Група фахівців ООН оприлюднила детальну інформацію, яка підтверджує провину РФ у стратах українських військовополонених у виправній колонії в Оленівці, що на захопленій частині Донеччини, у ніч з 28 на 29 липня 2022 року.
В результаті обстрілу загинуло понад 50 українських захисників, які перебували в цих мурах. Ще близько 130 отримали поранення. Після вибуху РФ звинуватила Україну в атаці на колонію, стверджуючи, що удар було завдано ракетами HIMARS.
«Внутрішній аналіз ООН підтверджує, що саме Росія спланувала і здійснила цей акт. Нарешті, правду названо своїми іменами», – зауважив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Омбудсман також нагадав, що ООН раніше жодного разу публічно не звинувачувала Росію у терористичному акті, незважаючи на наявність доказів. Дезінформацію про удар HIMARS по колонії спростували лише через рік після події.
Висновки експертів ООН підтверджують, що теракт був заздалегідь спланованою акцією, здійсненою російськими збройними силами. У доповіді було вказано на види зброї та боєприпаси, які використали військові РФ для вбивства українських військовополонених, також докладно описано планування, організацію і виконання теракту.
Зазначено, що обстріл провели двома термобаричними снарядами, випущеними з самохідної гармати «Нона». Один снаряд потрапив у дах барака, інший – біля входу, викликавши потужну пожежу.
Експерти припускають, що рішення про напад ухвалювалося на рівні генерального штабу РФ з метою дискредитувати Україну та західні постачання озброєння. Безпосередньо до атаки могли бути причетні 61-та та 155-та бригади морської піхоти, а також 11-й гвардійський мотострілецький полк збройних сил Росії.
«Цей документ є важливим кроком у напрямку тривалої роботи щодо розслідування. Біль українців за Оленівку залишається незгладимою. Ми наполягатимемо на справедливому покаранні винних», – підкреслив Лубінець.
Раніше СБУ та Офіс Генпрокурора зібрали доказову базу на осіб, причетних до масового вбивства українських військовополонених в Оленівці. Зокрема, колишні керівники колонії отримали підозри у відсутності.