Топ-5 порад, як вижити і вціліти під час обстрілів

Сьогодні в інтернеті представлена безліч інформації про правила безпеки, але сприймати її слід з обережністю. Лише фахівці можуть чітко пояснити, як діяти в різних небезпечних ситуаціях.

Тому ініціатива Dovidka.info разом із Центром стратегічних комунікацій вже протягом чотирьох років працює над створенням перевірених інструкцій з безпеки у співпраці з відповідними державними органами.

«Ми спостерігаємо, як зростає попит на знання з безпеки. Люди, вочевидь, почали більш усвідомлено ставитися до цього, і це абсолютно вірна реакція. Обстріли стають частішими, дрони – небезпечнішими. Тож необхідно діяти свідомо. Якщо раніше ви не знали, де ваше найближче укриття, або не підготували тривожну валізу, зробіть це зараз.

Безпека полягає в готовності реагувати на загрози. І ніколи не пізно розпочати діяти правильно. Але будьте уважні, читая поради з безпеки в соцмережах. Часто там можна знайти інформацію, що не лише не допоможе, а й може нашкодити в критичній ситуації. Застосовуйте лише ті рекомендації, які дають спеціалісти», – підкреслює Микола Балабан із Центру стратегічних комунікацій.

Ось основні поради щодо порятунку під час обстрілів від фахівців проекту Dovidka.info.

Не залишайтеся під вікнами під час тривоги

Якщо дрон чи ракета не влучать у ваш будинок, уламки можуть завдати травм або навіть спричинити загибель. Росія неодноразово атакувала українські міста БПЛА, які несуть шрапнель. Ці боєприпаси можуть розлітатися на значну відстань, завдаючи шкоди навколо.

Кулі з кулеметів, що використовують наші мобільні вогневі групи для збивання «шахедів», також представляють небезпеку. Вони можуть летіти на кілька кілометрів і не зупиняються перед склом — проникають в асфальт, пробивають метал і можуть влучити у вікна житлових будинків.

Тож під час повітряної тривоги обов’язково спускайтеся в укриття або дотримуйтеся «правила двох стін». Також:

  • Уникайте перебування поруч з вікнами.
  • Відсувайте ліжка від шибок.
  • Не виходьте на балкони або у двір.
  • Не знімайте відео роботи ППО чи неба під час обстрілу; це може поставити під загрозу не лише вас, а й інших.

Врятуватися з-під завалів будинку можливо, якщо знати, як це зробити

Завал — один з найнебезпечніших наслідків обстрілів. Ваше головне завдання — допомогти рятувальникам знайти вас. Не мовчіть: стукайте по трубах чи бетоні, кричіть, свистіть, блимайте ліхтариком. Під час спеціальних «хвилин тиші» рятувальна техніка зупиняє роботу, щоб вловити звуки з-під завалів. Ваші сигнали в ці моменти можуть стати шансом на порятунок. Якщо можете — не переставайте подавати сигнали.

Не використовуйте сірники чи запальнички — може бути витік газу. Не намагайтеся самостійно розбирати уламки: це може призвести до нового обвалу. Якщо вам вдалося вибратися — перевірте себе на травми та за можливості надайте першу допомогу.

Якщо ваша кінцівка застрягла, і її можна обережно звільнити — робіть це з великою обережністю. Але якщо затиснуто серйозно, й для звільнення потрібна допомога, не намагайтеся вправити це самостійно без попереднього накладання турнікета. Ви можете завдати собі шкоди. Накладіть турнікет вище місця затиску, зафіксуйте час, і не знімайте його самостійно.

Ще одна загроза, яка може вас спіткати під час рятування — переохолодження. Навіть при плюсовій температурі цей ризик залишається високим, якщо людина поранена або втратила багато крові. Щоб уникнути переохолодження, використовуйте всі доступні засоби для збереження тепла: ковдри, термоковдри, одяг, рушники. Особливо важливо утеплити груди, шию та голову — саме ці зони втрачають найбільше тепла. Не лягайте на бетон чи землю — обов’язково підкладіть щось під себе. Не вживайте алкоголь — він створює ілюзію тепла, але насправді сприяє охолодженню організму.

Не намагайтеся самостійно вибиратися, якщо не бачите безпечного шляху. Уламки можуть знову обвалитися. Очікуйте на допомогу й зосередьтеся на збереженні енергії, тепла та свідомості. Якщо ви не один — підтримуйте одне одного.

Обстріли часто трапляються вночі, коли у вас немає часу на збори. Ці речі мають завжди бути під рукою:

  • аптечка (турнікети, кровоспинні бинти, бандажі, ножиці, термоковдри, маркер)
  • ліхтарик
  • пляшка з водою
  • павербанк
  • свисток

Запам’ятайте, як врятуватися з палаючої будівлі

Пожежа — ще один поширений наслідок обстрілів. Якщо з якихось причин ви не потрапили до укриття, а вибух стався вдома і спричинив пожежу, правильна послідовність дій може врятувати ваше життя.

