриття можуть стати причинами понад 14 мільйонів додаткових смертей по всьому світу до 2030 року.

Про це свідчить дослідження, опубліковане в медичному журналі The Lancet, яке цитує Reuters.

Адміністрація президента Дональда Трампа, що почала свою діяльність у січні, ініціювала значне скорочення фінансування USAID та його міжнародних програм у рамках політики зменшення витрат.

Експерти із сфери розвитку та правозахисники попереджають про ймовірно катастрофічні наслідки такого кроку. USAID традиційно виконує важливу роль у поліпшенні світового стану охорони здоров’я, зосереджуючи свої зусилля на підтримці країн з низьким і середнім рівнем доходу, зокрема в Африці.

Як зазначено в дослідженні, за останні два десятиліття програми, фінансовані агентством, допомогли зберегти понад 91 мільйон життя, у тому числі 30 мільйонів дітей.

Автори звіту застерігають: якщо серйозні скорочення бюджету USAID залишаться або посиляться, до кінця десятиліття кількість уникнених смертей може досягти 14 мільйонів, з яких приблизно 4,5 мільйона – діти до 5 років.

США є найбільшим донором міжнародної гуманітарної допомоги, забезпечуючи близько 38% внесків, зафіксованих ООН. У 2024 році уряд США виділив на зовнішню допомогу $61 мільярд, більша частина з яких відправлялась через USAID.

Звіт також вказує, що без перегляду рішень про скорочення, прийнятих у першій половині 2025 року, світ зіткнеться з серйозною гуманітарною кризою.

У березні державний секретар США Марко Рубіо оголосив, що адміністрація Трампа скасувала понад 80% програм USAID за результатами шеститижневого огляду. Приблизно тисяча проєктів, що залишилися, отримали нове керівництво під управлінням Держдепартаменту з обіцянкою більш ефективного адміністрування та координації з Конгресом.

Державний секретар Марко Рубіо оголосив, що США офіційно припиняють 83% програм Агентства з міжнародного розвитку (USAID).

Держсекретар додав, що після консультацій з Конгресом програми, які залишилися (близько 1 тис.), будуть управлятися Держдепом “для більш ефективного адміністрування”.