Китай витісняє Росію з Куби


Кремлівська влада втрачає свій вплив на міжнародній арені. За останні кілька років Китай суттєво збільшив свої інвестиції в Кубу.

Китайська Народна Республіка реалізує десятки ключових проєктів для жителів острова, в той час як щедрі обіцянки Москви, тривалого партнера Гавани, залишаються без виконання, повідомляє Reuters.

“Від кінця 2010-х років Куба опинилась у глибокій економічній кризі і наразі країна терміново потребує зовнішньої підтримки. Упродовж останнього року на острові спостерігається дефіцит практично всіх необхідних ресурсів, починаючи від продовольства, пального та ліків, до багатогодинних відключень електрики. Лише за цей рік національна електрична мережа виявилася в незадовільному стані чотири рази, що призвело до відключення електрики для мільйонів людей, а також до зупинки роботи шкіл та підприємств”, – йдеться у матеріалі.

Основними причинами економічного спаду Куби та безпрецедентної кризи стали різке зменшення туристичних потоків віком, а також відновлення США жорстких санкцій стосовно Куби за часів другого терміна президента Дональда Трампа.

У цих умовах на допомогу Гавані прийшов Пекін. Інвестиції Китаю в кубинську економіку різко зросли після 2018 року, коли Куба долучилась до китайської глобальної ініціативи “Один пояс, один шлях”.

З тих пір Китай активно інвестує в ключову інфраструктуру країни, зокрема, у будівництво сонячних електростанцій.

Лише нові проєкти, що фінансуються КНР, до кінця року перевищать показник генерації на 1100 МВт, майже повністю компенсуючи денний дефіцит і заощаджуючи дорогоцінне паливо, яке спалюється на ТЕС вночі.

Ще в лютому на відкритті першої сонячної електростанції поруч із Гаваною було оголошено, що Китай модернізує всю електричну мережу Куби та до кінця року побудує 55 сонячних парків, а ще 37 – до 2028 року, забезпечивши 2000 МВт загальної потужності сонячної енергетики, що покриє майже дві третини нинішніх потреб країни в електроенергії.

Китай також постачає на Кубу не лише комплекти для сонячних панелей та обладнання для їх установки, але й пальне для вантажівок, щоб переконатися, що все буде доставлено без затримок.

На противагу цьому, Кремль втрачає статус основного зовнішньоекономічного партнера Куби через неможливість надати кредити та реалізувати обіцяні проєкти внаслідок економічної деградації, спричиненої війною в Україні.

Президент Китаю Сі Цзіньпін відвідав Казахстан для переговорів з президентом Касим-Жомартом Токаєвим та участі у другому саміті глав держав Центральної Азії. Цей візит має на меті зміцнити вплив Китаю в Центральній Азії на фоні загального ослаблення Росії.