Насамперед — викличте рятувальників. Назвіть адресу, поверховість будинку, поверх, де виникла пожежа, вкажіть, чи є постраждалі та чи загрожує небезпека іншим мешканцям. Якщо є можливість — вимкніть електрику й перекрийте газ, щоб уникнути вибуху. Якщо загоряння незначне, без сильного задимлення — спробуйте використати вогнегасник або накрити вогонь ковдрою. Не ризикуйте, якщо пожежа швидко поширюється.

Якщо шлях до евакуації не задимлений — спробуйте вийти. Дайте допомогу тим, хто її потребує: дітям, літнім людям, людям з інвалідністю. Спускайтеся лише сходами — ліфт може зупинитися чи стати пасткою. Візьміть документи, воду, телефон, але не витрачайте час на збори.

Якщо евакуація неможлива — ущільніть двері мокрими речами, щоб зупинити проникнення диму. Перейдіть до кімнати з вікном і подавайте сигнали про допомогу: махайте тканиною, використовуйте телефонний ліхтарик вночі, кричіть, стукайте у вікно. Важливо, щоб вас побачили чи почули.

Дим також небезпечний, як і вогонь. Тому при сильному задимленні намагайтеся повзти або пересуватися якомога ближче до підлоги, де концентрація диму найменша. Закрийте рот і ніс вологою тканиною. Навіть шкарпетка, змочена водою, може врятувати ваші дихальні шляхи.

Не забудьте придбати вогнегасник, якщо ще цього не зробили. Якщо ви живете у багатоквартирному будинку, вогнегасники повинні бути не лише у вашій квартирі, а й в під’їзді, бажано на кожному поверсі або принаймні на верхніх поверхах (якщо це багатоповерховий будинок). Ви можете ініціювати їх закупівлю, заручившись підтримкою сусідів.

Оптимальним варіантом для дому є порошковий вогнегасник. Він універсальний і здатний справитися з більшістю видів загорянь, включаючи загоряння електроприладів. Майте на увазі, що в закритому приміщенні цей порошок може бути небезпечним при вдиханні, тому варто захищати органи дихання.

Для квартир також підійде вуглекислотний вогнегасник — він ефективний при загорянні електроприладів і не псує меблі. Однак він не годиться для тління тканин, одягу чи килимів.

Найкраще мати кілька вогнегасників у дому. Також не забувайте, що вогнегасники мають обмежений термін придатності, і навіть якщо не використовували їх, їх потрібно перезаряджати раз на 1-2 роки. Точні вимоги щодо обслуговування вказує виробник.

Підготуйтеся заздалегідь

Головна помилка — шукати укриття після початку обстрілу. Ви повинні заздалегідь знати, де знаходиться укриття і як швидко до нього дістатися з дому, школи, магазину чи роботи. Перевірте маршрут в денний та нічний час і дізнайтеся, скільки часу знадобиться, щоб дістатися до нього.

Складьте тривожну валізу, якщо ще не зробили цього, і тримайте її на видному місці. Візьміть найнеобхідніше: документи, воду, аптечку, ліхтарик, павербанк, ключі, готівку, засоби гігієни, їжу на добу. Для дітей — улюблену іграшку, для тварин — переноску та корм.

Пройдіть курси з домедичної допомоги. Є багато доступних або безкоштовних тренінгів, на яких ви отримаєте базові знання з порятунку. Якщо у вас буде турнікет, але ви не знаєте, як його використовувати — шанс, що хтось інший зможе накласти його, буде меншим. Шанси вижити підвищуються, якщо ви навчитеся користуватися турнікетом самі. Розуміння того, що ви можете врятувати себе і когось ще — це заспокоює.

Дбайте про себе не лише фізично

Обстріли — це не лише фізична загроза. Це також значне емоційне навантаження, яке може спричинити панічні атаки або ступор. Необхідно мати кілька простих методів самодопомоги, які можна застосувати в укритті, вдома чи з дітьми. Коли вам страшно чи тривожно, ви можете виконувати такі вправи:

  • Вправа «погляд збоку»: виберіть будь-який предмет (чашку, стілець, телефон) та уявіть, як він «бачить» світ. Це допоможе переключити увагу та зменшити тривожність. Хороший метод для дітей.
  • Погойдування: обійміть себе чи близьку людину, повільно похитуйтеся. Вдих на 2 секунди, видих на 5. Це заспокоює нервову систему.
  • Дотики: м’яко потріть руки, плечі, вуха чи голову. Це допомагає знизити фізичну напругу в тілі.

Подбайте про себе та діліться цими знаннями з близькими – це також може врятувати життя.

До слова, Київ вже приймає заявки на щомісячну допомогу в 20 тис. грн для родин, домівки яких були значно пошкоджені внаслідок ворожих атак.