На поверхні Місяця вдасться спостерігати незвичне явище – величезні літери “X” і “V”, які утворюються внаслідок гри світла та тіні.
Їх варто шукати в ніч на 3 липня.
Ці фігури не є реальними об’єктами, а з’являються лише на кілька годин, коли сонячне світло під певним кутом освітлює рельєф кратерів, за інформацією Space.
Фаза першої чверті Місяця настане о 06:41 за київським часом 3 липня 2025 року, і саме кілька годин перед цим моментом можна буде побачити найчіткіші зображення місячних “X” та “V”.
Де шукати місячні літери
“Місячний X” структурований поблизу кратерів Б’янкіні, Пурбах і Ла Кайль, приблизно на 25° південніше місячного екватора. Він стає видимим, коли світло підходить до верхівок піднесеного рельєфу, тоді як інші зони залишаються в тіні.
“Місячна V” утворюється в районі кратера Укерт, менш ніж за 10° вище екватора. Часткове зати на кратера створює ілюзію літери “V”.
Ці фігури найкраще видно поблизу лінії термінатора – межі між освітленою і затемненою частинами Місяця. Спостерігати їх найзручніше за кілька годин до фази першої чверті, коли світло лише починає торкатися верхівок кратерів. Якщо ви пропустили їх на “нічному” боці Місяця, є шанс помітити фігури ще на нетривалий час після того, як вони з’являться на освітленій частині.
Для спостереження підійде компактний телескоп із діаметром від 6 дюймів або потужний бінокль. Більший телескоп дозволить розглянути більше деталей, таких як структура кратерів і незвичайний рельєф навколо.
Такі явища називають ефектом “clair-obscur” – світлотіньовим ефектом, при якому знайомі форми випадково виникають на поверхні Місяця завдяки особливому освітленню.
Нагадаємо, липень – один із найкращих місяців для астрономічних спостережень в Україні. Із розпалом літа нічне небо дарує справжнє космічне шоу: Чумацький Шлях, Літній Трикутник, яскраві планети та навіть сріблясті хмари.
2 серпня 2027 року астрономи й любителі неба стануть свідками унікального явища – найтривалішого повного сонячного затемнення 21 століття. Це рідкісне космічне явище триватиме 6 хвилин і 23 секунди.
Це явище охопить шляхом довжиною 15,227 км, проходячи через декілька країн і континентів, включаючи Іспанію, Північну Африку та Аравійський півострів.