У середу, 2 липня, в Києві відбулася щорічна пресконференція Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця, присвячена третій річниці його перебування на посаді. Під час заходу омбудсмен детально обговорив критичну ситуацію з дотриманням прав людини в установах позбавлення волі, зокрема в Київському СІЗО.
Представляючи роботу національного превентивного механізму, Лубінець зазначив про значну кількість виконаної роботи.
«За три роки ми здійснили понад 1500 моніторингових візитів, за попередній рік — 543 візита», — підкреслив омбудсмен.
Однак результати цього моніторингу виявилися надзвичайно тривожними.
«Ми на жаль виявили випадки фізичного катування, побиття громадян України, які знаходяться в місцях несвободи», — підкреслив Лубінець.
За його даними, за результатами перевірок відкрилися приблизно три десятки кримінальних проваджень.
ТРЕВОЖНИЙ ВИПАДОК У КИЇВСЬКОМУ СІЗО
Омбудсмен висловив вдячність Державному бюро розслідувань за оперативну реакцію на виявлені порушення.
«Останній випадок — нещодавно в Київському СІЗО була закатована людина», — зазначив Лубінець. У рамках розслідування цієї кримінальної справи було вручено 14 підозр.


Як стало відомо з матеріалів Державного бюро розслідувань, у грудні 2024 року в ізоляторі трапився жорстокий випадок побиття ув’язненого групою засуджених під керівництвом так званого «смотрящого». Потерпілого побили на подвір’ї, а працівники установи приховали факт нападу, підробивши документи. Чоловіка доставили до лікарні лише наступного дня, але 28 грудня він помер.
ФІНАНСОВІ ЗЛОВЖИВАННЯ НА МІЛЬЙОНИ
Окрему увагу омбудсмен звернув на фінансові порушення в Київському СІЗО.
«У нас по Київському СІЗО є чимало запитань», — підкреслив Лубінець. За його словами, півтора року тривали звернення до Державної аудиторської служби, поки вона нарешті не провела перевірку.
«Виявили зловживання на десятки мільйонів, приблизно під 10 млн грн», — повідомив омбудсмен. Серед порушень було зафіксовано нарахування бойових виплат співробітникам, які, за даними перевірки, «фізично не перебували на лінії зіткнення з російським ворогом».
Лубінець наголосив на системній проблемі з умовами утримання в Київському СІЗО, яка має серйозні фінансові наслідки для держави.
«З 2012 року на підставі рішень Європейського суду з прав людини було ухвалено 77 рішень на користь громадян України», — зазначив він. Усі ці рішення стосувалися порушення прав через неналежні умови утримання саме в Київському СІЗО.
За словами Лубінця, на підставі цих рішень Україна повинна виплатити більше ніж 1 млн євро. При цьому він зазначив, що ситуація не покращується: громадяни продовжують звертатися до ЄСПЛ, а держава змушена виплачувати все більші компенсації.