МВФ оновив песимістичний прогноз для України: ризики залишаються високими

Українська економіка під тиском невизначеності. Фото: pixabay.com

Міжнародний валютний фонд оновив свій песимістичний прогноз для України, практично незмінним залишивши його під час восьмого перегляду програми EFF.

Попри те, що оцінки лишилися схожими, у документі безпосередньо зазначено на надзвичайно високі ризики та ймовірність ще гірших сценаріїв розвитку, інформує “Інтерфакс-Україна”.

Фонд визнає, що ситуація залишається непрозорою. Уточнюється, що можливі альтернативні сценарії можуть включати інші терміни завершення війни або нестабільні мирні угоди. Наголошується на передчасності моделювання таких варіантів, оскільки мирні переговори тривають, і їх результат залишаєтьс невизначеним.

На даний момент МВФ зберігає свої базові песимістичні оцінки, які передбачають завершення бойових дій у II кварталі 2026 року. У порівнянні з попереднім прогнозом, ключовий шок змістився на III квартал 2025 року.

У межах цього прогнозу передбачається, що в поточному році реальний ВВП України знизиться на 1%. Це на 1 в.п. гірше, ніж у сьомому перегляді. У 2026 році зростання економіки не очікується, показник залишиться на нульовому рівні. Це на 0,5 в.п. нижче від минулої оцінки. У 2027 році прогнозується зростання ВВП на рівні 3,8%, що збігається із попереднім прогнозом.

МВФ також наголошує на нових ризиках. Окрім вже виявлених загроз, пов’язаних із можливим загостренням війни та зменшенням зовнішньої фінансової та військової допомоги, з’явився ще один важливий чинник — політичний тиск. У Фонді звертають увагу на потенційний ризик популістських впливів і опору з боку зацікавлених політичних сил. Це може ускладнити реалізацію реформ, зокрема в парламентському процесі.

Загалом ситуація оцінюється як надзвичайно складна. МВФ вказує на те, що будь-яке послаблення міжнародної підтримки або затягування мирного врегулювання можуть мати довгострокові негативні наслідки для української економіки.